D V! V' Groene golf in Eindhoven nog niet erg succesvol Automobilisten wennen er maar langzaam aan Ongevallen Hamsters Schorre stem IDEALE SNELHEID' DOOR YERKEERSPRIMEUR Invloed op geboorte, sterfte, ongevallen en pijn De grote trek over de rotsachtige uitlopers van het Ierse land. Het paard was een „hij" en heette Bob. Kort en krach tig! En Bob was een goed dier. O zeker, hij deelde af en toe, op de meest onverwachte ogen blikken, een welgemikte trap uit. Bij wijze van penalty. En een maal, het is nog te zien, beet hij ons snel en slagvaardig in de bovenarm. Maar dat was alle maal in het stadium van onze wederzijdse kennismaking. Hoe lang dat stadium precies geduurd heeft, weten wij niet. Achteraf bekeken misschien wel zes van de zeven dagen dat hij ons achter Z1jn markant, traag wiegende achterwerk aan, door het zuid westen van Ierland trok. Heuvel op, heuvel af. Wel meer dan honderdtwintig mijl. In de hitte van de zon en natuurlijk ook in het machtige geplens van de Ierse regen. Bob met een bedaard, soms zelfs bedachtzaam voetenwerk tussen de twee bomen. En wij op de bok van onze groen gekapte huifkar, de teugels in een voortdurend strakke lijn naar het bit achter Bob's hoekige kiezen. Het bit, een dun doch stevig stukje ijzer, op de kracht waarvan wij Bob tenslotte onze wil konden opleg gen. Wat er aan dat tenslotte vooraf ging, was nu nèt het grote avontuur, een hippisch duel met nu eens zachte, dan weer nijdige rukken aan het bit, dat wij uitvochten in de rotsachtige uitlopers van dit „heilige groene eiland." Door HAYE THOMAS met tekeningen van Han M. Schoorl o.s.a. De man gehoorzaam op de bok, de vrouw als leidster naast het paard. Een beeld waarin mr. Con Murphy het grootste vertrouwen heeft. Het weer heeft een duidelijke en soms machtige invloed op de gezondheid en de voortplan ting van de mens. Dat is de voor lopige uitspraak van achttien ge leerden die een jaar lang bezig zijn geweest met het ziften van statistieken, wetenschappelijke rapporten en oudevrouwenpraat jes over de wijze waarop ons men selijk gedrag verbonden is met ge beurtenissen in de atmosfeer. In hun honderd pagina's tellend rapport aan de Wereld Meteorolo gie Organisatie onthullen zij: Twee uur grazen, een hippisch offer in ruil voor het daggemiddelde van 16 mijl. De groene-golf-aanduiding begint op een afstand van 1200 meter vóór het eerste kruispunt. Per huifkar loor et had net zo goed Darky, Wil liam, Five-Mile, Moonlight of Mozes kunnen wezen. Het werd Bob, meer bruin dan grijs, met een lastig karakter. Het zwakke punt van Bob was een soort knoestige bult, die de vloeiende lijn van hoofd en hals danig verstoorde en in de ogen van kenners zonder twijfel als afschu welijk lelijk zou voorkomen. Wij wa ren en zijn trouwens nóg geen hip pische insiders. En dus kwamen we gemakkelijk over die inderdaad op merkelijke bult heen. Hij stond hoog en fors op de benen, die rijkelijk ge spierd waren en op enige routine in het zware werk duidden. Bob was dus niet bepaald ,,sexy", maar toch, toen we op onze trek grazige groene weiden met paardenjuffertjes pas seerden, konden we echt niet zeggen dat Bob hen onverschillig liet. Hun op- fewonden gehinnik, telkens weer, en aastig toesnellen, de hoofden tot ver over de afrastering gebogen, deden ons vermoeden dat Bob toch niet zo maar een paard was. Maar goed. we kregen hèm uit de naar hooi en war me mest ruikende stal van mr. Con Murphy, de kleine en behoorlijk bui kige Ier uit Cork, die met zyn com binatie van paard en huifkar een steeds machtiger greep op de vakan tiebesteding in Ierland gaat uitoefe nen. Het is nog niet zo lang geleden dat Con Murphy, van huis uit handelaar in gastoestellen en fornuizen met als bijverdienste het verhuren van caravans, van een zigeuner, die er de brui aan gaf, een huifkar op de kop tikte. De zigeuner was een echte Ierse .Tinker" en zijn kar had ook de omvang van het genre wagens, waarmee deze „Tinkers nog altpd door Ierland trekken. Niet voor zich zelf, want Con Murphy's belang stelling voor paarden beperkt zich echt tot wedden in de Irish derby maar voor zijn klanten, die binnen de kortst mogelijke tijd in de rij stonden om deze huifkar met paard een week of langer te huren. Het gevolg was een plotselinge hausse in huifkarren en trekpaarden. Door aankopen en nieuwbouw heeft Murphy er nu zo'n dikke veertig bij elkaar en als ze in een geweldig carré op zijn veld in Flowerlodge-Ballintemple bijeen staan, moet men onmiddellijk denken aan de dagen van de grote trek naar het wilde westen, het uur van de pioniers, aan knallende zwepen, schorre mannenkreten en Indianenpij- len, die zich vlammend in het linnen van de huif boorden. En dit ondanks de vele zoete kleurtjes, als Engelse dr°P op de wagens aangebracht met als hoogtepunt twee enorme bloem potten op de klapdeurtjes, die de toe- tot de bijzonder ruime, met vijf Klapbedaen uitgeruste wagen geven. Nu niet bepaald mannelijke kleur tjes, maar toch zakelijk heel goed verantwoord. Want zoals Con Murphy ons met een listig glimlachje verze kerde: „Tachtig procent van mijn klanten zijn vrouwen. Ze komen van heinde en ver. Engeland natuurlijk, maar ook Holland, België, Frankrijk, Canada, Amerika en zelfs Australië en Nieuw Zeeland. Vrouwen die het bit plaatsen. Die het hamel omdoen, het paard in „de broek" helpen en vervolgens achterwaarts tussen de bomen dwingen, om daarna de trek lijnen te bevestigen". Een karwei voor mannen, waarbij harde droge vloe ken horen en doffe klappen op het fladde bilwerk van de paarden. En an nog kan je er niet zeker van zijn dat het allemaal lukt, zo ondervon den wij aan den lijve. Dat dit alles ook de vrouwen goed afging, leek ons op zijn zachtst gezegd ongeloof waardig, maar Murphy toonde het aan met de cijfers. Cijfers die een duidelijke en voor ons mannen als „troubleshooters" zelfs een bescha mende taal spraken. Want ze wezen ondermeer uit dat de vrouwen gedu rende hun tocht het minste last on dervonden, slechts zelden in moeilijk heden kwamen en dan nog meestal door toedoen van mannen... ee. Con Murphy wilde best toe geven dat zijn business een duidelijk „feminaal" trekje vertoonde. Maar daar hebben wij ons heel gauw overheen gezet. En Bob van bGgin af aan te kennen gegeven, dat hij, althans op onze toer, de zachte vrouwenhand zou moeten missen. Dit zou anders gaan, gewoon van man tegen man, tenminste als Bob er een „oorlogje" van wilde maken. En dat heeft hij bij tijd én wijle uit de grond van zijn hart ge probeerd. Niet voortdurend en open lijk, maar plotseling en vaak op de meest ongelegen momenten. En dan met heel zijn stugge Ierse karakter. Om de verhouding tussen man en paard in goede banen te leiden, gaf Murphy ons een lijstje mee. Een lijstje met tweeëntwintig geboden, die men in Cork heel beleefd „Helpful hints" noemt. De avond er na, alsof hij er zorgvuldig op gewacht had, kwam het eerste treffen, toen wij hem bij het vangen in de wei een lege in plaats van een volle bak haver voor hielden. Een onverwachtse, forse trap vlak onder de knie tegen het scheenbeen. „Bij het tuigen nooit naast het paard staan en het dier tegen de achterkant van de huifkar of met zijn achterste naar een boom gekeerd, plaatsen". Wij dachten het zonder dit alles ook wel te kunnen. En plotseling stond Bob met een van zijn poten, dat mogen we nu wel zeggen, boven op onze voet en deed lange tijd alsof ons gejammer en ge vloek niet voor hem bestemd was. Ierlan „Bij het tuigen eerst het bit indoen". Ook op dit punt een fout. Midden in het dorpje Innashannon waren er vier Ieren voor nodig om een plotseling razende Bob in bedwang te houden. Ze klaarden het en zeiden daarna hij gend en roodaangelopen hetzelfde als in Murphy's eerste gebod staat aan gegeven. „Loop nooit achter het paard om zonder eerst zijn naam te noemen". Een punt van grote bete kenis, Bob maakte ons dat met een gave, welgemikte achterwaartse trap tegen het dijbeen duidelijk. Op al deze punten moesten wij duidelijk bakzeil halen. Natuurlijk hierna tegen bpom of de achterkant van de wagen. Natuurlijk voortaan eerst het bit. En natuurlijk steeds een beleefd en heel nadrukkelijk „goededag Bob", als we achter hem omliepen. at waren de punten waarop we moesten geven. Zondermeer. Maar voor Bob waren er ook regels van het spel. Regels die o.a. spraken van zo'n zestien mijl per dag als aan de eisen van een goede nachtrust in een weiland, van voldoende water en een flinke bak haver, als krachtvoer voor de lunch, was voldaan. En nu was het Bob die af en toe fouten maakte. Nu en dan gewoon stopte en dan met zijn voor poot spottend tegen het Ierse mac- cadam tikte, alsof hij zeggen wilde, wie doet me wat! Nou dat hebben wij dan weer niet genomen en zoals gezegc' met de macht van het bit Bob tot andere gedachten gebracht. Op deze wijze, eikaars krachten voortdurend aftastend, zijn we door het zuiden van Ierland getrokken. Wij met onze vier metgezellen in een Tinker-huifkar en gevolgd door nog eens drie huifkarren door het sappi ge, groene Ierse land. Van Cork uit naar Ballinhassig en verder en verder, steeds weer langs en door High-Noonachtige stadjes met de huizen aan weerszijden van de stoffige straat en met telkens weer de halfdonkere pubs als het centrale middelpunt. Hier spoelden we het stof uit onze dorstige kelen met enorme potten donker en drab big bier, steeds schuimloos getapt en met een Thank God for it" over handigd. Onze aankomst hier met tel kens twintig man was direct een hele gebeurtenis. Iedereen, jong en oud, kwam er voor op de been, zoals er 's morgens ook heel wat keken als we weggingen. Dan moest zo'n ver trek goed en ordelijk verlopen, von den wij. Zo onder de ogen van de Ierse grootmeesters geen geduvel en geharrewar en dus zeiden we Bob tot tweemaal toe „goedemorgen", kreeg hij een extra bakje haver en sisten we hem tussen onze tanden toe dat in ruil voor dit alles het vertrek goed moest verlopen. Maar het was juist dan dat Bob weer zijn grote kans rook en voortdurend tegen de draad in ging. Wat gaf het dan dat je stoer naast het paard bleef lo pen. Zo lekker krombenig in je spij kerbroek en zo helemaal vertrouwd met het wiegende paarderitme. Je hele cowboyallure, je idee van „man- of-the-West", was met één klap weg gevaagd. Je was niet meer dan een beginner, een debutant uit Holland die het ook eens probeerde en uit voorzichtigheid naast het paard ging lopen in plaats van op de bok te zitten. an Ballinhassig naar Kilbrittain aan de kust. Courtmacsherry, Butlerstown en Inchadoney alle in de machtige ademtocht van de Atlantic en dan weer verder land inwaarts: Enniskean, Crookstown en Cross-Barry, namen die het in Texas ook zouden doen. Het zijn voor ons fantastische herinneringen geworden. Herinneringen aan ontstellend veel ham-and-eggs, aan Guinness en Beamish, direct uit de tap en o zo „stout", aan prachtige vergezichten op de rotsen en oceaan. Aan de rust en de stilte, met als geluiden eigen lijk alleen de quick-step van Bob op de Ierse binnenwegen en het opge wonden gekrijs van de meeuwen, die zomaar opeens van de grote Atlan tische komen aanwaaien. Herinnerin gen ook aan felle, priemende zonne stralen en dan ook zomaar weer in eens de sissende afkoeling van de re gen, die hier inderdaad absoluut, roots en verschrikkelijk is, zoals teinrich Böll heeft geschreven. Dan neem je je maatregelen. Haastig wordt afgesproken wie er nu de klos is. Als het lot je treft, trekken de vier anderen zich snel in de wagen terug, gaan de deurtjes dicht en blijf jij in je jack zielig op de bok of ga je gewoon naast Bob lopen en dan maar wachten op de dingen die ko men gaan. Nu kan je van het weer in Ierland absoluut geen hoogte krij gen. Daarvoor zit men daar gewoon te dicht bij dat formidabele heksen- fomuis van de Atlantic, waar het al lemaal wordt klaar gestoomd. Je ziet de dampen er van in dikke cumulus- sen op je af komen. En in allerlei tinten van heel zwart en donker tot licht en transparant, waar achter de zon nog bemoedigend knipoogt. En je kunt er geen staat op maken, want als je denkt dat die hele zware wolk het wordt, krijg je juist uit de lichte een schot regen dat je binnen de halve minuut tot op het bot door weekt, terwijl de zwarte met slechts af en toe een enkele drup dreigend overtrekt omdat de grote weerheks aan het maritieme fornuis haar zó bereid heeft, dat zij elders haar lood zware last zal droppen. Ook kan het gebeuren dat in de rustig stro mende rivier naast je, het water in heftige beroering is van zware, dikke regendruppels, terwijl je zelf je hemd moet losknopen omdat de zon zo hard en tel priemt oor nog geen honderd gulden de man hebben we dit grote avon tuur beleefd, inclusief een goe de, degelijke hap en regelmatig hangen over de morsige toog van dG pub. InclusiGf ook allerlei hartige extraatjes, voor Bob, want tenslotte zijn we toch vrienden ge- worden. Tot op zekere hoogte dan. Want Bob hield een bepaalde grens heel duidelijk aan. En dat ondervon den wij toen we hem die ene keer eens echt wilden berijden, de kroon op onze overwinning, zo dachten wij. Het werd ronduit een debacle. Elke keer als we met de grootste moeite op zijn brede rug waren geklommen, draaide Bob zich bruusk om en be- fon heel erg hard juist in de ver eerde richting te lopen. Waarbij wij er dan weer met de grootste moeite in slaagden heelhuids van zijn rug te komen en hem tot stoppen te be wegen. Nee op dit punt hield hij ab soluut de eer aan zich zelf. Wij had den hem als trekpaard bedwongen. Tenslotte had hij geleerd wie er op dit punt de baas tvas. Onze moeilijk heden hiermee waren op de trappen en de beet na. nog beperkt geble ven. Het lot van de vier gebaarde Engelse mannetjes, die in een zielig sukkeldrafje op zoek waren naar hun ontsnapte paard, dat uiteraard op de weg terug naar Cork was, bleef ons bespaard. Maar op zijn rug duldde Bob zeer beslist geen polonaise. Op de laatste avond in de stal van Mur phy hebben wij afscheid van hem ge nomen. Kort en krachtig, zoals het mannen betaamt, dus met twee for se klappen, een op zijn nek en een op zijn massieve achterwerk. De vol gende morgen zagen we nog net hoe hij opnieuw werd voorgespannen. „To join another party". Met ditmaal drie ondernemende Engelse verpleegsters op de bok. „Wagon-roll" brulde Murphy en daar ging Bob weer. Op nieuw op basis van „to-be-or-not-to- be". En even leek het alsof hij ons bjj het passeren met een van zijn grote bruine kijkers een knipoog gaf... 1. Een verrassend verband tussen elec- triciteit in de atmosfeer en de ge boorte- en sterftecijfers, reumatische pijn en mentale storingen. 2. Een verband tussen vruchtbaarheid en zonlicht. 3. Een samenhang tussen de maand van het jaar. sex, temperatuur en geboortegewicht. In juni raken meer getrouwde vrouwen in verwachting dan in een andere maand. Zwanger schap bij ongetrouwde vrouwen be gint het meest in mei. 4. Als vrouwen bij koud weer in ver wachting raken is het waarschijn lijker dat ze een jongen krijgen dan een meisje. Zwangerschappen schij nen zich in warme zomers langer voort te slepen. 5. Het gewicht van een baby is vaak groter als de baby in de zomer maanden geboren wordt. De maand waarin de meeste kindjes dood ter wereld komen is januari. 6. Iedereen reageert in meer of minde re mate op het weer. De experts be schrijven proeven die bij 180.000 mensen genomen zijn, waaruit blijkt dat allen tragere reacties toonden gedurende „biologisch on gunstig weer", zoals dagen met lage druk, hete wind voorafgaand aan koudefronten of donderbuien. Dit doet veronderstellen dat, afgezien van de duidelijke gevaren van gladde wegen en verminderd zicht, weers omstandigheden een belangrijke oor zaak van verkeersongelukken kunnen zijn. De experts rapporteren dat op dagen van hoge electrische activiteit in de at mosfeer menselijke reacties gemiddeld zes procent trager worden. Ongelukken op de weg schijnen met zeventig pro cent toe te nemen en bedrijfsongeval len met twintig. Dezelfde storingen naar men aan neemt veroorzaakt door de zon zor gen voor een stijging van elf procent van het geboortecijfer, een twintig procents stijging van de sterfte, ver scherping van de pijn bij chronische lijders aan reuma en bij mensen met geamputeerde ledematen, een toename van dertig procent in psychische onge regeldheden. Er zijn proeven genomen waarbij hamsters in een elektrisch geladen om geving werden geplaatst. Binnen 24 uur verhuisden alle hamsters hun hele boel tje. Vreemd was dat in dezelfde omstan digheden jonge tarwe 23 procent lan ger groeide en dat bepaalde bacteriën zich uitbundig vermenigvuldigden. De experts, uit Amerika. Engeland, Duitsland. Canada, Zuid-AJrika, Holland, Australië, Zwitserland en Japan, zeg gen dat het de positieve en negatieve ionen in de atmosfeer zijn die bij de be ïnvloeding van menselijke reacties een rol spelen.- Naarmate de straling van de zon toeneemt wordt het aantal ionen groter. Proeven op vrijwilligers hebben uit gewezen dat positieve ionen hoofdpijn veroorzaken, duizeligheid, neusklachten en een schorre stem. De ademcapacl- teit zakte dertig procent. Extra negatieve ionen namen deze effecten weer weg en gaven aan zienlijke verlichting van pijn aan vier patiënten met brandwonden. verkeersredacteur) aug. De auto- (Van onze EINDHOVEN, mobilisten hebben de „groene-golf- aanduiding een verkeersprimeur voor Eindhoven met enige arg waan ontvangen. Enige tijd geleden werden langs de Boschdijk borden ge plaatst, waarop men de „ideale snel heid" kon aflezen. Als iedereen deze adviezen volgt, vindt men de ver keerslichten bij de eerstkomende krui singen gastvrij op groen. Jammer alleen, dat nog niet iedereen zich aan de geadviseerde snelheid houdt. Volgens de Eindhovense politie be ginnen de Eindhovenaren al lang zaam te wennen aan deze nieuwe aanduiding. Vooral echter de in de stad onbekende automobilisten blijven veel te hard doorrijden. Dit heeft tot gevolg, dat zij bij de kruisingen Vre- deoord en Pieter Zeemanstraat het licht op rood vinden, en moeten stop pen. Juist omdat deze auto's moeten stoppen en daarna weer „optrekken", gaat een deel van het effect ver loren. Wie zich immers wel aan de aangegeven snelheid heeft gehouden, vindt de lichten op groen, maar daar vóór de langzaam optrekkende auto's die zojuist zo'n haast hadden. Op de Boschdijk hebben we een paar keer de proef genomen: het klopt allemaal uitstekend. Wie zich houdt aan de geadviseerde snelheid en geen gehaaste (en dus in de fuik rijdende) wagens vóór zich heeft, kan prettig doorrijden. In Amerika is men van plan dit systeem van snelheidsad viezen op grote schaal in te gaan voeren. Het zou een middel kunnen zijn in de strijd tegen de luchtver ontreiniging. D>oor op deze wijze te voorkomen, dat de wagens steeds moeten inhouden, stoppen en optrek ken (hetgeen de meeste verontreini ging geeft) zou het euvel van de uit laatgassen voor een goed deel kunnen worden bedwongen. Auto's die kalm en rustig met gelijkmatige snelheid achter elkaar rijden, geven immers maar een fractie van de verontreini ging, die door een gehaaste, stoppen de en snel wegstuivende auto-meute wordt veroorzaakt. Maar dit „gezonde" gevolg van de groene golf stond de Eindhovenaren niet voor ogen, toen werd gestart met deze primeur. Doel is, het ver keer van buiten de stad zo gelijk matig mogelijk te laten aankomen, zodat kop-staartbotsingen kunnen wor den vermeden. Na het gereedmaken van de Boschdijk voor een' gelijkmatige binnenkomst van de auto's zullen waarschijnlijk in de toekomst alle aanvoerwegen van Eindhoven met een dergelijke signalering worden uitgerust. Men ven- wacht, dat de Nederlandse automobi list steeds meer „verkeerslichten- minded" gaat worden. De argwaan van thans men leest het op de ge zichten van de aanstormende auto mobilisten: „waarom zou ik hier 40 gaan rijden ik mag toch veel harder zouden ze me niet alleen maar willen intimideren met die voor geschreven 40 km waarom zou ik me eigenlijk laten afremmen, als het niet moet" die argwaan zal naar men hoopt in de toekomst steeds meer plaats maken voor het besef, dat de groene-golf-lichten geen be perking opleggen, maar een hulpmid del zijn. Een ingewikkelde apparatuur rekent voor de automobilist die de stad binnenrijdt uit, bij welke snel heid hij de minste vertraging zal op lopen. Wie „uitgerekend" is, maakt er gebruik van. Het weer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11