Energievoorziening na storing thans vrijwel normaal Moeder en 3 dochters omgekomen Jongen zat drie uur in angst op rots Goedkope benzine bij steeds meer vrije pompen Politie bij Lieverdje Late charge op volhouders 4 doden bij tankexplosie in Den Bosch Lottgenng Meerderheid van Labour slinkt tot 2 MORRIS Auto slipt Zwolsman denkt aan hotelbouw in Indonesië modieuze Regenkleding Ernstig geivond 0p de vloer Eetlust SCHROEFJE LOS... Koel weer Gestommei Speurhond MAANDAG 23 AUGUSTUS 1965 89ste JAARGANG No. 32132 yanzelf sprekend volgen ook de gezinsleden van de astronauten Cooper en Conrad het wel en wee van de Gemini 5 op de voet. De bovenste foto, genomen te Seabrook in Texas, ten huize van de Conrads, toont (van links naar rechts) diens kin deren Peter 10Andrew (6) bij moeder Jane op schoot, Chris (If) en op de voorgrond rechts Thomas (8) in gespan- n?n aandacht voor een tele- r>isietoestel. Hiernaast een op Cape Kennedy genomen foto Van mevrouw Cooper (boven- aan linksen haar beide doch ters Jan (een Amerikaanse meisjesnaam) en Cam, die de Gemini 5 na de lancering zo lang mogelijk volgen. CAPE KENNEDY, 23 aug. (AFP, Rtr, UPI) Het ziet er nu wel naar uit, dat Gordon Coo per en Charles Conrad, Amerika's ruimtetweeling, de volle acht da gen in hun Gemini-5 kunnen door brengen. Het heeft er om gehan gen, dit weekeinde, of de ruimte vaart niet aanmerkelijk bekort moest worden. Voorbereidingen voor een noodlanding waren zater dagavond al getroffen. Een sto ring in de elektriciteitsvoorzie ning scheen hiertoe te nopen. Maar dankzij koortsachtig zwoegen, in het Amerikaanse ruimtevaartcen trum op aarde, maar ook in de Gemini-5 zelf, is de energievoor ziening weer vrijwel normaal. De enige teleurstelling van formaat tot dusver is, dat de ontmoeting- in-de-ruimte met een ander pro jectiel: „Little Rascal" (of in het Nederlands „Nozempje") niet door kon gaan. MODEHUIS Een aantal jongelui is er diep in de nacht ondanks de poli- tie-afzetting in geslaagd het inmiddels bijna beruchte lie verdje" op het Spui te berei ken. Dat was het sein tot ge welddadig optreden van de po litie. De kijklustige massa ivas toen al naar huis. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaat van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week- 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Cooper en Conrad gezond GEMINI-5 TOCH ACHT DAGEN IN DE RUIMTE (Advertentie) niet duur wei heerlijk (Van onze Limburgse redacteur) MEMEL, 23 aug. Vier van de zes («den van het gezin Teunissen uit Weert 2lJn gistermiddag omstreeks half vier ®P de Venloseweg nabij de Noorder- t'sart bij een auto-ongeluk om het le ven gekomen. Tijdens een hevige stort- °ttl is de auto van de heer Teunissen «erinoedelijk vanwege de zware regen- a' geslipt en met grote snelheid te- een boom te pletter gevlogen. De ?a .°'gen waren verschrikkelijk. De 29- jarigf. mevr. j. Teunissen-Cox, die !|*st haar man zat. werd vrijwel op jak .gedood. Haar driejarige dochter- •s? Lisa overleed korte tijd later. Haar "Ana vjjfjarige dochtertje Christine oyerieed bij aankomst in het zieken- jjïhs te Weert en het een jaar oudere fund, (ie zesjarige Sharon, in het zie- *enhuis te Venlo. De twee overige ge- 'ns'e<len, de 33-jarige heer J. Teunis- 1®P.> inkoper van een Amerikaans be- f-ri|f in Tilburg, en zijn oudste dochter- van acht, Johanna, werden niet le- ®s£evaarlijk gewond. De heer Teu- i Se« liep een hersenschudding en een h<. .on(l op: dochtertje Johanna een "«enbreuk. tJ?®. Politie neemt aan dat de heer ™'ssen tengevolge van de enorme veril de macht over het stuur heeft watoVen doordat een behoorlijke laag de °P het wegdek stond. Direct na Tjoiiïii re botsing passeerde een Duitse hanrtfïlUn'otionaris uit Duisburg. Hij aut^ i. zeer snel en bracht met zijn en t v ee gewonde kinderen, Sharon Voni nna- naai bet ziekenhuis in sniii ,0ver- Voor Sharon mocht deze 'e bulp niet baten. Zij overleed kort »m5 mst in het ziekenhuis. Per zipw!?nce werd Christine naar het overi ?s te Weert overgebracht. Zij het ifeil onderweg. Eveneens werden nistfl overschot van mevr. Teu- naar hft1 driejarig dochtertje Lisa het Weertse ziekenhuis vervoerd. weilw, kezin Teunissen woonde pas twee de hee,'"-rWe?rt- °P 6 augustus keerde lië w»orTeUnlSu"U namelijk uit Austra- den circa tie" iaar gele- g»boortBlnnae,4IISlreerS: weer naar zijn vier dochter tje» werden m Australië geboren. DOVER, 23 aug. (UPI) Riemer de Vries, een zestienjarige Nederlan- de, is gisteravond in veiligheid ge bracht na drie angstige uren te hebben doorgebracht op een smal uitsteeksel van een ruim negentig meter hoge krijtrots onder het kasteel van Dover. Toen een brandweerman de jongeman uit zijn benarde positie bevrijdde, zei de Nederlander: Nooit meer". De brand weerman werd aan een touw op het uit steeksel van de rots neergelaten, waar na hij en De Vries naar beneden wer den gehaald. Volgens een vriend van De Vries, de uit Haarlem afkomstige Henri van Emmerik (18), „had iemand Riemer verteld dat hij vanuit Dover een prach tig uitzicht zou hebben op de haven van Dover, de rotsen van Frankrijk en de stad. Hij beklom de krijtrots, met het doel het kasteel te bereiken. Mijn vriend is altijd al avontuurlijk geweest". Van Emmerik zei dat de jongelie den van plan waren vandaag naar Ne derland terug te keren. Politiemannen, brandweerlieden, per soneelsleden van de ambulancedienst en talrijke toeschouwers waren getuige van de bevrijding van de jongeman. Het schouwspel werd beschenen door felle lampen. DJAKARTA, 23 aug. De Neder landse zakenman R. Zwolsman heeft hier verklaard, dat zijn groep oelang- stelling heeft voor de financiering van toeristische projecten in Indonesië, waaronder de bouw van hotels. Volgens het Indonesische persbureau Antara sprak hij de mening uit dat het toe risme een grote toekomst heeft in In donesië. Aan de onzekerheid, of de reis van de Gemini-5 dan toch nog bekort zou moeten worden, kwam pas zondag avond laat (onze tijd) een einde. Daar voor werd het radio- en televisiepubliek in Amerika en elders ter wereld in spanning gehouden: zou er na aanvan kelijk uitstel van 48 uur (zoals bekend zou de lancering eerst donderdagmid dag plaatsvinden), na een feilloze lan cering zaterdagmiddag, zou die zo vlot begonnen achtdaagse om de aardbol overhaast moeten worden afgebroken? Die onzekerheid was het gevolg van een mankement, dat spoedig na de lan cering bleek aan de nieuwsoortige zuur- stofwaterstofbatterij. In Moskou haastte het officiële pers bureau Tass zich de Amerikanen van „haastige spoed" te betichten, om „tot elke prijs de Sovjetvoorsprong in te lo pen". De Amerikanen deelden zater dagavond mee, dat overwogen werd de Gemini na de zesde ronde, kort na mid dernacht, te laten terugkeren. Enkele uren later volgde al de mededeling, dat men er in het ruimtevaartcentrum te Houston in Texas aan dacht de terug keer uit te kunnen stellen tot zondag avond 18.18 uur. Cooper en Conrad zelf zouden hierop hebben aangedrongen. In de loop van de zondag kwamen de aanwijzingen over de werking van de batterij, die tot stijgend optimisme aanleiding gaven en zondagmiddag kon al worden meegedeeld, dat het ruimte duo tenminste nog tot maandagmiddag in de Gemini kon blijven, tot aan de 33-ste ronde. Aan die mededeling werd toegevoegd, dat de batterij al weer vol doende stroom leverde voor een even tuele achtdaagse. Tot dusver zijn de artsen op de grond in het algemeen zeer tevreden over de gezondheidstoestand van Coo per en Conrad, al baarde het hun gisteravond wel enige zorg, dat de mannen zo slecht aan rust konden toekomen „omdat er telkens weer iets te doen viel", zoals het ruimte duo zelf meldde. In een etmaal tijds hadden ze maar twee uur kunnen sla pen. Charles Berry, chef-arts van de ruimtevaarders, vond het ook niet zo prettig, dat Cooper en Conrad zo wei nig eetlust toonden, maar hij ver wachtte toch wel, dat hier de honger op den duur de beste remedie zou zijn en de mannen zou doen grij pen naar him ruimtepillen en -tablet- ten. „Little Rascal", het kunstmaantje van 34 kilo, was zaterdagmiddag nog volgens plan in de tweede ronde door de Gemini-5 uitgestoten. Van een ont moeting kan echter niets komen, aldus de, definitieve, melding van gister avond. Het radarbaken van „nozemp je" was toen al stom geworden, omdat de elektrische voeding daarvoor slechts HOUSTON, 23 aug. (AFP) Vanuit alle hoeken van de V.S. ontving het Gemini-controlecen- trum in Houston zaterdag telefo nische raadgevingen om de moei lijkheden aan boord van de Gemi ni 5 op te lossen. Een vrouw be weerde dat ergens in de cabine een schroefje los zat. Als Cooper en Conrad dit zouden kunnen vin den zou alles weer spoedig nor maal zijn, sprak zij. Volgens haar zeggen was zij helderziende. WWMWnrtv.WWtfAVA'A op een zestal uren was berekend Na de mislukking van de „toenaderingspo ging" van de Gemini-4 tot de uitge brande laatste trap van de draagraket is het afzien van dit experiment wel een ernstige tegenslag voor het Ameri kaanse maanreisproject in zijn geheel. Bij „Little Rascal" immers zou een nieuw soort radarbaken in combinatie met een elektronisch brein gebruikt worden. Beheersing van de enterings techniek in de ruimte is een onmisbare voorwaarde voor de uitvoering van de tegen 1970 voorziene bemande reis aar- de-maan en vice versa. (Van onze verkeersredacteur) AMSTERDAM, 23 aug. De Neder landse automobilisten kopen steeds meer „goedkope benzine". Het aantal verkooppunten, waar de benzine voor vijf of tien cent beneden de normaal geldende prijs wordt verkocht, zou vol gens insiders in de afgelopen weken zijn gestegen tot tenminste driehon derd. Omtrent de herkomst van deze goedkope benzine is officieel niets bekend. De brandstof wordt bij de pompen (men spreekt wel over de Vrije Pompen) afgeleverd in tankwa gens, waarop geen merk staat. Wie in formeert krijgt te horen dat deze ben zine afkomstig zou zijn uit landen achter het IJzeren Gordijn, of ook wel, dat het hier om overschotten gaat van bekende grote maatschap pijen. Het is nog niet gebleken, dat de grote gevestigde maatschappijen een „tegen zet" zullen doen, hoewel een aantal vaste klanten zich door de bordjes „Hier is de benzine vyf cent goedko per" laat verleiden om elders te gaan tanken. Men staat op het standpunt dat goede service ook heel wat waard (Advertentie) Bartefjorisstr., Haarlem, RH. 1S332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam "*■""•«1 Ut OH HET SP/JT ME DAT TE HOREN WATMANKEER OH. DE BAAS WERD Z/EK VAN ME/ WAAROM BEN JE8t. u (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 23 aug. Het is za terdagnacht niet zoals de vorige week tot ernstige ongeregeldheden gekomen rond het inmiddels bijna beruchte „Lie verdje" op het hoofdstedelijke Spui. De zogenaamde „provo's" kwamen dit maal niet in actie. Bloemen waren thuisgelaten. Toch zijn er ook deze nacht klappen gevallen. Dat gebeurde echter zo laat, dat verreweg (ie meesten van de circa 1500 op gewelddadig amusement belus te Amsterdammers al hoog en breed naar huis waren. Alleen de stugge vol houders hebben even na twee uur nog kunnen „genieten" van een paar char ges met de blanke sabel, uitgevoerd door de 32 agenten die tot dat moment bewonderenswaardig rustig waren ge bleven onder de tientallen uitdagingen. Er werden zaterdagavond ook nog twee man gearresteerdeen 19-jarige scholier uit Amsterdam-Zuid wegens opruiing tegen de politie en een 29- jarige fysicus eveneens uit Zuid we gens het niet opvolgen van een vijf maal gegeven bevel door te lopen. Bei den hebben de nacht doorgebracht op liet politiebureau Singel. De fysicus is zondagmiddag heengestuurd, de scho lier blijft in voorarrest. Woensdag zal hij voor de officier van justitie wor den geleid. Een eventuele berechtiging zal vermoedelijk snel volgen. De politie ging al vrij vroeg tot de ze twee arrestaties over. Omstreeks twaalf uur werd de eerste man opge bracht, de 29-jarige fysicus, die per se naar „Broodje van Kootje" wilde, hoe wel de zaak gesloten was. Gesloten waren ook de meeste andere zaken rond het „Lieverdje". Café Hop pe, waarvan vorige week met luid glas gerinkel een grote etalageruit werd stukgelopen, was nu geheel duister. Brasserie De Bock op de hoek van het Spui was eveneens gesloten. Alleen café De Swart was open. Hier werden slechts stamgasten toegelaten. Van een „happening" icon volstrekt geen sprake zijn, omdat het detache ment politie, 32 man sterk, onder lei ding van commissaris Landman van het bureau Singel voor twaalf uur al het hele Spui vakkundig had afgezet. Hun aantal viel nauwelijks op in de enorme mensenmenigte die op de been was en die van alle hoeken en straten stilzwijgend stond te wachten op de din gen die, zo zei men, „onherroepelijk zouden gebeuren." Zeker 1500 tot 2000 man waren naar het Spui gekomen. Het zag er zwart. Het verkeer over het Spui was ook veel drukker dan anders. Auto's reden een beetje ondui delijk heen en weer. trams zaten vol met zich tegen de ruiten drukkende passagiers. En de menigte wachtte zwijgend als gold het een Stille Om gang. Tot half een hadden de agenten het bijzonder druk met het regelen van het verkeer. Daarna werd het wat rustiger. De menigte bleef. Onder de toeschouwers bevonden zich merkwaardig genoeg veel vrouwen. Ook oudere. Men kon verder jongens zien die de leeftijd van twaalf jaar nauwe- lijks hadden bereikt. Maar het meren deel van de massa bestond toch uit langharige en merkwaardig geklede jongelui, waarvan de sexe op het eer ste gezicht niet duidelijk was vast te stellen. De provo's waren er ook. Zij lie- (Van onze Brabantse redactie) DEN BOSCH, 23 aug. Van de slacht offers van de explosie in een benzine tank van het Esso-depot te Den Bosch, die woensdag j.l. heeft plaats gehad, zijn thans vier mensen overleden. Nadat vrijdagavond reeds de 44-jarige H. Verdonk uit Soest was overleden, zijn in het afgelopen weekend eveneens over leden de 22-jarige A. Sweers uit Babbe- rich en de beide medische studenten de 31-jarige J. de Jong uit Amstelveen en de 26-jarige A. Kerkhaerd uit Stop peldijk. Thans is van de slachtoffers alleen nog in leven de 43-jarige G. van Hal uit Arnhem, wiens toestand even een» nog ernstig is. pen een beetje verloren rond in dit gewoel en probeerden nog enigszins munt uit deze avond te slaan door a raison van 1,50 gulden het tijd schrift „Provo" te verkopen. Het ging grif van de hand. Super-happener Robert Jasper Grootveld werd niet gesignaleerd. De hoofdcommissaris van politie sloeg eenzaam op het Spui staand, de acti viteiten van zijn personeel gade. Er werd hevig geprovoceerd. De gera niums van Erasserie De Bock werden als boeketten voor de voeten van de agenten geworpen, er sneuvelde zelfs een ruit in de onduidelijke bewegingen van de jeugdige massa. Maar de agen ten beheersten zich. Geen sabel werd getrokken. En de massa wachtte. Tot na één uur. Toen begonnen de meesten duidelijk teleurgesteld af te druipen. Tegen twee uur waren er nog een twee honderd man op het Spui, jongelieden die niet ophielden het gezag tot (ge weld) daden uit te lokken. Zij hadden tenslotte nog succes. Na twee uur voorbeeldige beheersing scheen het moreel van de agenten in te storten. Dat gebeurde toen een paar jongelui er in slaagden het „Lieverd je" te bereiken en daar een vreugde dans uit te voeren. Een snelle charge maakte een eind aan hun capriolen. Zij werden tot op de grachten en de kleine steegjes rond het Spui met de blanke sabels achtervolgd. Op het Spui zelf duldde de politie vanaf dat moment niemand meer in het gezichtsveld van het beeld. Zelfs een aantal verslagge vers moest halsoverkop vluchten voor de op dat moment van nog maar wei nig beheersing getuigende agenten. (Advertentie) Kwal iteitsrei n igen STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT S - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TTL. J1561 BINNENWEG 137 - TEL. 84373 DARTFORD. 23 aug. (UPI) Het overlijden van de Labour-parlementa- riër Norman Dodds heeft de meerder heid van premier Wilson in het Britse Lagerhuis zondag doen slinken van drie tot twee. Norman Dodds, die bekend stond als „de kampioen der Zigeuners", over leed zondag op 61-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Dartford als gevolg van een hartaanval. De parlementariër, die op 4 augustus in het ziekenhuis werd opgenomen, vertegenwoordigde sedert 1951 het kiesdistrict Erith en Caryford. Kent, in het Lagerhuis. Drie jaar ge leden voerde hij met succes een cam pagne voor de inrichting van een per manent zigeunerkamp in de buurt van zijn eigen district. Ten teken van rouw hebben de zigeuners toen zij hoorden van zijn overlijden, de gordijnen van hun woonwagens gesloten- Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur): Bewolkt met enkele opklaringen en geen regen van betekenis. Vannacht hier en daar in het binnenland mist. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. Weinig ver- verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon: 5.38-19.46 Maan: 1.44-19.06 Indringer slaat vrouw (58) neer IJMUIDEN, 23 aug. In de nacht van zaterdag op zondag is de 58-jarige weduwe G. J. H., die op dat mo ment alleen thuis was, in haar wo ning Willebrordstraat 26 te IJmui- den-oost door een onbekende man met een ijzeren voorwerp neergesla gen. Ondanks een gebroken arm en ernstig schedelletsel is zij de straat overgelopen naar het huis van haar zoon aan de overkant, waar zij met de sleutel, die zij bij zich had gesto ken, naar binnen is gegaan en naar de slaapkamer gelopen om haar zoon en schoondochter om hulp te vragen. De vrouw, die via het Antonius Zie kenhuis naar het Academisch Zieken huis in Leiden werd gebracht heeft de politie niet veel inlichtingen kunnen verschaffen. Zij houdt regelmatig kost gangers, voornamelijk voor Hoogoven» en Papierfabriek, maar op het moment van de misdaad was niemand thuis. Ook een echtpaar, dat bij haar boven een kamer heeft gehuurd, was nog niet te ruggekeerd. Zij was wakker geworden door ge stommel. Toen zij in de voorkamer een schim zag, was zij er op afgegaan met een stok, waaromheen een tafelzeiltje was gerold. Van de indringer kon zij geen signalement geven. Zij had de man alleen maar op zijn rug gezien. Zodra hij haar bemerkte had hij haar een paar slagen met een ijzeren voor werp op het hoofd gegeven, die zij slechts gedeeltelijk met haar arm had kunnen afwentelen. Of de vrouw daar na bewusteloos is geworden danwel meteen naar het huis van haar zoon is gegaan, kon nog niet worden vast gesteld. De hevig geschrokken zoon waar schuwde direct de politie en de onge- vallendienst. De recherche is tot 's nachts vier uur intensief bezig geweest, o.a. ook met een speurhond, maar dat leverde geen enkel resultaat op. Zondagmorgen om 9 uur werd het onderzoek hervat nu met assistentie van deskundigen van het gerechtelijk laboratorium uit Den Haag. De politie heeft nog niet kunnen na gaan of er iets wordt vermist. Ook heeft de politie in huis geen geld gevon den. Evenmin kon worden vastgesteld, langs welke weg de man is binnenge komen. Aan de voorkant stond een raam gedeeltelijk open en uit de venster bank was een bloempotje op de grond gevallen, maar dat kan ook tijdens de worsteling zijn gebeurd. Minder waar schijnlijk, maar niet uitgesloten is, dat de man aan de achterzijde is binnen gedrongen. Poortdeur en achterdeur wa ren niet gesloten. Inmiddels is komen vast te staan, dat de vrouw, nadat haar de slagen waren toegebracht, enige tijd op de vloer van haar woning heeft gelegen, voordat zij naar het huis van haar zoon aan de overkant van de weg is gegaan. De toestand van de vrouw was zondag vrij goed, maar zij moet nog geope reerd worden. SOVJET-UNIE Dit jaar worden bijna 2000 km nieuwe spoorlijn aange legd, voornamelijk in Siberië, de Oeral en in het Verre Oosten, aldus Tass. WEST-DUITSLAXD Op het ogen blik spreekt 24 procent van alle West duitsers Frans en 26 procent Engels. In 1956 waren de percentages voor bei de talen respectievelijk 10 en 17. (DPA)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1