10.000 militairen over hele wereld op post Kwartaal winst KLM 14,5 miljoen Verdachte verwijt Haarlemse justitie „berucht" te zijn echte bakker MORRIS CAROLINE ALS AMAZONE Even schuldig als Hitier LEVENSLANG VOOR ZES MAN IN PROCES- AUSCHWITZ N i Gezin van burgemeester pakt dieven Sneeuw isoleert 600 mensen Kleuters met moeder naar de fabriek modieuze Regenkleding CONSTANTIJN VRAAGT NU TSIRIMOKOS Vervoer steeg met 14 procent MIJ MAAR ckoctdadedtomfi Paraat Bewolkt Aan zee: Hoger beroep DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 Amerika?8 astronaut Charles Conrad (links), een van de ruimte- tweeling van de Gemini-5, kijkt met twee artsen van de NASA 1taar de Röntgen-opnamen, die van hem genomen zijn tijdens het laatste medische onderzoek voor de „ruimte-achtdmgse''. volffe fc se™Sg"0Xlï„rgE*" 2S gSSStraf twee S on ^a^?ggmg Van ééa 3aar en z*s 't f* zek*r en gewit dat broed van een 't smakelijkst is i MODEHUIS 89ste JAARGANG No. 39129 De kleine Caroline Kennedy, het thans zevenjarige dochter tje van Amerika's zo tragisch om het leven gekomen presi dent, wordt al een hele jonge dame. Met haar moeder brengt ze de vakantie door op de bui tenplaats van de Kennedy's in Hyannis Port. Ze won er de derde prijs bij een springcon cours voor kinderen op haar pony Macariniwaarop ze als fiere amazone zich met gepaste trots liet fotograferen. Koning Constantijn temid den van Griekse en bui tenlandse journalisten, op wie hij gistermiddag onver- WAARBENT toiervAwm geweest. MEVROUW STEVENS?, OH, iNRIO DEL JOUDO* WAAR/S wacht toeliep toen ze voor het paleis in Athene stonden te wachten op „nieuws". De ko ning beklaagde zich erover, dat hij niemand had om mee te pra ten over de crisis, terwijl jour nalisten alle betrokkenen maar kunnen vragen, wat ze maar willen. De 25-jarige monarch gaf iedereen een hand en stelde voor binnen in het paleis iets te gaan drinken. Helaas kwam er juist op dat moment een limou sine voorrijden met politici er in, die de koning moesten spre ken. De journalisten mochten echter toch mee het paleis in en kregen er zij het zonder dat de koning erbij was allen een glas sinaasappelsap. (UPI) Vorming Grieks kabinet ATHENE, 19 aug. (AFP) Koning Constantijn van Grieken land heeft de vroegere minister van binnenlandse zaken Elias Tsi- rimokos aangewezen om een kabi net te vormen. Tsirimokos is een van de vooraanstaande Griekse politici, die maandag met de cen trumpartij van oud-premier Pa- pandreou braken. Deze beschuldig de hen prompt van verraad uit zucht naar macht BUREAU: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT GEMINI-5; Alles in orde voor 8 dagen in de ruimte DEN HAAG, 19 aug. De KLM is in geslaagd in het eerste kwartaal Van het boekjaar april 1965-maart 1966 «en winst te behalen van 14»/« miljoen Jolden, in de overeenkomstige perio de van 1964 werd nog een verlies van M miljoen geleden. De vervoersinkomsten in de bovenge noemde periode stegen met bijna 14 rt., terwijl de bedrijfskosten slechts pot. hoger waren. De beladingsgraad steeg aanzienlijk nl. tot 55,3 (51,9) pet., ^elke stijging in het bijzonder te dan ken is aan de sterke tóeneming (35 Pot.) van het vrachtvervoer. Inmiddels zijn de verliezen van de Mgelopen jaren bij de KLM gestegen tot "jot minder dan 152 miljoen gulden p-r •wd maart jl. Het KLM bestuur meent dat bet mogelijk dit grote verlies geleidelijk terug te v«rdienen. Men denkt dat daarmee een Periode van ongeveer vijl jaar gemoeid »Ün. Haarlem, 19 aug. Grote con- f^natie ontstond gisteren in de zitting Haarlemse politierechter toen ®®"jarige koopman J. V. uit Am- een P1 de Haarlemse justitie verweet PollH„ eruchte rechtbank" te zijn. De Baak*echter, mr. Vink, trachtte de »">g te redden door de man een Is h«Z \,lk blijf er bij. Deze recnroai Voor °m zijn zware straffen niets j Politierechter bleef er toen warhh? w over dan de man door de ""oester te laten wegvoeren. P®n korte onderbreking werd de delc a7^rvat' De koopman was inmid- sicn r geworden dat het het rf- U®P ook nog een vervolging we- LL'oeiedi^ing van de rechterlijke 1 op zyn hals te halen. De man tUi„! akkoord met de mening van de a?«,m,recuht®r dat hij zich zeer onfat- hot a ?ad gedragen. De rechter zou «et daarbij laten. pin stond terecht omdat hij be- Ln :Ja®r, onder invloed van alcohol een «^„5 bestuurd. De officier eiste een onrtpflw af van drie weken en Na hervatting van de zaak veroor deelde de politierechter de koopman tot (Advertenties) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker lekker luchtig eerbiedigt de slanke lijnt 12 Pakistan In de Pakistaanse gebie den Lahore en Pesjawar zijn verschei dene gevallen van cholera geconsta teerd. Men is met de inenting van de bevolking begonnen. (AFP). Advertentie) Bartefforêi»., fteartem, lel. f5332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam CAPE KENNEDY, 19 aug. (AFP, DPI) Vanmorgen bestond op de Amerikaanse ruimtevaartbasis Cape Kennedy nog steeds „vrij grote zeker heid" dat de astronauten Gordon Coo per en Charles Conrad vanmiddag in de cabine Gemini-5 zouden worden ge lanceerd voor een tocht door de ruimte van acht dagen. In de afgelopen dagen waren er geruchten dat er moeilijk heden waren met de elektrische appa ratuur aan boord van de Gemini-5. Als die moeilijkheden er inderdaad zijn geweest, schijnen ze nu te zijn opge lost. Bjj het ter perse gaan van deze editie hield men nog steeds vast aan de officiële tijd van lancering: van middag drie uur. ken, ooit door mensen gepresteerd. Het is de bedoeling, dat Amerika's ruimtevaarders Nummer 5 en 6 niet eerder op aarde terugkeren dan na dat ze ongeveer vijf miljoen kilome ter hebben afgelegd en acht dagen onderweg zijn geweest. Cooper zal als alles lukt de eerste mens zijn, die tot tweemaal toe in een baan om de aar de is gebracht. Cooper en Conrad moeten „jagen" in de ruimte en ze hebben bevel op al les te schieten wat beweegt. Dit schie ten zal echter van onschuldige aard zijn: het gebeurt met de lading came ra's en films, die van de Gemini-5 als het ware een vliegende fotografische studio maken. Het kan prijsschieten worden: het kristalheldere gezicht op de maan zoals de man in de ruimte dat hebben, de eerste „kiek" van Austra lië, en misschien de dramatische plaat van een oorlogsraket die vanaf een lanceerinrichting de ruimte binnen gaat. Tenminste drie projectiellancerin gen staan op het program terwijl het tweetal onderweg is. De eerste lance ring betreft die van een Polaris, vanaf Cape Kennedy, ongeveer een etmaal na het vertrek van ae twee ruimtevaar ders. Cooper en Conrad willen bijvoor beeld ook hun eigen Titan-2 kieken wanneer deze in een eigen baan tui melt. En „buurman" Mexico heeft om geologische foto's gevraagd. Verwacht wordt dat de achtdaagse reis van de Gemini-5 het medisch fiat zal opleveren voor de eerste bemande Apollo-vlucht van Amerika naar de maan en terug in 1969. De reis met de Gemini-5 zoals die is geprojecteerd is de minimum tijd die nodig is voor drie Apollo-astronauten om naar de maan te vliegen, het oppervlak er van te bekijken en vervolgens naar de aar de terug te keren. Verwacht wordt dat de Gemini-5 zal aantonen dat langdu rige gewichtloosheid, zoals bij een reis naar de maan optreedt, niet schadelijk voor de gezondheid van de bemanning is, zo is van de zijde van het bureau voor de ruimtevaart verklaard. Er zul len op de reis met de Gemini-5 vijf me dische experimenten worden genomen. 10.000 militairen bevinden zich rond om de wereld op post om de astronau ten van de Gemini-5 een veilige thuis komst te bezorgen. 28 schepen en 135 vliegtuigen zijn strategisch gestatio neerd onder de geprojecteerde baan van de capsule om deze t.z.t. op te pikken, ongeacht of dat in de Atlanti sche Oceaan is of elders in een afge legen landingsgebied. Op 7 december 1961 maakte het Ame rikaans bureau voor de ruimtevaart plannen bekend voor de ontwikkeling van een tweepersoons ruimtevaar tuig. Het project werd Gemini genoemd, naar het sterrebeeld waarinde twee lingsterren Castor en Pollux. Op 8 april 1964 werd de Gemini-1 onbemand door een Titan-2 in een baan om de aarde gebracht. Een bergingspoging werd niet gedaan. Op 9 september 1964 mislukte een lancering van de Gemini- 2, door moeilijkheden met de Titan-2 raket. Op 19 januari 1965 werd de Gemi- ni-2 gelanceerd voor een geslaagde z.g. op-en-neer vlucht vanaf Cape Kennedy. De Gemini-2, die niet naar een baan om de aarde werd gestuurd, werd ge borgen. Op 23 maart 1965 maakten Vir gil Grisson en John Young in de Gemi- ni-3 drie omwentelingen om de aarde. Voor het eerst werd een bemand ve hikel in verschillende banen gemanou- vreerd in de tuimte. 3-7 juni 1965: James McDevitt en Edwart White ma ken in 97 uur en 59 minuten in de Ge- mini-4 62 reizen om de aarde. White maakte een „ruimtewandeling." ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week. 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Verwachting" tot woensdagavond (opgemaakt 11.15 uur): Vrij veel bewolking,, maar weinig of geen regen. Matige zuidwestelijke wind en weinig verandering in tem peratuur. Na en dan wolkenvelden maar ook opklaringen. Matige zuidwesten wind. Overdag ongeveer 20 gr., zeewater 18 gr. Vooruitzichten: voorlopig een on geveer zelfde weertype met in het algemeen redelijk strandweer. VRIJDAG: Zone 05.32-19.54 Maan: 23.08-14.38 FRANKFORT, 19 aug. (DPI) Te rechtbank in Frankfort heeft vanmor gen uitspraak gedaan in het proces te gen twintig mannen, die volgens de aanklacht tijdens de tweede wereldoor log, als bewakers in het nationaal so cialistische concentratiekamp Ausch witz, medeverantwoordelijkheid droe gen voor de moord op 2,5 tot 4 miljoen Joden. Zes van de twintig verdachten werden veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Onder hen bevinden zich de beruchte Wilhelm Boger, uitvinder van de „Bogerschommel", een ge vreesd martelinstrument in Auschwitz, en de niet minder beruchte Oswald Kaduk. Elf andere verdachten kregen gevangenisstraffen, variërend van 3,5 tot 14 jaar. Drie verdachten werden vrijgesproken. De president van de rechtbank, Hans Hofmeyer, zei dat de iecht- bank geen waarde kon hechten aan het verweer van de meeste verdach ten dat zij slechts bevelen hadden opgevolgd. Hij noemde hen ..even schuldig als Adolf Hitler zelf". Naast Boger en Kaduk werden tot levenslang veroordeeld Franz Hof- raann (die kampcommandant is ge weest), Stefan Baretzki, Josef Klehr (kamparts) en Emil Bednarik. Ro bert Mulka, die plaatsvervangend kampcommandant was, kreeg veer tien jaar gevangenisstraf. De drie mannen die werden vrij-, gesproken zjjn Willi Schatz, ook een kamparts, en de bewakers Arthur Breitweiser en Johann Schobert. Tot straffen van beperkte duur wer den, behalve Robert Mulka, veroor deeld: Karl Hoecker, zeven jaar; Hans Stark, tien jaar; Klaus Dylewski, vjjf jaar; Pery Broad, vier jaar; Bruno Schlage, zes jaar; dr. Franz Lucas, drie jaar en drie maanden; dr. Willi Frank, zeven jaar; dr. Viktor Cape- sius, negen jaar; Herbert Scherpe, vier en een half jaar, en Emil Hantl, drie en een half jaar. Drie beklaagden kregen boven le venslang nog méér gevangenisstraf: Josef Klehr werd veroordeeld tot le venslang plus 15 jaar, Stefan Baretzki tot levenslang plus acht jaar en Wil helm Boger tot levenslang plus vijf jaar. Dit is een rechtstechniek die het de veroordeelden buitengewoon moei lijk zal maken om in hoger beroep hun vonnis verlaagd te krijgen en die mede de nadruk legt op de ernst van de mis drijven. Met deze uitspraken is een einde ge komen aan een van de grootste en langdurigste processen in de Duitse ge schiedenis. Het proces heeft twintig maanden geduurd. De openbare aankla ger had levenslang geëist tegen Mulka, Hoecker, Stark, Dylewski, Broad, Schla ge, Lucas, Frank en Capesius, alsme de tegen de zes verdachten die inder daad levenslang hebben gekregen. Tijdens zijn requisitoir had de open bare aanklager gezegd, dat de ver dachten terecht stonden voor de „groot ste misdaad in de geschiedenis". Hoe wel in de aanklacht wordt gesproken over de moord op 2,5 tot 4 miljoen Jo den, kan als vrijwel zeker norden aan genomen, dat in Auschwitz ongeveer vier miljoen Joden de dood hebben gevon den. Alle verdachten hoorden de vonnis sen aan zonder enige uiterlijke emotie. De publieke tribune was stampvol. Tien tallen verslaggevers seinden en telefo neerden de uitspraken onmiddellijk door naar persbureaus en kranten over de gehele wereld. De Westduitse justitiële autoriteiten bereiden inmiddels een tweede Ausch- witz-proces voor, waarin opnieuw een aantal beulen van het voormalige nazi kamp voor de rechter zullen worden geleid. Het is vrijwel zeker dat de meeste veroordeelden hoger beroep zullen aan tekenen, hetgeen opnieuw een langdu rig proces tot gevolg zou kunnen hebben. Meer dan 360 getuigen uit vele lan den zjjn in het proces opgetreden. Tweemaal zijn deelnemers aan het proces naar Auschwitz in Polen ge reisd. Het proces begon na jarenlan ge voorbereidingen kort voor kerst mis 1963, in de verwachting dat het niet langer dan een half jaar zou duren. Het eindigde in het gebouw dat staat op de plaats waar in de middel eeuwen misdadigers aan de galg wer den terechtgesteld. De beklaagden stonden terecht we gens medeplichtigheid aan massamoord, martelingen, inspuiting met dodelijke injecties en vergassing. Negentien be klaagden zijn oud-SS-ers. de twintigste was zelf gevangene met een „bijzon dere functie" (KAPO) Van de 20 beklaagden waren er 18 in voorlopig arrest. De 62-jarige Emil Hantl kon de rechtszaal als vrij man verlaten. Het over hem uitgesproken vonnis van drie en een half jaar we gens medeplichtigheid aan moord in 380 gevallen heeft hij uitgezeten in voor lopige hechtenis. De vrijgesproken be klaagden, Schobert, Breitweiser en Schatz, bevonden zich niet in hechte nis. De belangstelling voor de uitspraak was bijzonder groot, duizenden mensen moesten buiten de rechtszaal blijven. Fotografen werden tegengehouden toen de beklaagden in twee groene venster loze politiewagens naar de rechtszaal werden gebracht. Aan de meeste beklaagden zijn tevens de burgerrechten ontnomen. DELFT, 19 aug. Gisteren heeft in Delft op het voormalige Joodse kerk hof zich een geval van grafschennis voorgedaan. Een der zerken is opgetild en tegen een ander aangesmeten. Ver der zijn geen vernielingen aangericht. Omwonenden hebben tegenover de po litie verklaard dat het jongens zouden zijn geweest tassen veertien en zestien jaar. Toen de politie op onderzoek uit is gegaan, was van hen echter geen spoor te vinden. I Advertentie niet duur we# heerlijk f (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DE RIJN, 19 aug. Dank zij de oplettendheid van de stu dent Piet Bruins Slot, een zoon van burgemeester Z. Bruins Slot alhier zijn gisterennacht twee jonge Alphenaren (22 en 21 jaar oud) die op het dieven pad waren, in de kraag gegrepen. Zij werden op heterdaad betrapt bij het plegen van inbraken. Piet Bruins Slot was nog laat aan het studeren op zijn kamer. Toen hij omstreeks half drie zijn ogen even van zijn boeken opsloeg en door het open venster naar buiten keek, zag hij twee mannen om het kantoorgebouw van het vogelpark Avifauna sluipen, dat tegen over de woning van de burgemeester is gelegen en waarin ook de kassa'* van het vogelpark zijn ondergebracht. In de nabijheid daarvan is het wegres taurant, waar ai eens eerder was inge broken. Hü wekte snel zijn broers Johan en Harm, vervolgens zijn vader en moeder. Heel het gezin, voorzover die nacht in het ouderlijk huis, was in een oogwenk strijdvaardig op pad naar het bedreigde Avifauna, waar de sluipende mannen intussen hun weg naar binnen in het kantoorge bouw hadden gevonden. Het burgemeestersgezin omsingel de de panden waarin de inbrekers zich vermoedelijk kenden bevinden en slo ten ze zo strategisch in, dat aan ont snappen niet te denken viel. Onderwijl arriveerde de surveillanceauto van de politie met flinke bezetting, nadat de burgemeester als hoofd van de politie zijn bureau had gealarmeerd. VIUMENDOZA (Argentinië), 19 aug. (AFT) In het Argentijnse gebied van Mendoza zijn sinds drie dagen een zeshonderd personen door sneeuwval en lawines van de buitenwereld afgesne den. De betrokkenen hebben te lijden van de felle koude en van de ijskoude, sner pende wind. Er zijn reeds bijna vijftig doden en vermisten onder hen, terwijl verscheidene anderen werden gewond. De naar het getroffen gebied leiden de wegen zijn door sneeuwmassa's en omlaag gekomen rotsgesteente afge sneden. Wanneer de ingetreden weers- verbetering aanhoudt, zullen evenwel vliegtuigen en wentelwieken van het le ger het kunnen wagen levensmiddelen, medicijnen en materiaal voor het ma ken van schuilhutten voor de afgeslo- tenen af te werpen. Tsirimokos verklaarde, dat hü vol gende week zqn kabinet aan het par lement wil voorstellen. Stephanopoulos, van wie werd aangenomen dat hij als formateur zou worden afgewezen, zal daarin geen zitting hebben. De 58-jari- ge Tsirimokos was minister van binnen landse zaken in het vorige maand ge vallen kabinetiPapandreou. (Van onze correspondent) HOORN, 19 aug. Bij een plastic en rubberverwerkend toeleveringsbedrijf alhier kunnen straks de kleuters met hun moeders mee naar de fabriek. Bij het complex zal een kleuterschool worden gebouwd. De kleuters die les krijgen van een bevoegde leidster worden samen met hun moeders ran huis gehaald en teruggebracht. De directie ziet de bedrijfskleuterschool als een proef. Mocht het initiatief slagen dan gaat men ermee door. Het is de bedoeling dat de kinderen die minimaal vier jaar oud moeten zijn 's ochtends van negen tot twaalf en middags van twee tot half vier dezelfde leerstof krijgen als op een normale kleuterschool. Het initiatief is vooral bedoeld voor aantrekking van nieuw personeel. Mocht blijken dat de school een sncces is dan kunnen ook de kinderen van de andere personeelsleden gebruik maken van de gratis kleu terschool.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1