MARTINI DE KERK Ter bestrijding van de DEZE WEEK algemene nood in Chili AFZONDERLIJKE POST TREINEN VOOR „GROTE POST" OVERDAG Lugubere ontwikkeling moordzaak Goede manieren niet „alleenzaligmakend" W ollen pak Naam Door rector D. Coppes Om nooit te vergeten... Weet-je-mode weetje *'5 Haagse politie geeft (ontkend) ruw optreden toe Minder last voor publiek op perron Ook meisjes van vierling nu dood DE OPVOEDING Wat kinderen ervan zeggen Hongersnood Griek Liturgische week kalender ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 Midden op tafel, in zaal G van Krasnapolsky, staat een kleine transistor- radio. Daarachter zit een tengere kapucijn met donkere baard, te Vertellen over de wonderen, die hij met zo'n toestelletje hoopt te verrichten. Pater Auxentius van Wijnbergen werkt bij de Indianen in de streek San Juan de la Costa in de provincie Osorno, 1000 km ten zuiden van Santiago in Chili. Het is een van de meest onder ontwikkelde delen van Chili. Er zijn geen dorpen, iedereen ver bouwt rondom zijn hut het wei nige dat hij nodig heeft. De op brengst van ieders vijf of zes hec tare, door erosie bedreigde grond is minimaal. Ten gevolge van de ondervoeding van de moeders, door gebrek aan de meest ele mentaire kennis van hygiëne, door gebrek aan melk „zijn er van de 100 mensen die wij be graven 60 kinderen. De gemid delde leeftijd in San Juan is on geveer 20 jaar". Het nieuwe motorpostrijtuig dat gistermiddag proef reed en een snelheid van 1^0 km kan halen. 1 ',fWS'A\ fRODDTTO'/«jjPjf I k" Vsjyy drUs ^URM^MS*. uA* ^wnai',»ot*««:J We sieren ons met een fleurig humeur. We vieren de avond met een vrolijk gesprek, met een feestelijke dronk. Met Martini Vermouth. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Toost een keer, graag nog eens weer. Op het goede leven. Op de goede smaak. Op zon-zuivere Martini. Proost. MARTINI Iets bijzonders bij elke gelegenheid! ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY fle« f 7.» Vl "M f Ml Capucijn verwacht wonderen van een transistor-radio missieposten met hun schalen en po liklinieken onderling. Elke post kan verbinding maken met de grote zen der, en kan zo uitzenden over heel het gebied. In samenwerking met al le beschikbare krachten kan men op die manier een goed ontwikkelingspro gramma uitzenden. Maar ook kan el ke missionaris vanuit zijn post radio contact hebben met zijn eigen paro chianen, zijn helpers en voorgangers, via de kortegolfzender. Tot nu toe moesten de missionarissen drie tot vier uur reizen te paard, om 30 tot 40 mensen samen te treffen. Door middel van de radio kan men op één avond drie- tot vierduizend mensen bereiken. Het zal het eerste radioproject in Chili zjjn. In Colombia is men voor gegaan. Daar leerden de eerste tien jaar van het radio-project, tot 1947. 75.000 mensen lezen en schrijven. In 1960 volgden een half miljoen men sen de lessen. Landbouw-, herbebos- sings- en gezondheidscampagnes wer den in snel tempo in heel het land ten uitvoer gebracht. In Chili kan dit project model staan voor heel het land. We zullen kunnen rekenen op de onvoorwaardelijke steun van de re gering, die de ontwikkeling van de landbevolking ziet als een van de hoofdpunten van haar programma. Dat is het. De paters willen graag 250.000 gulden voor de eerste aanzet. Voor dat bedrag kun je in Nederland 1500 transistors kopen. Op een war me zomermiddag zijn er op het strand in Scheveningen meer. Alle maal afgestemd op Veronica. Gezel lig. Maar paters Capucijnen kunnen er wonderen mee doen. Hun gironum mer is 1110665 in Tilburg. Op de voorpagina van een och tendblad stond maandagmor gen dat Amerika de rijstoogst in Noord-Vietnam bedreigt. „Mi litaire deskundigen in Saigon menen dat door het bombarderen van dammen en kanalen de oorlog wordt gebracht in de huizen van Hanoi. De rijstoogst loopt zo ge vaar te mislukken met als gevolg hongersnood." Een bericht als een klap in het gezicht van de duizenden die zich inspannen voor de ontwikkelings- projekten. In plaats van al onze krachten te wijden aan de nood, waarin tweeder de van de wereldbevolking verkeert, besteden we koortsachtig kapitalen aan bewapening en ruimtevaart. In plaats van Vietnam, een van de lan den in de hongergordel van de we reld, te redden uit de impasse van te weinig voedsel om te kunnen werken en te weinig werk om voedsel te pro duceren, worden daar duizenden le vens vernietigd en richten we dode lijke aanvallen op het hart van het land: de dammen voor de irrigatie. Men schat, dat de wereld op het ogenblik ongeveer 120 miljard dollar per jaar besteedt aan militaire doel einden. Dat is ongeveer tweederde van het nationale inkomen van alle onderontwikkelde gebieden bij el kaar. En het is minstens vijf keer zoveel als men uitgeeft aan alle in vesteringen voor de onderontwikkelde gebieden. Economische deskundigen van de We krijgen koffie met tulband, want Jut is een deftige persconferentie. Op bet monument op de Dam zitten Ne derlandse twintigjarigen zich te ver velen in de zon. Ik moet opeens den ken aan duizenden dikke doorvoede btensen op het strand, met allemaal diezelfde transistors bij zich, zoals er een hier op de tafel staat. De mage- rj' Capucijn praat maar door. Over Sjjn Indianen, midden in welvarend ■Nederland. „Naast armoede en ziekte is de on wetendheid een sociale ramp. Door slechte verbindingen, weinig contact thet de stad, weinig sociaal gevoel Jhi hoop op vooruitgang en door ach terdocht tegen het nieuwe, had men Geinig belangstelling voor het onder- Mjs. In heel Chili is 35 pet. analfa beet, maar in San Juan de ia Costa Wpfdt het analfabetisme geschat op '5 pet. Het kleine radiootje op de tafel tvordt steeds groter naarmate het verhaal vordert. Men gaat een vor mingscentrum bouwen voor „voor gangers" (mensen die ter plaatse kerkdiensten kunnen leiden), twee landbouwscholen, een polikliniek en fen coöperatie voor de boerenbevol king. Toch blijkt dit alles op den huur niet efficiënt. Op godsdienstig Sebied ontbreekt het voortdurend con tact tussen priester en leek en heel hyzonder met de voorgangers, die met voldoende gevormd kunnen wor sen om anderen te kunnen leiden. In Pe Poliklinieken wordt getracht de zie- k.en te genezen, maar het was beter juekten te voorkomen. De jongeren, ®e gevormd worden op de landbouw scholen, worden niet geaccepteerd u°or hun ouders en vallen ofwel te- *"g in het oude milieu of trekken «aar elders. De volwassenen zouden Pgevoed moeten worden, maar het an er ongeveer 30.000, verspreid le- Hrabant 6811 gebied zo groot als Noord „„Rut radiootje is nu heel groot ge- rii i Er zitten Indianen omheen, lilvi !uisteren naar lessen, die hen ge- 'UKtoger kunnen maken. Ze kunnen r ziekten door leren bestrijden, nieu- nor, .bouwmethoden leren, ze kun- niü e? un wantrouwen tegen de ver- ï^buwingen door kwijt raken. Op de dio-f winteravonden en de veelvul- m£Lregendagen gebeurt dat, als de Mmwerkelo°s rond het vuur in nun hutten zitten. mSf za! een middengolf zend er ko- S®et een zendbereik van 100 km, kan heel_het gebied bestreken net een communicatie- rei kw«,?+ kortegolfzendertjes met een veSd te v.an 50 km- waardoor de ©rbmding tot stand komt tussen de (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 aug. De Haagse politie geeft toe onjuiste informatie te hebben gegeven over de aanhouding van een onder invloed verkerende auto mobilist. Volgens de eerdere mededelingen van de politie, zou zij een slingerende auto op de Laan van Meerdervoort hebben klemgereden. Toen de vijftigjarige be stuurder geen gevolg gaf aan de som maties om zijn auto te verlaten en zijn rijbewijs te tonen, zouden de politie mannen hem enige tikken met de gum mieknuppel hebben gegeven. De man liep daarbij bloeduitstortingen en kneu zingen op. Direct na de publikatie van dit be richt meldde zich een aantal getuigen, die een geheel andere lezing van het gebeurde gaven. Zeker een achttal agenten zouden met de gummieknuppel op de weigerachtige automobilist heb ben ingeslagen. De hoofdcommissaris van politie heeft daarop onmiddellijk een diepgaand on derzoek gelast. Hangende dit onderzoek was de politie vanmorgen bereid de volgende mededelingen te doen. Het is gebleken dat de duidelijk beschonken automobilist uit zichzelf stopte en zijn rijbewijs heeft getoond. Ook heeft de man vrijwillig zijn wagen verlaten. Dit alles ging echter gepaard met een stroom van verwensingen en het voort durend aannemen van bokshoudingen. Een aantal getuigen van het stamcafé, waarvoor zich de rel afspeelde, werd uitgenodigd hem „te helpen". Twee surveillancewagens, waarvan er een was opgeroepen en een ander toevallig voorbijkwam, hebben het eerste paar agenten toen geholpen de zich heftig ver zettende man op te sluiten. UNO, van radicaal tegengestelde denkrichtingen, zijn het er over eens dat het voornaamste probleem, ook en juist in verband met de ontwikke lingshulp, dat der ontwapening is. Zelfs al werd maar een fractie van het door de ontwapening vrijkomen de geld aan economische hulpver lening besteed, het zou een merkbare stijging van het reële inkomen ten ge volge hebben in de minst begunstig de streken van onze aarde. Deze gegevens ontleen ik aan het boek „Hongerlanden", geschreven door de Franse landbouw-econoom en socioloog Noël Drogat. Het is heel goed zo'n boek te lezen. Het is heel iets anders dan de paters Capucijnen aan hun radio-installatie helpen. Maar het is wel degelijk goed en nuttig. Eigenlijk weten ook mensen, die deze zaken ter harte gaan, te weinig af van de werkelijke toestand. En slechts door kennis van zaken kan de men taliteit groeien van waaruit men kan blijven werken aan de initiatieven eh instellingen die het ontwikkelingswerk bevorderen. Hulp is niet een simpele zaak van: stuur maar zoveel moge lijk spul er naar toe. Het gaat om een ingewikkelde, zeer genuanceerde poging om de mensen in die landen zelf tot ontplooiing van eigen krach ten te laten komen. Het boek is goed geschreven. Door alle nuchtere feiten en beschouwin gen heen maak je kennis met heel die gigantische worsteling tegen de honger. De schrijver geeft eerst een analyse van die' hongertoestand, en spreekt dan over de al bereikte her vormingen, over de plannen en mo gelijkheden. Hü geeft de grote lijnen aan voor heel het hongergebied, die hij telkens illustreert met even dui delijke als schokkende voorbeelden uit de afzonderlijke landen. Het klinkt vreemd, maar ik denk dat het heel anders dan het vorige ook een bijdrage aan de ontwikkelings hulp is als wij hier rustig dit boek gaan zitten lezen. „Hongerlanden" van Noël Drogat uit uitgegeven bij het Nederlands Boekhuis te Tilburg. (Advertentie) (Vervolg van pagina 1) besmeurde stukken, donderdagmid dag door iemand in het water van de Snoekjesgracht gegooid. „Dat is mal", dacht de schipper en hij viste enkele stukken uit het water, liet de ze drogen en bracht, ook al weer ge ïnspireerd door de krantenartikelen over de moordzaak deze stukken naar het politiebureau. De politie zelf is op de door hem aangegeven plaats gaan dreggen, en heeft ook de restan ten uit het water gehaald. Vanmorgen is de politiedeskundige D. Eskes aan zijn onderzoek naar eventuele sporen op deze stukken begonnen. Ondertussen slinkt de reeks mogelijk heden in het onderzoek van deze zaak. „Mijn positie is wat dit betreft weinig rooskleurig", sprak de heer Vrijburg eerlijk. Over is eigenlijk nog alleen de vermiste Griek, die Alkiviades Kaissi- dis blijkt te heten, 29 jaar oud is en uit het kleine Griekse dorp Samothraki afkomstig is. Hij was in Nederland werk zaam op de suikerfabriek van Putters- hoek, woonde als kostganger in het huis van zijn verloofde, wier vader in de fabriek zijn ploegbaas was. De Griek is op een mysterieuze wijze verdwenen, toen hij op de fabriek een uur eerder vrijnam, in zijn werkplunje nog en met niet meer dan een paar gulden op zak per bus naar Rotterdam reed. Sinds dit vertrek weet niemand waar hij is of waar hij heenging. „Misschien wel naar huis m Griekenland", meent hoofd-inspecteur Vrijburg. „Ik wacht nog op berichten uit Griekenland". Inmiddels is komen vast te staan dat een vermiste Israëliër, die moge lijk het slachtoffer in de koffer zou kunnen zijn, hier aan de gevolgen van een verkeersongeluk is overleden. Zijn stoffelijk overschot is naar Israël getransporteerd. De verdwenen Am sterdammer, wiens relaties op de Ja cob van Lennepkade woonachtig zijn, en met wie hij in duidelijk onmin leeft, heeft zich inmiddels bjj de po litie gemeld. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 28 aug. Speciaal v„or het vervoer van grote poststukken, die weinig sortering vragen, gaan overdag nieuwe motorposttreinen rijden, die een BERGEN OP ZOOM, 28 tug. Gis termiddag zijn ook de twee meisjes van de donderdag hier geboren vierling overleden. Het eerste meisje stierf om streeks het middaguur en het tweede even later in de middag. De twee jon getjes stierven al enkele uren na de geboorte. Gezien het geringe gewicht der vier babies dat gemiddeld rond 800 gram bedroeg, was de hoop hen in leven te houden van het begin af gering. De toestand van de moeder, de 31-jarige mevrouw Jansen-Hoedjes, werd gister middag zeer goed genoemd. Zij was, zoals gemeld, reeds moeder van een jongen van drie, en een meisje van vijf jaar. DEN HAAG, 28 aug. De KLM is, naar zij meedeelde, tot de conclusie gekomen dat een onvoldoende toevoer van verse lucht, als gevolg van een minder gelukkige wijze van belading, mogelijk de oorzaak is geweest ,'an de dood van de leeuwin Vera tijdens de vlucht, vorige week vrijdag van Am sterdam naar Londen. De maatschappij acht dit na een uit gebreid onderzoek vrijwel de enige mo gelijkheid. Zij betreurt het geval ir ho ge mate, te meer omdat zij „steeds met de grootste zorg haar veelvuldige dierentransporten uitvoert." vlottere bestelling van de post in het algemeen zullen bevorderen, terwijl bovendien het publiek op de perrons minder last zal ondervinden van grote pakken post en van de postkarretjes, waarvan het aantal beperkt wordt. Door de aanschaf van het nieuwe moderne materieel er zijn 35 rij tuigen bij Werkspoor besteld, waar van er dit najaar 20 in gebruik wor den genomen en volgend iaar de rest is het de PTT mogelijk de schei ding in kleine post (brieven, brief kaarten, dagbladen en spoedeisend drukwerk) en grote post 'pakjes, pe riodieken, massadrukwerken en post pakketten) verder door te voeren. De eerste groep, die in omvang gering is, maar veel sorteertijd vraagt, blijft aangewezen op vervoer met snelle reizigerstreinen, in afzonderlijke post- rijtuigen of in de bagage-afdelingen, terwijl de grote post, die vier maal zo omvangrijk is, maar sneller te sor teren is, met de afzonderlijke post treinen meegaat. Het gebruik van afzonderlijke treinen voor het postvervoer dateert .n ons land reeds van 1930. Zij reden tot 1956 hoofdzakelijk 's nachts. Toen zijn ook avondposttreinen ingevoerd, waaivoor een aantal uit 1924 daterende motor rijtuigen van de NS werd omgebouwd. Enkele jaren geleden besloten NS en PTT tot de bouw van dit nieuwe ma terieel, waarvan het eerste rijtuig gis termiddag naar Arnhem en terug beeft proef gereden. De nieuwe motorpostrij tulgen zijn voor wat de vorm betreft aan de neus direct te zien geïnspireerd op de laatste elektrische reizigerstrein- stellen, ingevoerd in 1964. Ze zijn ech ter niet met automatische koppelingen uitgerust, al kunnen die in de toekomst zonder grote kosten aangebracht wor den. De laadvloer is verhoogd en op niveau van de bovenkant der postkat- retjes gebracht. Zij hebben een capa citeit van vijftien ton post, terwijl de oude tien ton kunnen vervoeren. De oude motorposttreinen kunnen bij een snelheid van 100 km per uur niets mee trekken, de nieuwe 200 ton, zodat het theoretisch mogelijk is als tractie voor een kleine reizigerstrein te dienen. De maximumsnelheid is verhoogd van 100 tot 140 km, al blijft die in de praktijk beperkt tot 125 km. Belangrijk is on getwijfeld het snelle optrekken, in 22 a 24 seconden tot 80 km en in 55 seconden tot 120 km. Het rijtuig is voor zien van een ATB (automatische treinbe-invloeding)-installatie. Het is voor ouders prettig om te horen dat hun kinderen „welgemanierd" worden ge noemd. Het betekent ook, dat ze zich best eens op de borst mo gen kloppen, want uiteindelijk heb ben zij er een steentje toe bijgedra gen, dat hun kinderen zich behoor lijk weten te gedragen. Welgema nierdheid is belangrijk. We heb ben daar al eens over geschreven. Toch is er iets, dat veel zwaarder weegt: de vorming van het karak ter. Misschien is dit een troost voor ouders, die er wel eens aan twijfe len of ze er ooit in slagen hun kin deren goede manieren bjj te bren gen. In deze tijd worden er zoveel ge dragsvormen van vroeger overboord gegooid door de jeugd. En dat strookt niet met het ideaal, dat we ons nog van vroeger voor ogen houden. We moeten er echter maar reëel tegen over blijven staan, en wat meer letten op de goede karaktereigen schappen, die onze kinderen tonen. Eerlijkheid, trouw, sportiviteit, open heid en moed zijn belangrijke eigen schappen, die onze jeugd kenmerken. Het kan wel zijn, dat uw zoon uw ergernis opwekt door zijn lompe ma nieren, en dat u helemaal niet te- weden bent over de manier waarop uw dochter haar kamer achterlaat. U moet zich echter op deze dingen niet blind staren, want dan ziet u wellicht heel wat goede dingen over het hoofd. Jan (15), die in zijn en thousiasme overal door heen praat, die nooit een ander kan laten uit spreken, staat bijvoorbeeld altijd klaar om u te helpen. Hij is ook niet leugenachtig, hij komt er altijd eerlijk voor uit, als hij iets gedaan heeft wat niet door de beugel kan. En Rie (16), die zo slordig is, u weet toch ook, dat ze altijd gezel lig en vriendelijk is? En nu is het zo, dat de onhebbelijkheden in het gedrag van deze twee weliswaar hin derlijk zijn en aanleiding kunnen zijn voor de conclusie, dat -ze nu niet zo „welgemanierd" zijn, maar dat neemt toch niet weg, dat de goe de karaktertrekken er ruimschoots tegen opwegen. Goede opvoeding betekent vooral karaktervorming. Er zijn gezinnen waar de goede karaktertrekken haast niet meer aan bod komen, omdat men alle ener gie verspilt aan kleinigheden in het uiterlijke gedrag, waar voortdurend en tot vervelens toe op gehamerd wordt, zodat de huiselijke en gezel lige sfeer totaal bedorven wordt. U kent zoiets waarschijnlijk wel. Dat is heel jammer. Het is allemaal goed bedoeld, maar de opvoeding wordt hier teveel verlegd naar het uiterlijke. Als de kinderen wat gro ter worden nemen ze het niet meer, worden ze dat gereglementeer beu. Als ze maar steeds te horen krij gen, dat dit niet hoort en dat niet past voor een net kind, dat ze steeds stil moeten zijn aan tafel en altijd een standje krijgen als ze niet „met twee woorden" spreken, gaat de gezelligheid verloren. Aan tafel kan men juist zulke leuke gesprekken krijgen, het is alleen de kunst om dit in goede banen te leiden. Erger wordt het nog als vader en moeder het over deze dingen niet eens zijn. Dat mag natuurlek helemaal niet het geval zijn. Samenvattend zou ik dit willen zeggen: opvoeden tot goede manie ren is van grote betekenis. Nog meer waarde moeten we hechten aan de vorming van het karakter. Dat is het hoofddoel van. de opvoe ding. AGNES VAN YESSEM Een wollen pak in camelkleur is precies wat u nodig hebt voor een wandeling in het bos, als de zon ver stek laat gaan. De broek hteft iets wijd uitlopende pijpen en begint op de heup. Erbij wordt een grof ge breid truitje gedragen in een afste kende kleur en een bijna-mannen- hoed in hetzelfde materiaal als het pak. Jan, pas op de grote school, zit met vader en moeder in de kerk. Een onbekende predikant be klimt de preekstoel. „Ken jij die pater?" vraagt vader aan moeder. „Nee, het is een vreemde", fluistert moeder terug. Jan: „Ik weet wel hoe die pater heet. Kijk maar het staat in mijn kerkboekje: „Pater noster!" (Th. H. Ettema, Rotterdam). ZONDAG 29 AUGUSTUS: 12e zondag na pinksteren; eigen mis; credo; pref. v. a. H.. Drieeenheid - ;roen - MA: H. Rosa van Lima, maagd; mis Di- lexisti; 2e geb. HH. Felix en Adauctus - Dl* H Raymundus Nonnatus, belijder; mis Os Justi - wit - Breda: OX. Vrouw Mid delares van alle Genaden; eigen mis; 2e geb. H. Raymindus - wit - WO- mis v d. 12e zondag na pinksteren; 2e geb. H. Egidius; 3e geb. HH. 12 broe ders - groen - DO- H. Stefanus, belijder; eigen mis - wit - VR- H. Pius X, paus en belijder; eigen mis - wit - Of b.g.v. eerste vrijdag: v. h. H. Hart; pref. v. h. H. Hart - wit - ZA: mis v .d. H. Maagd Maria op zaterdag; pref. v. d. Maagd Maria - wit - Roer mond: kerkwijding van de kathedraal: mis Torribilis: credo - wit - ZONDAG 5 SEPT.: 13e zondag na pinkste ren; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Drie eenheid - groen -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5