NATIONALE GARDE NAAR LOS ANGELES I Brandstichting en vele vernielingen 1Bridge- en klaverjas- wedstrijd Jongetje loopt tegen stroom draad in boomgaard Aan ernstige brandwonden bezweken Verolme wil Soekarno uitnodigen voor een bezoek aan Nederland Uitwijzing of emigratiekans? Hongaarse toerist wacht in spanning op Haags besluit MEISJE IN CANADA KAN ZIJN REDDING ZIJN Vijfdaagse werkweek s Zomerweer FLEX0R0L" Jongens ranselen herten in kamp af met knuppels Onlusten in negerwijk van ZwolsmanDaar zijn wij te bescheiden voor 111 \v NPOWBR Eén damhert bezweken CHRISTIAANSE o JN MEXICO Kinderen sterven door watergebrek eis i|s het nationale ijsje Veiligheidsmaatregel van tuinder in Deest „STREEP ONDER HET VERLEDEN" Geleidelijke invoering met uitzonderingen Aan zee: ZATERDAG 14 AUCUSTUS 1965 89ste JAARGANG No. 32124 LOS ANGELES, 14 aug. (Rtr./ AFP) Elfhonderd manschap pen van de Californische Natio nale Garde, de bajonet op het geweer en de traangasgranaten in de gordel, zijn het district Watts van Los Angeles binnengetrokken om de plaatselijke politie bij te staan in de strijd tegen de plun derende, vernielende en moleste rende groep inwoners van deze negerwijk. De hulp van deze gar- de Houtwerf de Steenwerf Manpower nieuws N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE de was gisteravond ingeroepen, toen bleek dat de politie alleen niet in staat was de orde te be waren. De bevelhebber van de Nationale Garde van Californië, generaal Roderick Hill, zei, dat zijn mannen opdracht hebben in dien nodig te schieten. Hij deelde mee aat nog ongeveer duizend militairen in reserve worden ge houden voor het geval de toe stand verslechtert. Gistermorgen was het in de negerwijk van Los Angeles opnieuw tot ernstige incidenten gekomen. De hoofdcommissaris van politie, William Parker, had daarom vice-gouverneur Glenn Anderson van Cali fornië gevraagd de Nationale Garde van de staat te laten in grijpen. Gouverneur Edmund Brown is met vakantie in Euro pa. Anderson is naar Los Angeles gekomen om de toestand zelf in ogenschouw te nemen. Daarna be sloot hij de Garde inderdaad in te zetten. Naar AFP meldt, is vrijdag avond in Los Angeles een politie functionaris, bij een patrouille door de negerwijk, gedood. Leden van de Nationale Garde brengen twee geboei de arrestanten naar het ■politiebureau voor een verhoor. O van 1 L-G I Geschrokken buurtbewoners groepen bij de afrastering BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: öroenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter, hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week- 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Haatuitbarsting van negers heeft armoede als oorzaak Advertentie) P.V.C. VLOERBEDEKKING OP VILT. RESTAND TEGEN NAALDHAKKEN. In voorraad bij- Kampersingel 20-24 telefoon 11932 SPAARNDAMSEWEG 48 telef. 53750. een GRATIS voorlichtingsblad voor alle uitzendkrachten en zij die het graag willen worden. Het laatste nieuws over de prestatie wedstrijd Op naar de top", tips, enz. enz. Verkrijgbaar bij de Manpowerkanto- ren te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Schiedam en Haarlem. DEN BOSCH, 14 aug. Dezer dagen j,as in het Prins Hendriknark te Den poseh een geval van zo ernstige die- v 'miishandeling voorgekomen dat een an de damherten in het hertenkamp ,»n de opgelopen verwondingen bezwe- was. De politie heeft dit ergerlijke seval van dierenmishandeling hoog op- °men en is erin geslaagd de daders 1p f?.^esteren: een viertal jongens In ij.' F variërend van veertien tot aoht- Jaar. ze waren over de afrastering h»U 1 hertenkamp geklommen en h.. 11 Twee avonden achtereen gepro- r, fd.op ,|e herten paard te rijden. Toen av 1let 'uhte. hebben ze de tweede ond de herten in een hoek gedreven eJ" met knuppels op los geranseld len -t i)ovei,Kenoemde gevolg. Ze zul- vn voor het onbevoegd betreden an hpj hertenkamp en voor ernstige iierenmishandeling hebben te verant woorden. IAdvertentie Lange Herenstr 36-38 - Haarlem Ielefoon 14371 Dp hulp van <le Nationale Garde werd ingeroepen, nadat ongeveer drie duizend negers waren begonnen met het kogelen van stenen naar blanken en zelfs naar negers met een lichte huid. Ook was de massa aan het plun deren geslagen. Eén plunderaar werd door een kogel, afgevuurd door een po litieagent, gewond. Negers schoten ver der op een politiehelikopter. De toe stand werd volgens een noordvoerder van de politie steeds slechter. De op standige menigte groeide aan. Negen honderd agenten werden op de been gebracht. In de nacht van donderdag op vrij dag werden 119 mensen, onder wie 19 politieagenten, gewond en 96 gearres teerd bij de ernstigste rassenonlusten, die Los Angeles ooit heeft meege maakt. Eenentachtig winkels werden geplunderd en acht door brand ver woest. Vjjftien auto's werden omge worpen en in brand gestoken. De poli tie heeft alle blanken gewaarschuwd de negerwijk te mijden. Volgens politie-inspecteur James Fisk, die de negerwijk goed kent, is de voornaamste oorzaak van de on lusten ,,de frustratie die door de ar moede teweeg is gebracht". Neger leiders noemen het harde optreden" van de politie en de al een week du rende hittegolf als factoren, die tot de haatuitbarsting hebben bijgedra gen. Ruim een jaar geleden deden zich ook in de ne„erwijken van New York en andere oostelijke steden soortgelijke onlusten voor. Ongeveer twaalf procent van het bij na twee en een half miljoen inwoners tellende Los Angeles bestaat uit negers. Gemeentelijke functionarissen geven toe, dat de maatschappelijke mogelijk heden voor het grootste deel van hen beperkt zijn. De directe aanleiding tot de onlusten was de arrestatie, woens dagavond, van een neger die dronken achter het stuur van zijn auto zat. Daarop volgde een urenlang gevecht van een menigte negers, voor het me rendeel jongeren, met de politie. Donderdagavond en -nacht kwam het opnieuw tot een nu veel ernstiger oproer. Dit begon ook al bijzonder vreemd, toen twee jongens, bijna speels, kiezelsteentjes gingen werpen naar passerende auto's. Anderen be gonnen mee te doen en in korte tijd was er weer een razende menigte op de been, die auto's en winkels met ste nen, flessen en andere projectielen be kogelde en in brand stak en aan het plunderen sloeg. Een groep negers drong een winkel van overtollige leger- goederen binnen en haalde daar revol vers, dolken en kapmessen uit. Honderden politiemannen probeer den de menigte te verspreiden. Brand weerlieden, die de branden trachtten te blussen, moesten zich terugtrekken on der een hagel van stenen. Boven het geschreeuw van de menigte uit klonken schoten. Op het heetst van de strijd probeer de de 34-jarige negerkomiek Dick Gre gory, die reeds vaak betogingen voor gelijke burgerrechten heeft geleid, de menigte te kalmeren. Hij werd door een revolverkogel in de dij getroffen, maar hij bleef de negers door een me gafoon toeschreeuwen. Aan zijn oproep naar huis te gaan, werd tijdelijk gehoor gegeven, maar in de vroege ochtend laaiden de ongeregeldheden weer op. De aartsbisschop van Los Angeles, James Francis L. kardinaal Mclntyre, sprak gisteren zijn droefheid uit over de gebeurtenissen en hij zei, dat er een smet was geworpen op de hoge morele integriteit van het zwarte volksdeel van de stad. Inmiddels zond de katholieke organisatie voor rassengelijkheid een boodschap naar de Paus, met het ver zoek kardinaal Mclntyre af te zetten als aartsbisschop van Los Angeles, omdat hij „had bijgedragen tot de rassenon lusten" door die priesters het zwijgen op te leggen, die geijverd hadden voor de rassenintegratie, aldus de boodschap. Bridgers en klaverjassers, opge let! In de loop van september wordt in onze weekeindbijlage PLIIS be gonnen met een wedstrijd die onge veer twintig weken duurt en waar aan u gratis kunt meedoen. Iedere week wordt in de rubrieken .Kla verjas eens mee" en „Bridge leren en spelen" een probleem voorge legd. Door tenminste '.eventien problemen uit de serie op te los sen en in te sturen kunt u meedoen aan de competitie. Aan het "ind van de wedstrijd worden de deelnemers uitgenodigd naar de finale, voor bridge in Amsterdam, voor klaver jas in Rotterdam. Nadere bijzonder heden in de betreffende rubrieken. Schrijf vooral spoedig in. CHICAGO, 14 aug. (Reuter) Bjj ongeregeldheden, die zich vrijdag avond in een negerbuurt in Chicago voordeden, hebben vierentwintig men sen verwondingen opgelopen. De poli tie verrichtte vijfenzeventig arrestaties. De onlusten kwamen voort uit een betoging voor gelijke burgerrechten. Een rechercheur werd daarbij door een groep negers aangevallen. Ongeveer honderdvijftig politiemannen trachtten vervolgens de betogers uiteen te drij ven, waarbij achttien agenten werden gewond. In dezelfde buurt hadden zich de avond tevoren ook onlusten voorgedaan, nadat een jonge negerin door een brandweerauto was doodgereden. (AFP) In Springfield (Massachu setts) staken negers vrijdagavond twee winkels van blanken in brand. Bij een van deze brandstichtingen werd volgens de politie gebruik gemaakt van een Mo lotovcocktail. De incidenten deden zich voor nadat een twintigtal betogers voor gelijke burgerrechten was gearresteerd. De betoging, een protestactie tegen beweerde wreedheid van de politie, werd voor het stadhuis van Springfield gehouden. CIUDAD JUARE.', 14 aug. (UPI) Door de hittegolf in Mexico, die al zes weken duurt, zijn 23 kinderen wegens gebrek aan drinkwater overleden, zo meldt het dagblad „EI Fronterlzo". In juli stierven 17 kinderen en in de eer ste helft van augustus nog zes anderen. In de door de zon verschroeide ste den van noordelijk Mexico is „dood door ontwatering" In de zomer geen zeldzaam verschijnsel. De slachtoffers zijn voornamelijk kinderen in de ar menwijken van de steden, waar drink water schaars is. (Advertentie) - - -ri"y,* I NIJMEGEN, 14 aug. Een nogal vreemde manier van terreinbeveiliging heeft gistermiddag het leven gekost aan de zesjarige Willy Sengers uit Deest. Het jongetje was onder de af rastering van een appelboomgaard van de tuinder H. Litjens bekropen. Deze had, om de jongens uit de buurt van zijn appels te houden, een blanke stroomdraad door zijn boomgaard ge spannen die hij in de huiskamer in het stopcontact had gestoken. Het jon getje kwam met deze draad in aanra king en liep zulke ernstige brandwon den op, dat hij nog dezelfde middag in het Sint Radboudziekenhuis in Nij megen is overleden. Tegen de tuinder Is procef-verbaal opgemaakt. De officier van justitie uit Arn hem heeft zich nog gistermiddag per soonlijk van de toedracht op de hoogte gesteld. Ook de arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen. SCHIPHOL, 14 aug. Scheepsbou wer Verolme wil i» Djakarta president Soekarno uitnodigen naar Nederland le komen voor een bezoek aan zijn wer ven. „We kunnen immers toch niet ont komen aan die uitnodiging", aldus zijn argument. „Kort geleden hebben wij moeten wennen aan het feit, dat een Duitse jongeman zich verlooft met on ze kroonprinses. In dat geval hebben wij ook moeten leren te vergeven en te vergeten. Het zelfde moeten wij doen ten aanzien van Indonesië, indien wij in de toekomst een mooie samenwer king mei dit land willen opbouwen. In geen land ter wereld heeft Indonesië meer vertrouwen dan in Nederland. Daarom moeten wij een streep zetten onder het verleden. Het klimaat is er thans gunstig voor, ook het politieke. Ik wou dat de regering zich van dil alles bewust werd." De heer Verolme zei dit gistermid dag bii zijn vertrek naar Indonesië, waar hij ditmaal twaalf dagen zal blij- IVAAROM ROOK JE DE tK SPAAR ZEGELS mjVANPAKJES SIGARETTEN TJOOR EENN/EUW STRIJKIJZER DAT HOEFT NIET KOOP ER MORGEN EEN VOOR ven. Zijn eerste reis maakte hij in april van het vorig jaar om te spreken over de bouw van acht werven. Sindsdien is met de bouw van de werven in Tan djong Priok en op Ambon reeds een begin gemaakt. Tegelijk met de heer Verolme ver trok ook de heer Zwolsman. die op 17 augustus de Indonesische Onafhanke lijkheidsdag het contract voor de bouw van een Indonesische Friendshipfabriek zal ondertekenen namens Die West-Ha- ghe, het Nederlandse vennootschap dat de Indonesische produkten op de we reldmarkt zal verkopen waarmee de bouw van de vliegtuigfabriek gefinan cierd moet worden. „Ik ben erg oenieuwd naar mijn eerste ontmoeting met de Indonesi sche president", aldus de heer Zwols man „maar geruchten dat ik van plan zou zijn hem voor een onofficieel bezoek aan Nederland uit te nodigen spreek ik bij deze tegen; daar zijn wij te bescheiden voor." De heer Zwolsman hoopt met presi dent Soekarno te praten over nieuwe mogelijkheden op 't gebied van weder zijdse handel. „Ik heb grote verwach tingen van het herstel van vroegere banden", zo merkte hij op. Hij wordt op 20 augustus op Schiphol terugver wacht. De bouw van de scheepswerven zal, evenals bet Friendshipproject, gefinan cierd worden met Indonesische produk ten. Daarvoor zal een aparte onderne ming worden opgericht, zo deelde de heer Verolme mee. Die West Haghe wordt er niet voor ingeschakeld. De twee zakenlui maken de reis in hetzelfde toestel als de goochelaar Fred Kaps, die drie weken gaat optre den in hotel Indonesia te Djakarta. Hii is ai eerder in dat land geweest, van 1947 tot 1950: als militair. Ook toen al trad hij als goochelaar op, voor de Ne derlandse troepen. Hij bekwaamde er zich dermate, dat hij bij zijn terugkomst in het vaderland in 1950 meteen tijdens het internationale goochelconeours de wereldtitel bemachtigde. Woensdag is reeds een delegatie van Fokker naar Djakarta vertrokken voor de ondertekening van het contract over de vliegtuigfabriek. (Van een verslaggeefster) AMSTERDAM, 14 aug. De 31-jari- ge Hongaar Tibor S., die een maand geleden als toerist in Nederland is ge arriveerd, wil niet meer terug naar zijn vaderland. Hij wil voorlopig in Neder land blijven en proberen een emigratie visum voor Canada te krijgen. Dat doet hij om economische redenen, maar ook om Eva Faust, die in Ontario woont en met wie hij wil gaan trouwen. Op verzoek van een vriend van hem in Drenthe kreeg hij van de Hongaarse regering toestemming voor een veer tiendaags bezoek aan Nederland. Van de Nederlandse regering ontving hij een toeristenvisum, dat een maand geldig is. Maandag a.s. loopt deze termijn ten einde, en als er niet een klein wonder tje gebeurt, zal hij door de politie uit gewezen worden. Zij is al in het bezit van zijn paspoort en verwacht hem maandag bij het bureau, vanwaar hij onder geleide naar de grens gebracht zal worden, tenzij het ministerie van Justitie bericht, dat Tibor in Neder land mag blijven. „Die kans dat hij mag blijven is nuchter bekeken heel klein", zegt de heer A. E. Meyer, direkteur van de Katholieke Emigratiestichting die maandag j.l. met deze Hongaar kennis maakte en sindsdien bijna dag en nacht in touw is om de nodige formu lieren bij elkaar te halen en onafge broken gesprekken voert met de AMSTERDAM, 14 aug. Het win kelpersoneel krijgt maandag zijn vijf daagse werkweek. Dit wordt bepaald in een verordening van het hoofdbe drijfschap detailhandel, die de goedkeu ring van de minister van Sociale Za ken verkreeg. Iedereen in de detailhandel, die niet onder een met de vakbonden overeen gekomen afwijkende regeling valt, heeft dan recht op een vijfdaagse werkweek van maximaal 45 uur. De vakbonden taxeren dat de verordening van kracht zal zjjn voor 120 a 140.000 werknemers en hun werkgevers. Tot 1 november is niet anders oe- paald dan dat er een vijfdaagse werk week van maximaal 45 uur moet zijn. Daarna moet deze werkweek voldoen aan zekere regels. De voornaamste zijn: 1. vijftig vrije dagen per jaar buiten de vakantie en zon- en feestdagen, waarvan zeven op zaterdag en der tien op maandag. De overige dertig moeten zoveel mogelijk als hele da gen gedurende de rest van het jaar gegeven worden: 2. de vrije dagen moeten tn een roos ter zijn vastgelegd. Tot nu toe bekende afwijkende rege lingen zijn die voor: het kruideniers- bedrijf, de aardappel-, groente- en fruithandel, het kappersbedrijf, het slagersbedrijf en het woninginrich- tersbedrijf. Met de middenstand in de textieldetailhandel wordt nog onderhan deld. Vreemdelingenpolitie, de Canadese emi- gratiedienst en de Rijksdienst voor Vreemdelingen, om zijn verblijfsver gunning verlengd te krijgen. De moei lijkheid daarbij is. dat hij niet om poli tieke redenen niet terugkeert, maar om financiële. Daarmee is hij in de strikte zin van het woord geen vluchte ling en kan dan ook geen gebruik ma ken van de mogelijkheden die voor de ze mensen bestaan. Maandag was de Hongaar bij de Ca nadese ambassade, waar hij te horen kreeg dat hij niet in aanmerking komt voor een vluchtelingenpas. Hij zou wel naar Canada kunnen komen met een emigratievisum. Hetgeen wil zeggen, dat er behalve een vracht aan formu lieren, een medisch en een anteceden tenonderzoek zullen moeten plaatsvin den. In ieder geval een kwestie die zeker drie maanden gaat duren, zelfs bij een spoedbehandeling. Dat antece dentenonderzoek vindt voor het groot ste gedeelte plaats in Hongarije, waar hij al een lelijke noot heeft staan, om dat hij niet tijdig is teruggekeerd. Ook bjj de medische keuring zullen moei lijkheden kunnen rijzen, want hij heeft geen linkerhand. „Maar dat zijn zaken van minder belang", aldus de heer Meyer. „Nu ik weet, dat hij een meisje in Ontario heeft, staan de zaken er veel gunstiger voor. Jammer dat we dat niet eerder wisten. Ik zal proberen haar te bereiken. Als zij een verzoek indient om Tibor naar Canada te laten komen, zal dat ongetwijfeld een voor deel zijn." Het moet allemaal heel snel gaan. Op zaterdag en zondag zijn de mensen moeilijk te bereiken en maandag is voor Tibor de laatste dag in Neder land. „Ik ga nrg even bellen met Den Haag. Daar weten ze nog niet van het bestaan van Eva Faust. Ik hoop dat het toch nog voor elkaar komt", aldus de heer Meyer. AMMAN, 14 aug. (UPI) Volgens een bericht van radio-Mekka, opgevan gen in de Jordaanse hoofdstad, hebben de Jemenitische republikeinen en roya listen „volledige overeenstemming" be reikt over de beëindiging van de nu al drie jaar durende burgeroorlog in hun land. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 14 aug. Het hogedruk- gebied boven Skandinavië houdt nog een vrij sterke uitloper tot boven de Noordzee. Hierdoor neemt een onweers- storing die van Frankrijk uit tot Zuid- Nederland kan doordringen in beteke nis af. Op de meeste plaatsen zal het weekeinde droog tn zonnig blijven. Voor namelijk in de zuidelijke helft van ons land is plaatselijk een onweersbui moge lijk. De temperatuur blijft 23 tot 25 graden bedrogen en ook na zondag kan dit zomerweer aanhouden. Voor het eerst in de afgelopen week werd vrij dag in Brabant 25 graden Celsius ge meten, waaruit wel blijkt dat de tem peraturen nog niet bijzonder hoog zijn geweest. Zonnig en op de meeste plaatsen droog. Voornamelijk in het zuidwesten een kleine onweerskans. Overdag 22 tot 24 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel, maar aanhoudend zomers. ZONDAG: Zon: 05.23 20.04 Maan: 21.37 08.23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1