Oranje pas andag in actie UREN WACHTEN VOOR EEN KAARTJE Cin cinCinzano Zilverberg in zelfde stal als Janssen Bronkh irst overleden Pechduivel grootste rivaal van nieuwe DAF-formule Lil NEREUS-VIER .ZONDER' SPOTMET PROGNOSE Aangewezen veld is ongeschikt, Nederlanders wijken na veel gepraat uit naar NAVO-basis Zondag met oude motor Zandvoorts circuit c.v. J. KRAAIJENHAGEN Co. Nog twee dagen Verschil Na ernstige val in Olympisch Stadion 42 plaatsen Reservemotoren (Van onze sportredactie) jSBk/~) MADRID, 28 aug. - I Enkele Amerika- f\ nen hebben zich I Vny Jp donderdag- en vrij- wJS& r^rnk dagmorgen op de f Base Area de Tor- t |rej°n, ruim 20 km -van Madrid gele- t. gen, verbaasd de ogen uitgewreven. Wie waren die vreemde snoeshanen, die daar zo fel en gedegen aan het trainen wa ren op hun honkbalveld? Ze wer den het gauw gewaar. Het was de Nederlandse ploeg, onder leiding van de coaches Glenn Gostick en Charles Urbanus, die ruim 2V2 uur zeer geconcentreerd aan het oefe nen was. Dat gebeurde bij een temperatuur van 35 graden Cel sius. De Nederlandse honkbal- ploeg, woensdagmiddag op de vlieghaven Barajas gearriveerd, is al van de dag van aankomst af in training. U ziet het: de stand is op dit moment advantage Cinzano". Trouwens, overal waar de zon en Amor zijn is Cinzano favoriet. Vooral on the rocks. Blije drank yoor blije mensen. Licht, lekker, verkwikkend. Cin cin, Cinzano l (Van een medewerker) ZAND VOORT, 28 aug. Op een terrein bij de voormalige PEN- loods in Zandvoort buigen technici zich over carrosserie en motorcom partiment van de ruim honderd wagens, die zondagmiddag op het circuit van Zandvoort zullen star ten in de internationale autoraces van de Nederlandse Autorensport Vereniging. Onder de coureurs die zelf de keuring van hun automo bielen bijwonen bevindt zich ook Rob Slotemaker, de man die met de DAF-Brabham, de nieuwe race wagen in de formule III klasse van de Eindhovense automobielfabriek, zal debuteren. Het gezicht van Rob Slotemaker staat niet vrolijk. De Brabham-variomatic, waarmee DAF revanche zou trachten te ne men voor het bittere echèc in Zolder toen Slotemaker na enkele ronden moest opgeven is niet langer de wagen waarmee DAF de grote slag wou slaan. DUISBURG, 28 augustus. De tweede dag van de Europese Roei- kampioenschappen in Duisburg was met recht een prachtige dag voor Nederland. Na de overwin ning van Jan Wienese van donder dag bereikten namelijk ook de an dere vier oranje-equipes door een zege een plaats in de eindstrijden van zondag. Na grootmachten als Rusland, dat als enig land alle zeven finales bereikte, en Duits land, dat zondag zesmaal verte genwoordigd zal zijn, was Neder land het succesvolste land in de eerste fase van de titelwedstrijden. Voor het eerst sinds vele jaren werd geen van de ingeschreven Nederlandse ploegen in de herkan singen uitgeschakeld. De Nederlandse finalisten en hun tegenstanders zijn: skif: Meissner (Did), Wardell-Yerburgh (GB), Wienese (Ned), Sass (Rus land), Trlaja (Joegoslavi) en Ku- biak (Polen. Twee zonder stuur man: Oostenrijk, Frankrijk, Dene marken, Rusland, Duitsland en Nederland (Boelen-Enters. Twee met stuurman: Rusland, Tsjecho- slowakije, Italië, Joegoslavië, Roe menië en Nederland (Van Nes- Winter). Vier zonder stuurman: Italië, Duitsland, Groot-Brittan nië, Rusland, Zwitserland en Ne derland (Nereus). Vier met stuur man: Polen, Duitsland, Rusland, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en Nederland (Nereus). Driekoningenstraat 4•Amsterdam (C) Telefoon 63011 (10 lijnen) Firmanten: J. Kraaljenhagen, Jhr. J. F. de Beaufort, H Kraaljenhagen. V Efc»MR BiiiiiHlSiis Het veld waar men aanvankelijk te recht kon, bleek ongeschikt voor honk baltraining en Glenn Gostick slaagde er snel in een andere speelgelegenheid te vinden. Na veel heen en weer gepraat mochten de Nederlanders op de NAVO- basis trainen. Het Amerikaanse basis negental was reeds ontbonden en be hoefde toch geen wedstrijden meer te spelen. Medelijden hebben Gostick en Urbanus met de spelers geenszins, want ondanks de warmte wordt er zeer hard getraind. Misschien is beter te zeggen dank zij die warmte, want de acclimati sering is een moeilijke zaak en de spe lers zullen moeten wennen een wedstrijd onder zeer warme omstandigheden te spelen. De uitstekende stemming van de ploeg dreigde direct na aankomst verstoord te worden door de abnormaal slechte behui zing van de ploeg. Een Amsterdams reis bureau had voor kamers in studenten tehuizen gezorgd, maar in deze tehuizen waar het eten verschrikkelijk slecht was waren de sanitaire voorzieningen (een toilet voor 24 spelers) bijzonder on voldoende en was ook de slaapgelegen heid niet zoals het behoorde. De leiders van de Nederlandse ploeg zorgden reeds donderdagmorgen, men moest dus een nacht met de slechte behuizing genoegen nemen, voor andere huisvesting. Het duurt nog twee dagen eer de Nederlandse ploeg voor het eerst in het veld komt. Maandagmiddag om half vijf, als de warmte de stad ontvliedt en een aangename koelte bezit neemt van door twee miljoen Spanjaarden bewoonde stad, zullen de Nederlanders de zwakste deelnemer van het toernooi. Zweden, ontmoeten. Zondagmorgen om half elf wordt het toernooi geopend, waarna om elf uur de wedstrijd tussen Spanje en West-Duitsland wordt gespeeld, gevolgd door de wedstrijd ItaliëZweden om half vijf. Dan is dus het toernooi om de Euro pese titel in alle hevigheid ontbrand. Die Europese titel is eigenlijk zo'n beetje tra ditie geworden. In 1956, het jaar waarin Nederland voor het eerst aan een titel strijd deelnam, was de verrassing van het winnen groot. Het spelpeil ging sindsdien regelmatig omhoog en dat was nodig ook, want bij elk toernooi om het Europese kampioenschap bleek de grote kracht van Italië. De Italianen zaten net zo min als de Nederlanders stil. Ook bij hen kwamen echte honkbalvelden. Ook zij verzekerden zich van Amerikaanse hulp. Hun idool Giulio Glorioso ging regelmatig naar de Verenigde Staten en was daar ook dit voorjaar weer, evenals korte stop Rinaldi. Zij waren te gast bij de Cincinnati Reds. Rinaldi keerde niet naar zijn geboorte land terug. Hij verruilde zijn amateur- status voor die van een goed betaalde Amerikaanse honkbalprofeesional. Glo rioso kwam wel naar zijn land terug, van de reeds aangewezen Ben de Brou wer (HSC Tilburg) mocht innemen, om dat de laatste om disciplinaire redenen zijn plaats verspeelde, wordt het een eer ste kennismaking met het internationale milieu, Paalman was al een keer eerder (1961) in. de Nederlandse ploeg opgeno men. Het binnenveld is vrijwel ongewijzigd gebleven, hoewel Roy van Dungen Greno- vius (Storks) en Robert Maat (Haarlem Nicols) nieuwelingen zijn. Zij zullen te gen de zwakke ploegen ongetwijfeld een kans krijgen en die gezien hun nor male spel weten te benutten. In het buitenveld één nieuweling Hans On- verwagt (OVVO) maar de vertrouwde gezichten van Ruben Leyssner, Ben Tromp en Teun de Groot zullen ontbreken. Zij zijn nog steeds zeer goede buiten- velders, maar Leyssner werd aan het be gin van het seizoen door een enkelbreuk uitgeschakeld en Ben Tromp beschikte niet meer over voldoende tijd om de intensieve training te bezoeken. Teun de Groot ten slotte werd door zijn geringe slagprestaties uit de ploeg gelaten, maar zijn noodlot was, dat hij prompt na het bekendmaken van de ploeg weer goed ging slaan. De Nederlandse ploeg verschilt nogal van de ploeg waaraan wij de laatste ja ren gewend waren geraakt. Bij de wer pers ontbreekt bijvoorbeeld Rob Hoff mann, tweemaal achtereen Europa's beste werper en dit jaar door een armbles- sure totaal uit vorm. Ook de werper Flip le Cuivre ontbreekt. Hun plaatsen worden ingenomen door Bertus Paalman (HCK) en Gerard Sale- mink van de Haagse tweedeklasser ADO. Voor Salemink, die te elfder ure de plaats Advertentie ROTTERDAM, 28 augustus Van nacht heeft de kaartjes-slag gewoed. Vannacht stonden er honderden men sen bij de bekende voorverkoop adressen in Rotterdam te wachten om een kaartje voor de wedstrijd FeijenoordReal Madrid te bemach tigen. De pure liefhebbers waren ge komen met klapstoeltjes, slaapzak ken en warme dekens. Je gaat ten slotte niet graag op het koude ge meentelijke trottoir zitten. Bij som mige sigarenwinkeliers in Rotterdam arriveerden gisteravond al om half acht de eerste mensen. Rond het mid dernachtelijk uur leken sommige voorverkoop-adressen belegerde ves tingen. De Feijenoord-fans, die cp deze foto staan te wachten weten zich in ieder geval verzekerd van een fel begeerd kaartje. Zij waren gisteren de eersten. Maar rond vier uur vannacht stonden bij dit adres Nieuwe Binnenweg al veel meer mensen dan er kaartjes waren. De sigarenwinkelier had drie honderd stuks in voorraad en het aantal wachtenden ging de 150 al ver te boven. Iedereen mocht twee kaart jes kopen De glanzende DAF-bolide, met de oude motor, nadat de Cosworth-machine eerder deze week kapot draaide. DEN HAAG, 28 aug. Huub Zilverberg dit seizoen nogal geruisloos weggegaan bij Flandria na een minder prettige laat ste perioede bij deze groep te hebben doorgebracht, zal volgend jaar deel uit maken van de Pelfourt-ploeg. De Bra-, bander is gecontracteerd op voorspraak van wereldkampioen Jan Jansen, die deze kundige meesterknecht gaarne aan zijn zijde heeft. Behalve Zilverberg zal nog een Nederlander komend seizoen de Pel- fourth-ploeg versterken. Het is Ka- rel Leyten, die momenteel nog als onaf hankelijk bij Flandria onder contract staat- AMSTERDAM, 28 aug. De negetien jarige Amsterdamse amateurwielrenner Piet Bronkhorst, die donderdagavond tij dens de internationale wedstrijden in het Olympisch Stadion een ernstige val maakte, is vrijdagavond in het Wilhelmi- nagasthuis overleden. Tijdens een wedstrijd over onbekende afstand kwam de Amsterdammer Boere te vallen en in zijn val nam hij drie ren ners mee. Bronkhorst kon de gevallen renners niet meer ontwijken, toen hij kwam aangefietst. Hij vloog over zijn stuur en kwam meters verder met het hoofd op de betonnen baan terecht. Met een schedelbasisfraotuur werd hij in zeer ernstige toestand in het Wilhelminagast- huis opgenomen, waar hij 24 uur later overleed. De tournee van de Russische zwem ploeg door Nedrland behelst drie starts. Zwolle is 10 september in het Stilobad het eerst aan de beurt, daarna volgt Gro ningen, waar op 12 september in ,,de Pa piermolen", wordt gezwommen. De derde en laatste wedstrijdenreeks is op 14 sep tember in het nieuwe overdekte 50 meter- bad in Rijswijk. Vorige week arriveerde een prachtige Cosworthmotor voor de nieuwe formule ni van DAF op de fabriek in Eindhoven. Monteurs werkten koortsachtig om de machine in de uitgekiende carrosserie te leggen en maandag kon Rob Slotemaker proefdraaien op het circuit van Zolder. De wagen deed het prachtig en de hele Eindhoven autogemeenschap was enthou siast totdateen pal van het gas pedaal vastschoot en de motor het maxi male aantal toeren van negenduizend met sprongen overschreed. De monteurs grepen razendsnel in, maar de wijzer van de toerenteller had al meer dan elf duizend toeren aangegeven: funest voor de kritische Cosworthmachine. Rob Slotemaker voelde al dat er iets mis was, toen hij maandag na dit voor val zijn rondjes draaide: de DAF le verde niet het volle vermogen. Op ds proefbank in de fabriek werd een ang stig voorgevoel bewaarheid: de motor begaf het het toerental was te veel geweest met een enorme klap sloeg een drijfstang door het carter. „W« konden wel huilen, vertelt Rob Ko temaker. ,,Niet alleen ik, maar de hele familie Van Doorne en alle werkers van DAF, die intens met de racerjj meeleven!" Alle Nederlandse roeiers dringen door tot finale BH DAF zat men echter niet bjj de pakken neer. In allerijl werd de oude motor uit de DAF-Alexis gehaald en ln de Brabham gemonteerd. Dat was een grote ingreep, want ook in het motor compartiment van de Brabham moesten daardoor wijzigingen worden aange bracht. Nu staat de Brabham-variomatic, met de oude Alexisznotor, gereed voor de formule HI-race van zondag. Rob Slotemaker haalt zijn schouders op. „Met de Cosworth zouden we een uitstekende kans gehad hebben om te winnen, want de wagen is een juweel- De variomatic doet het prachtig, de weg- ligging is geweldig, maar de motor, die er nu in zit heeft al zoveel „op zijn kie zen" gehad, zoals dat heet. Eerst Zolder, toen Monaco, een langdurige training, enfin, eigenlijk te veel voor een inter nationale formule ni-race". Toch verbeterde Rob Slotemaker en passant tijdens een training met deze wa gen het ronderecord voor formule III- wagens. Zelf zegt hij daarover: „Inder daad het rondecord van verleden Jaar stond op naam van Jackie Stewart met een tijd van 1.47.7 min. en ik draaide op Zandvoort nu met deze DAF al 1.41 min. rond. We moeten echter niet vergeten dat alle formule Hl-wagens sneller geworden zijn. Ik verwacht bjj goed weer zeker tijden van 1.38 a 1.39 min. en dan ziet het er voor onze DAF allemaal niet zo roos kleurig meer uit Maar goed, ik doe m'n best en ik zal zeker trachten bjj de eer ste drie te finishen!" Een hoopvol teken, zeker als men bedenkt dat van de afvaardiging, die vorig jaar in Amsterdam en tijdens de Olympische Spelen voor zulke succes sen zorgden, slechts Boelen en Enters zijn overgebleven. Met vertrouwen ziet het Nederlandse legioen in Duisburg, dat met de dag versterking krijgt, dan ook de finales van zondag tegemoet. Vooral voor skiffeur Jan Wienese en de Willem 3-ers Boelen-Enters, zijn er goede mogelijkheden. Al dient men wel te bedenken, dat de strijd zwaar zal zijn en dat voor meer dan een team een plaatsing in de finale het eind van zijn mogelijkheden is. Van het Nederlandse geweld op deze dag der successen werd onder meer de be slist niet zwakke vier met stuurman Ko- benhavn Rowklub het slachtoffer. De Nereus-vier „dat lijkt me onze enige ploeg die de finales misschien niet zal halen", stelde oud-roeibondsvoorzitter dr, Chris van der Ploeg daags tevoren vast roeide sterk. De eerste kilometer mocht dan voor de Denen zijn, die moei zaam een voorsprong van driekwart leng. te opbouwde, rond het 500 meter merk teken kwamen de Amsterdammers op zetten. De vier uit de Deense hoofdstad bleek alles reeds te hebben gegeven. De tempoverhoging van Nereus kon niet worden gevolgd en de uitgeputte rivalen moesten de tweede plaats nog afstaan aan de stellig niet imponerende Belgen. Boelen en Enters hadden het heel wat gemakkelijker. De Willem 3-ers hadden aan een tweede plaats in de repechages voldoende, niet te zijn uitgeschakeld. Het Amsterdamse duo kwam geladen aan de start en wilde zich duidelijk revancheren. Aangemoedigd door het Duitse publiek, dat ook nu de tribunes maar spaarzaam bezette, vocht de Duit se twee uit Passau om elke meter. Het „DeutschlandDeutschlandwerd i eindeloos herhaald. Het mocht niet ba ten. Nederland kreeg zijn zege, al volg de opnieuw minuten van zenuwachtige spanning voordat de finishfoto rust in de harten der Nederlanders kon bren gen. Voor een tweede Nereus-zege zorgde de vier met stuurman, de Varsity-win naars, die slechts in de Hongaren een rivaal behoefden te zien. De Magyaren stonden echter voor een te zware opgave. Tot 600 meter voor de finish konden zij hun tweede plaats behouden, toen stortte de tegenstand ineen, waarna de equipe uit Boedapest de strijd zelfs staakte en moedeloos terug roeide naar het boten- terrein. De twee en veertig finaleplaatsen van de Europese roeikampioenschappen wer den door ploegen uit 14 landen veroverd. Rusland is als enig land ln alle zeven eindstrijden vertegenwoordigd. De diver se naties hebben de volgende deelnemers in de eindstrijden: Rusland (7)Duitsland 6; Nederland 5, Joegoslavië 4, Tsjecho- slowakije en Italië beiden 3; Polen. Oos tenrijk, Frankrijk, Groot-Brittannië, Roemenië en Zwitserland allen 2, Ame rika en Denemarken ieder 1. Rob Slotemaker is dus gematigd op timistisch. Ondanks alle tegenslag heeft men bij DAF de moed niet verloren. De directie van de fabriek is van plan re servemotoren van heit type Cosworth te bestellen. Deze motoren hebben namelijk enkele maanden levertijd. Het uitvallen van de Gosworth in de Barbham is voor DAF een dubbele pech, omdat de nieuwe motor pas op 19 september in Nederland kan zijn en de volgende grote autorace op 12 september in Zolder verreden wordt Ook zal de wagen het dus met de oude Alexismotor moeten doen. Hoewel zondag op Zandvoort alle aan dacht natuurlijk op de formule Juniors gericht is, beloven de andere races toch ook veel spanning, zoals bij voorbeeld de toerwagenrace, waarin elf zware BMW 1800 TI's (met onder meer Wim Loos, Hans Koster en de Duitse kampioen Hu- bert Hahne aan het stuur) zullen starten. Voor de rufe van de Grand Tonrismo'g zjjn een drie liter Ferrari en twee vijf liter Ford Cobra's, met Engelse coureurs aan het stuur, Ingeschreven. In deze klas se rijdt ook Ben Pon met zijn supersnel le Porsche 904 GTS mee. Hob Slotema ker start bovendien in de toerwagsaklas- se tegen het BMW-geweld met een gloednieuwe Alfa Romeo GTA, die hem deze week door de fabriek beschikbaar gesteld is. Advertentie Wen van de Verednlglng voor den Effectenhandel Honkbalteam traint in tropische temperatuur j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9