Geeuwen goed voor U! Weduwe Nazi zegt nu nog: H Op rij-paden Op rij-paden Op rij-paden TE OUD OM TE RIJDEN? Kent U Laat bejaarden niet alleen achter het stuur zitten Somber vooruitzicht deze auf I I Bij na duizend exposanten in Frankfurt In het kort TOON MIJ UW GARDEROBE EN IK ZAL ZEGGEN WIE U BENT I Kleur en i karakter Geen antisemiet' „Vliegmobiel" met straalmotoren Tuinbonen Gevulde komkommer Tomatensoep door VIC SNIEKERS j 21 AUGUSTUS 1965 PLUS TLER was een fantastisch man. Ik heb hem verscheidene ke ren ontmoet en steeds maakte hij daarbij een diepe indruk op me. Hij was charmant, hoffelijk en bijzonder intelligent." ten ur- re- Eho- ALS een poes tot de conclusie komt, dat het tijd is om op te staan, piekert zij er niet over om meteen Wt haar mand te springen. Poezen zijn bijzonder intelligente dieren en u moet ®te kat dan ook niet van luiheid betich ten als 't dier zijn ogen langzaam opent, ®en paar maai hartgrondig geeuwt, zich b^rna langzaam en uitgebreid uitrekt ®h zich eerst dan aan zijn dagelijkse ■•bezigheden" gaat wijden. Houd er wel tekening mee, dat hij zich bij die uit- tekpartij graag met zijn nagels schrap tet; dat is niet zo best voor uw vloer bedekking. Zorg daarom voor een oud Ojhtje, dat u voor zijn mand legt. Als hij biet al te eigenwijs is, zal hij daarvan Welwillend gebruik maken. Om op dat geeuwen terug te komen: h zou er goed aan doen poes' voorbeeld w volgen. Geeuwen is, zoals dit dier Weet, een goede manier om te „rielek- stei", net als diep en bewust in- en uit ademen. Hoe u een en ander doen moet? ■Blijf rustig in uw bed liggen, sluit uw °gen en plaats het puntje van uw tong bphter uw ondertanden. Na een paar temuten opent u uw mond een klein stukje door uw onderkaak te laten zak ken en dan maar geeuwen, niet beschei den, maar heel uitgebreid. Doe dat een haar keer en blijf dan nog eventjes lig- 8®n, met de ogen gesloten. „Hitier was fantastisch" Dit verbazingwekkend oordeel over een man, die niets dan dood en verderf heeft gezaaid, is afkomstig van Lina Heydrich, weduwe van een der grootste Nazi-misdadigers. Keinhard Heydrich wist het te brengen tot Obergruppenfüh- rer der S.S. en tot plaatsvervangend rijksprotector in Bohemen en Moravië. Een Engelse bom, geworpen door twee Tsjechische partisanen, maakte in mei 196?, in een voorstad van Praag, een eind aan zijn leven Als represaillemaatregel be val Hitier dat de inwoners van dit stad je, Lidice, eveneens zouden sterven. De vernietiging van Lidice zal onverbreke lijk verbonden blijven met de naam Hey drich. De mannen werden gefusilleerd, de vrouwen werden weggevoerd naar concentratiekampen, de kinderen werden vermoord. Heydrichs vrouw en dochter Marte beheren thans een hotel op de Duitse Oostzeekust, waar krijsende meeuwen de lucht doorklieven en klaterende kinder stemmen zich vermengen met het geruis van de branding. Een decor, dat in schril contrast staat met een gesprek over oor logsverschrikkingen. Mevrouw Heydrich is in het begin van dit jaar hertrouwd met de Finse theaterdirecteur Manno Manninen. een neef van componist Sibe lius. Zonder terughouding vertelt zij over haar leven tijdens de oorlog. „Toen Reinhard vermoord werd, was ik in verwachting", zegt ze. Knikkend naar haar dochter, die met schotels be laden af en aan loopt, voegt ze eraan toe: „Marte werd zeven weken later in Praag geboren. De schok van zijn dood was zo groot, dat men trachtte het nieuws over de gebeurtenissen in Lidice voor mij te REINHARD HEYDRICH verzwijgen. Weken later pas vertelde een Tsjechisch dienstmeisje mij hierover" Wat was haar reactie hierop? Zij denkt ingespannen na en geeft dan een ontwijkend antwoord: „In de oorlog gebeurden aan beide kanten afschuwelijke dingen. Het bom bardement op Dresden was even wreed als de maatregelen tegen Lidice Het merkwaardige is, dat Reinhard bij de Tsjechen niet onbemind was. De Britten hebben hem gedood omdat hij de sym pathie van de Tsjechen voor Duitsland won. „Ik begon net over Reinhards dood heen te komen, toen ik een andere klap te incasseren kreeg. Mijn zoontje Klaus werd overreden door een wagen, die door een van onze Tsjechische bedienden werd bestuurd. Ik was ervan overtuigd dat er geen opzet in het spel was en daarom heb ik geen vervolging tegen de chauffeur doen instellen. De man hield, evenals zijn landgenoten die voor ons werkten, veel van mijn kinderen. Na de oorlog zijn hij en onze andere be dienden, beschuldigd van collaboratie, door partisanen gedood. Toen het duidelijk was dat het einde nabij was, verliet ik, met mijn drie kin deren, Tsjechoslowakije. In de herfst van 1945 kwamen we in Duitsland aan, waar ik me onmiddellijk bij de Engelse auto riteiten meldde. Ik verwachtte niet an ders dan dat ik zou worden gearresteerd, zoals met de meeste vrouwen van Nazi functionarissen het geval was. Maar de Britten lieten mij vrij, omdat ik naar hun oordeel geen misdaden had begaan. Ik ben heel goed door hen behandeld en ik ben hun daar erg dankbaar voor". En daarvoor heeft zij goede redenen. Na de oorlog veroordeelden de Tsje chen haar bij verstek tot levenslange gevangenisstraf. De Engelsen weiger den echter haar uit te leveren. Als het gesprek op Heydrichs liquida tieprogramma van de Joden komt, luidt haar verbazingwekkende antwoord: „Hij was geen antisimiet. Reinhard had niets tegen de Joden en hjj had met de ver delgingscampagne niets te maken". Even onbegrijpelijk is haar opinie over het na- ttonaal-socialisme. „Dat waren opwin dende tijden", zegt ze enthousiast. „Het Nazisme betekende de oplossing voor bij na al onze problemen". De eetzaal doorkijkend zegt ze: „We hebben dit alles bereikt door hard wer ken. Alles wat ik na Reinhards dood be zat was het van zijn levensverzeke ring. En een deel daarvan is geblokkeerd in West-Berlijn. Lina's dochter Marte is getrouwd met een boer en moeder van twee kinderen. „Het leven was voor de kinderen van Heydrich, direct na de oorlog niet ge makkelijk, vertelt ze. De andere kinderen spuwden naar ons. Maar dat is nu ver anderd. Onze gasten zijn erg aardig. Ve len van hen vinden, dat ik op mijn vader lijk Wat zullen we vandaag eten? tu... EEN week heeft zeven dagen en Iede re dag moet de huisvrouw maar zien, dat zij een goed bereide war me maaltijd op tafel brengt. Dat vergt heel wat vernuft en fantasie, al zijn er wellicht mannen die het niet beseffen. Een methode om de problemen enigs zins op te lossen kan zijn, een rustig ''NllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllW^ lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Is het wel verstandig, dat iemand boven de zeventig nog achter het stuur gaat zitten en zich in het moderne snelverkeer waagt? Kan hij de „verschrikkingen" van het autorijden nog wel aan? De verkeers- deskundigen zijn het er over eens. dat de meeste ongelukken in het ver keer veroorzaakt worden door perso nen beneden de 20 en boven de 70 jaar. De eersten omdat zij er vaak maar op los rijden, met bravour. maar zonder de nodige voorzichtig heid en de tweede categorie, omdat hun reacties te laat komen. Dr. Th. Boersma heeft aan het auto hijden op hoge leeftijd een artikel ge- teijd in De Verzekeringsbode en zegt oyer de „ouderen": ze zijn voor zichtig, zelfs overvoorzichtig en kij ken wel uit, maar de z.g. schrik-se- conde duurt bij hen niet één secon de maar enkele. Die schriksecon- de heeft iedereen. Als bij het rij den plotseling iets onverwachts ge beurt, dan schrikt men en bij sommi- Sen heel kort, bij andere wat langer Sebeurt er niets. De bestuurder is als "et ware verlamd en grijpt dan pas haar stuur of rem." Persoonlijk, schi—rt dr. Boersma, heb ik eens een man van 70, die ge heel fit was. maar nooit anders ineen auto gezeten had dan als passagier, Geprobeerd auto te leren rijden .Dat viel niet mee Het eerste dat opviel, teas zijn vergeetachtigheid of wel zijn Geringere mogelijkheid tot inprenting. Verder bleek mij, dat de reactiesnel heid belangrijk was afgenomen. Er wordt gezegd, aldus de auteur, dat de oudere mens zoveel evenwich tiger is, zich beter gedraagt in het verkeer. Dat hij niet zo op zijn recht van voorrang staat, enzovoort. Hij rijdt altijd een heel kalm gangetje en hindert niermamd. Waarom zou zo iemand nu een gevaar in het ver keer zijn? Wel, als hij alleen was, viel het misschien wel mee. Maar er zijn er meer op de weg en als die an deren onverwachte dingen doen is zijn reactie daarop of onvoldoende, of precies anders dan nodig was op dat moment. Dr. Boersma besluit met: dit arti kel geeft een sombere indruk voor de man of vrouw die oud is. maar toch nog fit en die autorijden een prettige ontspanning vindt. Wacht u even. al les is nog niet verloren. Als we oude re mensen laten rijden met een bij- zitter, dan is er al veel verbeterd. En als die meerijder naast hem jong is en bij de rem (handrem) kan komen, dan is er nog meer verbeterd. En als die jonge meerijder ook nog verstand heeft van do auto. zodat hij in geval van nood kan overnemen, dan is er geen bezwaar meer. Mijn conclusie is dus aldus de schrijver dat er zeker groter risi co is voor de autobestuurder, maar dat, als hij zijn hele leven goed gere den heeft en lichamelijk fit is. hij ge rust mag blijven rijden, mits. bij voorkeur, niet alleen. Vooral op lange tochten moet hij zich laten vergezel len. Tegen de bejaarde, die nog auto rijden wil leren, zeg ik, doe het niet. U leert het nooit goed meer en u bent en blijft een gevaar voor uzelf en an deren. AMERIKAANSE verzekeraars zijn somber over de toekomst van de automobilisten. Zij voorspellen een voortdurende toeneming van het aantal verkeersongevallen en (derhal ve) een verdubbeling van de auto premies in de eerstkomende vijf jaar. Het aantal motorvoertuigen, zo ver wachten zij, zal stijgen van 87 mil joen (dit jaar) tot 106 miljoen (1970) en het aantal bestuurders van motor voertuigen stijgt wellicht van 95 mil joen tot 110 miljoen (1970). De auto's zullen steeds groter, sneller en sterker warden en de wegen steeds voller. De premies voor de autoverzekering zijn in de Verenigde Staten sinds 1958 ai met 21 procent gestegen. iJWSKCi H'ÏÏ 111 Mill OIL c ^ote jerkeerstentoonstel- ling te Munchen tonen de West- dultse Bayerwerke een toekomst auto, die is uitgerust met straalmoto ren. Eigenlijk is het acht meter lan ge voertuig ook een beetje vliegtuig, want de „Vlieg-mobiel" kan zich ook door de lucht voortbewegen, via een route die hij met behulp van een soort telefoon kiest. De accomodatie binnenin de wagen is bijzonder luxueus: grote leren fau teuils geven de vermoeide zakenman rust wanneer hij rijdt of vliegt. Stu ren is niet meer nodig, daarvoor zorgt een electronische installatie. Alleen bij het straatverkeer en het parkeren moet de chauffeur nog zijn hersens en handen gebruiken. Maar ook 't laatste is hem zeer gemakkelijk gemaakt. De wielen van het voertuig kunnen negentig graden worden gedraaid en met behulp van radar-impulsen moet het heel makkelijk zijn, „in te schui ven". De wagen trekt in Müne'nen veel belangstelling, hoewel hij voorlo pig nog niet heeft bewezen ook inder daad te kunnen rijden of vliegen. Maar alleen het model al boeit de bezoe kers: zij kunnen erbij dromen over de haastige toekomst, die ons te wach ten staat. IN de serie „Kent u deze auto" publiceren we ditmaal een auto, die u beslist niet zult kennen. Het is de nieuwe Japanse auto met Wankelmotor, de Mazda Cosmo, die volgens afspraak met de licentie-hou- der van de Wankel-motor niet in on- ze streken zal mogen worden geïm- porteerd. Overigens is de wagen nog niet he lemaal rijp voor produktie: de auto op de foto is een van de testwagens, waarmee op het ogenblik m Hiroshi ma proeven worden genomen. De fa briek heeft al ervaring met personen wagens en bracht vroeger ai een 360 coupe met een 356 cc 2 cilinder mo tortje uit en een 800 Sedan met een 782 cc motor. Beide motoren waren echter van het conventionele type. Na contact met NSU besloot de fa briek de wankelmotor te gebruiken als krachtbron voor de sierlijke nieu we Mazda. De wagen is uitgerust met schijfremmen op de voorwielen en trommelremmem achter. De motor le vert 70 pk. Dat de Japanners zeer te vreden zijn ovetr het Wankel-principe blijkt wel uit het feit, dat zij al een drie-dubbele wankelmotor hebben ge bouwd (drie roterende „kamers" bo ven elkaar), die in de toekomst wei- licht zal kunnen dienen ais kracht bron voor een zware auto. In Europa beperken we ons voorlopig tot Wan kel-motoren van twee „etages". (Voor toezending van foto's voor de rubriek „Kent u deze auto?" hou den wij ons graag aanbevolen. S.) DE Internationale autotentoonstel ling in Frankfurt belooft dit jaar weer bijzonder Interessant te worden. Er hebben zich al bijna duizend exposanten aangemeld uit 14 verschillende landen. De tentoon stelling zal op 16 september a.s. om 10 uur door president H. Lüpke wor den geopend. GENERALS MOTORS heeft vorig jaar naar schatting 193 miljoen dollars uitgegeven voor een onderzoek naar de veiligheid op de weg. EEN ENGELSE rij-instructeur is veroordeeld, omdat hij de voorgeschre ven L-plaat niet op zijn motor had be vestigd. Verklaring tegen de rechter: Ik vind hem zo lelijk. ogenblikje uit te kiezen om een menu voor de hele week op te stellen. Dat spaart uiteindelijk tijd en energie. We hebben een lijstje samengesteld, dat u, hopen we, aantrekkelijk voorkomt. Tuinbonen met ham- en kaassaus, aardappelen Vruchtensla van rode bessen en ba naan. Gebakken vis. andiiviesla. aardappe len Vanillevla. Gevulde komkommer met lever, aard appelpuree Yoghurt met beschuit. Tomatensoep met groente, (stok) brood Pannekoek. Biefstuk of riblap, gemengde sla van kropsla met wortel gebakken aardappelen jg IJs. Gebakken boterhamworst, bloemkool, aardappelen H Fruit. Kip met kerriesaus, g doperwten of sniibonen. aardappelen of rijst Pruimencompote. Het doppen van tuinbonen vraagt tijd, maar uw moeite wordt beloond met een heerlijk gerecht. Als u geen tuinbonen meer kunt krijgen, maakt u deze saus dan eens bij bloemkool-of sperziebonen. Deze keer eens geen kropsla bij de ge bakken vis, maar andijviesla. Denk er eens aan, eens per week le ver te eten heel ijzerrijk en daarom zo gezond. Samen met komkommer smaakt lever uitstekend en u bent er niet duur mee uit! Als vierde menu een éénpansgerecht: voedzame tomatensoep, getrokken van soepvlees en „gevuld" met worteltjes en snij- of sperziebonen. Biefstuk en malse riblappen zijn alle bei vleessoorten, waarvan de bereiding weinig tijd vergt. Voor het bakken van een niet te dunne riblap kunt u onge veer 6 minuten aan iedere kant rekenen. Gebakken boterhamworst met gebak ken uiringen is heel smakelijk bij bloem, kool en aardappelen. Wat kleurig fruit toe verhoogt de gezelligheid. Voor de kip met kerriesaus kunt u zo wel verse kip als diepvrieskip gebruiken. Laat de diepvrieskip voor het gebruik bij voorkeur langzaam ontdooien, liefst op een koele plaats. Een aantal recepten (4 personen) zul len we wat verder „uitspinnen". De ingrediënten zijn: 3 kg. tuinbonen (bonenkruid), zout; liter water of melk, 200 g. ham, ca. 100 g. geraspte kaas, 25 g. (2 eetlepels) boter of mar garine, 25 g. (3% eetlepel) bloem, zout, peper, aroma of een stukje bouillontablet. De tuinbonen doppen en in ca. la mi nuten in een bodempje water gaarkoken. De ham fijnsnijden. De boter of margari ne smelten, de bloem erdoor roeren en bij scheutjes tegelijk, onder roeren, het water of de melk erbij schenken. De saus steeds even laten doorkoken. De ham -n de kaas met de saus vermengen en deze op smaak afmaken met zout, peper en aroma of een stukje van een bouillon tablet. De tuinbonen zo nodig afgieten. Het bonenkruid wassen, fijnsnijden en met de tuinbonen vermengen. Een deel van de saus over de bonen schenken, de rest apart erbij geven. Hiervoor hebt u nodig: 2 komkom- HET heeft me altijd verbaasd, dat vrouwen, die eens als verblin dende schoonheden werden be schouwd, het nageslacht voorkomen als weinig begerenswaardig. De op vattingen over mooi en lelijk zijn sterk aan veranderingen onderhevig. Je hoeft alleen maar een foto van jezelf, een jaar of tien geleden, te bekijken, om tot die conclusie te komen. Je dacht destijds, dat je een heel aardig japonnetje droeg en je keek dan ook stralend in de lens. Datzelfde jurkje zou je nu voor geen goud meer aan trekken. En zo is het ook met dc vrouwen, die als hoogst verleidelijk de geschie denis ingingen .Als je een afbeelding van die „femmes fatales" onder ogen krijgt, kun je er alleen nog maar har telijk om lachen. En we hoeven daar voor niet eens zo ver terug te gaan. Neem nu de „vamps" uit het begin van deze eeuw, en bestudeer de po ses, waarin zij werden vereeuwigd. De meest populaire houding was wel: vingertoppen tegen elkaar, de kin daarop rustend en mot mysterieuze blik de wereld in kijkend. De gezich ten leken maskers en fel belipstickte lippen waren zuinig samengeknepen. Heel aardig leek het hen ook om één hand op de heup te deponeren en de an dere sierlijk achter het hoofd. Anderen meenden de harten sneller te doen kloppen door schijnbaar weg te lopen, maar toch nog een blik over de schou der te werpen. Maar laten we niet al te hard la chen. Wat zullen onze kleinkinderen vinden van ons, van de manier waar op wij in de camera kijken, van onze mannequins, die nieuwe creaties nog al eens wijdbeens aan het publiek ple gen te presenteren? mers, ca. 250 g. lever, m plakken ge sneden, 1 kleine ui, ca. 3 eetlepels to matenpuree of -ketchup, ca. 40 g. boter of margarine, 20 g. (3 eetlepels) bloem, zout, peper, peterselie. De lever inwrijven met zout en peper. De ui schoonmaken, kleinsnijden en in de hete boter of margarine lichtbruin fruiten. De ui uit de pan nemen en de le ver in plm. 10 minuten bruin- en gaar- bakken. De lever in kleine stukjes snij den, de jus met een scheutje water afma ken. De stukjes lever, de ui en de toma tenpuree of -ketchup aan de jus toevoe gen en nog een paar minuten stoven. De bloem aanmengen met een beetje water en het levermengsel ermee binden. De komkommers dun schillen en in de lengte en overdwars doorsnijden. Het zaad verwijderen. De stukken komkom mer in ruim water met zout in plm 10 minuten gaarkoken. De komkommer la ten uitlekken en vullen met de lever De komkommerstukken in een vuurvaste schaal overdoen. Een scheutje kooknat en wat boter of margarine toevoegen en de komkommer nog ongeveer 10 minuten erin verwarmen. De peterselie wassen, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim fijnsnijden en over de komkommer strooien. Ingrediënten: 1 liter water, 250 g soepvlees, 1 kg soeptomaten. 150 g sperziebonen of snijbonen, een handvol worteltjes, peterselie, 50 g boter of margarine, 80 g Oh kopje) rijst, lau rierblad, een stukje foelie, zout, peper. Het vlees opzetten met het water met zout, laurierblad en foelie en zachtjes gaarkoken; rundvlees in plm. 2% uur, kalfs-, lams- of varkensvlees in plm. 1 uur. De bouillon zeven. Het vlees zo no dig van zeentj es of pezen ontdoen en kleinsnijden. De groenten schoonmaken, wassen en in stukjes snijden. In een gro te pan de boter of margarine smelten. De groenten toevoegen en een paar mi nuten smoren. De bouillon, de rijst en het vlees toevoegen. Het geheel aan de kook brengen en in plm. 20 minuten zachtjes gaarkoken. De soep op smaak afmaken. Op het laatst de gewassen en fijngesne den peterselie erdoor roeren. (Van onze moderedactie) T TEBT u een favoriete s I kleur? En hebt u zich 11 il eens afgevraagd. waarom u nu juist d i e H kleur zo graag kiest? Mis- s schien omdat die zo mooi bii uw ogen komt, misschien nok omdat uw man, uw ver- loofde of vriend er zo op gesteld is. Ik ken een meisje. dat afwisselend blauwe, s groene en rode periodes =j doormaakte, naar gelang de smaak van de vriend met wie het op dat moment „aan" was. Maar wist u. dat hel kiezen van een kleur sterk samenhangt met bet karak ter? Als we Bernat Klein moeten geloven tenminste. Deze Engelse dessin-ontwer per heeft een boekje ge schreven. waarin hij zfln le zeressen adviseert welke tint het best bij haar past. „Een blik in de garderode van een vrouw is voor mij voldoende om te kunnen bepalen wat voor type zij is Wanneer ik een overvloed aan griis en zwart zie. met daartussen een enkeie felle kleur, zoals rood of oranje, is het duidelijk dat de draag ster daarvan een beheerste vrouw is. met een grote zelf kennis. Zij waardeert de goede dingen in het leven. maar staat zichzelf daarvan slechts een beperkt genot toe. Als rood, geel en oranje domineren, hebben we te maken met een vrolijke on dernemende vrouw. Hoogst waarschijnlijk heeft ze een paar dwaze ideeën in haar hoofd, maar ze is heel ple zierig in de omgang. Overheersing van marine blauw betekent, dat de be treffende vrouw een tikje schuw is. Ze durft geen risico's te nemen en ziet op tegen verantwoordelijkheid. Een lawine aan pasteltin ten wijst op een onervaren persoontje, dat weinig onder nemingslust bezit en zicnzelf slecht kent. Een voorkeur voor groen kan op een hard karakter wijzen. Veel paars? Kan interessant zijn, maar gewoonlijk bezondigen lief hebsters hiervan zich nogal eens aan overdrijving. Alle maal volgens meneer Klein dan. En nu maar snel uw gar derobe Inspecteren. Mocht n tot de conclusie komen, dat uw favoriete kleuren op een niet zo best karakter wijzen, trekt u er zich dan niet te veel van aan. Mannen weten ook niet alles. Wat wel be langrijk is en waar het boek je dan ook op is gericht: kies een kleur die u staat. Laatst ontmoette ik iemand die niet kan bogen op een frisse gelaatskleur. Niettemin had ze een beige jurkje aan. Het effect was, dat ze eruit zag. alsof zij ijlings in het ziekenhuis moest worden opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 15