Opzij TROS Luchtlijn Weg met de Hout; leve Drentse hei F3 Los van KINDEREN UIT AMSTERDAMSE BUURT GENIETEN VAN VAKANTIE IN RODEN Aöemfa Haarlem en om Vakantiefeesten Haarlem Onbesuisde Bennebroeker stoorde landelijke rust Schot uit windbuks werd koe fataal V erzekering verzacht agrarisch administratieve Ook eend slachtoffer windbuks TOUR DE FRATS NAAR OUDEWATER volkswagen W ,6ootl Garage Brinkmann Transglobe kwam stukje overeind Bromfietser door auto aangereden H I N n.v. productiesektor magazijn en onderhoudsdienst Donderdag 19 aug .réfó /arfittoidëk SCHORSING AMBTENAREN OPGEHEVEN diverse functies Buurtgeest Oer-natuur H I N n.v. DE NIEUWE \/lA#1300en ihans bij WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 PAGINA 3 van het n ie u ws Verkoopster stal f 700 RODEN, 18 aug. „Weg met de Hout; leve de Drentse hei!" Deze kreten brulde een bebrild jochie met peenhaar en een wit gezichtje ons in, naar wij stellig meenden, onvervalst Amsterdams in het oor. Desondanks: het joch" kwam uit Haarlem, maar dan toch wel uit de Amsterdamse buurt. We stonden in Roden, een plaatsje in de kop van Drente, tien kilometer van de Martini toren in Groningen. Daar is het joch met vakantie, samen met nog zevenenzestig vrienden en vrien dinnetjes uit de Amsterdamse buurt. Ze zijn er onder de hoede van „tante Wil", „ome Cor", „ome Nic" en nog een tiental andere „ooms" en „tantes". Dat zijn de bestuursleden en medewerk(st)ers van de speeltuinvereniging „Kin dervreugd" uit Haarlem-oost. Zij hebben dit jaar voor het eerst voor de kinderen van hun leden een eigen vakantiekamp georga niseerd en daarmee gebroken met een jarenlange traditie. Kampeerboerderij „De Zonne- hoeve" in Roden, waar de Haar- lemmertjes uit de Amsterdamse buurt logeren. Deelnemertjes aan het vakantie-kamp van „Kindervreugd" op pad in Drente. Films Cabaret Hillegom Noord wijk Leiden Inmiddels zullen de Haarlem- mertjes allemaal wel zwart zijn; zo niet van de zon dan toch wel van het Drentse stof. Over twee dagen komen ze al weer thuis. Mogelijk dat ze de Hout toch weer waarderen. etyotcl ZANDVOORT 1 De kleurige karavaan van de Tour de Frats lijdt Sassenheim binnen. Officiële Volkswagen-dealer HAARLEM - SMEDESTRAAT 43-45 - TELEFOON 18676 De TROS heeft in opmerkelijk korte Djd de 10.000 leden weten te werven die nodig zijn om in aanmerking te komen voor een zendmachtiging. Daar mee is nog niet gezegd, dat de TROS ®ok werkelijk een zendmachtiging krijgt, want er zijn nog enkele an dere, overigens vaag geformuleerde Voorwaarden, waaraan een gegadigde moet voldoen. De regering zal er echter moeilijk onderuit kunnen te erkennen dat de TROS tot de meest serieuze kandida ten behoort, niet het minst omdat de TROS kennelijk in den lande een teer grote populariteit geniet. Dit legt intussen het nog te vor men TROS-bestuur de niet geringe verplichting op de vele beloften aan de kijkers nu ook waar te maken. De officiële omroepverenigingen hebben hierover zeer sceptische geluiden la ten horen. Wij zijn wat optimistischer. Het zal niet de eerste keer zijn, dat een nieuwkomer een fris aanzien weet te geven aan platgetreden paden. De enige binnenlandse luchtlijn, die tussen Eelde en Schiphol moet als niet rendabel worden opgeheven. Dat is voor ons een niet geheel begrijpelijke zaak. Men zou toch zeggen dat voor vele zakenlieden in het noorden het vliegtuig een heel wat prettiger en sneller verbinding is dan de steeds drukker wordende verkeerswegen. Trouwens waarom lukt in Nederland niet wat in België wel lukt? Ook de helicopterdienst van de Sabena is misschien geen rendabele onderne ming, maar zij voedt wel in niet ge ringe mate de grote internationale lij nen van de Belgische luchtvaart maatschappij. Speelt de wat onple zierige verhouding tussen KLM en Schreiner bij deze beslissing wellicht een grotere rol dan men naar buiten wil doen blijken? IJMUIDEN, 18 aug. Het 11.278 ™n metende Amerikaanse vrachtschip iransgiobe is een stukje overeind ge- Kornen. Gisteren zijn de bergers van "■jsmuller er in geslaagd de slagzij ®ver stuurboord van 25 naar 15 graden terug te brengen. Aan boord is een tiental bergingspompen geplaatst, die gezamenlijk rond 1000 ton water per uur uit het schip slaan. De ruimen II en III, die met elkaar in verbinding staan, staan sinds de aanvaring in de nacht van zondag op maandag geheel onder water. Ook in de ruimen IV en V drong water bin nen, omdat de schotten gingen lekken. Met de pompen kan men die ruimen nu onder controle houden. De gehele nacht is men bezig geweest voorberei dingen te treffen voor het aanbrengen van de stalen bekisting van 10 x 4 me ter, die gisternacht werd vervaardigd en die vanmorgen op de wal klaar lag. Bureau Wijsmuller hoopt deze bekisting vandaag aan te brengen waarna ook de ruimen II en III leeggepompt kun nen worden. Daarna kan de Transglobe naar Amsterdam worden gesleept voor het lossen van de lading legermaterieel en dan kan het schip in dok voor defini tief herstel. HEEMSTEDE, 18 aug. Op de Zand- voortselaan nabij de Leidsevaart zijn gistermorgen omstreeks kwart voor 8 een personenauto en een bromfiets op elkaar ingereden. De bromfietser, de 17-jarige schilder J. J. uit Heemstede moest met verwondingen aan schouder en benen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De auto en de bromfiets reden op de Zandvoortselaan beiden richting Zand- voort. Op een gegeven ogenblik week de auto uit naar rechts om een parkeer plaats te bereiken. Daarbij werd de bromfietser de pas afgesneden. HAARLEM, 18 aug. Op verzoek Van de Haarlemse politie is in Bruns- sum een twintigjarige verkoopster uit Haarlem aangehouden. Het meisje tvordt ervan verdacht ten nadele van collega's van een Haarlems bedrijf en Van medepensionbewoonsters in de loop Van dit jaar in totaal voor ruim zeven honderd gulden te hebben gestolen. De verkoopster had de gewoonte het geld met portemonaie en ai te stelen. De gestolen bedragen variëren van tien gulden tot 270. De verkoopster heeft een bekentenis afgelegd. Een zoon van een tabakswinkelier uit Haarlem-noord was gisteren bezig de automaat bij te vullen. Hij bemerkte dat hjj een verkeerde sleutel had, ging daar binnen en buiten gekomen ont wekte hij dat een slof sigaretten ter gaarde van 25 was verdwenen. Deze JJad hij zolang op de straat laten lig gen. (Advertentie) heeft interessant werk voor mannen in Inlichtingen en aanmelding op onze Personeelsafdeling, Zijlweg 13g; en bovendien op donderdagavond van 7-S uur. Speeltuin „Kindervreugd" breekt met traditie en houdt eigen vakantiekamp Al vele jaren bestaat er namelijk voor de kinderen van de leden van de dertien katholieke speeltuinverenigingen in Haarlem de mogelijkheid om via de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin (hun overkoepelend orgaan) deel te nemen aan de vakantieuitzen dingen van de (gemeentelijke) Stich ting Kindervakantiekampen, die in den lande zelfs een aantal vakantiehuizen in eigendom heeft en uiteraard kan rekenen op financiële steun van de gemeente. „Maar aan het deelnemen aan de vakantiekampen van de gemeentelij ke stichting kleven ettelijke bezwa ren", aldus „ome Nic" van Elfe ren, voorzitter van „Kindervreugd" en hoofdleider van het vakantiekamp in Roden. „Het belangrijkste bezwaar is wel. dat de kinderen werden inge deeld bij groepen waarvan zij niemand kenden. Nu zijn ze met eigen buurt genootjes, die ze allemaal kennen." „Inderdaad wordt er bij de gemeente lijke stichting niet in de eerste plaats naar gestreefd, dat de kinderen van één vereniging bij elkaar komen." Dat vernamen wij van de heer Dullaart, de jeugdige directeur van het bureau van de Haarlemse Katholieke Vereni ging voor het Gezin. „Bovendien", zo zei hij, „wordt aan de vakantiekampen van de gemeentelijke stichting ook deel genomen door kinderen van de Stich ting Humanitas en, door de gemeente lijke dienst voor sociale zaken aange wezen, kinderen van steuntrekkenden. Met het doel kinderen van mdnder-ge- siufeerden ook een vakantie te bieden, werd de Stichting indertijd ook opge zet. Men begint zich nu af te vragen of een dergelijke opzet nog wel past in deze tijd." dat het niet altijd een bezwaar behoeft Overigens meent de heer Dullaart, dat het niet altijd een bezwaar behoeft te zijn als kinderen die elkaar niet kennen samen op vakantie gaan. Maar hjj kon zich indenken, dat dat bezwaar wel geldt voor „Kindervreugd", omdat er in de Amsterdamse buurt een sterke buurtgeest leeft. Dat is trouwens wel gebleken bij de voorbereiding van dit eerste eigen va kantiekamp, want daarbij hebben zich uiteraard nog vele moeilijkheden voor- gedaan. Op financiële steun van de ge meente behoefde men niet te rekenen. Toch wilde het bestuur van „Kinder vreugd" dat de prijs, die de kinderen voor deelname aan de vakantiekampen van de gemeentelijke stichting moesten betalen, gelijk bleef. Om het tekort aan te zuiveren organiseerde men dit voorjaar een fancy-fair en heel de Amsterdamse buurt was er. Tientallen ouderen uit de buurt wa ren bereid als leider of leidster mee te gaan en het vertrek van de vakan tiegangers, zaterdagmiddag, werd een waar feest, waarvoor honderden hun huizen verlieten. In het door nog maar weinig Neder landers als vakantieoord ontdekte Ro den, een de laatste jaren snel uit de Drentse achterlijkheid ontwakend dorp je, dat een geliefd woonoord is gewor den voor de beter gesitueerden uit de stad Groningen, namen de Haarlem mers zaterdagavond bezit van de tot een gezellig, modern en goed geoutil leerd vakantieverblijf omgebouwde boer derij „De Zonnehoeve". Daar zwaaien de heer en mevrouw Bastiaanse, die enige jaren geleden het boeren eraan hebben gegeven, de scepter. Maar niet de pollepel, want de Haarlemmers zijn eigen baas in boer Bastiaanse's huis. Zij doen alles zelf, maar het is zo geor ganiseerd, dat de huishoudelijke be slommeringen voor de kinderen be perkt blijven tot het opmaken van hun eigen bed en het bij toerbeurt helpen bij de afwas. Voor het eten zorgen de 68-jarige mevrouw F. van der Pieter man twaalf jaar kampervaring en dit seizoen al aan haar vijfde kamp- week toe en haar dochter, mevrouw Kuvener-Van der Pieterman. En zij doen dat tot ieders tevredenheid en zelfs zo goed, dat een jongen kwam vragen „of er morgen wat minder goed gekookt kan worden, want ik heb teveel gege ten." „Ze eten ons de oren van het hoofd", zei ons maandagmiddag la chend de tevreden kijkende heer Van Elferen. Dat is de consequentie van zijn principe, dat iedereen van de vroege morgen tot de late avond op sjouw moet zijn. „Tenslotte zijn we daarvoor hier," zei hij ons. Daarbij komt dat men, althans in de eerste helft van deze week, enorm heeft ge- CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Eddie in de greep van de vrouwen, 14 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 2. 7, 9.15 uur: Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen, 14 jaar. LIDO. Dagelijks 8 uur: How the West was won. 14 jaar. Dagelijks 2 uur. LUXOR. Dagelijks 2, 7, 9.15 uur: Old Shat- terhand, 14 jaar. REMBRANDT: Dagelijks 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Goldfinger, 18 jaar. Dagelijks beh. vrij. 10.30 uur: Spanky en ziin vriendjes, a.'i. ROXY. Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: De doden de pijl, 14 jaar. Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur (t.m. wo.)De onweerstaanbare avon turier, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7, 9.15 uur: Le Bonheur, str. volw. ontoelaatbaar. Dage lijks beh. zo. 10.30 u.: Makker, de zoon van Rin-tin-tin, a.l. MINERVA. Dagelijks 8.15 uur: Irma la Dou ce, str. volw. Dagelijks 2.30 uur: Laurel and Hardy in Wonderland, a.l. MUZIEK: Donderdag 19 augustus Grote of Sint Bavokerk, 3 uur: Orgelcon cert door Arie Keijzer. DIVERSEN: Donderdag 19 augustus Vleeshal 2.30 uur: Uitvoering van het Poppentheater Merlijn. Raadhuisplein Zandvoort 8 uur: Uitvoering van de Tiroler Kapel. Waagtaveerne, Damstraat: Overdag demon straties oude ambachten 's Avonds na 8 uur: Cobi Schreijer met volksliederenprogram- ma. Vanaf 16 augustus: Optreden van de troubadours Colin Wilkie en Shirley Hart als gasten van Cobi Schreijer. FILMS: CITY-THEATER. Woensdag 8 u.: Comman do's in de vuurlinie, 14 jaar. FILMS: ROY AL-THEATER. Woensdag 8 uur: De CAMERA: Dagelijks: De Tante v n Charley, a 1. LIDO: Dagelijks 2.30. 7, 9.15 uur: Buffalo Bill, de held van het Wilde Westen, 14 j, LUXOR: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: De dolle generaal, a.l. STUDIO: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: Lieve. lieve John. 18 jaar. REX. Dagelijks 2.30, 7.15, 9.15 uur: Jtfajoor Dundee, 14 jaar. TRIANON: Dagelijks 2 en 8 uur: 't Is een gekke rare dolle dwaze wereld, 14 jaar. Stuif Stuif, kinderspeel- en werkplaats met meer dan 30 aktiviteiteh voor kin deren van 615 jaar. Van 10 tot 4 uur. Plaats: Badmintonhal aan de Klever laan. Entrée 30 cent (film inbegrepen). Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Speeltuin Don Bosco: onder leiding naar de Stuif Stuif. Vertrek van de tuin om 10 uur. Brood en drinken meene men. Kosten 30 cent. Speeltuin Overveen: grote bustocht naar Diergaarde Bljjdorp te Rotterdam. Met een rondvaart door de havens. Ver trek om 9 uur. Tterugkeer om ongeveer 5 uur. Brood meenemen. Speeltuin Noordervreugd: sportdag op de tuin voor kinderen van 8 tot 14 jaar. Aanvang 9 uur. Kosten 50 cent. Speeltuin Zaanenoord: onder leiding naar de Stuif Stuif. Vertrek vanaf de tuin om 10 uur. Kosten 30 cent. Speeltuin Elba: rolschaatswed.strijden op de tuin voor jongens en meisjes van 7 t/m 11 jaar. boft met het weer. Een hele dag zijn ze al in het natuurbad in Roden ge weest en de meesten kwamen daar zo niet bruin, dan toch roodverbrand vandaan. De omgeving van Roden, tot het tien kilometer zuidelijker gelegen Norg. be vat nog vele stukjes oer-natuur. Bijna ondoordringbar bossen, waar men geen mens tegenkomt en waar de Haarlem mers zich naar hartelust konden over geven aan het bouwen van hutten. Het was daar dat ons de kreet: „Weg met de Hout", naar het hoofd werd geslin gerd. Want wat daar in Drente mag, mag in de Hout zeker niet. De groepen huttenbouwers hadden zich voorzien van de televisie bekende illustere namen als „De Bonanza's" en „de Flinstones". Deze week staat nog een (vredelievend) gevecht tussen de groepen huttenbou wers op het programma en voorts een sportdag en dagtochten naar de hunne bedden en een meeuwenbroedkolonie. „Maar als het weer zo mooi blijft gaan we iedere dag zwemmen", aldus de heer Van Elferen. (Advertentie) Dagelijks cabaret en mu ziek. met internationale floorshow en orkest. ï'elel. (U25U7) 3046 (Van onze verslaggever) BEXNEBROEK, 18 aug. Een van de melkkoeien van veehouder L. Kor- tehaas uit Heemstede is vroegtijdig om het leven gekomen als gevolg van een schot uit een windbuks. Het dier graas de met zijn mederunderen in een wei land te Bennebroek. Plotseling werd de idylle van het rustige leven van de koeien verstoord, toen een van hen in de uier werd getroffen door een venijnige kogel uit de windbuks van een zoon van ir. P.C. Hovius uit Bennebroek. De ver wondingen bleken van zo ernstige aard, dat op deskundig advies werd besloten een einde te maken aan het leven van de koe. De ernstig gedupeerde veehouder raadpleegde de Heemsteedse dierenarts mej. J.W. Hagedoorn, die constateerde dat het dier in de uier vlak boven de te pel was getroffen. Zij stelde tevens vast dat melken zodoende volslagen onmo gelijk was geworden. Daar er volgens de dierenarts kans bestond op blijvend letsel, als gevolg waarvan de koe voor- foed onhandelbaar en ongeschikt voor e melkproduktie was geworden, gaf zij als enige oplossing dat het arme dier voortijdig zijn leven moest beëindigen. Dit alles heeft zij in een vaktechnisch rapport de politie duidelijk gemaakt. Even werd nog overwogen de koe in kwes tie om te scholen tot mest- of slachtkoe maar dit zou zo'n langdurige en kost bare geschiedenis worden, dat ook deze mogelijkheid werd afgeschreven. Intussen zat de heer Kortekaas met de vraag "Wie zal dat betalen?" Zijn koe was inmiddels geslacht en de op brengst was bitter tegengevallen. Het HA.ARLEM, 18 aug. De schorsing van de twee ambtenaren van de afde ling grondbedrijf van de gemeentelijke dienst voor Openbare Werken in Haar lem is opgeheven. De ambtenaren worden er van ver dacht ten nadele van de gemeente on regelmatigheden te hebben gepleegd bij de verbouwing van de (gemeentelijke) woning van de hoofdingenieur ir.Sehiitz aan de Schalwijkerweg. Het opheffen van de schorsing betekent overigens niet, dat de zaak helemaal is afgedaan of dat reeds een schuldig of onschuldig over de ambtenaren is uitgesproken, zo werd van de zjjde van de gemeente nog meegedeeld. Maar het is in het be lang van de betrokkenen zelf en van de gemeente dat zij weer aan het werk gaan. dier had namelijk zo te lijden gehad, dat het in korte tijd vele kilo's vlees had verloren. Of de politie maar zo goed wilde zijn de zaak tot een oplos sing te brengen. De gemeentepolitie van Heemstede hield zich intensief bezig met het landelijke drama en toen zij tot de ontdekking kwamen dat hun colle ga's van de rijkspolitie van Bennebroek meer oog zouden hebben voor het agra rische leed, dat was geschied, verhuis de de zaak naar Bennebroek. Inmiddels waren er al allerlei instan ties aan te pas gekomen. De verzeke ringsmaatschappijen namen uiteraard een ereplaats in. Naar de politie van 3ennebroek ons gisteravond meedeelde, is de verzekeringsmaatschappij van ir. Hovius bereid gebleken om de schade te vergoeden. De onbesuisde telg van de technische Bennebroeker heelt een reeks stevige berispingen in ontvangst mogen nemen. Als verzachtende om standigheid mag dan gelden, dat de knaap niet expres op de koe had ge mikt, de gevolgen zijn er niet minder om. Hopelijk heeft de politie van Heem stede het voorbeeld van haar Haarlem se collega's gevolgd, door het gevaar lijke wapen in beslag te nemen. Want verleden week raakte een jonge Haar lemmer zijn schiettuig kwijt toen hij uit een bootje in het Spaame de voorbijgan gers onder vuur nam. Advertentie) aantrekkelijke biedt een keuze uit o.a. meeh. administratie (ponstypistes) verkoopafd., boekhouding en kwaliteits dienst. Inlichtingen en sollicitaties op onze Personeelsafdeling, Zijlweg 138; en bovendien op donderdagavond van 7-8 uur. HAARLEM 18 aug. Behalve (h Bennebroekse koe die een dezer dage* het slachtoffer werd van een windbuks kogel is gisteren een eend uit het Zuider Buiten Spaame om het leven gekomen door een kogel uit een dergelijk schiet tuig. In verband hiermee heeft de po litie proces-verbaal opgemaakt tegen drie jongens, een van dertien jaar en twee broertjes van elt jaar, die elk een windbuks of een luchtpistool bezaten. Het gevaarlijke speelgoed is in beslag genomen. De jongens zijn geverbali seerd wegens overtreding van de jacht wet. SASSENHEIM, 18 aug. Gistermid dag zes uur arriveerde de kleurige ka ravaan van de Tour de Frats bij het K.S:A.-gebouw in Sassenheim. De hon derdtwintig deelnemers aan het wie- lerfeest voor de jeugd tot dertien jaar hadden er twee dagen opzitten. De binnenkomst onder leiding van de heer Lindeman trok uiteraard veel be langstelling. De ouders van de twaalf Sassenheimse en de beide Lissese deel nemers waren eveneens op het appèl om hun pupillen toe te juichen. Getooid met de Oranje leiderstrui reed de winnaar van de Tour de Lisse G. Dofferhoff naar het eindpunt en be hield met zijn gisteren in de tijdrit be haalde vijfde plaats het kostbare klei nood. Het was alles bijeen een gezel lige drukte in en om het K.S.A.-gebouw, waar de Kingston Stars het jeugdige gezelschap aangenaam bezig hielden. Tegen middernacht zochten de jongens hun slaapzak op. Vanmorgen waren ze voldoende uitgerust om de derde etap- pe naar Oudewater aan te vangen. De uitslag van de tijdrit luidt: 1. G. Zitman van Cebuto, 2. R. de Rooy van Racing, 3. H. Greisel van Cemsto, 4. en 5. S. Zeestraten van Holland en G. Dofferhof van Hopax. In het algemeen klassement staat G. Dofferhoff van Lisse op de eerste plaats. Tweede is G. Zitman en derde H. Greisel. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3