Weekein d - verkeer in ons land eist doden Achtergelaten vrachtauto op weg kost paar leven vele BOEKEN EN PLATEN IN DJAKARTA-VUUR Jazzconcours Loosdrecht BETER DAN OOIT VOLGENS INDIËRS: .Infiltranten5 brand in Srinagar Inwoners beschuldigen Indische militairen Nozems gesabeld Grote verkeers drukte in weekeinde m IN DE VERWACHTING VAN HET MIRAKEL Gebed van een pater Jezuïet AJ.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN RINNEN-en BUITENLAND Weet-je-mode weetje W onder jam Nazileuzen en hakenkruisen in Leeuwarden Brits luchtvaart- ministerie voor levering motoren aan Fokker Ópper-officieren in Japan poogden capitulatie te verhinderen Netwerk kleding BS wm Wat kinderen ervan zeggen Jongen bij zeilen verdronken Roger Vadim getrouwd met Jane Fonda VERSTEKELINGEN VAN EEN DUITS SCHIP GEHAALD MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 PAGINA SMi Bent u nog niet in het bezit van een netwerk kledingstuk koof dan, voordat het te laat is en de zon weer verdwenen is, voor weinig geld een heren net hemd, trek die over uw bikini aan of over een bh in de kleur van uw rok, short of lange broek. AMSTERDAM, 16 aug. Het ver keer heeft het afgelopen weekeinde een triest dodencijfer opgeleverd. Niet Winder dan 21 mensen kwamen om het leven en 20 werden al of niet ernstig gewond. HOEVELAKEN, 16 aug. Een ver loofd paar is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten, op een stil staande, uiterst zwak verlichte vracht auto botste. De vrachtwagen was za terdagmiddag door een t-vintigjarige Jongeman uit Putten gestolen en 's- avonds laat achtergelaten op de weg van Apeldoorn naar Hoevelaken. De Jongeman had niet eens de moeite ge nomen de wagen aan de kant van de neg te parkeren. Hij liet hem op de rijbaan staan. De slachtoffers zijn de 23-jarige mej. A. W. M. Swartjes uit Wiihe, die de auto bestuurde, en haar verloofde, de 27-jarige H. J. Kooiman uit Wilnis. Zij reden in volle vaart op de vrachtwagen en waren op slag dood. De gestolen vrachtauto was uit Put ten afkomstig. De wagen stond gepar keerd in een 'oods op ongeveer hon derd meter van het huis van de eige naar. De jongeman kon zondagmorgen wor den gearresteerd. Hij is een goede be kende van dp politie. In de laatste ja ren heeft hü reeds zeven gevallen van joyriding gepleegd. Hij had de ge woonte zich 's middags in een plaatse lijk café wat moed in te drinken om dan later een bromfiets of auto te ste len. De jongeman zal in het begin van de week voor de Utrechtse officier van justitie worden geleid. DORDRECHT. Doordat de auto, Waarmee zij vrijdagnacht naar Breda reden, op rijksweg 16 ter hoogte van Zevenbergen slipte en tegen een boom hotste, zijn de 28-jarige W. A. Vei gunst en de 23-jarige C. Evers, beidc-n uit Dordrecht, om het leven gekomen. Zij werden bij de botsing uit de wagen ge slingerd, die even later in brand vloog. MEERSSEN. Op de E-9 is vrijdag nacht een personenauto van de weg ge vlogen na een botsing. De bestuurder, de 44-jarige vertegenwoordiger F. van Vuuren uit Maarheeze, was op slag dood. Zijn vrouw, twee dochters en een zoon, alsmede een ander inzittend kind, raakten zwaargewond en moesten in ®en ziekenhuis te Maastricht worden opgenomen. VENLO. Bij een botsing tussen twee auto's op de Leutherberg 1s hier zaterdagavond de 26-jarige A. van der Slik uit Venlo zo zwaar gewond, dat "b enkele minuten na het ongeval overleed. Drie andere inzittenden van "e auto waarin hij zat en de bestuur ster van de andere uit Duitsland af komstige auto, werden ernstig gewond naar een ziekenhuis gebracht. BERGEYK. In de nacht van za terdag op zondag is in de Weebosch, een personenauto met drie inzittenden over de kop geslagen. De heer Sloten uit Amsterdam kwam daarbij om het leven. De twee andere inzittenden wer den met ernstige verwondingen in een ziekenhuis in Eindhoven opgenomer KAMPEN. Bij een verkeersonge luk op de Zwolse weg is hier de 42- jarige mevrouw N. van der Wal op slag gedood. Ze zat in een personen auto, bestuurd door de 46-iarige aanne mer J. Huberts uit Meppei. Tijders een inhaalmanoeuvre kwam deze in bot sing met een taxi, bestuurd door de heer G. Stoel. De aannemer werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. De taxichauffeur raakte licht gewond. VERONA (UPI) De 42-jarige Ne derlandse mevrouw Greta Doeve-Knoes- ter is zaterdag in de buurt van Verona om het leven gekomen toen de auto, waarmee zij met haar man en twee zoons in Italië op vakantie was, >n bot sing kwam met een personenauto. Haar 47-jarige echtgenoot die de auto bestuurde en hun beide zoons moesten in een ziekenhuis te Busso- lengo worden opgenomen. BERGEN (L). In de buurtschap De Kamp, op de weg tussen Well en Bergen is zaterdag een two-seater, met drie jeugdige Duitsers met grote snel heid uit de bocht gevlogen. De acht tienjarige Th. Schagen uit Winn ke- donk bij Kevelaer werd uit de wagtn geslingerd en was op slag dood. De jongen zou achter de twee andere in zittenden hebben gezeten, op de rand van de cabine met de benen over de rugleuning van twee stoelen. Ook de bestuurder van de auto, de 23-jarige L. Prijs, en de derde inzit- llllllllllllllllMlllllllllllllllllllllIHlIllllllmlIIIIIHIIIIIllllllllM Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bfl de ANWB-oproepdlenst hi Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van t tot 22 uur. NEDERLAND: B. Coli uit Rotterdam witte Ford Taunus 17 M, EP- 85-17, Gelderland of Limburg. LUXEMBURG: Fam. E. v. d. Braak Uit Amsterdam, Fiat 850, ES-02-54, hotels. FRANKRIJK: Echtpaar H. Luyt-Oost- djjk uit Rotterdam, zwarte Humber, AP -70-74, op thuisreis. ZWITSERLAND: F. G. Niemeijer uit Amsterdam, groen-wit VW-busje, ken teken onbekend, op camping omgeving Luzem. ITALIË: P. Meyboom uit Vlaardin- gen, grijze Ford Consul 315, FX-38-47, op camping in Noord-Italië waarsch. Gardameer. Echtpaar P. van Ejjk-Vriend uit Uit hoorn, wit-groene Opel Record, ST-41- 08, aan Gardameer op camping in Pe- schiera. tende, de 21-jarige W. Ripkens, beiden uit Kevelaer, kwamen naast de .vagen terecht. Zy werden licht gewond OIRSCHOT. Op rijksweg 63, is za terdag de 22-jarige ongehuwde rilbvr- genaar H. Gerritsen, toen hij per auto naar huis reed, verongelukt. De auto is een eind door de m'dcjen- berm gereden, over de kop geslagen en in de rechterberm van de weg be land. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en kwam op het wegdek te recht. BREDA. De twintigjarige J. Nol ten uit Breda is in de nacht van zater dag op zondag op de Leursebaan ver ongelukt, doordat hij door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg raak te en tegen een boom botste. Hij ove leed ter plaatse. HEINO (O). Zaterdag heeft zich in het kerkdorp Lierderholthuis een tra gisch ongeval voorgedaan waardoor het elfjarig zoontje van de melkrijder B. Neplenbroek uit Wijhe om het leven is gekomen. De jongen viel van de aan hangwagen van de trekker van zijn va der en kwam onder een van de wielen terecht. Na aankomst in het ziekenhuis i Zwolle is hij overleden. ZUIDWOLDE. Bij een aanrijding tussen twee bromfietsers is zaterdag in Kerk en Veld de zestienjarige B. Arends uit die plaats om het leven gekomen. De andere bromfietser, die geen voor rang zou hebben verleend, is met een shock en een hersenschudding naar het ziekenhuis in Hoogeveen gebracht. MAASEIJK. De dertigjarige l.. Of- man uit Valkenburg is zaterdagavond bjj een verkeersongeluk op de Steen weg bij Maaseijk in Belgisch Limburg om het leven gekomen. Hij reed ai- passagier in een Duitse personenauto, toen deze wagen van de weg raakte en tegen een boom reed. De heer Of- man was op slag dood. De enige andere inzittende, een Duitser, werd gewond. VRIES. Zaterdagavond is nier de 74-jarige R. Sloot uit Oosterwolde bij het oversteken van de rijksweg Gronin genAssen door twee personenauto's aangereden. Hij werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij in de loop van de avond aan de verwondingen is overle den. APELDOORN. In het St. L'duina- ziekenhuis is hier zaterdag een vieren- vijftigjarige man uit Beekbergen aan zijn verwondingen bezweken. De man viel met zijn fiets en werd gegrepen door een auto. DJAKARTA, 16 aug. (ANP) Vijf honderd juichende, dansende en anti- Engelse en anti-Amerikaanse liedjes zingende Indonesiërs (voor het meren deel jongeren) hebben zaterdagavond op het voorplein van het Djakartaanse politiebureau vierhonderd grammo foonplaten en vierentwintigduizend boe ken ceremonieel verbrand. De gram mofoonplaten en boekwerken waren enige weken geleden door de politie in beslag genomen tijdens razzia's in de muziekwinkels en de boekhandels. De jongeren smeten vol geestdrift longplay-platen van de Beatles, de Shadows, Connie Francis, the Rolling Stones en de Everly Brothers, maar ook van de Blue Diamonds (die vong jaar omstreeks kerstmis op een tour nee in Indonesië overal een warm ont haal hebben gekregen) op de brand stapel, terwijl politie-agenten blikken vol benzine op het vuur goten. Met zo mogelijk nog meer geestdrift sme ten de Indonesiërs de boeken en boek jes in de brandstapel, die even dreig de te doven toen er teveel boeken te gelijk in werden gegooid. Volgens de politie betroffen het hier gruwelverha len, cowboy-romannetjes en zinneprik- kelende lectuur, die evenals de twist, rock 'n roll en Beatleplaten „niet over eenstemmen met de identiteit van het Indonesische volk". Deze uitspraak is afkomstig van president Soekarno. Honderd in beslag genomen tapes met „decadente muziek" zijn niet in vlammen opgegaan. De politie heeft de banden uitgewist en ze aan de In donesische radio overgedragen. (Van onze verslaggever) LOOSDRECHT, 16 aug. Het jaar lijkse jazzconcours in de botenloods van jachthaven Van Dijk werd gisteravond met een grandioze finale afgesloten. Een finale, die gekenmerkt werd door zeer talentvolle deelnemers, een per fecte organisatie, en een goed luiste rend en waarderend publiek. De deel nemers bestreden elkaar in twee sec toren, oude en nieuwe jazz. In de ou de sector kreeg Gay Pohl's Low Down Blues Group afkomstig uit Huizen de eerste prijs. De Tex Town Seven uit Enschede eindigden op een zeer der- diende tweede plaats, terwijl de Earls- town Jazz Society uit Voorburg derde werd. In de moderne jazz verdiende het Kwartet Joop van Enkhuizen uit Zaandam de meeste punten. Het Trio Hans van Heusden uit Vught werd tweede, terwijl het Trio Henny Vonk uit Amsterdam tevreden moest zijn met de derde plaats. De beslissing van de jury was kun dig en volkomen juist. De punten gin gen naar hen, die ze het meest ver dienden, De opvallendste prijswinnaars waren ongetwijfeld de leden van Gay Pohl's Low Down Jazz Blues Group. Hun leider, gekleed in spijkerover hemd, rode bretels, pet, en met een on afscheidelijke sigaar, speelde op een originele honky tonk piano, uit Chicago afkomstig. Bovendien was in dit appa raat nog een pianola-installatie inge bouwd. Ook de andere leden waren he lemaal in de stijl van de oude Blues- groepen, sigaren in de mond en drank je bij de hand. Niet alleen echter de show was goed van deze, voorzover wij weten enige in Blues gespecialiseerde groep in Ne derland, maar ook de muziek raakte de sfeer van de echte Blues, zoals wij die kennen van een Sonny Terry, Hud- die Leadbetter of Brownie McGhee. De Tex Town Seven was een goede tweede. Ze hadden niet het voordeel van de show, omdat ze maar een „gewone" oude stijl combo vormen, maar deze „seven" onder leiding van Jan Elsink, broer van Henk Elsink, gaven blijk van een bijzonder goede techniek. De bla zers en niet te vergeten de piano ga ven soli weg, waar het D.S.C. zich niet voor zou behoeven te schamen. In de afdeling modern won een kwar tet, dat pure jazz voor het voetlicht bracht. Stuwer en fantasierijk solist van dit kwartet was leider-saxofonist Joop van Enkhudzen. Hij liet zeer goe de fraseringen horen en speelde een ruige, ritmische jazz, zich daarbij ge steund wetend door een zeer goede rit me-sectie (Max Bolleman op drums, de vroegere invaller bij het Trio Louis van Dijk). Joop van Enkhuizen trof door de moderne, maar zeer juist gedoseerde hardheid en toonvorming, waarmee hij zijn instrument bespeelde. Tweede werd het Trio (sax-drums-bas) Hans van Leusden uit Vught. Bassist Hans van Leusden kreeg terecht deze prijs. Hij was zeker de beste bassist, die wij op dit concours hoorden. Loosdrecht was dit jaar wederom een succes. Steeds meer krijgt dit jaar lijkse concours een enorme waarde voor de jazz en zijn amateur-beoefenaars. Schoon- grü- kam- "OSTENRIJK: Echtpaar R. Scl veid-bchoenmaker uit Amsterdam, ze Renault Dauphine, ED-83-06, perend omgeving Wenen. .0wlEKEtNVA^D: Echtpaar Zon- ?7 M ïïr Rotterdam witte Taunus 17 M}> HR-22-o2, waarschijnlijk op cam ping in Connthe. LAS VEGAS, 16 aug. De Franse filmregisseur Roger Vadim is hier in het huwelijk getreden met de Ameri kaanse actrice Jane Fonda. Het is het derde huwelijk van Vadim, die eerder getrouwd was met Brigitte Bardot en Annette Stroyberg. Jane Fonda was nog niet gehuwd geweest. Steeds wordt ook het peil hoger. Ne derland blijkt rijk te zijn aan jazz-ta- lenten. Zij krijgen een kans op dit goed georganiseerde en zeer sfeervolle con cours van Loosdrecht. De gemeente heeft haar waardering voor het mu ziekevenement laten blijken. De burge meester van Loosdrecht reikte de tro feeën uit, die zijn gemeente voor de winnaars beschikbaar had gesteld. (Vervolg van pagina 1) In een busje, ergens verdekt opgesteld, zouden een vijftal politiehonden worden klaargehouden voor het ergste geval. De agenten hadden strikte orders de zaak zo rustig en beheerst mogelijk aan te pakken. En het liefst sussend op te treden. Een opdracht waarvan zij zich onder de kalme leiding van commissa ris Landman uitstekend hebben gekwe ten. Zij vormden als het ware een niet te intimideren cordon om het Lieverd je en lieten zich loor het gejoel en gesar van de tegen twaalf uur snel aangroeiende menigte niet van hun stuk brengen. Bij pogingen van jonge lui met bosjes bloemen door het cor don te breken en bij enige gevallen van opzettelijke vernieling kwam di rect een soort vliegende brigade in ac tie, die de oproerkraaiers en vandalen in looppas naar de arrestantenauto brachten. Na enkele korte schermutse lingen de langharige en vreemd ge klede jongelui als ophitsers in de me nigte weerden zich geducht kwam dan even na één uur het grote treffen. En voor echt niemand onder de twee duizend belangstellenden als een ver rassing. De agenten joegen de wild schreeuwende menigte uiteen. De sen satiezoekers (of waren het misschien toch weer toevallige voorbijgangers?) kregen waar voor hun geld. Mannen en vrouwen onder de voet gelopen, in al- ierlei belachelijke houdingen op de grond, een opengeslagen neus, een sa belhouw in een arm en een heleboel glasgerinkel. En daarmee was het met een afgelopen ook. De hoofdcommissaris Van der Mo len verscheen ten tonele op het bu reau Singel, waar de GGD twee ge wonden verzorgde besprak de officier van justitie mr. W. Tonckens het ge beuren met de politie-autoriteiten. Dat provo-oprichter Roel van Duyn toen alsnog aan de voet van hut Lieverdje stond te dansen, scheen niemand te deren. Als eenzame happener maak te zijn optreden ook geen enkele in druk. Bij Hoppe veegde men gelaten de glasscherven bijeen, zonder uiter lijke woede althans, na een avond van zeer goede omzet, taxi's pikten de laatste klanten op en het busje met de honden reed zachtjes weg. „Die zijn er gelukkig niet aan te pas gekomen", zei ons de heer Landman nog. „Hun beten kunnen zeer gevaar lijk zijn en bovendien werkt alleen al de aanwezigheid van honden erg pro vocerend". Gelijktijdig met de happening bij het Lieverdje hebben enige provo's bij het standbeeld van Domela Nieuwenhuis bloemen gelegd en er een fiets wit ge schilderd. „Wij hebben dit gedaan om te protesteren tegen het politiegeweld op het Spui", zoals provo in een pers verklaring meedeelde. In dezelfde ver klaring kondigden zij aan door te gaan met de happenings. NEW DELHI, 16 aug (UPI) Brand stichters hebben een deel van Srina gar, de onder Indisch bestuur staande hoofdstad van Ksjmir, in lichter laaie gezet, aldus een Indische regerings woordvoerder. In de gehele stad werd onmiddellijk een streng uitgaansverbod Ingesteld, volgens de woordvoerder om haar ,,te beveiligen tegen Pakistaanse infiltranten". Minstens 250 woningen werden in de as gelegd en 800 personen werden tijdens het weekeinde vroeg dakloos. Inwoners van Srinagar zeiden dat manschappen van de Indische veilig heidstroepen de huizen in brand had den gestoken, maar functionarissen verklaarden dat „infiltranten" dit hadden gedaan. De branden woedden op de 18de viering van de Indische onafhankelijkheidsdag. In Srinagar waren de festiviteiten tevoren afge zegd met het oog op de gespannen toestand. In een Indische regeringsverklaring werd gisteravond gezegd dat het ver liescijfer aan de zijde der Pakistaanse „infiltranten"' op minstens 60 was geko men toen Pakistaans-Kasjmirse mili- IJMUIDEN, 16 aug. De marechaus see heeft vorige week vier verstekelin gen van boord gehaald van het Duitse motorschip Max Schnell. Het zijn vier Afrikanen, zonder papieren, afkomstig uit Gambia en Dakar. De vier hebben voorlopig onderdak gevonden bij de ge meentepolitie van Velsen in afwachting van het vertrek van de Max Schnell. Zij zullen namelijk met ditzelfde schip weer het land uitgezet worden. tairen gisteren bij de bestandslijn wer den teruggeslagen door Indische troe pen. Zegslieden schaaten dat tijdens de laatste zeven dagen 132 Pakistaanse „in dringers" zijn gedood, 171 anderen ver wondingen hebben opgelopen en weer 149 anderen zijn gevangen genomen. In dezelfde tijd hebben volgens mededelin gen van de regering 58 Indiërs het leven gelaten en 30 anderen letsel opgelopen bij de gevechten in Kasjmir. LETTERGREEPR AAD SEL Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen. 1 kleur - 2 draadloze telegrafie - 3 weinig (Gr.) - 4 aap - 5 bloem - 6 deel van het Griekse alfabet. Oplossing van 13 augustus. 1 bars - 2 adat - 3 rage - 4 ster - 5 belt 6 emir - 7 lire - 8 tres - 9 bros - 10 rage - 11 ogam - 12 semi - 13 brit 14 rede - 15 idee - 16 teer. UTRECHT, 16 aug. Het verkeers plein Oude Rijn heeft gisteren een van de drukste dagen van dit jaar beleefd. Gedurende het grootste deel van de dag kreeg het plein enorme rijen auto's uit alle richtingen te venverken. De drukte begon al vroeg in de och tend en hield onafgebroken aan tot on geveer één uur 's middags. Op dat tijd stip waren al vele Duitsers die een deel van het weekeinde aan zee hadden door gebracht, op de terugweg. Tot 's mid dags half vier was er een kleie adem pauze, maar daarna kozen opnieuw dui zenden automobilisten zowel uit het oosten, het noorden als uit het westen, richting Oude Ryn. Uit de richting Den Bosch was het aanmerkeiyk minder druk dan op de andere wegen die naar Nederlands meest frequent omreden plein leiden. Twaalf man van de Utrechtse ver keerspolitie waren er alleen al nodig om enige orde in het verkeer by het plein te scheppen. Dat er uitgebreide files ontstonden was niet te voorkomen. Een paar klei ne kettingbotsingen zorgden voor wat extra stagnatie. Ook gedurende het grootste deel van de avond was het op de wegen rond Utrecht bqzonder druk, evenals de dag tevoren toen de drukte zich voor een groot deel concentreerde op de autoweg Arnhem-Utrecht. Het was zaterdag niet alleen druk op de weg. Ook de spoorwegen hebben handen vol werk gehad. In het gehele land u-as het bijzonder druk, maar het vervoer naar en van de stranden zorg de voor enkele pieken. Tussen Amster dam en Zandvoort en Rotterdam-Hoek van Holland bijvoorbeeld werden in to taal acht extra treinen ingelegd. Dertienduizend reizigers werden van Amsterdam naar Zandvoort gebracht, van Rotterdam gingen er vyfduizend per spoor naar Hoek van Holland. Het was verder erg druk op de Brabantse iynen en op die in de kop van Noord- Holland. Ook de Valkenburg-exprestrei- nen waren overvol. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 aug. Nadat het La- gerhuislid (Labour) Woodrow Wyatt op zaterdag in een ingezonden stuk in het dagblad de Times geprotesteerd had te gen het embargo van de Britse regering om Rolls Royce-motoren te leveren aan Fokker voor een bestelling van Fokker Friendship passagiersvliegtuigen aan Indonesië, berichtte het dagblad The Guardian hedenochtend, dat de druk op de Britse regering om het embargo op te heffen toeneemt. Het Britse minis terie voor civiele luchtvaart zou voor stander zijn van het leveren van de Britse motoren aan Fokker. TOKIO, 16 aug. (AFP) De Japanse pers heeft zondag aandacht geschonken aan het feit, dat twintig jaar geleden, op de vyftiende augustus 1945, de Ja panse capitulatie een feit werd. De „Asahi" brengt in dit verband onthullingen over wanhopige pogingen, die een aantal Japanse opper-officieren toen heeft gedaan om keizer Hirohito ervan te weerhouden de overgave van Japan een feit te doen worden. Het blad laat daartoe een zekere Iwata, des- tyds luitenant-kolonel en thans leider van een groot Japans publiciteitsagent schap, aan het woord. Uit Iwata's ver haal blijkt dat de samenzwerking van deze officieren destyds het leven heeft gekost aan de bevelhebber der keizer- ïyke garde, generaal Mori. De samen zweerders zelf hebben, na het misluk ken van hun komplot, op de Japanse manier zelfmoord („harakiri") ge pleegd. Iwata verhaalt dat de Japanse minister van oorlog, generaal Anami, op eigen gelegenheid de capitulatie heeft trachten te verhinderen. Toen hij vernam dat de keizer deze toch zou af kondigen, schreide hp, om vervolgens de hand aan zichzelf te slaan. Er prijkt een nieuwe pot jam op tafel, waarin hele kersen zijn verwerkt. Hans haalt het deksel eraf, inspecteert de inhoud en roept dan enthousiast: „Kijk eens. allemaal levende kersen (Mevr. M. Vork-Lange, Vijfhuizen). VINKE VEEN, 16 aug. De veer tienjarige jongen J. J. Jacobs uit Hat- tem (Gld), is zaterdag by het zeilen op de Vinkeveense plassen in het water gevallen en verdronken. De politie heeft zaterdag en zondag in het ter plaatse ruim 20 meter diepe water gedregd zonder resultaat. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men in het duister. De jongen bracht zijn vakantie op de Vinkeveense plassen door en maakte zaterdagochtend m een sharpy een zeiltocht over de plassen, terwyi een vriend van hem op enige afstand in een ander bootje voer. Een visser langs de kant hoorde plotseling een kreet en zag de jongen naast het zeilbootje in het water lig gen. Hy roeide er direct heen, terwijl ook de vriend van de jongen de steven wendde. Toen Zfl bp het bootje aan kwamen was van de jongen, die goed kon zwemmen, geen spoor meer te bekennen. „Onze Lieve Vrouw, redt Lourdes" (Door HERMAN HOFHUIZEN) LOURDES, 16 aug. Nooit heb ik zozeer aan den lijve ervaren dat schrij ven een verkapte vorm van liegen is behalve misschien in het geval van het Burgerlijk Wetboek, en dan nog dan nu ik iets over Lourdes moet be weren. Uiteraard bedoel ik niet het lie gen in de zin van het niet de waarheid zeggen, maar dat van een onmacht om de werkelijkheid laat staan de waarheid schriftelijk exact weer te geven. Het gaat in Lourdes om het geloof. Dat kan geen zinnig mens ontgaan, die ook maar één dag in Lourdes is geweest. Niet om het geloof in de H. Maagd, maar om het naakte, gewone geloven. Men kan gebrekkig geloven, men kan zelfs gebrekkig zijn. Lourdes biedt in beiderlei opzicht een staalkaart van uiterst gevarieerde mogelijkheden. Maar Bernadette het onnozele schaap is er destyds mee begonnen, met twy'felen aan een zekerheid. Maria heeft haar door de knieën doen gaan. Honderd jaar nadien twijfelen mensen en bidden en (proberen te) geloven in Lourdes. Zq gaan allen door de knieën. Ik moet nog even terugkomen op mijn bezoek aan de baden, aan de „pisci nes". Ik heb naar aanleiding daarvan gesproken van atavistische flauwekul. Ik handhaaf deze uitspraak. Maar het ïykt mp niet ondienstig daarbij alsnog aan te tekenen, dat met de door mij gesignaleerde onzin niet bedoeld werd het geloof aan enige wonderdadigheid. Ik weet niet wat ik van Lourdes-water moet denken; maar voor myn part mag het wonderen verwekken. Maar het ritueel in de „piscines" verlokt tot fanatisme. Ik vrees uit de aard van de zaak. Verslaggevend en wel mag ik u vertellen dat ik een Engelsman heb aangetroffen, die na gebaad te hebben een plastic kruikje in de vorm van een Mariabeeldje te voorschyn haalde. Hy wilde het vullen met het stinkende en natuuriyk besmette badwater. Ik had wat te vertellen want ik had een blauw voorschoot om en ik heb het hem dus verboden. Voor de hand lig gende onzinnigheid is nameiyk wat an ders dan minder voor de hand liggende bo ve nnatuuriykhei d De ellende van Lourdes is „het wonder", en of ze nu „geratificeerd" zqn of niet. Mensen liggen voor de grot en voor de aanpalende „pisci nes" op de loer, in de verwachting van het mirakel en dat bhjft af- schuweiyk, al is het nog zo schilder achtig. Er ging overigens vrqdag het gerucht van een wonder. Een man zou na een bad genomen te hebben genezen zyn van een verlamming. Ziehier een gebeurtenis waar men als verslaggever dan wel enige inte resse voor heeft. Ik ben dus naar het asiel gegaan om inlichtingen. De aan wezige dokter zei dat het allemaal nonsens was. Maar hy had nog wel een onderzoek ingesteld. Het asiel. Ik heb er dezer dagen zie ken bezocht. Dat is geloof ik een werk van barmhartigheid. Maar ik heb de stellige indruk dat de barmhartigheid dan toch bij de ontvangende partij ligt Ik hoop daar in een volgende beschou wing nog nader op terug te komen. Ac tueel „verslaan" uit Lourdes is name iyk vrijwel ondoeniy'k. Tenzp het gaat om helemaal „zakeiyke" zaken. Die zyn er ook. Zaterdagavond werd er in een hotel een by'eenkomst belegd voor Neder landse jonge mensen, door het bestuur van de nationale bedevaart. De op komst was bqna stormachtig. De vra- meer besproken waren (1) waarom bent u meegegaan naar Lourdes? (2) in wel ke opzichten heeft deze bedevaart aan uw verwachtingen voldaan? (3) in wel ke opzichten misschien niet? (4) welke verbeteringen vindt u gewenst? Het moet gezegd worden dat de daarop vol gende gedachtenwisseling enige wel kernachtige uitspraken opleverde van jongelui die waren gekomen om in alle onbaatzuchtigheid te helpen. Zy betrof fen zowel de kwaliteit van het brood als meer immateriële zaken. „Een ge zellige vakantie met intentie" was er een van. „Sensatie, idealisme en zeker heid omtrent levensbestemming", was een andere en nogal pathetische. Maar Lourdes houdt de jonge mensen bezig en dat is de hoofdzaak. Het feest van Maria ten Hemelopne ming in Lourdes als ik even actueel mag wezen is uiteraard met grote 1 'er gevierd. Met een internationa- 1 hoogmis in de basiliek toegewijd Pius X. Een massaal gebeuren dat 'i nog wel een persoonlpke betrok- heid toelaat. Het is met zo'n plech- -heid als met een heiligverklaring in - Sint Pieterskerk in Rome: het is arbaars mooi en het is bijna zo waar dat men erdoor op een zyspoor wordt geleid. Lourdes is een zeer paradoxale aan gelegenheid. Een pater Jezuïet zei mij: „Ik heb bü de grot gebeden: Onze Lie ve Vrouw, redt Lourdes". En dat kan men dan bidden (en schrijven) zonder een kans op liegen. gen die werden voorgelegd en min of Tito. (Reuter) Egypte. President Nasser zal op I september, in aansluiting op zyn be zoek aan de Sovjet-Unie, naar Belgrado reizen voor besprekingen met president LEEUWARDEN, 16 aug. Een groot aantal kerkgangers, onder wie ook Duitse vakantiegasten, op doorreis naar Ameland, heeft zich zondag geërgerd aan de met levensgrote letters geschre ven nazigroet „Heil Hitier" en een aan tal hakenkruisen. De gehate w oorden en tekens waren met een lichtgroene verf geschilderd op deuren, ramen, put deksels en straatstenen, in de onmid dellijke nabijheid van de St. Dominicus- kerk aan de Harlingerstraat. Ook een deur van de kerk was door tot nu toe onbekend gebleven daders beklad met dezelfde verf. Er stonden enkele poppetjes op getekend, die de geestelijkheid moesten voorstellen. Daarboven stond geschreven „kak". In de Westerparkstraat, vlak voor de ingang van de kerk, stond met grote letters op de dubbele deur van de H.T.S. „Heil Hitier!!!!", gecomple teerd met een hakenkruis. Daarnaast, op het raam van de electrotechnische afdeling van de U.T.S.. stond (fout) ge schilderd: „Kucx Klux's Clan". De ra men en deuren van dit gebouw waren verder „versierd" met hakenkruisen. De kladderparty blijkt in de nacht van vrijdag op zaterdag te zjjn ge weest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5