week naastenliefde is Papan dreou verliest terrein Om nooit te vergeten... MARTINI Overwerk Om mee te flaneren SI Ü6Z6 A.N.W. B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BlNNEN-en BUITENLAND Kasjmir AJOEB KHAN DOET BEROEP OP INDISCHE REGERING Rusland besteedt 700 miljoen dollar aan graan- aankopen XT Uitkering iektewet Spaarbankboekje Vraag over vraag Reisroute H. Mis tijdens vakantie Kinderbijslag Nieuwe schemata over de priesters niet veel beter Wat kinderen ervan zeggen Door rector D. Coppes en antwoord De opvoeding Concurrentie Charter met missionarissen Toekomst der mensheid Kanselruil Liturgische week kalender rechtsvermoedens Dr. Alting van Geusau ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 Pater F. Heijnis, assumptionist, Meldde in zijn laatste Lichtba ken een verrassend sterke reac tie op zijn oproepen tot hulp, de laatste weken. Hij vroeg onder meer voor kinderen in Amster damse stadswijken mogelijkheden voor vakantieviering. Nu ver- Volgt hij zijn verzoeken. Martini biedt uitzicht op mooie momenten die je bij blijven. Er is een weids panorama vol aangename stemmingen. De goede smaak schept ruimte voor stijlvol plezier. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Een middag met Martini is altijd onvergetelijk. MARTINI - iets bijzonders bij elke gelegenheid! Kant en open weefsels zijn in. Om tijdens een wandeling op de boulevard of langs het strand mee te flaneren is dit witte complet geknipt. De.Kerk Concurrentie in ewoon ZONDIG (Advertentie) Ik kan me er slechts ten zeerste over verheugen. Ook al omdat ik nooit zo gelukkig ben geweest met de grote concentratie van charitatie ve acties in de befaamde SUS, die ue vorm heeft gekregen van een enorm gokspel. Ik ben daar op zich zelf niet tegen en ik weet dat aller lei instellingen er prachtig door wor den geholpen. Maar ik miste daar naast de eenvoudige, belangeloze ac hes, die dank zij deze communicatie middelen van radio en t.v. kunnen worden gehouden. Zoals de actie onder het motto >'Van harte" in de VARA-radio, die, zoals vorige week bekend werd, bij na een ton heeft opgebracht voor een Duitser, die in de oorlog Joden hielp, en die nu zelf in financieel moeilijke omstandigheden verkeert. Men zal hierbij ook gegeven hebben uit pro fest tegen de houding van de Duitse overheid en niet alleen uit meeleven met de heer Motzko, maar het blijft toch een goed voorbeeld van persoon- hjke belangstelling. Vooral de mede deling dat het bedrag voornamelijk tut vele kleine bijdragen was samen gesteld, verheugde mij. Zulke eenvoudige acties (radio is met meer zo'n spectaculair medium) geven meer voldoening dan enorme stunts als destijds „Open het Dorp", waar je niet van kon bepalen hoe veel mensen meegezogen werden in een massapsychose. Waarbij ik ech ter uitdrukkelijk niet wil stellen dat zo'n psychose, mits verantwoord ge leid, niet zou mogen worden ingezet voor een werkelijk goed doel. De meest sympathieke radio-actie Vind ik nog steeds de actie „Wilde Ganzen" van het IKOR. Aansluitend dan een radio-kerkdienst wordt hier heel eenvoudig (alleen de omroeper is enkele minuten aan het woord) van week tot week een concrete nood genoemd, ergens in de wereld. De bedragen die binnenkomen variëren zeer van geval tot geval, maar zijn altijd de moeite waard. Ik hoorde iemand zeggen dat deze Plotselinge frequentie van oproepen t°t hulp in het Lichtbaken een con currentie zou zijn tegen de voortref- tviv aangeslagen VARA-actie. Een ria ,,geharrewar"-opmerking. hm a Wat m« wel heel erg bezig Udt is de vraag in hoever in de omroep-wereJd op dit terrein inder daad wordt samengewerkt en met name of de tijd nu nog niet rijp is dat er van dit soort acties door NCRV-KRO-IKOR-CVK samen ge daan worden. Telkens als je zoiets aansnijdt wordt er stereotiep geant woord dat die tijd nog niet rijp is en dat bet ook niet zo nodig is, omdat er een goede samenwerking bestaat. Ik dacht dat het gewoon zondig was, om dat zware woord dan maar eens te gebruiken, verdeeldheid te tonen naar buiten, naar dat niet no- het terrein van de concrete naasten- dig is. Als er één terrein bestaat waar dat niet nodig is dan is dat toch wel liefde. De mededelingen over de VARA- actie hoorde ik woensdagmorgen vroeg in mijn auto, op weg naar Schiphol. Daar vertrok een RAPTIM- chartervliegtuig vol missionarissen naar Afrika. Dat is 'n geregeld terug kerende gebeurtenis op Schiphol. Ze zien er allemaal heel gewoon uit, die paters, fraters en zusters. Hun kleding vertoont een hele bonte scha kering. Van de gebaarde blootvoeti- Ke capucijn tot de negerpriester in grijze colbert, slobkousen en stro hoed. Maar door alle gewone zaken heen voel je je, als achterblijver, toe schouwer bij een wonderlijke gedre venheid, die geen naam heeft en die °ok niet te /erklaren is. Elke mis- '""iiiimiiiiiiiiiiiiiwiijiinimiiiiiiiiMMiHiinuiiiiimmw Wegens tamille-omstandigheden uur- j n de volgende personen verzocht zich l hielden bij de AJVWB-oprocpdienst ï1 "en Haag, tel. 070-814381. dagelijks Va» tot 22 uur. - NEDERLAND-BELGIë: Fransman tare Balazuc uit Marseille, met don- zeegroene Peugeot 404, 2092 cll 13, op °vrClreis in Nederland en België R NEDERLAND: De heer B. Coli uit 5°tterdam, in witte Ford ïaunus 17 m, t 85-17, in Gelderland of Limburg. DUITSLAND: De heer L. Timmer- uit Rotterdam, met zilvergrijze hivnz 4. FU 53-68, in de Eiffel ver evend. mffbtpaar Ooms-Vissers uit Haarlem, nnu blauwgroene volkswagen, kenteken Stut end, in hotel St. Hubertus-huis in u'heim a.d. Moezel. vo?,?oTENRIJK: Echtpaar R. Schoon- vr'!: v?oenmakei uit Amsterdam, met pbze Renault Dauphine ED 83-06. kam mend in omgeving van Wenen. ZWlTSERLAND-ITALÏë: de heer J. a',„Golle uit Amsterdam, met Citroen La 72-71, kamperend aan het g0 Maggiore. Echtpaar P. van Eijk-Vriend Wa„o°rn, met witgroene Opei Re- n u 41-08, aan het Gardameer. jje heer P. Meyboom uit Vlaardingen, ae 1 grijze Ford Consul 315 FX 38-47 Ai»ing il1 Noord-Itaiië; waar- ^cuijnhjk aan het Gardameer. pJOEGOSLAVIë-ITALIë: De heer J. °eot ^ïrw.tii* Leiden, met grijze Peu- haar Miiaan 34"16' °P We* van Split bere^uit^ Rn't'tA a11Echtpaar Zonne- 17 m ht? on on m* met witte Taunus SehiinliuTvJ? in Griekenland, waar schijnlijk op camping in Corinthe. sionanis houdt bij hoog en bij laag vol dat hij een heel gewone mens is.v En zelfs als je dat zou constate ren in je contact met een van hen, juist dan ontmoet je die gedreven heid, waarover ook hp zelf geen zin nig woord kan zeggen. Het duurde een hele tijd voordat de PH-DCK de goede startbaan had gevonden. Toen schoot hij pijlsnel de lucht in en was binnen een minuut uit het gezicht verdwenen. Wij zwaai den nog een hele tijd. Meer als een symbool voor onze verwondering dan als een zinnige bezigheid. We laten ze toch telkens maar weer gaan. Ook na het drama in Bota. Ook ondanks alle onheilspellen de woelingen in ontwakend Afrika. En dan moet ik weer denken aan het gebrek aan samenwerking nog steeds, tussen christenen van ver schillende kerken. Het is een thema, dat je in deze tijd niet meer loslaat. De ontwikkelingshulp, die de basis moet zijn voor verantwoord en vei lig en zinvol werken door de missio narissen kan slechts werkelijk op gang komen, als christenen volledig de handen ineen slaan en samen ook de hulp van overheidswege stimule ren. Maar als we nu in het kleine omroepwereldje al zo verdeeld zijn met aparte actietjes. wanneer zullen we dan „in het groot" verder komen? Missionarissen wachten niet op vervulling van dit soort verzuchtin gen en gaan weer gewoon aan het werk. Doen wat er concreet nu ge daan kan worden. Wij moeten dat ook doen, terugkerend van Schiphol, in een verkeersfile die mensen met haast om het vliegtuig te halen wel wanhopig moet maken. Thuisgekomen zoek ik voor u naar een tekst van dr. Visser 't Hooft, uit zijn jaarverslag aan het centrale co mité van de Wereldraad van Kerk- ken, waarvan hij secretaris-generaal is. De bijeenkomst van dat centrale comité werd dit jaar gehouden in Enugu. Nigeria! „Er zijn altijd maatschappelijke problemen geweest, maar in onze tijd is het probleem om honger en armoede uit de wereld te bannen en sociale rechtvaardigheid te vestigen een allesoverheersend probleem ge worden en van de oplossing daarvan hangt de toekomst van de mensheid af. De christelijke kerken nu dragen een zeer specifieke verant woordelijkheid op dit terrein. Zij ma ken deel uit van al deze samenle vingen. Zjj wensen hun lasten te dra gen en mee te werken aan de taak de natie op te bouwen. Zjj zijn door hun zendings- en dienstwerk reeds ten nauwste betrokken bij de pogin gen om de meest schrijnende noden van de opkomende naties te lenigen. Maar zjj weten, dat er meer veel meer nodig is, namelijk een diepe bewustwording van de geest van menselijke solidariteit, zodat nieuwe structuren voor internationale en eco nomische samenwerking tot stand kunnen komen en een gezamenlijke aanval op honger en armoede gedaan kan worden. „Velen hebben de ernst van de verantwoordelijkheid die onze gene ratie in dit opzicht draagt nog niet begrepen. Het is verontrustend, dat in vele landen de reactie op ecente, politieke ontwikkelingen eerder ge leid heeft tot een vermindering dan tot een vermeerdering van de bereid heid om aan de plannen voor inter nationale hulpverlening deel te ne men. Zelfs in onze eigen kerken zijn wij er nog niet in geslaagd dat be wustzijn voor de behoeften van ande re volken op te wekken en die be reidheid voor groots opgezette en kostbare acties te kweken, zonder welke werkelijke vooruitgang onmo gelijk is." Deze problemen vormen het voor naamste onderwerp van de eerstvol gende wereldconferentie van de We reldraad, die in 1966 in Afrika zal worden gehouden Dicht bij huis een van de vele ac tiviteiten, die er op gericht is te doen wat er al gedaan kan worden: Een werkgroep uit Hervormde en Gere formeerde Kringen hield een enquete in Amsterdam over samenwerking en eventuele hereniging van beide ker ken. In zeven stadswijken, te weten Oud Zuid, Oud West, Stadionbuurt, Rivierenbuurt, Slotervaart, Osdorp en Buitenveldert. werden in totaal 743 antwoorden ontvangen, 386 van hervormden en 357 van gereformeer den. Aan een ieder was gevraagd zijn of haar mening kenbaar te maken vóór of tegen a. Gezamenlijk evangelisatiewerk b. Uitgave van een gezamenlijk kerkblad ZONDAG 15 Aug.: Maria ten Hemelopne ming; eigen mis; 2e geb. v. d. 10e zondag na pinksteren: credo; pref v d H Maagd Maria - wit - MA: H. Joachim, vader van de R Maagd Maria, belijder: eigen mis - wit - Dl; H Hyaclnthus. belijder; mis Os Justl - wit - Rott. H. Jeroen, martelaar; mis Laetabitur Justus; 2e geb H Hyacinthus - rood - WO: mis v. d. 10e zondag na pinksteren; 2e geb H Agapitus - groen - DO: H. Joannes Eudes, belijder: mis Os Justl - wit - VR: H Bemardus. abt en kerkleraar: eigen mis - wit - ZA: H Joanna, Francisca de Chantal, we duwe: mis Cognovi - wit - ZONDAG 22 AUG: lie zondag na pinkste ren: eigen mis; 2e geb. Onbevlekt Hart van Maria: credo; pref. v. d. H. Dneëen- heid - groen - c. Gezamenlijke kerkdiensten d. Kanselruil e. Gecombineerde catechisaties f. Gemeenschappelijke avondmaals viering g. Hereniging van beide kerken. Op al deze punten was 69 pet. der hervormden en 55 pet. der gerefor meerden vóór. Tegen elke vorm van samenwerking: 2 pet. hervormden en 4 procent gereformeerden. Aarzelend tegen bepaalde vragen 29 pet. her vormden en 41 pet. gereformeerden. Ook vermeldt de Amsterdamse en quête dat in de leeftijdsgroep 31 t.m. 50 jaar het percentage van hen, die voor alle punten waren, lager was dan het gemiddelde voor „de hele stad" (het totaal van zeven wijken). Het percentage vóórstemmers onder de 51- t.m. 70-jarigen lag daar juist weer boven. Op dit laatste wil ik graag de aan dacht vestigen. Bij onze enquête,in dit blad, over de liturgie-vernieu wing, kwam ongeveer hetzelfde naar voren. In het algemeen ook uit andere ervaringen blijkt dat heeft de leeftijdsgroep zo van 35 - 50 de meeste moeite met vernieuwingen. Daaronder en daarboven is dat veei minder. We zullen daar nog wel eens op te rug komen, voorlopig is het de moei te waard dit verschijnsel nog eens te signaleren. In het weekblad Hervormd Neder land besluit men een beschouwing over de enquête met de volgende con- clusie: „In ieder geval is er uit dit onder zoek heel duidelijk naar voren geko men, dat het verlangen naar contact heel intens is. De wensen van 69 pet. hervormde en 55 pet. gereformeerde Amsterdammers mogen niet gebaga telliseerd worden. Het zou de moei te waard zijn, als er eens een derge lijke enquête in de synodes en kerke raden van beiderlei geestelijke kun nen zou worden gehouden. Misschien een kluifje voor het hervormde So ciologische Instituut? Er zou naar zo'n rapport gegrepen worden! Getallen zeggen wel niet alles, maar toch wel héél veel!" ATHENE, 14 aug. (UPI) Dit be trouwbare bron is vernomen dat 26 kamerleden van de Griekse Centrum- Unie van George Papandreou van plan zijn uit de partij te treden. Deze 26 kamerleden hebben onlangs steun ge geven aan Stefanopoulos, een andere leider van de Centrum-Unie, bq diens mislukte poging een kabinet te forme ren. Bovendien hebben 24 andere frac tieleden, die parlementaire steun heb ben gegeven aan George Novas, de op volger van Papandreou als premier, in feite eveneens met Papandreou gebro ken. Papandreou heeft thans vermoedelijk nog maar 120 parlementsleden achter zich op een totaal van 300. Toen de politieke crisis vorige maand begon werd hij door 170 parlementariërs ge steund. Hij zou dus inmiddels zijn meer derheid hebben verloren. KARATSJ1, 14 aug. (Reuter) Pre sident Ajoeb Khan van Pakistan heeft gisteren een beroep gedaan op de Indi sche regering om, nu het nog tijd is. tot een eervolle regeling van de twis ten in en rond Kasjmir te komen. In een boodschap ter gelegenheid van de herdenking van de stichting van zijn land drong het Pakistaanse staatshoofd er bij Indië op aan doordrongen te zijn van de ernst van de toestand. „Jaren van onderdrukking hebben de hoop van het volk van Kasjmir om over zijn eigen toekomst te mogen beslissen niet doen verflauwen", aldus Ajoeb Khan. NEW DELHI. (Reuter) Premier Sjastri van Indië zei gisteren in een radiorede: „Geweld zal met geweld worden beantwoord. Agressie tegen ons zal nooit succes hebben. Als Pakistan de hoop koestert een stuk van ons ge bied met geweld te annexeren, dan moet dit land zich nog eens bedenken". MOSKOU, 14 aug. (Reuter) Het verrassende besluit van de Sovjet-Unie haar schaarse dollars te besteden aan grote graankopen in het Westen kan vérgaande economische en politieke gevolgen hebben, zo verklaarden gis teren westelijke deskundigen in Mos kou. Westelijke zakenlieden zijn som ber gestemd ten aanzien van de kans op grote orders van de Russische in dustrie in dit jaar. Diplomaten van Afro-Aziatische landen vrezen, dat hel moeilijker zal worden Russische econo mische hulp te krijgen. Waarnemers zijn van mening dat Moskou waarschijnlijk grote hoeveel heden goud naar het Westen zal moe ten zenden om de rekening te kunnen betalen. Volgens ruwe westelijke schat tingen moet de Russische regering voor de twee transacties, die deze week ge sloten werden (met Canada en Argen tinië) ongeveer 530 miljoen dollar trach ten te vinden. Samen met de kleinere graaninvoeren voor voorraadvorming en heruitvoer belopen de Russische kosten voor buitenlands graan sinds augustus 1964 ongeveer 700 miljoen dollar. KAHYia! ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY Vi Hei f 7.25 V» Het f 3.75 Isiaaiï (7 Vragen voor deze rubriek rlchla men aan de Redactie van one blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratis. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. VRAAG: J. W. A. te H.: Haif no vember verwacht mijn dochter een baby. Nu werkt zij nog iedere dag, maar zij kan het werken niet tang meer volhouden. Als zij nu stopt met werken, vervalt dan haar recht op de zwangerschapsuitkcring Ziekte Wet? ANTWOORD: Wat Uw dochter moet doen is hetvolgende: Als zij werkelijk niet meer kan werken, dan moet zij zich volgens de normale gang van zaken ziekmelden bij haar werkgever. Werkgever geeft dan deze ziekmelding door aan de betreffende be drijfsvereniging. Er komt dan een con trolerend arts op ziekenbezoek. Deze arts kan dan bezien of de ziekmelding gerechtvaardigd is en dienovereenkom stig adviseren. Valt dit advies gunstig uit, dan krijg Uw dochter het normale salaris uitge keerd van de bedrijfsvereniging tot de periode ingaat waarin zij recht heeft op de zwangerschapsuitkering. VRAAG: A. R. te R.: Is bij het overlijden van één der partners uit een huwelijk in gemeenschap van goederen de langstlevende verplicht het spaarbankboekje te overleggen aan de kinderen en het tegoed van dat boekje onder hen te verdelen? ANTWOORD: Behorend tot de gemeen schappelijke boedel van de huwe lijksgemeenschap, valt het tegoed van het spaarbankboekje voor 50 procent toe aan de nalatenschap van overledene. De andere 50 pro cent komen aan de langstlevende als het eigen deel uit de goederen gemeenschap. De 50 procent die valt in de nala tenschap, wordt in gelijke kindsde len over de wettige erfgenamen ver deeld. Hierbq ontvangt de langstle vende ook een kindsdeel, tenzij niet anders met wettige erf genamen overeen kan worden geko men, zal de langstlevende het spaar bankboekje moeten overleggen als behorend tot de gemeenschappelijke boedel. VRAAG: N. van K. te R. en F. N. te H.: In het antwoord over de vraag VRAAG: N. van H. te R.: In het antwoord over de vraag naar het wel of niet betalen van achterstalli ge huur, laat U de rechtsvermoe dens achterwege. Naar mijn mening hoeft huurder de ontbrekende maand huur niet te betalen, daar volgens algemene regels door de rechter wordt aangenomen, dat, wanneer drie achtereenvolgende maanden is betaald, ook de ontbreken de maand is betaald. Mag ik hier op Uw antwoord? ANTWOORD: Rechtsvermoedens zijn ter hantering van de rechter. Men mag hier als leek niet op bouwen. Is er spra ke van een geschil, dan kan men mid dels een advocaat de rechtsvermoedens stellen, maar het hangt van de rechter af, of hij dit al of niet overtuigend vindt. De zaak van de ontbrekende kwitanties is niet op te lossen met een algemene interpretatie van wetsartikelen of juris prudentie. In bedoelde zaak had over de periode dat betaald moest worden mu tatie plaats van wijze waarop betaald werd en van persoon die de huur be taalde. Mede hierdoor en door het bo venaangehaalde is het nuttiger de zaak scherp te stellen in GEEN bewijs dan betalen, dan af te gaan op mogelijke positieve uitspraak van de rechter op grond van rechtsvermoedens. Men moet namelijk bij rechtsvermoedens heel sterk staan. VRAAG: C. B. N. te S.: Kunt U mij een reisroute opgeven voor de trip Santpoort/Vlissingen per bromfiets? ANTWOORD: Speciaal voor fiets en bromfiets in Nederland heeft de A. N. W. B. aantrekkelijke routes uitgestip peld. Door lid te worden van de A. N. W. B. kunt u deze routes opvragen. Uw route naar Vlissingen is als volgt: Santpoort, Aerdenhout, Vogelenzang, Noordwijk aan Zee. Dan Noord- wijk-zuid, boulevard het rijwielpad door de duinen kiezen naar Katwijk. Katwijk, Wassenaarse slag, Den Deil, Straatweg naar Den Haag. Den Haag, Rijswijk, Delft, Den Hoorn, Vlaardingen. Met pont, Vlaardingen/ Pernis. Pernis, Hoogvliet, Rhoon, Ba- rendrecht, Henekatsplein, Zierikzee. Met pont over naar Kats. Kats/s'Heer Hendrikskinderen, Middelburg, Vlis singen. De afstand is circa 190 km. Voor ver dere inlichtingen wende U zich tot de A. N. W. B. in Haarlem, Schotersingel 117-a. VRAAG: C. M. te H.: Kunt U mij een aantrekkelijke reisroute opgeven voor een tocht per auto van Hille- gom naar Valkenburg (L.)? ANTWOORD: Door lid te worden van de A. N. W. B. kunt U alle routes op vragen die U wenst, inclusief de losten met opgave van bijzonderheden en mo gelijkheden langs de route die U kiest. Uw route is: Hillegom, Alphen, Gouda, Schoon hoven. Dan per pont naar Gorinehem: Gorinchem-Den Bosch, Eindhoven, Weert, Ittervoort, Thorn. Bij Wes- sem de pont over naar Maasbracht. Dan naar Stevensweert, Roosteren, Urmond, Steijn, Elslo, Beek, Val kenburg. De afstand Hillegom/Valkenburg is cir ca 250 km. Voor verdere inlichtingen wende U zich tot de A. N. W. B. te Haarlem: Schotersingel 17-a. VRAAG: C. J. M. B. te A.: In de maand augustus gaan wij op va kantie in Drente. Kunt U ons zeg gen waar wij op zondag de H. Mis kunnen bijwonen in de omgeving van het plaatsje Ruinen. Kunt U ons tevens de aanvangstijden van deze missen geven? ANTWOORD: U kunt de H. Mis bijwo nen in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie te Hoogeveen. De kerk is aan de Blankenslaan 2 a. De aan vangstijden van de H. Missen zijn op zondag 8.30 uur en 10 uur. VRAAG: M. B. P. te N.: Mijn zoon werd geboren 5 december 1949. Hij wordt op 5 december a.s. zestien jaar. Hoe lang heb ik nog recht op kinderbijslag voor dit kind? ANTWOORD: Kinderen geboren tussen 2 oktober 1946 en 1 oktober 1950 noemt men peildatumkinderen. Als U in loon dienst bent en U bent niet in overheids- ot gemeentedienst, dan hebt U krach tens de regeling, peildatumkinderen, nog recht op kinderbijslag over het ge hele jaar 1966. VRAAG 2: Mijn nichtje is geboren 29 december 1948. Haar moeder die weduwe is krijgt sinds 1 ja nuari 1965 geen kinderbijslag meer voor baar. Volgens mij is dit niet juist. Het nichtje werkt. ANTWOORD: Daar het nichtje werkt, voorziet zjj in het eigen onderhoud. In een dergelijk geval is de regeling, peil datumkinderen, niet van toepassing meer. Het feit dat moeder weduwe is doet hier niet ter zake. UTRECHT, 14 aug. (KNP) Het gerucht gaat in Rome, dat ondanks het protest van de bisschoppen in de der de zitting van het Concilie tegen de ontwerp-voorstellen over de seminarie- opleiding, en de priesters en klooster lingen, en ondanks het feit, dat een stuk geheel werd terugverwezen om er iets totaal nieuws van te maken, de nu aangeboden stukken niet veel beter zijn. Dit schrijft dr. L. Alting van Geu sau. directeur van het Conciliedoc i- mentatie-centrum te Rome in het weekblad „Op de Hoogte", uitgave van het aartsbisdom Utrecht. Aan de oude teksten van vorig jaar zou maar heel weinig veranderd zijn. De leerstellige delen zijn enigszins uit gebouwd, aldus de geruchten, maar heel weinig aandacht wordt besteed aan de nieuwe problemen, waarmee pries ters en religieuzen juist in deze tijd te kampen hebben. Ook met de vraag van kardinaal Alfriïtk, om het celibaat in het licht van de Heilige Schrift voor deze tijd opnieuw te bestuderen schijnt weinig rekening te zijn gehouden. Dit alles is niet het gevolg van kwade wil. Het is eerder een gevolg van onder waardering van deze onderwerpen, al dus dr. Alting van Geusau. Mjjn man heeft het momenteel erg druk en moet dus nogal eens overwerken. Ik vertel de dat aan mijn zoon van acht jaar. Verbaasd keek hij me aan. „Overwerken? Moet papa dan 's avonds overdoen wat hij overdag heeft gedaan?" (Mevr. Teeuwen, Hillegom). We hebben allemaal graag te doen met eerlijke mensen. Mensen, wier „ja" werke lijk ja en wier „nee" werke lijk nee is. Die zich niet be zighouden met draaierij, die eerlijk hun mening zeggen en die niet aller lei gelegenheden aangrijpen om op één of andere manier bedrog te ple gen. Bij zulke mensen voel je je veilig. Helaas, we weten maar al te goed, dat je vaak op je hoede moet zijn in onze menselijke samenleving. Wat gezegd wordt is niet altijd be trouwbaar. We zijn bij tijd en wijle allemaal wel eens blootgesteld aan bedrog en leugenachtigheid. Hier over willen we nu maar niet verder uitweiden. In deze rubriek gaat het immers om de opvoeding. We hebben twee belangrijke taken te vervullen in dit opzicht. Enerzijds moeten we onze kinderen opvoeden tot betrouwbare medeburgers en an derzijds moeten we hen als het wa re bestand maken tegen leugens en bedrog. Dat waarschuwen tegen de onbetrouwbaarheid van sommige me demensen is nodig, maar dat moet niet gaan op een wijze., die in strijd is met de liefde. We moeten het niet doen in al te krasse be woordingen. Een oneerlijk mens moe ten we niet dadelijk gaan betitelen als „oplichter" of „schurk" of nog iets anders. We kunnen het ons voor stellen. dat zoiets in bepaalde geval len gebeurt, maar toch moeten we in het veroordelen gematigd zijn- Jonge kinderen zijn zo. dat ze graag iedereen maar geloven er ver trouwen. U handelt opvoedkundig juist, als u hen erop attent maakt, op een rustige manier, dat dit niet al tijd opgaat. Overdrijving schaadt. Laatst hoorde ik in het bijzijn van kinderen verkondigen, dat .ie geen goed zakenman kon zijn, als je het met de eerlijkheid nauw nam. Zo iets is nu weer beslist onjuist en maakt op de kinderen een heel ver keerde indruk. Als er visite is gaan de gesprekken meestal over toestan den en personen. Jonge kinderen ho ren daar niet bij te zijn. Ze Kunnen dan een overtrokken idee krijgen van wat er in de maatschappij aan ver keerde dingen te koop is, Wilt u hen ergens voor waarschuwen, neem hen dan apart. Grote-mensen-ge- sprekken zijn nu niet altijd bepaald pedagogisch. Positief De tweede taak is positiever. Hoe voeden we hen op tot eerlijke men sen? Het is eigenlijk eenvoudig: als ze in het gezin, waarin ze opgroeien steeds met eerlijkheid en betrouwbaar heid te maken krijgen, dan wordt dat voor hen vanzelf een levenspa troon. Daarvan zjjn ze zich in da jonge kinderjaren nog niet bewust. Het is voor hen vanzelfsprekend en daarin zit juist de kracht. In de puberteit gaan ze zich er op bezin nen. Dan horen en zien ze veel bui tenshuis en dan helpt u met de juis te beoordeling. Het komt er eigen lijk op neer. dat de eerlijkheid en betrouwbaarheid in woord en daad van de ouders komt. Daarop steunen ze verder. ,,Zo ouders, zo kinderen" komt ook hier meestal uit. Eerlijkheid wordt niet in de eerste plaats aangepraat, maar wel voor geleefd. We zijn zo gauw geneigd om het nog maar eens goed te zeg gen. Dat is best, maar we moeten er wel aan denken, dat zeggen al leen waarde heeft, als onze daden ermee in overeenstemming zijn. Het resultaat van de opvoeding hangt niet in de eerste plaats af van wat de opvoeder zegt, gebiedt of ver biedt, maar veel meer van wat hij doet. Er bestaat een liefdeband, en die is er vooral de oorzaak van, dat de kinderen gedrag, levenswijze en instelling veui de ouders als het ware aflezen en overnemen. Aanleg voor bepaalde eigenschap pen wordt overgeërfd, verschillende karaktertrekken zien we immers in de kinderen terug. Maar daarbij komt dan nog, dat de levenswijze, die u in uw gezin demonstreert door uw kinderen kan worden „geërfd". Het oude gezegde: „Woorden wek ken, maar voorbeelden trekken", is volkomen waar. Daaraan zou ik dit nog willen toevoegen: ze trekken des te meer, naarmate de liefde band sterker is. AGNES VAN VESSEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5