Staat Parijs in brand?" Sprookjes uit Azië en Afrika in Parijs Een op de 15 heeft pech onderweg Beatnikgolf Noodlottige rol Filmgek Betonranden Gevarenzone PLUS 21 AUGUSTUS 1965 IN Parijs is de Franse regisseur René Clément begonnen met de opnamen voor de film „Is Paris bur ning?" (Staat Parijs in brand?), het dramatische verhaal van de laatste dagen der Duitse bezetting van de Franse hoofdstad in augustus 1944. Het gegeven voor de film, die wordt uitgebracht door Paramount, is ontleend aan de bestseller van de journalisten Larry Collins (Newsweek) en Dominique Lapierre (Paris Match). Van dit boek werden in de eerste maanden na zijn verschijning 70.000 exem plaren verkocht. Op het ogenblik staat het op de derde plaats van de lijst van bestsellers in Amerika. Het scenario voor de film is geschreven door de Amerikaan Gore Vidal, in samenwerking met Francis Ford Coppola, De produktie is in handen van Paul Graetz. Het scenario geeft de gebeurtenissen, zoals die zich in de laatste augustusdagen van 1944 in Parijs heb ben afgespeeld, waarheidsgetrouw weer, daar de werkelijke feiten geen dramatisering nodig hebben. Bij het verfilmen zal men daarom zoveel mogelijk de straten en pleinen gebruiken, waar de laatste felle strijd tegen de gehate bezetter werd gestreden en waar gedurende die laatste weken van augustus 1944 meer dan twee duizend Parij zenaars het leven lieten. sen aan nieuwe muziek of dialo gen. Zijn eerste poging in deze richting filmfragmenten van de overstroming van de Mississippi te combineren met „And The Hea vens Cried" (En de hemel ween de) van Anthony Newley leid de tot een ware rage. Hij was ook de man, die voor het TW3-pro- gramma (het Britse „Zo is het toevallig ook nog eens een keer") de beroemde persiflage maakte op de rede, die de Britse premier Macmillan op het vliegveld heeft gehouden na zijn terugkeer uit Rusland. Deze filmmontage leid de tot vragen in het Lagerhuis en een belofte van de BBC om „het noóït wéér te doefi". nam niet aan. Om vijf uur ging hij, Vakantie: doe eens anders dan anders. Toen hij eens films aan het mon teren was voor het televisiepro gramma „Tonight", kwam hij op het idee om oude films aan te pas- Er was eens een man, die zo met vakantie ging: hij meldde zich, juist als alle andere dagen, 's morgens om precies kwart voor negen op zijn kantoor. Hij ging zitten achter zijn bureau. Hij stak een grote sigaar op en lachte vriendelijk tegen iedereen. Zijn benen legde hij op het schrijf mat je en zijn hoofd liet hij zachtjes ach terover leunen. Als er iemand kwam met een brief, een vraag of een boodschap, dan zweeg hij glimlachend. Pas als de telefoon rinkelend overging, begon hij hard-op te schaterlachen. Maar hij juist als anders, weer naar huis. Volkomen uitgerust. Na het lezen van een luchtig romannetje en het kijken naar al die andere men sen op kantoor, die het razend druk hadden. Da's pas echt vakan tie-vieren zei hij naderhand. landers in Zweden en van negentig pro- cent in Engeland was het vrijwel zeker, dat het links-rijden in die landen de ver ongelukten parten had gespeeld. Gebrek aan ervaring komt ook naar voren uit de reparatie-rekeningen, die met krediet coupons worden voldaan. De rekeningen van de Duitse garage6 in het algemeen behelzen voor 38 procent reparaties aan de motor: in die van de Zuidduitse werk plaatsen staat veelal een verholpen de fect aan koppeling en remmen genoteerd. In de bergen krijgen transmissie en koelsysteem het nu eenmaal zwaar te verduren. Opvallend is het, dat de Ne derlandse wagens in Frankrijk vaak te maken krijgen met gebroken voorruiten en defecten aap de vtoorwielophanging. De ANWB meent dat velen niet voldoen de bekend zijn met het feit, dat langs veel Franse wegen opstaande betonran den zijn aangebracht, die door gras en onkruid kunnen worden overwoekerd. Van die Nederlanders, die per auto op vakantie gaan, trekt meer dan de helft over de grens, vaak naar Duitsland, dat als vakantieland met Oostenrijk in een goed blaadje staat. Spanje bezit nog wel de charme van de zon, maar niet meer de charme van de „goedkoopste" al thans niet langs de kust. en Frankrijk schrikt menige automobilist af met zijn hoge benzinerekening. Joegoslavië kan op stijgende belangstelling rekenen en voor Griekenland blijkt menige automo bilist een niet-kinderachtige rit over te hebben. Meer dan twee miljoen Nederlanders zoeken het tijdens de vakantie in een tent. Heerlijk vrij, een tikje primitief en prettig „mobiel". Een half miljoen va- kantie-vierders ziet meer in een cara van of in een bungalow. Opvallend is het dat steeds meer dag" in-dag-uit automobilisten, d.w.z. mensen die voor hun werk moeten autorijden, tij dens de vakantie steeds minder zin heb ben in het maken van lange auto-reizen Zij voelen er niets voor, ook tijdens hun vrije dagen te moeten chaufferen en kie zen voor een vakantie in eigen land (lek ker dichtbij huis) of een vlieg-vakantie. Van de mogelijkheid, de auto of per trein naar de vakantie-bestemming te la ten brengen, kan maar door enkelen ge bruik worden gemaakt, omdat dit zo duur is. In de afgelopen weken vierden volgens schattingen van deskundigen twee tot drie miljoen Nederlanders vakantie- Ieder kiest zijn eigen manier. De post bode „lekker zittend" en de kantoorman „lekker wandelend", de slager „lekker in de auto" en de beroepschauffeur „lekker uit de auto". Iedereen heeft 1/0 zijn eigen wensen. Slechts één ding is belangrijk. Dat men uitgerust thuis komt. Uitgerust en tevreden. En weer vol goede moed, om aan het werk te gaan. Laatste dagen Duitse bezetting lichtstad Als wij aan sprookjes denken val len ons bijna automatisch de namen Grimm en Andersen in. Wij hebben de sprookjes verzameld die hier aan de kinderen worden gevoerd. Andere ken nen we meestal niet. Dat is jammer, want de volkeren uit andere wereldde len bezitten ook een schat aan verhalen, fabels, mythen, die kunnen wedijveren met de in deze streken overgeleverde. In de boekenserie „Gezicht der Volken" wordt dit duidelijk aangetoond. De uitgeverij „De Boekerij" te Baarn liet van deze „serie boeken met sprook jes, mythen, fabels, sagen en legenden van verre en nabije volken onder redac tie van Jac. van Hattum en Wim J. Si mons" onlangs verschijnen „Hasie Kal- bassie" en „Van het dak der wereld". Zij openen beide de deur tot een schatkamer. „Hasie Kalbassie" is een verzameling sprookjes uit Afrika. Louis C P. Rog mans bracht ze bij elkaar eri vertelde ze na. De sprookjes zijn van een ver bijsterende eenvoud, maar in hun een voud mooi en vaak doortrokken van een diepe wijsheid. Kostelijke verhaaltjes zijn erbij, die bijvoorbeeld vertellen hoe wespen aan hun wespentaille komen, of spinnen aan de knik in hun poten. „Van het dak der wereld" voert de lezer naar het andere eind van de we reld. het hoge Tibet. Wim J. Simons sprokkelde verhalen bij elkaar, die heel anders van aard zijn dan de Afrikaanse sprookjes. Zij zijn vervuld van gods dienstige gedachten en leerstellingen. Zu hebben meestal een moraal. De heili gen in de verhalen brengen de boeddhis tische boodschap over, i.i een taal die een aparte aantrekkingskracht heeft door de haast plechtige rust en de verheven wijsheid door onophoudelijk gebed en mediteren verkregen. nie er ui- spreekt. Beide boekjes bevatten verhalen die hun waardevolle inhoud door de eeuwen heen hebben verteld in talen en dialec ten die hen voor ons onbereikbaar maak ten. Het is de grote verdienste van deze serie dat wij er nu ook van kunnen proe ven. Voor deze twee eerste delen verzorgde Ad van der Eist omslag en illustraties- Hij deed dat uitstekend. („Hasie Kalbassie" en „Van hèt da dgr.toereld". Uitgegeven door De Boe kerij", Baarn. Per deel 5,90). Rijden mét en slopen in de auto. en Amerikanen Engels met onderschrif ten in de taal van het land. waar de film wordt vertoond. Gore Vidal heeft het de laatste tijd zo druk gehad als scenarioschrijver, dat hij het werk aan zijn nieuwe roman „Was hington D.C." tijdelijk heeft moeten sta ken. De filmversie van zijn toneelstuk „The Best Man" is vertoond op het Film festival, dat in Moskou is gehouden. Be halve de drie maanden, waarin hij bezig is geweest met het scenario voor -Is Paris burning heeft hij ook nog twee maanden gewerkt aan een scenario voor Jules Dassin. Dit speelt ten tijde van Pericles en zal het volgend jaar in Grie kenland worden verfilmd „Hoewel mijh laatste roman „Julian" maandenlang een bestseller is geweest", aldus Vidal, „is hij niet voor de film aan. gekocht, omdat >,De val van het Romeinse Rijk" en „Cleopatra" de producenten kop schuw hebben gemaakt voor onderwer pen uit de oude historie. „Pericles" was aanvankelijk opgezet als een groots kijk spel op beeldscherm en als zodanig heb ik het geschreven". Dassin wil het nu op kleinere schaal verfilmen, niet als kolossaal spektakel, maar meer als een karakterdrama. Dus moet het worden herschreven. Verder heb ik beloofd om een Engelse bewerking te maken voor „Fahrenheit", de nieuwe film van Truf- faud. Daarna pas ga ik terug naar Rome en mijn nieuwe roman". Voor Ramon Ortiz uit New York Is een belangrijk moment in z'n leven, een optreden in de film „The Young Savages", (Terreur van de straat) nood lottig geworden. Zes jaar geleden werden Ortiz en een paar vrienden, die met hem In een amateurtoneelclub zaten, gehuurd om figurantenrollen te spelen in deze film, waarin Burt Lancaster de hoofdrol speelt.„The Young Savages" werd op genomen in Harlem. Ortiz was in zijn element. Hij was er thuis. Iets zeggen in de film hoefde hij niet. Hij hoefde alleen maar een deel te zijn van een menigte. Niettemin was hjj zo ingenomen met zjjn optreden, dat hij zich maar al te graag de bijnaam „de acteur" liet aanleunen, die zjjn met ontzag vervulde buurtgeno ten hem gaven- De film over drie jeugdige misdadigers die een blinde Portoricaanse jongen op de stenen trap van een huis vermoorden, is onlangs door miljoenen Amerikanen op de televisie gezien in de ABC-net- work Show ..Sunday Night at the Mo vies". Natuurlijk was ook Ortiz van plan er naar te kijken. Maar vlak vóór de film zou beginnen, werd er op de deur van zijn kamer geklopt. Drie politie agenten drongen bij hem binnen om hem te arresteren als de moordenaar van een zestienjarige jongen, die od de stenen trap van een huis was gedood. Precies als in de film. Volgens de New York.se politie is de thans 22-jarige Ortiz, een knappe jonge Portoricaan met zwart krullend haar, doordringende zwarte ogen en een ring baardje, de leider van een bende, die vijf jongelui met messen en pistolen aanviel. Eén hunner werd gedood een tweede zwaar en drie licht gewond. Aanleiding tot deze aanval was een ru zie, die de dag tevoren was begonnen, toen Ortiz en zeven vrienden het onder spit moesten delven tegen een groep Italiaanse jongens. Ortiz en zijn Portori caanse vrienden bewapenden zich en zochten de jongens van de Italiaanse bende weer op. Ze troffen hen aan op de stoep voor een huis in East Harlem. Er ontstond opnieuw ruzie. Eén van de jon gens op de stoep, de 23-jarige John No bel, stond op en deelde een klap uit. Or tiz en de zijnen trokken hun meiseen en richtten hun pistolen. Walter Gordero stierf aan de hem toe gebrachte messteken, nog voordat hij naar een ziekenhuis kon worden ge bracht- De 25-jarige John Morales ligt met levensgevaarlijke kogelwonden in borst en maag in het Metropolitain-zie- kenhuis. De 25-jarige Juan Gonzales, de 18-jarige Angelo Aviles en Nobel, die de vijandelijkheden opende, konden na be handeling in het ziekenhuis naar huis. Tegelijk met Ortiz werd de 18.jarige Orlando Figueroa gearresteerd. De poli tie verwachtte, dat zij de resterende zes ook spoedig zal hebben. De tip, die tot hun arrestatie leidde, kwam van één van de ruim 200 Har- lemmers, die door de politie werden ondervraagd: „De knul, die jullie zoe ken, is „de acteur". Er zijn filmliefhebbers en er zijn filmgekken. Philip Jenkinson, wiens naam wordt vermeld bij de meeste Britse televisieprogramma's, waarin ge bruik wordt gemaakt van oude films en dan bedoelen we échte oude films; niet de min of meer belegen produkten, die de Nederlandse televisie op maandag via Nederland 1 en op woensdag via Neder land 2 pleegt uit te zenden is zo'n filmgek en hij is er trots op. Hij heeft bü voorbeeld de serie „Mad Movies" sa mengesteld, die door de Britse commer ciële televisie in dertien afleveringen is uitgezonden. Voor deze serie, die een overzicht gaf van dertig jaar filmkome die tot 1930 toe en waarbij hij o.a. ge bruik maakte van de verzameling van Bob Monkhouse, die zelf het inleidende commentaar sprak, heeft hij 21.000 kilo meter film doorgenomen- Philip Jenkinson is een rusteloze man. die volkomen bezeten is van de film. Hij begon als kinderacteur, ergerde zich aan de vergankelijkheid van het toneel en wierp zich op de film. Toen hij ontdekte, hoeveel oude films er verloren gingen, begon hij een „éénpersoonsreddingsactie" zoals hij het noemt. Thans, op 29-jarige leeftijd, heeft hij tien jaar lang oude films verzameld. John Barrymore is één van zijn favo rieten. Jenkinson is in het bezit van de enige copie die van diens „Hamlet" be staat. Barrymore heeft deze grote rol nooit voor de film gespeeld, maar hij droeg er drie scènes uit voor in de studio tijdens de vervaardiging van een andere film om te zien, of er een producent was. die iets voor een verfilming voelde. Jen kinson is er in geslaagd, deze copie op te sporen. Hij heeft ook een collectie films, waarin Marion Davies de hoofdrol speelt. Uiterst zeldzaam, omdat haar vriend, de krantenmagnaat William Randolph Hearst alle exemplaren van haar films, waarop hij de hand wist te leggen, heeft laten vernietigen. Hij achtte haar optreden er in ongepast. Beeld uit de film „The Savages", waarin de van moord verdachte Ramof Ortiz uit New York een figurantenrol speelde. Zijn bijnaam „de acteur", dis hij naar aanleiding van dit optreden kreeg, leidde tot zijn arrestatie. PARIJS wordt jaarlijks overstroomd door een beatnik-invasie en de Pa- rijse politie heeft dan ook de han den vol aan het leger met de lange ha ren en de versleten spijkerbroeken. Het kost de agenten veel tijd en dito ener gie om de mannelijke en vrouwelijke beatniks uit leegstaande gebouwen en vanonder de bruggen van de Seine te verwijderen. Het gezelschap, dat op driehonderd le den wordt geschat, bataat uit Ameri kanen, Engelsen, Duitsers. Skandinavi- ërs, Nederlanders en Fransen. Ze bezoe ken Parijs alleen in de zomer, hangen er rond in de Latijnse wijk en in stu- dentencafé's en strijken een paar francs op met het zingen van Hillbillysongs van de mensen die bij theaters in de rij staan, 's Nachts slapen ze onder de bruggen van de Seine of in half gesloop te gebouwen. Regelmatig worden ze in de vroege ochtenduren door de politie uit hun slaapplaatsen verdreven en mee naar het bureau genomen. Velen zijn „beroeps-beatnik" en laten zich bij het uitstippelen van hun route leiden door de zon, die hen 's zomers in Europa en 's winters in Afrika be geleidt. De meesten zijn rond de twin tig jaar. Zij vinden hun manier van le ven de beste en goedkoopste om de we reld te leren kennen. Een achttienjarige Zweed, die vorig jaar wegens rustverstoring Frankrijk is uitgezet, zegt: „Ik heb in de twee jaar dat ik reis, meer van de wereld geleerd dan in de zestien jaar, die ik in Zwe den heb doorgebracht. Ik heb geleerd te leven, ik heb geleerd te lachen en niet te huilen." Nederlands vakantieverkeer anno 1965: 750.000 auto's De Franse regering, de plaatselijke autoriteiten en het Parijse publiek ver lenen volledige medewerking aan het ver vaardigen van de film. Dit maakt het mo gelijk, grote gedeelten van druk bezochte plaatsen in de lichtstad, zoals de Place de la Concorde, het Louvre, de Eiffel- toren, de Are de Triomphe, de Opéra, Les Invalides en Madeleine, volledig af te zetten. Toch zal het niet eenvoudig ziin, de oorlogssfeer in Parijs te doen herle ven. Niet iedereen viert zo vakantie. Ruim de helft van de Nederlanders stapt in een auto en rijdt ergens heen. Een groot gedeelte gaat kamperen, anderen zoe ken hun heil in hotels. Als vakantie- vervoermiddel is de fiets lang niet meer zo in trek als vroeger. Insiders schatten het aantal Nederlanders, dat met de fiets op vakantie gaat, op drie tot vijf procent. Zes of zeven procent trekt er met de i brommer op uit en twee procent met i scooter of motorfiets. Ja, de auto. Het populaire vakantie vervoermiddel van deze tijd. De auto- vloot, waarmee vakantie wordt gevierd, was volgens de ANWB in 1963 al veel groter dan een half miljoen en zal nu wel in de buurt van de drie-kwart mil joen stuks liggen. En toch, toch lopen al die auto-vakantie-vierders een tame lijk grote kans op pech onderweg. De ANWB heeft het vorig jaar een onder zoek ingesteld naar de 200.000 bezitters van een reis- en kredietbrief, die per auto op stap waren gegaan. Het bleek, dat een op de 17 a 18 automobilistn tijdens de vakantie bij pech of bij een ongeval werd betrokken. En dat waren dan se rieuze automobilisten, die zich de moeite hadden gegeven een reis- en kre dietbrief aan te vragen en wellicht ook hun auto aan een goede beurt zullen hebben onderworpen, alvorens met va kantie te gaan. Men mag dan ook wel aannemen, aldus de ANWB, dat het al gemene gemiddelde nog wel ongunsti ger zal liggen. En dat betekent dan, dat de automobilist, die met zijn wagen op vakantie is, een kans heeft van een op 15. dat hij onderweg moeilijkheden krijgt. Een reden dus, om tijdens zo'n auto vakantie dubbel en dwars op te let ten. Het is bekend, dat de „gevaren zone" op één dag rijden van het hart van ons land ligt. Daar wordt de auto mobilist vermoeid: daar is hij dubbel kwetsbaar voor ongelukken. Volgens het blad Verkeerstechniek blijkt uit dei gegevens van de ANWB-alarm-centrale, I dat op de autobaan KeulenKarls ruhe in Duitsland en op de trajecten Manberge Laon Troyes en Lyon. Valence naar verhouding de meeste! Nederlanders bij een ongeval betrokken raken. De mede-oorzaak kan gezocht worden in oververmoeidheid en oner varenheid met het rijden in het buiten land. Van vijf procent van de onge vallen kon dit zelfs met zekerheid wor den vastgesteld. Van alle auto-ongevallen van Neder- 'U3U3.YYp.I3A SI S)1{33J |30JS 3p URR U3}J0(IS J3p U33 13fJ3UUCUISJCJV: URA Sn3U :3f?[33)S U93 ?J33l| 1-I0IJ3S 3p URA RZ 3p do UI30iq ijpnoqjSRA pjoq j3i[ aip 'puRij ap ura uiinp tj3S;39SR9 3p URR U3URJ3J 3p?3q 3p URA U33 .-URz U3}tlOJ jftA 3Q Verreweg de belangrijkste rol in de film wordt gespeeld door Gert Fröbe, be kend als Goldfinger in de gelijknamige James Bond-film en door zijn rol in „Die knotsgekke kerels in hun vliegende krat ten". Fröbe speelt Dietrich von Choltitz, de Duitse generaal die Parijs redde van de totale vernietiging. Gore Vidal heeft het scenario voor de film in drie maanden geschreven. „Ik zou het in veel korter tijd hebben klaarge speeld". zegt hij. „als ik niet opgescheept had gezeten met een ontwerp-scenario, dat een slechte imitatie was van „The Longest Day". Ik heb verscheidene we ken verknoeid met vergeefse pogingen, het een beetje te ontwarren en er de cliché's uit te halen. Toen kwam Francis Coppola over uit Hollywood om met me samen te werken. We begonnen helemaal opnieuw en toen waren we gauw genoeg klaar. Behalve Gert Fröbe zullen Kirk Douglas, Jean-Paul Belmondo, Alain Da- Ion, Leslie Caron en Warren Beatty in de film optreden. Gert Fröbe, hier als de Duitse caval- lerie-officier Von Holstein in de film „Die knotsgekke kerels in hun vlie gende kratten", krijgt een belangrijke rol te spelen in de door René Clément te regisseren Paramount-film ,Js Paris burning?" over de dagen, die vooraf gingen aan de bevrijding van Parijs in 1944. Op de bovenste foto Jean-Paul Belmondo, daaronder Kirk Douglas, die naast Gert Fröbe zullen optreden in deze film. Ik heb geprobeerd eens iets anders te maken van Hitier. Gewoonlijk krijgt men hem in films te zien, als een man, die in uitzinnige woedebuien zijn beve len geeft. Ik toon hem in een beheer ste, berekenende stemming, rustig zijn honden strelend, als hij zijn noodlotti ge beslissingen neemt, die aan miljoe nen mensen het leven kosten. Generaal de Gaulle zal ook in de film optreden, maar hij wordt niet uitgebeeld door een acteur. Hij zal om zo te zeggen zichzelf spelen. Dat wil zeggen, dat aan het slot van de film journaalfragmenten zullen worden gebruikt van zijn intocht in Parils. De Franse in de film zullen Frans spreken, de Duitsers Duits en de Britten ttet antwoord op de vraag, die deze met werk overladen huisvader zich stelt, kunt u waarschijnlijk niet geven. U kunt echter wel de vijf verschillen tussen de twee tekeningen ontdekken, als u beide heel nauwkeurig bekijkt. Slaagt u hier niet in, zoek de oplossing dan elders op deze pagina.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 12