Lottgering Machinist voorkomt ramp op overweg Geleefd op negen broodjes Zes toeristen 2 nachten op berg VLIEGTUIG STORT IN ZEE: 4 DODEN 28 doden in Zwarte 55 Zonnig IN Bankoverval in Utrecht Meisje (17) door he aangerand Spoorbomen open, trein doodt man Vissers zonder benzine op Noordzee „HAPPENING" AMSTERDAM MORRIS Suede en Nappa kleding Verzuim wach ter Arnhems zakenman Aan zee: Magisch Strikte orders Jonge dief verdwenen met tienduizend gld. LOS ANGELES, 16 aug. (Rtr, UPI) De opstand van negers in het „zwarte ghetto" van Los Angeles, die aan tenminste 31 mensen het leven heeft gekost, meer dan 800 gewonden eiste en een materiële schade van 10 tot 15 miljoen dollar heeft veroor zaakt, schijnt sinds gisteravond althans tijdelijk gebroken door toedoen van duizenden militairen in gevechtstenue en politiemannen MODEHUIS AMSTERDAM, 16 aug. De zogenaamde happening bij het Lieverdje door de Provo's gezien als een para-religieuze ceremonie, is deze zwoele zaterdagnacht op nieuw de Spuigaten uitgelopen. Meer letterlijk zelfs dan figuur lijk! Want na een zeer rumoerig uurtje van lallen, gillen, brallen, het gooien met lege blikjes en fietsbellen naar en het sarren van politie-agenten, liet commissaris P. L. Landman even na één uur het plein door een deel van de 34 aanwezige agenten „schoonve gen". Een flitsende charge met de blanke sabel uitgevoerd, waarbij inderdaad enige raken klappen zijn gevallen. Het werd een chao tische vlucht, van de vooral ook nu weer uit zeer veel nieuwsgieri gen bestaande meute, waarbij een paar winkelruiten sneuvelden en een glazen terraswand van café Hoppe in een daverende warre ling van opspringende glasscher ven aan stukken werd gelopen. Een onwillige arrestant wordt in de boeien geslagen en opgebracht. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 89ste JAARGANG No. 32125 Zo ziet Los Angeles' „neger ghetto" er uit, nadat brandstichters en plun deraars hébben huisgehouden in de troosteloze armoewijlc. Regelmatig wordt er nog ge patrouilleerd door militairen van de Nationale Garde. TV HALLO, TANTE ML, LEUKE DAG GEHAD OP KANTOOR?*. OH, EIGENLIJK NIETS WATDOET UDAAR PRECIES HOE WEETUDAN WAN NEER U KLAAR BEN TP DAT IS EEN GOEOE VRAAG President Johnson uitte gisteravond ztjn gevoel van opluchting over het nieuws, dat de opstand in Los Angeles na vier dagen bedwongen kon worden. Hij voegde er echter aan toe, dat het ook hoog tijd wordt iets te doen aan de onrechtvaardige omstandigheden, die aanleiding tot de wanordelijkheden hebben gegeven. In Chicago is de rust nog niet weergekeerd. In het aigelopen weekeinde werden er tientallen arres taties verricht. Een omvang als in Los Angeles hebben de opstootjes vol gens een politierechter geen „betogin gen voor burgerrechten" maar „uitin gen van gepeupel" echter (nog) niet aangenomen. Tweeduizend man van de nationale garde worden paraat gehou den. In Springfield, Massachusetts, werden zaterdagavond veertig betogers voor rassengelijkheid gearresteerd we gens een sit-in-demonstratie in een stadspark, waarin ze ook de nacht wil den doorbrengen. Volgens een neger-journalist, George Goodman, zijn de onlusten in Los An geles niet tevoren georganiseerd. „Dit ene feit," zo schrijft hij, „is iedereen in deze boze droom van plundering en brandstichting wel duidelijk. Maar in hart en ziel van degenen, die gedoemd zijn in het negerghetto te wonen, rust de schuld op één man: „de blanke". (Advertentie) STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 84373 NIJKERK, 16 aug. Door een bij zonder snelle reactie van de machinist is de sneltrein Zwolle-Amersfoort zater dag net niet in botsing gekomen met drie auto's die zich bij Ni j kerk op een overweg bevonden, welke door automa tische halve bomen werd beveiligd. De overweg maakt deel uit van de weg Amersfoort-Harderwijk. De au to's reden in een lange file, maar zon der zich te realiseren, dat er wel eens een trein aan kon komen zijn de be stuurders de overweg opgereden. Toen er geen beweging ln de file kwam terwijl er een sneltrein naderde leek een ramp nabij. Dank zij de grote tegenwoordigheid van geest van de machinist, de heer J. Enkelaar uit Zwolle, bleef die uit. Vlak voor de overweg kwam de trein met piepende remmen tot stilstand.... West-Duitsland. Onbekenden heb ben op het postkantoor van het Beierse plaatsje Nesselwang hakenkruisen schilderd. (Reuter) (Van onze correspondent) HEERLEN, 16 aug. Zes jonge Ne derlandse toeristen die 2 dagen vermist waren in het berggebied nabij Inns bruck, Oostenrijk, zijn gisteren in hun woonplaatsen aangekomeii. Zij hebben twee nachten in bittere koude op een berghelling doorgebracht voor zij wer den ontdekt. De dames Wil van Eijk (Heer) en Le- nie Schneiders (Epen), Jan en Piet Boe- maars uit Tilburg, Jac Haagh uit Rijen en Josef Deitz uit Vaals wilden een dag voor het vastgestelde vertrek nog de zo genaamde Buttekopf beklimmen, maar zij verdwaalden. Toen zij donderdag avond niet terugkwamen werd onmiddel lijk alarm geslagen. Militairen en bergpatrouilles gingen op pad om de vermisten te zoeken. Aan de speurtocht namen ook helicopters deel. De jongelui, luchtig gekleed en in het bezit van slechts enkele lunehpaketten, brachten de nacht in het bos door. Zij durfden geen groot vuur te maken uit vrees voor bosbranden. Wel ontstaken zij een klein vuurtje, om de aandac) t van een helicopter te trekken, maar zonder resultaat. Uiteindelijk bereikten de zes zaterdagmorgen °en herghut, waar zij door een twintigjarige Oosten rijkse jongeman werden ontdekt. Vol gens de vermisten :s onder de club van zes geen echte oaniek uitgebroken. Ook hebben zij geen 'ast' van honge- gehad: van de vijftien broodjes waren er nog zes over. Wel hebben zij dorst en koude geleden. Deze ontberingen waren zij evenwel gisteravond weer te boven. Per specia le bus, die van Augsburg op weg was naar Nederland en naar Imst werd ge dirigeerd, zijn zij in Heerlen aangeko men. Twee dagen later dan gepland was. (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam (Van een verslaggever) In totaal dertien personen, allen jon gemannen, werden in de loop van dit onderhand belachelijke gebeuren aan gehouden. Wegens opzettelijke vernie lingen, beledigingen van het openbaar gezag en openlijke geweldpleging. Na zondagmiddag drie uur zijn vijf van hen in leeftijd variërend van zestien tot vierentwintig jaar in verzekerde bewa ring gebleven. Voorlopig voor tenmin ste twee dagen. Een termijn, die han gende het onderzoek eventueel tot vier dagen kan worden verlengd. De kans bestaat dat zij een snelle berechting zullen krijgen. Zij worden beschuldigd van belediging van het openbaar gezag en openlijke geweldpleging. De acht an deren waren aangehouden op grond van feiten, die volgens de wettelijke bepa lingen een langere opsluiting dan tot zondagmiddag drie uur niet mogelijk maakten. Onder hen was de negentienjarige Rob Stolk, de jongeman die zater dagmiddag nog met de provo-oprich ter Roel van Duyn en de anti-rook- BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week. 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. LEGER BREEKT OPSTAND NEGERS Vernielende nozems door politiesabels weggeslagen Verwachting geldig tot dinsdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) In de nacht en vroege ochtend plaat- selijk mist, overdag zonnige perioden, enkele lokale regen of onweers bui®11; Overwegend zwakke wind. Weinig verandering in temperatuur. Droog en morgen zonnig. Zwakke wind tussen oost en zuid. Overdag a-ii gr„ zeewater 18 gr. VOORUITZICHTEN: wrt zomers. StaWel maar voorlopig DINSDAG: zon: 05.27-20.00 maan: 22.05-10.46 magiër Jasper Grootveld zowaar een onderhoud heeft gehad met de hoofd commissaris van politie H. J. van der Molen. Met een bakfiets, waarop na tuurlijk een fraai witgeschilderd rij wiel prijkte, waren zij op het hoofd bureau van politie gearriveerd. Op hun schriftelijk verzoek om een gesprek met de politieleiding over de happenings op het Spui was gunstig ge reageerd. „Omdat", zoals het hoofd van de politievoorlichting de commissaris H. Molenkamp ons later meedeelde, „de hoofdcommissaris meende een ge legenheid tot praten niet te moeten la ten schieten". Helemaal overtuigend leek ons dit argument niet, maar hoe ook, de politieleiding van de heer Van der Molen aan het hoofd heeft met de als een ketter rokende anti-rookmagier Jasper Grootveld en zijn vrienden aan de tafel gezeten. En deze ontvouwde hun plan voor de zaterdagavond: „Wij willen een stille omgang. Net als de katholieken' Maar dan trekken wij in een imaginaire magische cirkel rond het Lieverdje", het beeldje dat destijds door een sigarettenfabriek aan de hoofd stad werd geschonken en door de anti rookmagiërs en de provo's als een expo nent van taba' sverslaving en. andere kwade zaken wordt gezien. „Vraag dan net als de katholieken vergunning aan de burgemeester", luidde het politie- antwoord. „Dat doen we niet", zeiden de jongelui beslist. „Wij zijn anarchis ten. Wij erkennen geen gezag". Van de stille omgang zou het dan een georga niseerde bloemenhulde worden, maar toen de politie in verband met de orga nisatie wilde weten hoeveel mensen er te verwachten waren, bleef men het antwoord schuldig. Het gesprek liep op niets uit. Met de opmerking: „Jullie kunnen happenen zoveel als je wilt, maar de openbare orde kunnen «ij niet laten verstoren", verlieten de jongelui het politiebureau. Zjj maakten er plaats voor de journalisten. Bijzonder talrijk en met zelfs enige buitenlandse pers vertegenwoordigers in de gelederen. Zij kregen van commissaris Molenkamp te horen dat voor de politie na een uitge breid geduld met de happenings op het Spui, waarbij men tot de vorige week gewoon zijn gang kon gaan. de maat nu vol was. Als tekens van de ernst liet de com missaris twee van de knuppels zien die tijdens de gevechten van de vorige week in beslag waren genomen. Het waren netjes afgezaagde stevige tafel poten met opschriften als: provoknup pel en knotsverdommen. Deze wapens waren met de verf en de brandende fakkels in plaats van het onschadelijke „bram-bram" ugge-ugge-geroep" van de happeners gekomen. En dat ging de politie te ver. Besloten werd het Spui tijdig van een politie afzetting te voorzien. De agen ten, vierendertig in totaal, zouden de sabel dragen, iets wat anders in Am sterdam alleen voor agenten van het bureau Warmoesstraat gebruikelijk is. (Vervolg op pagina 5) (V an onze Utrechtse redacteur) UTRECHT. 16 augustus Vanmor gen om half tien stapte een onbekend gebleven man het bijkantoor van de Raiffeisenbank op het Willem van Noordtplein binnen, waar hij onder be dreiging met een pistool aan de boek houder, de 30-jarige heer J. G. van Baal, een bundeltje bankbiljetten too een bedrag van tienduizend gulden wist te ontfutselen. Hij richtte het wapen op de heer Van Baal. die achter de balie zat te ferken, met de woorden: „Hier het geld, of ik schiet". De boekhou der wist zich kalm te houden en zag als beste uitweg de overvaller aan de praat te houden in de hoop dat spoedig andere bezoekers zouden ko men opdagen. Drie andere mensen, die eveneens op het kantoor bezig waren zagen geen kans te helpen. Toen geen andere mensen binnen kwamen heeft de heer Van Baal de man tenslotte hun bundeltje met ge noemd bedrag aan bankbiljetten over handigd. De overvaller een naar schatting 19 tot 23-jarige man sprong daarop in een groene Volkswagen, waarvan men alleen de beginletters GK van de nummerplaat nog heeft kunnen opne men. Tegenover de ]>olitie, die snel ge waarschuwd werd, is opgegeven dat het ging om een persoon van 1.80 m. lang, met tenger postuur met glad ach terovergekamd blond haar. een smal snorretje en met een khakikleurige re genjas aan. WESTZAAN, 16 aug. In een café 6 Westzaan kreeg een zestienjarige aanse jongen ruzie met zijn zeventien jarige vriendin. Het meisje liep na slui- ngstjjd boos de straat op en ging mid- en op de weg liggen. Een passerende outomobilist stopte om te kijken wat er aan de hand was doch het meisje ^eigerde op te staan. Een tweede u oniobilist stopte en toen kwam ook 6 Jongen te hulp. m5e- Twsëde automobilist bood aan het i-isje naar het oolitiebureau in Zaan- 5fm l® brengen. Hij reed echter met ffh auto naar de nieuwe wijk in Poe- Jenburg en randde het meisje op een eenzame plek aan. Een juist passeren de surveillancewagen van de politie zag de stilstaande auto en toen de agenten danstalten maakten om uit te stappen, |ing juist het portier van de stilstaan de auto open en rolde er een vrijwel ontkleed meisje uit onder het geroep: ..Ik ben aangerand". De politie nam terstond de 36-jarige Sehuwde Zaandammer in de surveillan- cewagen mee naar het bureau. Van daag wordt hij voorgeleid in Haarlem. (Van onze verslaggever) HALFWEG, 16 aug. Het tragische °?.8oval dat zaterdagmorgen om vijf jtonuten over half elf op de bewaakte jPoorwegovergang bij het Liewegje te Halfweg het leven heeft gekost aan de ."-Jarige metaalhandelaar W. R. Gies- °erts uit de gemeente Haarlemmerliede te JÏPoarnwoude, is naar de rijkspolitie J Halfweg ons meedeelt te wijten aan j-,6 nalatigheid van de overwegwachter. k®. toan, die als reserve was ingescha- *i,'d> had verzuimd de bomen tijdig te E>e heer Giesberts reed met zijn per sonenwagen de bewaakte spoorwegover- ?,ai?g op juist op het moment dat de rein Amsterdam-Zandvoort met een Snelhe^ van 100 km> per uur was gena ard. De auto werd over een lengte an dertig meter meegesleurd .en de oestuurder, die op slag moet zijn ge bood, werd uit zijn auto geslingerd en v^nm tien meter verder op de spoor- °aan terecht. Op dat moment had de overwegwachter de tegenwoordig- fJf.Jd van geest om alle seinen onmiddel- nJi onveilig te zetten, zodat verder nhei] op het drukke baanvak kon wor- ep ^oorhomen. Het treinverkeer had en half uur vertraging. (Van onze verslaggever) ZANDVOORT, 16 aug. Twee Zand- voortse jongemannen, de zesentwintig jarige W. van Duijn en de achttienja rige M. van Duijn, die zaterdag op zee waren gaan vissen, zijn na een urenlan ge hachelijk avontuur behouden aan land gekomen, nadat een vliegtuig van de basis Valkenburg en de reddings boot Neeltje Jacoba uit IJmuiden lange tijd vergeefs naar, hen had ge zocht. Het bleek dat de Zandvoorters onderweg door hun voorraad benzine waren geraakt. De beide jongemannen waren des morgens vroeg de zee opgegaan met een klein bootje met een buitenboord motor. Zjj hadden geen roeiriemen aan boord. Toen zij op de afgespro ken tijd omstreeks elf uur zater dagmorgen nog niet in Zand- voort waren aangekomen, rees het angstige vermoeden dat de felle noordoostenwind en de ebstroom hen verder zeewaarts hadden gedreven. Inspecteur Van den Berg nam toen contact op met de vliegbasis Valken burg en met de commissaris van de kustwacht in IJmuiden. Na enige tijd steeg een vliegtuig op van Valkenburg, terwijl de reddingsboot Neeltje Jacoba uitvoer. Inmiddels had de commissaris van de kustwacht een radiobericht la ten verspreiden via Radio Noordzee. Hun zoeken bleek tevergeefs. Om half zeven 's avonds kwamen de jongens Van Duijn zonder dat zij werden op gemerkt, bij de Rotonde te Zandvoort aan. Z\j verklaarden dat zij ver op zee hadden gevist. Op ongeveer achthon derd meter van de kust raakten zij zonder benzine. Door de wind en de ebstroom waren zij in zuidwestelijke richting afgedreven. Ongeveer ter hoog te van Noordwijk ontmoetten zij een patrouillevaartuig van de marine. De bemanning gaf hen benzine, maar de ze voorraad bleek niet voldoende om Zandvoort te bereiken. De vissers be sloten toen om recht naar het strand te varen en kwamen bij Noordwijk aan de kust. Daar lieten zij hun boot achter om te voet de terugtocht naar Zand voort te ondernemen. Zij bereikten hun bestemming uren later na een moei zame strandwandeling. (Van onze correspondent) ARNHEM, 16 aug. Op weg naar zijn vakantieverblijf in Jersey, Zuid-En- geland, is de bekende Arnhemse hote lier en sportvlieger John Haarhuis (46) met zijn echtgenote mevr. A. C. Haar- huis-Lamers (46), hun eenentwintigjari ge dochter Anneke, oudste van zes kin deren en haar verloofde, de twintigja rige medisch student J. v.d.Ven uit Spekholzerheide zaterdagmiddag met een door hemzelf bestuurd particulier vliegtuig bij Autreselle tussen Calais en Boulogne in zee gestort. Alle vier de inzittenden kwamen om het leven. Hun lichamen zijn geborgen en zullen naar Arnhem worden overgebracht. Ook het vliegtuig is geborgen. De familie was zaterdagmorgen om tien uur bij prachtig weer van het vliegveld Teuge opgestegen in een van de vier Jodel Mousquetaire-vlieg- tuigen die de heer Haarhuis er op de standplaats Teuge bezat. Tegen half twee landde het vliegtuigje op een particulier terrein nabij Boulogne. Na een korte rustpoos vertrok de familie omstreeks half drie van het vlieg veld. Nauwelijks was het toestel ge start of het stortte in zee. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1