KNWU Niet naar San Sebastian i Voetbal vaat weer rollen k Commentaar J. Middelink Oranjes honkbaljeugd lijdt daverende nederlaag11-4 Spectaculaire valpartij van Jan Janssen Hofland dichter bij de kop f 7 constateert doping bij nationale titelstrijd velt vonnis over nationale kampioen x' SANTANA NOG NIET GEKLOPT In grootste gedeelte van Nederland is: IN FRIESLAND BEVINDT ZICH 90% VAN DE BEOEFENAREN Strijd spitst zich toe in Sneek-week Bungert superieur Blessure valt mee Nol Kloosterman bekent doping X X X, Laatste populaires Uitstagen WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1965 i DEN HAAG, 18 augustus. De uitslag van het medisch onderzoek, verricht na afloop van het Ne- derlands kampioenschap op de weg voor amateurs te Zandvoort, is voor het hoofdbestuur van de Ko- ninklijke Nederlandsche Wielren Unie aanleiding geweest, de nationale kampioen Eef Dolman en de Leidenaar Nol Kloosterman een schorsing van twee 1 maanden op te leggen. De mogelijkheid bestaat, dat Eef Dolman zijn Nederlandse titel nog zal moeten af- I staan de Limburger Harry Steevens zou dan kam- pioen worden doch hierover zal het hoofdbestuur zich nog beraden. De schorsing van Dolman en Kloosterman deze laatste ein- g digde als zesde houdt in, dat deze renners niet zullen kunnen 1 deelnemen aan de wereldkampioenschappen wielrennen te San M Sebastian, waarnaar zij anders ongetwijfeld zouden zijn afge- 1 vaardigd. Dit weekeinde reed het tweetal nog in een door j bondscoach Joop Middelink geleide ploeg twee wedstrijden in Boekarest. Dolman is wel van plan verweer te zoeken. „Ik weet nog niet wat ik er tegen kan doen, maar ik wil het hier niet bij laten. Ik heb steeds ontkend iets te hebben gebruikt, ik weet werkelijk nergens van. Met Nol Kloosterman ligt de zaak an ders, die beeft toegegeven. In mijn geval zou uit het urine-onderzoek gebruik van wecamine zijn geble ken, maar nogmaals, ik weet ner gens van." 1 21 en 22-8'65 8 k A X iXc.-N.A-C, 1t 2b> derde P,aatS achtthzrcheh„^ib4k&nBTV^^ Niet duur Bekend, beroemd Dolman voor twee maanden geschorst „Ik begrijp hier niets van," was de reactie van Eef Dolman op de schor sing. „Vorig jaar, toen ik ook Neder lands kampioen werd, vond hetzelfde onderzoek plaats, evenals dit seizoen na mijn overwinning in de ronde van Noord-Holland en de ronde van Lim burg en nadat ik tweede was gewor den in de ronde van Gelderland. Al die keren heb ik er niets meer pan gehoord en ik neem dus aan, dat al les in orde was. En nu komt dit." De Nederlandse kampioen was volkomen Verbijsterd bij het horen van de uit spraak: twee maanden schorsing. „Ik Was mij nergens pan bewust. Toen ik hoorde dat ik naar Den Haag moest komen, dacht ik dat het ver band hield met een nog lopende schorsing. Ik heb namelijk in het voorseizoen een keer onvriendelijke opmerkingen gemaakt tegen de jury en die zaak is nog steeds niet afge handeld. Daarom was ik zo verbaasd, dat ik ineens hiervan beschuldigd werd. Zoals altijd heb ik ook in Zandvoort zelf mijn bidons gevuld. Ik ga nu proberen uit te zoeken of er daarna nog iemand aan is geweest. Verder gebruik ik wat preparaten van dokter Rolink, doch daar is beslist niets mee aan de hand geweest, want André van Middelkoop krijgt precies dezelfde en bij Item is niets gecon stateerd." Vanmorgen deeldt Eef Dolman mee, dat hij een advocaat in de arm zou ne men. Wecaminen is een preparaat zoals per- vetine of benzedrine. Het heeft een op wekkende werking, terwijl het tegelijker- ROTTERDAM, 18 augustus Zondag Aanstaande gaat dan eindelijk, na een gedwongen rust van ruim drie maan den, het voetbalrad weer draaien. Het zijn de profs die' het spit afbijten waar- ba de amateurs volgen op 12 septem ber. Als we een blik werpen op het programma moeten we constateren dat er enkele zeer interessante duels te ver dachten zijn. Wat bijvoorbeeld te zeg- Sen van FeijenoordPSV? Zullen de kun dige goalgetter Venneker en de lastige Kruiver in staat zijn de bekwame ver- Vanger van Roel Wiersma, Daan Schrijvers, te overmeesteren? En hoe zal PSV reageren op het ongetwijfeld "jachtige lawaai van het legioen dat zijn favorieten opzweept tot grootse da den? We zien het somber in voor de 'ichtstadbewoners. Een één dus. DWS reist af naar het zuiden om r ot'tuna '54 een beentje te lichten. Dat- *elfde zal Ajax doen tegen DOS, alleen ai om aan de „heropening" van het Vernieuwde stadion in de Meer een feestelijk teintje te geven. Voor Telstar lijkt ons dé opgave om twee Punten te veroveren op FC Twente, in Enschede, te zwaar. Het zal ontmoe digend zonder één punt naar IJmuiden terugkeren. Elinkwijk heeft een kansje °h een gelijk spel tegen het immer *wak startend MVV. De andere nieuw komer, Willem II, daarentegen zal het j®gen Go Ahead niet kunnen bolwerken. ?Ioeiljj k te voorspellen is de wedstrijd V'VAV-Heracles. Beide clubs lijken ons dezelfde sterkte doch aangezien V-» vAV thuis speelt zal dat de doorslag dhnen geven. <n de eerstê divisie zijn bijna geen urrassingen te verwachten. Volendam 3 Ajo*-D.O,S. 1 Stefcwtk-M.VvV. 2 frfjemoord-JLS.V. 3 FC Twenthe-Tslstof 4 A Willem H-Go Ahead 5 6 A,D.O,-*p«ria Fortune 'S4-D.WS. 1 B Vefemiem-SlBantfe 9 10 X*rx*e-Hofl. «port V c iox-Coipbyyf A 12 Alkmeer-V.V.V. 13 ESndhovee-D.H.C. 14 iJ 15 wint thuis van, degradant uit de ere divisie, Sittandia, terwijl Xerxes thuis zijn eerste nederlaag gaat lijden tegen het sterke Holland Sport. De ploeg van De- nis Neville zal de zege echter zeker niet cadeau krijgen. Het genoegen van een overwinning zal zo wél Veliox als Cambuur wel niet gegund zijn. Een ge lijk spel ligt in de lijn der verwach- Argen. NAC daarentegen heeft een goede kans de derby tegen RBC te winnen. En ook Alkmaar zal zich door het zwakke VVV zeker de kaas niet van het brood laten eten. De reserve wedstrijden EindhovenDHC en NEC Volewijckers hebben de meeste kans in een gelijk spel te zullij eindigen. Hier is de Rotterdammer Eef Dolman nog gehuld in zijn rood- wit-blauw-kampioenstrui. Het tricot dat zo nauw verbonden is met een nationale titel. Zal ook dit hem worden afgenomen? tijd de eetlust verminderd. Het kan scha delijk voor de gezondheid zijn. Dokter J. H. M. Rolink, de bekende Velser sportarts, die de Rotterdammer regelmatig onder controle heeft, noemde de aantijging „een zeer ernstige beschul diging". „Ik weet niet of het onderzoek waterdicht is geweest, want vergissingen zijn altijd mogelijk." Hjj noemde enkele maatregelen, die het mogelijk maken elke vergissing uit te sluiten. Belangrijkste punt was wel dat de renner zelf ook een verzegeld monster van zijn urine moet krijgen. Dan bestaat de mogelijk om ver gissingen aan te tonen, want de renner kan zijn eigen urine ook naar een labo ratorium brengen voor een onderzoek. In het geval Dolman is dat niet mo gelijk, omdat de Rotterdammer geen monster heeft. Verweer is daardoor praktisch uitgesloten. Niettemin grijpt Dolman de mogelijkheid aan om via juridische wegen zijn onschuld te bewij zen. Het dopingsonderzoek, in Zandvoort ruimschoots van te voren aangekon digde), werd geleid door dokter R. Strik- werda. iilllliliiii'liiiiiillliilliiliiiiililiiilillllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilniiiiiiiiiiiiiiniillllllllllll Bondscoach Joop Middelink H was zeer terneergeslagen door de tegen Dolman en Kloosterman 1 genomen maatregel. „Dit is voor mij een enorme desillusie, vooral omdat het zo kort voor de we- reldkampioenschappen gebeurt. Nee, namen van eventuele ver- g vangers heb ik nog niet. Daar staat mijn hoofd op het ogenblik s echt niet naar." De bondscoach g kon verder weinig commentaar m geven op de schorsing. „Een ding g is zeker, het Onderzoek is hon- g derd procent waterdicht geweest, g in tegenstelling tot onlangs in s het géval van Schepers. Wat er g voor de wedstrijd met de bidons g van de jongens en met name H die van Dolman is gebeurd, g weet natuurlijk niemand. Maar g als ér iets geconstateerd wordt, H moet je nu eenmaal maatregelen g nemen, hoe zwaar dat soms ook valt," aldus de heer Middelink. Na het „geval Wim Schepers" kent de Nederlandse wielersport opnieuw een dopingschandaal. Bij het dopingsonder zoek, na de nationale wegkampioen- schappen voor amateurs gehouden, zijn sporen van het opwekkende preparaat wecamine gevonden in de urine van Eef Dolman en Nol Kloosterman. Eef Dolman ontkent. Hij wil middels een advocaat zijn onschuld laten bewij zen. En, identiek aan het geval Schepers, hanteert ook Eef Dolman het argument, dat het dopingsonderzoek niet waterdicht is geweest. Zijn énige redmiddel om de zware beschuldiging van zijn rug af te wentelen. WU hopen dat de KNWU uit dit nieu we schandaal een wijze les leert. De KNWU dient er voor te zorgen dat aan de betrouwbaarheid van het dopingson derzoek niet getwijfeld kan worden. De zwakke stee is gemakkelijk aan te tonen. Waarom heeft Eef Dolman geen monster van zijn urine gekregen, verzegeld, zodat hij middels een neutraal onderzoek (met controle) zijn eventuele onschuld kan aantonen? Het is duidelijk bij een zo „kwetsbare" aangelegenheid als een do pingsonderzoek kan men niet voorzich tig genoeg zijn. Eef Dolman hanteert trouwens nog een ander argument: „Ik heb mijn bidons zelf gevuld en weet daarom als geen ander, dat ik geen opwekkende middelen heb gebruikt'. Nu bestaat de mogelijkheid, dat een ander stimulerende middelen in de bidons doet, omdat deze kruiken pas tijdens de verzorging worden aangereikt. Het moet mogelijk zijn ook hierop een scherpe controle uit te oefenen. Waarom laat de KNWU bijvoorbeeld de kruiken niet verzegelen in het bijzijn van de renner zodat achteraf nooit beweerd kan worden dat er met de bidons is geprutst? Deze zeer eenvoudige ingreep sluit ook vele twijfels uit. AMSTERDAM, 18 aug Gisteravond heeft het Nederlands Jeugdhonkbal- negental een grote nederlaag van 114 tegen de Berlin Braves geleden. De Ame rikaanse militairen, gelegerd In Berlijn, vertoonden een grote overmacht aan slag (zij gaven elf honkslagen waaronder vijf homeruns) en ook hun verdediging sloot als een bus. Reeds in de eerstè innings moest de jeugdploeg de kracht van de sterk slaan de Amerikanen ervaren. Gerard Sale- mink, die de reis met het Nederlands ne gental naar het Europese kampioenschap te Madrid zal meemaken, werd door de eerste slagman Hughes met een home run verslagen. Daarna kreeg Lutterloh vier wijd en Francis deponeerde de bal AMSTERDAM, 18 augustus Morgen avond zal tijdens de populaires in het Amsterdamse Olympische Stadion de laatste van dit seizoen de finale van het achtervolgingstoernooi om de sport en sportwereldbrassard" worden gere den. Gerrie Bruin uit Andvjk, die drager van dc armband is. zal in deze finale rij den tegen de Hardewijker Fedor den Hertog, die dit seizoen op de baan zo verrassend debuteerde hoewel het oor spronkelijk in de bedoeling lag dat de houder van de brassard de finale zou rij den tegen de Nederlandse kampioen ach tervolging is tot deze regeling besloten omdat op donderdag 26 augustus Gerrie Bruin en Tymen Groen, de titelhouder, elkaar zullen ontmoeten in een revanche op het Nederlands kampioenschap- KITSBUHEL, 18 augustus De Duit se Drvis-Cup-speler Wilhelm Bungert heeft dinsdag in Kitzbuhel na een twee uur durend gevecht de internationale 1 :nnistitel van Oostenrijk op zijn naam gebracht. In de finale van het heren- -nkel versloeg Bungert de Australië* Bob Hewitt met 57 57 64 63 63. Aanvankelijk miste Bungert gemak kelijk ballen, maar allengs kreeg hij meer controle en toen bovendien bleek dat Hewitt's conditie te wensen over liet won de Duitser ten slotte nog zon der moeite. buiten het veld. waardoor de stand na drie slagmensen 30 was. Langzaam aan kon Salemink zich her stellen. Maar maakte toch volgen* afspraak na twee innings plaats voor Hans van Lieshout die al even onvrien delijk door de Amerikaanse militairen werd ontvangen als Salemink. Francis kreeg vier wijd, waarop Stratton de bal het veld uitjoeg en daarmee de stand op 50 bracht. In dezelfde, derde, innings bracht Lehmkuhler met een homerun de stand op 60. Dit was voor de jeugdploeg allemaal te veel. In de vierde innings met nog.steeds van Lieshout op de werpheuvel werd een aantal fouten gemaakt en met twee honk slagen leverde dat de Amerikanen vier punten op. Een homerun van Banks op het werpen van Ton ter Neuzen in de zesde inning bepaalde de voorsprong van de Berlin Braves op 110 Pas in de zesde innings kon de Neder landse jeugdploeg zich aan de verdedi ging van de Amerikanen ontworstelen. Ton Pols brak het ijs en Peter 't Kloos ter zorgde met een homerun voor twee Nederlandse punten. Daarna kwamen ook Van de Ster en Augustinus nog over de thuisplaat. MONTELIMAR, 18 aug. Een specta culaire val maakte Jan Janssen dinsdag tijdens een door Jean Graozyk gewonnen criterium in Montelimar. De wereldkam pioen werd onmiddellijk naar een zieken huis overgebracht, omdat men vreesde voor een sleutelbeenbreuk. Het viel ech ter allemaal nogal mee. Janssen heeft slechts een schouderblessure opgelopen en hoewel hij enige dagen rust moet hou den, verwacht men toch dat hij binnen kort zijn wereldtitel zal kunnen verde digen in San Sebastian. Spanje bijna winnaar van interzone-finale BARCELONA. 18 aug. Voor een complete sensatie zorgde de Spaanse Davis Cup-ploeg op de eerste dag van de interzone-finale tegen de Verenigde Staten te Barcelona. Tegen alle verwach tingen namen de gastheren een 2U voor sprong, zodat zij nog slechts één over winning nodig hebben om de volgende interzone-finale (tegen de winnaar van de Aziatische zone) te bereiken. Een 1 stand na de eerste dag van het duel Spanje—Verenigde Staten zou normaal geweest zijn. want Manuel Santana mag toch wel iets hoger worden aangeslagen dan Frank Fröhling. Maar dat Juan Gis- hert er in zou slagen Dennis Ralston te kloppen, zal zelfs de meest fanatieke Spaanse supporter wel niet hebben ver wacht. Niettemin. Gisbert presteerde het. Hil won zelfs nogal overtuigend: 3b' 86 61 63. De Spanjaard speelde bijzon der geïnspireerd tegen de Califormër. dir de eerste plaats op de Amerikaanse ranglijst bezet. Gisbert begon niet zo goed. Door nervositeit verspeelde hij tal van punten en Ralstons wat starre spel bleek dan ook goed voor een setzege. Ook in de tweede set verliep voor Ralston aanvankelijk alles naar wens. Bü een 41 voorsprong gaf men wemig mee* voor de kansen van zijn tegenstander, maar toen begon Gisbert risico's te hp men. Hij was vrijwel niet van het ne* weg te slaan en de overrompelings tactiek slaagde volkomen. Ralstons spel werd ontregeld en snel werd het 44. Tot vreugde van de 60U0 toeschouwers gelukte het Gisbert vervol gens om, nadat de score tot 66 was opgelopen, door een servicedoorbraak do lange Amerikaan, die en wat ontmoedi gende indruk maakte, op de knieën te krijgen. Daarna was Ralston eigenlijk nergens meer. In hoog tempo werd het ln de derde set 50 voor Gisbert, die in deze fase van de strijd ongenaakbaar was. Ralston mocht nog even de eer redden, daarna eiste Gisbert ook deze set op. Pas toen hij in de vierde set mtt 30 achterstond, kwam Ralston weer wat in zijn spel. Hij miste echter de kans om op 32 te komen door, toen zijn tegen stander hulpeloos op de grond lag. de bal ver uit te slaan. Gisbert herstelde zich snei en gaf de winst niet meer utt handen. Op zijn eerste matchpoint be sliste hfj de partij. Kleine Manoio Santana, één van de heste Europese spelers op verharde banen, overklaste Frank Fröhling in het tweede enkelspel. Hij behield daarmee een fraai record: In het Davis Cup-toernooi van dit jaar won hij tot dusver al zijn singles. Slechts in de derde set maakte de Ameri kaan enige indruk door van 24 tot 44 terug te komen. Doch een beetje meer pressie van de zijde van zijn tegenstander was Fröhling daarop te machtig. Kaatsen (nog) onbekend FRANEKER, 18 aug. Het zou be paald niet waar zijn te beweren dat de kaatssport in geheel Nederland bekend heid geniet. Deze tak van sport concen treert zich in hoogfdzaak in Friesland doch behoort in deze noordelijke provin cie dan ook tot de topsporten. Al wordt niet in alle delen van Friesland gekaatst, in bepaalde delen dezer provincie, met name in het noordwesten en noordoos ten, bezit praktisch elk dorp een kaats- club. De 11000 leden die de Nederlandse Kaatsbond telt zijn dan ook voor 90 gevestigd in Friesland, terwijl de overige leden te vinden zijn in afdelingen als Amsterdam, Hilversum, Zeist, Utrecht, 18 allg. Op de vierde dag Wo», ste Sneekweek die onder ideale hepf,S?mstandigheden werd gehouden, vei de meeste klassen de strijd zich _j£er toegespitst. In de individuele re- nlne »gwedstr'Jd is de nationale kam- ziin John Hofland weer wat dichter bij Hnfi.IljCU^ei" Bouw van Wijk gekomen. koDe-rne 1? constant meezeilde in de Vries fs„ei',,"iiKKer (Rotterdam) en De finish hield hii laatste rak naar de klassemont P nierdoor in het totaal van Wijk klassement een'uaar"'^?'' to het totaal- Uit Woubrugge P„. Van WHk°PsW fa'nd Vrt64?®1 STvZ, S'YP H«S- de derde plaats de SnekeVzeUe/Alberda met 55 punten, die voor de hoofdprijs al kansloos is. De eerste teamwedstrijd tussen de Hol landse en Friese regenboogzeilers eindig de in een Hollandse overwinning. Bouw van Wijk en Hofland namen de eerste en tweede plaats voor hun rekening en wa ren hierdoor de grootste puntenbrengers voor de Hollanders. Bovendien ging ir. Bakker nog als vierde over de aankomst- lijn. In totaal scoorde Holland 30,1 punt tegen Friesland 25. In de valkenklasse staat de oude fd-er Ulbe de Vries ondanks zijn zevende plaats in de wedstrijd van dinsdag nog eerste in het algemeen klassement. De Wildé uit Gouda, die dinsdag de tweede plaats veroverde staat ook tweede in de rangschikking. Bijzonder spannend is het verloop in de soloklasse, waar Wilton uit Rotterdam dinsdag opnieuw de overwinning behaal de en op 69 pnt. staat. Bakker (Schoorl), die de derde plaats bereikte heeft er 61. Soloklasse: 1 Wilton, 2 Damsté. Vaurien: 1 De Bie, 2 Wilton. Stern: 1 Berkhout. 2 Olij. Pampus: 1 Van Dijken, 2 Veldstra. 16 m2: 1 Jaap Helder, 2 Van Rietsloten. Valken: 1 Staar tjes, 2 De Wilde. Finnjollen: 1 Venekamp, 2 Schroeder. Vrijheids: 1 De Haas, 2 Alberda. Regenbogen: 1 G. Bakker, 2 De Vries. Flying Dutchman: 1 Bellinga. 2 Smit. HollandFries land teamwedstrijd regenbogen: Holland (Van Wijk 1, Hofland 2. Bakker 4. A. Bakker 10, Tol 8) BO.lpunt. Friesland (De Wilde 3, Oppen huizen 5, Roefekamp 6, De Vries 7, Alberda 25 punten. Arnhem, Zwolle, Enschede, Rotterdam, Den Haag en in Limburg. Doch ook in deze afdelingen zijn het weer uit Fries land afkomstige personen die aan dit voor insiders prachtige spel deelnemen. De herkomst van het kaatsen is moei lijk na te gaan zo schrijft Jan Roden huis, een uitstekend kenner van de kaatssport in zijn boekwerkje over kaat sen. De leeftijd van deze tak van sport wordt niet in jaren maar in eeuwen ge meten. Met zekerheid valt té zeggen dat deze oude sport op dezelfde wijze als nu, in de Middeleeuwen gespeeld werd in Frankrijk, Vlaanderen en Holland. Het werd hartstochtelijk beoefénd door alle rangen en standen. Nadat edelen en rijke poorters zich van deze sport gingen afwenden, werd ze in de 16e eeuw tot volkssport, waar mede éen periode van verval werd in geluid. Een verval echter, dat men bui ten Friesland niet heeft kunnen tegen houden. Daarna ontstond het zogenaamde kroegkaatsèn. De café-houders in de verschillende plaatsen beijverden zich om wedstrijden te organiseren en het spreekt haast vanzelf dat de uitgeloofde geld prijzen na afloop in de betrokken cafés in drank werden omgezet. Pas in het jaar 1853 werd hiervoor een stokje gestoken doordat een aantal notabelen in Franeker bijeen kwam en een commissie in het leven riep tot be vordering en instandhouding van het kaatsspel. Dank zij het werk van deze commissie werd dè kaatssport voor de totale ondergang behoed en de door de ze commissie uitgeschreven wedstrij den kregen een dusdanige bekendheid dat de commissie permanent werd. Vandaar de naam Permanente Com missie met als afkorting PC. In het jaar 1897 vond dit Franeker initiatief de bekroning in de oprich ting van de Nederlandse Kaatsbond, die thans is uitgegroeid tot een van de vijftien grootste sportorganisaties van ons land en bij het 50-jarig bestaan dan ook prompt het predikaat „Koninklijk" verwierf. Met de Belgische en de Franse kaats bond wérd geregeld contact onderhou den, een contact dat organisatorisch is verankerd in de „Confederation Inter nationale du Jeu de Balie Paume". Dit contact met bet buitenland is ech ter de laatste jaren niet zo hecht meer en de jaarlijkse wedstrijden in het zo genaamde „Jeu de Pelote" tussen Frankrijk, België en Nederland (lees Friesland) zijn al in lange tijd niet meer gehouden. Dit vindt zijn oorzaak in het volgende feit. Zowel in Frank rijk als in België kent men de amate-ur- en de beroepsstatus, terwijl in Fries land alleen amateurs aan wedstrijden deelnemen. Weliswaar worden ook daar geldprijzen uitgeloofd, doch het maxi mumbedrag is bepaald op 45,per partuur, zodat elke speler ten hoogste 15,ontvangt, wat vaak nog een te kleine vergoeding betekent voor reis- en verblijfkosten. Doch in de bondsreglementen is een en ander uit drukkelijk vastgelegd. De meeste ver enigingen loven dan ook luxe voorwer pen en gebruiksvoorwerpen als fietsen, wasmachines etc. uit om het voor de deelnemende kaatsers zo aantrekkelijk mogelijk te maken en te houden. De kaatssport is geen dure sport want een speciaal sporttenue is niet nodig. Korte broek (vroeger lange) en shirt als mede een paar dikke wollen sokken (of sportschoentjes) en een leren hand schoen zijn de enige attributen die men als kaatser nodig heeft. En natuurlijk het spelmateriaal, doch daarvoor zorgen de verenigingen wel. Het spel wordt gespeeld op een veld met een lengte van 60 meter en een breedte van maximaal 32 meter. Dit laatste echter afhankelijk van het aantal uit te leggen perken. Een perk waarin de verdedigende partij zich bevindt wordt begrensd door lijnen met als afmetingen 4ü bij 18 meter. Elke partij bestaat uit drie spelers. In het perk mogen slechts twee spelers zich opstellen. De derde speler staat in het veldevenals de aanvallende opslaande) partij. De Opslagpartij heeft tot taak de bal in het perk te slaan en de in het perk staande partij de taak de opgeslagen bal te verwerken. De bal is van leer met éen paardeharen vulling en heeft een doorsnee van ongeveer 4 centi meter en een gewicht van ongeveer 22 gram. De opslaande partij moet een afstand van minstens 32 meter overbruggen om de bal in het perk te kunnen brengen en het spreekt vanzelf dat een opslager dan ook een belangrijkste plaats in het partuur in neemt. Doch ook de uitslagers zijn belangrijk omdat voor het zover mo- gelijk slaan van de bal punten wor den toegekend. Deze punten worden door middel van een „telegraaf" be kend gemaakt. Elke winst die ge boekt wordt, wordt met 2 punten be loond, 8 punten is een half spel en zes halve spelen bzetekent het einde van de partij. De huidige generatie topkaatsers be staat momenteel uit de in topvorm ver kerende kaatsers als Hein Zijlstra, Mar- tinus Santema, Gerrit Langerak (dit drietal won de PC op woensdag 4 augus tus jl. in Franeker), Tamme Velstra, Piet de Groot en als outsider Hotse Schuil uit Harlingen. Schuil is met zijn veertig ja ren de oudste nog in de eerste klas uit komende kaatser en weet nog steeds zijn partij uitstekend mee te blazen. Tot de bekendste wedstrijden die jaar lijks worden georganiseerd behoren naast de PC, de jaarlijkse bondspartij te Har lingen (voor afdelingsparturen), de Wa terpoortpartij te Sneek en de Freulepartij (voor ongens) te Wommels. Deze laatste HOTZE SCHUIL beroemd kaatser. werd dit jaar (woensdag 11 augustus j.l.) gewonnen door het afdelingspartuur uit Franeker. Voor de PC worden de parturen in onderling overleg samengesteld (zoge naamde vrije samenstelling, voor de Waterpoortpartij wordt geloot, terwijl de beide overige partijen uit vereni gingskaatsers bestaan Ook de in Leeuwarden te organiseren Oldehovewedstrijd heeft een goede naam. De lijst van eerste klas kaatsers (24 in totaal) wordt elk jaar opnieuw door het bondsbestuur samengesteld. Wij hopen met dezg regels een indruk van de kaatssport te hebben gegeven. Wil men meer van dit spel weten en het zelf beoefenen, dan moet men wel bedenken dat een eerste eis een goede lichamelijke conditie Is en goed ontwik kelde arm- en beenspieren. Ook moet men tegen een stootje kunnen, want het leren balletje kan behoorlijk pijn doen aan zachte handen. Het gebruik van een leren handschoen Is echter toegestaan, dus dit leed is te verhelpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7