Den Uyl: geen reden tot paniek Dit jaar nog geen reclame in radio en tv Ons weekeind- bijvoegsel Minister zoekt middelen om consument te helpen Kraanhuis met vijf arbeiders stort 10 meter naar beneden simcalüOQ tourist Spoedig prijsstop Horeca Verdronken onder lading karton Protestantse school dicht in Spanje ONBEZORGD PLEZIER VOOR KINDEREN RUIMTEVAARDER Politie tast nog in het duister 1 Opnieuw storing Gemini Morgenmiddag beslissing over duur van reis Hl Dit jaar wordt stijging van 5 pet. verwacht Eén licht en vier ernstig geivonden Geen soepelheid inzake Vietnam met Sierkan's ttlelkprodukten ITlLeer ïYIans GEEN RIJBEWIJS Truck rijdt in op drie vrouwen dit is plus Kabels breken Ook die lekkere Sierkan's vanillevla nu in voordelige gezinsfles. Geen paniek Consument Afdingen Onderwereld Overwegend droog VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 89sfe JAARGANG No. 32136 MINTSTER DEN UYL. EEN PLUSPUNT (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 aug. Tij dens een persconferentie heeft de minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl toegegeven, dat de prijzen dit jaar meer zullen stij gen dan het Centraal Bureau voor 1965 heeft voorzien. Dat komt door de slechte oogst die aardappelen, groenten en fruit duur heeft gemaakt. De bewinds man verwacht, dat de prijzen aan het eind van het jaar zullen blij ken niet met 4,5 maar met 5 pro cent te zijn gestegen ten opzichte van eind vorig jaar. Hij zei „meer dan alleen goede hoop" te heb ben, dat de prijzen globaal niet veel verder zullen stijgen dan het peil waarop ze nu staan. Bij aankoop van deze grote fles vanillevla ontvangt U tevens een gratis speldje. fii AMSTERDAM, 27 aug. Tot nu toe ontbreekt ieder vast spoor in het uitgebreide onderzoek naar het afschuwelijke koffermysterie aan de Jacob van Lennepkade. De recherche van het bureau Leidse- plein onder leiding van hoofdin specteur J. Vrijburg heeft in middels een zestigtal tips in het dossier. Vijf zijn daaruit geselec teerd en worden thans uiterst fit 53 Dit zijn kledingresten die weraen aangetroffen bij het verminkte lichaam van de man in de koffer. Boven: stuk jes van hetgeen vermoedelijk een sportbroekje is geweest. Hierop staan Japanse letter tjes en een rugbyspeler. On der: gedeelte van een grijs truitje waarop de politie een soortgelijk merkteken vond. nauwkeurig op hun waarde onder zocht. Terwijl zijn vader Charles Conrad in de ruimte cirkelt per Gemini-5, scheert de tien jaar oude Pe ter Conrad op één ski over het water van Clear Lake in Texas. foto h ierboven Zoontje Andrew (6) vermaakt zich zo te zien kostelijk met een bowlingbal NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43, postgiro 14 34 30. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimn iiiifiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiin Prijzen hoger dan voorzien (Van onze Haagse redactie) HAAG, 27 aug. Het zal ver- tttfedclijit 1966 worden vóór de reclame n rad'o en televisie kan worden inge- De tot nu toe gehanteerde streef- .omstreeks oktober", blijkt niet datum haalbaar te zijn. De bestuursleden van de opgerichte stichting moeten gekozen worden, de reclameraad moet nog de tarieven vaststellen en een ere-code opstellen en dit alles vergt zoveel tijd dat er zeker nog enkele maanden mee gemoeid zullen zijn. Een nieuwe streef datum is niet bekendgemaakt. (Advertentie) met duur wel heerlijk Vakantievierend Nederland heeft in de afgelopen maanden veertig miljoen bekjes gemaakt, herinneringen aan oen verblijf in binnen- of buitenland. O kent ze wel, de traditionele foto's, ^oals Sjaan bij de scheve toren van fusa, Truus voor een tempel in Athene. Toch gaat het typische vakantiekiekje or een beetje uit, aldus Vic Sniekers zijn artikel „Zie je dat stipje in de verte?" op pagina 1 van PLUS. Voorts in Plus *nPag' 2: speurtocht Filmrubriek; naar goud. van deze week: tekenpuzzel; Pag. 3: Katwijk: nooit op zondag; Witte Goden bleken blanke duivels. Pag. 4: schaken, dammen, tuin, kla- y^rjas, bridge, puzzelen en piekeren; Pas op met Schapiro. Pag. 5: Draaitafel dek je; op rijpa- flen; loon voor kleuters. Pag. 6: Speelplaats (pagina voor de Jeugd). In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn de prijzen al met 4,6 procent gestegen. Hiervan is meer dan de helft, 2,9 proeent, het gevolg van de stijging van de prijzen voor aardappelen, groen ten en fruit. Aardappelen werden meer dan 45 procent duurder, fruit bijna zes tig procent en groenten meer dan vijf enzeventig procent. De overheidsdien sten deden het prijsindexcijfer met 0,3 procent stijgen. De PTT-tarieven gin gen met 14,7 procent omhoog, de ge- (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 27 aug. Bij het de monteren van een rijdende kraan bij de firma Swarttouw aan de Waalhaven zijn gistermiddag vijf arbeiders ge wond geraakt, toen het machinehuis, terwijl het door een drijvende bok ge licht werd, door de kabels brak en neerstortte. Dit gebeurde, 'oen het vijf tig ton wegende gevaarte, met de v'if arbeiders erin, ongeveer tien meter hoog in de lucht zweefde. Het boorde zich dertig centimeter diep de grond in. Eén van de mannen zag zeil kans uit het machinehuis te klimmen Bui ten zakte hij in elkaar. Daarna wer den de anderen bevrijd. De gewonden, allen in dienst van de machinefabriek Pen en Bouduin te Dordrecht, zijn de heren P. Mol, Ivo de Brufjue, A. Middelkoop, C. Kloot en P. van den Oever, allen uit Dordrech, Zii werden naar het Haven- en Zuider ziekenhuis gebracht. Vier van hen wer den ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond, de heer Van den Oever liep lichte kwetsuren op. Politie en arbeidsinspectie nebben dadelijk een uitgebreid onderzoek in gesteld in de grote ravage die op de kade was ontstaan. Enkele weken gele den was een bok van dezelfde firma de N.V. Kraayeveid, betrokken bij een soortgelijk ongeluk met een booreiland in Nieuwerkerk aan de IJssel. PEKING, 27 aug. (AFP) Een woordvoerder van het Chinese ministe rie van buitenlandse zaken heeft met kracht tegengesproken, dat China een soepeler houding zal innemen ten aan zien van een oplossing van het Vietna mese vraagstuk. Het Chinese volk blijft trouw aan zijn vastberaden steun aan het Vietnamese verzet tegen de V.S. Onze houding zal nooit veranderen, aldus de woordvoer der. (Advertentie) meentelijke reinigingsrechten en tart» - ven voor water met 20,3 procent. De prijzen van industriële produk- ten bleven in hun totaliteit gezien ge lijk. Behalve vervoermiddelen en schoenen werden de meeste indus triële produkten nauwelijks duurder, terwijl textiel goedkoper werd, voor namelijk onder invloed van de uit verkoop. Het prijsindexcijfer is overi gens van juni op juli met één punt gedaald (van 123 naar 122). fn die maand daalden aardappelen fors en fruit licht in prijs. Ook bloemen wer den goedkoper. Duurder werden in die periode groenten, brood, marga rine, kolen, gemeentelijke reinigings rechten en dagbladen. Neemt men de belastingverlaging in aanmerking dan daalde het indexcijfer in die periode met drie punten (van 121 naar 118) van de prijzen gaf Over het verloop van de prijzen gai minister Den Uv] het volgende oordee': ,,Er is geen reden om te spreken over „uit de hand lopen van "prijzen"' of voor het maken van paniekachtige op merkingen. Dit betekent niet dat ik zonder zorgen ben over de ontwikke ling. In twee jaar tijd 10,8 procent be tekent een belangrijke stijging van de kosten van levensonderhoud, die ook om redenen van inkomensbeleid en het voorkomen van inflatoire impulsen on gewenst is. Het is daarom zaak nauw lettend op het verloop van de orijzen toe te zien." Minister Den Uyl streeft, blijkens zijn verklaringen, naar versterking van <l< positie van de consument. In het bij zonder wi] bij het publiek helpen wijs te worden uit de prijzen c voor vlees, aardappelen, groenten en fruit. Op de prijzen daarvan kan le minister van Economische Zaken om allerlei rede nen weinig of geen controle uitoefenen. De minister denkt erover samen met het bedrijfsleven een systeem op te bouwen om het publiek regelmatig op de hoogte te stellen van de miniminn en maximumprijzen die voor deze pro dukten kunnen gelden. Of, een andere mogelijkheid, het publiek regelmatig in te lichten over de feitelijke verschil len die er blijken te bestaan in deze prijzen. De minister zal hierover ad vies vragen aan de commissie voor eonsumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad. De minister heeft nog een idee, waarover hij het advies van de com missie wil hebben. Hij wil, dat het publiek wordt geleerd gebruik te ma ken van de gelegenheid om af te dingen op de prijzen voor auto's, ra dio's, televisietoestellen, elektrische apparaten voor het huishouden en foto- en filmapparatuur. Het is de fabrikanten en importeurs verboden voor deze artikelen vaste prijzen ver plicht te stellen. Maar met hun ad vertenties met adviesprijzen lijken ze het publiek in slaap te sussen. Voorts heeft de minister nog aange kondigd met de consumentenorganisa ties nader overleg te zullen plegen om te vragen, of zij versterking behoeven om het prijsvergelijkend onderzoek van de grond te brengen. iiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii (Advertentie) Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. DEN HAAG, 27 aug. Zeer binnen kort zal tegen de hele horecasector een prijs-maatregel worden afgekon digd. De maatregel geldt zowel voor logies, als voor spijs en drank. De prijzen (laarvoor zullen, krachtens de maatregel, niet hoger mogen zijn dan vier proeent boven het peil van 1 ok tober vorig jaar. De maatregel geldt voor alle ongeveer tweeëndertigdui zend horeca-bedrijven, dus ook voor cafetaria's en broodjeszaken. Dit heeft minister Den Uyl gisteravond bekend gemaakt. De horeca-prijzen zijn de eerste ze ven maanden van dit jaar met 0,8 procent gestegen. De tarieven voor het openbaar vervoer stegen in die periode met 6,6 procent. Gevraagd naar zijn mening over cüt verschil antwoordde de minister, dat de prjjsgedragsre- gels ook op de overheidsbedrijven streng worden toegepast. Maar het is niet in het belang van het publiek, dat deze bedrjjven ten gronde gaan. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 27 aug. Een met zeven ton Uartonplaten beladen truck met oplegger is woensdagavond in Nieuwe Pekela in volle vaart ingere den op drie vrouwen, die voor een ge opende brug over het Pekelderdiep stonden te wachten. Twee vrouwen werden geraakt. Een van haar, de 24- jarige kantoorbediende Jannie Dubbel boer uit Alteveer, kwam onder een par tij platen in het kanaal terecht en ver dronk. De ander, de 64-jarige mevrouw M. Hummel-Hartman uit Nieuwe Peke- la, werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis in Winschoten gebracht. De chauffeur, een 26-jarige monteur uit Scheemda, was zonder rijbewijs op eigen houtje achter het stuur van de zware combinatie gekropen op een mo ment dat de eigenlijke chauffeur for maliteiten vervulde op het kantoor van de kartonnagefabriek. Hij reed over de provinciale weg in Nieuwe Pekeia, pas seerde een aantal voor de geopende brug wachtende auto's, gaf aan dat hij linksaf wilde, maar gooide op het laat ste moment het stuur van de wagen om en reed aan de rechterkant van de weg door de berm, recht op de drie vrou wen aan. Mej. Dubbelboer werd het Pekelderdiep in geslingerd, bedolven onder een lading platen. Mevr. Hum mel werd een eind door de combinatie meegesleurd en werd ook bedolven on der platen. Zij bleef liggen op het uiter ste randje van de wal; alleen haar hoofd en schouders kwamen onder de kartonlast uit. Mej. A. Hilverst uit Al teveer kon door opzij te springen zich in veiligheid stellen. In de van de MADRID, 27 aug. (KNP) provincie Saragossa is -op last Spaanse minister van onderwijs, Tam: vo, een protestantse school gesloten. Volgens (le minister is het bestaan van de school in strijd met het concordaat tussen het Vaticaan en Spanje van 1953. De voorzitter van de commissie tot verdediging van het protestantisme in Spanje F. Navarro heeft de sluiting een stap terug genoemd in de Spaan se oecumenische betrekkingen. Volgens de minister mogen de protestanten al leen in hun bedehuizen onderricht ge ven. Hij verklaarde wel te hopen dat het Concilie deze kwestie zal behande len. LICHAAM IN KOFFER VAN GRIEK? (Van een onzer verslaggevers) i n rjyifjWjHSii /K VREES DAT IK WEL ZAL MOETEN! IK GA /AARDE KAPPER f. 'DENKT U DAT!K VANMIDDAG VRU ZOU KUNNEN KRIJGEN, MENEER MORTIMER P JA HOOR MAAR DOE NIETS WAT/KN/ETZOU DOEN Een daarvan betreft een ook In de hoofdstad bekende Griekse zeeman, 25 jaar oud, een donker type, en 1.60 me ter lang. De man Is door zijn verloofde als vermist opgegeven. Deze Griek nu. wiens naam door de politie niet bekend werd gemaakt, heeft aan de onderbuik een operatie-litteken dat in omvang overeenkomt met het litteken, dat er plaatse op het stoffelijk overschot in de aluminium-koffer werd aangetrof fen. Bovendien, zo is nu gebleken, be schikte ook de Griek over kledingstuk ken met Japanse merktekens. Dergelijke merktekens werden ook op de kledingrestanten in de koffer gevon den. Een spoor dus? Een duidelijke aanwij zing? De hoofdinspecteur Vrijman ont kende dit vanmiddag ten sterkste. Gis teren leek het er even op, dat een Spaans-Franse metselaar, Salvador Mon- tellano geheten, in aanmerking kwam.Aan hem behoort de tomaten-rode Panhard die op de Amsterdamse De Kuyterkade werd aangetroffen. De auto beeft daar dagenlang gestaan, zonder dot iemand er naar omkeek. Via deze auto ging het spoor naar het Zuidfranse stadje Salon de Provence, waar bleek dat de man zijn gezin, vrouw en vier kinderen, in de steek heeft ge laten. Hij was naar Amsterdam vertrok ken en heeft hier gesolliciteerd als dek- knecht voor de binnenvaart Hij is sinds dien spoorloos. Bij een medisch onderzoek, verbonden aan deze sollicitatie, kwam vast te staan dat ook hjj een groot litteken op de on derbuik had, zelfs aanzienlijk groter en ook met nog duidelijk zichtbare sporen van hechtingen, dit alles in duidelijke tegenstelling tot de sporen op het ver minkte lichaam in de koffer. „Met voor meer dan tachtig pet. zeker heid kan men zeggen dat Salvador Mon- tellano niet onze man is", aldus zei ons de heer Vrijburg. De Griek is dus nu een der kandida ten en ook blijkt nu een vermiste jeugdige Nederlander, die relaties on derhield met mensen, die vlakbij de plaats wonen, waar de koffer uit de Jacob van Lennepkade werd opgevist. Bij het onderzoek komt ook de naam van een Israëliër voor. Tevens gaat men de mogelijkheid na of het slachtoffer wellicht niet de sedert enige tijd verdwenen Amsterdamse on derwereldfiguur en ex-eigenaar van de Zeedijk-dancing Casa Blanca, J. de V. is. ,,U ziet het, erg spectaculair en dui delijk is ons onderzoek nog zeer beslist niet", sprak de hoofdinspecteur. „We hebben in deze fase van het onderzoek nog geen vast aanknopingspunt." Vanmiddag heeft de anatoom-patho loog dr. J. Zeldenrust opnieuw sectie verricht op het stoffelijk overschot in het sectielokaaltje aan de Amsterdam se Overtoom. Dit vooral om na te gaan of er op het slachtoffer sporen zijn te inden die er op zouden kunnen duiden dat men hier te maken Zeedijk-figuur. heeft met de Verwachting tot zondagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Vannacht weinig wind en plaatse lijk mist. Morgen overdag opkla ringen en op de meeste plaatsen droog veer. Tot matig of vrij krach tig toenemende zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. ZATERDAG: Zon: 5.45—19.37 Maan: 7.37—20.47 HOUSTON, 27 aug. (AFP, Rtr, UPI) Amerika's astronauten Cooper en Conrad, die sinds gistermiddag het re cord van de tot dusver langste ruimte- vlucht op hun naam hebben, zullen morgenmiddag twaalf uur (onze tijd) vernemen of ze de achtdaagse in hun Gemini-5 mogen volmaken, dan wel diezelfde dag nog, om drie uur 's- middags, moeten terugkeren. In dat laatste geval is hun record nog steeds niet geëvenaard: de langste vlucht van de Russen was die van Valery By- kovsky. die juni 1963 met de Vostok-5 een ruimtereis van 119 uur en 6 minu ten maakte, terwijl de Gemini-5 er morgenmiddag zeven etmalen op heeft zitten. Aanleiding tot een eventueel bekor ten van de reis van de Gemini-5 zou kunnen zijn het feit, dat er gister avond weer moeilijkheden optraden met de batterij, die de elektrische stroom van de Gemini levert en die te veel water zou produceren, waar door er storingen zouden kunnen op treden. Een ander ongemak gisteren was, dat een klep van een van de kleine raketmotoren vast scheen te zitten. Aangezien deze in gesloten toe stand geblokl eerd is, werd er geen verbrandingsgas veroorzaakt. Dit zou te wijten kunnen zijn aan een be vroren oüeleiding. De kleine raketten dienen om wijzigingen in hoogte en koers tot stand te brengen. Overi gens klagen de astronauten niet meer over koude in hun ruimtepakken, hun eetlust is bevredigend en hetzelfde geldt afgaande op hun meldingen voor hun verdere gezondheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1