Volk nog geen slaaf van persoonlijke macht in het politieke spel Gevaar voor militair ingrijpen H.P.C. verslaat S.Z.C. met 2-1 Amateur-voetballers in het strijdperk HBC en Zandvoortmeeuwen aan elkaar gewaagd: 1-1 Duits duo bij boottocht in Leidsevaart omgeslagen Huwelijk van Beatle Paul D.S.S. wint Rooyers - bokaal Aanvaring in dichte mist Hillegom 1 en V eisen 1 naar derde klasse Dader aanrijding na achtervolging gegreven Raadsagenda Noordwijk Treinrovers op last van hun baas" vermoord? Jacht slaat om; vrouw verdrinkt Verschijnselen Democratie Theorieën Terminologie Ripperda Bloemendaal Amerikaans schip met zivare slagzij MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 PAGINA 2 Nf I* De jonge koning Hassan II is een intelligent man, die er uit gesproken politieke denkbeel den op na houdt. Iedere staat heeft zijn eigen problemen. En probleem nummer één van Marokko is zijn onderontwikkeldheid. Aange zien het de bedoeling van dit arti kel is een duidelijk en zo volledig mogelijk beeld te geven van de huidige politiek in Marokko is het vóór alles noodzakelijk een idee te geven, welke de psychologie is van het Marokkaanse volk en van de elite, die zich speciaal voor de politiek interesseert. Op religieuze feestdagen ver toont de jonge vorst Hassan II zich in oude, traditionele ge waden. Hier rijdt hij op een schimmel door Rabat, op weg naar de viering van het Mo hammedaanse Aid el Kebir- feest. Marokko is schilderachtig, maar probleem nummer één is er de onderontwikkeldheid. Koning is hoofdpersoon van mIiokko (Van een bijzondere correspondent) Het Marokkaanse volk is een volk, dat de vrijheid liefheeft. In de oude, ongeschreven Berbertaai komt een woord voor, dat dit idee duidelijk weer geeft: ..Amazirh", hetgeen „vrije mens" betekent. Dat de Marokkaan ook bereid is desnoods voor deze vrij heid zijn leven te offeren, is wel ge bleken tijdens de ongeregeldheden in Casablanca in maart van dit jaar. Hon derden studenten en leraren demon streerden toen tegen een regeringsbe sluit, dat ten gevolge zou hebben dat een groter aantal jongeren dan voor heen van het hogere middelbare onder wijs naar het technische onderwijs af gevoerd zou worden. Vele jongeren voelden zich hierdoor in hun toekomstverwachtingen be dreigd. Bij betogingen, die naar aan leiding hiervan ontstonden, werd een groot aantal demonstranten gedood of gewond, terwij] talrijke arrestaties werden verricht. Het Marokkaanse volk is echter niet alleen een volk van strijders. Het bezit nog andere karaktertrekken, die wortelen in een diep religieus gevoel, dat sterk be ïnvloed wordt door de Islam. Ook is er een sterk Arabisch nationalisme, geconcretiseerd in de Arabische taal. De intellectuelen en de gestudeerde elite waartoe koning Hassan II van Marokko behoort zijn behalve door geërfde invloeden van de historische Marokkaanse samenleving, gevormd in de Islamitische universiteiten, overblijf sel van de oude beschaving der Muzel mannen, die haar bloeitijd had in de Middeleeuwen; én in de Westerse uni versiteiten, speciaal de Europese, zo als de Franse en Spaanse. Vandaar dat men de huidige Marokkaanse poli tieke stabiliteit of instabiliteit kan te rugvoeren op een heftige psychologi sche strijd tussen de verschillende cul turen, waarvan de ene de andere wil overheersen. Deze strijd wordt nog geïntensiveerd, zowel door het bestaan van de door de Islam vereiste instituten als ook door het traditionele regeringssysteem, dat de Aloeitische en de Sjerifianitlsche Dynastie sedert vier eeuwen hebben ge volgd. Bij al deze moeilijkheden komen dan nog de invloed van de diverse, vaak tegenstrijdige. Westerse ideologie- en, van liberalisme tot communisme, en de bijna onbewuste overtuiging van vele intellectuelen dat de Westerse be schaving de ideale is. Partij van de Istiqlal (Partij van de Onafhankelijkheid) Partij van de N.U.V.V. (Nationale Unie van Volkskrachten) Partij van de DC (Democratische Constitutie) Partij van de V.B. (Volksbeweging) Communistische Partij (welke ver boden is) Al deze partijen (althans de eerste vier) beschouwen Islam, Monarchie en Socialisme als constante waarden en stevige bases voor de jonge Marok kaanse staat. Zij trachten de arbeiders en de studenten aan hun zijde te krij gen. Zo zijn in de Partij van de Istiq lal de arbeiders georganiseerd in de „Algemene Unie van Marokkaanse Werknemers", terwijl de, bij de partij aangesloten, studenten zijn verenigd in de „Algemene Unie van Marokkaanse Studenten". De Nationale Unie van Volkskrachten heeft zich in 1958 van de Istiqlal aigescheiden en doet nu alle moeite om de „Marokkaanse Unie van Arbeid" en de „Nationale Unie van Marokkaanse Studenten" met zich te verenigen. Deze twee bonden treden on afhankelijk op van genoemde partij. Een enkele keer werken zij samen, spe ciaal wanneer zij het monarchale sys teem kritiseren. Wat de andere partijen betreft, deze hebben geen representatieve macht. De elementen, waaruit alle partijen be staan, worden gevormd door intellec tuelen, mensen uit de vrije beroepen- sector, zakenlieden, boeren, kapitalis ten, feodalisten en staatsambtenaren. Toch zijn er nog vele Marokkanen, die niet bij eer partij zijn aangesloten óf omdat zij besluiteloos en onverschillig zijn óf omdat zij de rust verkiezen bo ven inmenging in het politieke leven. Er zijn drie verschijnselen aan te geven, die er de oorzaak van zijn dat de Marokkaanse politiek tot ontbinding is geraakt en tot dege neratie is vervallen. Ten eerste: de splitsing in de Istiq- lal-partij die zeer nauw met koning Mohammed V, de vader van de hui dige jonge koning Hassan II, samen werkte en zeer sterk was. Ten tweede: de oprichting aan de vooravond van de verkiezingen van 1963 van een nieuwe politieke partij, de (Sociaal) „Democratische Partij". De personen die hiertoe overgingen waren met representatief voor het volk, maar zij genoten het vertrouwen van de koning. De Democratische Par tij vormde samen met de Volksbewe ging en de Partij van de Democrati sche Constitutie, één front, genaamd: „Front ter Verdediging van de Consti tutionele Instellingen". Dit front kwam tot stand ondanks de oppositie van de twee grote partijen en de bonden van werknemers en studenten. De oppositie verweet de regering de verkiezingsuitslagen te hebben vervalst en geweld te hebben gebruikt tegen haar leden. Er bestaan ver schillende bewijzen, die de bewerin- gen van de oppositie kunnen steunen, ie „Democratische Partij", die de oorzaak was van het onheil van maart van dit jaar, is inmiddels ter ziele. Na de studentenbetogingen in Casablanca en nadat koning Hassan zijn handen van haar had afgetrok ken verloor zij snel aan betekenis. Ten derde: de jonge koning, Hassan II, heeft een grondige politieke scho ling genoten. Sinds zijn kinderjaren is deze man. die als intelligent beschouwd wordt, bij de politiek betrokken ge weest. Hij kent de diverse Marokkaan se politici persoonlijk. In verscheidene redevoeringen en verklaringen tegen over de buitenlandse pers, radio en tv heeft hij te kennen gegeven de demo cratie in zijn land te willen invoeren, alsmede een rechtvaardig socialistisch systeem. Wanneer hij bezoeken brengt aan dorpen of grote steden, wordt hij door de inwoners massaal toegejuicht. In het referendum over de Grondwet van december 1962 heeft men hem de eretitel van „Medeburger" gegeven. Uit bovenstaande beschouwingen blijkt dat de koning een politieke ideo logie bezit, die hij persoonlijk wil rea liseren en die hij als representatief be schouwt voor het gehele volk. Hij kiest zijn mensen onder diegenen, die geen lid zijn van een partij of die behoren tot de zwakke partijen, en die deze ge legenheid aangrijpen om hun positie te versterken. Dit betekent niet dat hij tegen partijen is, die door middel van hun principes invloed op het volk zou den kunnen uitoefenen. En aangezien het de koning is, die de nationale eenheid symboliseert is het niet gewenst, een partij samen te stellen, waarvan hij aan het hoofd zou staan, omdat dit zou betekenen, dat de koning van het vólk zich bij een spe ciale groép van het volk zou aanslui ten. En dit is natuurlijk niet bevorde- lijk voor de democratie in het land. ^e gewone man voelt de nog ergere t- genstrijdigheid, die voortkomt uit de onmogelijkheid om zijn ideologie als vrije burger te coördineren met de spe ciale ideologie van de koning. Of kort gezegd, de Marokkaan is verplicht t- kiezen tussen partij en koning. Het ge volg van deze opgelegde keuze neigt naar politieke degeneratie en ordever storing. Dit is een werkelijkheid in Marokko. De democratie, zoals men die in de monarchieën van Europa kent, berust op de pijlers Ko- ning-partijen-volk. Koning Has san elimineert echter uit deze formu lering de factor partijen. En hier ligt het gevaar. In Marokko verwart men het begrip van „partij" als politieke organisatie met een bende, die slechts geweld tot doel heeft. Natuurlijk <s bo venstaande gedachtengang geba seerd op de overweging, dat net leger zich niet met de politiek «nlaat. Ge beurt dit evenwel toch, dan zal er in Marokko slechts stabiliteit zijn ten koste van terreur en angst. Tot het ogenblik dat in Casablanca de bom barstte, had de constitutionele regering (bestaande uit de niet-repre- sentatieve meerderheid) altijd be weerd, dat er in Marokko een volledige stabiliteit heerste. De daarop volgende gebeurtenissen, die de regering ten val brachten en de prille democratie ver doofden, bewezen het tegendeel. Om uit deze crisis te geraken waren er in mei van dit jaar beraadslagingen tussen de koning en de twee grote oppositie-par tijen. Op 7 juni nam de koning zelf de leiding van de regering in handen. Hij deed dit op grond van artikel 35 van de Grondwet van 1962, waarin de koning zeer uitgebreide volmachten worden gegeven indien het land zich in gevaar bevindt. (Het is opmerkelijk dat dit ar tikel niet is gehanteerd in de dager, van de grensconflicten tussen Marokko en Algerije over de in het zuiden van Marokko gelegen Tindoef-zone, ckt. 1963). et is duidelijk, dat een dergelijke vermenging van culturen en ge- dachtenpatronen een politieke terminologie, zoals deze in Eu ropa en met name in Nederland be staat, bij voorbaat uitsluit. Zo kunnen wij de politieke groeperingen niet ver delen in links of rechts georiënteerd, terwijl men ook niet kan zeggen of zij reactionair of progressief zijn. De ver taling van deze termen is één ding hun conceptie een andere zeer ver schillende zaak. Over het algemee: zijn de termen die de Marokaanse poli tici aan Europa hebben ontleend en ver taald, gekenmerkt door onbegrip vooi de Europese realiteit, waar ze zfln ont staan. Met name is dit het geval met het begrip „partij", dat in Marokko een andere betekenis heeft dan in Eu ropa. Dit alles m aanmerking genomen, heeft Marokko momenteel vijf partijen: Over de beste manier om uit de heer sende crisis te geraken bestaan drie theorieën De zwakke partijen volgen de ge dragslijn van de koning en zijn bereid zich op ieder ogenblik aan zijn wil te onderwerpen. Bij deze oplossing be staat er uiteraard geen probleem meer. De Nationale Unie van Volkskrach ten wenst geen constitutie, noch een parlement. Zij wil voor bepaalde tijd een verdrag met de koning, waarbij zij de macht zou moeten krijgen en slechts verantwoording verschuldigd is tegenover de koning. Dit is natuurlijk geen democratische oplossing en even min een progressieve oplossing. Marok ko is nu eenmaal het constitutionele tijdperk binnengetreden en men kan tengevolge hiervan de klok niet meer terugzetten. De Istiqlal is van mening, dat de politieke, en dientengevolge de econo mische crisis slechts kan worden op gelost door vrije verkiezingen. Van 12- 11. februari is in Casablanca het ze vende partijcongres gehouden van de Istiqlal. Dit partijcongres sprak zich uit in de volgende formule: „Wettig heid en gelijkschakeling". Het eerste gedeelte van deze formule wil zeggen dat alle vooruitgang van net Marok kaanse volk zich moet voltrekken bin nen de wetten, die in de soevereiniteit van het volk hun oorsprong vinden. Het tweede gedeelte houdt de uitban ning van sociale misstanden in. De partij is, zoals één van zijn 'eidc heeft gezegd, tegen elke vorm van on rechtmatige inbezitneming van de macht hetzij door geweld, hetzij door politieke machinaties. Ondanks de geboden oplossingen is de koning in deze de enige arbiter die in staat is de tweedracht te slechten en de onrustige gemoederen te kalm ren. Vandaag weet niemand hoe de dag van morgen er uit za! zien. De verant woording voor deze toestand draagt de „onheilsregering" die steeds haar pro jecten „in naam van de koning" heeft uitgevoerd, terwijl diezelfde koning haar steeds heeft bekritiseerd en zijn ont stemming heeft geuit. Hoelang deze uitzonderingstoestand zal duren <s niet bekend. Misschien tot het einde van het drie-jarenplan, dat door de meer derheid is goedgekeurd. En daarna? Indien de premissen blij vend zouden zijn en geen nieuwe ele menten tussenbeide zouden komen, en de koning zijn democratische ideeën in praktijk zou brengen en zijn belofte om tot een grondwetswijziging te Komen gestand zou doen en vrije verkiezingen zou bewerkstelligen, dan zou de meest voorzichtige en redelijke oplossing zon der twijfel die zijn, welke behoort tot de theorie van de Istiqlal-partij. Zo niet dan zou zich een militair bewind vormen, onder leiding van 'iet staats hoofd, dat de partijen en oonden zou ontbinden en de openbare vrijheden te niet zou doen. Marokko zou zichzelf veranderen in een slaaf van persoon lijke macht, die het volk niet zeif zou kunnen bepalen, en waarvan het de ge vaarlijke afmetingen niet zou kunnen beperken. HAARLEM, 16 aug. HPC-dames hebben de eerste winst geboekt op het pad naar promotie om een plaats in de tweede klasse dames van de waterpolo- competitie KNZB. In het nieuwe zwem bad in Heemstede was SZC uit Schie dam de gast van HPC en medestrijder om een plaats in de tweede klasse. De Heemsteedse dames begonnen wat on zeker de strjjd. Schiedam had reeds een 10 voorsprong voordat Hetty Bakker de bal het SZC doel injoeg, zodat niet de stand 11 van doelen werd verwis seld. Na de pauze was het een strijd om het winnende doelpunt. HPC had enig overwicht maar staanders en lat zonden verschillende schoten van de HPC-voor- waartsen terug het veld in. Tenslotte schonk Lieke Bijkerk de HPC-schare reden tot juichen door er 21 van te maken. Het juichen werd verstomd toen een HPCster een schot op eigen doel afvuurde. Gelukkig voor HPC bracht de staander redding en bleef het 21, zo dat HPC in de uitwedstrijd tegen SZC aan een gelijk spel genoeg heeft om te promoveren. Hoewel de halve promotiecompetitie die gespeeld wordt tussen Zar (Amster dam), Hillegom en VZV (Velsen) nog niet is uitgespeeld zijn Hillegom en VZV reeds zeker van een plaats in de derde klasse. Nadat VZV reeds ZAR had verslagen, heeft ook Hillegom de spelers van Ad miraal de Ruiter een hartelijke ont vangst bereid en daarna uitgeschakeld voor promotie. Het begon met een gelijk opgaande strijd tot de stand 22 in de derde periode. Toen bracht Hillegom het geschut goed in stelling en brachten Keizer, Scholten en Visser de stand op 52. Een snelle ZAR-aanval werd goed afgerond. Maar Scholten en Visser had den nog een treffer achter de hand zodat ZAR met 73 werd verslagen. Dinsdag avond is Hillegom de gast van VZV in Velsen. HAARLEM, 16 aug. Op verschil lende fronten hebben de amateurvoet ballers uit Haarlem en omgeving in het voorbije weekeinde met elkaar slag ge leverd om zich voor te bereiden op de komende competitie. Over het algemeen zijn deze oefenpartijen heel nuttig ge weest en de oefenmeesters kunnen zo langzamerhand hun plan gaan trekken. Voor eigen publiek in Heemstede speelde HBC zaterdagavond tegen het naar de derde klas afgezakte Zandvoort meeuwen en dat treffen werd met een 11 score afgesloten. Het eerste halfuur was er van goed voetbal vrijwel geen sprake, maar daarna ging het al veel beter en kon de als middenvoor opere rende spil Brouwer de score voor de gastheren openen: 10. Nauwelijks vijf minuten later lag de gelijkmaker alweer in het net uit een strafschop van Stobbe laar. Hij was door back Van Bruggen ten val gebracht. In de 11 stand kwam geen verandering meer Het nog niet op elkaar ingespeelde elftal van Ripperda speelde een uitwed strijd tegen het tweede van Haarlem en verloor daarvan met 50. De jeugdige midvoor Bosdijk had met drie doelpunten een belangrijk aandeel in deze overwin ning. Het zat de schutters van Ripperda overigens niet mee, want de Haarlem doelman Poldervaart bleek goed op dreef en harde kogels van Weber (Velsen) en Degenaar (Aalsmeer) keerde hij be kwaam. In Heemstede voetbalde de vierdeklas ser Bloemendaal tegen het derde van HAARLEM, 16 aug, Twee doof stomme Duitse jongemannen van res pectievelijk 21 en 22 jaar zqn zaterdag bij het varen in de Leidsevaart in moeilijkheden geraakt, toen hun bootje ineens omsloeg. De Duitsers die kon den zwemmen slaagden erin zonde hulp van anderen aan de kant te ko men. Zij verloren echter hun kleding en hun paspoorten. De jongemannen logeren met hun ouders op een kam peerterrein in Zandvoort. HAARLEM, 16 aug. Vannacht om half een is in de Gierstraat een aanrij ding gebeurd en eerst enige uren la ter kon de politie de identiteit van aan rijder en aangeredene achterhalen. Ee> zestienjarige bijrijder uit Hoofddorp was bij het oversteken van de Gierstraat aangereden door een personenauto. La ter bleek dat de bestuurder de 21-jarige loodgieter J. H. uit Haarlem was. De man, die alcohol had gebruikt, ontken de iets met de aanrijding te maken hebben gehad. Zijn rijbewijs is inge houden en zijn auto werd in bewaring genomen. Een automobilist die getuige was van de aanrijding zette de achtervolging in en slaagde erin de loodgieter in de Korte Lakenstraat aan te houden. Er ontstond een kort handgemeen, waarna de dader weer doorreed. Daar zijn ken teken bekend was kon de man later in de nacht worden aangehouden. Dit ge beurde om vier uur. Eerst om half twee vervoegde zich de aangeredene bij de politie. Hij had slechts lichte ver wondingen opgelopen NOORDWIJK, 16 aug. Dinsdag avond acht uur, komt de gemeenteraad van Noordwijk in openbare vergadering bijeen. De hoofdpunten van de agenda bestaan uit het verstrekken van kre dieten. Zo wordt een krediet gevraagd voor het schilderen van het binnenwerk van het raadhuis, voor de verlegging van een gedeelte van de Beeklaan, voor het maken van opritten aan de Jan Zwanenbrug, voor hersteikosten van het pand Schoolstraat 2 (VGLO-school) voor de bouw van aardgasontvangtoe stellen, voor de bestrating van het pomp station in het Langeveld, voor de ver lichting van het Gemeentelijk sport park en voor de inrichting van een laboratorium in het pompstation in het Langeveld in verband met de vaststel ling van het fluorgehalte van het drink water. Verder moeten enkele bezwaarschrif ten worden behandeld, onder meer een van Estec tegen de heffing van leges voor het verlenen van de bouwvergun ning. De agenda vermeldt voorts de benoeming van de heer B. Aartse tot onderwijzer in vaste dienst, een wijzi ging van de algemene politieverorde ning, onbewoonbaarverklaring van wo ningen en enige onderwijszaken. DURHAM, 16 aug. (Rtr, AFP) Dougles Goody, die in de gevangenis van Durham bij Newcastle een straf van dertig jaar uitzit wegens zijn aan deel in de grote treinroof van 1963 in Engeland, heeft naar verluidt dezer da gen tegenover gevangenisautoriteiten het vermoeden uitgesproken, dat twee van zijn met hulp van buitenaf uit an dere gevangenissen ontsnapte mede plichtigen Charles Wilson en Ronald Biggs vermoord zijn. Het „meester brein" achter de treinroof had, zo zou Goody gezegd hebben, de ontsnappin gen op touw gezet om de beide man nen onschadelijk te kunnen maken, na dat hij vernomen had dat ze op het punt stonden, uit de school te klappen. R'CH en daarbij bleven de „witten" met een score van 32 aan de winnende hand. De doelpunten voor Bloemendaal werden gemaakt door de van Haarlem overgekomen Kemper (2x) en Van der Smissen (ex-EDO). In Hillegom speelden de vierdeklas sers Concordia en Renova zondag een vriendschappelijke partij voetbal en daarin bleef de thuisclub met zijn nieuwe aanwinsten Tol en Duwel met een 10 score aan de winnende hand. Het enige doelpunt kwam in de eerste helft van Van der Lans. Aan weerskan ten werden daarna kansen gemist. Renova had de vroegere Stormvogels doelman Van Gooi in het doel en als rechtsbinnen stond Stoete (ex-Haarlem en EHS) opgesteld. De laatste heeft prima voldaan. LONDEN, 16 aug. (UPI) Volgens het Engelse blad „Sunday Mirror' heeft de Britse actrice Jane Asher ver klaard dat zjj en Paul McCartney, een van de vier Beatles, in het huwelijk willen treden. De 18-jarige Jane Asher is een doch ter van dr. Richard Asher, een arts. Zij-is al meer dan een jaar de vaste vriendin van Paul McCartney, die 23 jaar is. HAARLEM, 16 aug. DSS heeft in het nationale senioren softbaltoernooi van Onze Gezellen, twee prijzen meege nomen. Eerst won het eerste negental in het A toernooi de Truus Rooyersbo- kaal. Daarnaast ging DSS 2 in het C toernooi met de vierde prijs naar huis. Ruim duizend toeschouwers hebben driehonderd softbalsters uit het gehele land het het werk gezien. Op zes »elden tegelijk werd het gigantische toernooi van Onze Gezellen afgewerkt. De vele nieuwe verenigingen die onder de 28 deelnemende negentallen waren, hebben hun ogen uitgekeken Er werd dikwijls heel goed softbal te zien gegeven. In het A toernooi bereikten DSS en HCK de finale. DSS bleek vooral aan .slag uit stekend mee te kunnen. Met 7-2 werd HCK verslagen. De derde prijs was voor Onze Gezellen dat zijn eeuwige rivaal Terrasvogels er met 3-2 onder kon houden. In het B toernooi werd de finale uigevochten tussen Storks en EHS. Storks was ook hir aanvallend de betere ploeg. Eindstand 8-2 voor Storks. SC Haarlem dat zijn werpster zag uit vallen wegens blessure, won toch de der de prijs na een aantrekkelijke strijd met HHC 12-3. In net C toernooi kwamen Rivalen uit Amsterdam en Onze Gezel len 4 in de finale uit. Een knap ge speelde wedstrijd leverde Rivalen een 4-3 zege en een eerste prijs op. De der de en vierde prijs werd een aange legenheid voor DSS 3 en Lijnden. Lijn den won met b-2. De scheidsrechters hadden het druk evenals de organisatie. Alles was ech ter uitstekend geregeld. RILLAND-BATH, 16 aug. Op de Westerscheide ter hoogte van Bath is zaterdag een Belgisch jacht omgesla gen. Van de vier opvarenden is er één, een vrouw, verdronken. Aan boord van het jacht, de „Lende- ke" waren twee echtparen uit Baesro- de in België. De vrouw van de heer A. Veyt is verdronken. Ze lag te sla pen, toen het jacht ais gevolg van de sterke stroom op een verlichtingsboei voer en omsloeg. Pogingen haar nog te redden faalden doordat ze bekneld zat. Schipper van het jacht was de heer Coi- lart. IJMUIDEN, 16 aug. Vanmorgen om half zes is het 11.278 ton metende Amerikaanse vrachtschip Transglobe met bijna 25 graden slagzij over bak boordzijde in IJmuiden binnengesleept. Het schip had 's nachts om half een in dichte mist een aanvaring gehad met het Amerikaanse vrachtschip Blue Jacket en daarbij een groot gat in ruim 3 opgelopen. De aanvaring vond plaats op ongeveer dertig mijl noordwest van IJmuiden. Omdat de Transglobe veel water maak te, bleef de Blue Jacket in de nabijheid terwijl de sleepboten Holland van Doek- sen op Terschelling in Titan van Wijs muller uit IJmuiden op weg gingen om eventueel hulp te bieden. Om half twee vannacht meldde de Transglobe het zelf kunnen klaren. De Blue Jacket zette de reis naar Bre men voort, terwijl de Transglobe, ge ëscorteerd door de sleepboot Titan, op weg ging naar IJmuiden. Om vijf uur vanmorgen arriveerde het zwaar be schadigde schip voor de pieren, waar drie sleepboten de Transglobe vastmaak ten en naar de Bijleggershaven sleep ten. Vanmorgen zijn duikers van Wijs muller begonnen aan een onderzoek naar de omvang van de schade onder water. Het zal van het resultaat van dit onderzoek afhangen of de kapitein toe stemming krijgt door te gaan naar Am sterdam of dat eerst het gat provisorisch moet worden gedicht. Rond het middaguur was het onder zoek naar de scheur, die van het dek tot onder de waterlijn loopt nog niet afgesloten. Wel stond al vast, dat het gat eerst provisorisch zal moeten wor den gedicht, wil eventueel toestemming kunnen worden verkregen om op te va ren naar Amsterdam. De Transglobe is geladen met materieel voor de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland, zo als vrachtwagens, een helicopter, e.d- yolgens de rijkshavenmeester zoude!1 zich geen wapens of explosieven boord bevinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2