Driehonderd gulden en. ..zege (2-1) verdiend Als Puskas en Gento tegen schenen schoppen..... Antoon Ebben derde plaats Coen Moulijn (nog) niet in Oranje selectie 1 Kees v. Dijke bij Blauw Wit I nu sterke man „SPORT" VERSCHIJNT ALS MAANDAG-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD DWS VOOR RUST BEWEEGLIJK TEGEN ADO 1 Velsenaren geven in eerste helft toon aan MAANDAG 30 AUGUSTUS I960 Oplaag: 62000 (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 30 aug. „Een matig gespeelde wedstrijd? Óver het verloop van de eerste helft ben ik echt tevreden. Na de rust ging het wat minder goed. Maar alles bij elkaar genomen heeft de ploeg zeker verdienstelijk werk laten zien!" Henk Solleveld deed een trek aan zijn sigaret en ver- Volgde: „Waarom verlangt men al meteen topvoetbal? De ploeg moet groeien. Dat is voor het pu bliek toch aantrekkelijk?" Aldus kwalificeerde de D.W.S.-voorzit- ter de ontmoeting tussen zijn vol ledige profs en ADO, gistermid dag voor 25.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion, geëindigd in een krappe zege van 21 voor de Amsterdammers, die daarmee op hun tweede „werkdag" de winstpremie van 300 gulden ver dienden it Voldaan Score-verloop VELSEN, 30 aug. Velsen dompelde zich tenslotte deemoe dig in een poel van rouw. De voet balworsteling met Feijenoord, al tijd een kasstuk bij voorbaat, had niet het succes gebracht, waarop de van voetbal bezeten Velsena- ren zo vurig hadden gehoopt. Feijenoord, dat altoos machtige Feijenoord, had weer als triom fator het toernooiveld verlaten. Met de cijfers 02 was de Telstar elite door de stadionclub overrom peld. Victorie voor Feijenoord. In de Maasstad smaakte het eten in vele gezinnen gisteravond ineens weer veel beter. Maar in Velsen gunde men Feijenoord z'n succes niet. De zege was te weinig over tuigend geweest om de rechtge aarde supporter de roerige mond te snoeren. Men zei daar in Vel sen met klem en met heftigheid, dat het ongeluk, dat duistere maar o zo handige duiveltje van de voetballerij, Telstar fataal was ge worden. Daarom mokten vele bra ve Velsenaren gisteren nog lang in sombere verdrietigheid na. De teleurstelling voor Telstar maak ten hen misselijk van binnen en zelfs het pintje bier smaakte bit- terder dan anders. Maar ach voetbal is maar boetbal en de ernst van het leven de t.v. en de toto-uitslagen eiste al gauw aller aandacht op en toen het nachtelijk duister tenslotte ook zijn zwiepende vlerken had uitge slagen boven het welvarende Vel sen, dacht daar nog slechts een enkeling met een tikkeltje afgunst aan de „mazzel", die de Feijen- oord-binkies hadden gehad Genadeklap Geen verweer MICHEL VAN GILS. soort Een ontredderde ADO-defensie ziet lijdzaam toe hoe Temming de bal (voor de tweede keer) in het doel van ADO glijdt. Van der Lee poogt tevergeefs het onheil te bezweren. Nog geen topvoetbal Of de talrijke kijkers de mening van Solleveld spontaan zullen onderstrepen is overigens een andere vraag. Uiter aard zijn veler verwachtingen té hoog gespannen, omdat men eenvoudig over het hoofd ziet dat een duidelijk merk bare vooruitgang in het spel van de hoofdstedelijke profs een tijdbestek van enige maanden vraagt. Daaraan valt niet te ontkomen. Niettemin blijft het een onloochenbaar feit dat vooral de voorhoede van DWS op enige essen tiële punten tekort schoot, te weten combinatievermogen, tempo en door tastendheid. Bovendien misten de aanvallers het tactische vermogen, zich voortdurend van een vrije positie te verzekeren. Het gevolg daarvan was dat de reso lute Haagse defensie telkens op tijd dreigende gevaren kon bezweren. Goed beschouwd een minder prettig verschijnsel, aangezien de verdediging van ADO twee bekwame pijlers mis te. Eerst moest oefenmeester Happe] afgelopen week uitzien naar een plaatsvervanger voor linksback Van der Lee, die sukkelt met een kaak- verzwering, en zaterdagavond werd bekend dat stopper Villerius door een plotselinge griep met hoge koorts in bed lag. Goede raad was duur. Ten einde raad besloot Happel de kleine Smit als links achter op te stellen, linkshalf Mansveld in het centrum te zetten en diens plaats aan Aardse toe te vertrouwen. E^n aanmerkelijke verzwakking, zoals een bestuurder van ADO ons toevertrouw de. „In feite is Mansveld geen type voor een stopper, terwijl Aardse het laatst in een intertoto-wedstrijd had meegedaan. Kunt u begrijpen dat we met die kleine nederlaag beslist vol daan zijn?" Inderdaad was er voor ADO volop aanleiding, de toekomst met vertrou wen tegemoet te jien, al zal de voor hoede toch met méér doortastendheid moeten worden geladen. Wellicht dat Pas invaller voor de geblesseerd ge raakte Aardse uitkomst kan bieden. Deze 20-jarige jongeman is op bet, ogenblik in militaire dienst, kan daar door slechts onregelmatig de trainingen bezoeken en wordt om deze reden door Happel „achter de hand" gehouden. Maar juist deze Pas bracht, vooral na rust, méér lijn in de Haagse aanvallen. Hij droeg er met z'n beweeglijkheid, zijn zucht naar doortastendheid in belang rijke mate toe bij, dat de verdediging van DWS het sein meermalen op „on veilig" moest zetten. Met linksbuiten Aarts die Flinkevleugel meer dan eens te vlug af was toonde Pas zich de gevaarlijkste aanvaller. Met dit al mag overigens toch wel worden vastgesteld dat de Amsterdam mers de overwinning toekwam. On danks de gesignaleerde feiten vormden zij als team een beter geheel, zonder uitgesproken zwakke plekken. De ver wachting lijkt gerechtvaardigd dat de verrichtingen zich straks in stijgende lijn gaan bewegen. *Le *n'e£ van de toto van dit week einde bedroeg 937.392. Aan prijzen beschikbaar f 309.340, verdeeld als „f o:„Tefste Prijs 170.140, tweede prijs frde prijs 46.000. Voor de eer ste prijs hadden zich zondagavond vier gegadigden gemeld. Voor de tweede prijs waren er op dat moment 35 kandidaten en voor de derde ruim 100. Wat het scoreverloop betreft, DWS presenteerde zich aanvankelijk als de gevaarlijke ploeg. Nadat Israël de bal tegen de lat had gekopt, Temming een uitstekende scoringskans onbenut had gelaten en Geurtsen bij een doorbraak de onverschrokken doelman Thie op zijn weg had gevonden, slaagde Boo gaard er in de 29ste minuut in, uit een vrije trap van Burgers, de bal langs de uitlopende Haagse keeper te schuiven. Vervolgens raakte Boogaard de lat, al vorens Temming een solo van Geurt sen met een sliding doeltreffend af rondde (2—0). Wel geteld twee minu ten vóór rust buitte Aarts enig misver stand in de Amsterdamse verdediging uit: 21. In de tweede helft reikte een beter ADO niet verder dan een schot van Pas tegen de lat, nadat tevoren Geurtsen op soortgelijke wijze was ge strand. NEW YORK, 30 aug. Ferenc Puskas en Francisco Gento, twee van de topspelers van Real Madrid, wonden zich tijdens een vriend schappelijke wedstrijd in New York tegen het Argentijnse Inde- pendiente dermate op, dat zjj de scheidsrechter tegen de schenen schopten. Deze vond hierin vol doende aanleiding om het tweetal van het veld te sturen. Maar zij kregen gezelschap. De overige twintig spelers gingen vrijwillig buiten de lijnen en het duurde bijna een half uur, eer de wedstrijd kon worden voortgezet. Echter zonder Puskas en Gento. Met ne gen man hielden de Madrilenen de stand op 1-1, waarmee de wedstrijd was gestopt. De aanleiding van het incident was een door scheidsrechter Aldo Clemente aan de Argentijnen toe gekende vrije schop wegens een overtreding van Gento tegen een Argentijnse speler. Puskas en Gen to waren het met de zienswijze van de heer Clemente in 't geheel niet eens en zetten hun woorden kracht bij met een „schenentrapperij". Kort tevoren had Raul Savoy de gelijkmaker gescoord, nadat Real Madrid in de 31e minuut van de eerste helft door rechtsachter An tonio Tejada de leiding had geno men. Telstar ongelukkig tegen Feijenoord Feijenoords eerste doelpunt in beeld. Boven: Stuy en Althof graaien tever geefs naar de bal, die Venneker heeft ingeschoten. Andere foto: Vreugde van Venneker en Bouwmeester, die de bal nog een laatste trap nagaf, stuy en Althof liggen verslagen in het doel. Pirovano kijkt toe. OOSTENDE, 30 aug. Tijdens het CHIO in Oostende heeft onze landgenoot Antoon Ebben in een internationaal jachtspringconcours een derde plaats veroverd. Met Kairouan maakte Ebben een tijd van 69,6 seconden. Winnaar werd de Duitser Wiltfang met Damon in 63,9 seconden. Nu moet het ons van het bezwaarde hart, dat Telstar de voetbalwind inder daad niet heeft mee gehad. Eerlijk ge zegd, heeft het in de eerstp helft de toon volledig aangegeven en dat de ge kwelde Velsenaren in die periode geen kostbaar puntje in de wacht sleepten, was bepaald tegen de verhouding in. Telstar toonde in de eerste speelfase over een zeer dynamische, secuur inge speelde ploeg te beschikken, die opval lend bekwaam 4-2-4 speelde. De kracht van Telstar bleek in de eerste helft o.a. door het sterk meekomen van de beide backs, van wie vooral Van Egmond een uitstekende indruk maakte. Van Eg- mond had trouwens Coen, ongeïnspi reerd en later pijnlijk trekkend met zjjn heen, volkomen in zijn zak. Coen bleef te veel op de achtergrond, hij vermeed bijna elk duel en hü etaleerde zelden zijn super-sprint. Als het de bedoeling was om Moulijn als een „producent" van listige passjes achter de voorhoede te laten opereren, dan is die opzet niet gelukt. Coen had het gisteren gewoon niet. Telstars zwakte ook in de eerste helft was de steriele afwerking. Noch Carlos (zeer soepel en technisch), noch Dikstaal (met Carlos de aanvalsspitsen) waren in staat het Pieters Graafland erg lastig te maken. Trouwens: meestal slaagden de zeer bezield verdedigende Fransen en Kraay er al tüdig in het gevaar te keren. Toch wil dat niet zeg gen, dat Feijenoords vier man defensie het soms niet uitermate moeilijk had. Vele keren leek het er op of de Telstar- aanval zou definitief doorbreken. Voor al halverwege de eerste helft was de Velser druk voor de fel belegerde Rot terdammers haast ondraaglijk. Natuurlijk beet ook Feijenoord in die periode van zich af. Maar de combina ties liepen meestal stuk op de telkens flitsend snel ingrijpende Velsenaren. Toch wist Haak in de twaalfde minuut een gevaarlijk boogballetje te produce- ZEIST, 30 aug. Voor de eerste centrale training, die woensdag 1 september in het KNVB-sportcen- trum wordt gehouden, zijn de vol gende spelers uitgenodigd: Pieters Graafland, Veldhoen, Fransen, Bouwmeester en Haak (allen Feijenoord), Israël, Flinkevleugel en Geurtsen (allen DWS), Groot, Prins, Swart, Muller en Keizer (allen Ajax), Lazeroms en Does burg (beiden Sparta)Schrijvers (PSV) en Coenen (Fortuna '54), en Aarts (ADO). In dit lijstje van geselecteerden ontbreekt de naam van Coen Mou lijn, die zoals bekend door een gebroken enkel pas in het begin van dit seizoen weer in actie is gekomen. ren. dat net over de lat zeilde en even later ontging Venneker (vrijdag ge trouwd, huwelijkscadeau: doelpuntt een pracht van een kans. Het was Althof, die aan Vennekers bedoelingen een einde maakte. Vlak voor rust brak Hans Venneker nog een keer door. Hij kwam alleen voor Stuy te staan Hij loste een schot, dat Telstars doelman niet onder controle kon krijgen. De bal rolde weer weg en net wilde Venneker weer in actie komen, toen scheidsrech ter Aalbrecht plotseling voor rust af floot. Aalbrecht onderbrak dus een aan val. Romeijn wond zich erg op over deze arbitrale beslissing. Maar dat had de Feijenoorder niet mogen doen. Ten slotte is de heer Aalbrecht de enige scheidsrechter ter wereld, die tijdens de wedstrijd de seconden loopt af te tel len Na de rust was het spoedig met het dappere Telstar gedaan. Vlak na een fraaie aanval van Dikstaal en Van der Kuil (5e minuut), waarmee Pie ters Graafland grote moeite had, schoof Weering bij een tegenactie de bal behendig naar Venneker, die snel doordrukte en een schot op het doel afvuurde. De bal leek precies tuisen de paal en Stuy in het net te flitsen. Maar Telstars doelman kon nog in grijpen. Hij stompte de bal met zijn vuist weg. Echter niet goed genoeg. De bal knalde tegen de paal en stuit te vervolgens via de rug van de wan hopig grissende Stuy over de witte lijn. Althof probeerde nog te redden en Bouwmeester stormde toe maar het onheil was reeds geschiedDrie minuten later kreeg Telstar de gena deklap. Brom haalde Weering onder uit en dat kostte Weering een bles sure (hij hinkte voor de rest van de tijd slechts moeizaam meemaar Telstar een penalty. Fransen nam die strafschop koelbloedig en met grote bekwaamheid: 02. Door deze twee voltreffers raakte Telstar duchtig aangeslagen. De fut was er plotseling uit, de geestdrift ebde weg. Ook het zeer hoge tempo van de eerste helft deed nu zijn invloed gelden. Feijenoord. dat in Bouwmeester en Kruiver subliem opererende schakel spelers had, begon langzamerhand ter rein te veroveren. Het verweer van de Velser verdediging was onvoldoende om dit offensief te stuiten. En dat was toch eigenlijk wel bedenkelijk, u.ant Feijen oords aanvalslinie moest het in de laatste speelperiode toch vrijwel zonder de steun van Mot'lijn !het was zo zon nig) en Weering (geblesseerd) stellen. In de slotfase daartoe opgezweept door trainer Gaspar, de onverstaanbare kwam Telstar weer een beetje los: het ontwaakte uit zijn verdoving. De Vries, Brom en Van Wijk lieten gevaar lijke schoten los. die Pieters Graafland grijze haren bezorgden. Het lukte bij Telstar echter niet, vooral niet omdat het trio Bouwmeester, Kruiver, Venne ker alle initiatief tot zich trok. Ja. die drie hadden er pret in. Moulijn evenwel niet. Hij keek zo sip. Had hij een ang stig visioen van Real Madrid (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 30 aug. Moeilijkheden tussen het stichtingsbestuur van Blauw Wit en oefenmeester Keith Spurgeon hebben er toe geleid dat het eerste elftal van de zebra's mèt zijn reserves onder leiding van Kees van Dijke is geplaatst. Aanvankelijk heeft het stichtingsbestuur getracht een oplos sing in de geschillen te vinden door iemand van de stichting als coach aan te stellen. Spurgeon weigerde hierop in te gaan, waarna men er toe over ging een „sterke man" van buitenaf aan te trekken. Tot nu toe was de situatie zo dat Spur geon volledig zeggenschap had over de samenstelling van het elftal en geen enkele inmenging duldde. Het stichtingsbestuur van Blauw Wit kon zich van lieverlee met de gang van zaken niet meer verenigen en ging naarstig pogingen in het werk stellen, de absolute alleenheerschappij van Spurgeon te doorbreken. Dit stuitte op fel verzet van de Engelsman. Om d"e impasse te doorbreken nam mr. R. L. Heukels contact op met Kees van Dijke, die bereid werd gevonden als coach van Blauw Wits topspelers op te treden. Van Dijke heeft volledig mandaat gekregen om naar eigen goeddunken op te treden. Daarmee is Spurgeon op het tweede plan gezet. Mr. Heukels toonde zich bijzonder vol daan met het aantrekken van Van Dijke, die in het verleden clubs als PSV, Holland Sport, Elinkwijk, NOAD, SW en Xerxes heeft geleid. Op het ogenblik is Blauw Wits nieuwe coach nog oefenmeester van de vierdeklasser Moordrecht. Voorlopig zijn beide clubs overeengekomen dat Van Dijke in zijn „vrije tijd" als trainer van Moordrecht aanblijft, totdat een op lossing hiervoor is gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7