VERKEERSGASTVROUWEN IN MüNCHEN Arrestant mishandeld door Haagse agenten? Ook rebellie op Sumatra Luns ontvangt zijn honoraire consuls uit de gehele wereld Episcopaat tevreden over nieuwe versies godsdienst - vrijheid en Schema 13 Veroime-werf Priok een der grootste ter wereld ONBESCHADIGD OP AARDE TERUG Belg ie wil geen mosselen meer in plasticzakken Lezingen, vliegtocht, Prinsjesdag A.N.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Auto in sloot dode en drie gewonden Opstand Papoea's duurde slechts twee uren' FUNCTIE MET WAPEN, VLAG EN... „CC Pensioenfonds Albert Heijn veertig jaar Indische troepen over bestands lijn in Kasjmir Telstar ledenraad kiest nieuw bestuur Scheepsbouwer heeft Soekaruo niet uitgenodigd Categorale KLM- organisaties in bedrijfscommissie toom Strop voor Zeeuwen Generaal Soetjipto: Groningse emigrant als Amerikaans deserteur opgepakt Tweede Hoogevener burgemeester in het buitenland CONCILIE-ONDERWERPEN Kamervragen over niet-betaalde KNIL-salarissen Dr. Bartels voor de radio over kanker bestrijding In september VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 PAGINA De politie in München slaat geheel nieuwe wegen in om het verkeer in goede hanen te leiden. Verkeerszondaars zullen te maken krijgen als het geluk hun welgevallig is met „verkeersgastvrouwen". Dit zijn charmante jongedames, die geen „agenten" genoemd worden en zelfs niet „afschrikwekkend" ge üniformeerd zijn. Tot dusver zijn er Jj5 aangetrokken. Mannequins presenteren de nieuwe kleding voor de „gastvrouwen", waarin tieners zich ook wel thuis zouden kunnen voelen: vlot hoedje, skipantalon, eventueel een mantel en voor 's zomers een luchtig doorknoop jurkje. MINISTER LUNS inleider Amerikaanse zeelui van de torpe doboot jager JDuponV hébben onge veer duizend kilometer buiten de kust van de Bermuda-eilanden de eerste trap van de Titan-2 raket uit de Atlantische Oceaan opge vist. Met behulp van deze raket werd vorige week de Gemini 5 ruimtevaart capsule gelanceerd. Het is voor het eerst dat een trap van een raket, waarmee een ruimtevaartuig is gelanceerd, on beschadigd door de hitte op aarde is teruggekeerd. I: é&dÈi. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 27 lug. België wil geen Zeeuwse mosselen meer hebb"- die in plasticzakken de grens overgaan. Bij onze zuiderburen Hebben zich na melijk ziektegevallen voorgedaan bij c.e consumptie van schelp- oi schaaldieren. De verzending van mosselen in plastic zakken heeft reeds verschillende keren aanleiding gegeven tot klachten van de zijde van het Belgische instituut vooi de volksgezondheid. Men mtfent name lijk dat de in plasticzakken verpakte mosselen spoedig bederven. Door het uitlopend mosselwater zou het rottings proces worden bevorderd. Met ingang van 1 december zullen alleen nog maar mosselen in jutezak ken worden geaccepteerd en elke zi ,i- ding zal voorzien moeten zijn van een keuringsgetuigschrift. De Belgische maatregel betekent voor de Zeeuwse mosselkwekers en exporteurs een scha depost. Verschillende bedrijven hebben namelijk speciale machines voor de verzending van hun produkten in plas ticzakken aangeschaft. Schadelijk is de Belgische maatregel ook voor de be drijven die mosselpercelen hebben in de zogenaamde besmette wateren. Hun produkten zullen na 1 december even min België meer mogen binnen komen. (Van onze correspondenten) WINSCHOTEN, 27 uug. Op rijks weg 42 tussen Zuidbroek en Scheemöa slipte gisteravond de auto van de 60- jarige M. Groen uit Paterswolde nadat hij een vrachtauto met aanhangwagen gepasseerd was. De auto kwam op zijn kop in een diepe sloot terecht. Hier bij kwam de weduwe Nieting uit Pa terswolde om het leven. De bestuurder, zijn vrouw en de 92-jarige mevr. Ar- noldus uit Sellingen werden gewond en naar het St. Lucasziekenhuis te Win schoten vervoerd. DEN HAAG De vierjarige Josef Verhorevoort is hier gisteren door een vrachtwagen aangereden en gedood. De kleuter stak voor het woonschip van zijn ouders aan de Leemanskade met zijn step plotseling over. DEN HAAG, 27 aug. De politie stelt een onderzoek in naar de gang van zaken bij de arrestatie van een 50-jarige fruitimporteur, tegen wie vol gens getuigen ,,Gestano-methoden" zijn gebruikt. De man werd volgens de politie woensdagavond op de Laan van Meer- dervoort voor een café aangehouden Hij zou onder invloed van sterke drank zijn geweest en slingerend met een vaart van tachtig kilometer per uur in zijn auto door de stad hebben gereden. Toen de man niet uit zijn auto wilde stappen werd door de bemanning van een surveillancewagen van de politie assistentie gevraagd, waarop nog een politiewagen arriveerde. De vier agen ten hebben de importeur uit zijn auto gehaald en naar het politiebureau ge bracht. Ook tijdens het vervoer zou de man zich hebben verzet. Op het hoofd bureau bleek de arrestant zodanig ge wond te zijn, dat de politie-arts hem behandelde voor een bloeduitstorting bij een oog en schaafwonden aan zijn gezicht. Getuigen van de arrestatie, een 25- jarige vertegenwoordiger uit Voorscho ten en een 35-jarige vertegenwoox'diger uit Den Haag meldden zich bij de po litie om te klagen over het gedrag van de agenten. Toen nog twee politiewa gens verschenen werd de importeur uit zijn wagen gehaald, waarbij de wa penstok werd gehanteerd. Tenslotte verscheen nog een vierde politiewagen waarvan de twee agenten over de rug gen van hun collega's heen ook met de wapenstok op de arrestant insloe gen, De man werd volgens de getuigen in de politiejeep gelegd, met zijn hoofd op een ijzeren rand. Op het hoofd ging een agent zitten, terwijl twee agenten op de benen van de in middels geboeide man zaten. De fruitimporteur heeft aan de lin kerzijde van zijn gezicht een bloeduit storting en schaafwonden, terwijl hij volgens zijn echtgenote ook een ge kneusde arm heeft, een geblesseerde pols, en vermoedelijk een hersenschud ding. De fruitimporteur overweegt een aanklacht bij de politie in te dienen, maar wil eerst met zijn advocaat over leggen. DJAKARTA, 26 aug, (ANP) Gene raal Soetjipto, de Indonesische staats secretaris die is belast met YVest-Irian ?aken, heeft tegengesproken, dat Mano- K'ari op West-Irian gedurende vier da- jfen door opstandelingen bezet is ge- r®®st. Hij noemde een desbetreffend ïi van raJ'° Hilversum „provoca tief en waarschuwde, dat dergelijke "'e„uwsberichten schade kunnen toebren gen aan de pogingen om tussen Neder land en Indonesië goede betrekkingen op te bouwen. De opstand heeft zich niet in of om Manokwari, maar in het arfak-gebied voorgedaan en duurde „slechts twee uur". Dat de opstand met behulp van uit Java overgevlogen troepen zou zijn neergeslagen is volgens de generaal on juist. Wel hebben militairen „de plaat selijke bevolking bijgestaan". De op standelingen werden volgens Soetjipto geleid door de Papoea S. Awom, een voormalige sergeant van het Nederland se „Papoea vrijwilligerskorps", die door ue Nederlanders opzettelijk was ach tergelaten om als „tijdbom" te funge- 1*011. DJAKARTA, 27 aug. (ANP) Niet alleen in West-Irian maar ook in an dere delen van Indonesië is de laatste tijd rebellie geconstateerd, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Degenen die in 1957 op Sumatra een opstand organiseerden, hebben daar on langs getracht een revolutionaire re gering te vormen. Het komplot werd echter ontdekt en alle schuldigen zijn aangehouden, aldus het persbureau. Onder hen zijn leden van de verboden Islamitische Masjoemi-partij. De leider van het komplot had iemand naar Singapore gestuurd om contact te zoe ken met de opstandeling Soemitro en om financiële hulp aan Maleisië te vra gen. Een andere rebellenleider was belast met de werving op Sumatra van jonge lui, die in Singapore een speciale op leiding zouden moeten volgen. Hij is ook aangehouden, evenals vijf jongelui met wie hij uit Singapore kwam. Ten slotte, zo gaat Antara voort, is onlangs op Java een samenzwering ontdekt. Daar is een Sumatraanse opstandelin genleider gearresteerd met een aantal medeplichtigen. CARLINVILLE (Illinois), 27 aug. (VPI) Een jonge Nederlander, Brent ■Meijer uit Groningen, zit nu in Fort. Sheridan ten noorden van Chicago, waar "ij door de FBI is heengebracht op de beschuldiging dat hij meer dan een jaar Seleden uit het Amerikaanse leger is ge deserteerd. In de tijd dat hij „awol" (absent with out leave) was, heeft Meijer verschil lende steden bezocht en er geteerd op jvat meelevende gezinnen hem te bieden hadden. Een van die meelevende gezinnen wa ren de Theodore Hammanns in Carlinville, die zich indertijd over hem ontfermden. „Ze behandelden hem als een zoon," 2ei de 18-jarige Jim Hammann over zijn ouders. „Mijn moeder haalt altijd mensen aan. Hij was als een broer. Ik vond hem een fijne kerel toen moeder hem van de straat had meegebracht met niets anders dan een zwembroek en schoenen. Meer had ie niet." iOKd°lgens de FBI werd Meijer in juni dienstplichtig, gezien de duur van zijn verblijf in de Verenigde Staten. &inds hij uit het leger wegliep is hij vermoedelijk een keer naar Europa te ruggegaan. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 aug. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil eens wat terug doen voor de vele goede dien sten die de honderden honoraire (dus onbezoldigde) consuls in het buitenland aan Nederland hebben be wezen. Voor het eerst in de geschie denis zjjn zij en bloc, met hun echt genote, uitgenodigd een weekje naar Nederland te komen om het land waarvan zij de officiële vertegen woordigers zijn, beter te leren ken nen. Meer dan de helft van de bijna vijfhonderd consuls hebben de uitno diging aangenomen. Zij zullen hier ook kennis kunnen maken met hun (Van onze correspondent) ZAANDAM, 27 aug. De N.V. Pen sioenfonds Albert Heijn heeft woensdag het veertigjarig bestaan herdacht. De halve ton waarmee in 1925 werd be gonnen is in die jaren opgelopen tot ruim dertig miljoen gulden. De grondlegger van het bedrijf, Al- bert Heijn sr., richtte in 1925 de Ver eniging ter Behartiging van de Perso neelsbelangen van Albert Heijn N V. op. In 1946, na de oorlog, werd de naam gewijzigd in N.V. Pensioenfonds Albert Heijn en kreeg de vennootschap een directeur. De groei der geldmiddelen was opvallend. In 1935 bezat men 566.000 en in 1964 was dit bedrag ge stegen tot 30.438.300. Ruim elf miljoen gulden is belegd in effecten, de rest in leningen, hypotheken en huizen. (Van onze correspondent) ASSEN, 27 aug. De oud-Hoo- gevener Harry Seydel, die in 1955 naar Australië emigreerde en daar de functie van „catering manager" (zorg voor de proviandering) in het Moroopna Base Hospital vervult, wordt burgemeester van Sheppar- ton, in de Australische provincie Victoria. In deze stad van 16.000 inwoners, in het centrum van een gebied van fruitconserven, is hij zeer populair door zjjn veie bijdragen aan het openbare leven en de functies die hij daar bekleedt. De heer Seydel is de tweede Hoo- gevener, die in het buitenland bur gemeester wordt. Dit voorjaar werd de heer Wimmenhove burgemeester van een stadje in de Canadese pro vincie Ontario. VS De bevolking is donderdag tot 195 miljoen gestegen. Volgens de com puter die de bevolkingsaanwas regis treert, neemt op het ogenblik de be volking der VS per 12 seconden met een „ziel" toe, (Rtr.) hoogste chef, minister Luns. Het mi nisterie heeft voor deze unieke bij eenkomst die men voortaan om de vijf jaar wil herhalen een be drag van driehonderdduizend gulden uitgetrokken. „Maar ze komen niet alleen voor hun plezier," zegt de or ganisator mr. B. Slingenberg snel. „Zo zullen ook een soort spoedcur sus krijgen om Nederland beter te leren kennen." Inleiders voor deze „cursus" zijn niet minder dan op één ochtend drie ministers. Mr. Luns zal hen in het Engels met simultaan verta lingen want de meesten spreken geen Nederlands in het kort een in zicht geven in Nederlands buiten landse politiek, drs. Den Uyl houdt een economisch praatje en 'minister Vrolijk zal spreken over de culturele aspecten van ons land. Voor de rest staat hen een half ontspannend, half instructief programma te wachten met onder meer bezoeken aan de drie grote steden, inclusief ontvangsten, een vliegtocht over Nederland, een receptie aan te bieden door de rege ring, waarbjj ook de Koningin (die hen formeel heeft benoemd) aanwe zig is en voorts zullen zij prinsjesdag bijwonen. Er staan ook bezoeken aan fabrieken op het programma en een inleiding door de heer H. J. de Koster van het Verbond van Werkgevers. De gasten in totaal bijna vijfhon derd zullen in Den Haag, Scheve- ningen en ook in Noordwijk worden ondergebracht. Hun verblijf wordt hun aangeboden, de reis moeten zü zelf betalen, zij het dat het ministe rie een korting van vijfentwintig pro cent bij diverse grote vervoersmaat- schappijen heeft weten te bedingen. Voor de dames is een apart pro gramma opgesteld; wanneer de he ren lezingen aanhoren maken zij uit stapjes. Het honoraire consulschap, compleet met Nederlands wapen aan de muur, de rood-wit-blauwe vlag in top en het (felbegeerde) kenteken OC op do auto, is een instituut dat dient ter aanvulling van de beroepsconsuls die Nederland in den vreemde heeft. Het zou te kostbaar worden naast de ambassades en gezantschappen in de belangrijkste buitenlandse steden be roepsconsuls te stationeren. In die plaatsen, variërend van Bordeaux in Frankrijk, via Limerick in terlard tot Honoloeloe op Hawaii, wordt iemand gezocht die daar <le belangen van Nederland wil behartigen, In de meeste gevallen is dat een man uit het land, soms een daar gevestigde Nederlander. Hij moet van onbespro ken gedrag zijn, zo ongeveer een no tabel zijn en de tijd hebben het werk te doen. Veelal zijn het bankiers of vooraan staande mannen uit het bedrijfsleven, vooral uit scheepvaartkringen. Hij krijgt in het algemeen zelfs geen ver goeding, al wordt in een enkel ge val een hele of een „halve" secre taresse betaald of een tegemoetko ming gegeven in de huur van kan toorruimte. Er zijn consuls die het rustig hebben, andere krijgen het plotseling druk, bijvoorbeeld met Ne derlandse toeristen in nood die bij hen aankloppen, wat in Spanje in groeiende mate gebeurt. Dat kan zijn wanneer er een paspoort zoek raakt, het geld gestolen is of er een onge luk is gebeurd. De consul moet deze moeilijkheden dan zo goed mogelijk opvangen. Vooral de consuls in Span je krjjgen de laatste jaren ook veel Nederlanders aan de deur die een huisje willen kopen. Hij verwijst hen daar naar betrouwbare adressen. Consuls in havensteden hebben nogal eens met de marine te maken. Aan de manier waarop zij de marine ont vangen is voor Buitenlandse Zaken veelal af te leiden of zij met een goede of een slechte functionaris te doen hebben. Wanneer het goed is staat hij het aangekondigde schip op de kade op te wachten en maakt na aankomst zijn opwachting bij de ka pitein om te vragen of er nog iets moet worden geregeld. Soms wordt hem van te voren gevraagd te zor- gen dat er zoveel duizend liter water klaar staat en andere voorraden. Ook is hij soms intermediair in geldzaken. En de politiek? „Daar moet hij van afblijven," zegt men op Buitenlandse Zaken beslist. Het blijkt de laatste tijd iets moeilijker te worden consuls te vinden, maar het lukt nog steeds. Mr. Slingenberg, zelf oud-(beroeps)consul, zegt: „Velen vinden het wel aantrekkelijk deze of ficiële status te krijgen. Ze worden nu bijvoorbeeld ook door de plaatse lijke autoriteiten voor recepties uitge nodigd." Zelf moeten ze ook wej eens ontvangsten geven, bijvoorbeeld op Nederlandse nationale feestdagen of móeten.... „Het wordt van hen ver wacht maar het blijft vrijwillig, want ze moeten het zelf betalen." Volgende maand zullen ze dus komen aanvliegen en -varen naar het land dat zij vertegenwoordigen maar veel al nauwelijks kennen: de consuls uit het nabijgelegen Gent en Brugge maar ook „onze man" uit het onuit sprekelijke Ouagadougou. Ivoorkust; signor Riquellne Pineiro uit Santan der en baron L. de Miiller y de Ferrer uit Terragona; de op twee jarige leeftijd naar Amerika geëmi greerde F. van Hurk uit Philadelphia en vele anderen. De consul uit Porto Rico komt niet want hij moet de ko ningin ontvangen bij haar aankomst daar tijdens haar reis naar de West; markies de Villareal de Burie) Mo renes y Medi uit Jerez de Ia Fron tera heeft eveneens afgezegd. Dit laatste wellicht tot opluchting van de wijnschenkers want zelfs de naar onze smaak beste sherry zou door deze kenner weieens anders beoor deeld kunnen worden. En ook zullen er geen consuls zijn van achter het ijzeren gordijn. Die worden daar niet geduld omdat ze worden gezien als potentiële spionnen. UTRECHT, 26 aug. (KNP) - Op hun maandelijkse vergadering alhier heb ben de bisschoppen o.m. de eerste onderwerpen besproken, die op de. i zitting van het tweede Vaticaanse con cilie aan de orde zullen komen nl. de godsdienstvrijheid en Schema 13 over de Kerk in de Wereld van van- laag. De bisschoppen hebben bijzondere waardering voor de nieuwe iekst van ideze schema's, die ten opzichte van de vorige redactie een aanzienlijke verbetering betekent. Met de wensen die bij de beraadslagingen in de vo rige zitting van het concilie ook door het Nederlands episcopaat naar voren zijn gebracht, is ruimschoots rekening gehouden. .Over enkele detailpunten zullen de j.sschoppen zich op het :oncilie nog willen uitspreken. Voor het begin van de a.s. zitting zal kardinaal Alfrink over de paragraaf, die zich met oorlog en vrede bezighoudt een bespreking hebben met het landelijk en met het internationale bestuur van de Pax Chrir- tibeweging. Het ligt in de bedoeling van de bis- DEN HAAG, 27 aug. Het Tweede- Kamerlid P. Voogd (BP) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken vra gen gesteld over de salarissen van KN- IL-militairen tijdens de Japanse bezetting van het voormalige Neder- lands-Indië. Hij vraagt onder meer of de persberichten juist zijn, dat Neder land het enige land ter wereld is, dat de salarissen aan de ex-krijgsgevangenen uit de Japanse kampen heeft onthouden. Hij wil ook weten of diverse rechterlij ke uitspraken erop wijzen, dat perso neel van het voormalige KNIL nog steeds recht op deze salarissen heeft en waarom de weduwen van KNIL- militairen slechts het halve pensioen krijgen van hen, wier mannen in Ne derland sneuvelden. Hü meent dat ach terstallige salarissen alsnog ten spoe digste dienen uitbetaald te worden en dat de pensioenen tot hetzelfde niveau opgetrokken dienen te worden als dat van de weduwen van de in Nederland gesneuvelde militairen. NEW DELHI, 27 aug. (UPI) - De Indische regering heeft bekend ge maakt dat haar troepen gisteren ander maal de bestandslijn in Kasjmir heb ben overschreden om Pakistaanse stel lingen te veroveren. Premier Sjastri van Indië heeft de toestand „zeer ern stig" genoemd. Waarnemers achten het bij het toe nemen van het aantal botsingen niet onmogelijk dat beide landen elkaar spoedig op grotere schaal zullen gaan bekampen. „Onder sommige omstandigheden," aldus de Indische president, Radha- krisjnan, „vormt een aanval de beste verdediging. Wij dienen op iedere aan val voorbereid te zijn en wij zullen ons niet moeten laten verrassen. De infil tranten zijn niet gekomen met het doel het levenslot van de bevolking te ver beteren, zij zijn gekomen om te plun deren," aldus de president. AMSTERDAM, 27 aug. Dr. A. J. H. Bartels, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zal op dins dag 31 augustus om 12.40 uur (de vroe gere Koninginnedag), in een radiorede de aandacht vestigen op het grote be lang voor het Nederlandse volk, dat verbetering en uitbreiding van het on derzoek naar de oorzaak en bestrijding van kanker met grote kracht wordt voortgezet. Dit onderzoek is zeer kostbaar. Het beeft over 1964 ruim drie en een half miljoen gulden gekost. Het Koningin Wilhelminafonds tracht voldoende mid delen bijeen te brengen om dit te finan cieren. Dr. Bartels zal in zijn door de KRO uit te zenden rede een krachtig beroep doen op de bevolking, de col lectes voor de kankerbestrijding, dit jaar tussen 30 augustus en 18 septem ber, zoveel mogelijk te steunen. OOST-DUITSLAND Volgens het persbureau ADN heeft Oost-Duitsland over de eerste zeven maanden van dit jaar een toeristisch record geboekt met 400.000 bezoekers van overal ter wereld van wie meer dan 180.000 uit westelijke landen met Zweden, Denen en Fransen voorop. (DPA) schoppen zondag 12 september een her derlijk schrijven te doen voorlezen n.a v het begin van de vierde zitting van het concilie, die op dinsdag 14 septem ber begint en die de laatste zitting zal zijn. De slotdatum van deze zitting zal pas worden vastgesteld als het concili aan het einde van zijn werkzaamheden is gekomen. De bisschoppen hadder geen gelegenheid zich te beraden over het nieuwe proprio betreffende het ge mengde huwelijk, omdat zij dit docu ment niet ontvangen hebben. IJMUIDEN, 27 aug. Tijdens een informele bespreking tussen het be stuur van Telstar en een oommissie uit de ledenraad is het misverstand uit de weg geruimd als zou de ledenraad de bedoeling hebben gehad het gehele bestuur van Telstar zonder meer te doen aftreden. De commissie heeft haar standpunt uiteengezet en toegelicht waarom de ledenraad het bestuur verzoekt op de a.s. ledenvergadering af te treden ten einde een bestuur uit geheel nieuwe per sonen (dirie tot vijf) te komen kiezen. Er werd overeenstemming hierover bereikt. Het bestuur treedt en bloc af. maar enkele leden zullen zich herkies baar stellen. De ledenraad zal even eens enkele Dersonen kandidaat stellen. SCHIPHOL, 26 aug. Diep onder de indruk van de scheepswerf die op zijn initiatief in Tandjong Priok verrijst, is scheepsbouwer C. Veroime vanochtend per K.L.M. uit Djakarta >p Schiphol teruggekeerd. „Het wordt iets gigan tisch", zei hij, „een van de grootste werven ter wereld. Schepen tot 150.000 ton zullen er gebouwd en gerepareerd kunnen worden. Het Droject kost in to taal 300 miljoen gulden. Volgend jaar al zullen we er de eerste kiel knnnen leggen voor een Indonesische vracht boot van 12.000 ton". Met nadruk wees hij er nog eens op, dat zijn bezoek aan Indonesië nets te maken had met de gelijktijdig vertrok ken Zwolsman-groep, die in Djakarta de financiering aan het regelen is voor de door Fokker te bouwen vliegtuig fabriek. „De financiering van onze pro jecten staat daar geheel los van", zei Veroime, die uit het krediet van 100 miljoen, dat de Nederlandse regering Indonesië heeft gegarandeerd, een be drag van 17,5 miljoen toegewezen heeft gekregen. Daarvan heeft Indonesië 5 miljoen bestemd voor de eerste kosten van de werf in Tandjong Priok. Vurig hoopte de Rotterdamse Scheeps bouwer, dat de Nederlandse regering het krediet nog zal verhogen. Hg ver telde, dat de regeringsmissie ondei lei ding van ambassadeur mr. N. S. Blom, die vorige week van Schiphol naar In donesië vertrok, een bezoek aan Tand jong Priok had gebracht en de werk zaamheden aldaar in ogenschouw had genomen. Deze delegatie heeft tot taak hangende financiële vraagstukken, waar onder de eventuele compensatie voor genaaste Nederlandse bezittingen met Indonesië te bespreken. Beamend, dat de Japanse scheeps bouw een steeds groter concurrent van de gehele wereld-scheepsbouw wordt, geloofde Veroime nochthans niet, dat het project te Tandjong Pri ok derhalve riskant moet worden ge noemd. „Best mogelijk, dat Indone sië dankzij goedkope arbeidskrach- iiiniimimiiiimiiuiiiiiimimiiuiHmitiMiiiimnifiiniiimi Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de AN wu-oproepdienst In Den Haag, tel. 070-814381. dagelijks van tot 22 uur. BELGIE: J. W. Wesseis uit Amster dam, in rode 2 CV, kenteken onbekend, kamperend bij Bouillon. DUITSLAND: Echtpaar Van Does burg-Beverwijk uit Amsterdam, in licht grijze Volvo, XT 62-55, vermoedelijk in Karlsruhe. DUITSL., ZWITSERL., OOSTENR Echtpaar Regoor uit Baam in gezel schap van L. v. Hilst uit Amsterdam, in witrode Citroen DS, EP 69-17, in Zuid-Duitsland. Zwitserland of Oosten rijk. ITAIJE-NEDERLANDF. Thgssen uit Rotterdam, in lichtgroene Volkswa gen, AP 90-07, van Italië naar Neder land. ITALIË: D. Kost uit Amsterdam, in donkerrode Opel Kadett, HE 83-17, in hotels a. h. Gardameer. SP AN JE-FR ANKRIJK: E. Krab uit IJmuiden, in blauwe Fiat 1100, GT 95- 70, van Spanje naar Nederland. ten zelfs Japan naar de kroon gaat steken," zei hij. Zijn mededirecteur A. Rijke, die sa men met hem op Schiphol terugkeer de, bracht apart een bezoek aan het tweede project, waarmee Veroime in Indonesië is begonnen, te weten de veel kleinere werf op Ambon. Op de wer ven van Veroime in Nederland is men reeds bezig met de bestekken van de in Indonesië te bouwen schepen. Pro totypen zullen eveneens in Nederland worden gebouwd. Dit zal de seriebouw in Indonesië ten goede komen. Veroime hoopt, dat de bouw van zo'n schip in Tandjong Priok niet meer tijd zal ver- fen dan hier, dus circa vijftien maan- en. Nederland zal voorlopig het staal en de andere materialen moeten leve ren. Een mededeling, die hem bq zijn ver trek dertien dagen geleden nit de mond was gevallen, volgens welke hij presi dent Soekarno zou uitnodigen voor een bezoek aan zijn Nederlandse werven, slikte Veroime bij zgn terugkomst gro tendeels in. „Het ligt op de weg van de overheid een president alt te nodi gen, niet op die van een particulier", zo zei hij, „maar natuurlijk zal Soe karno mijn werven bezichtigen mocht hij in Nederland komen." DEN' HAAG, 27 aug. De niet bij de erkende vakcentrales aangesloten, ca tegorale organisaties van KLM-perso- neel, hebben succes gehad met hun po gingen vertegenwoordigd te vorden in de bedrijfscommissie en op de dnnr, naar verwacht mag worden, in de on dernemingsraad. In zijn mededelingen blad heeft de Sociaal-Economische Raad thans het ontwerp gepubliceerd om de bedrijfscommissie voor de bur gerluchtvaart te brengen van zes op veertien leden, van wie zeven moeten worden aangewezen door het Centraal- Sociaal Werkgevers-Verbond, vier door de drie erkende bonden van vervoers- personeel en drie door de Verenigin gen van KLM-vliegers, KLM-pursers en Hofmeesters, Stewardessen, Boordwerk tuigkundigen en van Hoger KLM-perso- neel. Deze laatste verenigingen nebben vo rig jaar de SER gevraagd te worden aangewezen als bevoegd tot het benoe men van een lid van de bedrijfscom missie voor de burgerluchtvaart. De verenigingen voldeden aan de daarvoor geldende criteria. De samenstelling van de nieuwe bedrijfscommissie is geba seerd op de laatste bekende ledencijfers van de betrokken organisaties. De voorgenomen wijziging is tot stand gekomen na overleg met de represen tatieve organisaties van werkgevers en werknemers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7