ARTIS-D1RECTEUR „T:r ansportkist dode leeuwin niet te klein" Dr. Jacobi boos over de verwijten van Engelsen 7 A Iweer meer swing in Taptoe GEEN NIEUWE MEDISCHE FACULTEIT BUITEN ROTTERDAM Nu het haar weer kort: „si jolie Robert Kennedy had geen bezwaren tegen Johnson Citroen is overal goed voor A.IN.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BlNNEN-en BUITENLAND Booreiland losgeslagen Weet-je-mode weetje Katoen uit Mexico Senator ontkent bewering in boek van Theodore H. White Geen pauw Moeder en zoon uit zee gered Minister Diepenhorst Vrouw beslecht echtelijke ruzie met broodmes Twee doden hij oversteken Ned. tanker redt zeven Engelsen van zeiljacht Wat kinderen ervan zeggen Persiflage Herdenking SCHOENENKONING BATA OVERLEDEN Lichaam Meer pap DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 Historische schutters in actie op de Taptoe Delft 1965. MINISTER DIEPENHORST Calsinistisch (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 26 aug. Artisdirec- teur dr. E. F. Jacobi krijgt sinds de tragische dood van de een jaar oude leeuwin Vera eind vorige week tijdens net transport per vliegtuig van Am sterdam naar Londen vrijwel dagelijks brieven waarin hjj wordt beschul digd van dierenmishandeling, waarin nij wordt uitgescholden en waarin hem zelfs eenzelfde dood wordt toegewenst als de leeuwin gestorven is in haar transportkist. De meeste van deze brie ven komen uit Engeland. Er zijn er °ok een paar uit Nederland bij, meest al anoniem. De heer Jacobi heeft ze zonder zich op te winden in de prulle- bak gegooid maar is zich de afgelopen dagen bijzonder gaan opwinden over de ondeskundigheid die Artis door zo genaamde „dierendeskundigen" uit Londen wordt verweten. Op een spoed- Persconferentie in Artis heeft hij gister middag duidelijk uiteengezet hoe hij over de dood van de leeuwin denkt, over de reacties die daarop met name uit Engeland zijn gekomen en die hij slechts via kranten te weten is geko men. Enig officieel contact met Lon den is er niet geweest. ,,Als ik morgen weer een even oude leeuwin van dezelfde afmetin gen moet versturen, zo verklaarde de Artisdirecteur, dan ging die weer in een kist van dezelfde afmetingen. Want de kist waarin de gestorven leeuwin Vera zat, was beslist niet te klein. Wat denkt men wel, het is niet het eerste dierentransport dat w\j verzorgen. Bovendien zijn wij er al leen maar mee gebaat deze dieren in leven te houden. Financieel maakt het voor ons niets uit of een leeuw in een grote of een kleine kist per vliegtuig wordt vervoerd, maar wij houden in het belang van de leeuw zelf bepaalde maten aan. Hij moet m zijn kist kunnen staan, liggen en zitten. En dat kon in deze kist van 110 hij 50 bij 90 cm. De gestorven leeu win was, zo hebben wij nagegaan, b\j de schouders 65 cm. hoog, 30 cm. breed en als zij met gestrekte poten lag 100 cm. lang. De afmetingen van de kist kunnen, ik blijf erbij, haar dood nooit veroorzaakt hebben, zoals de „deskundigen" uit Londen suggereren. Ik zou zelf dolgraag willen weten serï"aan het dier is doodgegaan. De Lons waarvan ik niet weet of deze in Zou vn wel vakkundig is uitgevoerd, gesti?abben uitgewezen dat de leeuwin gevenï-iis- ■De kist was echter goed dat h I erd- Een mogelijkheid kan zijn Vlioo-f ventilatiegat onderweg in het men 's afgesloten, hetzij doordat -A'1 ar andere goederen tegenaan ge- kSm heeft, hetzij doordat er bijvoor- p h aan postzak tegen aangevallen is. Kr moet tijdens het transport een fout zijn gemaakt. Een paar jaar geleden zjjn drie poema's tijdens een lucht transport naar Moskou door eenzelfde oorzaak om het leven gekomen, maar (Van onze correspondent) PETTEN, 26 aug. Dapper optre den van twee jeugdige leden van de reddingsbrigade van Petten heeft het le ven gered van de 56-jarige Duitse mevr. Wenning uit Berlijn en van haar zoon. Weiden waren in zee gegaan hoewel de strandwacht het hun had afgeraden. Desondanks stapten ze in de hoge gol ven. Hoewel de strandwacht herhaalde lijk toeterde gingen beiden steeds ver der. Ineens kwamen zij in moeilijkhe den. Een Duitse mevrouw ging te wa ter met een reddingsboei, maar zij kon haar in nood verkerende landgenote met bereiken. De twee jongens, Jur- ï'dh Manneveld (14) en Henk Vriesman lm), die gekleed aan het strand waren slaagden er in de uitgeputte vrouw te bereiken en haar op een reddingsboei td leggen, die daarna naar de kant kon worden getrokken. De zoon had het minder moeilijk dan zijn moeder, maar (h) nam de hulp van beide Pettense jongens graag aan. ""iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiimiiimmmiiiiimiiiiiifimiKi Wegens familie-omstandigheden wor- jh de volgende personen verzocht zich jr melden b(j de ANWB-oproepdienst Den Haag. tel. 070-814381. dagelijks an 1 tot 22 uur. ENGELAND: Mej. H. Hulsbergen uit pisterdam, in crèmekleurige Renault n 4, MF 49-72, in Engeland. j BELGIË: J. W. Wessels uit Amster- u~m, in rode 2 CV, kenteken onbekend, amperend bij Bouillon. LUXEMBURG-DUITSLAND: Echt- A. J. v. Doesburg-Beverwijk uit - msterdam, in lichtgrijze Volvo, XT 62- haar Karlsruhe. DUITSLAND: Mevr. Joh. Boersma- van uit Rotterdam, in auto, waar- l^uitsianddere gegevens onbekend, in TiPiS2ïSLAND, ZWITSERLAND, OOS- in Echtpaar Regoor uit Baarn gezelschap van echtpaar L. v. Hilst Tic ^Sisterdam, in een witrode Citroen EP 69-17, in Cuid-Duitsland, Zwit serland of Oostenrijk. JTAUE: A. B. H. de Wilde uit Am- Htt eom' 'n donkergrijze Opel Rekord, au °"65, vermoedelijk in Milaan. „JV^pNEDERLANDF. Thijssen etoV, difrdam, in lichtgroene Volkswa- naar NedMiand.6^™5 West"Eur°Pa uifPA^\JtE"FRANKRIJK: J- Blauwijkei JU 7?so fmVT,in rode CRroën 2 CV, a d pL,d 76-39, waarschijnlijk a. d. Costa Brava of naar Nederland. nogmaals dit is een gissing. Weten doe ik het niet, wel weet ik d#rt men ons in Londen ondeskundigheid verwijt. In Londen doet men alsof iedereen behal ve zij ondeskundig is. Laat ik maar zeggen dat juist onze ervaringen met dierentransporten per vliegtuig via Londen vaak bedroevend zijn geweest. Een paar j'aar geleden heeft men een aantal kolibri's afkomstig uit Zuid- Amerika twaalf tot veertien uur zonder eten op London Airport laten staan. De helft kwam dood aan in Amsterdam. Zo zijn er meer voorbeelden te noe men. Het is zelfs zo dat wij in Londen een agent hebben die speciaal de op dracht heeft ervoor te zorgen, dat alle voor ons bestemde dierentransporten zo snel mogelijk worden doorgestuurd. Om nog even op de zaak van de dode leeuwin terug te komen, het dier is hier in Artis 's middags in de kist ge stopt door de hoofdoppasser van de roofdierengalerij, die al 27 jaar in dienst is en die deze leeuwin zelf thuis met de fles had grootgebracht omdat zij door de moeder was verstoten. Deze man was er persoonlijk bij betrokken dat de overtocht zo goed mogelijk zou verlopen. Hij heeft ook tie maten van de kist opgegeven aan de firma die deze moest vervaardigen en merk waardig genoeg heeft, toen deze kist in Artis arriveerde, ook tegen een col lega gezegd het lijkt wel of de kist groter is dan wij hebben besteld." De KLM heeft inmiddels een verkla ring uitgegeven waarin o.m. gezegd wordt dat zij jaarlijks duizenden dieren vervoert, dat er een enkele maal wel eens iets fout gaat, maar dat dit dan niet het gevolg is van „dieronterende vervoersmethoden", dat de KLM ook voor het vervoer van dieren een we reldwijde reputatie heeft opbebouwd en dat de KLM ieder dierentransport wei gert indien er ook maar de geringste twijfel zou bestaan omtrent verpakking en transport welke nadelige gevolgen voor het dier zou kunnen hebben. DELFT, 26 aug. De Taptoe-leiding schijnt te zijn voortgegaan op de vorig jaar al ingeslagen weg: er «s «eer wat meer swing in de Taptoe Delft. Trou wens, over de gehele linie is de Tap- (Van onze verslaggever) AMSTERDAM,, 26 aug. In de eerst volgende jaren kan er nog niet gedacht worden aan de oprichting van een nieuwe medische faculteit buiten Rot terdam. Dit heeft de minister van On derwijs en Wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, gezegd in een inter view met het nationaal studenten nieuwsblad „Student". De bewindsman ontkende met beslistheid de geruchten over een mogelijke medische faculteit in bjjvoorbeeld Tilburg. De eisen die Rotterdam stelt om tijdig gereed te ko men met de daar te vestigen zevende medische faculteit zijn daarvoor te hoog. Twee redacteuren van het Algemeen Studenten Persbureau hebben minister Diepenhorst uitgebreid zijn mening ge vraagd over de meest uiteenlopende kwesties betreffende universiteit en studentenwereld. De letterlijke tekst van het vraaggesprek is opgenomen in het nummer van „Student" dat de ko mende dagen verspreid wordt onder al le studenten van Nederland. Als meest dringende problemen van het wetenschappelijk onderwijs ziet de minister op dit moment de uitbreiding van de universitaire gebouwen en de studieduur. Beide problemen zjjn moeilijker op te lossen dan men over het algemeen denkt. De oprichting van een vierde Technische Hogeschool laat op zich wachten. Hoewel in verschillende ge meenten, die als „gegadigden" gelden al uitgebreide voorzieningen worden ge troffen en er zelfs al gronden zijn aan gekocht, zal over de plaats van vesti ging voorlopig niet beslist worden. Men KRUISWOORDRAADSEL 9 10 Horizontaal: 1. instrument dat stijgen en dalen aangeeft; 2 boos maken; 3. vernie len; 4 familielid; 5. heerser; 6. vuurvaste steen; 7. samengestelde klinker, Italiaanse rivier, deel van fornuis; 8. in wijde plooien schikken; 9. mansnaam, rivier in Betuwe; 10. plaats in Zuid Holland, ut supra: 11 stot voor inspuiting, voegwoord. Verticaal: 1. hete wind in Italië, politieke partij; 2. loopvogel, plaats in Gelderland; 3. oorlogsvloot, tocht; 4. wenk, netelige toe stand; 5. oorspiegel, s-a-t; 6. Japanse munt, sportevenement, maatstok; 7. plaats voor lijkverbranding; 8. grondsoort, ook; 9. En gels telwoord, nauw; 10. bewoners van Europees land, telwoord. Oplossing van 25 augustus 1. cahier; 2. schrik: 3. portier: 4. Nacht wacht; 5. admiraal: 6. marine. Op de streepjes: Checkpoint Charlie. hoopt hierover evenwel nog in de zit tingsperiode van het huidige kabinet concrete plannen op tafel te leggen. Wat betreft de studieduurverkorting meent minister Diepenhorst dat in de eerste plaats vanuit de universitaire wereld initiatieven moeten komen. De visie van de minister over de stu dentenwereld wordt door de redactie van „Student" heftig bekritiseerd. Het blad noemt de uitlatingen van de be windsman „een bedroevende persiflage op een deskundige". „Zijn visie is anno 1935", schrijft de redactie. „Hij denkt nog over een studentenwereld zoals die was in de tijd dat hij studeerde". Nagenoeg alle punten die door de Studenten Vakbeweging worden ge propageerd wijst prof. Diepenhorst af. Studentensyndicalisme acht hij een con tradictio in terminis en hij is tegen de invoering van een studieloon omdat dat te ingrijpende verandering in het huidige universitaire bestel met zich zou meebrengen. Bovendien zou de studievrijheid sterk worden aangetast. Volgens de minister zijn de studenten daar juist zo op gesteld. Het is z.i. een psychologisch gegeven dat een langere studie voor vele studenten een kwestie van status is. Volgens „Student" zijn ook de opvat tingen van de minister over het gezel ligheidsleven wel erg verouderd. Over de groentijd, in welke vorm ook, zegt de minister dat de feitelijke bedoeling ervan is „het verschaffen van een niet onaangename drie weken voor oudere jaars". Misschien ging dat in 1935 op, repliceert het blad. Met de woordspe ling „minister Diepenhorst is wel dege lijk anti-revolutionair en in het minst Calsinistisch", wordt het commentaar op het interview besloten. toe-muziek iets lichter, iets vlotter dan voorgaande jaren en het publiek stak dat gisteravond tijdens de voorpremiè re met onder stoelen of banken: er was mts langer en ook een iets na drukkelijker applaus dan vroeger. In het centrum van de belangstelling staan de twintigste verjaardag van de bevrijding en het driehonderdjarig be staan van het korps mariniers. Zowel de Marimerskapel met tamboers en pij pers als de niet-musicerende korpsle den hebben hun beste beentje voorge zet en wanneer zij op deze weg voort gaan zullen zu in populariteit de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht mis schien met voorbij streven maar toch zeer dicht benaderen. Vooral met de eenvoudige historische scène met Ma riniers van tweehonderd jaar geleden en met de subtiele muziek van „Faran- dola van G. Bizet, bewerkt door J. P. Laro oogstten de Marine-mensen sue- ces. De veelgeroemde Luchtmachtkapel on der leiding van kapitein Van Diepen beek bracht naast de al bijna legenda rische „Stars and Stripes forever" een voortreffelijke „A trumpet fiesta", van D. Philips, dat heel duidelijk aan on vervalste swing deed denken. Tot groot genoegen van het publiek, dat heel dui delijk liet weten dat een Taptoe Delft zonder swing van de Luchtmachtkapel geen echte Taptoe is. Naast de Konink lijke Militaire Kapel, Luchtmaehtkapel, de Marinierskapel en de Johan Willem Frisokapel, oogstte uiteraard ook het Spookpeloton weer alom bewondering. Opnieuw klonk het salvo als een dave rende verrassing. De vernieuwing in het repertoire van de Taptoe bleek ook heel duidelijk uit de muziek rondom de herdenking van twintig jaar Bevrijding. De vier grote korpsen speelden „Don't fence me in", „Sterren stralen overal" en „Daar zijn de appeltjes van Oranje weer". In de verbindende tekst tenslotte wordt nog te veel een ideaal beeld geschetst van een krijgsmacht. Ook over de voortref felijke banden tusen volk en leger wor den nog heel wat zwaarklinkende woor den gesproken. Waarom in deze Tap toe, die steeds meer uitgroeit naar ech te show met alle geweld citaten uit godvruchtige gezangen of psalmen ge bruikt moeten worden, zal wel altijd onduidelijk blijven. (Van onze correspondent) AMERSFOORT, 26 aug. Woens dagochtend heeft een 48-jarige vrouw in Soest een huiselijke ruzie met haar 53-jarige echtgenoot beslecht met een broodmes dat zij haar man in de borst stak. Het mes was tot in de rechter- longtop doorgedrongen, zodat operatief ingrijpen in het ziekenhuis Zonnegloren noodzakelijk bleek. De huiselijke sfeer in het gezin was niet best. Twee van de vjjf kinderen bevinden zich in een verbeteringsin richting. De ruzie ontstond doordat de man zich achtergesteld meende bjj de inwoners van het gezin. De man wond zich dermate op dat hu de gehele in ventaris kort en klem sloeg. Vervolgens wilde hij met een koekepan zjjn vrouw te lijf gaan. Deze wachtte die aanval niet af maar stak haar man een brood mes in de borst. Dat was tevens het einde van de twist. Ondanks zijn hevig bloedende wonde reed de man op zijn bromfiets naar de huisarts en via deze kwam hij in het ziekenhuis Zonnegloren. De vrouw waarschuwde hierna zelf de politie, die tot arrestatie overging. Zij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De man verkeert niet in levensgevaar. BRUMMEN; 26 aug. De achtjarige Efie Vreven is gistermiddag om het leven gekomen, toen zij, de rijksweg op de fiets overstekend, door een auto werd aangereden. Het meisje was op slag dood. WAARLAND Bij het gemeentehuis van Oude Niedorp in 't Veld is gister avond de 58-jarige mevrouw A. Jong de Jong gedood toen zij het fietspad wilde oversteken om de bushalte te be reiken. Zjj werd aangereden door een bromfietser en zo ernstig gewond dat zjj even later is overleden. MAASSLUIS, 26 aug. Het Neder landse tankschip Ossendrecht heeft gisteren zeven Engelsen, vier volwas senen en drie kinderen, gered van een zeiljacht, dat op 48 mijl van Scheve- ningen in moeilijkheden was geraakt. Het jacht, dat water maakte door het ruwe weer, werd op sleeptouw geno men door de sleper Maasbank uit Hoek van Holland. De twee schepen hadden koers gezet naar het jacht, nadat dit om half één begonnen was SOS-seinen uit te zenden. De Ossendrecht, die op weg was van Hamburg naar Canada, heeft de reis onderbroken om de ge redden af te zetten in Dover. Het jacht is intussen gezonken. Het had door de averij zijn drijfvermogen verloren. IJMUIDEN, 26 aug. De plaatsing van het boorplatform Endeavoui op on geveer 45 mijl ten zuid-oosten van West- hartlepool is door het slechter gewor den weer een moeizaam karwei gewor den. De sleepboten Noord-Holland en Utrecht van Weismuller, die zaterdag in Westhartlepool waren aangekomen, vertrokken maandagmorgenvroeg met mooi weer met achter zich het plat form. De reis verliep voorspoedig en aangekomen op de juiste positie werd het platform gemeerd op zijn eigen verankering, die daar al eerder was aangebracht. Daarna gooiden de sleep boten de trossen los maar zij bleven in de buurt totdat het platform op zijn honderd meter lange poten zou staan. Dinsdagavond toen de zee werd op gezweept door stormachtig weer ging het platform doo zijn eigen veranke ring heen. De beide sleepboten slaag den er echter spoedig in weer vast te maken. In overleg met de leiding aan boord van het platform werd besloten beschutting te zoeken onder de oost kust van Engeland. De Utrecht met haar 3750 ipk en de gloednieuwe Noord- Holland met haar 2950 ipk sleepten het platform in de richting van Flambo- rough Head, waar het transport in de loop van woensdag aankwam. Het plat form is daar in de luwte van de kust op zijn poten gezet in afwachting van beter weer. Als de verankering is ge controleerd en eventueel hersteld, zal opnieuw naar de boorplaats worden ge varen om het platform daar alsnog neer te zetten. SAO PAULO (Brazilië), 26 aug. Jan Antonin Bata, die voor de oorlog een grote schoenindustrie in Tsjecho- slowakije heeft opgebouwd, is dinsdag in Sao Paulo overleden. Bata verliet Tsjechoslowakije na de oorlog, toen het bewind in communistische handen kwam. Ook in Brazilië heeft de schoenko ning een grote industrie in het leven geroepen en er zelfs een naar hem ge noemde stad gesticht, Batatuba ge naamd, voor de arbeiders van een van zijn grootste schoenfabrieken. In deze plaats zal hij begraven worden Jan Bata is 67 jaar geworden. Hij was een halfbroer van Thomas Bata, de oprichter van de zaak, die in 1932 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. De onderneming werd voor de tweede wereldoorlog door Jan geleid, maar Thomas jr., zoon van de oprich ter, nam de leiding na de oorlog over. Met de halflange kapsels schijnt het voor goed gedaan te zijn. En ook van het steile haar moeten we weer af, tenminste als we ons aan de ligne „Si jolie" zouden houden, die het Syndicat Haute Coiffure Fran?aise, waarbij ook Nederland is aangesloten, gisteren gelanceerd heeft. Het nieuwe kapsel „Si jolie" is kort en verre van steil. De nekha ren zijn in een punt geknipt. Op het voorhoofd wordt het haar naar ach teren gekamd of met een kleine scheiding naar de zijkanten gelegd. Het voorhoofd moet zo bloot mogelijk zijn, maar een schuine po ny ontsiert de lijn van dit kapsel niet. maakt het zelfs wat vlotter. Het zijhaar is tamelijk breed uitge werkt, hetgeen nogal een kunstma tig effect geeft. Bovendien houden houden die zijvleugels het niet in ons klimaat. Vele variaties zijn er met „Si jo lie" mogelijk. Er werden er ons de ze week op een kapselshow van de Nederlandse leden van het Syndi cat een paar getoond. Het meest be vielen ons de simpele kapsels, die het meer van de coupe dan van de watergolf moeten hebben, die er leuk uitzien, zonder dat elk haartje op zijn plaats zit. Kapsels die met een kleine versiering ook voor de avond China In de Chinese stad Canton hebben chirurgen verleden jaar novem ber de 23-jarige Liang Tsjin-kai de voet aangehecht, die hem was afgerukt door een sleepkabel toen hij op een sleepboot aan het werk was. Hij kan nu weer op zijn voet staan, ermee lopen en trappen op- en afgaan, zo meldt het persbureau „Nieuw China". (Rtr). Uit hele smalle ingestikte plooitjes bestaat het voorpand van dit zonne- bloemkleurige jurkje. Ook de trom petmouwen zijn aan de kop van de ze plooitjes voorzien, evenals de bijbehorende hoed. De katoen die voor dit jurkje gebruikt werd is af komstig uit Mexico. WASHINGTON, 26 aug. (UPI) Se nator Robert F. Kennedy heeft giste ren ontkend dat hij het niet eens was met zijn broer, wijlen president John F. Kennedy, toen deze in I960 Lyndon B. Johnson kandidaat stelde voor het vice-presidentschap. John Kennedy vroeg Johnson zijn „running mate" te worden nadat de Conventie van de Democratische partij hem, Kennedy, had uitgekozen als kandidaat voor het presidentschap. De bewering dat Robert Kennedy het niet eens >vas met de keuze van zijn broer komt voor in het boek „The making of the president 1964' van de Amerikaanse journalist Theo dore H White, die vier mar geleden grote bekendheid verwierf met zijn bestseller „The making ol the presi dent 1960". White schrijft in zijn nieuwste boek, dat Robert Kennedy probeerde de kandidatuur van John son te torpederen, tegen de zin van zijn broer in. In zijn kritiek hierop zei senator Ken nedy gisteren dat White's bewering geen rekening houdt met het nauwe contact, dat bestond tussen hem en zijn broer „Het denkbeeld dat ik op eigen gezag zou hebben gehandeld zal bij niemand ingang vinden, die iets afweet van onze nauwe samenwerking." Wel, aldus de senatoi had zijn broer hem na de aanbieding van de kandidatuur voor het vice-president schap aan Johnson gevraagd Johnson op de hoogte te brengen van de oppo sitie tegen zjjn oenoeming. Die oppo sitie, aldus senator Kennedy, kwam van vakbondsleiders en „liberals" op de De mocratische conventie. Senator Kennedy was daarop naar Johnson gegaan, had hem verteld van de oppositie en had hem voorgesteld het voorzitterschap van de Democra tische partij op zich te nemen. Maar, aldus senator Kennedy, „ik was het met mijn broer eens dat John son de beste keus als tweede man was, omdat hjj het beste geschikt was om het presidentiële werk voort te zetter als die situatie zich zou voordoen." Senator Kennedy zei ook nog dal wij len zijn broer groot vertrouwen had '~i zijn minister van ouitenlandse imken, Dean Rusk. Hij commentarieerde hier mee een artikel van prof. Arthur Sc: e- singer jr., die heeft geschreven dat pre sident Kennedy van plan -vas zich van Rusk te ontdoen als hij in 1964 zou wor den herkozen. UTRECHT, 26 aug. - MO-staathuis- houdkunde en statistiek: G. Kruissink, Zutphen; H. Aartsen, Den Haag; H. Klautz, Leidsehendam; J Leenart, Den Haag: J. van Eek, Utrecht; Th. de Jong, Amsterdam; H. Jonkers, Vries; R. van Holst Pellekaan, Den Haag; W. van Everdingen, Bilthoven. MO-staatsinrichting: J. de Boer, Hoe velaken; H. Nijkes, Beilen; H. Lem- men, Den Bosch; A. Boon, Voorburg; C. Nuijtens, Borne; A. Bot, Muiden; J. van Ooyen, Middelburg; P. de Loos, Beilen; J. Kuipers, Heerlen. geschikt zijn. De ingewikkelde mo dellen zijn niet geschikt voor over dag, men moet er te voorzichtig mee omspringen. Citroen is overal goed voor Met een citroen kan men velerlei vlekken verwijderen. Aluminium keukenpannen krijgt u weer mooi glanzend als u de pan af en toe eens uitkookt met water, waarin u enige schijven citroen hebt gelegd of wat citroenschillen. Geel en rood koper ontvlekt u door als poetsmid del te gebruiken citroensap, ge mengd met zout. Marmer maakt u schoon door dit te bewerken met een gehalveerde citroen. Neem het marmer na deze behandeling af met water en wrijf het marmer droog. Vlekken op de zool van uw strijk ijzer verwijdert u door deze te «Tij ven met een halve citroen als het ijzer koud is, neem de zool daarna met lauw water af en wrijf het me taal droog. Handen en vingers die vuil zijn geworden bij het aardappe len schillen en groente schoonmaken behandelt u met een halve citroen of met schijfjes citroen. Verse vlek ken van gras, inkt en roest lichten op met citroen. Met schoon water deppen of naspoelen om eventueel uitbijten te voorkomen. Citroen doet ook dienst bij de lichaamsverzorging. Maak de huid zachter en blanker door het gezicht te betten met verdund citroensap, misschien bleken ook de zomersproe ten, maar probeer eerst of de huid de behandeling verdraagt. Maak de ellebogen zachter en blan ker door deze af en toe in twee uit geperste helften van een citroen te steunen. Meng gelijke delen citroensap en glycerine, wrijf deze vloeistof in de rug van de handen na het doen van was of afwas. Was van tijd tot tijd het hele lichaam met warm water, waaraan het sap van enige citroe nen is toegevoegd. Snijdt vier citroe nen met de schil in dunne schij ven. voeg deze in de badkuip en laat hierin het warme water lopen of overgiet de citroenschijven in een schaal met kokend water, giet het vocht door een zeef en doet het ci- troemvater bij het badwater. Voeg citroensap aan het laatste spoelwater toe nadat het haar is ge wassen, om blond haar extra glans te geven; voor donker haar is ge bruik van enkele druppels citroen sap in het spoelwater voldoende. Zorg dat een citroen meer sap geeft door de vrucht eerst met de palm van de hand s te rig over een hard, giad oppervlak te rollen. Dom pel de citroen eerst nog in kokend water of verwarm ze in de oven, om alle sap er uit te kunnen per sen. Week een uitgedroogde citroen ongeveer een half uur in zeer heet water. Prik een of meer gaatjes in een citroen als slechts weinig sap nodig is. Bewaar een aangesneden citroen door de vrucht met het snij vlak op een schoteltje met water te plaatsen. Bewaar een voorraadje ci troenen in zaagsel en wit zand of turfmolm, maar zorg ervoor dat de vruchten elkaar niet raken. Mijn nichtje bekijkt met haar moeder een prentenboek, waarin allerlei dieren staan. Op een der pagina's prijkt een pauw. „Wat is dat voor een vogel mams?" vraagt ze. „Een pauw", antwoordt moeder en bladert verder tot ze ziet dat haar dochter tje haar gedachten kennelijk ergens anders heeft. „Waar denk je aan?" vraagt ze. „Mams. ik weet wat dat voor een vogel was: een kip in bloei". (Mevr. F. Retel, Rotterdam).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5