Indonesië ontkent Kleinklein kleutertje ivat doe je in mijn zee Ons weekeind- bijvoegsel Leerling- vlieger zaaide paniek Y erzet tegen gezag Verwarmings- Show Schous#% GEEN korps voor Vietnam Cooper en Conrad moeten nog wachten tot morgenmiddag 3 uur i Reeks Benzine - gevecht in Loosdrecht tourist MAGIËR MAG NIET HAPPENEN Werd Evans in 1950 als onschuldige opgehangen? Schilder zegt contract op bij V olendam van tegenslagen bij Gemini-5 Astronaut gaat maand onder water Kamerlid mevr. Hay a v. Som eren kreeg zoon „Om persoonlijke redenen" Burgemeester bouwt op water van nabuurplaats Huishoud-aWeling^^/ Minder bestendig r-iTC. 30 agenten VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1965 89sfe JAARCANC No. 32130 j,Klein, klein kleutertje, wat doe je in mijn zee" zong opera-diva Maria Callas verbaasd toen ze zachtkens dobberend op haar luchtbed een piepklein kereltje langs zag komen. „Zwemmen", kraaide de kleine en met krach tige slagen ging hij verder naar de kust van Monte Carlo. Hoe verwarmt u uw huis het best? Hoe kookt u het meest efficiënt Aardgas, olie of kolen En wat zijn de kosten? Schous Huishoudafdeling heeft en geeft het antwoord op talloze vragen. Bezoek onze permanente ver- warmings-show, waar deskun dige adviseurs u de modernste apparaten tonen s' Vraag proefrit bij: A. .1. IiOTTEVEEL's ROBERT JASPER geen toestemming. Opgewekt lagen Cooper en Conrad in huyi cabine te wachten op de lancering. Met een nogal zuur ge zicht kwamen ze er 's middags uit. Zaterdag is het wellicht zo ver. BUREAU: SMEDE9TRAAT S HAARLEM 0 Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 sent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week. 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor Machten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. PAPOEA'S VIER DAGEN DE BAAS IN MANOKWARI AMSTERDAM, 20 aug. Gisteren heeft het Tweede-Kamerlid, mevrouw Van Someren-Downer in „de Zieken verpleging" aan de Prinsengracht al hier het leven geschonken aan een zoon. Het is, voorzover bekend, de eerste maal in de Nederlandse parlementaire geschiedenis, dat een der vrouwelijke afgevaardigden een baby krijgt. Moeder en kind maken het goed. De zoon kreeg de namen Bart Jeroen, weegt zes pond en heeft blonde haren en blauwe ogen. Binnenkort neemt de man, die aan wieg van de Wegenwacht heeft ge staan en die dit „service-kind" van de ANWB volwassen heeft zien worden, afscheid. Op 3 september zullen de mannen, die op onze wegen doorlopend een oogje in het zeil houden hun directeur, de heer H. J. Rienstra, uitwuiven. Op pagina X vertelt hij over zijn ervaringen na (bijna) twintig jaar Wegenwacht". Voorts in Plus van deze week: Pag. 2.: Staat Parijs in brand? Nederlands vakantieverkeer anno 1965 Sprookjes uit Azië en Afrika. Pag. 3: Niets schoners dan het leven op het land. Franse kleuren-televisie via Russische kunstmaan Molnia. Pag. 4: Schaken, dammen, tuin, klaverjassen, bridge, puzzelen en piekeren, hebt u dat gelezen? Pag. 5: „Hitier was fantastisch" Wat zullen we vandaag eten? loon mij uw garderobe Op zijpaden. Pag. 6: Speelplaats (voor de jeugd). Spektakel rond tombe van Julia. (Van onze Limburgse redakteur) VALKENBURG, 20 aug. De stunt vlieger die hier woensdag paniek zaai de op de Europa-camping, was een 21- jarige Nederlandse leerling-vlieger van de Belgisch-Nederlandse opleidingsba sis te Brustem by St. Truiden, zo heeft de Koninklijke Marechaussee te Gul pen meegedeeld. De jongeman, een sergeant, die na zfjn basisopleiding te Woensdrecht in april naar Brustem werd overgeplaatst, waai hij solo-vluch ten mocht maken, is reeds spoedig na zijn terugkeer in verhoor genomen. Op de door toeristen van de laag over de Europa-camping heenscheren- de straaljager genomen foto's waren duideljjk de Belgische registratieletters MT-27 te zien. Bovendien meende men het type Fouga-Magister te onderschei den, dat alleen in België gebruikt wordt. Verder vernamen we nog dat via de chef van de Koninklijke Luchtmacht of via het ministerie van Buitenlandse Za ken deze kwestie verder zal worden af gehandeld. Tegen de piloot zullen on getwijfeld maatregelen worden getrof fen, daar laag vliegen als een strafbaar feit wordt aangemerkt. Inmiddels zijn meer klachten bij de politie binnengekomen over een stun tende en paniekzaaiende straaljagerpi loot. Mogelijk betreffen deze klachten dezelfde persoon. Vrijwel zeker is 't dat de piloot die dinsdagmiddag de bewo ners van de Valkenburgse Europa-cam ping met zijn onverantwoordelijke laag- vliegerij de stuipen op het 'lijf joeg, even later ook grote onrust onder de bezoekers van een vakantieoord in de Belgische grensplaats Lanaken heeft verwekt. DJAKARTA, 20 aug. (UPI) Vol gens in Djakarta ontvangen berichten hebben gewapende Papoea's Manokwari, de op een na grootste stad in West- Irian, veroverd en vier dagen lang be zet gehouden aan het begin van deze maand. Zij werden echter de stad uitge dreven door Indonesische legereenhe den die per vliegtuig uit Java waren overgebracht, aldus de berichten, die door Indonesische regerings- en leger- functionarissen worden tegengespro ken. Volgens de „Sinar Harapan", een in de volkstaal verschijnend blad, werden 24 personen, „door kolonialisten geëx ploiteerde elementen die onrust in Ma nokwari trachtten te veroorzaken", ge arresteerd. Het blad is van officiële zijde berispt. Indien aangehaalde be richten juist zjjn kan hier gesproken worden van de ernstigste botsing tus sen Papoea's en Indonesiërs in de serie botsingen die in juni begonnen en zich door heel het gebied zouden hebben verspreid. Berichten over botsingen in Soekar- nopoera (vroeger Hollandia), de hoofd stad van West-Irian, in juni, in Wamena in het centrale hooggebergte in juli en op het eiland Biak zijn door Pa poea's, reizigers en missionarissen be vestigd. Het ging hier schijnbaar om op zichzelf staande schermutselingen, voortkomend uit plaatselijke geschillen, maar de gebeurtenissen in Manokwari zouden kunnen wijzen op een georgani seerd verzet van de Papoea's tegen het Indonesische gezag. (Advertentie) Oude Groenmarkt 14-16 achter de oude St. Bavo Haarlem - Tel. 02500-11266 DEN HAAG, 20 aug. De regering heeft geen plannen tot oprichting van een vrijwilligerskorps voor de oorlog in Vietnam en heeft aan niemand op dracht of toestemming gegeven om over een dergelijk korps contact op te nemen met de heer J.H.C. Ulrici, die zegt dat hij door hoge militaire autoriteiten be naderd is om eventueel als comman dant op te treden. Dit antwoordt de minister van Defensie op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Bruggeman (PSP). De minister verklaart ook nog dat hij niet weet met wie de heer Ulrici over deze zaken heeft gesproken. - ...;Sx -r (Advertentie) niet duur wel heerlijk Weersverwachting tot zaterdag avond (opgemaakt te 11.15 uur): Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen. Aanvankelijk ma tige, later aan de kust krachtige wind tussen west en zuid-west. Iets lagere temperaturen. ZATERDAG: Zon: 5.33-19.52 Maan: 23.44-15.58 LOOSDRECHT, 20 aug. Vier pomp stations in Loosdrecht zijn in een felle concurrentiestrijd gewikkeld. Zij verko pen superbenzine acht tot. tien cent per liter goedkoper dan de daarvoor vast gestelde prijs. Andere pompstations in de omgeving zien lijdzaam toe hoe de automobilisten hun benzinepompen voor bij rijden en richting Loosdrecht kie zen. Voorlopig worden er tegen de vier nog geen maatregelen getroffen. Verschijnselen van een benzineooriog doen zich overigens niet alleen in het Gooi voor. Ook in Noordholland, met name in Zaandam en Alkmaar, woedt onder de pompstations een stille doch verwoede strijd over de benzineprijzen. Ook daar wordt superbenzine verkocht voor 43 en 45 cent per liter (de door de benzinemaatschappij bepaalde prijs is 53 ct. per liter). Advertentie automobielbedrijven Haarlem: le Emmastraat 16, te lefoon (02500) 13350. Bloemendaal: Dr. D. Bakkerlaan 12-16, tel. (02500) 57500-57501. AMSTERDAM, 20 aug. De anti rookmagiër Robert Jasper Grootveld krijgt geen vergunning van burgemees ter Van Hall om zaterdagavond een „happening" bij het beeld van het Am sterdamse Lieverdje op het Spui te houden. De burgemeester deelt Grootveld in antwoord op diens verzoek daartoe voorts mede aan de politie opdracht te hebben gegeven krachtig op te treden tegen eventuele orderverstoor ders. De anti-rookmagiër had in zijn brief aan de burgemeester verzocht hem voor zaterdagavond te 24.00 uur vergunning te verlenen ,,tot het be treden van het opstapje rond het Lieverdje ten einde aldaar, direct rond het „magies" centrum de op- CPp/.-.gi it /KWEET N/ETWAT/K 2OUM0ETEN GAANS N/ET VANOMTEPRATEN./ -JEHEBTN/ET VEEL GEZEGD VANMORGEN geroepenen image van geweld te be zweren". Namens de burgemeester is de „ma giër" nu medegedeeld: „Daargelaten de vraag of onder andere omstandig heden voor de door u georganiseerde bijeenkomsten vergunning kan of moet verleend worden, kan daar onder de huidige omstandigheden geen sprake van zijn. In de afgelopen weken is ge bleken dat deze bijeenkomsten geleid hebben tot ordeverstoring op grote schaal, verzet tegen de politie enz. Uw verzoek wordt dan ook afgewezen", al dus de brief. De chef van politiebureau Singel waaronder het Spui ressorteert com missaris P. L. Landman, deelde des gevraagd mede dat komende zaterdag avond. net als vorige week, een dertig tal politie-agenten het pleintje rond het beeldje zal afzetten zodat niemand de kans krijgt om er bij te komen. De afgelopen zaterdagavond ontstond er een rel toen provo's poogden bloemen bij het Lieverdje neer te leggen. Enige provo's hebben toen elders in de stad bloemen bij het monument van de pio nier van het socialisme in ons land Domela Nieuwenliuis gelegd. In een deze week verschenen num mer van het anarchistenmaandblad „Provo" staat dat het parool voor de komende happening is: „bloemen, stil te, stille omgang. Het ligt in de be doeling de happening te decentraliseren o.a. naar het monument van Domela Nieuwenhuis en de Dokwerker, beiden symbolen van opstand tegen onderdruk king." (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 20 aug. Onder toene mende druk van parlementaire en voor al liberale zijde en door de nog steeds voortdurende bezorgdheid van het Brit se publiek heeft de Britse minister van binnenlandse zaken een nieuw onder zoek gelast naar de ware toedracht van de gebeurtenissen, die in 1950 leid den tot de executie van Timothy Evans voor de moord op zijn dochtertje van 14 maanden. Tegelijk met het lijk van het meisje Geraldine, vond men het lijk van de 19-jarige vrouw van Evans in Rillington Place nummer 10, Notting Hill, Londen. De voornaamste getuige in het proces tegen Timothy Evans was John Chris tie, die drie jaren na de executie van Evans voor het gerecht bekende, dat hij zeven vrouwen had vermoord, waaron der de vrouw van Evans. De publieke bezorgdheid over het von nis, dat werd geveld en uitgevoerd over Evans, bewoog de toenmalige minister van binnenlandse zaken in 1953 tot het doen instellen van een onderzoek door een vooraanstaand jurist. Deze kwam tot de conclusie, dat Evans terecht ter dood was veroordeeld. Dit rapport werd destijds hevig bekritiseerd, aange zien het voor iedereen, behalve de ju rist in kwestie, duidelijk was dat Evans nooit zou zijn opt, hangen, indien men in 1950 had geweten dat de hoofdgetuige Christie een massamoordenaar was. Het nieuwe onderzoek is thans toever trouwd aan rechter Brabin, lid van het Hooggerechtshof, en zal waarschijnlijk beginnen in oktober. De campagne voor een nieuw onderzoek werd geleid door de bekende liberaal Ludovic Kennedy. Meer dan 110 Lagerhuisleden van alle fracties in het Lagerhuis hebben een motie ondertekend, waarin een nieuw onderzoek werd geëist. Tot degenen die deze campagne steunen behoort Lord Chuter Ede, die in 1950 als minis ter van binnenlandse zaken de terdood veroordeling van Evans ondertekende. (Van onze speciale verslaggever) VOLENDAM, 20 augustus Moei lijkheden in „Volendam", die al ge ruime tijd heersen als gevolg van kort sluitingen tussen sommige spelers en bestuur, hebben er toe geleid dat Jan- nie Schilder gisteravond het bestuur heeft verzocht, hem van zijn contrac tuele verplichtingen te ontheffen. Dit houdt in dat Jannie Schilder niet meer in de betaalde afdeling van „Volen dam" kan uitkomen; wèl als amateur. Over de motieven, die tot dit ingrij pende besluit hebben geleid, wil Schil der zich niet uitlaten. „Ik heb het om persoonlijke redenen gedaan. Ik ga lie ver niet dieper op deze zaak in." Geruchten, als zouden Dick Tol en Karregat op korte termijn eenzelfde besluit nemen, wenst Schilder noch te ontkennen noch te bevestigen. CAPE KENNEDY, 20 aug. (AFP, UPI) Een woordvoerder van het bu reau voor ruimtevaart heeft bekend ge maakt dat voorlopig is bepaald dat de Gemini-5 zaterdagochtend 9 uur (15.00 onze tijd) zal worden gelanceerd. Of dit ook het definitieve tijdstip zal wor den valt nog niet te zeggen. Er heeft op Cape Kennedy brand gewoed in een greppel waarin verbindingskabels van het bureau voor ruimtevaart zijn ge legd. Het is nog niet bekend hoeveel schade die brand heeft veroorzaakt. Het valt evenmin te zeggen of en zo ja, in welke mate die braad van invloed is geweest op het uitstel van de ruimtevaart van Gordon Cooper en Charles Conrad. Nadat aanvankelijk bekend was gemaakt dat een storing in het tele- metrisch systeem tot het uitstellen van de reis met de Gemini-5 had ge dwongen, werd later gezegd dat een „spanningsgolf" die door het onweer was veroorzaakt, misschien een computer heeft gestoord. „Men zou kunnen zeggen dat dit de druppel was die de emmer deed overlopen", zei een topfunctionaris. Hjj zei dat het weer voortdurend een probleem was geweest. Gisterochtend was de hemel helder doch tegen het tijdstip voor de lancering kwam een onweer op zetten. De electriciteit in het onweer heeft kennelijk de „golf" aan boord van de capsule veroorzaakt. Men verklaarde dat het slechte weer alleen niet tot uitstel van de reis zou hebben genoopt. Men wilde echter geen risico's nemen met de instrumenten en uitrusting waarvan het leven der twee astronauten gedurende acht dagen in de ruimte zou afhangen. De aftelling werd gisteren onderbro ken te 18.08 (onze tijd), tien minuten voor het startsein zou worden gegeven. Het was de tweede maal nat de aftel ling werd onderbroken, maar nu was het definitief. De eerste maal was het tellen gedurende 3 uur en 18 minuten onderbroken als gevolg van een pro bleem bij het vullen van de nieuwe brandstofcellen voor de capsule met vloeibare brandstof. Toen de tellinv weer was hervat leek alles goed te gaan. Een goed uur voor het nieuwe tijdstip voor vertrek werden de luiken gesloten. Tien minuten voor het tijdstip van vertrek kwam echter het slechte nieuws dat de „countdown" opnieuw was onderbroken. Spoedig daarna werd verklaard dat de reis die dag geen doorgang kon vinden. Met een zuur gezicht zetten Conrad en Cooper hun helm af. Wat later kon er al weer een glimlach af, maar het had hun toch duidelijk wat moeite gekost nun teleur stelling te verbijten. SAN DIEGO, 20 aug. (Reuter) D« Amerikaanse astronaut Scott Carpen ter, die in 1962 in een ruimtevlucht driemaal om de aarde draaide, gaat het komende weekeinde voor dertig da gen onder water. Hij daalt met negen „aquanauten" van de Amerikaanse ma rine in het onderzoekingsvaartuig „Sea- lab" vierenzestig meter onder de zee spiegel voor de kust van Califomië. Na vijftien dagen zullen de negen colle ga's van Carpenter naar boven worden gehaald, doch hijzelf blijft voor een pe riode van nogmaals vijftien dagen on der water. De bedoeling is de geschikt heid van de mannen te beproeven voor een langdurig verblijf onder water. Men zal trachten Carpenter van onder de zeespiegel een gesprek te laten voe ren met de astronauten Cooper en Con rad, die dan vermoedelijk in de ruimte zullen zweven. 99 UITGEEST, 20 aug. Burge meester H. Nielen van Heems kerk, die ieder plekje grond in zijn gemeente benut voor woning bouw, heeft voor zichzelf enkele maanden geleden een zomerhuisje gebouwd op een stuk aangeslibte grond in de polder De Uitgeester en Heemskerker Broek. Onbewust overtrad hij daarmee een uitbrei dingsplan van nabuurgemeente Uitgeest. Het huisje, niet veel meer dan een directiekeet, staat namelijk in de buurt van het zo genaamde Vroonmeer, op aange spoeld rietland, dat volgens het uitbreidingsplan van Uitgeest be stemd is voor „water" ten behoeve van de recreatie. Het rietland moet verdwijnen om plaats te maken voor water. De burgemeester van Heemskerk heeft daarom van de gemeente Uitgeest de aanzegging gekreg j het huisje zo spoedig mogelijk te laten afbreken en wel nog voor het einde van de maand augustus. Op zijn verzoek heeft hij echter twee weken respijt ge kregen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1