Baan wedstrijden in Olympisch Stadion j ONGELUKKIGE VALPARTIJ Edward Kroon geplaagd door agina Zorgelijke Jan Derksen; Baanploeg vormt nog geen eenheid Johny Meyer grijpt titel bij militairen Randall stelt AJAX yoor jastige wereldrecord weer scherper ALLEEN JAN WIENESE OVER NAAR FINALE opgave tegen MVV Met het oog op wereldstrijd in San Sebastian toonden drie Nederlanders hun grote vorm Kansloos Op 400 meter vrije slag DTFS is beslist niet bang voor ADO Tijdens Europese roeistrijd m Volendam Haarlem Telstar De Volewijckers Blouw Wit ZFC Hilversum Gooiland VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 W^êgm ,(Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM. Een ernstig ongeval heeft donderdagavond een schaduw geworpen over ae ai,erk bezette internationale wielerwedstrijden in het Olympisch Stadion. Piet Bronkhorst kon, tijdens een wedstrijd voor amateurs over onbekende afstand een groepje gevallen renners niet meer ontwijken en kwam met zijn hoofd op de betonnen baan terecht. Hij moest per brancard worden weggedragen. In het ziekenhuis werd een schedelbasisfractuur geconstateerd. Nikkessen, Groen en Oudkerk „vlammen" AMSTERDAM, 27 aug. Twee Nederlandse stayers hebben gister avond in het Olympisch Stadion laten zien dat zij straks in San Se bastian bij de strijd om de wereld kampioenschappen wielrennen in staat zijn te „vlammen". De ama teur Theo Nikkessen zette het hele veld van deelnemers zeven man op bijna twee of meer ronden en de veelbelovende professional Jaap Oudkerk besliste een bijzonder spannende koers op de meet in zijn Voordeel. De fanatieke Belgische kampioen Leo Proost kwam pre cies één lengte tekort. En dan de Nationale titelhouder op de achter volging bij de amateurs, Tiemen Groen. De Friese „sneltrein* duld de van zijn tegenstander Gerrie ^•"uin geen enkele tegenstand en finishte na vier kilometer, on danks een harde, over de lengte Van het stadion waaiende wind en Cen kille temperatuur, in de knap- 1®®» hoopvolle tijd van 4.57.9. of meer in tegenstelling tot de ver- 'ng had Groen een aanmerkelijk snellere start dan Bruin, van wie in de ei^Ste ronde merkbaar was dat hij de pedalen maar moeilijk rond kon krijgen. De coureur uit Andijk werd snel op een achterstand van tien meter gezet evi hal verwege de koers bedroeg het verschil Zeker vijfenzeventig meter. Groen was niet te houden. Onvermoeibaar duwde hij. in gelijkmatige cadans, de ene winst- brengende meter na de andere onder ziin vederlichte fiets weg, waarna hij als toe gift in de slotronde nog een lange^ sprint tveggaf. Bruin finishte kansloos in een bid van 5.10.— Tiemen Groen was gisteravond in het Olympisch Stadion een der hoofdpersonen. Na vier kilometer finishte de Friese 'Sneltrein" in de knappe, hoopvolle tijd van 4.57.9 minuut. Kansloos waren ook de amateurstayers, die in een rit over 50 km hun krachten beproefden op de mogelijkheden, die in de sterke body van Theo Nikkessen hui- Zen. Een op revanche beluste Nikkessen, die tijdens de strijd om het nationale tricot zo onoordeelkundig door zijn gang maker Joop Stakenburg aan flarden" Was gereden. Met het oog op „San Se bastian" lag het voor de hand er eens extra op te letten, in hoeverre tSaken- burg zijn lesje had geleerd. Niet ten onrechte maande Adri Zwarte- Porote hem herhaaldelijk tot kalmte, wart opnieuw kon Stakenburg het niet laten. Zijn pupil aan onnodig zwaar werk bloot te stellen. De Limburger bracht ditmaal Wel de kracht op, behoudens een keer, de rol te blijven volgen. Maar het zal toch dienstig zijn, Stakenburg straks in Span je terdege op het hart te drukken, zijn zucht naar jagen in te tomen en een meer bekeken tactiek in zijn plan de campagne Op te nemen, vooral gezien de kleinere afmetingen van de baan daar. Eens te meer is dat van groot belang, aangezien de nationale kampioen Kroon nog niet geheel hersteld blijkt te zijn van een op gelopen angina. Hij kwam in deze rit niet San bod. Het werd in zekere zin een reprise van het echec, dat de jonge Kroon Vorige week al leed tijdens de wielerpo- Pulaires. Opvallend was voorts het zwak ke rijden van de Belgische vertegen woordigers Van de Vieren en Maes. Later op de avond werden de 4500 toe- •chouwers „onthaald" op de teleurstel- Jende mededeling, dat de Spaanse stayer Timoner van zjjn bond geen vergunning bad gekregen, aan de start te verschijnen. Als reden gold dat aanstaande zondag de Spaanse wielerkampioenschappen wor- LEO DUYNDAM «.•••«en van het viertal dat naar San Sebastian afreist..... den gehouden. Boze tongen spraken van „misleiding" en ..doorgestoken kaart" en dat Timoner niet eens een contract zou hebben getekend. Dit bleken loze ge ruchten, aapgezien de sportcommissie in het bezit was van een telegram. Overigens weerhield de afwezigheid van de kalende Spanjaard de overige deelne mers er niet van, over de volle 100 kilo meter een verwoede strijd te leveren. Een strijd, die talloze nek-aan-nekraces te zien gaf tussen de Belg Proost, de Duit ser Rudolph, de Fransman Raynal en de Nederlanders Oudkerk, Van der Lans en Le Grand. Hoe fel er slag om de eerste plaats werd geleverd blijkt uit het feil dat niemand van hen erin slaagde, een volle ronde te pakken. Om elke meter werd verwoed gevochten, met als climax een bikkelhard slotduel tussen Oudkerk en Proost, dat de Oostzaner op het nipper tje in zijn voordeel besliste. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 aug. Over het gezicht van Jan Derksen trok gister avond in het Olympisch stadion een zorgelijk lachje. Zojuist had „zijn" baanploeg, bestaande uit Gerard Koel, Fedor den Hertog, Leo Duyndam en Piet de Wit met slechts 0,1 seconde voorsprong gewonnen van de Belgi sche deelnemers aan de strijd om het wereldkampioenschap: de renners Vrijders, Seye, Haast en Verstrepen. Toch had hij, Jan Derksen, trots kun nen zijn op de prestaties van de Ne derlanders. Wat was namelijk het ge val? Al bijna dadelijk na de start was Leo Duyndam uitgevallen door een lekke band. Met 'ne man vochten toen de Nederlanders verbeten om de voor sprong, die zij bij de start hadden be haald, te handhaven. En het lukte1 Vooral het soepele rijden van Den Hertog bleek weer een grote stimu lans voor de ploeg. Welk een ongeken de krachten schuilen toch in het frele lichaam van de Harderwijker! Want slechts luttele minuten vóór de start stormde hij lopend, als een geboren atleet, door de sombere stadioncata comben op zoek naar zijn valhelm. En terwijl hij nog nahijgend op zijn fiets klom wist hij de ploeg tóch weer tot een schitterende prestatie op te zwe pen. Waarom dan toch die zorgelijke trekken var Jan Derksen? „De jongens vormen nog geen hechte ploeg", mop perde hij voor zich heen. „Dat kan ook niet. Ze krijgen geen gelegenheid tot trainen. Morgen moet Fedor den Her tog waarachtig werken bij zijn baas En Frans van de Ruit is door een rug blessure uitgeschakeld tot dinsdag. Nee. wat dat worden moet jan Derksen stapte weg, somber, vol problemen De sprintontmoeting Nederland België werd een overwinning voor de Belgische kampioen Roland van Vlier- berghe. Met onze landgenoot Jan Jan sen op de tweede plaats. En Jan Jan sen echter, die gisteravond vergeefs trachtte zijn glanzende vorm te vin den, die hij dit seizoen al zovele ma len heeft gedemonstreerd. Onze na tionale kampioen op de sprint werd echter geplaagd door een knagende pijn in de rug. Een blessure, die was veroorzaakt doordat een van de wiel renners bij het „warmdraaien" voor de wedstrijden zó ondeskundig afstapte dat hij Jan Jansen een stevige duw in de rug gaf. Een tik die Jan Jansen deze avond niet. meer te boven kwam. Eén wedstrijd slechts wist hij te win nen. De serie waarin hij reed tegen Charles Ruikers en de Belg Roland van Vlierberghe. In de andere kracht metingen waren de Belgen opper machtig, ook al omdat Charles Ruikers geen antwoord op het Belgische sprint talent wist. De uitslag luidde: 1 Ro land van Vlierberghe 3 pnt; 2 Jan Jan sen 5 vnt; 3 Chdrles Ruikers 8 pnt: 4 Roge v. d. Bergh 10 punten. Later op de avond hakte de sport commissie van de KNWU, wat de sa menstelling van de achtervolgings- ploeg voor San Sebastian betreft, de knoop door. Het risico dat Frans van de Ruit niet op tijd meer in vorm komt, werd vermeden. De Wit, Duyn dam en Den Hertog gaan nu definitief naar Spanjemet Steevens als re serve. ZANDVOORT, 27 aug. Het militaire wielerkampioenschap op de weg, dat donderdag op het golvende circuit van Zandvoort werd gereden en door de straffe zeebries bijzonder zwaar was, is op naam gekomen van Johny Meyer uit Utrecht. En verdiend. De 20-jarige lucht machtkok, die reeds bij de eerste scher mutselingen actief in de strijd op het voorplan was betrokken, bleef zijn enige overgebleven vluchtmaker Gerrit Len- kens zelfs voor de insiders een vol slagen onbekende met meer dan een lengte verschil de baas. Er waren ditmaal onder de 68 deel nemende militairen van land. en lucht macht én marine, opvallend weinig favo rieten. Door de strijdlust van Dijkstra. Santingh, Meyer, Zoons, Hoedelmans, Braas en Lenkens, die al in het begin van de strijd aan het demarreren sloegen, was de hoofdmacht na amper één uur koers reeds tot dertig man gereduceerd Aan bijkomen viel voor de geloste kna pen niet meer te denken. De meesten van hen gaven er dan ook de brui aan. Meyer, De Ruyter en Lenkens ont snapten elf ronden voor het einde. Van dit trio bleven Meyer en Lenkens on danks verwoede achtervolging van Roel Hendriks buiten schot. De uitslag: 1 J. Meyer Utrecht, de 123 km in 3 uur 14 min. en 5 sec.; 2 G. Len kens, Wanrooy; 3 R. Hendriks, De Wijk op 4 mm. en 1 sec-; 4 H. Vogelaar, Rot terdam; 5 C. Hoedelmans, Deurne; 6 C Baars, Haarlem: 7 G. Santingh, De Wijk; 8 M. Sentse, Ede: 9 w. Jacobs, Best; 10 J. Sandbrink, Oirschot. ||||||||||!||||!l|||||||||||||||||||||||!lllllllllllllllllllllll!llllilll!lllllllllllll!!ll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM MONACO, 27 aug. De zeventienjarige Amerikaanse zwemster Martha Randall heeft te Monaco voor de tweede maal in deze maand het wereldrecord op de 400 meter vrije slag scherper gesteld. Ver beterde zij op 19 augustus te Toledo het op naam van haar landgenote Marilyn Ramenofsky staande wereldrecord met 0,3 sec- tot 4.39,2, donderdag haalde zij er nog eens 1,2 sec. af en stelde daarmee het nieuwe wereldrecord vast op 4 min. 38 sec. Haar tussentijden waren: 100 m 1.06,5, 200 m 2.15,8, 300 m 3.27,7. (Van onze speciale verslaggever» DUISBURG, 27 aug. De Nederlandse roeiers hebben elkaar gisteravond op de wat al te grote slaapzalen van We- dau's Sportschool recht in de ogen kun nen kijken. Niemand kon ook, zo dat al in de bedoeling lag, een etensbon meer verlangen dan de ander. De vieren en de tweeën, allen kwamen op de uitslagen lijsten voor achter het nummer twee. En de enige, die bij de wedstrijden ons de Europese titels zijn serie had gewonnen en zich direct voor de finale geplaatst had, de skiffeur Jan Wienesen, liep zich voortdurend in bedekte termen te ver ontschuldigen omdat hij zijn race geheel onnodig eerst in de laatste mters had weten te beslissen, met andere woorden, dat hij ziin tegenstander had onderschat. De eentonigheid van de veel op het nippertje verloren races wil echter niet zeggen dat er in het Nederlandse kamp met mokkende gezichten werd rondgelo pen. De pijn van de nederlagen bleek juist geweldig stimulerend. Teleurge steld was niemand. Integendeel zelfs De officials die 's morgens nog met klem hadden beweerd dat er in dit internatio nale veld niet al te veel verwacht mocht worden, liepen omstreeks vijf uur glun derend te voorspellen dat zondag mis schien wel driemaal de Nederlandse vlag aan een van de masten op het ere- vlot omhoog zal gaan De uitslagen van de series skiffs lui den: Eerste serie: 1 Duitsland 7.19.18. -Twee de serie: 1 Engeland 7.14.64. Derde serie: 1 Jan Wienese (Ned.) 7.16 00. Geplaatst voor finale Duitsland. Engeland en Ne derland Vier met stuurman, eerste serie: 1 Po len 6.52.47: 2 Nederland 6.56.29. Tweede serie: 1 Duitsland 6.44.84. Derde serie: 1 Rusland 6.36.19- Vier zonder stuurman: Eerste serie: 1 Italië 6.37.16; 2 Nederland 6.39.63: 3 Tsje- choslowakije 6.46.63. Tweede serie: 1 Duitsland 6.20.04. Twee met stuurman: Eerste serie: 1 Rusland 7.35-80: 2 Nederland 7.36.02; 3 Polen 7.46.22. Tweede serie: 1 Tsjechoslo- wakiie 7.49.84. Derde serie: 1 Italië 8.18.35 Twee zonder stuurman: Eerste serie: 1 Oostenrijk 7.00.43. Tweede serie: 1 Frank rijk 7 08.09; 2 Nederland (Boelen-Enters) 7.12.62. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 27 aug. Goed, de mil joenenvoorhoede van Ajax, heeft het vorige week gepresteerd om tegen DOS de eerste punten in de wacht te slepen, maar algemene voldoening heerste er in het Amsterdamse kamp toen niet. Zondag staan de aanvallers van Ajax voor de taak om te bewijzen, dat ze tof een produktie in staat zijn. MVV ver keert in een allesbehalve aangename situatie. Toch rekent men er in Am sterdam op, dat Ajax het niet eenvou dig zal krijgen. De Ajaxieden herinne ren zich nog maar al te goed de „har de" wedstrijden tegen MVV van het vorige seizoen. Om de aanvallers van Ajax nog wat meer op elkaar ln te laten spelen. heeft de Amsterdamse ploeg gisteravond een oefenwedstrijd gespeeld tegen de eerste klasse-ama teurclub JOS. Ook nu bleek de samen werking ln de Ajax-aanval niet altijd even feilloos. Toch wonnen de Ajaxie den (30). Het volgende elftal gaat proberen om het puntentotaal tot vier te verhogen: Bals, Pronk. Soetekouw, Suurbier, Van Duivenbode, Muller. Prins. Swart. Groot, Nunnlnga en Keizer. gen. Sparendam, Visser. Oldenziel. Mar- quitos, Kruin. Stapper. Den Oude. Geestman en Veldmans BR DWS is men helemaal niet onder de indruk van het knappe gelijke spel dat ADO vorige week tegen Sparta be werkstelligde. „We zijn beslist niet bang," verkondigde gisteravond Fran« Stichter, voorzitter van de commissie Betaald Voetbal van DWS. Trainer Tal bot was heel wat voorzichtiger in zijr uitlating. „ADO is altijd een lastige tegenpartij." Daarom staat het voor hem vast dat er zondag in het Olympisch Stadion een felle strijd om de punten in het verschiet ligt. Talbot heeft het volste vertrouwen in een gunstige af loop voor DWS. Het enige Nederlandse full-profteam komt in de volgende sa menstelling in het veld: Jongbloed. FlinkevleugeL Pijlman. Israel. Dijkstra. Burgers. Geurtsen, Vonhof. Temming. 3oogaard en Lenz. De man, die na het debacle van Volen dam tegen Sittardia de toekomst het meest somber tegemoet behoort te zien, is de penningmeester van de roemrijke iemi-proiclub in het vissersdorp, de beer Tuyp. Hoe vreemd het echter mag klinken de Volendamse schatbewaarder gelooft niet dat de publieke belangstel ling thans een enorme slag is toege bracht. Voor een aanzienlijk deel hangt ■en en ander af van de prestaties, die de wjjdbroeken zondag zullen leveren. En daar heeft de heer Tuyp wel ver- rouwen in. ,Jk geloof dat Volendam •ich spoedig herstelt." verklaarde ons de Volendammer. Janny Schilder, de ste vige stopper van Volendam, is tegen Tolland Sport weer van de partij. Voor de Hagenaars ongetwijfeld een tegen valler. De vermoedelijke opstelling van Volendam luidt als volgt: Tuyp, Klaas Plat, J. Jonk, Janny Schilder. Klaas Karregat, Pelk, Zwarthoed, Sier Bont. Tol en Mühren. Feijenoord komt op bezoek bij Telstar. En het begint tegenwoordig een nor male aangelegenheid te worden, dat wanneer het Rotterdamse sterrenteam ergens komt, de thuisclub kan rekenen op een „volle hak". Zo ook zondag ln Velsen. Het Telstar-stadion is volledig uitverkocht. Dat de belangstelling voor dit buitengewoon interessante duel zo groot is, is ditmaal niet alleen aan de komst van Feijenoord te danken. In de TJmond circuleert namelijk het bericht, dat de kans groot is. dat de bezoekers zondag wel eens een grote verrassing te wachten staat. Wat wil namelijk het geval? In het reserveteam van de (Jmonders heeft „good-old" Piet van der Kuil vorige week getoond ln een grootse vorm te steken. Daaraan heeft de oud-international dan ook nu zijn rentree in het standaardteam te dan ken. Hij vervangt de geblesseerde Cle ment. Telstars opstelling luidt nu: Stuv, Van Egmond, Althof, Kort, Pirovano, Van Wijk, Brom, Van der Kuil. Carlos. De Vries. Dikstaal. De koude douche bij NEC bekomen, zit de Amsterdammers een beetje dwars Er moet nu iets tegenover gesteld wor den, zo redeneert men in het Amster damse kamp. Zondag zal dit moeten gebeuren. Dan treedt de Volewijckers aan tegen Eindhoven. De Amsterdam mers zijn echter gehandicapt. Fred Kick. die aanvankelijk van de partij zou ziin, doet niet mee. Hij heeft last van splin ters in zijn hielbeen. De Volewijckers treedt nu aan met: Van de Pol. Seve- reynse, De Ruiter, Schaft, De Vries. Koster, Reuser, Adriaanse, Fngelsma. Van Dijk en Sijmonds. Blauw Wit ondergaat in Sittard zijn eompetitiedoop. Het belooft een uiter mate spannend duel te worden, daar staat de uitslag van de Sittardianen van vorige week (liefst een 91 triomf op Volendam!) borg voor. De Amsterdam mers zijn echter geladen. Ongetwijfeld rullen de spelers van Blanw Wit er alles voor over hebben om een succesvol eompetitle-debuut te maken. Het is voor de Amsterdammers alleen jammer, dat de talentvolle Muskee niet van de partij kan zijn. Hij ligt met een hersen schudding in bed. Blauw Wit komt nu in het veld met: Amama, Van Gardin- Haarlem heeft kennelijk vertrouwen in het elftal, dat vorige week de compe titie inging. Het heeft namelijk geen veranderingen in het team gebracht. Dus ook doelman Jan van 't Kruis, die iegen Limburgia niet zo'n betrouwbare indruk maakte, Is zondag weer van de partij. De keeper, met wie Haarlem aanvankelijk dacht dit seizoen in zee te gaan, de van Blauw Wit gekochte Scharrighulzen, is nog steeds gebles seerd. Hij heeft enkele weken geleden zijn pink gebroken De opstelling ziet er thans als volgt uit: Van 't Kruis, Van Duffelen, Koster. Berendregt, Wentink, Kruyer, Versluis, A. Smit Kluiver. Couperus en Jonker. RCH, dat zo bijzonder goed van start ging door met liefst 30 het Limburg se Roda JC van katoen te geven, gaat zondag met betzelfde elftal trachten Zwartemeer een „lap" te geven. Of het zal lukken? In Haarlem en omgeving heeft men er goede hoop op, want het spel van de RCH'ers waarborgde dit vooruitzicht. De spelers van RCH zijn: Van der Meeren, Croes, Hanout, Nanal, Koning, Koers, Doesselaar, Fransz. Hendriks. Maslo en Meyer. EDO, de andere Haarlemse club, diedror Fortuna VI. met 21 te overvleugelen, ook al succesvol het nieuwe seizoen is Ingegaan, gaat zondag bjj Roda JC zijn geluk beproeven. Het succesvolle elftal van vorige week is op een plaats gewij zigd. Doby Peters, de populaire links back zal zondag niet zijn vertrouwde positie innemen. De Haarlemmer oopt dan in Madrid met het honkbalteam van Oranje ons land aan de zevende Europese titel te helpen. Zijn plaats wordt ingenomen door Van Son, een speler, die pas een dezer dagen van Alkmaar door Haarlem werd overgeno men. Het elftal is geformeerd uit: Dek ker, Disselköter, Van Son, Hup, Kroo- der. Van der Putten, Koek, Krijsman, Sllsser, Van Seggelen en Breeuwen De opstelling van ZFC, dat in Klazina- veen uitkomt tegen Zwartemeer, wordt pas vanavond bekend gemaakt. In Hengelo gaan de spelers van Hilver sum het komend weekend trachten hun puntentotaal van één op te voeren. Tegen Tubantia zullen de radiostedelingen het echter allerminst gemakkelijk krijgen. Toch heeft Hilversum het elftal ver moedelijk niet gewijzigd: Duits, Van Moort. Loman, De Zeeuw, Wisky, Jan sen, Van der Meer, De Haan. Van Eikeren, Quinet en Westhroek. FC. Gooiland zal komend weekend zijn echte kracht moeten tonen. Tegen AGOVV al jarenlang een topper utt de tweede divisie kunnen de spelers van Gooiland er flink iegen aan. De verwachting is dat de nieuwe Hilver- sumse formatie de tegenpartij kranig verweer zal bieden. De voorlopige sa menstelling van het team is: Bakker, Schouten, Meyer, Van der Straten, Cor- ter. Brouwer. Immer, Kick, Van BerkeL Fahrendonc en Krikaart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9