Miljoen negers meer in Amerika naar stembus Triomf van de vrijheid J I H J Serpenti naar Tsjecho- slowakije Vier gouden medailles voor stralende gladiolen Dahlia's kondigen herfst aan D JE-LAH-JE-KRIPOET ,Tong Tong' verbaasd over invoerverbod Indonesië is pas nog ontvangen Veredeld plastic bungalow M Van de wielerclubs DE WEKELIJKSE KEURING DANKZIJ NIEUWE WET OP KIESRECHT Zand voortmeeuwen niet tot winst tegen DWS-2 Burgerlijke Stand Haarlem Voetganger tijdens oversteken gewond WOENSDAG 18 AUGUSTUS 19G5 PAGINA 4 (Door H. BRONKHORST) Een miljoen negers uit het zuiden van de Verenigde Staten die tot nog toe geen kiesrecht hadden zul len bij de komende verkiezingen voor het eerst hun stem kunnen uitbrengen. Dat zal dan het ge volg zijn van de nieuwe wet op het stemrecht die vorige week) van kracht is geworden. Het aan tal negers dat de eerstvolgende keer naar de stembus gaat, zal meer dan tweemaal zo groot zijn als bij de jongste verkiezingen. Dit betekent niet alleen dat de Amerikaanse zwarte bevolking een grotere rol gaat spelen in de presidentsverkiezingen en in de verkiezingen voor het Congres, maar vooral ook dat in de zuide lijke staten de blanken het niet alléén meer voor het zeggen zul len hebben. Bij de jongste presi dentsverkiezingen hebben de staten van het Diepe Zuiden voor Goldwater gestemd, die zich tegen de wet op de burgerrech ten had gekeerd. Maar het waren overwegend stemmen van blan ken, omdat talrijke negers, door discriminerende bepalingen van de stembus geweerd waren. Daarom gaf die verkiezingsuit slag in het zuiden een vals beeld van de werkelijke opvattingen van de hele bevolking. In het Kapitool in Washington zet president Lyndon B. John son zijn handtekening onder de wet op het kiesrecht. Achter de President, van links naar rechts: Senator Philip A. Hart (Michigan); de vice-president, Hubert Humpreyde Speaker van het Huis van Afgevaardig den, John W. McCormack; Af gevaardigde Emanuel Celler uit New York;Senator Carl Hay den uit Arizona; Johnsons dochter, Luci; Senator Everett M. Dirk- sen uit Illinois. De plastic bungalow. Inzet: van links naar rechts de heren Noels sr., Jordans en Noels jr. Hoofdkwartier van Tong Tong: getroffen door invoerverbod voor Indonesië Het is de grote verdienste van Lyn don B. Johnson, een president die zelf uit het zuiden komt, dat hij zich tot het uiterste inspant om aan de rassendiscriminatie in de V.S. een einde te maken. Hij toont zich hierin een waardig opvolger van John F. Kennedy, die in 1963 de wet op de burgerrechten b(j het Congres had ingediend. Maar Johnson heeft er voor gezorgd, dat die wet vorig jaar door het Congres werd aangenomen, zoals hij nu zijn eigen wet op het kiesrecht goedgekeurd kreeg. Voor de emancipatie van de Amerikaanse neger heeft Johnson, in de korte tijd dat hij president is, al meer gedaan dan een van zijn voorgangers in het ZANDVOORT, 18 aug. Zandvoort- meeuwen heeft dinsdagavond zijn oefen campagne voor de komende voetbal competitie voortgezet met een vriend schappelijke wedstrijd tegen het tweede elftal van de profclubs DWS. In dit tref fen moesten de voetballers uit de bad plaats met een 6-2 nederlaag genoegen nemen. desondanks hebben zij de DWS-ers heel knap tegenstand geboden en vooral het combineren vlotte al veel beter dan in de voorgaande oefenpartijen. Met de rust was de stand nog maar 3-2 in het voordeel van de Amsterdamse reserves. De doelpunten voor Zandvoortmeeuwen werden gescoord door Nijkamp en Kra mer. BEVALLEN van een zoon: 9 aug.: C. Fransen-Suijkerbuijk; 16 aug.: C. van der Putten-Dirks, J. de Koning- Valensa; 17 aug.: M. Stokman-Bijns- dorp, A. Kuijpers-Geeris, C. Huijbens- Zwarthoed, G. Jordaan-Varkevisser. Van een dochter: 15 aug.: J. de Graaff-Bijvoet; 16 aug.: C. van Ko- ningsbruggen-Pijpers, M. Vasen-Thoo- len; 17 aug.: A. van Ikelen-de Wilde. GEHUWD: 17 aug.: N. van Mechelen en J. Claus, M. Oosterveer en G. ter Maat, P. Berk en T. Kanters, J. Ruijgh en R. Peper. ONDERTROUWD: 17 aug.: J. Root- lieb en J. Knoop, P. Weidema en M. Wesselius, B. Bouman en G. Boon stra, J. Diependaal en W. Koelemij W. Lijnzaat en P. Cassee. P. Flipsen en J. Zifkamp, J. van der Eem en A. Creemers OVERLEDEN14 aug.F. Vissers 73 jr., Verwulft; 15 aug.: J. Dekkers, 45 j., Medanstraat, T. Bakker, 17 jr., Hazepaterslaan, J. Hofman, 42 jr., Jan Evertsenstraat, C. Harwijne, 56 j., Slauerhoffstraat, P. Jonker-Sausentha- Ier, 85 jr.. Oosterhoutlaan, A. Langen- dam-Soetekouw, 68 jr.. Kamperlaan16 aug.: B. Wezenaar, 80 jr., Boerhave- laan, G. van den Heerik-Enzerink, 70 jr., Obistraat, M. Walters-de Jonge, 79 jr., A. v.d. Leeuwstraat. BEVALLEN van een zoon: 13 aug.: C. van Rossum-Koster, H. Bakker- Trouwgod, J. van Leeuwen-van Rijn, C. Carballal Pereira-Martinez Pereira; 14 aug.: C. Sneekes-de Graaf (2 zoons), C. van Kessel-van Staveren; 15 aug.: H. van Eekhout-Kruse, R. van Balen-Tae- kema, D. van Egmond-Kuijer, P. Baik- Koudijs, M. van der Linden—van Straa- ten; 16 aug.: M. Verhoeven-van Bezu, M. Bos-Djjkshoom. Vein een dochter: 13 aug.: T. Arend- sen-Baars, A. Verhulst-Rateischak, P. Nelis-van der Meer, M. Wessels-van der Putten, H. de Pater-Poulussen, J. Rou- bos-Ploeg; 14 aug.: M. van Reenen- Visbeen, H. van Esdonk-Walter; 15 aug.: K. Sark-Knippert, L. Metten-Terp stra, F. Brejj-Haverkort. GEHUWD: 16 aug.: C. Stolker en L. Schneider. ONDERTROUWD: 16 aug.: G. van Baars en J. van der Vlugt, J. Houthujjs en M. Sjoerds, A. van der Laan en L. van den Broek, J. Schipper en H. Eich- hom, R. Ruijigrok en C. Binnekade, J. Semé en L. Hubert, K. Hobo en P. van Guilik, K. van Haastert en D. Alleda. OVERLEDEN12 aug.: J. van El- dik. 56 jr., Gasthuisvest, E. Drees- Voskuijl, 71 jr., Verspronckweg; 13 aug.: C. van Ettekoven, Hazepaters laan B. van Dijk, 68 jr., Spoorwegstr., A. Vooges, 57 jr., Romolenstr.; 14 aug.: T. Bezem-Goos, 55 jr., Reijer Anslo- straat, A. Ruyg, 84 jr., Kamperlaan, A. van Gorkum-de Caes, 82 jr., v. Nes straat, W. Noordanus, 49 jr., van Dort- straat; 15 aug.: H. Daams. 69 jr.. Ael- bertsbergstr., M. Groenendaal, 76 jr., Seringenstr., H. van Veen, 70 jr., Hod- sonstraat; 16 aug.: J. Tours, 85 jr., Kleine Houtweg. zijn, en daar was het dan ook cm te doen. Witte Huis, in^usief Abraham Lin coln. De erkenning van de rechten van de zwarte burgers van Amerika faat hem bijzonder ter harte. De re evoeringen die hij over dit onder werp gehouden heeft, getuigen van een diepe bewogenheid met het lot van deze verdrukte Amerikanen. Hij heeft het echter niet bij fraaie woor den gelaten, maar hij heeft al zijn politieke vernuft en al zijn presiden tiële macht volledig ingezet voor de verwezenlijking van zijn ideaal. n theorie kan iedere Amerikaan, en dus ook iedere neger, al sinds vijfennegentig jaar vrijelijk zijn stem uitbrengen. In 1870, kort na het einde van de Burgeroorlog, in de zogenaamde Reconstructie-periode, werd in het vijftiende amendement op de grondwet bepaald ,,dat het stemrecht van de burgers van de Verenigde Staten door geen enkele staat ontzegd of beperkt kan worden wegens ras of huidskleur". Maar tot nog toe heeft men in verscheidene zuidelijke staten steeds met die con stitutionele bepaling de hand gelicht. In die staten werden de negers aan een volkomen onredelijk examen on derworpen om in het kiesregister op genomen te worden. De meeste zwar te kandidaten zakten dan ook voor dit examen, terwijl blanken altijd di rect in het register werden ingeschre ven, ook al waren zij analfabeet. In die staten waar vorig jaar meer dan de helft van de negerkandidaten niet tot het kiesregister werd toegelaten zal, volgens de nieuwe wet op het kiesrecht, voortaan het beruchte exa men verboden zijn. Deze bepaling is onmiddellijk van toepassing op de volgende zes staten: Alabama. Mis sissippi, Louisiana, South Carolina, Georgia en Virginia, alsmede op een deel van de staat North Carolina. De nieuwe wet maakt ook een einde aan de kiesbelasting, die nog bestond in de staten Mississippi, Alabama Texas en Virginia. Voor inschrijving in het kiesregister moest een bedrag van twee tot drio dollar betaald worden, hetgeen voor talrijke arme negers een onoverkomelijk bezwaar bleek te et heeft indertijd acht maanden geduurd voor het Congres Ken nedy's wet op de burgerrech ten had goedgekeurd. Vooral in de Senaat had men de aanneming gesaboteerd. Maar Johnsons wet op het kiesrecht is reeds binnen vijf maanden aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden keurde de wet goed met 328 tegen 74 stemmen, en de Se naat met 79 tegen 18 stemmen, dus in beide gevallen met een overweldi gende meerderheid. Op vrijdag 6 augustus werd de wet door Johnson met zijn handtekening bekrachtigd. Om de historische betekenis van die daad te onderstrepen had de plech tigheid niet plaats in het Witte Huis, maar in het Kapitool, het gebouw waar het Congres vergadert. Op 6 augustus 1861, precies honderdvier jaar tevoren, had Lincoln in de zelfde kamer van het Kapitool een wet on- dertekend, waarbij de slaven bevrijd werden die in de Burgeroorlog voor de zuidelijke staten tegen de Unie hadden moeten vechten. Sindsdien hebben presidenten bij bijzondere ge- HAARLEM, 18 aug. De 78-jarige voetganger J. de V. is gistermiddag even voor vijf uur tijdens het over steken van de Grote Houtstraat bij een aanrijding door een 23-jarige brom fietser uit IJmuiden zo ernstig gewond geraakt, dat hij in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. Gistermiddag om kwart over twee is de 55-jarige vertegenwoordiger G. K. uit Haarlem bij het nemen van de bocht in de Kleine Houtstraat on wel geworden. Hij raakte daardoor een bakfiets, die een groot winkelruit ver nielde. De achttienjarige bromfietser J. D. brak gisteravond omstreeks half zes zijn rechteronderbeen, toen hij bij een uitwijkmanoeuvre op de Wagenweg aan reed tegen een voorhem fietsende veer tienjarige jongen. Een onbekend geble ven fietser had namelijk de bocht Wes- terhoutpark-Wagenweg te ruim geno men. Na te zijn behandeld in het zie kenhuis Sint Joannes de Deo kon de bromfietser naar zijn huis worden ver voerd. HEEMSTEDE 18 aug. Op de Zand- voortselaan nabij de Leidsevaart zijn gis termorgen omstreeks kwart voor 8 een personenauto en een bromfiets op el kaar ingereden. De bromfietser, de 17- jarige schilder J. 4. uit Heemstede moest met verwondingen aan schouder en benen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De auto en de bromfiets reden op de Zandvoortselaan beide richting Zand- voort. Op een gegeven ogenblik week de auto uit naar rechts om een par keerplaats te bereiken. Daarbij werd de bromfietser de pas afgesneden. BEVERWIJK, 18 aug. Op 11 augus tus werden door de AVRO in de oude dorpskerk te Wijk-aan-Zee opnamen ge maakt van het piano-recital, dat Harry Vooren daar gaf. Vrijdag 20 augustus tussen 1.30 en 2.30 uur wordt dit recital uitgezonden door de radio. legenheden wel meer een wet in het Kapitool, inplaats van in het Witte Huis, ondertekend, maar in de laat ste dertig jaar was dit niet meer ge beurd. De ceremonie van vorige week werd onder meer bijgewoond door de vice-president, Hubert H. Humphrey, senator Robert F. Kennedy en Dr. Martin Luther King, die zich alle drie zeer beijverd hadden voor de tot standkoming van de wet op het kiesrecht. Onder de aanwezigen wa ren ook: Vivian Malone, de eerste zwarte die tot de universiteit van Alabama werd toegelaten en Rosa Parks, de negerin die tien jaar gele den de aanleiding schiep tot de bus staking in Montgomery, Alabama, waaruit Kings beweging is voortge komen. "ohnson hield een indrukwekkende rede: ,,De tijden van wachten, van mislukkingen en van onrecht zjjn voorbij. De strijd voor gelijk heid moet zich nu voortwaarts bewe gen. Wij beleven nu een triomf van de vrijheid even groot als enige over winning op enig slagveld". De pr si- dent herdacht, dat drie en een halve eeuw geleden de eerste negers m Ja mestown, Virginia, arriveerden. Het waren slaven en zij kwamen in kete nen, maar nu verbreken wij de laat ste schakels van die oude boeien. Toen de Vrflheidsklok in Philadelphia luidde, op het einde van de acnttien- de eeuw. luidde die klok niet voor de negers. Toen president Andrew Jackson, in het begin van de negen tiende eeuw, de poorten van de de mocratie opende, waren de Ameri kaanse negers daar niet bij gebaat. Slechts in Appomattox, waar honderd jaar geleden de Burgeroorlog e ndig- de, was een Amerikaanse overwin ning tegelijk een negeroverwinning, maar in de afgelopen eeuw werd de belofte van die dag niet vervuld. Op dit ogenblik weten wij echter, dat in deze generatie die belofte wel in ver vulling zal gaan. Vele Amerikanen bleven van het kiesrecht verstoken vanwege hun huidskleur. Deze wet zal hen het kiesrecht schenken. Al dus sprak Johnson. De president be sloot zijn toespraak met een dringend beroep op de Amerikaanse negers de geboden kansen ten volle te benut ten. „Ik zeg tot iedere neger in dit land: U moet u laten inschrijven in het kiesregister. U moet uw stem uit brengen en u moet onderwijs volgen en studeren, opdat u met uw stem WIJK AAN ZEE, 17 aug. De suc cesvolle amateur-wielrenner Jan Ser penti uit Wijk aan Zee begint ook in bredere kring de aandacht te trekken. Hij heeft namelijk via bondscoach Joop Middelink van de sportcommissie van de KNWU de vererende uitnodiging ont vangen om van 22 tot 29 augustus deel te nemen aan de Ronde van Tsjecho- slowakije. Met Serpenti zullen ook Hans Hesen uit Geleen, Piet Deenen uit Vlijmen, Piet Cooremans uit Breda en de Rot terdammer Peter Heynig aan deze ron de deelnemen. Met de Haarlemmer Ted Blom en Piet Tesselaar uit Kalverdijk zal Ser penti daarna op 3 en 4 september deel nemen aan twee wedstrijden in Man chester (Engeland). HAARLEM, 18 aug. De zesde rit van De Kampioen's zomeravondcompe titie om de Guus Scheffer-beker lever de de navolgende resultaten op: A- en B-klasse: 1. E. Sminia 20 pnt.; 2. J. Schenk 19 pnt.; 3. W. van Slooten 17 pnt.; 4. G. van Krimpen 10 pnt.; 5. R. Snijder 6 pnt. C-klasse: 1. H. Neeskens 22 pnt.; 2. G. Krom 16 pnt.; 3, P. Neeskens 15 pnt.; 4. R. Bakker 15 pnt.; 5. R. Westhof 6 pnt. Jeugd- klasse: 1. L. Oostra, 2. J. Slierings, 3. J. Peters. Excelsior reed weer om de Metz-be- ker en daarvan waren de uitslagen: A- en B-klasse: 1. P. Moerkerk, 2. W. Wagner, 3. J. Philips, 4. G. Keyzer, 5. H. van Steyn. C-klasse: 1. B. Wigchert, 2. G. Verhoef, 3. F. Hoogland, 4. J. Klaver, 5. Th. Krabbendam. Jeugdklas- se: 1. R. Teeuwen, 2. R. Smit, 3. W. Prinsen. Tweede jeugd: 1. A. v. Velsen, 2. G. Wigchert, 3. G. Verkerk. Sprintkampioenschap voor nieuwelin gen van ,,De Bataaf": 1. K. Balk, 2. P. v. d. Voort, 3. T. Zuiker, 4. J. Peet oom, 5. W. Snijders. Aspiranten: l.W. Haayer, 2. R. Stoltenborg, 3. M. v.d. Meulen. 4. J. Oosterbeek, 5. R. van Rijn Algeheel sprintkampioenschap: 1. K. Balk, 2. J. Buis, 3. W. Haayer. HAARLEM, 18 augustus De gla diool is eigenlijk een sub-tropisch ge was. En het was gisteren op de we kelijkse keuring in het Haarlemse Kre- lagehuis goed te zien dat de gladiolen zich bij het weer van de laatste week bijzonder gelukkig hebben gevoeld. Zo dra men de zaal binnenstapte, /ag men niets anders dan één laaiende kleuren- zeer. De kwaliteit die ten toon gesteld werd, was bijzonder goed. Er werden maar liefst vier inzendingen met een gouden medaille bekroond: die van Konijnenburg en Mark uit Noordwijk, de N.V. H. J. Salman Zn., eveneens uit de bloemenbadplaats, van P. Vis ser uit St. Pancras en van de fa. Preijde uit Breezand. Een nieuweling onder de inzenders was de fa. Gebr. Meijer uit Wasse naar die de kloeke gele West Point en de egaal rode Feu Dance voor het voet licht brachten. Van de fa. Blom Pad- ding uit Beverwijk noteerden we de fonkelend rode Prins Bernhard die enorm zware takken produceert. Fraaie aanwinsten zagen we in de groepen van Preijde en Visser, maar om wat dich ter bij huis te blijven: Konijnenburg Mark uit Noordwijk bracht een over weldigende groep voor het voetlicht, waarin nu eens de grootbloemige de eerste viool speelden. Een greep uit het vele moois: bekerwinner K M Blue, de mooi gebouwde middelgrote rose Waldmeister, de zeer opvallende Traderhorn, rood met scherp afsteken de witte streep, de typische Summer Fire, lichtrood met bruinrode vlek op gele ondergrond, de rose, geel gevlek- te Claudia en vele, vele anderen varië teiten. In de voorname groep van Salman uw Noordwijk domineerden onder meer dr. Jac. P. Thijsse, lichtgeel met rode vlek, de helderrode President Kennedy, die verleden jaar de wisselbeker won, de fraaie Polaris, lichtgeel met rood merk de aparte paarse Budapest, de kloeke purperen Domino, de lichtrose Rosita en de gele West Point die een groenige weerschijn heeft. Mooi materiaal liet ook Jonkman Hulsebosch uit Sassen- heim zien. We noemen de lichtgele Moon Shot, de lichtrose Annabeile, de goudgele Revè d'Or en de warmrose Beau Monde. En dan waren er ook weer dahlia's. Een teken dat de herst weer in zicht komt. De fa. Nuyens uit Limmen etaleerde de mooie oranjerode mignon Victory Dwarf terwijl de fa. Van Veelen uit Sassen- heim present was met de witte semi- cactus My Love, de oranjerode decora tieve Aflame en de oranjegele pompon Baby Doll. Uit Leiden kwam de ia. Bal lego en Zn met de grote crème semicac- tus Hawaii Dream, de kloeke gele de coratieve Bonafide en de fraai gebouw de, witte, decoratieve Norton Pandora Verder zagen we wat lelies: takken Auratum en Speciosum rubrum van Til Hartman uit Hillegom, die niet aan de zware kant waren en takken van de mooie witte lelie Mount Everest (een longiflorum-type) die de fa. A.J v.d. Zwet uit Roelofarendsveen showde. De fa. J de Jong en Zn uit Aalsmeer etaleerde de mooie donkerblauwe Aga- panthus umbellatum Bleu Giant, een aanwinst met zeer grote bloemscher- men die echter niet rijk bloeit. uw eigen belangen van de natie kunt en de belangen bevorderen". e deelnemers aan de Vrijheids- mars van Selma r.aar Montgo mery van v\jf maanden geleden zien nu een deel van hun eisen in vervulling gegaan. Zij kunnen met voldoening constateren, dat de wet op het kiesrecht van kracht is gewor den, waarmee weer een vorm van rassendiscriminatie bestreden wordt. Maar die reactionaire blanken in de zuidelijke staten die dé rassenschei ding gehandhaafd willen zien, zullen ongetwijfeld nog veel verzet bieden. Honderdtwee jaar na Lincolns Eman cipatie Proclamatie, waarbij de sla vernij werd afgeschaft, is de eman cipatie nog niet voltooid, onder meei omdat in de steden van het noorden de rassendiscriminatie juist toeneemt. Vorige maand zei Johnson, in een toespraak voor de neger-universiteit Howard in Washington: „Géén daad van mijn hele bestuursperiode zal mij grotere voldoening geven, dan de on dertekening van de wet op h< kies recht. Die voldoening heeft hij nu ge smaakt. Maar Johnson verklaarde in die zelfde rede: „Deze wet is en belangrijke overwinning, maar zo als Churcill zei van een andere triomf voor de vrijheid het is niet. het einde. Het is zelfs niet het begin van het einde. Maar het is misschien het einde van het begin". •)»5 (Van onze Haagse redactie) De Indone- DEN HAAG, 17 aug. sische regering heeft uit het verre Dja karta, ongeacht alle vandaag daar zo wel als hier gedemonstreerde weder zijdse verbroedering, het boze oog la ten vallen op een pand in het rustige Statenkwartier, het bedrijvige hoofd kwartier van de handels- en publici- teitsonderneming „Tong-Tong". Dezer dagen werd gemeld dat het verbod werd opgeheven tot invoer van Nederlandse kranten en tijdschriften met als uitdrukkelijke uitzondering: Tong-Tong („Het enige Indische blad ter wereld"), het in Den Haag ver schijnend contact-orgaan van Indische Nederlanders. De doelstelling wordt omschreven als: „Zoekt op basis van nuttige ervaring in de gordel van smaragd nieuwe interesse in Neder land te wekken voor de tropengor- del." Wapenspreuk: „Trouw, branie, ondernemend. Oplage: tienduizend exemplaren. Hoofdredacteur-direc teur: Jan Boon (familienaam) alias en kan van de Alkmaarse in dustrieel Krijn Noels zeggen wat men wil, hij blijft zoeken naar nieuwe mogelijkheden om zijn medemens te behagen. Met zijn „goedkope" geprefabriceerde Sermanente bungalows heeft de heer 'oels een gevoelige snaar in onze sa menleving geraakt: de woningnood. Aan zijn veelomvattende^ industrie in Heerhugowaard heeft hij sinds kort deze nieuwe loot verbonden, de bouw van uit kunststoffen (veredeld plas tic) bestaande gungalows in prijzen, die variëren tussen de 16.000 en 25.000 gulden. Op het terrein voor zijn fabriek aan de rijksweg in Heerhugo waard heeft de duurste van de drie een plaatsje gekregen. Qua indeling een juweeltje van een bungalow, voor een prijs, die in deze tijd alleszins redelijk lijkt. „De telefoon staat niet stil. Kijk maar hoeveel mensen er nu weer inzetten. Na drie weken draaien, vijftig bestellingen, zelfs uit het buitenland," zegt Krijn Noels, die eigenlijk niet verwacht had, dat het zo storm zou lopen. Voor een bunga low met een grote kamer, drie slaap kamers en een bad ruimte en moder ne keuken. En wie daar prijs op stelt, kan er nog een garage aan laten vast plakken. Vlak nadat hij zijn bungalow voor het eerst, helemaal ingericht, voor het publiek openstelde, schermde Krijn Noels nog met een levertod van twee weken. De fabriek heeft slechts een capaciteit van 200 per jaar. Een eenvoudig rekensommetje laat zien, dat er nu wel aan die levertijd ge tornd kan worden. Ook de in Neder land zo spaarzame grond moet de koper zelf bemachtigen, al bemiddelt de nieuw opgerichte N.V. TEBA wel. „Het opzetten van de bungalow kan bijzonder snel gebeuren. Er is nau welijks bouwcapaciteit voor nodig, zo dat de gemeentebesturen in het alge meen gul zijn met hun mede werking," zegt de heer Noels. Maar zekerheid daarover kan de heer Noels niet geven. Blijft echter het feit, dat de bungalow in zijn opzet riant aan doet. En bij de prijs is ook de funde ring en het opzetten begrepen. Vorig jaar zette de industrieel zijn vaste ontwerper de heer Tordan uit Haarlem aan het werk. Toen het ontwerp op het punt stond gereed te komen, zocht de Alkmaarse industri eel compagnons. Hij vond ir. Hoeke, een isolatie-expert uit Overveen en de heer Laan uit Bovenkarspel, die in de bouwwereld zijn kennis heeft opge daan. Samen richtten zij de N.V. TE- BA op, de Technische Economische Bouw Associatie. Met medewerking van de Polva in Enkhuizen, een kunststoffen (plastic) verwerkende in dustrie en Fijnhout uit Amsterdam kwamen er drie typen bungalows uit de bus, waarin voornamelijk kunst stoffen en hout waren verwerkt. Het resultaat is frappant. De duur ste van het trio heeft een oppervlakte van 135 m2. Het gevaarte (3000 kilo) rust op een betonnen fundament, dat bij de prijs is inbegrepen. Voor 90 procent is de bungalow in de Pol va-fa briek gereed gemaakt, de rest wordt in de Heerhugowaardse gebouwen ver vaardigd. De buitenwanden en het dak bestaan voornamelijk uit kunststof fen; de binnenwanden zijn gemaakt van door het T.N.O. goedgekeurde ma terialen. Ook aan de isolatie heeft men grote aandacht besteed. Een buiten wand bezit een isolatievermogen van een halve meter steens muur. Een spe ciale ploeg van vier man en een schil der hebben slechts twee weken nodig om de bungalow piekfijn af te leve ren. Dat geldt zowel voor de drie ty pen bungalows als /oor de twee vakan tiebungalows, die de TEBA ook wii vervaardigen. De afmetingen van de kamer met zowel grote ramen aan de voor- en de achterzijde, is zeven bij vijf meter. De openslaande deuren geven voldoen de gelegenheid een gedeeltelijk over kapt terras en een wijd gazon bij het geheel te trekken. Handig heeft de ontwerper een glazen wand met talrijke doorgeefkastjes in de kamer verwerkt, die uitzicht biedt op de keu- ken. Een keuken met een maximum aan opbergruimte en die ook in de prijs van 25.000 gulden is verwerkt. In het zogenaamde „natte gedeelte" komt ook een badkamer, met vaste wastafel en toilet voor. Verder zijn er; een grote en twee kleinere slaap kamers, uitkomend op een ruime hal, waarin een kapstok van grote afme tingen in een speciaal daarvoor ge- creeerde hoek kan worden geplaatst. Ook in de drie slaapkamers zijn vol doende kasten. De grote woonkamer biedt mogelijk heden te over om er een visueel plafond in te maken of een van d> wanden te beslaan met fijn hout, dat steeds meer mode schijnt te worden. Door de geprefabriceerde bouw kan men gemakkelijk en sne) gedeelten van de bungalow uitbreiden. Bijvoorbeeld de keuken, die uttkomt op de achterzijde, waar het terras ook gedeeltelijk overkapt is. Naast tal loze particulieren schijnen ook ver schillende gemeenten belangstelling voor de bungalow te hebben. Voor het duurste type schrijft de ontwer per wel een grondoppervlakte van 800 tot 1000m 2 grond voor. Het is voor de koper alleen nog de vraag, waar hij die grond vandaan haalt en wat voor prijs gevraagd wordt... Vincent Mahieu (auteursnaam) alias Tjallie Robinson (journalistemiaam). Het is onder deze "naam dat hij, van uit California, waar hij woonachtig is, het blad volschrijft. Mede-directeur van Tóng-Tong is de heer S. Catalani, 75 jaar, met veer tig dienstjaren achter de rug in Indië, onder meer als directeur van het post kantoor Batavia-centrum, die nu de on verwachte situatie het hoofd moet bie den. Onverwacht, omdat Tong-Tong, de laatste jaren, met hart en ziel de In donesische zaak heeft verdedigd in het veertiendaagse tijdschrift. „Wij staan voor een groot raadsel", zegt de heer Catalani. „wy zijn altijd pro-Indonesië. Wij zijn een en al lof voor het nieuwe regiem. Er moet een misverstand in het spel zijn. Tjallie is al enkele maanden gele den voor het eerst sinds 11 jaar in In donesië geweest en hij is er, ook door de autoriteiten, zeer gastvrij ontvangen. Hij wilde er de mogelijkheden nagaan voor handelsbetrekkingen voor Tong- Tong." Behalve de medewerkers van Tong- Tong staat ook de Indonesische am bassade in Nederland voor een raad sel; De relaties met Tong-Tong zijn uitstekend. De ambassadeur bijvoor beeld tennist regelmatig met de zoon van de hoofdredacteur, Boon jr., en voor de onafhankelijkheids viering van vandaag zijn ook de heer Catalani en echtgenote, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, uitgenodigd. „Wij heb ben nog geen officiële mededelingen. Wij wachten af", zegt men op de ambassade over de zaak. Dat Tjallie Robinson de laatste ja ren geheel en al achter de Indonesi sche regering staat blijkt uit vrijwel ai zijn stukken, die hij in grote over maat in Tong-Tong publiceert. Nieuwe inspiratie heeft hij gekregen na zijn re cent bezoek aan Indonesië, het land waarover hij met aanzienlijk betere pen zo boeiend en sfeervol heeft geschreven o.a. in de verhalen, gebun deld in „Tjies", een boek met herinne ringen uit zijn jongensjaren, dat ook door critici uitstekend werd beoor deeld en dat bekroond werd met de no- vellenprijs van Amsterdam. In Tong- Tong, het blad, dat net als een aantai Indische Nederlanders zelf, heen en weer slingert tussen „tempo doeloe" (vroeger) en „assimilatie", geeft Tjal lie herhaaldelijk blijk van zijn gezind heid, waarin hij de Nederlanders soms niet spaart. Illustratief hiervoor zijn zijn recente uitlatingen over de zaak- Wawejai, de Papoea-jongen, die tijdens het bezoek hier van het Indonesische voetbal-elftal is weggelopen en desge vraagd een verblijfsvergunning heeft ge kregen om hier te gaan studeren en voetballen. Sindsdien is hij vanwege de verlangde rust rondom zijn persoon on dergedoken. Robinson schrijft over deze ver blijfsvergunning onder meer: „Hier wordt demonstratief en met trotse te rugblik op Hollands eeuwenoude gast vrijheid asiel verleend! Het is niet droevig, het is verbijsterend en uiter mate pijnlijk. Vooral omdat in de zelfde periode de verloofde van H.K.H. Prinses Beatrix aan een kruis verhoor wordt onderworpen voor de T.V. Hoe eindeloos ver schijnen wij weer af te staan van de volkeren der wereld met wie wij toch vriend schapsbanden willen aanknopen. En ik vraag me af: „Hoe weinigen van ons willen het werkelijk?" Robinson, met onbekende bestem ming met vakantie in Amerika, zal on getwijfeld schrikken wanneer hem wordt meegedeeld dat zijn blad niet meer "welkom is in Indonesië. Hij heeft zijn best gedaan. Het laatste nummer waarin hij ver slag doet van zjjn reis, zal dan ook in Indonesië zjjn bestemming niet berei ken al schreef hij opgewekt: „Deze Tong-Tongs gaan naar jullie toe. Een heel pak: met de groeten van twintig duizend sobats in het verre Holland." „Het enige voordeel van dit alles is", zegt de heer Catalani, „dat wij eindelijk eèns in de belangstelling ko men. Een enkele keer vroeger heb ben wij gemerkt dat nummers van ons door de censuur in Indonesië wer den opgehouden. Maar we hebben nooit geweten waarom. Dat moet om een verkeerd begrepen tendens zijn geweest. Er gingen er trouwens maar een paar heen. Of ik nog eens naar Indonesië zou terug willen? Graag, ja, voor een snoepreisje. Niet voor goed. De verhoudingen zijn er zo anders geworden." Behalve uitgever van het blad (de rijst wordt er in advertenties per baal in aangeboden), is Tong-Tong ook uit gever en verkoper van boeken. Zo is in eigen beheer van de persen gekomen ,,Je-lah-je-rot" en „Je-lah-je-kripoet", beide boekjes met „humor uit het oude Indië", voornamelijk verzamelwerk uit zeven jaar Tong-Tong. De twee boekjes het eerste is uitverkocht en zal her drukt worden zijn bestsellers geble ken. Daarnaast organiseert Tong-Tong elk jaar in de Houtrusthallen de Pasar Ma- lam, een grote Indische jaarmarkt waar Indische Nederlanders uit het gehele land („Adoeh man, jij ook hier") el kaar ontmoeten. Het is er een groot, zeer opgewekt en on-Hollands feest, met de vriendschappelijke 'en hartelij ke sfeer die Indische Nederlanders vaak kenmerkt. Er kan veel en lekker worden gegeten de laatste Pasar Malam telde vijftien restaurants met gespecialiseerde rijsttafels van Midden- Java, Sumatra en Minahassa en de ouderen kunnen terug naar hun jongens tijd doordat er behalve met de buks ook met katapults geschoten kan wor den, een tijdverdrijf dat hartstochtelijk werd beoefend in Indië vroeger. Tenslotte een citaat uit „Je-lah-je-kri poet" (rimpels), dat op zijn beurt putte uit het nu gewraakte blad Tong-Tong: „In de roemruchte dagen dat in de geest van „Asia Bangoen!" in de stra ten van Batavia vaak spandoeken hin gen werd een voetganger bij een aan rijding zo lelijk aangereden dat hij be wusteloos op straat bleef liggen. Uiter aard een massa omstanders en nie mand die een hand uitstak. Totdat ein delijk een energiek man naar voren stapte en luid riep: „Ajo! Asia Ban goen!" Ook al hielp het niet, er was toch veel pret".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4