Drs. Den Uyl: Huidig beleid blijft Ongeveer 90.000 buitenlandse arbeiders in Nederland Limiet aan verbreking gezinsverband V \lda4quo4 I Getuigen op zitting na meineed in arrest PUZZEL u Miss Holland terug N.S. -arbeiders stuiten op fosfor^ranaat New York City Ballet Het wonder bleef uit palissander teak en wit laqué meubelen van duivenboden nv DE NIEUWE SK0DA1000 MB f5495 Het kan nog zomeren in september Zij wist h voor zomer i Twee van vierling in Bergen op Zoom reeds overleden Kans voor Tsirimokos verkeken Brandstofcellen in plaats van benzine? r VAN WAAY CENT kurin DE VITAMINE-A VAN ABRIKOOS W oonproblemen treffen meestal buitenbeentjes Woonwagenkampbewoner berecht 150 man op publieke tribune op wapenbezit gefouilleerd I beschermt uw kind Cl 1J ij lp ij? tegen het weer en I tegen het verkeer spaarne 11 VERWARMING Wat kinderen ervan zegden 1 Griekenland bezoek de permanente bij VAN WAAY i AUTOBEDRIJF KLEUN Mgr. Jansen wordt zondag zestig jaar ntf met luxueuze kunstlederen bekleding VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 Sinds '64 desucces-bolknak. Vervaardigd volgens Velasques-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaa» ...en dat voor dertig cent) SI V*N NEERLANDS 6R0°^S MAoncm i lé i 1 •-> iA H f f il I II ar EEN BUS VAN DE N.Z.H. IS DE VEILIGSTE WEG TUSSEN HUIS EN SCHOOL. VOORDELIGE TARIEVEN VOOR SCHOLIEREN: WEEKKAARTEN (EEN RETOUR PER DAG) f 1,55 MAANDABONNEMENT (ONBEPERKT GELDIG OP WERKDAGEN) f 8,50 NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOERMAATSCHAPPIJ N.V. permanent geëxposeerd in onze meubelshow official dealer van MUSTERRING katalogus op aanvraag ged. oude gracht 108-110 spaarne 11 kruisstraat 22 120 km/u; 0-80 km/u in ±14 sec. „vingertop^-pookschakefing laag zwaartepunt groot remoppervl.:770 cma slaapbanken, laadvloer. Hoofddealer voor Haarlem e.o.: Autobedrijf VERBEEK N.V., Bloemendaalseweg 5-7, Bloemendaal, tel. 52301 op de Brouwersvaart 74 1250 m2 toonzalen. Zie het laatste op het ge bied van inte rieur verzor ging. Honder den klassieke en moderne meubelen. EUROPA MEUBEL0 1 INTERIEURVERZORGING Brouwersvaart 74 Zijlstraat 9 tel. 15643 DEN HAAG, 27 aug. In Nederland Werkten op 31 december in totaal bijna «3.000 buitenlandse arbeidskrachten. Verwacht wordt dat dit aantal dit jaar Vsrder toegenomen is. Dit antwoordt f illister Den Uyl (Economische Zaken) J»i«de namens zijn ambtgenoten Veld kamp op schriftelijke vragen van de Tweede Kamer leden Slotemaker de Bruine en Burggraaff (beiden PSP). De raming van EEG-deskundigen, dat Nederland nog ongeveer 10.000 buitenlandse arbeidskrachten nodig heeftj is tot stand gekomen in samen werking met nederlandse deskundi gen. In 1964 zijn er 8000 buitenlandse arbeiders in ons land bijgekomen. Het gros is werkzaam in de industrie, (51.611, vooral in de metaalnijverheid de textielindustrie en de exploitatie van delfstoffen. Voorts werken in ons land ca. 19.000 Belgen en Luxembur gers, die vrijgesteld zijn van een werk vergunning, op zeeschepen arbeiden naar schatting 13.000 buitenlanders: ongeveer 6.000 Aziaten en verder voor al Spanjaarden. Het tot dusver gevoerde beleid bij het aantrekken van buitenlandse werk krachten zal in beginsel worden voort gezet, met inachtneming van de vitale belangen van de Nederlandse volks huishouding, aldus minister Den Uyl. Als maatstaven gelden de behoeften van het Nederlandse bedrijfsleven. Verbreking van het gezinsverband acht de minister, ondanks de nadelen, geoorloofd, mits hieraan een limiet is gesteld. Dit probleem, zo merkt hij op, doet zich overal in Europa voor. Indien blijkt, dat de tewerkstelling van buiten landers een langdurig of duurzaam ka rakter heeft, dan hebben zij in ons land dezelfde mogelijkheid als Nederlanders voor het verkrijgen van huisvesting. De termijn is voor onderdanen van EEG-landen en Spanje een .jaar, voor onderdanen van andere staten twee jaar. Over het algemeen is de be schikking over passende huisvesting voorwaarde voor de toelating van de betrokken gezinnen. Ook dit punt is on derwerp van regeringsberaad. De bewindsman acht de maatschap pelijke begeleiding over het algemeen redelijk, al zijn op verschillende onder delen verbeteringen wenselijk gebleken. Minister Vrolijk is op dit gebied dili gent. Minister Veldkamp ziet erop toe, (Advertentie) 2 tal 's-HERTOGENBOSCH, 27 aug. Tij dens de zeven uur durende behandeling voor de rechtbank van de zaak tegen •en 31-jarige koopman uit het woonwa genkamp in Helmond, die ervan wordt Horizontaal en verticaal dezelfde woor- •en invullen1. glazen vat; 2. plaats in J--Amerika; 3. meisjesnaam; 4. rivier in Duitsland; 5. vesting; 6. staat in Amerika; 7- kerkelijk gebruik; 8. rit; 9. taal; 10. ferzlë; 11. verdragsorganisatie (afk.); 12. knevel: 13. sportief; 14. tijdperk: 15. bloem; 18. keukengerei. Oplossing van 26 augustus Horizontaal. 1. statoscoop; 2. irriteren; 3 ramponeren, 4. opa; 5. dictator: 6 chamot- oe. Po, oven: 8. draperen; 9. Kees. Dmge; 10 Vlist, u.s.: 11. serum, en. VJ!Z?2ai: J; sirocco, KVP; 2. trap, Hedel; re™L 4' f'P- impasse; 5. otoscoop, TT' el; 7. crematorium; 8. oer, tevens; 9. one, eng; 10. Noren, een. beschuldigd dat hij op 13 april met zijn auto, terwijl hij onder invloed was, een aanrijding te hebben veroorzaakt, die aan de heer A. Bertrams uit Helmond het leven heeft gekost, zijn vandaag op last van de officier van justitie drie van de tien getuigen wegens meineed in arrest gesteld. Aan het begin van de zitting waren op last van de president, mr. van Hövell tot Westerflier. alle honderdenvijftig aanwezigen op de pu blieke tribune gefouilleerd op het bezit van wapens. Verdachte ontkende, dat hij toen het ongeluk gebeurde, de auto had bestuurd. Zjjn zwager zou hem zijn komen afha len omdat hij teveel gedronken had om te rijden. Deze zwager nam als getuige gehoord eveneens de schuld op zich. Het verhoor van de verdere getuigen bracht geen enkel licht in de zaak. Tot de getuigen die wegens meineed gearresteerd werden, behoorde een 22- jarige vrouw die zowel bij de politie als bij de rechter-commissaris een be lastende verklaring had afgelegd, doch zich thans niets meer wist te herinne ren. Toen deze vrouw door de parket wachten werd weggeleid ontstond er grote beroering op de publieke tribune, waarna een van de daar aanwezigen op last van de president werd verwijderd. De officier van justitie, die meende dat men op deze zitting geen stap ver der was gekomen, vroeg mede in ver band met de ter zitting verrichte arres taties de terugverwijzing van de zaak naar de rechter commissaris. De raads man, mr. P. Scheefhals verzette zich daartegen en de rechtbank besloot na raadkamer de behandeling van de zaak voort te zetten. De officier van justitie eiste daarop anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest en drie jaar intrek king van het rijbewijs. De raadsman achtte het bewijs geenszins geleverd en bepleite vrijspraak en de onmiddel lijke invrijheidstelling van verdachte. Dit laatste verzoek werd door de recht bank na raadkamer ingewilligd. Uitspraak 9 september. dat de werkgevers hun plicht voor goe de huisvesting van geworven buiten landse arbeidskrachten nakomen. De fevallen, waarin de huisvesting bene en de maat blijft, betreffen meestal buitenlanders die op eigen initiatief hier heen zijn gekomen of die zich aan de hulp van de werkgever op dit gebied onttrekken. De bewindsman kan niet zeggen, hoe veel huizen momenteel door buitenland se werknemers worden bewoond of hoe veel zich hier in de loop der jaren blijvend hebben gevestigd. Zeker is, al dus minister Den Uyl, dat gezinshere niging door de betrokken buitenlanders niet integraal wordt gewenst. De in druk bestaat, dat in Nederland en an dere Westeuropese landen slechts een zeer gering percentage buitenlanders voor langdurige of duurzame huisves ting in aanmerking wil komen. Gehuw de arbeiders, die voor korter tijd hier verblijven, wensen voor die tijd soms gehele of gedeeltelijke gezinshereni ging, doch stellen als regel geen prijs op zelfstandige huisvesting i.v.m. de las ten en kosten van inrichting. AMSTERDAM, 27 aug. Anja Schuyt, dit jaar tot Miss Holland ver kozen, is terug uit Rio de Janeiro. Niet tegenstaande andere berichten gaat zij niet werken in Brazilië, maar is naar Amsterdam teruggekomen omdat, zo als zij zelf zegt; ,,Ik toch wel een beet je heimwee kreeg". Wel gaat zij over drie weken nog eenmaal terug naar Zuid-Amerika, om in Rio de Janeiro als gaste een filmfestival bij te wonen. Zij hoopt echter snel haar contacten in de Nederlandse modewereld weer terug te vinden, om spoedig hier aan de slag te kunnen. (Advertende) Verkrijgbaar bij onze haltekantoren, Stationsplein en Tempeliersstraat en bij onze agentschappen Muiderslotweg 113 in Haarlem-Noord, Belgiëlaan 55 in Schalkwijk, Bloemendaalseweg 53 in Bloemendaal. Camplaan 1 in Heem stede, alsmede bij Cebuto, Grote Houtstraat 124. BAARN, 27 augustus. Aan de spoor lijn Amsterdam-Amersfoort nabij het voormalige buurtstation in Baarn zijn weer granaten gevonden. Verleden week werd op nog geen vier meter van de spoorbaan een brisantgranaat ge vonden en gisteren trof men op nage noeg dezelfde plaats een fosforhand- granaat aan. De hulpverleningsdienst, de vroegere mijnopruimingsdient, is hiervan onmiddellijk op de hoogte ge steld. De granaten werden aangetrof fen bij werkzaamheden bij de spoor baan. Personeel van de N.S. is hier na melijk bezig met het verleggen van een weg. De fosforgranaat bleek van Engelse makelij. Na overleg tussen de hulpver leningsdienst en de N.S. werd besloten de werkzaamheden tijdelijk te staken. Hedenmorgen is het werk weer her vat, maar onder permanent toezicht van een deskundige van de hulpverle ningsdienst. In de naaste omgeving van het buurt station, dat aan de rand van het Ko ninklijk Domein ligt, zijn de laatste vijf tien jaar grote hoeveelheden munitie gevonden, zowel van Engelse als van Duitse makelij. Omtrent de herkomst hiervan is niets met enige zekerheid te zeggen. Wel is bekend, dat tijdens de laatste oorlog de Duitsers in het buurt station en in een villa aan de Van Heutszlaan hebben gezeten. Ook in ver scheidene villa's aan de Nicolaas Beets- laan in de onmiddellijke nabijheid van het station hebben Duitsers gezeten. Al gemeen wordt aangenomen, dat zich onder de grond in de tuinen achter de villa's eveneens nog grote hoeveelheden granaten in de grond bevinden. Idrcrtentie) Hoofdagent Haarlem e.o Showroom. Zandvoortselaan 351 Service; Dr de Liefdestraat 4-10 Tel. 02500 - 64000 - 43068 HAARLEM BENTVELD AMSTERDAM, 26 aug. Amster dam heeft danig de zenuwen gehad over het optreden van George Balan- chiue en zjjn New York City Ballet. De danskunstige gebeurtenis van tien jaar; ze zou ons glad voorbij zijn ge gaan zoals al zovele verschijningen van Balanchine en zijn troep in deze tien jaar aan onze deur voorbij zijn ge gaan. Het is ditmaal dan toch gelukt hen hier te kragen voor twee dagen, die men tegen het eind van de toer- nee over ons halfrond nog vrij kon maken; alle plaatsen minstens tien keer uitverkocht, de gelukkigen diep benijd door de ongelukkigen toen het vanavond in de Stadsschouwburg tevoor schijn kwam viel het tegen. Dit kon niet uitblijven. Enerzijds had Balanchine, gelijk hij meestal gedaan heeft als hij eens de provincie Neder land aandeed, ons een programma ge geven van marginale stukken één programma onveranderlijk voor drie voorstellingen, hetgeen ons doet besef fen hoe blij we al mogen zijn als Balanchine maar komen wil. Ander zijds was de troep niet in vorm, het geen zich nu juist wreekte in het enige niet-marginale stuk van het program ma: de „Serenade" op de muziek van Tsjaikowsky, een onvergankelijke clas sic, waarmee Balanchine, op mijn her innering afgaande, al zijn program ma's in Nederland geopend heeft, al die voorgaande keren echter voortref felijk maar juist op deze avond, waar in de Serenade het enige stuk was, ge schikt om ons het volle vermogen van de troep te openbaren, slecht, ongelijk, onprecies, niet in de maat gedanst maar daar tegenaan en zowaar met een solist, die erin slaagde de verden king te vestigen nauwelijks te weten wat hij moest doen. Een doodgedanste voorstelling van een meesterwerk, waarin men schimmen terugzag van wat het eens geweest is, en waarin zelfs Maria Tallchief met Nicholas Ma- gallanes meer him fantastisch vermo gen suggereerden dan realiseerden Het kan er bij Balanchine en zijn eigen troep uiteraard liet om gaan of er toch nog heel wat van belang te zien valt, omdat deze artiesten in ie der geval zoveel kunnen. Men komt bij Balanchine om het wonder te beleven. Het stuk dat bij uitstek het wonder moest leveren versaagde. Dit werd be palend voor de kwaliteit van de avond en daarmee van dit gastoptreden, waarin van Balanchlnes kapitale schep pingen der laatste jaren niets te zien viel. Ik geef daarbij gaarne toe, dat „Episodes" op stufeken van Webern, aangevuld met diens bewerking van het Ricercare uit Bachs Musikali- sche Opfer een prachtig werk is, waarin men met een klein obli gaat gezet ensemble de grote cho reograaf met vreugde kon herken nen, zeer spits in dit geval, uiterst ironisch, tevens menigmaal zeer te der van rationeel poëtische uitdruk kingskracht en inzonderheid in het Ricercare een veelstemmig fuga- tisch stuk van een spanning bij uiterste concentratie van het bewe gingsgamma, zoals niemand het Ba lanchine nadoet. Hoe veelzijdig hij is ziet men dan weer uit de vergelij king met de in ditzelfde ballet ver werkte Fünf Stücke opus 10, waarin hij zo speels op een consequent door gevoerde idee in deze punt tegen (Advertentie) international 's maandags gesloten ROTTERDAM, 27 aug. (KNP) Mgr M. A. Jansen viert zondag zijn zestig ste verjaardag. Bij die gelegenheid zal hij van 1113 uur die dag recipiëren in zijn huis. Kon. Emmaplein 3 in Rot terdam. punt geschreven muziek weet te dan sen. De „Episodes" van 1959 zijn Balanchine op zijn best, met deze beperking dat hij zich vooral als een verbluffend virtuoos in een uiterste ephemere verschijningsvorm mani festeert. Men wil Balanchine echter in de diepte zien graven. Instede van aan dit verlangen te voldoen werpt hij Ne derland enige lekkere hapjes toe. Men pikt ze op in een „Meditation" op een van sentiment druipend stuk van Tsjai kowsky, men vindt ze nu en dan in tournures en verstrikkingen van twee danslichamen, en men bedenkt dat hjj dan bezig is een jong sterretje op te bouwen, de zeer pril-ontroerende Suzanne Farrell, die hij als appuyant geeft de zeer rijpe en grote Jacques d'Amboise, wat niet klopt behalve in de massa-psychologische werking omdat de man op zjjn toppunt ver keert en het meisje net aan komt. De ene belooft al haar talent nog maar pas, terwjjl de man er alleen maar behoeft te zjjn. En als we zover zijn gekomen, zjjn we ook ai aan het slotstuk toe; de „Stars and Stripes" van Sousa, die ei genlijk niets meer zjjn dan een dans- nummer in een revue, die nooit ge maakt zal worden. Heel leuk natuur lijk, heel knap uiteraard maar ook in de meeste momenten niet veel meer dan een sophisticated Kitsch. Wat dat betreft kon ik mij aansluiten bjj die eenzame fluiter, wiens protest schip breuk leed omdat hjj nu eenmaal geen fluit over zich had. Maar de meester Balanchine maakt dan wel in die se rie dansen op Sousa-marsen één deel als een klassieke „grand pas de deux" en hjj heeft dan inderdaad een Me lissa Hayden en een d'Amboise om die uit te voeren als een onbedaarlijke parodie op alle pas de deux die ooit zijn uitgevoerd. Verrukkelijk en alleen maar bjj Balanchine mogelijk. zegt men dan weer. Maar de kritische toeschouwer ver liet deze voorstelling met het onaan gename gevoel, dat hjj slechts Balan- chines jaspanden over het toneel had zien flitsen. Nu ja, Nederland is maar een provincie voor een man die de we reld bezit. Prinses Beatrix was onder de toe schouwers met haar verloofde, beiden door iedereen gezien en door niemand herkend. Hun verschijning was een goed teken, waar het aanzien van het theater wel bjj kan varen. (Advertentie) 1 CENTRALE (Advertentie) Vaak wanneer het weer in de zo mer slecht is geweest, volgt nog een maand waarin de zon flink zijn best doet. In september kan het nog goed warm zjjn. We halen onze zomer jurkjes weer uit de kast, lateu onze kousen uit en steken onze voeten in open sandalen. De lichaamsverzor ging vereist bij deze luchtige kleding onze bijzondere aandacht. De oksels moeten geregeld ont haard worden. Onthaarde oksels staan niet alleen netter, maar ook kunt u zo beter overmatige transpi ratie bestrijden. Breng zo vaak als het nodig is een speciale ontharings- crème aan. Neem de crème af met een tissue en was de oksels met een zachte zeep en koud water. Eventu eel napoederen met wat toiletpoe der. Lichaamsgeur wordt doeltreffend bestreden door het dagelijks gebruik van een deodorant. (Echter nooit een deodorant gebruiken vlak na een ontharingsbehandeling). Ook te veel haren op de benen kunnen bepaald storend zjjn. Ze laten zich even ge makkelijk verwijderen als de haren onder de oksels. Wilt u graag in open schoentjes lo pen, zorg er dan voor dat uw voeten er goed verzorgd uitzien. Geef ze de zelfde verzorging als de handen Dompel ze een minuut of tien in een warm zeepbadje; droog ze ver volgens af en masseer de nagels met een vette crème of olie die hier voor in de handel is; neem een zoge naamd „bokkepootje", omwikkel het met een stukje tissue en verwjjder hiermee alle overtollige - velle tjes langs de nagels, duw de nagel riem omlaag. Als u nagellak wilt aanbrengen, vouw dan eerst even een tissue tussen de tenen. Dit ver mijdt slordige nagellakvlekken naast de nagels. Lenie (6) had een proefwerk gods dienst gemaakt. „Hoe is het ge gaan?" vroeg moeder na schooltijd. „Oh best, ik heb maar één vraag niet kunnen be antwoorden", antwoordde Lenie. „Welke was dat?" „Ik wist niet wie Simon van Cyrene was." „Wist je dat niet", vraagt Lenies kleine zusje, „nou ik wel hoor. Dat is de man die het knopje van de sirene omdraait als er vijandelijke vlieg tuigen komen". (Th. H. Ettema, Rotterdam). BERGEN OP ZOOM, 27 aug. In het Algemeen Burgergasthuis alhier heeft de 31-jarige mevr. Marga Jansen- Hoedjes gistermiddag het leven ge schonken aan een vierling, twee jon gens en twee meisjes. De kinderen, die ruim een maand te vroeg geboren wer den, «ogen elk nauwelijks 800 gram. In de loop van de avond zijn de twee jongetjes overleden. Door het geringe gewicht hebben ook de meisjes weinig levenskansen. De toestand van de moe der is redelijk goed. Voor dokter Ch. Legijn, de arts die de vierling ter wereld hielp, was de geboorte een verrassing. Er was zelfs niet op een meer-hng gerekend. Het ge-i^wMww^vwvwwvwvs wicht van de vier kinderen tezamen is dat van een normaal geboren baby. Een heerljjk makkelijk zomerjurk je in shiftmodel, van wit katoenen piqué. Het sluit als een overhemd. Er hoort een ceintuur bjj, maar deze kan net zo goed achterwege blijven. Ons eten is evenals onze kleding aan mode onderhevig. De abrikoos was in het begin van deze eeuw een veel gebruikte vrucht in Nederland. Enkele jaren geleden zag men hem nauwelijks meer. Dat kwam omdat de in Nederland gekweekte abriko zen maara twee maanden van het jaar, in juli en augustus, verkrijg baar zijn. Nu is dat anders. Nu Im porteren we. In alle étalages van de groentele veranciers is een olaatsje can deze fraai gekleurde vrucht ingeruimd. De abrikoos komt oorspronkelijk uit Armenië. Joegoslavië, Hongarije en Bulgarije, maar ook Italië, Wank- rijk en Spanje zijn thans de belang rijkste leveranciers van Europa van deze aan vitamine-A zo rijke vrucht. De braam, die nummer twee is op de lijst van aan a vitamine-A-rijke vruchten, bezit slechts een derde van de vitamine-A-eenheden van de abri koos. Vitamine-A is van belang voor lij ders aan stofwisselingsstoornissen, nachtblindheid en huidziekten. Maar de abrikoos bevat naast de hoeveel heid vitamine-A ook nog behoorlijke hoeveelheden vitaminen-B en -C. Behalve vers wordt de abri koos ook veel verkocht in gedroogd* toestand. Hierbij zijn alle vitaminen- A bewaard gebleven. Het echtpaar Jansen, dat in Bergen op Zoom een herenmodemagazjjn drijft, heeft reeds twee kinderen, een meisje van vijf en een jongen van drie jaar. De heer Jansen heeft zes tweelingen in zijn naaste familie. ATHENE, 27 aug. (UPI) De uit acht afgevaardigden bestaande pro gressieve partij in het Griekse parle ment heeft gisteravond bij monde van haar fractievoorzitter, Spiros Markezi- nis, verklaard de regering van Elias Tsirimokos niet te zullen steunen. De kans dat de regering van Tsiri mokos als overwinnaar uit het vertrou- wensdebat zal treden is nu geheel ver keken. Indien de progressie ven, die in Griekenland als „rechtse" partij wor- den gekenmerkt, zich van stemming zouden hebben onthouden was er nog een geringe kans geweest dat Tsiri mokos het met de hakken over de sloot zou halen. Als motivering gaf Markezinis dat zijn beslissing „de ko ning en het land zullen helpen een re gering samen te stellen die zal passen bij de huidige omstandigheden". GOTHENBURG. 27 aug. (Rtr.) Binnen vijf of tien jaar zal men in Zweden geluid- en uitlaatgasloze auto bussen gebruiken met als krachtbron brandstofcellen van het type als in de Gemini-5, aldus heeft de technisch di recteur van de Stockholmse verkeers- maatschappij Hollbom op een congres in Gothenburg voorspeld. (In de Ge- mini worden, zoals gemeld, brandstof cellen gebruikt met vloeibare zuurstof en waterstof die, in gasvorm tot che mische reactie komend water produce ren waarbij energie vrijkomt). Een ver tegenwoordiger van een Zweedse maat schappij zei dat men reeds met ver schillende methoden van gebruik van brandstofcellen voor auto's experimen teerde. (Advertentie) VAN WAAY |5 •brouwersvaart] ZIJLWEG .LEIDSEVAART 1 1 RAAKS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5