Drie glunderende kampioenen IJZIG KALME TYMEN GROEN OPNIEUW HEER EN MEESTER Verrukte baancoach (tijdens finaleavond van Jan Derksen baantitelstrijd) Hagenaar verrast favoriet Nikkessen Uitslagen Voetbal koorts laait Peter Post maakt nare en kostbare vergissing Amerikanen hebben grote vorm Record voor Billy Mills terug Jenny Ridderhof schakelt de tweede Amerika-reizigster onverwacht uit Bij heren komen geen surprises uit de hus Flamingo's zegevieren over Free Foresters Vier agenten bespieden toeschouwers tijdens kampioensrace van Joop Kapteyn Op record jacht Brutaalweg Kansen VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 TYMEN GROEN JOOP CAPTEIN HENK NIJDAM (Van een speciale verslaggever) AMSTERDAM, 13 aug. Wie- lerminnend Amsterdam (zo'n zes tienduizend man) huldigde gister avond vijf nieuwe wielerkampioe nen: Tymen Groen, Joop Captein, Charles Ruikers, Henk Nijdam en Edward Kroon. Tymen Groen III AMSTERDAM, 13 aug. Hij £eed voortreffelijk, die klein ge bouwde Edward Kroon. De pure kenners langs het grauwe beton keken vol verrukking naar zijn Zwiepende pedaalslag. „Het is net plaatje, als je hem zo op die fiets ziet zitten", babbelde baan coach Jan Derksen. „Het wordt een groteTien minuten later stond Edward Kroon (19), een werkloze bankwerker, nog trillend van de zenuwen op het ere-podium. "ij had voor een denderende sen satie gezorgd. Edward Kroon werd ■Nederlands kampioen bij de ama teur-stayers, een waardig opvolger Van Jaap Oudkerk. Edward Kroon huilde, toen hij van tijn fiets wankelde. Hij trilde als een Espenblad, terwijl ijverige handen hem in zijn trainingspak hielpen. Zijn ogen nulden zich met innig medelijden op net moment, dat hij de hand van de ontluisterde favoriet op dit nummer Theo Nikkessen drukte. Trots als een Pauw stapte hij na de huldiging naar «e rand van de baan, waar zijn 16-ja rige verloofde Astrid Avé hem vol ongeduld wachtte. FRANS NYPELS Henk Nijdam Joop Captein Charles Ruikers West-Duitsland ruimschoots geklopt SCHEVENINGEN, 13 aug. Het „tranenkamertje", zoals men de overdekte waranda van het Mets complex langzamerhand kan noe men, was donderdag op de vierde dag van de nationale tenniskam pioenschappen het toevluchtsoord voor Elly Krocke, de tweede van de Amerika-reizigsters, die onver wachts werd uitgeschakeld. Er res teert van het drietal, na het verlies van Betty Stöve tegen Judith Sa- lome en nu van Elly Krocke tegen Jenny Ridderhof (26, 26) nog alleen titelhoudster Trudy Groen man. Deze won, zonder bepaald briljant te- spelen, met 63, 62 van de nog steeds niet herstelde Marijke Jansen en komt in de hal ve finales uit tegen Jenny Ridder hof. Slotaanval i'lini'i/Sll1'! Tymen Groen had zich bijzonder goed op zijn specialiteitde achtervolging, voorbereidHij reed op een superlicht Edward Kroon wordt 'n grote In een van Haagse wielerenthousiasten uitpuilend Amsterdams café vonden wij «-dwerd Kroon terug. Gretig happend 'MIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIN be Amsterdammer Jaap Oudkerk, die Vorige week donderdag als kampioen de stayers werd gehuldigd, heeft ®e vooruitzichten op een tweede rood- n>it-blauw trui niet waar kunnen riaken. Hoewel hij gistermorgen tegen ~art Zoet met de snelste serietijd van •■21.4 minuten voor de dag kwam, moest hij in de finale tegen Henk Nijdam het loodje leggen. in een rijk met slagroom beladen sor bet. Naast hem zat Astrid, gelukkig la chend, achter hem slurpte zijn van trots glunderende verzorger Oudijk in wie- Ierkringen geen onbekende aan een lekker pilsje. Edward Kroon begreep nog steeds niet, dat hij Nederlands kampioen was geworden. Een maand geleden wist hij niet eens wat stayeren was. Op het knusse Haagse wielerbaantje had hij weJ eens achter demies gereden. Dat wel. Hij had daar ook eens staan praten met Jan Derksen, de immer op talent jagende baancoach. Jan Derksen, die Edward Kroon reeds had geselecteerd voor de achtervolgingsploeg, stelde hem toen voor eens achter de grote motor te krui pen. Edward voelde er hoegenaamd niets voor. Zo'n grote motor lijkt tenslotte in de verste verte niet op een dernie. Edward Kroon ging echter toch over' stag. Toen hU de inschrijfformulieren voor de Nederlandse baankampioenschap- pen ontving, dat gebeurde enkele weken terug, schreef hij brutaalweg in voor het stayersnummer. In zijn gedachten ver wijlden toen nog le opmerkingen van Jan Derksen. Hij ging naar Amsterdam. HU praatte met gangmaker Cor Pelser en hy kroop op een door de KNWU beschikbaar gestelde stayersfiets. Welgeteld vijf keer een half uur heeft Edward Kroon op het Amsterdamse be ton geoefend. Hij rommelde wat met de fiets. Het zadel ging wat hoger. De hand greep van zijn stuur vulde hij op met spons, omdat hij beurse polsen kreeg van het schudden op de baan. Afgelopen zon dag verhuisde hij van het drukke Den Haag naar zijn Oma in Haarlem. Elke middag peddelde hij naar Amsterdam om te trainen. Slechts één keer deze week kon hij nog met Cor Pelser rijden, de an dere dagen draaide hij gewoon „macht'" Edward Kroon dronk liters zelfvertrou wen in. Hij voelde zich eindelijk zeker. Zo anders als vroeger. Maar op een kam pioenschap rekende hij toch niet. Daar droomde Edward Kroon slechts van, een droom, die hij zelfs voor zijn Astrid ver borgen hield. Hij wilde het dit keer ge woon weer eens proberen, zoals hij eigen lijk vanaf zijn zestiende jaar probeert iets in de wielersport te bereiken. Edward Kroon kwam tot gisteren altijd iets te kort. Hij kon in bijna elk nummer be hoorlijk meekomen, maar hij stak er nooit boven uit. Nu noemde Jan Derksen hem een grote Nu is Edward Kroon zeker van een uitzending naar Spanje, naar de wereldkampioenschappen in San Sebastian. Voor de ploegenachtervol- ging telt hij niet meer mee. Alle kaar ten staan op zijn vers ontdekte specia liteit, waarmee hij gisteren heel wie- lerminnend Nederland verraste. Maar op een wereldtitel rekenen doet hij niet. Hij droomt er weer van, zoals hij de afgelopen dagen van de Neder landse titel droomde. En hij heeft kansen. Derksen, die Kroon een men taal harde jongen noemt, een vechtjas, zei gisteren, dat Edward Kroon op dat kleine wielerbaantje in San Sebastian voordeel geniet boven andere favorie ten. Omdat Edward Kroon zó ver schrikkelijk zeker stuurt en misschien ook wel omdat Edward Kroon als „een plaatje op z'n fiets zit" Het kampioenschap tijdrijden over 1 km. voo* amateurs werd gewonnen door de Amsterdam mer Charles Ruikers die de 1000 meter met staande start aflegde in 1 min. 12.42 sec. De uit» slag van dit nummer, waaraan door ruim 3S renners werd deelgenomen, luidt: 1 Charles duikers (Amsterdam) 1.12.42; 2 Tymen Groei 'Follega) 1.12.80; 3 Frans van der Ruit (Amsten dam) 1.13.47; 4 Leo Duyndam (Honselersdijk) 1.13.99; 5 Chris Kipping (Den Haag) 1.14.46 en 6 Gert Bongers (Almelo) 1.14.54. De Fries Tymen Groen prolongeerde donder dagavond in het Olympisch station zijn titel in de achtervolging voor amateurs. De uitslag luidt, Finale: - Tymen Groen (Follega) 5.03.4 (race tweemaal onderbroken); 2 Gerrie Bruin (Andijk) 5.08 Om de 3de en 4de plaats: 1 Frans van der Ruit (Amsterdam) 5.11; 2 Jan de Jong (Halfweg 5.17.5. De uitslag van de wedstrijd over een uur voor amateur stayers luidt: 1 Edward Kroon (Den Haag) achter Pelser 73 km. en 750 meter; 2 Thei Nikessen (Siebengewald) achter Staken burg op 85 m, Gerard Koel (Amsterdam) achter De Graaf op 345 m; 4 Bert Romijn (Rijswijk) achter Van Roey; 5 Freddie Libregts (Vlijmen) achter Wiersma op 1750 m; 6 Benno Reimerink (Zaandam) achter Bos op 4150 m; 7 Rinus Nees man (Amsterdam) achter Koch op 42.50; 8 Martin Huzinga (Amstelveen) achter Walrave op 4350 meter Joop Captein is kampioen bij de sprint voor profs geworden. Hij versloeg in de finale twee maal Aad de Graaf. De uitslag luidt: finale eerste manche: 1 Joop Captein (Amsterdam) 200 meter 12.74; 2 Aad de Graaf (Rotterdam), tweede manche: 1 Joop Captein 12.33; 2 Aad de Graaf. Om de 3e en 4e plaats, eerste manche 1 Frans Mahn (Amsterdam) 12.49; 2 Piet van der Touw (Den Haag), tweede manche 1 Frans Mahn 12.37: 2 Piet van der Touw. Henk Nijdam werd donderdag Nederlands kampioen bij de prof-achtervolgers over vijf km. De uitslag luidt, (finale): 1 Henk Nijdam (Zundert) 6.32.2; 2 Jaap Oudkerk (Amsterdam) 6.35.4 Om de derde en vierde plaats: 1 Gerben Karstens (Leiden) 6.31.1; 2 Jan Schroeder (Ko ningsbosch) 6.36.6. fietsje, wit van kleur, waarvan de wie len het minimum aan spaken (28) droegen. Ook dit jaar was titelhouder Groen, op de weg nog steeds te onbe suisd met zijn grote krachten omsprin gend, heer en meester. Hoewel zijn fi nale-rit tegen Gerrie Bruin twee keer door een lekke band van beiden on derbroken werd. bleef hij uiterlijk ijzig kalm. Zijn vader Meine Groen scheen last van zenuwen te hebben. Hij reeg tenminste sigaret aan sigaret tijdens i Tymens onweerstaanbare greep naar de macht. Henk Nijdam toonde gisteren ook grote klasse. In de kwartfinales individuele achtervolging schakelde hij eerst Peter Post uit, waarna hij in de finale Jaap Oudkerk een ilusie armer maakte. Henk Nijdam reed zeer sterk. Dat deed Peter Post ook, maar de Amstelvener, die woensdagmiddag pas besloot voor de ach tervolging in te schrijven, maakte tij dens de serie een nare en kostbare denk fout. In plaats van alles te geven, dacht Peter Post er met minder ook te komen. Hij kwam weliswaar in de kwart-finale, maar zijn tijd deelde hem in tegen Henk Nijdam. Als Post in de series sneller was geweest had hij ongetwijfeld de finale gehaald- Opmerkelijk was op dit nummer de kracht van Gerben Karstens, die tot twee keer toe uit verloren positie terug kwam en die tenslotte nog beslag legde op de derde plaats. Van onze sportredactie) AMSTERDAM, IS aug. Vele clubs ln de betaalde sector hebben de voetbal koorts reeds te pakken. Dit biykt wel uit het feit dat de activiteiten die deze clubs aan de dag leggen om tegenstanders te vinden, byzonder groot zyn. Zo vertrekt Feïjenoord naar het schone Wenen om de bekende club Austria te bekampen. Een zeer interessant duel vooral om nu eens de ware kracht van de Rotterdamse ster renformatie te leren kennen. De andere ere-divisionist uit Rotterdam Sparta, reist naar Engeland om in het plaatsje Sun derland de club van die naam te ontmoe ten. Het zal ongetwyfeld velen, en Sparta- aanhangers in het byzonder, benieuwen hoe de Deense attractie Ole Madsen het eraf brengt. Benieuwd zijn de voetbalkenners onge twijfeld ook naar het treffen Holland SportAjax. Zal de produktiviteit van de Amsterdamse voorhoedespelers in vele goals tot uitdrukking komen, of heeft bondscoach Denis Neville met zijn ver sterkte formatie een verrassing in petto? Telstar zal het ongemeen moeilijk krij gen in zijn duel met Alkmaar dat momen teel in puike conditie verkeert. De volgende clubs gaan, de komende 9 dagen voor de aanvang voor de aanvang van de competitie, nog een partijtje oefe nen: Feyenoord: vanavond tegen Austria in Wenen (Oostenrijk). Sparta: zaterdag avond tegen Sunderland in Sunderland (Engeland). Xerxes: zondag om 2 uur te gen Haarlem in Haarlem en dinsdag om half 7 uit tegen Hermes DVS. Excelsior: zondag om half drie tegen PEC in Zwolle. Fortuna VI.: zondag tegen Zwolse Boys om half 3, thuis. Hermes DVS: zaterdag 6 uur uit tegen 's Gravenzande. SW: zon dag om 2 uur uit tegen DHC. DFC: zon dag half 3 thuis tegen HVC. DHC: zondag 2 uur thuis tegen SVV. Ajax: zondag 2 uur uit tegen Holland Sport. Volendam: zaterdag 6 uur tegen Cambuur in Enkhul zen. ZFC en FC Zaanstreek spelen geen oefenwedstrijden meer. FC Gooiland is nog bezig een partner te vinden. Hilver sum: zaterdag om 5 uur tegen IJselmeer- vogels. Telstar: zaterdag half 7 thuis te gen Alkmaar. Haarlem: zondag 2 uur thuis tegen Xerxes. RCH: zaterdag 4 uur uit tegen Rijnsburg. Edward Kroon, dè sensationele ontdekking van gisteravond in het sfeervolle Olympische Stadion. Joop Captein is een hoofdstuk apart, De in moeilijkheden geraakte Amster damse sprintspecialist bij de profs, reed gisteren alsof er helemaal geen moeilijkheden bestonden. >.Ik heb me heel goed op de wedstrijd kunnen con centreren. Het feit dat de politie mij bescherming gaf (als Captain reed spiedden vier agenten naar mogelijke belagers van Capteindeed wonderen. Vorige week nog was ik gedeprimeerd. Ik heb mij er zelf overheen gezet. Daar- om was ik niet nerveus. Bovendien moest ik wel winnenMijn vader wat jarigik kon geen mooier cadeau schen kenIn de finale bewees Captein zijn kracht. Mede-finalist Aad de Graaf, die volgende week trouwt, toekomstig supermarktbeheerder (Spijkenisse), kreeg van Captein geen enkele kans. De grootste teleurstelling bij de prof- sprinters was voor Piet van der Touw. Hij maakte niets. Verklaring van Van der Touw: ,Jk had een off-day. Toen ik vanmorgen uh bed kwam, voeldt ik het al. Slap, niet gespannen genoeg. Ik heb gewoon verschrikkelijk slecht gereden. Charles Ruikers, vorige weet in de sprintfinale vbor amateurs door Jan Jansen uitgeschakeld, leverde gisteren een verrassende prestatie. Op het nieuwe nummer de tijdrit over een kilo meter met staande start klopte de 21- jarige Amsterdammer zowaar favoriet Tymen Groen. Alle vyfendertig deelne mers spraken weinig vlijend over dit onderdeel van de Nederlandse baan- kampioenschappen- Ook Charles Rui kers dus. Hy vertelde zeer lakoniek et niet voor getraind te hebben. Hij reken de tijdens de rit al niet op de titel om dat hij bij de start minstens één kost bare seconde verspeelde. Niettemin klopte hij Groen, die tandenknarsend toegaf, dat dit nummer een sprinter be ter lag, dan een typische achtervolger. AUGSBURG. 13 aug. De Amerikaan se atleten hebben bij hun afscheldsvoor- stelling op Europese bodem, na de neder laag tegen de Russen en de nipte zege tegen de Polen, nog een maal hun grote vorm getoond. Met 14291 punten werd het voor de Duitsers een onverwachte hoge nederlaag en het was kenmerkend voor de kracht van de Amerikanen ln deze tweedaagse wedstryd, dat er ln to taal maar vyf nummers door de Duitsers gewonnen werden. Onbetwist hoogtepunt van deze landen- ontmoeting was zonder twijfel het nieuwe Amerikaanse record van Indiaan Billv Mills, die in Tokio tydens de Olympische spelen voor een ongekend hoogtepunt zorgde en nu in Augsburg het bewijs leverde dat hij het ook zonder een fenomeen als treinloper Ron Clarke kan. Zijn tyd van 28 min. 17.6 sec. betekende achter het wereldrecord van de Australiër (27.39.4) de tweede beste wereldprestatie ooit op deze afstand gelopen. Voor Gabriel Korobkov, die na de nederlagen van de Amerikanen vooral op de lange afstanden tijdens de wedstrijd tegen de Russen opmerkte dat de kracht van de „Yankees" op de lange afstand slechts een korte interruptie was geweest, moet het ongetwijfeld een verrassing zijn ge weest dat Billy Smits, die in de ontmoe ting in Kiev tegen de Russen op de tribune zat, omdat een ernstige verkoud heid hem belette deel te nemen, toch OOK ELLY KROCKE VERSLAGEN In de andere halve eindstrijd staan de achttienjarige Ada Bakker (61, 75 u_- gen Judith Salome) en de op eigen ba nen spelende Els Spruyt. Laatstgenoem de won met veel zwoegen en weinig brille van Lidy Jansen Venneboer (63, 68, 63), die bij 33 in de derde set Jast van kramp kreeg en geen verweer had tegen de dropshots, die plotseling wel van Els' racket kwamen. In de braadpan, waarop het betonnen Metscomplex bij deze hitte het meest leek, dolf de ..deuxieme serie" donderdag zonder mankeren het onderspit tegen de eerste vier van de plaatsing: Okker, Ha- jer, Schneider en Van Eysden. Vrijdag ontmoet Tom Okker zijn dubbelspelpart' ner. Piet van Eysden. terwijl in de an dere halve eindstrijd het eerste grote ge vecht van de titelwedstrijden 1965 ver wacht mag worden: Jan Hajer tegen Evert Schneider. De uitslagen waren: Heren enkel, kwartfinales: Okker- Scholttz 6—2, 6—3, 6—3; Van Eysden— Van Gelder 3—6, 4-6, 6-6, 6—1, 6—1: Hajer—Fleury 6—3, 62, 46. 62; SchneiderKnol 75, 64, 65. Dames enkel, kwartfinales: Trudy GroenmanMarijke Jansen 63, 62: Jenny RidderhofElly Krocke 62 62; Ada BakkerJudith Salome 61, 75: Els SpruytLidy JansenVenneboer 6—3, 6—8. 64. Damesdubbelspel, halve finales: Trudy Groenman/Els Spruyt—Ada Bakker.'As- trid Suurbeek 6—4. 62; Elly Krocke/ Betty StöveJenny Ridderhof/Lidy Jan sen Venneboer 10—8. 86. Herendubbelspel, halve finales: Van Eysden/OkkerFleury/Van Gelder 64, 6—2( 6-4; Hajer/'SchnéiderBeukers/ Scholtz 1210, 1412, 6—2. echt wel kan hardlopen. In een magm fieke stijl met een korte rukkende arm beweging loste hij de Duitser Lutz Philipp, die tot dat moment gelijke tred had gehouden, tussen de zesde en de zevende kilometer en het was verbluffend te zien hoe Mills die de eerste 1000 meter in 2.46.- had afgelopen de op een n« laatste 1000 meter nog in 2.48.- aflegde. Die beslissende slotaanval was er oo* van steeplechaser George Young, toen hi) in de laatste ronde de Duitser Manfred Letzerlch geen schijn van een kans gaf. Het hoge tempo en dan die keiharde slotfase schijnt de Amerikanen geen moeilijkheden te kosten. Een hele grote atleet wordt zonder twij fel de 1500 meter loper Jimmy Ryun. Deze 19-jarige jongen zal in de toekomst zonder twijfel de atletiekenthousiasten nog andere tijden voor de neus toveren. Hij kan elk tempo volgen met aan net slot een spurt, die aan het onmenselijke grenst. Het ging niet zo snel op de 1500 meter tegen de Duitsers, maar om in een race, waarbij 3.41.6 wordt gelopen de laatste 300 meter in 37.8 sec. af te leggen, zegt toch wel iets. Sterk was ook de 400 meter horden, waarin zowel Ron Whitney als Rex Cawley de tijd van 50.2 sec. lie ten afdrukken, terwijl Adolph Plummer met 20.8 sec. over 200 meter duidelijk de beste sprinter was en nog eens aantoonde dat West-Duitsland eigenlijk geen sprin ters van klasse meer heeft. De zonder twijfel spannendste race val die op de 4 x 400 meter door de Ameri kanen met een neuslengte gewonnen en waarbij beide ploegen met 3.04.8 de snel ste tijd van dit seizoen noteerden. (Van onze cricketmedewerker) AMSTERLVEEN, 12 aug. Het twee* daagse cireketduel tussel de Flamingo* en de Free Foresters is geëndigd ineen persoonlijke triomf voor de Rood- en Wit ter Rudy Onstein, die na eerst 78 runs ta hebben gescoord met een grandioze twee de innings van 88 not out het Nederland se team naar de overwinning heeft ge leid. De Flamingo's stonden gistermid dag voor de moeilijke taak om in 155 mi nuten een score bijeen te brengen van 203, een niet geringe opgave, die dank zij het meesterlijke batten van Onstein echter tot een goed einde kon worden ge bracht. BLACKPOOL, 13 aug. Tijdens de Engelse zwem kam pioenschappen die in Blackpool worden gehouden, is donder dag voor de tweede maal in enkele da gen een wereldrecord verbeterd. De Ca nadees Dan Sherry zwom de 116 yards vlinderslag in 58,1 seconden, waarmee hij 0,9 sec. sneller was dan de Austra liër Kevin Berry, die op 12 januari 1963 in Sydney tot 59 sec. kwam. Het wereld record op de 100 meter vlinderslag heren is met 57 sec. in handen van de Argen tijn Luis Nicolao. Tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioenschappen die in Toledo (Ohio) wor den gehouden, heeft Patty Caretto haar eigen wereldrecord op de 1500 meter vrije slag dames verbeterd en gebracht op 18 minuten en 23,7 seconden. De Ame rikaanse zwemster was daarmee 6,8 sec. sneller dan een jaar geleden, toen zij in Los Altos tot 18.30,5 kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7