s 16 DODEN BIJ TREIN BOTSING Tsirimoko verslagen Staking bij staal in V.S. dreigt Zwolsman heeft oog op miljarden-werken in Indonesië IN DUITSLAND EVEN POPULAIR ALS BAREND DE BEER BIJ ONS Vanavond Klaas Vaak beeldscherm op het Opel Kadett 1966 is langer en breder DODEN in het verkeer Boeiend .Brandpunt negerprobleem V.S. GPUZZEL D Gemini-5 landt Rennies „Pipo" klaar om zo nodig in te vallen K A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND In Oost-Frankrijk Pres. Soekarno fascineert groot-financier Schuldeiser doodt drie mensen en daarna zichzelf Kleuter gedood door maaimachine Grote bewondering Jongeman steekt bromfietsen in brand als hobby Zeeliedenstaking in V.S. geëindigd Zesling geboren in Brazilië? Frankrijk bewijst laatste eer aan Le Corbusier Constantijn wil nog geen verkiezingen ENTHOUSIAST UIT DJAKARTA TERUG Animator" Inktvis „Pipo" Kardinaal Alfrink concelebreert niet Paus Paulus Telefoongesprek MAANDAG 30 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 WË Een luchtfoto van de treinramp in Frankrijk. n Modern van uiterlijk is de nieuwe Opel Kadet Coupé met de sportieve Jast hack"-lijn, die we dit seizoen bij meer nieuwe modellen tegenkomen. Klaas Vaak zoals hij vanaf van daag iedere avond van één tot zes minuten over zeven op het scherm zal komen. CHAMPAGNOLE, 30 aug. (UPI) p" auto-slaaptrein van Milaan naai **arys is zaterdagmorgen op het sta tion van het Oostfranse plaatsje Pont D'hery ingereden op de stilstaande Lombardije-express, die was afgeladen •het naar huis terugkerende vakantie gangers. De achterste rijtuigen werden volledig vernield. Twaalf personen wer den ter plaatse gedood, vier anderen Overleden later in een ziekenhuis. De Lombardye-express, die uit Italië kwam, was volgens de Franse spoor wegen gestopt op het tation van Pont P hery, omdat de machinist het nodig •had geoordeeld de remmen van zijn elektrische locomotief te controleren. De remmen zouden niet naar behoren hebben gewerkt. volgens deskundigen is het traject, ^vaar het ongeval zich heeft voorgedaan, geheel automatisch beveiligd. De auto- s'aaptrein moet volgens hen eerst door een geel en toen door een rood waar- fhhuwingslicht zijn gereden, waarbij rot tweemaal toe een sirene in de be stuurderscabine moet zijn gaan loeien. (Advertentie) helpen direct tegen brandend maagzuur ATHENE, 30 aug. (AFP, Reuter, UPI) Koning Constantijn, die in de nacht van zaterdag op zondag een nieuwe nederlaag leed in zijn strijd met ox-premier George Papandreou, door dat het parlement met 159 tegen 139 «temmen weigerde kabinetsformateur Elias Tsirimokos als premier te aan vaarden, is nog steeds niet van plan het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Wat hij Wél zal doen, nu vrijwel alle andere Parlementaire oplossingen zijn afge sneden, is nog niet bekend. Wellicht Put de koning enige hoop uit het feit dat de meerderheid, waarop Papan dreou in het parlement kan rekenen, kleiner wordt. Op 5 augustus stuurde het parlement formateur Athanassia- dis-Novas met 167 tegen 131 stemmen naar huis. Kennelijk is het de bedoe ling van de koning Papandreou's Unie van het Centrum steeds meer in zich zelf verdeeld te maken. Tsirimokos, die gisteren aan Con- itantijn zijn ontslag aanbod, vertel de na afloop aan de pers, dat naar zijn mening de 87 leden van de Unie van het Centrum, die vóór hem had den gestemd, een belangrijke rol zul len spelen bij het zoeken naar een oplossing van de crisis. Hij consta teerde dat slechts 134 Unie-afgevaar digden Papandreou trouw waren ge bleven en dat deze alleen met de steun van de linkse EDA over zijn .negatieve meerderheid" in het par lement kon beschikken. Het was ook Tsirimokos die meedeelde dat de ko ning voorlopig niet van plan is nieu we verkiezingen uit te schrijven. PITTSBURGH, 30 aug. (UPI) Pre sident Johnson heeft speciale vertegen woordigers naar Pittsburgh gestuurd, "ie moeten proberen de impasse in de onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de staalindustrie op het laatste ogenblik te doorbreken. De kans op su^ies lijkt echter gering en ten- h KKte ^vee gvote staalmaatschappijen nebben de eerste voorbereidende stap- Pen_ gozet voor sluiting van de fabrie ken: het afkoelen van de ovens. jkl? Seen akkoord wordt bereikt, zul- nnnvG6 werknemers dinsdag om midder- AsonL111 staking gaan. Het gaat om man. President Johnson wordt j l,rellt5 °P de hoogte gehouden van de stand van zaken. SCHIPHOL, 30 aug. Meer dan ooit overtuigd van de grote voordelen, die ook het Nederlands bedrijfsleven kan putten uit een zo hecht mogelijke sa menwerking met Indonesië, is zondag ochtend Nederlands groot-financier Reinder Zwolsman uit Djakarta op Schiphol teruggekeerd. Teneinde zijn 53ste verjaardag (gisteren) thuis te vieren had hij zijn vertrek uit Indo nesië met een dag vervroegd. Extra hartelijk was daarom de begroeting door mevrouw Zwolsman en kinderen. „Nederland heeft op alle andere landen, die in de ry staan om in Indonesië aan de slag te gaan, een pré," zo zei hij enkele malen. „Het is opmerkelijk hoeveel Indonesiërs nog onze taal beheersen, wij voelen elkaar aan. De goede wil is aanwe zig. Het zou dwaas zijn om de kansen die wij nu in Indonesië hebben te la ten lopen en met heel veel pijn en moeite elders zaken op te bouwen. In donesië is naar mijn mening zo rijk, dat het in de toekomst mogelijk moet zijn om bij een juist gerichte ontwikke ling de betaling zeker te stellen." Ais leider van de „West Haghe"- delegatie was de heer Zwolsman in de eerste plaats naar Indonesië vertrok ken om daar aanwezig te zijn bij de signering van het Berdikari-project voor de bouw van een Indonesische vliegtuigfabriek. Maar het is niet bij de financiering (via die West Haghe) van dit Fokker-project gebleven. De heer Zwolsman heeft na gesprek ken met de betrokken ministers beslo ten zich ook bezig te gaan houden met vier gigantische Indonesische projec ten: O het planologische en stedebouwkun- dige Antjol-plan voor ontginning en opbouw van het gebied tussen Dja karta en Tandjong Priok; O een investeringsplan voor scherpe verhoging van Bali's onovertroffen toeristische mogelijkheden; O het Prapat-plan, dat de bouw be helst van een hotel aan het Toba- meer boven Medan in Noord-Suma- tra; O de aanleg van een meer dan 2.000 km lange autoweg dwars door Su matra, een „Trans-Sumatra highway". Alleen dit laatste plan al schatte de heer Zwolsman op vijf miljard gulden, hoewel de oorspronkelijke Indonesische raming niet hoger kwam dan twee miljard. Er is al enkele jaren aan de voorbereiding van de weg gewerkt. Men wil er spoedig mee beginnen. Zwolsman zelf ziet TEL AVTV, 30 aug. (Reuter) In Ramat-Gan bij Tel Aviv heeft een 68- jarige zakenman twee schuldenaren en een vrouwelijke politie-agent doodge schoten en daarna zelfmoord gepleegd. Het drama had plaats in het kantoor van een advocaat, waar de zakenman kracht bij zette aan zijn eis tot beta ling van 200.000 gulden, die een man en een vrouw hem schuldig waren. De gemoederen raakten zo verhit dat de zakenman een pistool trok en de man en de vrouw doodschoot, waarna hp de straat op vluchtte. Toen twee vrou welijke pohtie-agenten hem trachtten aan te houden, schoot hij één van hen dood. Daarna pleegde hp zelfmoord. ROERMOND, 30 aug. De driejari- §e Paulientje Appeven uit Ooi-Herten ezuiden Roermond, jongste van drie kinderen, is zaterdagmiddag tp- dens maaiwerkzaamheden op het land van haar vader zo ernstig gewond, dat zij later in het ziekenhuis is overleden. De kleuter, die tegen de maaimachine stond, kreeg een ijzeren pin daarvan in de borst, toen haar vader de trac tor aanzette. LEKKERKERK Bij werkzaamhe den met een hooi transporteur of Jacobs ladder is zaterdagavond de 60-jarige landbouwer J. van Vliet uit de buurt schap De .Loet, om het leven gekomen. Zijn zoon werd ernstig gewond opge nomen in een ziekenhuis te Gouda. Door het knappen van een draad sloeg de arm van de transporteur dubbel. voor zich zelf geen andere taak weg gelegd dan die van animator en be middelaar: hij meent dat de Neder landse wegenbouwers in dit project de kans hebben op het spelen van de eerste viool, zo zij daartoe althans in staat zijn. „Indonesië zoekt naar middelen om zijn export te vergroten," vervolgde Zwolsman. „Dit gebeurt ai automatisch bij het Fokker-project, dat immers met uitvoer van Indonesische produkten wordt betaald." Maar met de aanleg van de „Trans-Sumatra highway" zou het mes aan twee kanten snijden. De weg zal immers allerlei tot dusver on toegankelijke gebieden van Sumatra ontsluiten, waardoor meer exportpro- dukten vrij zuilen komen. Terwijl hij zich dus hoogstens op het financiële vlak direct met de weg zal bemoeien, reikt zijn belangstelling voor het Antjol-project verder. Hier moeten kantoren, hotels en woningen worden gebouwd en daarin hoopt hü zelf een actieve rol te spelen. Hij laat er dan ook geen gras over groeien en zal in Nederland terstond met de voorbereiding aan de slag gaan. Reeds in oktober reist hij dan op nieuw met een delegatie naar Indone sië voor verdere besprekingen. Intussen vormt de financiering van het Fokker-project al geen probleem meer. Reeds zeer spoedig zal Indone sië met de levering van produkten aan „Die West Haghe" beginnen. Deze han delsonderneming van het Zwolsman- concem zal de produkten op de wereld markt brengen en van de opbrengst Fokker betalen. Verwacht wordt dat een groot deel van de stroom via Ne derland de afnemers zal bereiken, doch een ander deel zal uiteraard direct van Indonesië naar de kopers worden ver scheept. Tenslotte stak de heer Zwolsman zijn bewondering voor de Indonesische pre sident niet onder stoelen of banken. „Soekarno fascineert me," zei hü, „ik heb grote bewondering voor deze man, die dit ontzaglijke land met al zijn ein deloze problemen al die jaren bijeen heeft weten te houden. Het lijkt wel alsof ieder plan, dat er op touw wordt gezet, van hem afkom stig is. Ze spreken wel eens over mij als een eenmans-zaak, maar in dat op zicht kan ik aan president Soekarno een voorbeeld nemen. Hij beheerst de hele zaak." Wel had hjj de president een keer in een minder prettige, zelfs humeurige bui meegemaakt, „maar daar heb ik zelf ook wel eens last van als ik het erg druk heb, en Soekarno had met al die delegaties die op hem stonden te wachten, wat af te werken." (Van onze radio- en TV-redacteur) HILVERSUM, 30 aug. Het is van daag een belangrijke dag voor de vele televisie-kijkende kleuters, in wier le ventje de goedmoedige figuur van Ba rend de Beer geleidelijk aan een be langrijke plaats is gaan innemen. Van avond om één minuut over zeven zal zijn plaats op het scherm worden in genomen door „Klaas Vaak". Onder die naam begint de NTS met het uit zenden van de Duitse serie korte sprook jes „Das Sandmannchen kommt". De serie, die in de Duitse Bonds republiek minstens zo populair is ge worden ais Barend bij ons, is ont staan by de Norddeutscher Rundfunk, onder redactie van Helga Mauersber- ger. De truck-, teken- en marionet tenfilmpjes kwamen in Duitsland al meer dan duizend - aal op het scherm en bereiken een kijkdicht heid van meer dan zeventig procent. Zij worden ook by onze Oosterburen dagelijks om zeven uur 's avonds uit gezonden. Ongeveer tien miljoen kin deren tussen drie en acht jaar bele ven er plezier aan. Ook de Oosten- ry'kse, Noorse en Vlaamse televisie zenden „Het zandmannetje" uit. De eenwording van Europa gaat dankzy het medium televisie sneller dan u denkt. De NTS heeft vai. studio Hamburg voorlopig drie zandmannetje-series ver kregen: „Hubbi, der kleine Hubschrau- ber", „Kleckski" en „Der kleine Ad- lerfeder". Hubbi is een kleine helikop ter. Hp woont in een loods en maakt zich nuttig waar hy maar kan. Hy draagt een vermoeide schoorsteenve ger van dak tot dak, zorgt dat de was vlug droog is, brengt vergeten koffers op hun bestemming en treedt zelfs als zwemleraar op. Kortom een helikopter met meer sociaal gevoel dan Hubbi, die in Nederland Heli zal heten, kan men zich moeiiyk voorstellen. Kleckski, de hoofdfiguur van de vol gende serie, is een bijzonder intelligen te inktvis met speurderskwaliteiten. De bewoners van het koraalwoud op de bodem van de zee hebben groot respect voor hem, want hy weet in al le moeilijke gevallen raad. Nu eens wordt van een mossel de mooiste parel gestolen, dan weer kan men beide wal- russenbroeders niet van elkaar onder scheiden of wil het zwammetjeskind niet gewassen worden. Tenslotte wordt Kleckski, hier Vlekje genoemd, uitge nodigd door zijn oom, de minister van het watergeestenrijk. Op zijn reis naar diens ambtswoning beleeft hy uiteraard tal van merkwaardige avonturen. De Kleine Adlerfeder tenslotte is een Indianenjongen, die hier Kleine Arend gaat heten. De avonturen, die hy be leeft, zyn ontleend aan oude Indiaan se sprookjes. De kinderboek-illustra trice Helen Brun maakte de grafische ontwerpen. Zy heeft gebruik gemaakt van de siihouettentechniek. De Nederlandse tekst by de Klaas Vaak-filmpjes wordt gesproken door Piet Kamerman. Klaas Vaak zelf heeft ongeveer de taak van een conferencier. Hy leidt alle sprookjes in en wenst de kinderen na afloop welterusten. De NTS-groep Jeugdprogramma's, die de filmpjes bewerkt, verwacht er veel van. Naar in Hilversum verluidt wordt de uitgave van een „Klaas Vaak"-maandblad reeds voorbereid. De NTS heeft ongeveer zestig afle veringen van de NDR overgenomen. Of de serie in zyn geheel zal worden vertoond, hangt af van het oordeel der jeugdige kijkers. Inmiddels liggen by de VARA ai en kele proefafleveringen klaar van een nieuwe serie „Pipo de Clown". Toen enkele maanden geleden bleek, dat Ba rend de Beer niet als een biyvertje kon worden beschouwd, is de afdeling Jeugdprogramma's van de VARA in opdracht van de NTS gaan nadenken over een nieuwe aanpak van dit eens zo populaire kinderprogramma. Boven dien wilde de NTS wel weer eens iets van eigen bodem op het scherm bren gen. De nieuwe Pipo vertelt ook steeds in vyf minuten een verhaaltje aan zijn dochtertje Petra, gespeeld door de vierjarige Marjoleintje Knap. Pipo zelf wordt weer gespeeld door Cor Witschge, die nu echter de steun van Christel Adelaar als Mamalou moet missen. By de VARA wijst men er echter op, dat het nog om een proef gaat, en dat helemaal niet zeker is of Pipo inder daad op het scherm zal komen, wan neer de Klaas Vaak-serie zou aflopen. Ook is nog steeds mogelyk, dat het Franse schrijversteam in de toekomst met nieuwe Barend-se'tes zal komen. UTRECHT, 30 aug. Een 22-jarige Utrechtse metselaar heeft bekend af gelopen week drie bromfietsen en een motor in brand te hebben gestoken. „Ik vind dat leuk, want ik zie graag vuur en het uitrukken van de brandweer", liet hij de politie weten. De jongeman werd in de nacht van donderdag op vrydag reeds aangehou den nadat hy op het bureau Groeneweg in een opgewonden toestand een brand je in de Eerste Delistraat was komen melden. De hoofdagent herkende in de metselaar de getuige van een andere raadselachtige bromfietsbrand. Hy hield de man aan de praat, terwyl de politie een kykje ging nemen. Zij vond een uitgebrande bromfiets. Inmiddels was ook de melding binnen gekomen van een bromfietsbrand in de Sema- rangstraat De metselaar werd in ver zekerde bewaring gesteld. iiiiiitiiiitiiumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iifmiiiiiiiiiitimiiiiiiiiiiiit Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden by de ANWB-oproepdienst in Den Haag. tel. 070-814381. dagelijks van 8 tot 22 uur. FRANKRIJK: A. G. de Kok uit Rot terdam, in witte Vauxhall, FF 57-77, van Costa Brava naar Nederland. ITALIË: D. Kost uit Amsterdam, in donkerrode Opel Kadett, HE 83-17, in Hotels aan Garda-Meer. (Van onze verkeersredacteur) ROTTERDAM, 30 ang. Opel lan ceert vandaag de 1966-modellen met als belangrykste nieuws een Kadett met een sterk veranderde carrosserie. De wagen is aanmerkelyk forser geworden en gelijkt nu nog meer up de andere „broers" van Opel. Die „broers" (de Rekords, de Kapitans en Admirals) worden in de toekomst uitgerust met geheel nieuw ontwikkelde motoren met bovenliggende nokkenas. Byzonder interessant is het coupé modelletje, dat op basis van de nieu we Opel Kadett werd geconstrueerd. Ook hier de „fast back"-lyn. die we al kennen van de nieuwe 1966-model len van (o.a.) Renault en Volkswa gen. Deze Kadett Coupé heeft een op gevoerde motor en haalt een topsnel heid van 146 kilometer per uur. De „normale" Kadett is 18 centime ter langer en 10 centimeter breder dan het vroegere model en het gewicht is toegenomen van 670 tot 730 kilo. Deze gewichtsvermeerdering wordt ruim schoots gecompenseerd door de sterke re motor, die dank zij een vergroting van de cilinderinhoud (vroeger 986 cc, nu 1071 cc) 55 pk kan leveren (vroe ger 47 pk), zodat deze zwaardere Ka dett toch sneller accelereert dan vroe ger. De topsnelheid is toegenomen van 120 kilometer per uur tot 130 km. Ver dere nieuwigheden: een grotere benzi netank, meer kofferruimte, meer bin nenruimte, nieuw instrumentenpanee) met ronde klokken, grotere ruitenwis sers, verbeterde verwarming. Aan de stuurkolom bedient nu een hefboom de richtingaanwyzers, het inhaalsignaal- licht, de dimschakelaar en de signaal hoorn. By de Kadett Caravan is het laadoppervlak met 20 procent toegeno men. Het uiterlyk van de nieuwe Rekords kenmerkt zich door vierkante koplam pen, een nieuw radiateurscherm en een gewyzigd achtersteven. Het grote nieuws zit onder de motorkap: General Motors ontwikkelde vier nieuwe moto ren, waarvan drie 4-cilinder-motoren voor de Rekord-modellen en een nieu we 6-cilinder voor de Kapitan en Ad miral. Deze motoren, de 4-cil. 1,5, 1,7 en 1,9 liter en de 6-cil. 2,8 liter hebben als kenmerken: bovenliggende nokken as, wigvormige verbrandingskamers en ultra korte slag, en zijn sterker dan de voorgangers. De 1,5 liter motor geeft een topsnelheid van ongeveer 135 kilo meter per uur, de 1,7 liter ,,S" sedan circa 148 km per uur en de 1,9 liter ,,S" 160 kilometer per uur. Ook de „top" van de Kapitan is dank zij de sterkere motor omhoog gegaan: de wa gen rijdt nu 170 kilometer per uur (vroeger 155 km). De nieuwe Opeis zul len op de Autosalon van Frankfurt (16 september) officieel worden geïntrodu ceerd. LEEUWARDEN De 42-jarige bus chauffeur G. Wiersma uit Blya is zon dagmiddag om het leven gekomen, toen hy in een kleine personenauto by Ried (onder Franeker) werd aangereden. Tydens een hevige regenbui stonden twee dochters van de heer Wiersma naast het wagentje, dat ze even zou den duwen, toen een passerende auto er met een geweldige klap tegenop vloog. Het autootje werd tegen een boom geslingerd, waarby ae heer Wiersma op slag werd gedood. Zyn dochters bleven ongedeerd. Een op ce fiets passerend meisje, de 18-jarige A. Flameling uit Menaldum werd wel ge raakt en liep een hersenschudding op. De aanrijdende auto kwam op de lin kerkant van de weg eveneens tegen een boom terecht. De bestuurder, de 20-jarige heer J. Groeneveld uit Ber- likum, liep een hersenschudding en ern stige verwondingen op, evenals het elf jarig jongetje W. Westra uit Firdgum, dat by hem in de wagen zat. De drie gewonden zyn naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. TILBURG By het oversteken van de ringbaan-Oost is hier de zeventig jarige mevrouw A. C. Quispel-Vlielan- der, afkomstig uit Den Haag, zater dagavond door een auto aangereden en zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleed. Mevrouw Quispel logeerde by haar zoon in Tilburg. JOHNSON CITY (Texas), 30 aug. (Reuter) President Johnsor. heeft meegedeeld dat overeenstemming is bereikt over beëindiging van de zee- liedenstaking aan de Amerikaanse oost kust en de Golf van Mexico. De sta king heeft 75 dagen geduurd. HILVERSUM, 30 aug. In de laat ste Zomerearrousel even teleurstel lend als de vier voorgaande blies Dalida stoom af, maar ook zij kon daar mee het slordig in elkaar gezette lied jesprogramma van vijf samenwerkende Europese omroepen niet redden. Jean Toots Tielemans floot zyn blues- musette in de handen van een enthou siast thuis-publiek, the Chants trachtten met handgeklap hun beatgehuil enig ritme te geven, het Trio Cassiman zong zonder enige bezieling tien minuten lang dezelfde accoorden, Benny Behr en Sem Nyveen bleven by een onder hand toch wel afgezaagde viool-,.dia loog", terwijl tenslotte Lize Marke ons probeerde te overtuigen van het onge- lyk van de Italianen, die haar zouden hebben miskend op een Italiaans song festival. Was de hoofdschotel dus niet van een samenstelling, die men toch zeker op zaterdagavond mag verwachten, de bij schotels zorgden voor enige compensa tie. „Brandpunt" bracht een boeiende reportage rond de neger-opstand in Los Angeles en de houding, die met name de daar residerende aartsbisschop, kar dinaal Mc Intyre, blijkt :n te nemen. Gelukkig blyken er binnen die kerke- lyke gemeenschap vele leiders ook geestelyken te zyn, die niet bang zyn het lydend voorwerp van deze kar dinaal te zyn als het gaat om hun christelyke houding ten aanzien van het probleem der rassendicriminatie. Tenslotte was er deze KRO-avond dan weer „Bonanza", dat vele liefheb bers van het Wild-West-gebeuren in spanning hield, ook al is de zegevieren de party in het land van de ruwe bol sters steeds vooruit aan te wyzen. In een extra uitzending van de NTS werd zondagmiddag aandacht besteed aan de veilige landing van de Gemini-5, althans dat was ons beloofd. In werke- lijkheid kwam men slechts tot een po- pulair-wetenschappelyke behandeling SAO PAOLO, 30 aug. (UPI) Vol gens een Braziliaans blad is in een dorp in het oerwoud een zesling gebo ren, maar van officiële zijde heeft men het bericht niet kunnen bevestigen. Het dorp, waar deze unieke geboorte zou hebben plaats gehad, heet Humaita en ligt meer dan 3200 kilometer ten noord westen van Sao Paulo in een afgelegen streek nabij de Peruaanse grens. Het heeft geen spoor-, lucht-, telefoon- of telegraafverbindingen met de buiten wereld. UTRECHT, 30 aug. Kardinaal Al- frink, aartsbisschop van Utrecht, is door paus Paulus uitgenodigd bij de plechtige Eucharistieviering, die de paus bij de opening van de vierde ses sie van het Tweede Vatikaans Concilie op 14 september in concelebratie met kardinalen en bisschoppen zal houden, als een van de concelebranten te fun- LETTERGREEPRAADSEL Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen: 1. plaats in Z.-Amerika; 2. soort geurige tabak; 3. strandmeer; 4. staat in Amerika: 5 dreunend schokken: 6. op brengst Oplossing van 27 augustus 1. fles: 2. Lima; 3 Emma; 4. Saar; 5. fort; 6 Ohio: 7 rite: 8. toer; 9. Fins; 10. Iran: 11. Nato; 12. snor; 13. fair; 14. aera; 15. iris: 16. rasp. van hetgeen er zich zoal in de ruimte afspeelt. Eelco Schuier is ons dat ech ter al zovele keren komen vertellen, dat we deze uitzending tot die van de herhalingen konden rekenen. Zelfs het nieuws over de landing schoot er ge heel by in. De NCRV dook zondagavond in de „oude draaidoos" en deze was nog niet eens van Simon van Collem. Deze om roep is beslist de kampioen der herha lingen van 1965. Met twee reprises brak de NCRV zondagavond nog niet eens haar persoonlijk record. Hoofd schotel op net tweede net was „Een zekere heer S", die niet veel te bete kenen had, maar als showmanager in het „spel" de gelegenheid kreeg blikje* „show" te openen, gevarieerd genoeg om de verregende zondagavond by door te brengen. E. U. PARIJS, 30 ang. De Franse rege ring zal woensdagavond op de binnen plaats van het Louvre eer bewijzen aan de overleden bouwmeester Le Corbu sier. André Malraux, de minister van staat voor culturele zaken, zal een lyk- rede uitspreken. Er zal ook militair eerbetoon zyn, want Le Corbusier was grootofficier in het legioen van eer. In de officiële aankondiging wordt de bevolking van Parys uitgenodigd blyk te geven van haar bewondering voor „een van de grootste kunstenaars van onze eeuw". Het stoffelyk overschot van Le Cor busier wordt later in Marseille gecre meerd. De as wordt bygezet op de be graafplaats van Roquebrune, waar ook het stoffelyk overschot van zyn vrouw rust. (Vervolg van pagina 1) plaats bevond, koerste er op topsnel heid heen. Drie kikvorsmannen legden een gro te luchtband rond de cabine, daarna kwamen Cooper en Conrad naar bui ten. Zy zwaaiden naar de helicopters die boven hen wentelwiekten en klom men op een reddingsvlot. Een van de helicopters pikte hen op en bracht hen naar het vliegdekschip „Lake Cham- plain", waar zij voorlopig zullen blij ven. Aan boord v„n dit schip hebben de eerste medische onderzoekingen plaats. Een erewacht van honderden matrozen bereidde het tweetal een groots welkom. Elf dagen lang zullen Cooper en Conrad worden onderzocht, pas daar na worden zij herenigd met hun fami lieleden. Volgens de eerste berichten uit de „ziekenboeg" is hun gezond heid uitstekend. Zy bleken er geen behoefte aan te hebben even te gaan zitten om uit te rusten. In de loop van de middag voerden zy een kort telefoongesprek met president John son. De ruimtereis heeft één omwenteling rond de aarde korter geduurd dan aan- vankelyk het plan was. In verband met de nadering van de orkaan Betsy" in het vastgestelde landingsgebied werd de landing vervroegd. Omdat de aarde als het ware „onder de cabine doordraait" werd op die manier het landingsgebied verschoven naar een veiliger gedeelte van de oceaan. Nog dit jaar, op 25 en 26 oktober zullen Walter Schirra en Thomas Staf ford een reis van twee dagen maken in de Gemini-6. Tijdens deze vlucht zal men proberen een rendez-vous tot stand te brengen tussen de cabine en de Agena-raket, een uiterst moeiiyk kar wei. Wie het eerst ie rendez-vous-tech- niek in de ruimte beheerst, heeft op het gebied van de ruimtevaart een grote voorsprong. Het staat wel vast dat ook de Russen grote rendez-vous-plannen hebben. Begin volgend jaar zullen twee astro nauten in de Gemini-7 twee weken in de ruimte reizen. Inmiddels wordt hard gewerkt aan het project-Apollo: het bren gen van drie mannen in de ruimte, in een Apollo-cabine, als voorbereiding op de reis van de mens naar de maan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5