Officier: provo's zijn geen echte anarchisten D Hulpje L IAGPÜ F Het wonder van tourdes I In Lourdes wordt geloofd Vrijg esprokenen vragen schadevergoeding voor voorlopige hechtenis Vier zwaar gewonden door ontploffing benzinedepot Esso ONMIDDELLIJKE GEVANGENNEMING GELAST „Toevallig in rel betrokken" Weet-je-mode weetje Voor in de regen Wat kinderen ervan zeggen Te hoog Onderzoek Conring afgesloten Kraanwagen en bekisting in water gegleden Metaalbewerkers redden collega het leven ITALIË VOERT ZOMERTIJD IN Man haalt meisje uit inrichting TWAALF JAAR ACHTER BAMBOE-GORDIJN Bij schoonmaken van een tank A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Sjoukje komt via V.S. naar Amsterdam Knoke nieuwe ambassadeur Toevallig Geen anarchisten Resultaat onbekend Pech bij berging Met hulp van gezin w Ambtelijke brieven burgerlijk beleefd Minister Suurhoff bijt het spits af Luchtmacht-onderzoek Paniek in camping door stuntvliegen DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 KbfnenPer ft" Tlf SlUrf naar O De Amerikaanse negersoldaat William White die twaalf jaar geleden tijdens de Korea-oorlog naar rood-China deserteerde overschrijdt hier met zijn Chi nese vrouw en kinderen het bamboe-gordijn bij Hongkong. White die twaalf jaar in Peking- China heeft gewerkt en gestu deerd zal binnenkort naar de V.S. reizen omdat hij }Jzijn moeder wilde zien". Advertentie) Vier weken cel voor arrestanten provorel AMSTERDAM, 19 aug. De Amster damse politierechter, mr. G. H. Noraes, ?.eeft gistermiddag vier jongelui, ®Ie betrokken waren bij de rel in de «acht van zaterdag op zondag bij het van het Lieverdje «n de Spui straat, wegens belediging van het open bare gezag, met name de politie, ver oordeeld tot aeht weken gevangenis- ,I?af, waarvan vier weken voorwaarde- *yk met een proeftijd van drie jaar. «Hl beval voorts de onmiddellijke ge vangenneming van de jongens, een 19- jarige scholier uit Zaandam, een 18-ja- Hke scholier uit Amsterdam, een "4- Jange kantoorbediende uit Amsterdam een eveneens 24-,jarige kantoorbe diende uit Nijmegen. De officier van Justitie, mr. H. W. P. de Vries, had gevangenisstraf van tien weken, waarvan vier voorwaardelijk met een Proeftijd van drie jaar, geëist. De officier meent dat de jongens «et nodig hebben te weten dat ze oorzichtige plastic regenjassen zjjn bijna uit het modebeeld verdwenen. Ze stonden dan ook niet bepaald charmant en plastic scheurde te gauw. Een jaar geleden had couturier Balenci- gga ze in zijn collectie opgenomen. 5H) gebruikte er een nieuw glashel- r> IJzersterk plastic voor. Cour- .®ges showde vorig jaar plastic lak- jassen, afgezet met brede biezen woi?s sluiting, zakken, en de mou- hpt Combinatie van het een met ge-L "*er heeft als resultaat deze re- van opgeleverd, die de bezwaren vroeger geheel te niet doet. Met onze dochter van negen en onze zoon van vier jaar zijn we een dagje naar Artis ge- weest. Onze zoon was een en ai aandacht voor de olifant, die pin da s, plakjes komkommer en andere binnen werkte. Plotseling riep hij: Zeg mam, die zouden we thuis moe ten hebben. Die kan goed stofzui gen:" (Mevrouw G. Teeuwen, Hillegom) hier veel en veel te ver zjjn gegaan. Zij moeten weten dat het afgelopen moet zijn en dat er hier een gezag is, dat ze misschien niet erkennen, maar waaraan ze zich hebben te houden. Hij zag hier ook een generaal pre ventieve kant aan de zaak in ver band met komende zaterdag, „dan moet het duidelijk zjjn dat er paal en perk wordt gesteld aan deze uit de hand gelopen happenings en dat de genen, die zich hieraan te buiten gaan streng zullen worden gestraft" aldus de officier van justitie. De vier verdachten, die allen min of meer toevallig zoals ze zeiden op dat uur van de nacht bij het beeldje aan wezig waren, gaven toe dat ze de beledi gende woorden, zoals het in spreekkoor roepen van „fascisten" hadden gebe zigd. Bij de behandeling gistermiddag bleek dat ze eigenlijk niets met de zo genaamde provo's en rookmagiërs had den te maken. De Zaandammer was met nog zes jongelui uit Zaandam ge komen om daar in de Spuistraat eens te gaan kijken. Hij had zich laten mee slepen door de aanwezige massa. Wat er de week tevoren op dezelfde plaats was gebeurd had hij niet geweten. De Amsterdamse scholier had ook „fascis ten" geroepen: („om mijn gemoed te luchten"). Volgens hem had de politie er blijkbaar plezier in gehad om er met de blanke sabel op los te slaan. „En ze bleven maar slaan, zowel op de provo's als op het overige publiek", aldus deze verdachte, die overigens niet begreep waarom ze nu juist hem te pakken hadden genomen. Bindingen met de provogroep had hij niet. Met het roepen van fascisten had hij nie mand persoonlijk willen beledigen, want die agenten ziin het namelijk niet, meende hij. Ook de Amsterdamse kantoorbedien de had zijn stem aan het spreekkoor toegevoegd omdat hij uiting wilde ge ven aan zjjn gevoelens. Hjj had ook de kreet „Oranje-SS" gebezigd en meege daan aan het gooien van blikjes naar de politie, maar dat was hem niet ten laste gelegd. De term „Oranje-SS" had hij nog nooit eerder gehoord. Toen hij ze door anderen hoorde gebruiken was hij mee gaan schreeuwen. De Njjmegenaar was op weg naar het station. Het was niet zijn bedoeling geweest het openbaar gezag te beledi gen maar alleen de groep, die daar buiten zijn boekje ging, zo verklaarde deze verdachte, die zei wel het gezag te erkennen. Bij een door de politie uitgevoerde charge was hij ook zelf ge slagen. De officier van justitie schetste in zijn requisitoir eerst de gang van za ken zoals die in de loop van de zater dagavonden was gegroeid. Het is vol gens de officier een - wonder dat er de afgelopen zaterdagnacht nog niet veri ernstiger verwondingen zijn toege bracht en dat er nog niet rakere klap pen zijn gevallen. Dit is, aldus mr. De Vries, te danken aan het voorzichtig en bijzonder ordelijk en beheerst optre den van de politie. Hij zei niet te geloven dat de provo's anarchisten zijn. Anarchisten zijn idea listen. Provo's zijn mensen die gaan praten met de politie en zich laten foto graferen. Ze ontkennen niet het gezag maar ze zijn er om het gezag te trei teren, uit te lokken, ep op de proef te KRUISWOORDRAADSEL 2 3 4 0 0 16 9 10 Horizontaal: 1. lage diersoort, spons achtig; 2. met vlaggetjes sieren; 3. niet mis, zeer spoedig; 4. bid, predikant, kom; 5. vod, zeewier; 6. omlijsting; 7. lispelen, meisjesnaam; 8. zuivere, heer lijk; 9. muziekinstrument; 10. Euro peaan, gewicht, windrichting; 11. zon negod, bezittelijk vnw., staatsbedrijf. Verticaal: 1. visje, hemelbol; 2. twee tal, verheugd, Franse vennootschaps vorm; 3. eivormig, vloeistof; 4. dak rand, lichaamsholte; 5. noot, bezinksel, ouderdomspensioen; 6. sluiskolk, meisje; 7. huid, bewustzijn; 8. opbergmap, voor zetsel; 9. gebergte, vertegenwoordiger; 10. begrijpen, voorzetsel. Oplossing van 18 augustus. 1. Hoesein; 2. kleingeld; 3. maandag; 4. sportief; 5. Utrecht; 6. weinig. Op de streepjes: Heilig Land Stich ting. stellen. Het is volgens mr. De Vries een gedragspatroon dat altijd weer te rugkomt. Hij zei dat het duidelijk ie is van deze tijd, een gevolg van de snelle opkomst van de psychologie, die door een groot deel van de bevolking niet wordt begrepen. De verdedigers, die eerst een half uur tevoren aan de jongens waren toe gevoegd, waren over het algemeen van mening dat de door de offjeier van jus titie geëiste straf te hoog was. Volgens mr. Geleijnse die de Amsterdamse kan toorbediende verdedigde, zaten niet de provo's op het verdachtenbankje maar jongens, die toevallig in die rel waren terechtgekomen. Hij vroeg zich af of de gebruikte termen nog als beledigin gen moeten worden opgenomen. „Deze jongens zijn er uit overdreven mate van nieuwsgierigheid bij betrokken ge raakt", aldus mr. Geleijnse, die meen de dat het afschrikwekkende van de straf niet behoeft te worden afgemeten in de duur van de straf. Men moet volgens hem oppassen niet de indruk te wekken dat bij gebrek van het niet kunnen grijpen van de werkelijk schul- BONN, 19 aug. (DPA) Het bureau van de Westduitse bondspresident Lüb- ke heeft het onderzoek dat tegen de afgevaardigde van de christen-demo cratische partij, Hermann Conring, was ingesteld, afgesloten. Over het resultaat is niets meegedeeld. Lübke had het onderzoek doen instel len, nadat de Nederlandse regering had verklaard het te betreuren dat aan Conring een onderscheiding was uitge reikt. Conring wordt ervan beschuldigd in het bezette Nederland een rol te hebben gespeeld bij de Jodenvervol- fing. Hij heeft deze beschuldiging van e hand gewezen, de onderscheiding te ruggezonden, maar er bij verklaard, dat dit geen schuldbekentenis inhoudt. Hij wilde „de president niet betrekken bij de kritiek op mijn (Conrings) persoon." digen de toevallig daar wel ter plaatse zijnde jongelui het loodje moeten leg gen. Dit zou als een boemerang gaan werken wanneer dit ging gebeuren. Pleiter vreest dat men dan nog eens extra zal gaan provoceren. Even nadat de zitting was begonnen werd een fotograaf, die van de vier verdachten een plaatje wilde maken, met vereende krachten door agenten uit de zaal verwijderd. (Door HERMAN HOFHUIZEN) AMSTERDAM, 19 aug. Nu ik in Amsterdam ben teruggekeerd van mijn Lourdes-reis die bij nader inzien toch een pelgrimage blijkt te zijn geweest, maar dat zal ik in een volgende aflevering van deze serie over het heiligdom' nog nader probe ren te motiveren hu ik terugge keerd ben heb ik de stellige indruk gekregen, dat ik met mijn stukjes het een en ander heb ontketend. Ik acht dat een goede zaak, vooral om dat ik in Lourdes heb ontdekt drt Lourdes tussen aanhalingstekens het Lourdes sec een perfecte aan gelegenheid is. Ik heb u destijds be loofd dat ik verslag zou doen van mijn ervaringen als verslaggever. Dat getuigde van een tevoren vast gestelde subjectieve instelling op ba sis van een gegeven van objectivi teit. Zij bleek bij nader inzien met helemaal houdbaar. Ik raakte gaan deweg bij de zaak betrokken, e waarschijnlijk meer dan het een koel verslaggevend journalist krachtens zijn metier nu eenmaal gegeven is te doen. Ik begon met de zaak ervarlngsgewijs te beleven, ik werd er al gauw toe gedwongen haar tobbend te onder gaan. Lourdes is ook in hoge mate een emotionele zaak. En wie het een genoegen kan doen mag ik wel ver klappen dat ik bij een lichtprocessie gepoogd heb hèt „Ave, ave Maria" mee te zingen zingen is voor mij niet de meest voor de hand liggende mogelijkheid om mij te uiten .maar dat ik niet verder kwam dan twee woorden. Wat mij niet belet om toen en nu vast te stellen dat ik die licht processie beschouw als een uiterst beminnelijke folkloristische aangele genheid, met een achtergrond zo licht als een zeepbel. Een glimlach van de H. Maagd, zouden de littera toren onder ons zeggen. Een wonder ach ja, een wónder van mas sale argeloosheid. Maar goed, ik ben een individualist er. ik voel rnjj dus getroffen door een dame die in de trein op de terugreis individualistisch en wel de vuist te gen mij opheft, op grond van mijn verslaggevende stukjes, die zij, meen ik, niet helemaal heeft begrepen. Maar het heffen van een vuist is een gebaar dat zij in Lourdes in ieder geval niet aangeleerd kan heb ben gekregen. En in Roosendaal werd het haar (met enige verontrus ting) vergeven. Maar in Lourdes wordt geloofd. Authen- thiek geloofd, als ik u die term als re porter mag aanbieden. En als repor ter en als tobber heb ik gezien en ervaren hoezeer zulks het geval is. Had ik u soms moeten melden dat de lucht in Lourdes blauw (of zelfs grijs) is, of dat de Pyreneeën er nog steeds goed bijstaan, dat de kleuren van de priesterlijke, bis schoppelijke gewaden en die van In dische vrouwen, Italiaanse bergbe klimmers of zelfs Volendamse vissers goed bij elkaar passen? Neen, dat wist u. Maar ik mag u melden dat het geloot in Lourdes zich inderdaad manifes teert. Er wordt in Lourdes geleden (en gepronkt) met het lijden en er wordt met eenzelfde intensiteit op ge reageerd. Uit dat vonkende samen treffen ontspruit een waarheid, die ik ook niet zo maar en a bout portant uit Lourdes telefonisch kan overheve len. „Je kan de bovennatuur niet pakken," zei mgr. dr. J. van Dode- waard, bisschop van Haarlem, in Lourdes tot mij, „maar de mensen zjjn hier onbelemmerd bezig met hun geloof. Ze denken aan elkanders ziel en zaligheid." Als verslaggever zal ik de plicht om desnoods satan bij zijn staart te grij pen niet ontwijken. Maar ik moet u zeggen dat ik, toen ik staande voor de Rozenkranskerk de sacraments processie op de van hitte en kleuren kleuren zijn in Lourdes toch wel belangrijk vlammende Esplanade zag naderen, dacht dat de kern van de zaak verscholen lag in het door goud omvatte witte ding, even aan biddelijk als onverbiddelijk, en dat Maria het mij niet kwalijk zou ne men als ik dat dacht. Maar ik ben nog niet uitgeschreven, vuistschuddende dame. (Van onze correspondent) LEIDEN, 19 aug. Twee Leidse metaalbewerkers, W. van Rijn (28) en B. Kromhout (36) hebben dinsdag het leven gered van een 58-jarige collega P. van Nierop, door hem eerst uit een zeer benarde positie te bevrijden en hem vervolgens met blote handen de brandende kleren van het lichaam te scheuren. De heer Van Nierop was op de scheepswerf van Boot n.v. aan de Su- matrastraat alhier, in de uiterste boeg- punt onder het voordek van de in aan bouw zijnde Franse trawler Relay be zig met moeilijk laswerk. Plotseling vatten zijn kleren vlam door de vonken regen. Omdat hij gehurkt' zat te wer ken in de scherpe bootpunt kon hij de vonken niet tijdig doven, zodat hij bin nen korte tijd in brand stond. De twee collega's die hem hebben ge red liepen daarbij ook brandwonden op. De heer Van Rijn moest zelfs in het zie kenhuis vier ernstig verbrande vingers laten behandelen. Het slachtoffer zelf had zeer ernsti ge brandwonden opgelopen aan borst, armen, hals en gezicht. De behandelen de geneesheer in het academische ziekenhuis alhier, heeft verklaard dat hü minstens twee maanden in het zie kenhuis zal moeten blijven. Italië In de Siciliaanse plaats Cla- natisette vertonen 700 mensen vergifti gingsverschijnselen na het eten van slagroomgebakjes. 108 personen moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men, hun toestand is niet ernstig. De bakkerij, waar de versnaperingen wer den vervaardigd, is gesloten. (AFP). IJMUIDEN, 19 aug. Een 10-tons kraamvagen van het stuivadoorsbedrijf Velsen, met de ongeveer 5 ton wegende stalen bekisting van tien bij vier meter, waarmee het gat in het Amerikaanse vrachtschip „Transglobe" provisorisch moet worden gedicht, is gisteren te water geraakt. De bekisting zou, om aan boord van het in de Visserhaven liggende bergingsvaartuig Sepiola wor den gehesen voor verder transport naar de Transglobe. Tijdens het manoeuvreren met de kraanwagen raakte deze op het hel lende wegdek en gleed in het water. De chauffeur wist bijtijds uit de cabine te springen. Personeel van Wijsmuller is vannacht aan het werk gegaan om met een andere kraan de bekisting en de daaronder liggende kraanwagen op het droge te brengen. Met een kraanwagen van H. van de Boogaard uit Beverwijk gelukte het van nacht om half vier eerst de bekisting uit het water op te halen en korte tijd later ook de kraanwagen. Bekisting en kraanwagen bleken flink beschadigd te zijn. UTRECHT, 19 aug. (ANP) De Ita lianen hebben voor een verrassing ge zorgd. Ze gaan volgend jaar zomer de klok een uur vooruit zetten, waarmee zij in West-Europa het voorbeeld vol gen van de Noren en de Engelsen. De ze zomerse tijd-ingreep bezorgt nu reeds vele hoofdbrekens aan de samenstel lers van het Europese spoorboekje. Toen de nieuwe dienstregeling al was uitgedokterd, kwamen de Italianen met hun andere zomerklok. De nieuwe dienstregeling van de Europese spoor wegen gaat volgend jaar op 22 mei in, in verband met pinksteren één week vroeger dan normaal. Op het laatste moment moeten nu de dienstregelingen worden aangepast aan de nieuwe Ita liaanse zomerklok. Vooral het spoorweg bedrijf in Zwitserland ondervindt daar van de nare gevolgen, want Zwitser land is het belangrijkste spoorweg-tran- sito-land van West-Europa. Maar ook in andere landen vraagt men zich overi gens af of de Italianen in feite de klok niet achteruit hebben gezet, want vrijwel unaniem is het streven naar uni ficatie. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 19 aug. Namens zijn cliënte, de 46-jarige vrouw Antje Jansen uit Veenoord, heeft de Emmer advocaat mr. J. Drenth bij het ge rechtshof te Leeuwarden een verzoek tot schadevergoeding wegens ondergane voorlopige hechtenis ingediend. De vrouw had vijftien maanden doorgebracht in het huis van bewaring, alvorens het Leeuwarder gerechtshof haar vrijdag 18 februari vrijsprak van moord op haar man. In juli van het vorig jaar had de recht bank te Assen de Veenoordse vrouw veroordeeld tot achttien jaar gevange nisstraf, omdat bewezen werd geacht, dat zfl haar man met parathion om het leven had gebracht. De officier van justitie had toen levenslange gevange nisstraf geëist. In een bewogen zitting, die twee da gen duurde, kwam de advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden, mr. W.A. baron van der Feltz, tot de eis „vrijspraak", wegens gebrek aan bewijs. Het arrest luidde dienovereenkomstig. Op 2 september zal het hof zich be raden over het verzoek tot schadever goeding. Ook zal dan een verzoek tot schadevergoeding voor ondergane voor lopige hechtenis worden behandeld, dat mr. H. Schootstra te Leeuwarden heeft ingediend namens zijn cliënt Jacobus C. Knol uit Joure. Deze had bijna een jaar lang in voorarrest gezeten op ver denking van medeplichtigheid aan deze (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 19 aug. De poli tie hier heeft een 37-jarige man gear resteerd, omdat hij een achttienjarig meisje aan het wettig gezag heeft ont trokken. Medeplichtig hieraan zijn zijn vrouw, zijn beide kinderen en een Rotterdams echtpaar. Het meisje was op bevel van de kantonrechter in een tehuis te Bloemendaal geplaatst. De man, die geen familie van het meisje is, ontwierp een plan om haar te ont voeren. Hij reed met zijn vrouw en kinderen naar Bloemendaal, parkeerde zijn auto in de omgeving en stuurde zijn kinderen erop uit om het meisje op te halen. Zij bleek op een of andere wijze gewaarschuwd te zijn, snelde on der de ogen van de bewaakster de in richting uit en werd door de kinderen naar de wachtende auto gebracht. De verdachte heeft enige dagen met haar door het land gezworven en haar toen gebracht bij een gezin in Rotter dam, waar zij na de arrestatie van de man werd aangetroffen. Zij is nu over gebracht naar een inrichting in Velp. De politie van Roosendaal heeft de man overgeleverd aan de politie van Bloe mendaal. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 19 aug. Door tot nu toe onbekende oorzaak is gisteravond een lege benzinetank van het Essode- pot aan de Rietveldenweg ontploft. In de tank, die men bezig was schoon te maken, bevonden zich nog resten ben zine en een hoeveelheid bezinedamp. Als gevolg van de ontploffing zijn zes personen gewond, van wie vier zeer ernstig. Hierbij zijn twee medische stu denten, afkomstig uit Amstelveen en Stoppeldijk (Zeeland), die in hun va kantie bij Esso werkten. De andere drie behoorden tot het personeel van een bedrijf uit Arnhem, dat voor Esso de reinigingswerkzaamhednn in de tanks verricht. Een chauffeur van een ïn de nabij heid staande tankauto we-d door de luchtdruk uit zijn auto geslingerd en licht gewond. Op het moment van de ontploffing schoot een steekvlam van ruim tien meter omhoog en werd het gevaarte, dat een diameter van tien meter en een lengte van twaalf meter heeft, een me ter hoog van de grond gelicht, waarna het weer precies op dezelfde plaats terecht kwam. De basis van de tank werd echter geheel verwrongen. Schip pers met schuimblusapparaten en door de brandbeveiliging kon de brand ter stond bedwongen worden. De Bossche brandweer, die groot alarm had gege ven, hoefde niet meer in functie te ko men. De Arbeidsinspectie zet vandaag het onderzoek voort. Men denkt dat een Engelse sleutel, die gevallen zou zjjn en een vonk zou hebben veroorzaakt. De materiële schade wordt geschat op twintigduizend gulden. Italië In het Zuiditaliaanse dorp San Paolo Civitate, nabij Foggia, heeft zich een vergiftigingsgeval voorge daan. De taart en het ijs, die de gasten van een bruiloft werden voorgezet, wa ren bedorven. Veertig feestvierders, on der wie het bruidspaar, werden naar het ziekenhuis gebracht. (DPA). Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bi) de ANWB-oproepd! enst ln Den Haag, tel. 070-814881, dagelijks van I tot 22 uur. NEDERLAND: Echtpaar G. Meyer- Van Schaik uit Haarlem, in licht- en donkerblauwe Hillman, GD 29-33, in ho tel in Zuid-Nederland. DUITSLAND: Echtpaar A. Groot-Rij- kenberg uit Amsterdam, in crème kleurige Volkswagen, HT 17-13, in Zwarte Woud. FRANKRIJK: H. J. Jansen uit Baam, in groene Volkswagen 1200, MA 77-67, kamperend in Zuid-Frankrijk, waarschijnlijk in Avignon. feiten. Bij de behandeling van de recht zaak bleek, dat Knols oom brand had gesticht in de boerderij van Doek» Peenstra te Nes bij Akkrum (Fr.). Toen de boerin, mevr. Fetje Peenstra- Vellinga, alarm wilde slaan, had hjj haar gewurgd. De rechtbank sprak Knol van alle ten laste gelegde feiten vrij. De of ficier van justitie weigerde echter een eis tot schadevergoeding voor de voor lopige heéhtenis in te willigen. De raads man van Knol is hiertegen bij het ge rechtshof in beroep gegaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 augustus, De Mi nister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. Suurhoff, heeft alle onder hem ressorterende diensten en afdelingen la ten weten, dat bij de correspondentie met particulieren de gewone bcleefd- heidsregels in acht moeten worden ge nomen. Dit houdt in dat een brief be gonnen moet worden met „Mijnheer" „Mevrouw" of „Mejuffrouw" en dat ge ëindigd moet worden met „Hoogach tend". Volgens net ministerie heeft de be windsman dit bevolen in aansluiting op een brief van de minister-president aan de minister, waarin onder meer ge sproken wordt over een vereenvoudigde titelatuur in brieven aan de koningin. In de meeste ambtelijke brieven aan particulieren wordt in de aanhef vol staan met zijn naam en wordt ook niet met een beleefdheidsfrase geëin digd. De titelatuur in ambtelijke brieven of het ontbreken daarvan is dik wijls onderwerp van kritiek geweest. Enige jaren geleden is een rapport op gesteld door de vereniging van Raden van Arbeid over de houding die ambte naren tegenover het publiek in persoon lijke, telefonische en schriftelijke con tacten moeten aannemen. Ook in dat rapport werd geadviseerd tot de maat regel over te gaan die minister Suur hoff nu heeft genomen. Aangenomen wordt dat het voorbeeld van Verkeer en Waterstaat andere ministeries ertoe zal brengen (of nopen), een gelijke ge dragslijn te volgen. (Van onze Limburgse redacteur) VALKENBURG, 19 aug. Sjoukje Dijkstra, die haar tweede jaar als pro fessional-op-de-schaats is ingegaan, heeft haar wekelijkse aantal trainingen ten behoeve van de „Holiday-on-Ice"-show danig opgevoerd. Dit in verband met haar aanstaand optreden in New Vork op 2 september. Direkt na de laatste voorstelling in de Valkenburgse Eurohal, wanneer de leden van de showgroep, met wie Sjouk je thans optreedt, gelegenheid krijgen om even uit te rusten van „zes weken Valkenburg", moet de Nederlandse schaatsster meteen naar Amerika ver trekken om aldaar met een andere „Holiday-on-Ice "-groep op te treden in een geheel nieuwe produktie waarvan de wereldpremière traditiegetrouw in de New Yorkse Madison Garden" plaats vindt. Zo'n wereldpremière is zelfs voor on ze Olympische schaatskampioene een hele belevenis. „Ik wil in New York goed voor de dag komen, vandaar de extra trainingen", zei ze. New York is voor Sjoukje Dijkstra geen onbekende stad. Als amateur heeft zij er vroeger aan wedstrijden deel genomen, „maar ik vind het bijzonder prettig om ergens terug te komen, waar je al eerder geweest bent. Daar om misschien, dat het tweede verblijf in Valkenburg mij nog beter bevallen is dan het eerste". Na New Vork bezoekt Sjoukje Dijkstra Toronto, Baltimore en Columbus. Eind oktober keert zij weer naar ons land terug om met de Valkenburgse groep van Holiday-on-Ice een serie voorstel lingen in Amsterdam te verzorgen. VALKENBURG, 19 aug. De rijks politie in deze gemeente heeft gisteren aan de militaire vliegtuigenherkenning dienst van de Koninklijke Luchtmacht rapport uitgebracht over het onverant woordelijk gedrag van een straaljager piloot, die een dag tevoren met stunt- vliegen grote paniek heeft veroorzaakt op de Enropacamping. Volgens oog getuigen vloog de piloot amper dertig meter hoog boven de .camping. De campingbewoners verkeerden aan vankelijk in de veronderstelling, dat de straaljager een noodlanding moest ma ken. Gillend en schreeuwend stoven zij uiteen en lieten zich plat op de grond vallen. Later kregen zij in de gaten, dat de piloot niet wilde landen, maar er kennelijk plezier in had om te stun ten. Enkele vakantiegangers hebben van de straaljager foto's gemaakt en gisteren het filmrolletje ter beschikking van de politie gesteld. De door ooggetuigen opgegeven re- gistratieletters van het toestel (MT 27) wijzen, volgens de politie in de richting van een Belgisch toestel. Van de zijde van de Belgische vliegtuigenregistratie dienst vernamen wij dat de militaire toestellen van dit land geen twee, maar drie letters voeren. Van het incident was bij de Belgische Luchtmacht gis teren nog niets bekend. Het onderzoek duurt nog voort. BONN, 19 aug. (UPI) West-Duits- laud heeft Karl Hermann Knoke be noemd tot ambassadeur in Nederland. Knoke, thans gevolmachtigd minister en zaakgelastigde op de ambassade in Pa rijs, gaat begin volgende maand naar zijn nieuwe standplaats, zo heeft een re geringswoordvoerder verklaard. Knoke is de opvolger van Hans Ber ger, die staatssecretaris op het bnrean van president Heinrich Lübke is gewor den. Kenia Bij een botsing tussen twee autobussen in Kenia zjjn 25 mensen ge dood en 27 gewond. (AFP).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5