Zieke Irudy Groenman toch oppermachtig Bomvolle Mets-banen belonen dappere Schneider met ovatie Wapen der spreiding geeft finale levendig cachet Italianen zeer sterk in wereld titelstrijd I Judoformatie bekend voor Rio de Janeiro Maggie "Smith jaagt op Hongarije Engeland Snelwandelaar Jan Kon naar recordtijd Aad Steylen wint met zes min. voorsprong... I Siffert triomfeert in grote prijs van de Middellandse Zee SPORTFLITSEN A. Standaert overleden IN BESTE FINALE VAN LAATSTE KWART EEUW Laatste voorbereiding op marathonstrijd Israël RECORD AANTAL INSCHRIJVERS MARATHON EVEN PAUZE AJAX GEKLOPT DOOR FEL HVA Atletiek mmmesmwmmm. Anton Geesink naar Wielrennen in San Sebastian ln Enschede Voorzitter K.B.W.U. HONKBAL MAANDAG 16 AUGUSTUS 1965 (Van een speciale verslaggever) SCHEVENINGEN, 16 aug. Evert Schneider heeft de zilveren bokaal, verbonden aan de Neder landse Tennistitel, m waarde doen stijgen. Het prolongeren van het kampioenschap door Tom Okker had immers van tevoren als „een formaliteit" gegolden. Maar een studènt in de rechten als Evert Schneider weet maar al te goed dat geen zaak verloren is, mits hij be zielend en met verve verdedigd wordt. De cijfers van 64, 75 en 62, waarmee Okker na 82 minu ten kampioen werd, betekenden voor Schneider dan ook geen ge nadeloos vonnis, maar een succes vol resultaat van zijn verdediging. Het talrijke publiek op de Mets- banen beloonde Schneider terecht met een gul applaus. Flai Uifslar? Sympathie Ontzag Tom Okker opnieuw superieur De onverwacht sterke tegenstand van Schneider, die slechts één maand serieus had gespeeld, deed ook Okker plezier. Nu Immers kan men hem moeilijk kwalifi ceren als de ..eenoog in het land der blin den". Neen, Tom Okker werd een kam pioen van klasse, juist omdat hij niet al leen ongecompliceerde, maar vaak ook verrassend gevaarlijke Schneider de baas bleef. Zijn titel spreekt veel meer aan dan die von Trudy Groenman, die op de weg naar de prolongatie van het kam pioenschap bij de dames nauwelijks ge hinderd werd door Els Spruiyt. deze-middag zal herinneren en nog - rieuzer dan dit jaar zal proberen nem o Wimbledon toegelaten te krijgen. Bitter weinig is er te verhalen van c! finale bjj de dames. Alleen in de aller eerste game, toen zjj de service van Trud Groenman doorbrak, toonde Els Spruy de vinnige vechtlust, waarmee zij dit ja? naam heeft gemaakt. Daarna had zy zich zelf steeds minder onder controle en sloc- zij de meeste ballen onbeheerst uit. Trud Groenman daarentegen bleek volkome! hersteld van de ziekte, waardoor zij za terdagmiddag gedwongen was geweest or uitstel te vragen voor de halve finale het gemengd dubbel. Een ochtendwandeling op het strand s I men met de Haagse arts Stuur had ha kennelijk goed gegaan. Als enige van d drie meisjes die door de tennisbond m twee jaar lang van toernooi naar toer nooi zijn gestuurd, bleek zij ook aan he einde van deze week nog in staat har technische en tactische wapens met flai te hanteren. De andere twee, Betty Stf ve en Elly Krocké heeft de commissi speltechniek, overigens volkomen terech' maar misschien iets te laat, enige ti; volstrekte rust voorgeschreven. Hoe goed enige dagen van rust Bet Stöve deze week al gedaan hebben blee in de laatste finale van het toernooi, tcc zij samen met Piet van Eysden beheer en „als vanouds de titel in het gr mengd dubbel veroverde.. Hun tegensta' ders Trudy Groenman en Tom Okk< die op deze slotdag drie partijen hadr' gespeeld, waren volkomen uitgeblust Schneider veroverde direct aller sym pathie met een start, waarin zijn grote gok: ..alles of niets" duidelijk naar voren kwam. Hij ontnam Okkers eerste de beste service-game en besliste de zijne met een knallende ace. ,,Ik was volkomen overbluft," bekende Okker. Maar hij niet alleen. Zij, die eerder deze week hadden meegemaakt, hoe Tom Okker de in huD beste vorm stekende Scholtz en Van Eys den zielig en mismoedig kon laten figu reren, hadden immers een onaantrekke lijke en eenzijdige „stoeipartij" verwacht. Niets echter van dit alles. Schneider plaatste de meest onverwachte returns, wierp zich slingerend en kronkelend met zijn lange lichaam van de ene naar de andere hoek van de baan. maar dirigeer de vanuit zijn verdediging ook Okker naar vele kanten. Schneiders wapen der spreiding gaf een onverwacht levendig cachet aan deze finale, die door de „des kundigen" op de tribunes de beste ln ieder geval een van de heel goede van de afgelopen kwart eeeuw werd genoemd Moedig onderging hij ook Okkers, niet alleen in eigen land gevreesde opslagen. Zijn eerste is hard. verschrikkelijk hard." bekende de 23-jarige Hagenaar in de kleedkamer, „maar wanneer je er gewoon je racket achter kunt zetten, is die toch eenvoudig. Zijn tweede service is door de vele top-spin echter niet te bespelen." Trudy Groenman en Tom Okker pi longeerden zondag hun respectievelij titels in het dames- en heren enkelspe Trudy zegevierde met 61 61 over E Spruyt en Okker. won in drie sets: 6~ 75, 62 van Evert Schneider. In de achterstallige halve finale g mengd dubbelspel versloegen Tom Okkt en Trudy Groenman met 64, 63 Ro- van Gelder en Elly Krocké. Was het op zich geen blijk van waar dering, van ontzag zelfs, dat Tom Okker ertoe overging de spin in zijn eerste ser vice te voegen? Juist in die eerste opslag bleek namelijk, dat Okker niet helemaal de Okker was van Wimbledon Barthes en Hilversum (Roche en Fox). Misschien ook had zijn zuiverheid ge leden onder de zwakke en voor het be stuur van de tennisbond toch verontrus tende tegenstand van deze week. Door Schneider werd Okker echter gedwon gen zich op iedere slag te concentreren. Zelfs de kleinste oneffenheid in zijn smashes, passings en crossvolleys werd door de dappere Schneider afgestraft. Dat vergde alle inzet van de jonge Haarlem mer. Hij slaagde er echter in die op te brengen, ondanks een irriterend snorren de filmcamera langs de lijn en enkele twijfelachtige beslissingen van de lijn rechters. In de eerste zowel als de twee de set kwam hij met 24 achter. Beide keren haalde hij die achterstand op. „Alleen al omdat hij dat kan is Okker een groter tennisser dan ik," verklaar de Schneider na afloop. „Het is niet al tijd zo dat de slagen tellen. Neen, bij 4—2 en 3040 moet je een punt kunnen maken, al doe je het met de greep of het hout. Dat kan Okker. Ik niet, dat bleek wel. Dat was ook vanmiddag zo zuur, je krijgt van Tommie geen punt cadeau." Dat Schneider er desondanks voor vocht, bleek in de derde set. Schneider kwam kansloos met 05 achter, werkte toen het eerste matchpoint van Okker weg en brak vervolgens diens service. Het pleitte bovendien voor Schneider <jat hij in de laatste game dubbele fouten riskeerde door al zijn opslagen keihard in te slaan: „om Okker maar van het net te houden, waar hij me zo gemakke lijk kon afmaken. Dat ik nu door dub bele fouten verloor, had ik ingecalcu leerd." Is er een duidelijker bewijs van zijn onbevangen instelling? Die had hij ln de partij al eens bewezen, toen hij Okker een smash „op een blaadje presen teerde" had aangegeven en vanaf de base line een „alsjeblieft niet zo hard" liet horen. Okker was daardoor afgeleid, sloeg de bal in het net, waarna Schneider zelf het punt weigerde. Al met al is het te hopen dat de commissie speltechniek het volgende jaar zich de Schneider-van- VARESE, 16 aug. Een zeer sterke ploeg zendt Italië naar het wereldkam pioenschap op de weg voor professionals in San Sebastian. De équipe bestaat uit Gianni Motta, Michele Dancelli, Tour winnaar Felice Gimondi, Italo Zilioli, Guido de Rosso, Franco Balmamion, Franco Cribiori en Vittorio Adomi. De laatste, die zaterdag een val maakte in de „drie valleien" van Varese, heeft geen ernstige blessures opgelopen. Op de baan wordt Italië, wat de pro fessionals betreft, door de volgende cou reurs vertegenwoordigd: Sprint: Antonio Maspes, Giuseppe Be- ghetto, Sergio Bianchetto, Santé Gaiar- doni, Giusepe Ogna en Giovanni Pette- nella (een definitieve selectie zal nog worden gemaakt). Achtervolging: Leandro Faggin en Franco Testa. Stayers: Demonico de Lillo en Ajmando Pellegrini. De Westduitse ploeg voor de 100 km tijdrit van de wereldkampnoenschappen wielrennen te San Sebastian bestaat uit de winnaar van de Ronde van West- Duitsland Ortwin Czarnowski, Siegfried Adler, Ernst Jöhnk ejn Ferdinand Credo. Met Winfried Peffgen, Wilfried Gott- schalk, Jürgen Goletz en Burkhardt Ebert komen Czarnowski en Jöhnk twee dagen later uit in de individuele weg wedstrijd voor de amateurs. Oost-Duitsland, voor het eerst sedert 1961 weer van de partij, vaardigt voor de baan de volgende formatie af: Achtervolging: Klaus Ampler. Ploegachtervolging: Kohier, Schmelzer. Hancke en Franz. Sprint: Klunker, Geschke en Marx. Stayers: Kaminski en Auerswald. O VERVEEN, 16 aug. Het Neder landse judoteam, dat van 14 tot en met 17 oktober in Rio de Janeiro zal deel nemen aan de wereldkampioenschap pen judo 1965. is na selectiewedstrijden in de dojo van Jaap Nauwelaerts d'Age in Overveen als volgt samengesteld. ZWAARGEWICHTEN: Anton Geesink en Wim Ruska. MIDDENGEWICHTEN Peter en Jan Snijders. Anton Geesink, die voor de selectiewedstrijden was vrijgesteld, was evenals Wim Ruska na twee maanden trainen in Beauvallon in zeer goede conditie. Wim Ruska won al zijn wedstrijden met een vol punt, ook tegen zijn grootste rivaal Joop Gouwe leeuw. Peter Snijders stak met kop en schouders uit in de middengewichten en ook zijn broer Jan kwalificeerde zich voor de kampioenschappen. Het Nederlandse judoteam dat öp 22 augustus a.s. in Londen tegen Gr. Brit- tannië uitkomt, is op twee plaatsen ge wijzigd. Bij de lichtgewichten is Theo Kle'-' in verband met een blessure ver vangen door Anton Linskens en Martin Poglajen wordt vervangen door mid dengewicht Jan Snijders. Coach is Jaap Nauwelaerts d"age, chef d'equipe ir. M. Pingen en scheidsrechter Tonny Wa genaar. MOSKOU16 aug. - De Australische Wimbledonkampioene Margaret "mith heeft bij de internationale tenniskampioenschappen van Rusland e Moskou drie titels behaald. Door een overwinning met 6-2 6-4 in de ünale op de Russische speelster Galina Baksheyeva legde zij beslag op de titel in het dames-enkelspel en verder behaalde zij met haar land genote Judy Tegart het kampioenschap in het dames-dubbelspel en met haar landgenoot Bob Howe de titel in het gemengd-dubbelspel. Kampioen in het heren-enkelspel werd de Rus Alexander Metreveli door in de finale de Russische no. 1, Tomas Lejus, te verslaan met 2-6, 6-3, 6-0, 11-9, terwijl Lejus met zijn landgenoot Sergei Lihachev als partner het her en-dubbelspel won. Tom Okker, die ook in een Evert Schneider in vorm, zijn meerdere niet behoefde te erkennen. LONDEN, 6 aug. In een dubbele Britse zege eindigde zaterdag het twee daagse atletiekduel tussen Groot-Brittan- nië en Hongarije in het Londense White City Stadion. De Britse heren wonnen met 114-96 punten, de dames met 63-52 punten. Hoogtepunten van de tweede dag was de 5000 meter race, door de Hongaar Jagos Mecser gewonnen in 13 min 40 sec. voor zijn landgenoot Istvan Kiss in 13.42.2. Ook de tijd van nummer drie, Wilkinson, mocht er zijn: 13.47,6. Alle lopers bleven onder het Britse all-co- mers-record. Verdienstelijke prestaties leverden voorts de Hongaarse kogelslingeraar Gyula Zsivotsky (69.66 meter) en de Britse Olympische kampioen vèrsprin- gen John Davies, die tot 7.80 meter kwam. John Boulter werd een knappe winnaar van de 800 meter in de tijd van 1 min 47 sec. De dameswedstrijd werd geken merkt door middelmatige verrichtingen. ROTTERDAM, 16 aug. De Delftenaar Jan Kon heeft zondag het Nederlands record 100 km snelwandelen verbeterd en gebracht op 10 uur 59 minuten en 22 seconden, De Delftse atleet leverde zijn prestatie tijdens 100 km wedstrijd, die elk jaar in Rotterdam en omgeving wordt gehouden. Het oude record stond eveneens op naam van Kon, die vorig jaar deze wedstrijd won in 11 uur en 4 minuten Gelijktijdig werd ook een 100 km prestatie-wedstrijd normaal wandelen ge houden. Winnaar werd de Rotterdammer J. Vos, die de afstand liep in 11 uur en 15 minuten. Van de 75 gestarte prestatie wandelaars liepen er 64 de wedstrijd uit. De uitslag van de snelwandel wedstrijd luidt: 1. Jan Kon (AV 40, Delft) 10.59.22, nieuw Ned. record; 2. Lieuwe Schol, (Cuomi, Velsen) 11.46.08; 3. Hodiamont (Heerlen) 11.00.40; 4. Osborne (Schotland) 12.02.-; 5. v. d. Kwaak (RWV, Rotterdam) 12.05.10; 6. v. Wieringen ,RWV) 12.37.46. WINSCHOTEN, 16 aug. De 25 kilo meter stratenloop van „Aquilo" te Win schoten is zaterdagmiddag gewonnen door de 30-jarige Aad Steylen uit Rot terdam. Steylen had een voorsprong van ruim zes minuten op nummer twee, de Rotterdammer Schoonen. Er waren aan de stratenloop, die door de Nederlandse lange-afstandslopers werd beschouwd als een laatste voorbereiding op de naderende nationale Marathonkam pioenschappen te Enschede, 50 deelne mers. De uitslag was: 1. A. Steylen (Minerva Rotterdam) 1 u. 26 min. 26 sec. 2. P. Schoonen (Metro Rotterdam) 1 u. 32 min. 42 sec. 3. J. van Ginkel (GAC Hilversum) 1 u. 33 min. 19 sec. 4. J. Visser (GAC Hilversum) 1 u. 35 min. 27 sec. 6. H. Hendriks (Metro Rot terdam) 1 u. 37 min. 52 sec. 7. K. Zuyder- velt (Olympia Halsteren) 1 u 38 min. 36 sec. 8. F. Muurlink (AAC Amsterdam) 1 u. 39 min. 6 sec. 9. W. van Hemert (ALO Rotterdam) 1 u. 39 min. 30 sec. 10. A. Pet (Celebes Den Haag) 1 u. 40 min. 20 sec. I Op de foto de beide finalisten in het damesenkelspel. Rechts Trudy Groenman en links Els Spruyt. De sympatieke Groningse veroverde de Nederlandse titel. ENNA, 16 aug. (UPI) De Zwitser Joseph Siffert heeft in een Brabham BRM de ..Grote Prijs van de Middel landse Zee" gewonnen op Sicilië. Hij reed de 60 ronden langs het meer van Pergusa in 1 uur 17minuten 5.2 secon de" en reed de in totaal 287-8 km met een gemiddelde van 224.051 km per uur. Sifferts finishte met drietiende se conde voorsprong op de Schot Jim Clark die in een Lotus Climax de snelste in de DEN HAAG, 16 aug. (ANP) Anton Geesink, 's werelds judokoning, zal als gast de 7 e Maccabia, die van 23 tot en met 31 augustus in Tel Aviv worden ge houden, bijwonen. In de loop van deze week zal hij met de Ned. deelnemers aan deze Jood se wereldspelen naar Israël reizen en daar bij zijn landgenoten in „het dorp" verblijven. beste generale ENSCHEDE, 16 aug. Het ziet er naar uit, dat het aantal deelnemers aan de internationale marathon-Ensche- de van zaterdag 28 augustus a.s. een nieuw record zal opleveren. Het ls na melijk te verwachten, dat het aantal inschrijvingen de 100 ver zal overschrij den, een aantal dat bij voorgaande ma rathons nimmer werd bereikt- Vooral de deelname van Engelse, Duit se en Nederlandse atleten is zeer groot. De belangstelling in Engeland voor de Enschedese marathon is verrassend, want tot nu toe hebben zich reeds 32 lange afstandlopers aangemeld, die voor eigen rekening naar Enschede ko men. Het is zelfs waarschijnlijk, dat het aantal Engelse atleten de 40 passeert. Ook in Duitsland, waar j.l. zondag met, 180 deelnemers het Duitse marathon kampioenschap werd verwerkt, bestaat grote belangstelling. Reeds nu hebben 20 Duitse lopers voor deelneming in geschreven en ook hier wordt een ho ger aantal verwacht. Voor de Nederlandse atleten betekent deze marathon de strijd om de nationale titel. Kort nadat de inschrijvingsmogelijk heid was geopend, melden zich 40 lange afstandlopers aan. Ook dat aantal zal in de resterende 14 dagen groeien. Wanneer we voort-a weten, dat Sj. Slo wakije, België .Zwitserland, Amerika, Ca nada en Ierland belangstelling hebben getoond, behoeft aan het succes van de 10e marathon Enschede niet wordn getwijfeld. w De Franse B-ploeg heeft de twee daagse atletiekwedstrijd tegen Zwitser land, die in La Chaux-de-Fonds zijn ge houden, met 111 tegen 101 punten ge wonnen. De beste prestatie was de over winning van de Zwitser Max Barandun op de 100 meter in 10,2 sec. De rugwind (3,3 m/sec) was echter juist boven het toegestane maximum. (Fr.) liep de 400 meter in 47,8 sec. De zaterdag in Den Haag gespeelde jeuginterland waterpolo tussen Neder land en Groot Brittannië is door onze landgenoten met 30 gewonnen. De scores in de vier periodes waren 20, 00, 00, en 10. voor Nederland scoorden in de eerste periode Tittel en Visser en in de laatste periode Hoogveld (uit een strafworp). In het Wilhelminakanaal in Tilburg z;jn zondag 2 Km-zwemwedstrijden ge houden, die meetelden voor Zwemkro- niekbekers. De uitslagen: Dames schoolslag: 1. R. Adank (Su- rae) 34,12; 2. R. Rey (Robben) 36,10; 3. C. Hopmans-Taback (HZC) 37,02. Vrije slag: 1. M. Bouman (PSV) 29,27; 2. A. Kooistra (Merwede) 31,55; 3 M. van Pruysen (PSV) 34,39. HEREN Schoolslag: 1. Fooy (PSV) 33,52; 2. Maat (Merwede) 34,41; 3 Horsten (Rob ben) 36,02. Vrije slag: 1. Drenth (Merwede) 26,42; 2. Van Hemert (Suraei 26,52; 3. Van Gel der (Wilskracht) 27,35. training was geweest. Clark draaide in de wedstrijd de snelste ronde, met een gemiddelde van 227.854 km per uur. De Australiër Frank Gardner werd derde in een Brabham BRM. Zijn tijd was 1.17.30,9 met één ronde achterstand werd Denis Hulme vierde in een Brabham Climax. Twee Britten, Chris Amon in een Lo- tu; BRM en Mike Spence in een Lotus Climax, gingen door de afrastering en kwamen, in het meer terecht. Beiden bleven ongedeerd. Verdere uitslagen: 5. Innes Ireland, Engeland, Lotus BRM, op één ronde, 6. Jack Brabham. Australië. Brabham Climax, op twee ronden. De wedstrijd werd gereden volgens de formule 1. Het gemiddelde van Siffert was een record. Het oude record stond sedert vorig jaar ook op naam van de Zwitser, met 221,899 km per uur. Ook de rondetijd van Clark was een nieuw reco-r- GENT, 16 aug. In de nacht van vrijdag op zaterdag is Arnold Standaert, voorzitter van de Koninklijke Belgische Wielerunie, onverwachts overleden. Ar nold Standaert was een van de vice- presidente nvande Internationale Wei- Ierunie en was voorzitter van de com missie, die de herziening van de statu ten van de internationale wielerorga nisatie onderhanden had. Het heengaan van Arnold Standaert be tekent een grote slag voor de Belgische wielersport. In de 60 jaar van zijn le ven dat hij aan de ontwikkeling van deze tak van sport qwijdde, bekleedde hij tal- l?ze vooraanstaande functies, waaron der divan vice-president van de Inter nationale Wielerunie (UCI) en bestuur der van het Belgisch Olympisch Comité. Standaert. die 78 jaar oud is geworden, wordt in zijn geboorteplaats Balgerhoek- Eeklo begraven. JLAARDINGEN, 16 aug. Vijfentwintig minuten waren er in de oefenwedstrijd Fortuna VI. Zwolse Boys gespeeld toen scheidsrechter Mulders uit Leid- schendam onverwacht affloot en in de richting van de kleedka mers wees. Aanvankelijk keken toeschouwers en spelers vreemd op, maar nadat de arbiter zijn bedoelingen aan de spelers had kenbaar gemaakt begrepen de toeschouwers ook dit ongewone gebaar. „Even pauze, even ver frissen", zei de heer Mulders en twee minuten kregen de bezwete spelers de gelegenheid hun hoofd te verkoelen en hun dorst te les sen. Daarna ging men met „fris se" moed verder. AMSTERDAM, 16 augustus Het competitierestantje vermeldde in het af gelopen weekeinde ook de wedstrijden Ajax—HVA en WGA—Schoten in de hoofdklasse. Ajax moest zaterdagmiddag in HVA zijn meerdere erkennen, Wim Geestman jr. vormde voor de Ajax-aan- vai een te grote opgave, terwijl HVA vooral in de beide eerste innings met de worpen van Ruben Leyssner wel raad wist. Het werd een strijd zonder hoogte punten, die door het score van drie pun ten in de eerste en twee punten in de tweede innings in het voordeel van HVA kon eindigen. WGA en Schoten speelden zondag middag in Amsterdam een slechte wed strijd, met drie homeruns. De VVGA'erS Cranston en Van Wieringen sloegen *n de eerste inning voor de ambtenaren raak. maar daarna was het initiatief aan Schoten, dat via een 21 achterstand m de eerste innings van de vierde slagbeurt een 4 2 voorsprong nam en die uitbouwde tot 7-2 in de zesde en 9-2 in de achtste innings. De laatste Haarlemse punten werden door een homerun van Ferry Be' ringen bijeengeslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 8