Jongetje ontdekte ziekelijke gewoonte HEVIGSTE SLAG TOT DUSVER IN Kasjmir Avondklok in L. Angeles opgeheven Atheense betogers thans rechtstreeks tegen Constantijn Spaaroverschot in juli ondanks vakantie hoog EEN KINDJE KOST GELD H H PUZZEL Drama in een paar minuten voltrokken AN.W.R..OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BlNNEN-en BUITENLAND T reinrover Biggs in Zwitserland Hemels spel Werknemers niet verplicht zondag te werken Doodslag Echt ruimt hagel Noodweer teistert midden-Limburg Optimisme van Stephanopoulos en Tsirimokos Indonesië treedt uit Wereldbank en I.M.F. Biografie over koningin Wilhelmina Cals op receptie Indonesische vrijheidsdag Franciscanen bezinnen zich op eigentijds leven Wat kinderen ervan zeggen Ondraaglijk Havenstaking in V.S. spoedig afgelopen Geheimzinnige brief uit Ziirich Internationaal congres in Noordwijkerhout WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 Hilversum, is aug. Hen- tty I., de 20-jarige magazijnbedien de uit Amstelveen heeft de 9- Jarige Arie van Hemert op de donkere koude avond van de 13e februari 1963 in een vlaag van Paniek gewurgd. Tijdens het uit gebreide verhoor dat hem giste ren op het Hilversumse politie bureau werd afgenomen kwamen de trieste feiten die hem tot deze ontzettende daad brachten aan het daglicht. Immmm geen film MOORDENAAR VAN ARIE HANDELDE IN PANIEK (Van onze verslaggeefster) Henny had de ziekelijke gewoonte om *lch op ogenblikken dat hij zich onbe- spied waande in vrouwenkleren te ste ken. Dat deed hy ook op die bewuste avond. Zfjii vader was het huis uitge- Saan om een klant te gaan scheren en Henny was in de keuken bezig met het spelen van zijn travesti-rol. Op dat ogenblik kwam de kleine Arie het be sneeuwde binnenplaatsje op om te kü- kpn of zijn vierjarig broertje, dat hij Pinnen moest roepen, daar misschien jvas. Door het raam van de keuken zag "•J Henny en nieuwsgierig drukte hij z?jn neus tegen de met ijsbloemen ver sierde ruiten. Henny schrok geweldig toen hij het kind zag. Hij vloog na air Puiten en pakte de kleine jongen in een tfurgende greep by de keel. Het hele drama moet zich in2 a 3 NEW DELHI, 18 aug. (UPI) —Bijna ?W „gewapende Pakistaanse infiltran ten en leden van de Indische militie nebben dinsdag de hevigste slag ge leverd die tot dusver om Kasjmir heeft Plaats gehad, zo heeft een woordvoer der van de Indische regering tegen over de pers in Srinagar verklaard. He gevechten die maandag en dinsdag Plaatsvonden en soms zelfs 12 uur duur den, werden geleverd in de Jasoemarg- nector aan de bestandslijn in Kasjmir. Volgens de woordvoerder leden de tndiérs geen verliezen. Hij kon niet of de „vijand" verliezen had geleden, maar hij zei wel dat Indische F°6Pen dinsdagmorgen „sleepsporen" nadden gevonden hetgeen zou duiden PP eventuele doden of gewonden aan ue zijde der „infiltranten Een van hen werd door de Indiërs gevangen genomen terwijl een grote hoeveelheid wapens en munitie is buitgemaakt, aldus de zegs- than. Hij bevestigde voorts dat 11 Indische ourgers om het leven zijn gekomen in *jarnmoe-sector in Kasjmir toen afgelo pen zondag indringers het vuur openden PR het dorp Jammoe. De aanvallers sloegen op de vlucht toen de Indische troepen verschenen. Bij Tilhwal schoten Patrouilles van het Pakistaanse leger up Indische stellingen langs de bestands- jyu. Er werden 25 pcmds-granaten ge bruikt terwijl ook met lichte machine geweren werd geschoten. De Indische Liepen brachten de „vijandelijke vuur monden" echter tot zwijgen, aldus de "Oordvoerder. Vt?®N HAAG, 18 aug. Bij het in- l-ei1 van zondagsarbeid in industrie- tygju Leerdam en in Wormer, zullen hehK emers d'e principiële bezwaren Von te8en werken op zondag hier- j^.or niet worden aangewezen. Dit zegt Von *er Veldkamp (Sociale Zaken en tp]..as8ezondheid) in antwoord op schrif- Vo vragen van het Tweede Kamerlid Dis (SGP). ij,yP°rdat het districtshoofd der arbeids- HpPfPtie een vergunning tot het ver- puten van zondagsarbeid verleent, is WoAli?eds overleg met de vertegen- gPPrdigers der werknemersorganisaties j' ue daarbij betrokken werknemers. he-mZe gevallen is gebleken, dat werk- ook s bezwaren met name tpL van levensbeschouwelijke aard niet ?°ndagsarbeid hebben, hiervoor zullen worden aangewezen. vor„" werknemers, die bezwaren naar zaarnV. achten zullen met andere werk- Vree« en worden belast, zodat geen voor ontslag behoeft te bestaan. '""""""""iiiiHiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii itiiiiiimm den'<aiensf am die-omstandigheden wor- te iv,y°'Kende personen verzocht zich in 5"™**» biii de ANWB-oproepdienst g ft 010-814381, dagelijks kenhpr^A^"?1 EchtPaar A. Groot-Rij- rige VW HT^?I^erdam' -in «"èmekleu- te Woud' 17"13> omgeving van Zwar- LUXEMBURG: Fam. E. v d Braak uit Amsterdam, Fiat 850, S schien m hotel in Luxemburg minuten voltrokken hebben. Henny stopte het lijkje in een kist en verborg het op de vliering van de woning. Toen de vader enkele ogenblikken later thuis kwam was er aan de jongen niets te merken. In het uitgebreide onderzoek dat de Hilversumse recherche naar aan leiding van de verdwijning van Arie van Hemert op touw zette voerde geen en kel spoor naar de stille, onopvallende, voor zijn leeftijd kleine kapperszoon. Door de langdurige sneeuwval in die strenge winter was er geen voetstap van de kleine jongen te vinden. Speur honden liepen het steegje dat Arie is ingegaan om bij de woning van de kap per te komen zonder aarzelen voorbij. De kou had hun reukvermogen sterk beinvloed. Arie leek als in de lucht te zijn opgelost. De Nieuwe Doelenstraat werd huis voor huis uitgekamd. Bewoners werden ondervraagd en nog eens ondervraagd. Zelfs de markt aan 't Langgewenst ont kwam niet aan de speurende ogen van de rechercheurs. Al die tijd leefde Hen ny I. als in een hel. Later vond hij de vliering geen veilige plaats meer voor het lijkje van zijn slachtoffertje. Op een gunstig ogenblik toen zijn vader weer eens niet thuis was (Hen- ny's moeder is al twaalf jaar dood) sleepte hij het naar beneden en verborg het in de zanderige ruimte onder het huis tussen een stapel dameskleren, die hü voor zijn traveties gebruikte. En kele maanden later verkocht Henny's vader, die zwaar aan astma lijdt, zijn kapperszaak om gezondheidsredenen en verhuisde naar Amsterdam. Henny ging inwonen bij familie in Amstelveen. Het warme weer van de laatste da gen heeft het zijne aan de vondst van het lijkje bijgedragen. Daardoor werd de stank in het huis aan de Nieuwe Doelenstraat, een onopval lend straatje in een Hilversums ach terbuurtje in het centrum van het dorp, ondraaglijk. Het ruikt overigens in de Nieuwe Doelenstraat altijd be paald onfris, maar zo erg was het in de kapperswoning nog nooit ge weest. Kapper W. van Driesschen, die nog overstuur is van het gebeur de, verklaart: „Eigenlijk had ik er zelf nog niet eens zoveel aandacht aan besteed, maar Arie's oom, een broer van Arie's moeder, die mij kap- Eersartikelen levert en zodoende vaak ij mij over de vloer komt begon er steeds weer over. Hij vermoedde al direct dat het iets met de verdwij ning van de jongen te maken had. Ach, hij was gek met het kind. Hij speelde en sjouwde er altijd mee." De hele dag heeft de Nieuwe Doe lenstraat gisteren in het centrum van de belangstelling gestaan. Kapper Van Driesschen, wiens zaak voor een paar dagen is gesloten, is die drukte meer dan beu. Hjj ontvlucht de journalisten en fotografen die nieuwsgierig rond zijn zaak cirkelen en probeert tevergeefs om niet meer aan de verschrikkelijke gebeurtenissen van die nacht van maan dag op dinsdag te denken. Henny I. wordt vandaag voor de derde maal verhoord. Vrijdag of zater dag zal hij voor de officier van justitie te Amsterdam, mr. P. Bergsma, wor den geleid. Hem zal waarschijnlijk doodslag ten laste worden gelegd. Het lijvige dossier van de zaak-Arie van Hemert dat de Hilversumse politie 21/- jaar vele hoofdbrekens bezorgde kan in het politie-archief worden gestopt. Een van de grootste mysteries van Hil versum is, door de achterdocht van een oom van het slachtoffertje eindelijk op gelost. de negerwijk te Los Angeles, waar de grootste negeropstand heeft gewoed die de Verenigde Staten in de 20-ste eeuw hebben beleefd, is de avondklok waarbij militair gezag gold gisteren in getrokken. Dit besluit is door de gou verneur Brown van Californië geno men nadat hij een bespreking had ge had met militaire leiders en politiefunc tionarissen. Men was het er over eens dat „de finish nu in zicht" is. In de negerwijk Watts en omgeving, waar de woelingen van de afgelopen zes dagen 43 mensen het leven hebben gekost en een materiële schade van naar schatting 175 miljoen dollar ver oorzaakt hebben, blijven meer dan 1000 politiemannen en 15.000 gardisten dienst doen. Tijdens de afgelopen nacht is er nog wat activiteit van sluipschut ters geweest en is nog met Molotov cocktails gegooid. Niet alleen in Los Angeles, maar ook op diverse andere plaatsen in het zuiden van Californië waren er zulke incidenten. De autoriteiten zeggen dat hoewel de avondklok nu is opgeheven, de andere veiligheidsmaatregelen voorlopig ten volle van kracht blijven. De nationale garde blijft in de stad zolang de auto riteiten menen dat hun aanwezigheid er gewenst is. De autoriteiten hopen spoedig met het opruimingswerk in Watts te kunnen beginnen. De ravage is er enorm. Ook Is er al in bijna een week geen huisvuil meer opgehaald. In een aantal huizen zit men zonder electri- citeit. ECHT, 18 augustus, Deze Limburg se gemeente is gisteravond geteisterd door zwaar noodweer. De brandweer is de gehele nacht in de weer geweest om kelders en huizen leeg te pompen. Vooral in de lager gelegen gebieden tussen de Duitse grens en de Konings- bosdiergaarde verzamelden zich enorme hoeveelheden water. Vanmorgen zijn gemeente-arbeiders begonnen met het wegruimen van ha gelstenen, die op sommige plaatsen een meter hoog lagen. Aan de aardappels en andere gewassen is grote schade toegebracht. De omvang ervan is nog niet te overzien. ATHENE, 18 aug. (AFP, UPI) Koning Constanten van Griekenland heeft gisteren op zijn paleis de twee lei ders ontvangen van een groepje dat zich uit de Centrum-Unie, de party van oud premier George Papandreou, heeft los gemaakt. De twee politici die door de koning werden ontvangen, Stephanos Stephanopoulos en EUas Tsirimokos, zyn van mening dat zij thans voldoende steun hebben om een kabinet te kunnen vormen. De koning ontving het tweetal ter wijl elders in de hoofdstad een grote betoging ten gunste van Papandreou aan de gang was. De betoging had plaats in en om het Panathiniakos- stadion aan de rand van de stad. Het stadion was symbool, hetgeen bete kende dat er zeker 25.000 mensen in waren. Nog 10.000 stonden buiten. Tijdens de politieke crisis, nu 33 da gen oud, was nog maar weinig tegen de monarchie geageerd. Gisteravond had den de demonstranten spandoeken met het opschrift „Neem je moeder mee en verdwijn". Deze raad was bestemd voor koning Constantijn en zijn moeder koningin Frederika. Er waren ook bor den met het opschrift „Weg met de Amerikanen." De demonstratie was uitgeschreven door het algemeen vakverbond en wat andere organisaties. Men was ook van plan een mars te houden van het sta dion naar het Amoniaplein in de binnen stad. Hoewel de organisatoren beloofd hadden dat de betoging op het plein zou eindigen, was de politie paraat met pantserwagens, traangas en water kanonnen. De politie had verscheidene wegen af gesloten. De betogers deden geen pogin gen de afzettingen, die door grote aan- AMERSFOORT, 18 aug. De spaar- resultaten bij de plaatselijke spaarban ken aangesloten bjj de Nederlandse Spaarbankbond zijn in de afgelopen maand opnieuw gunstig geweest, on danks de uitgaven voor vakantiedoel einden en die verband houdende met de zomeruitverkopen. Een factor, die het sparen gunstig heeft beïnvloed, wordt gevormd door de uitkering in eens van 1 pet van het jaarloon, die in verschillende sectoren van het be drijfsleven plaatsvond. Het spaaroverschot bedroeg in juli van dit jaar f 29,5 min., hetgeen meer is dan in enig naoorlogs jaar met uitzondering van het exceptionele geld- zuiveringsjaar 1945 in een overeen komstige maand is voorgekomen. Het totaalbedrag der inleggingen bij ge noemde spaarbanken bedroeg in juli f 273,2 min., waartegenover terugbeta lingen stonden van in totaal f 243,7 min. WASHINGTON, 18 aug. In een schrifelijke boodschap heeft de rege ring van Indonesië meegedeeld niet langer lid te willen zijn van de Wereld bank en van het Internationale Mone taire Fonds. Het Indonesische aandeel in het kapitaal der Wereldbank bedroeg 220 miljoen dollar, waarvan vijf miljoen was aanbetaald. De bank zal deze aan delen terugkopen. Bij beide financiële instellingen is men niet op de hoogte met de be weegredenen voor het uittreden, maar algemeen wordt deze stap beschouwd als een vervolg op het uittreden uit de Verenigde Naties op 1 maart. DEN HAAG, 18 aug. Dit najaar zal by uitgeverij Leopold een biografie verschijnen van koningin Wilhelmina, getiteld Wilhelmina, prinses - koningin - prinses, en in opdracht van het minis terie voor Cultuur, Recreatie en Maat- sch appel ijk Werk geschreven door Hen- riette L. T. de Beaufort. Mevrouw De Beaufort is als historica o.m. bekend geworden door haar werk over Gijsbert Karei van Hogendorp, dat in 1950 werd bekroond met de prijs voor letterkunde van het minis terie van O. K. en W. Zjj heeft voorts boeken over Willem de Zwijger, Rem brandt en Cornells van Vollenhoven op haar naam staan. Spoedig na het over lijden van koningin Wilhelmina is me vrouw De Beaufort begonnen met het bestuderen en ordenen van de omvang rijke stof. tallen met traangasgranaten uitgeruste politiemannen werden bewaakt, te door breken. Terwijl pantservoertuigen ge reed werden gehouden, waarschuwde het hoofd van de politie, dat zijn' man schappen in actie zouden komen wan neer men nog één stap voorwaarts zo- doen. Tegen middernacht was de menig te geslonken en keerde de rust terug. Incidenten hadden zich niet voorgedaan en er waren geen arrestaties verricht WASHINGTON, 18 aug. Na lang durige en moeizame onderhandelingen is met eenvan de drie vakbonden, betrokken bij de staking in de navens aan de oostkust der Verenigde Staten, volledige overeenstemming bereikt over een nieuwe arbeidsovereenkomst. Vol gens de Amerikaanse minister van Ar beid, Willard Wirtz. is hierdoor de weg gebaand voor spoedige beëindiging van de nu 63 dagen durende havenstaking. (Van onze Haagse redactie) WASSENAAR 18 aug. Hoe snel en grondig de verhouding tussen Neder land en Indonesië is verbeterd de laat ste tijd, bleek gisteren niet alleen in Djakarta, waar grote zaken werden ge daan, maar ook op Wassenaar, waar ambassadeur dr. Soedjarwo Tjondrone- goro in hotel „Kasteel Oud-Wassenaar" 'n receptie hield. Deze ontvangst bjj gele genheid van de nationale feestdag op 17 augustus 1945 werd de onafhanke lijkheid uitgeroepen werd namelijk bijgewoond door honderden Neder- stekend amuseerden. Allen werden door landse gasten, die zich kennelijk uit- charmante meisjes voor de keus ge steld een anjer te kiezen van een van de twee nationale kleuren: rood of wit. Behalve kroepoek waren er ook andere, minder bekende Indonesische lekker nijen, naast het westerse assortiment aan dranken en hapjes. Uit alle secto ren van de maatschappij waren verte genwoordigers aanwezig, evenals vele gracieuze Indonesische vrouwen in de nationale kledij. Ook minister-president mr. J. Cals kwam de ambassadeur ge lukwensen. Ook de minister van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk, mr. M. Vrolijk, alsmede de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel waren aanwezig alsmede leden van het Corps Diplomatique waaronder de deken, F. X. Baron van der Straten- Waillet, ambassadeur van België. LONDEN, 18 aug. (Reuter) De uit de gevangenis ontsnapte deelnemer aan de Engelse treinroof van 1963, Ronald Biggs, heeft nabij Ziirich vertoefd en wil nu naar een Aziatisch land gaan en de helft van de buit van 23 miljoen gulden bevindt zich ook in Zwitserland. Dit wordt beweerd in een door de Lon- dense „Evening News" ontvangen brief welke in blokletters was geschreven en een poststempel van vrijdag uit Ziirich droeg. De brief is aan de Londense politie ter hand gesteld die hierover contact heeft opgenomen met Interpol en de Zwitserse politie, aldus genoemd blad. Volgens het schrijven werd gepro beerd het geld in Zwitserland in goud om te wisselen. De andere helft van de buit zou verborgen zijn in middel eeuwse vluchttunnels op ongeveer een kilometer afstand van een hotel in Sur rey, Zuid-Engeland, dat reeds eerder door de politie was doorzocht, vijf da gen nadat Biggs begin deze zomer uit de gevangenis ontsnapte. Zoals gemeld heeft een andere nog gevangen zittende medeplichtige van de treinroof, Goody, de veronderstel ling geuit dat Biggs en de voor hem reeds ontsnapte Wilson op last van de „baas" waren vermoord omdat ze dreigden „door te slaan." Een bij het onderzoek naar de ontsnapping van Biggs betrokken politieman echter zei maandag dat Biggs in handen geval len was van een concurrerende bende die de buit van de treinroof te pakken tracht te krijgen. NOORDWIJKERHOUT, 18 aug. In het klein-seminarie Leeuwenhorst is gisteren een internationaal congres van de Franciscanen Minderbroeders begonnen, dat aan de hand van de gro te pastorele noden van deze tijd de richting zoekt voor een eigentyds Fran ciscaans leven. Ruim 170 paters en broeders uit Ne derland, Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland, Frankrijk en België, verder vertegenwoordigers van het hoofdbe stuur der Orde in Rome alsmede af gevaardigden van de geestverwante Ka pucijnen en Conventuelen nemen aan dit congres deel. Ofschoon het congres op de eerste plaats bedoeld is voor noord-west en midden-Europa hebben de Franciscaanse provincies in Ierland, Noord- en Zuid-Amerika en Francis caanse missiegebieden ook afgevaar digden gezonden. Het initiatief tot dit congres werd genomen tijdens de al gemene congregatie van Assisi in mei 1963, door de zestien provinciaals uit genoemde Europese landen. De bespre kingen duren tot 25 augustus. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft het congres geopend met een H. Mis en een korte toe spraak. De diverse inleidingen worden gehouden door dr. Melchior Baan, Ne derland, mgr. R. Etchegaray, Frank rijk, dr. Aemilianus Peters, België, dr. Osmund Schreuder, Nederland, dr. Ka- jetan Esses, Nederland, dr. Dietmar Westemeyer, Duitsland, I. E. Motte, Frankrijk, en dr. Jean Frangois Motte, Frankrijk. Denemarken Het gebruik van ster ke drank in Denemarken is in de afge lopen tien jaar gestegen van 4.170.000 liter in 1955 tot 9.700.000 in 1964. De wijnconsumptie liep in die periode op van 8.700.000 tot 14.900.000 liter en het bierverbruik van 295 miljoen tot 394 miljoen liter. (Ritzau). Een kindje krijgen kost geld. Voor al het eerste kindje. Hoeveel geld? Dat hangt er maar van af hoe eco nomisch u bü het aanschaffen van de baby-spulletjes te werk gaat. Het aan de babyuitzet een brochure ge- Gezinsbegrotings Instituut heeft aan de babyuitzet een brochure ge wijd onder de titel „Als het kindje komt.... wat koqit er kijken?" Het eerste advies luidt: Schat de kosten, die het kindje meebrengt en bekijk dan hoeveel geld men voor de gebeurtenis kan uittrekken. Bedenk hoe bepaalde uitgaven te beperken zijn, door zelf dingen te maken, of zich te behelpen met tweede-keus artikelen of te lenen van jonge moe ders in de kennissenkring En verder kan iedereen toch wel rekenen op wat giften van familieleden, zodra het kindje geboren is. Voordat u met inkopen begint, kunt u zich het beste eerst in ver schillende zaken wat rondneuzen om u een oordeel te vormen over kwa liteiten en prijzen. Wanneer men een mager spaar bankboekje heeft en uit een krappe beurs moet leven, is het verstandig niet alles ineens te kopen, zeker geen kant en klare uitzet, maar geleidelij ker te werk te gaan, zo raadt het Instituut aan. Liet op de speciale aanbiedingen. Luiers met weeffout- jes zijn goedkoper en een truitje met een vlek mindert eveneens in prijs, maar niet in gebruikswaarde. Ongebleekte molton onderleggers zijn voordeliger, dan de hagelwitte en na een keer gewassen zpn ze even wit. Nog goedkoper bent u uit, wanneer u een paar meter molton koopt of een molton deken en daar zelf onderleggers van maakt. Het zelfde kunt u doen met flanellen luiers. De brochure bevat verschillende voorbeelden van uitzetten Een be scheiden uitzet houdt in de volgende artikelen: 12 hydrofiele luiers, 12 oogjesluiers, 4 flanellen luiers, 4 tri cot hemdjes, 6 truitjes in 2 maten, 2 plastic luiers, 4 navelbandjes (even tueel zelf maken van tricotzwachtel. Geen Blanke Venus meer hij een zwaar shagje met één hand draaide. En dan komt het hele verhaal los. Vier en een half jaar lang past Bus °P de fietsen in de Witte bioscoop. Hij was altyd ruim op tijd aanwezig, ging niet weg tydens de voorstelling en bleef tot de laatste fiets was weg gehaald. „Ik heb me erg uitgesloofd en dat is nu mijn dank," zegt Ja cob-Jan. Zijn vroegere baas heeft een andere mening over hem. „Wel een goeie kerel maar iemand die door zyn praatjes stemming maakt onder het personeel, en dat kan ik in mijn be drijven niet hebben," aldus de heer A. Bakker. Jacob-Jan Bus wordt nog roder in zyn bruingetint gelaat als hy van ons het commentaar dat de heer Bakker gaf, hoort. „Ik heb me nooit met iemand bemoeid. Dat kun je toch niet doen. Ik heb het wel door. Hy wilde liever die jonge jon gen, die was goedkoper en leek be ter. Volgens Bus is deze jonge jon gen (van een jaar of negentien) ech ter voor zijn baas een kat in de zak geworden. Hy sloot de deuren van de rijwielstalling zodra de voorstelling was begonnen en kwam pas terug tegen tien uur als de film bijna af gedraaid was. „Het is gewoon om me te treiteren, zo is ie wel," geeft Jacob vol venijn te kennen. Maar al met al zit hy toch een beetje met de brokken, want hy verdiende met dit werk nog een aardig centje. Nu trekt hy steun en vangt per week 61,„Dat is niet genoeg om van te leven, al heb ik niet zo heel veel nodig in m'n eentje," vindt Bus. Hy mag geen zwaar werk doen van wege zijn rug en hoopt nu maar dat hij een krantewyk kan krijgen want hij is geen luie kerel, hij wil heus wel werken voor de kost. Jacob vertelde ons nog dat hem al tot de bioscopen et is wel eens goed dat er wat over wordt geschreven," zegt de 33-jarige Helderse werklo ze vrijgezel Jacob-Jan Bus, die in zijn eentje een klein huisje van de gemeente bewoont, hiervoor ƒ5,— in de maand betaalt en kwaad is óp zijn vroegere werkgever, de di recteur van de twee bioscopen in Den Helder. Jacob-Jan Bus wilde vrijdag naar de film gaan, naar „Blanke Venus in het oerwoud". Maar hij is er niet aan toegekomen de blanke Venus te bekijken. Want toen hij aan het lo ket van Tivoli een kaartje wilde ne men kreeg hy tot zijn grote verba zing te horen dat hij geen toegang tot de bioscoop meer heeft. „Ik wist niet wat ik hoorde, maar ik vermoed wel waarom het is", zegt een nog steeds boze Jacob-Jan Bus, terwijl werkt en ontslag had genomen, ging enkele dagen later ook naar een film. Tydens de voorstelling werd hu er met zün vrouw door de pohtie uit gezet. Op last van de heer Bakker. Het commentaar van de heer Bak ker is heel simpel: „Mensen die las tig zijn horen niet in mijn bioscopen." Jacob Bus overweegt nu een brief te schrijven aan de Bioscoopbond om eens een boekje open te doen over zyn vroegere werkgever. Hij zal daar vast niet mee bereiken dat deze hem weer toegang geeft tot zijn bedrijven. En dat zal Jacob leed biyven doen. Hij ging per week een keer of twee naar een film. Als hy nu een film wil zien moet hij met de trein naar Alkmaar of Schagen of met de bus naar Wielingen. 4 6 onderleggers, 3 lakentjes (zelf te maken) 1 zeiltje, 2 dekentjes, te maken van een oude deken, 1 mol ton deken. Alles bü elkaar zou de ze uitzet komen op ongeveer 70. Maar daarmee bent u er nog niet, u hebt nog toiletartikelen nodig, zo als babyzeep, -olie. -talkpoeder, wat ten, veiligheidsspelden, borsteltje en kam, kruiken, kruikezakken enzo voorts. Waarin zal het kindje slapen? Een wieg ligt het meest voor de hand. Ze zijn er in allerlei prijzen. Vaak kunt u er ook wel eentje lenen. Maar behalve een gewone wieg zün er ook andere mogelijkheden. Wan neer u van plan bent een kinder wagen aan te schaffen, koop er dan een met uitneembare bak. Daar koopt u een paar schragen bij en u heeft wieg-kinderwagen, reiswieg alles ineen. Inplaats van een wieg. waar het kindje toch na een half jaar is uitgegroeid kunt u ook me teen een ledikantje kopen, dat u na tuurlek zelf bekleedt. Voorts heeft u nog nodig een badje of een teil. Dan is er nog het probleem aan- kleedtafel, u kunt hem zo kopen, maar als u handig bent. kunt u ook zelf iets maken. Dan geeft de brochure nog een ver- langlüst voor de ouders, andere fa milieleden en vrienden. Daarop ko men onder andere voor: trappel zak, babytoiletgamituurtje. luiertas, badcape, slobbroek, dekenklemmen, speelgoedjes, wandkleed, couvert warmwaterbordje, babykroesje. U kunt deze brochure, die vele goede raadgevingen bevat en die u helpt bü het rondkomen met uw budget, verkrijgen bij de spaarban ken, Boerenleenbanken, Raiffeisen- banken, Commissies voor huishou delijke en Gezinsvoorlichting, Stich ting Huishoudelijke en Gezins voorlichting ten plattenlande. en de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. geen opa Annemieke meer?" (8) aan eeft u vraagt oma. „Nee liefje, die is bij Onze Lieve Heertje", antwoordt oma. Annemieke: „Oh fijn hè, dan kan hij lekker met onze lieveheersbeest jes spelen". WOORDRAAoSEL 1. koning van Jordanië; 2. pasmunt; 3. dag in de week; 4. fair; 5. provincie; niet veeL Op de streepjes: bijbels openlucht museum in Nederland. 5. Oplossing van 17 augustus. Horizontaal: 1. pissebed; 2. anjer, erwt; 3. trommelaar; 4. rijf, ex, brij; 5. idealen, nd; 6. Melpomene; 7. on, plots; 8. Pool; 9. imam, asiel; 10 Abraham; 11. mul, are, si. Verticaal: 1. patrimonium; 2. inrijden; 3. sjofel, paal; 4. Sem, aplomb; 5. Ennelo, Ra; 6. exemplaar; 7. eel, Nel, she; 8. drab, noria; 9. warnet, Erna; 10. strijd, soL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5