Twee Nederlandse pioegen loten nog gunstig: brons Wienese en Laga-tivee ontevreden Tourwinnaar Gimondi met naar San Sebastian ZUID-AFRIKA KANSRIJK IN TESTMATCH Spanjaarden boos op honkballers Cubaanse coach is zondebok Zeilen in Haarlem Uitslagen Duisburg Doden bij autoraces Quick toch nog naast VOC 1 Partij van allure op Haagse „Hanenburg" Verrassende nederlaag Tom Okker Sleutelbeen-breuk Vreemd Nederlands volkslied op openingsdag Europese stri jd Toch bedankf Overdreven Beslissingen Weinig waarde Twee keer goud en driemaal zilver op de Maccabiak Afslachting MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 (Van onze speciale verslaggever) DUISBURG, 30 aug. De bronzen medailles hingen slonzig om hun halzen. Overal waar zij zich wendden klonk een bewonderend applaus op, als waardering voor die derde plaatsen in de finales om de Euro pese roeititels. Maar de skiffeur Jan Wienese zowel als de door Rody Rijnders gestuurde twee Lex Winter en Adriaan van Nes hadden heel wat opbeurende woorden nodig, eer zij werkelijk ronduit konden lachen. Terwijl hij driftig zijn boot uitstapte, zei de skiffeur Jan Wie nese: „Die wind maakte de race tot een farce. Misschien had ik ook wel een off-day, maar ik had goud moeten winnen." De reacties van de drie Delftenaren liepen eveneens niet over van enthousiasme: „De wind maakte alle strijd onmogelijk. Het was twee kilometr lang keihard aan de riemen trekken en dan afwachten." De Nederlanders waren stuk voor stuk ontevreden en teleurgesteld, omdat niet op de eerste plaats de concurrentie, maar de venijnige westenwind al hun illusies had weggevaagd. ai te Wind maakt eerlijke roeistrijd onmog elijk op Wedaubaan Uit de voor de wonderlijke Wedau baan ongelukkigste hoek sloeg die venijnige wind over de aangrenzende piasvijver", de Bertha-see, neer op het roeiwater. In elke race zocht hij zijn slachtoffers onder de ploegen op de boeien aan de oostelijke oever. Daardoor waren in feite de medailles reeds verdeeld, voordat het eerste startschot gevallen was. Op de boeien een en twee was het onmogelijk de Europese plakken te verdienen. Helaas voor Nederland vertelde het programma dat drie van de vijf nationale ploegen op de meest ongunstige boei één moesten starten. Naast de ongestuurde twee Boelen en Enters waren dat de twee vieren van Nereus. De uitslagen beves tigden bangen voorgevoelens: twee zesde plaatsen van de gestuurde vier en de on gestuurde twee en een vierde plaats van j de ongestuurde vier. Die leverde daarmee zo'n uitzonderlijke prestatie dat zij, juist j door de ongeloofelijke vechtlust, een; waardig afscheid van een zwaar seizoen genoemd mag worden. twee, die het op de boeien vier en vijf veel gunstiger hadden getroffen. Dat de „hooggenummerde" boeien duidelijk in het voordeel waren werd ook duidelijk bevestigd door de serie medailles en als gevolg daarvan de overdreven grote voorsprong in het landenklassement van de Russen. Zij hadden met maar liefst zes ploegen de boeien vijf en zes genoot. De Duitsers konden hen nauwelijks par tij geven. De onverslaanbaar geachte vier zonder stuurman werd de dupe van de wind, al toonde die ploeg haar kracht door ondanks alles nog tweede te wor den. De ongestuurde en de dubbel twee beiden van Passau en beiden deze week „gevoed" met een wagonlading bruin bier vielen, natuurlijk op de „lage" boeien, juist buiten te prijzen. De Duitse officials bleven echter de invloed van de wind ontkennen. Eerstens al omdat het een nieuwe smet op de toch al niet zo vlekkeloze titelstrijd betekende, echter vooral omdat zij er de meest on verwachte gouden medaille aan te dan ken hadden: die in de skiff. Jochen Meissner, eenentwintig jaar en met zijn 74 kilo onvoorstelbaar licht, bleef er tot lang na zijn huldiging als Europees kam pioen verlegen onder. Zijn techniek was perfect genoemd, maar niemand had hem tot de krachtexplosie in staat geacht, waarmee hij gisteren in het front van de tribunes van de twee zware jongens naast hem, links "Wienese en rechts de Rus Sass „wegdribbelde". MILAAN, 29 aug. Tourwinnaar Fe lice Gimondi zal niet deelnemen aan de wielerstrijd om de wereldtitel op de weg voor professionals. De Italiaan maakte zaterdag een val tijdens een wedstrijd op een circuit in Carate Brian- za en brak daarbij een sleutelbeen. Vol gens de eerste berichten zal hij ander halve maand rust moeten houden om de blessure te laten genezen. De Italiaanse bond moet naar zeker twee of drie vervangers uitzien voor de ploeg voor het wereldkampioenschap op de weg voor professionals. Niet alleen Felice Gimondi blijkt namelijk achteraf uitgeschakeld te zijn door een zaterdag gemaakte val, maa rook Vito Taonec (gebroken arm) en waarschijnlijk Vitto- rio Adorni en Bruno Mealli, die zondag alsnog in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Over het deelnemen van Adorni zal pas 48 uur voor het kam pioenschap definitief kunnen worden be slist. Meallis blessures zijn van dien aard dat deelnemen hoogst onzeker is gewor den. LONDEN, 30 aug. Zuid-Afrika, dat een 10 voorsprong heeft in de serie van drie wedstrijden, is op de derde dag van het laatste testduel tegen En geland in Londen in een kansrijke po sitie gekomen. Engeland ging in de tweede innings all out voor het matige totaal van 202 en de Zuid-Afrikanen scoorden daarna nog 163 runs voor het verlies van slechts drie wickets. Met nog zeven wickets in handen moeten zij nu nog 169 runs scoren om de strijd in hun voordeel te beslissen. De twee Nederlandse prijzen kwamen aan de andere kant terecht bij de twee Nederlandse ploegen, Wienese en Laga's De sterke Nederlandse skiffeur Jan Wienese tezamen met zijn trainer Kruiswijk. Onze landgenoot veroverde in Duisburg de bronzen medaille. daar recht voor uit. „De bronzen medaille in Kopenhagen en de vierde plaats (in de vier) in Tokio vonden we juist niet genoeg. We dachten hier te kunnen win nen." Het werd een trieste zesde plaats, helemaal achter in het geheel niet sterke veld." Reeds bij de start ging het mis. We kregen toen al een lelijke veeg van de wind. Onderweg hebben we telkens geprobeerd omhoog te gaan, werden altijd weer een halve lengte te ruggeslagen." Enters klopte daarna mak ker Boelen maar eens flink op de schou der. „Het schijnt niet te hebben gemogen, toch bedankt De grote triomf op deze roeistrijd was zonder twijfel die van Ratzeburg bij de Een van de deelnemers in actie tijdensacliten. De psychologische oorlogvoering nationale zeilwedstrijden op de Mooie j tussen de twee grote concurrenten, de Nel" in Haarlem. Duitsers en de Amerikaanse Vesper Boatclub, was heel hoog opgelopen. „De Duitsers hebben de nederlaag in de serie gespeeld," zei de Amerikaans-Duitse trai ner Dietrich Rose. „Neen," zei Karl Adam, de Duitse roeiprofessor. Het goud was voor Ratzeburg, dat al vrij spoedig de Amerikanen achter zich liet, en onder luide bijval van de ruim veertigduizend toeschouwers aan de kant ook nog het duel met de Russische matrozen won. De cracks van Ratzeburg, die nu uit elkaar gaan, hadden zichzelf een groots afscheid bereid. Boelen en Enters hadden zo graag hun loopbaan als roeiers met een „gouden" overwinning afgesloten. Enters kwam lllllllwllm (Van onze sportredactie) MADRID, 30 aug. Sungo Carreras is de eerste zondebok in het toernooi om de Europese honkbaltitel in Madrid geworden. De uit Cuba afkomstige kleur ling heeft tot taak de Spaanse ploeg naar successen in dit toernooi te leiden. Maar jammer genoeg voor hem bleek de Spaanse werper Jose Sole in een al lerminst goede vorm te verkeren. En met zijn slechte coachen leverde dat Spanje in de eigen hoofdstad een ne derlaag van 85 tegen West-Duitsland op. Het einde van de wedstrijd werd door beide ploegen geheel verschillend opgevat: de Duitsers sprongen gaten in de verzengde hitte van Madrid- De Span jaarden daarentegen raasden en tierden tegen hun coach, die de verwensingen beslist niet onbeantwoord liet. Een grote teleurstelling dus voor Spanje, dat zoveel moeite had gedaan toch in ieder geval de opening van het toernooi stijlvol te doen verlopen. Daarin zijn de organisatoren eigenlijk niet zo best geslaagd, want niet alleen werd „Witen Neerlands Bloed" ab ominabel uitgevoerd weer eens tot Nederlands volkslied verheven, bij hel spelen van het Westduitse en het Zweedse volkslied werden de vlaggen verwisseld. De Nederlandse spelers zijn best te spreken over het honkbalstadion (met overdekte tribune). Het veld heeft in het rechtsveld een afmeting van 98 me ter, het mid-veld van 102 meter en het linksveid van 100 meter. Niet al te groot getuige twee homeruns in de openingswedstrijd en drie homeruns bij Zweden en Italië maar toch zeer be hoorlijk. Bovendien heeft het binnenveld een goede grasmat, terwijl de leemach- tige grond in het builtenveld van een nog verrassend goede kwaliteit is. De technische commissie van de FEB heeft daags voor het begin van het toernooi een tweetal belangrijke beslis singen genomen: een wedstrijd zal slechts zeven innings duren als een van beide partijen reeds met tien of meer punten aiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De Nederlanders Van Nes en Win4"* finishten in Duisburg bij de Euroy roeikampioenschappen als derde in de twee met stuurman. De bronzen me daille werd zodoende hun deel. voorstaat. Bovendien zal een gelijk spel niet mogelijk zijn. Dit betekent verlen gen tot een beslissing is verkregen, of duisternis of regen verder spelen onmo gelijk maken- Wertnier Gerich is hoofdpersoon gewor den in de eerste wedstrijd van het toer nooi. De strijd tussen gastland Spanje en West-Duitsland. Iedereen weet dat men van West-Duitsland geen hoge honk balverwachtingen behoeft te koesteren. Werner Gerich is de enige werper die de Duitsers bij zich hebben tenzij men Jurgen en Claus Heimig ook tot de werpers wil rekenen en hij heeft het na een zeer aarzelend begin met onder andfere drie wilde worpen en vijf honkslagen tegen goed gedaan. Spanje nam op zijn werpen in do eerste slagbeurt een voorsprong van 3 30. Maar de Duitsers kwamen onmid dellijk weer gelijk, doordat de Spanjaar- en voor eigen publiek te vaak mis' grepen. Er ontwikkelde zich een span nende strijd die de Duitsers in de twee de slagbeurt met 53 aan de leiding bracht. Werner Gerich sloeg met Schmidt op het eerste honk een homerun. De Spanjaarden kregen van de zich uit stekend herstellende Gerich geen schijn van kans en met 2 punten in de vijf de innings stelden de Duitsers de ze ge veilig. Die punten werden gescoord op het werpen van Jose Sole, dia daarna werd vervangen door Fernan do Merono uit Madrid. In de zevende innings schenen de Spanjaarden nog kansen te hebben- Maar pinch-hitters brachten niet het gewenste resultaat. Met- een punt in de zevende innings brachten de Duitsers hun voorsprong op 83, die tenslotte slonk tot 85 toen Gergoris Solis een homerun van zijn hout losliet, waarop Lerandi scoor de. (Van onze sportredactie) HAARLEM, 30 aug. —Honderdtach tig jachten van diverse pluimage heb ben dit weekeinde het Noorder Buiten Spaarne en de pas uitgebreide Mooie Nel verlevendigd mi er voor kenner zowel als outsider een boeiend schouw spel opgeleverd. Dit alles gebeurde on der de supervisie van de tot dit doel samenwerkende Haarlemse Jachtclub en de Haarlemse he Zeilvereniging, die voor een perfectie organisatie zorg droegen. zijn clubgienoot van die Emiel Ver haren, greep met 2-7-1 de tweede prijs. Van de negen Finnzeiiers bleek Piet Nieuwenhuize met drie race-overwinnin gen ongrijpbaar P. Aafjes (7-2-2) won de tweede prijs. De ingrijpende ijijziging, die de deriandse wed strijd vloot in de loop van luttele jaren heeft an der gaan, heeft ui- jeraard ook het beeld benoorden Haar lem sterk beïnvloed. Opvallens is de gro te toename van het aantal jongeren- dat tich in de klassen als die van de Solo, de Stem en de populair genaamde „Pluis"' massaal over het water beweegt. Type rend voor dit Haarlemse wedstrijdwater is echter de O.K.-joL Dit eenmans- Jachtje kon in de ogen van het Verbond vrijwel geen goed doen. De heren in Am sterdam gaven aan die Solo de voorkeur. Haarlemse kopstukken als Frans Hin en Gerri-t Stapel wisten echter, dat „hun" <P-K- een ruime kans waard was en ble ven bij het Verband op erkenning aan dringen. Met succes, want de O.K.-klasse heeft een jaar de tijd gekregen zich te settelen. Voorrang dus aan de Twaalfvoetsjol, waarin A. van Beekum, dank zij twee •erste plaatsen op zondag, de hoofdprijs won benevens de door de heer Van den Ëlshout beschikbaar gestelde wisselbe ker- Dat de O.K. voorlopig nog een Haar lems vervangingsmiddel voor de Twaalf- voetg is, blijkt uit de resultaten in deze piepjonge klasse. Kaas Vroege verwierf met een score van 1-4-4 de hoofdprijs en In de Schakelklasse had R. Roosten zaterdag bij de eerste boei de kop al te pakken Runner-up Martin van Pelt jj-e_ zat hem dicht op de spiegel, maar zag op het kritieke moment zpn fok naar beneden komen. De zege van Roosen stond toen vast. In de eerste zondag race waren de bordjes verhangen. Van Pelt wees bet veld Schakels nu de weg met Roosen die later pech kreeg, op de tweede plaats. In de beslissende middagwedstrijd ging Van der Meer als eerste om de eerste boei, Van Ham als tweede en Roosen als derde. In het planeerrak schoof laatstgenoemde naar de tweede plaats op en in de tweede ronde werd zijn hoofdprijs zekerheid, dank zij een eerste plaats in deze slot- race. DUISBURG 30 augustus. De uit. slagen van de Europese Roeikam pioenschappen luiden: Skif: 1. en Eur kampioen: Meissner (Did) 7.41.10; 2. Sass (Rusl.) 7.43.35: S. Wienese (Ned.) 7,45.59. Twee zonder stuurman: 1. en Euro pees kampioen: Denemarken (Chris tiansen—Boye) 7 29.32; 2, Oostenrijk 7.34.21; 3. Rusland 7.36.55; 6. Neder land (BoelenEnters van Willem III) 7.48.27. Twee met stuurman: 1. en Eur. kampioen: Rusland (SafranovRa- kovschik) 7.54.63 2 Italië (Sambo Baran) 7.56.79; 3. Nederland (Van Nes, Winter en Rijnders van Laga) 7.58.11. Dubbel twee: 1. en Eur. kamp: Zwitserland (BürginStudach) 7.06.42; 2. Rusland 7.08.83 3. Tsjechoslowakije 7.11.02. Vier zonder stuurman: 1. en Euro pees kampioen: Rusland 6.50.99 2. Duitsl. 6.58.14; 3. Zwitserland 7.00 76; 4 Nederland (Nereus) 7.01.51; Vier met stuurman: 1. en Europees kampioen: Rusland 7 min. 5.18 sec; 2. Duitsland 7.08.13; 3. Tsjechoslowa kije 7.10.—; 6. Nederland (Nereus) 7.22.87. Acht: 1 en Europees kampioen: Duitsland (Ratzeburg/Lübeck 6.26.33; 2 Rusland 6.27.47; 3. Amerika 6 30.08. Medaille-verdeling goud zilver brons Onbetwiste hoofdprijswinnaar ln de massale groep Sterns (29 situks) was E. Canerinus, die zaterdag met grote voor sprong als eerste finishte en ook zondag, zij het met meer moeite, beide races won. De tweede prijs was voor R- Vrolijk, (2-2-3). Met een scone van lp2-5 ging de hoofdprijs bij de zestienkwadraats naar H. Worst. Tweede in totaal werd J. Bot- tarweg (3-1-6). De overige hoofdprijs winnaars waren; M. du Prie (Valken- klasse); F. Welter (Vrijheidsklassle) Rob Bakkier (Soloklasse)A. Borra (Vauriemklasse); J. C- Kaars Sijpesteijn (Jeugdklasse). Rusland Duitsland Zwitserland Denemarken Oostenrijk Italië Nederland Tsj echosiowakij e Amerika SEDALIA, 30 aug. Bij autoraces ln Sedalia, in de Amerikaanse staat Mis souri, zijn zondag vier mensen om het leven gekomen toen de bestuurder van een der wagens de macht over het stuur verloor en de wagen op het publiek in reed. Veertien personen raakten gewond. Cricketkampioenschap eindigt m draw 14—41, HCC 2 13—38, Excelsior 14—38, Sparta 13—30, R W 14—29, Krekels 14—28, Quick N. 14—22. Italië had maar zeven innings nodig om een zeer zwak Zweden (18 fouten) met 30I te verslaan. De Italianen sloe gen negentien honkslagen, maar veel waarde mogen wij aan deze monster- overwinning niet hechten. Savignano (2) en Rossi sloegen homeruns voor de Azzu- ri. TEL AVIV, 30 aug. Tom Okker, de Nederlandse kampioen, heeft in de kwart-finales van het heren-enkelspel in het tennistoernooi van de zevende Maccabiah te Tel Aviv een verrassende nederlaag geleden. De Haarlemmer, die reeds enige dagen maagklachten had, verloor met 3-6 6-1 van de Zuidafrikaan Saul. Al wisten vrijdag wel enkele Nederlan ders tot de ere-plaatsen door te drin. gen, goud was er niet voor hen weg gelegd. De Wielrenner Rob Redeker werd op de 500 meter sprint van de titel afge houden door de Amerikaan Sam Zeitlin en de Florettiste mevrouw Maijer-van der Sluis moest in het schermtoemooi haar meerdere erkennen in de Ameri kaanse Carol Abbey. Zilver voor onze landgenote, evenals voor de Neder landse degenequipe, die achter Ame rika de tweede plaats bezette. Derde was Israël. Tom Okker en Ineke van Wezel wonnen de gouden medaille in het gemengd dub belspel. Zij versloegen in de eindstrijd de Zuid-Afrikanen Jack Saul en Esme Emanuel 64 16 75. Speerwerpster Carry Pilter was met een worp van 36.95 meter de concurrentie de baas en eindigde als eerste, daar mee goed verdienend. AMSTERDAM, 30 aug. Het cricket- kampioenschap van Nederland moet dit seizoen door twee clubs worden gedeeld. Op de laatste dag van de competitie heeft het Haagse Quick in het beslissende duel met de titel-favoriet VOC voor een sen sationele finale gezorgd door de Rot terdammers na een schitterende wed strijd te overmeesteren. Marseille bij Quick en de VOC-er Bakker vierden aan bat met scores 97 en 103 grote tri omfen. Quick en VOC samen dus op de bovenste plaats, een „belle" die niet meer door een extra wedstrijd om de al leenheerschappij zal worden gevolgd. De overige wedstrijden waren van geen en' kei belang meer. Rood en Wit won van HCC, HBS van Haarlem, terwijl ACC het arme VRA nog steviger op de hekke- sluitersplaats drukte. Op het druk bezochte „Hanenburg" hebben de cricketliefhebbers kunnen genieten van een partij, twee kampioe nen waardig. De Hagenaars begonnen met batten, waarbij Marseille en Van Eek de zaken onmiddellijk met grote ernst ter hand namen. Nadat Van Eek (22) op 42 was gesneuveld kreeg de meesterlijk spelende Marseille (97, w.o. 9 vieren) alle steun van De Geer (32) en de Engelsman Hutton, die met een score van 30 ongeslagen het strijdperk kon verlaten. In precies drie uur had den de „Haantjes" het prachtige totaal van 195 voor 4 in de boeken gebracht, waarop de innings werd gesloten. Groen, 4 voor 56, was de enige bowler die tot succes kwam. VOC nam de toegeworpen handschoen dadelijk ter hand. Van der Breggen was met 3 runs een kort teven beschoren, doch de hardslaande Groen bracht vliegens vlug 36 punten bijeen. Intussen was To ny Bakker zijn opwachting komen ma ken en van zijn optreden zou het uiter aard afhangen, wat VOC zijn tegenstan ders te bieden had. Na een theestand van 67 voor 2 brak de sensatie los boven „Ha nenburg"', waar bowler Bosman in een onbespeelbare vorm geraakte. Het werd in korte tijd 109 voor 7, een stand die VOC naar de rand van de afgrond voer de. Doch Quick had buiten de waard gerekend. Tonny Bakker speelde alsof zijn leven er vanaf hing en in een grandioze in nings begon hij de bowlers van alle kan ten af te slachten. Zes zessen en zeven vieren vloeiden van zijn bat, in een sco re die zijn persoonlijk totaal op 103 bracht. Toen moest hij verdwijnen voor een delivery van Bosman, wiens bowlen met 6 voor 56 in 28 overs hijzonder sterk was geweest. Zou VOC het op de stand 178 voor 8 nog kunnen klaren voor de zege? zo vroegen de toeschouwers zich in grote spanning af. Het antwoord van de Hagenaars loog er niet om. Want na het heengaan van Bakker moest ook Trijzelaar (12) de wijk nemen, waarna Burki matchwinnaar werd door op eigen bowler de laatste man Lindeboom in te rekenen. VOC was op 178 blijven staan, waardoor Quick de strijd met 17 runs in zijn voordeel had beslist. Voor de jonge Haagse ploeg, die pas enkele jaren in de hoogste afdeling van de KNCB uitkomt mag het fraaie succes een beloning worden genoemd voor het dikwijls goede spel in dit sei zoen geleverd. De eindstand luidt: Quick Den Haag) 14—40, VOC 14—40 ACC 13—34, HCC 14—35, Rood en Wit 14—33, HBS 13—29, Haarlem 14—27, VRA 14—21. EERSTE KLASSE B: In de eerste klasse B is Hermes DVS onverwacht kampioen geworden. SCHC, dat het gehele seizoen bovenaan had ge staan, leed het afgelopen weekeinde een tweetal nederlagen tegen HCC 2 en Ex- clesior, waardoor Hermes DVS via een zege op Sparta aan de top van de rang lijst eindigde. Het Nijmeegse Quick be landde definitief op de laatste plaats. Eindstand: Hermes DVS 1444, SCHC Een spelmoment uit de in Den Haag gespeelde cricketontmoeting tussen Quick en VOC. V.l.n.rbowler Kind en wicketkeeper Schoonheim van VOC en batsman Marseille van Quick.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 10