Jeremy Menuhin begaafd pianist Speurtocht naar goud bracht andere schaf aan hel licht Hercule(s)- werk Tony Poirot Randall „Troost" Kikkers verdwalen niet Vasten Geen Rolls Temperatuur Anti-Spaans Televisie Bronnen PLUS DE lokroep van het goud is eeu wenoud. En door de eeuwen heen zijn er gelukzoekers ge weest, die die stem niet konden weerstaan, al waren de resultaten zelden in overeenstemming met de moeizame arbeid. Dit leek ook het geval met de expeditie, die de Rad- hausberg in Oostenrijk tot doelwit had gekozen. Goud werd er niet ge vonden, maar de mijn bleek een an dere schat te herbergen. Shelley Winters: lief maar lastig SHELLEY Winters wordt algemeen beschouwd als een van de weinige werkelijk temperamentvolle ster ren, die er in Hollywood zijn overgeble ven. Onlangs is ze in Engeland ge weest om daar met Michael Caine op te treden in de film „Alfie". Toen men Caine vroeg, wat hij van haar komst dacht, toon de hij echter niet de minste angst. „Ik wacht rustig af en zal zien wat er ge beurt", zei hij met de samengeknepen lippen van de soldaat, die op het punt staat tot de aanval over te gaan. Toch moet iedereen toegeven, dat Miss Win ters, hoe temperamentvol ze ook moge zijn, door iedereen aardig wordt gevon den. 'n Filmregisseur verklaarde eens van haar dat ze soms verschrikkelijk lastig kon zijn, maar dat ze daarna steeds weer zó aardig was, dat je het haar eenvoudig wel moest vergeven. Tijdens haar verblijf in Engeland is het goede humeur van Miss Winters overigens na een dag hard werken in de Twickenham-studio's zwaar op de proef gesteld. Men weigerde haar de toegang tot het Dorchester restaurant omdat *e een pantalon droeg. Nu is Miss Win ters een vrouw, die houdt van lekker eten. Dus zijn er maar weinig dingen, die haar bozer kunnen maken dan dat mén er haar van afhoudt. Tot ieders verbazing bleef ze echter vriendelijk en beheerst. Ze gooide niets naar het hoofd van de gérant (ze smeet wèl vaak din gen naar haar vroegere echtgenoten) en keek zelfs niet boos. In plaats daarvan ging ze rustig naar haar tamelijk kleine hotelkamer. „De vorige keer, dat lk hier was, had ik de Oliver Messel-suite," zei ze tot verbazing van haar metgezel. „Ditmaal waren ze zo vol, dat ze niets anders voor me konden vinden." Op 41-jarige leeftijd heeft Shelley Win ters nog niets verloren, van het onweer staanbare sex-appeal, dat haar zo popu lair maakte bij het bioscooppubliek en bij haar bankdirecteuren. De jaren heb ben haar aantrekkelijkheid zo mogelijk nog verhoogd. Oude en netheid behlaren echter niet tot haar deugden, zoals de staat, waarin haar woning en hotelka mers plegen te verkeren, overduidelijk bewijst. Het openen van kasten en laden is haar te vermoeiend en daarom depo neert ze haar bezittingen op elk bescik- baar plaatsje, waar ze niet onmiddellijk van kunnen afvallen. Wie in haar gezel schap een sigaret wil roken, moet eerst een asbak van haarspelden en andere kleine toiletartikelen zuiveren om zijn peukje kwijt te raken. Praten doet ze met even weinig zin voor orde en logi ca en dat geeft ze eerlijk toe. Des te merkwaardiger is het daarom van haar te vernemen ,dait ze bezig is geld bijeen te brengen om in Engeland een film te produceren. haar een Rolls-Royoe aangeboden in plaats van een honorarium. Dat zou de moeilijkheden met de belasting een beetje hebben verminderd. Maar Miss Winters kwam tot de conclusie, dat ze helemaal geen Rolls wilde. Ze heeft een splinternieuwe Cadillac in New York en bovendien wordt een Rolls in Amerika als excentriek beschouwd. „Als ik mijn dochter in een Rolls naar school zou brengen," zei ze liefjes, „zou ze eisen om twee straten eerder uit te stappen." De vijftigduizend gulden (minus be lasting), die ze nu in plaats van de Rolls zal ontvangen, maken deel uit van een groot aantal aardige bedragen, die ze hier en daar in Europa tegoed heeft. „Ik heb twee verhalen, die ik graag in Engeland zou verfilmen. Ik houd van Engeland. Ik hoor, dat je hier een film kan maken voor 100.000 dollars", voegde ze er vol ontzag aan toe. „Bovendien hebben jullie zulke geweldige regis- „Shelley Winters heeft vroeger ook al eens een film willen produceren. Ze wist er zelfs van United Artists het geld voor los te krijgen. „Na twee dagen hield ik er echter mee op en gaf het geld terug. Ik kon het eenvoudig niet aan. Voor de ca mera optreden en tegelijk al dat zake lijke gedoe." Nu echter voelt ze zich in staat meer dan twee dagen door te gaan met het produceren van een film, zelfs tot het bittere eind toe. Ze voelt zich evenwich tiger en heeft haar geregelde bezoeken aan psychiaters gestaakt. „Ik ging er inderdaad op gezette tijden heen. Het helpt jezelf aan te passen. Tegenwoor- •pUOiÏJOOA do ^«q?u»ui90 nuA xnapoq ispiq do d(tdjatq3»H f idaaaiz jam tnmi uca jfczijaoja S DapiiqM ajsuaAoq uca suq ap uj jj»a Z idaaAiz ap uj |my I :uajj)ai}aq uaSoissi&iaA j(ja aq dig ga lk nog wel eens, maar niet meer geregeld." „Moeilijk ben ik inderdaad wel eens geweest. Maar die verhalen vinden toch in hoofdzaak hun oorsprong in het feit, dat ik geen zin had om zo maar in de eerste de beste snertfilm op te treden. Toen ik zes jaar lang bij Universal on der oontract stond, heb ik ongeveer 136 films gemaakt, of misschien waren het er wel 36. Hoeveel tijd denkt u, dat ik toen had om moeilijk te zijn?" Haar stem kaatste zo hard en boos van het plafond terug, dat zelfs de vliegen ijlings dekking zochten. Na „Alfie" zal Shelley Winters, die. zich van Hollywoods glamour girl heeft ontwikkeld tot een actrice van formaat, enkele van haar vroegere ervaringen voor de camera doen herleven. Met Paul Newman gaat ze in een film optreden als een vroegere Holywood-ster. „Het zal net worden als Marilyn Monroe, wanneer ze zo oud zou zijn geworden als ik nu," zei ze. „We zullen vrij diep in gaan op de problemen, die we toen had den. Marilyn Monroe is een goede vrien din van mij geweest," voegde ze er aan toe. „We ontmoetten elkaar, kort nadat ze In Hollywood kwam. Het was grappig zoals ze me navolgde. Toen ik mijn haar kort liet knippen, deed zij het ook. Toen ik naar New York verhuisde, trok ze ook naar New York. Eens zelfs zijn we van plan geweest om samen te gaan wonen. Ik wou, dat we het maar hadden ge daan." Ze overzag de lunch, die ze op haar hotelkamer had. laten komen. „Allemaal dingen, waar je dik van wordt," zuchtte ze. Shelley Winters komt gemakkelijk aan. Maar ze kan bijna even gauw weer afvallen, als ze dat wil. „Ik kan in een maand elf kilo afvallen. Meer niet. Mag niet van de dokter. Niet goed voor mijn hart. Na de volgende film haal ik er voor de laatste keer elf kilo af en dan houd ik mijn gewicht constant." Hoe ze het zal maken in de lange, hon gerige jaren, die voor haar in het ver schiet liggen? „Van zondag tot donder dag ga ik vasten," zegt ze. „En iedere vrijdag en zaterdag eet ik wat ik wil." Voor haar rol in de film „Alfie", die tien werkdagen vroeg, had men Dat er in deze Oostenrijkse streek goud te vinden was, wist men al heel lang. In de Middeleeuwen dankte het Gastein- gebied zijn rijkdom voomameUjk aan „Weer die trap op? Eerst een broodje ham VOOR de vijfde maal begonnen de camera's te draaien. Voor de vijf de maal rende de gezette figuur van Hercule Poirot, detective, de trap op van het Metro Goldwyn Mayer-decor in de Britse Elstree-studio's. Voor de vijfde maal schreeuwde de regisseur: „Stop. Opnieuw." Dat was het ogenblik, waarop Tony Randall, de Amerikaanse acteur, die is uitverkoren om de rol van Agatha Christie's detective te spelen in „TTie Alphabet Murders", een lucht sprong maakte. „Hoera. Nu mag ik nóg eens die trap oprennen. Breng me eerst maar eens een broodje-ham." „Zo vader, zo zoon", is een gezegde, dat wel speciaal van toepassing is op Jeremy Een spoorbaan wordt gebruikt om pa- Menuhin. jongste zoon van de beroemde i tiënten naar de tunnel onder de berg concertviolist Yehudi Menuhin. Evenals xfjn vader heeft de uitermate muzikale, nu 13-jarige Jeremy, al op zeer jeugdige leeftijd muzieklessen gekregen. Een on langs gehouden muziekuitvoering op zijn school, het Engelse Eton College, bracht zijn begaafdheid als pianist eerst goed aan het licht. Het wekelijks verschijnende schoolblad „The Eton College Cronicle" schreef: „Het ig overduidelijk, dat Jeremy Menuhin één van de beste pianisten is, die wij hier ooit gehad hebben. Alleen moet hij meer aandacht besteden aan de expressie. Soms beukt hij er iets te hard op los". Zoon Gerrard van 16 prefereert echter weer de gitaar boven de viool van zijn beroemde vader en de piano van zijn jongere broer. De vijf afgelopen jaren is Jeremy onderricht door een vroegere be geleider van zijn vader. nl. monsieur Mar cel Gazelle, hoofd van de vorig jaar opge richte Mehunin-Mnziekschool in Cobham. ham. te vervoeren de goudmijnen in de nabijheid. De mees te mijnen waren sindsdien verlaten om dat het exploiteren ervan de moeite niet loonde. In 1940 echter deed men een nieuwe poging. Er werd een tunnel gegraven in de Radhausberg. In 1944 maakte de twee de Wereldoorlog een eind aan het karwei; bovendien was de hoop op het vinden van een schat toen al de bodem inge slagen. In zijn jeugdjaren was de later beroemde componist Sergei Rachmaninoff evenals Mozart, reeds beroemd als wonderkind pianist. Toen hij eens op een con cert de Kreutzer Sonate van Beet hoven speelde, had er een grappig voorval plaats. In dit stuk komen verschillende malen maten rust voor. Vooral één ervan duurt nog al lang. Op het betreffende mo ment was het doodstil. Plotseling stond er een oude dame op, die op Rachmaninoff toeliep, hem vrien delijk een klapje op de schonder gat en zei: „Schaam je maar niet, beate jongen. Je maakt het je ook zo moeilijk. Speel liever tets, dat je wel goed kent." Een van de patiënten die in de mijn genezing tracht te vinden voor reu matiek of ademhalingsstoornissen. Toch werd de mijn niet verlaten. De leider van het project, Heinrich Zachoc- ke, had bemerkt, dat er op een af stand van ongeveer een kilometer van af de ingang van de tunnel een abnor male temperatuursverhoging heerste, die een tropische hitte veroorzaakte. Deze hitte ging gepaard met een gro te vochtigheid. Onder deze omstandig-, heden was het werken in de mijn bij zonder zwaar, maar ondanks de tem peratuurschommelingen hadden de mijnwerkers opmerkelijk weinig last van kouvatten of ademhalingsmoeilijk heden. Deze feiten vormden voor Zachocke aanleiding tot een grondig onderzoek. Hij ontdekte o.m. sporen van radioactiviteit. Zijn ervaringen werden bevestigd door dr. F. Hernegger van het Radium Insti tuut van de Oostenrijkse Academie voor Wetenschappen in Wenen. Er werd, in 1946, een researchinstituut opgericht, dat de mijn in studie nam. Het resultaat was. dat er op de helling van de Radhaus berg een kliniek werd gebouwd voor mensen, die aan reuma, arthritis, astma en andere kwalen lijden. Randall. 42 jaar, heeft onverwacht carrière gemaakt. Binnen vijf jaar is hij van een totaal onbekende in de filmwe reld, opgeklommen tot een ster, die in meer dan een dozijn films is opgetre den, o.a. in „Geen cent voor de belasting" „Slaapkamergeheimpjes" en „Liever nog geen bloemen." Tony Randall is middelmatig groot en heeft staalblauwe ogen, maar zijn gezicht was voor de op namen veranderd in dat van Poirot: een gebogen neus in plaats van een rechte en zijn eigen haar verborgen onder een door de kapper gewrocht wonder van kaal heid. Hlij vindt ,dat geen mens in Poirot kan geloven. „Het succes van Agatha Christie is niet, dat haar boeken mo gelijk zijn," zegt hij, „maar dat ze volmaakte raadsels zijn, die de lezer kan oplossen. De enige geloofwaardige romandetectives zijn Sam Spade van Dashiell Hammer, die dik is en fouten maakt en Philip Marlowe van Raymond Chandler. Geen mens kan zo scherp zinnig zijn als Poirot." „De meeste films, waarin ik ben op getreden", gaat hij vaart, „zijn kome dies. Maar ik wil liever worden be schouwd als een acteur dan als een ko miek. Ik vind liever van mezelf, dat ik een'rol goed heb gespeeld, dan dat de mensen om me lachen. Een genie ben ik op geen stukken na. Het enige, waar in ik zeker weet gelijk te hebben, is, dat ik altijd ongelijk heb. Neem daarente gen iemand als Robert Morley, die in de film mijn tegenspeler is. Dat is pas een genie. Tijdens de opnamen hebben we voor de grap een geluidsbandje opgeno men van een interview, waarin ik deed, alsof ik William Shakespeare ondervroeg. Hij antwoordde voor devuist weg in vloeiend lopende verzen. Dat is pas knap." „Hoe het komt, dat ik succes heb? Omdat ik een goede acteur ben. hoop ik." De Zweedse actrice Ingrid Thulin en de Franse acteur en zanger Yves Mon- tant zullen samen optreden in een Frans- Zweedse co-produktie onder regie van Alain Resnais. De werktitel van deze film luidt „La guerre est fini" (De oor log is afgelopen). De film is gebaseerd op een verhaal van de Frans-Spaanse schrijver Jorge Semprun, die overleden jaar de Formento-prijs heeft gewonnen. De verzetsbeweging tegen generaal Franco „speelt er een hoofdrol in." Vol gens berichten in de Zweedse pers heeft de Spaanse regering al geprotesteerd tegen de film, die zij bij voorbaat „on juist en anti-Spaans" noemde. Jacques Saunier, een medewerker van Resnais, heeft op een persbijeenkomst verklaard, dat op 26 augustus a.s. te Parijs een begin zal worden gemaakt met de opnamen voor de film, die de eerste zal zijn in een serie krachtens een nieuwe Frans-Zweedse overeenkomst. In het najaar zullen nog drie andere films worden gemaakt in Zweden onder regie van Agnès Vardia, Jean-Luc Godard en Robert Bresson. Henri-Georges Clouzot, de regisseur van „Quai des Orfevres", „Het loon HENRI-GEORGES CLOUZOT psychologisch van de angst" en „Les diaboliques", die de laatste tijd niet meer van zich liet horen, beweert een nieuw kleuren- procédé te hebben gevonden, dat „een psychologisch gebruik van de kleur" mogelijk maakt. Hij heeft echter gewei gerd, de Pa rij se persvertegenwoordi gers meer te vertellen, voordat hij pa tent op zijn vinding heeft gekregen. Hollywood heeft eens onderzocht, waarmee het precies zijn boterham met boter verdient. Tot zijn eigen verbazing is het tot de ontdekking gekomen, dat er meer geld binnenkomt van de televisie voor het. maken van filmseries dan van de bioscopen voor de productk van zelfs de geweldigste spektakels. De televisiefilms leveren jaarlijks rond 1300 miljoen gulden op en de films voor De grootste geneeskundige waarde werd oegeschreven aan een edelgas, dat uit ie spleten in de rots op sommige pun ten in de mijn stroomde. De ongewoon hoge temperatuur en de vochtigheid worden, zo meent men, veroorzaakt door hete bronnen onder de oppervlakte van de grootste mijnschacht. De behandeling die de patiënten krij gen bestaat doorgaans uit acht tot twaalf bezoeken aan een of meer van de „sta tions" ingericht op zorgvuldig uitgezoch te punten in de mijn. De patiënten wor den er met een treintje heengebracht. De onderzoekingen gaan nog steeds voort. Men tracht de aard van een aan tal kwalen, die in de mijn met succes bestreden werden, te achterhalen, bij voorbeeld of reumatiek wordt veroor-caakt door een meer dan normale gevoelig- 1 beid voog bepa»J,Ue bacteriën. TONY RANDALL kaal de bioscopen niet meer dan 1050 miljoen. Het ligt voor de hand, dat de belangstel ling in Hollywood voor de bioscoopfilm nog meer zal dalen ,nu de televisie meer geld in het laatje brengt. Jammer, maar het Is nu eenmaal niet anders in deze tijd van supermarkten. HET instinct van de kikker om altijd, al is de situatie nóg zo ingewikkeld, zijn huis terug te vinden, heeft een aantal Engelse geleerden er toe ge bracht een poging te doen dit raadsel op te lossen. Er werd een speciaal zwembad voor deze koudbloedige beesten gemaakt, met een oppervlakte van 1800 vlerkante meter, midden In een groot meer. Een twintigtal kikkers werd vervolgens hierin losgelaten. Het proefbad was afgezet met zwart plastic, zodat de dieren niets kon den herkennen van de oever. Het bleek dat alle kikkers feilloos in de richting van hun eigen nest zwommen. Een aantal van hen was afkomstig uit verblijfplaatsen, die soms mijlen van el kaar verwijderd waren. Iedere kikker keerde onmiddellijk zijn kop in de goede richting, en geen enkele werd ook maar in het minst afgeleid door soortgenoten die 'n heel andere kant uitsprongen. De lucht was het enige houvast dat zij had den. De wetenschapsmensen kwamen na de „kikkerproef" tot de conclusie, dat zij hun koers moesten bepalen aan de stand van de zon. Men was het er over eens dat de kik ker een soort ingebouwde klok moet bezitten, die hem in staat stelt de stand van de zon op een bepaalde tijd te ver gelijken met de zonnestand op het moment dat hij van huis ging. Dat de „kikkerklok" zelfs heel betrouwbaar is, bleek wel, toen de dieren, na 46 uur achtereen in het donker te zijn gelaten voordat zij werden neergelaten in da vijver, toch in staat waren regelrecht naar hun plaats van herkomst te navi geren. Hernieuwde experimenten bij maan licht boekten hetzelfde verbluffende resultaat, nu met dit nachtelijk hemel lichaam als leidraad. „Aha", zeiden de geleerden, „nu zullen wij de proef eens nemen op een maan loze nacht". Deze maal keerden sommige kikkers zich in de tegenovergestelde richting, dus wèg van huis. Anderen konden zich blijkbaar tóch oriënteren en zwommen gedecideerd de juiste kant uit. Deze laatste groep moet volgens de onderzoekers de Melkweg als aankno pingspunt benut hebben, een onmetelijke en onduidelijke sterrenbaan aan de hemel en een nog veel moeilijker oriën tatiemiddel dan de zon en de maan. In elk geval kan een kikker in zeven sloten tegelijk lopen en toch niet ver dwalen! Het l\jkt wel, of ook de tekenaar met de zweep achterna werd gezeten, toen hij deze prent moest overmaken beging tenminste vijf vergissingen. Oplossing elders op deze pagina.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 14