GEEN NIEUWE FASE IN VIETNAMESE OORLOG President iL Plaats en datum huwelijk Beatrix nog niet bekend Dr. Vondeling: Aankoop van huis en auto Smallenbroek verantwoord Man gedood bij lossen van schip niet naar Nasser Eén dode en 11 gewonden V.- Pans Joannesfilm welwillend door publiek ontvangen Natste sinds 1930 1965: 4 dagen zomer nlllp^RA i jpis i Vrouw overlijdt na burenruzie Twee fabrieks- explosies Hoogovens staat omschakeling op aardgas in Noord-Holland niet in de weg Albert Schweitzer ernstig ziek bescherming Geruchten Geen contacten Noordelijke ivind IN VENETIË EX EXTRA motor on- RA RA extra extra WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32140 t (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 sept. Rege ring en Hof zijn begonnen met de eerste organisatorische voorberei dingen voor het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg, dat komend voor jaar zal worden gesloten. De hu welijksdatum staat op dit ogen blik echter evenmin vast als de plaats waar de kerkelijke inzege ning en de burgerlijke huwelijks voltrekking zullen plaats vinden. De charmante Italiaanse film- actrice Claudia Cardinale is door studenten van de katho lieke universiteit in Rio de Janeiro benoemd tot ere-stu- dent". Zij kreeg er een fraai certificaat bij en ook nog een vlaggetje. Maar of Claudia zal gaan studeren PARIJS, 1 sept. President Charles de Gaulle heeft zich gister middag anderhalf uur onderhou den met de Amerikaanse onder minister van buitenlandse zaken, George Ball, die eergisteren, sa men met de Amerikaanse minister van financiën, in Parijs was ge arriveerd. Na afloop van het on derhoud verklaarde de heer Ball tegenover de journalisten, dat het onderhoud uitermate hartelijk en belangwekkend was geweest. Over de inhoud van het besprokene achtte hij zich niet gerechtigd iets mede te delen. Hij had ook geen boodschap van president Johnson aan president De Gaulle ter hand gesteld. WILT U EEN TON? Een duidelijke foto van de ramp gletsjer, die zich langs de berg hellingen naar beneden stort. (Boven). Redders aan het werk in de sneeuw. Langzaam, zeer langzaam vorderen zij. De hoop dat men overlevenden zal vin den is klein. (Onder). NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 2 15 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. Geen Yietnam-bemiddeling van De Gaulle en Ball in Parijs Gegevens daarover kunnen «og niet bekend zijn omdat er nog geen defi nitief beraad tussen de koninklijke familie en de regering heeft plaats ge vonden. (Eerst vrijdag keert de konin- DEN HAAG, 1 sept. Het kopen Van een woning voor de minister van Binnenlandse Zaken door de rijksge bouwendienst is geschied overeenkom stig een al lang bestaande en vele ma ten toegepaste regel. De regering_ is hiertoe overgegaan toen geen geschikte huurwoning beschikbaar bleek- Deze woning zal tegen de geschatte huurwaarde aan minister Smallen broek worden verhuurd. De aankoop som is 187.50 het noodzakelijk ge bleken onderhoud za] de staat als ei genaar niet meer dan 3.500 kosten. Minister Vondeling (Financiën) heeft uit gisteren mede namens de minister van Binnenlandse Zaken en de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer p. Voogd. (B.P.) Over de auto van de vorige minis ter van Binnenlandse Zaken en de voor nieuwe minister aangeschafte wagen minister Vondeling mee, dat de auto van oud-minister Toxopeus, die wjm goedkoper was dan de nieuwe, on- e bedrijfszeker was en inge ruild is. j.*? de gegeven omstandigheden, al- ne minister, waren de voorzienin gen ten behoeve van de huisvesting en frit. vervoer van de minister van Bin- antwoord?" Zak6n n0dig ®n Ver" gin terug van haar vakantie in Porto Ercole). Afgezien daarvan zou het strijdig zijn met het respect dat de re gering jegens de Kamers in acht wil nemen als zij zich over een waar schijnlijke huwelijksdatum zou uit laten nog vóór de indiening van de wet tot goedkeuring van liet huwelijk Van zeer betrouwbare zijde vernemen wij dat er de eerste weken beslist geen officiële mededeling over de huwelijks datum te verwachten is. Van belang is nog, dat het oriëntatie programma van de heer Von Ams berg, waarover wij gisteren hebben be richt, vóór het huwelijk in hoofdzaak moet zijn afgewikkeld. Het is namelijk de bedoeling, dat dit programma, waar over zeer binnenkort nadere medede lingen zullen worden gedaan, geen for maliteit zal zijn,'maar substantiële be tekenis zal hebben. Theoretisch komt zowel Den Haag als Amsterdam als plaats voor de huwe lijkssluiting, zowel kerkelijk als bur gerlijk, in aanmerking. Voor Den Haag pleit, dat daar alle Oranje-huwelijken tot nu toe hebben plaats gevonden, maar dat kan hebben samengehangen met het feit, dat de koninklijke familie er woonachtig was. In geval van een huwelijkssluiting in Den Haag zou de kerkelijke inzegening in de Grote of Jacobskerk plaats vinden. Voor Amster dam pleit, dat het koninklijk paleis na de dan gereed zijnde restauratie alle gelegenheid biedt voor het ontvangen van grote aantallen gasten. Het Haagse Huls Ten Bosch is daarvoor beslist te klein. Naar wjj vernemen zijn hofdignita- rissen al begonnen met een eerste oriëntatie omtrent de mogelijkheden. Zou het huwelijk ook kerkelijk in Amster dam worden gesloten, dan komt de Westerkerk daarvoor in aanmerking, omdat de_ Nieuwe Kerk in verband met restauratiewerkzaamheden buiten ge bruik is. Het huwelijk van koningin Juliana met prins Bernhard, waarbij de Haagse burgemeester als ambtenaar van de bur gerlijke stand fungeerde, is in de Jacobs kerk ingezegend: het huwelijk van ko ningin Wilhelmina met prins Hendrik in de Haagse Willemskerk. Het is niet vanzelfsprekend dat het burgerlijk huwelijk in dezelfde plaats worden gesloten. In het geval van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg is het theoretisch mogelijk, dat zij voor het burgerlijk huwelijk domicilie kiezen op paleis Soestdlj Advertentie niet duur wei heerlijk (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 1 sept. Bij het lossen van een lading hout voor de N.V. Halbertsma's Fabrieken voor Houtbewerking te Grouw is gisteren de 26-jarige J. Londo uit Deventer door een ongeval om het leven gekomen. De heer Londo, die in dienst was bij een stuwadoorsbedrijf, bevond zióh op het schip, dat voor de wal lag, toen een hijs hout, welke omhoog gehaald zou worden, plotseling verschoof. De man raakte met zijn hoofd tussen de zware hijs en het luikhoofd bekneld en over leed vrijwel direct. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 1 sept. In Sint Johannesga is na een burenruzie ie 72- jarige mevr. S. ten Hoeve aan oen hartverlamming overleden. De vrouw en haar man leefden al geruime tijd in onmin met een buurman en de ruzie liep deze keer zo hoog, dat anderen de rijkspolitie waarschuwden om te trachten de gemoederen te kalmeren. Toen deze ter plaatse kwam. lag mevr. Ten Hoeve reeds in bed. Zij stierf enkele ogenblikken later. (Van onze Parijse correspondent) Later in de avond werd vernomen in Amerikaanse diplomatieke kringen in Parijs, dat het onderhoud De Gaul- le-Ball voornamelijk betrekking had op de NAVO en op de oorlog in Vietnam. Maar noch de door André Malraux in China opgedane ervaringen, noch een eventuele Franse bemiddelingspoging in de Vietnam-oorlog waren aan de or de geweest. In Franse waarnemerskringen had men verondersteld, dat de heer Ball zich vooral had willen oriënteren over de bedoelingen van de generaal ten aanzien van de EEG. Anders gezegd: dat hij zo mogelijk nu al had willen vaststellen dat De Gaulle niet van plan is tijdens zijn aanstaande persconferen tie in deze internationale politieke por seleinwinkel nog meer scherven aan te richten. Waarbij overigens werd opge merkt, dat het niet de gewoonte van De Gaulle is om tevoren aan wie dan ook te onthullen wat hij te berde zal brengen. Terwijl bovendien van Mal raux' verslag van zijn China-reis de Amerikaanse regering reeds goeddeels mededeling was gedaan via de Ame rikaanse ambassadeur in Parijs. Ten aanzien van de door de Britse „Observer" in omloop gebrachte ge ruchten, dat het bezoek van de heer Ball aan Parijs verband zou houden met een enigszins ingewikkeld in el kaar gezette bemiddelingspoging tot herstel van de vrede in Vietnam, waren Franse waarnemers bijvoor- baat al uitermate sceptisch. Volgens de conservatief-Gaullistische „Paris Presse" had men er op de Quai d'Orsay zelfs „verbijsterd" van ge staan. In het bijzonder wat betreft de op uitnodiging van de Franse communistische partij momenteel in Frankrijk verblijvende communisti sche delegatie uit Hanoi, wijst men er op dat niet aannemelijk is, dat De Gaulle zijn diplomatieke bood schappen zou toevertrouwen aan „de genodigden van Jacques Duclos", te meer daar Hanoi en Parijs perma nente semi-officiële vertegenwoordi gingen onderhouden. Men heeft ook niet vernomen, dat de heer Ball rechtstreeks of door tussen personen enig contact met de delega tie uit Hanoi heeft gehad; als enige journalistieke speurder iets van die aard had menen te ontdekken, zou hij het waarschijnlijk niet geheim hebben gehouden. De delegatie uit Hanoi ver toeft overigens dezer dagen, in Le Ha vre, waar zij besprekingen voert met de havenarbeiders. In de geruchten was ook verband ge legd met een onlangs in Cairo gedane onthulling, dat generaal De Gaulle nog vóór de presidentsverkiezingen van de cember een bezoek aan kolonel Nas ser zou brengen. Deze onthulling wordt in Parijs niet serieus genomen. De „Monde" tekende bij een desbetreffend kort bericht aan, dat de Egyptische leiders al geruime tijd niet onder stoe len of banken steken, dat zij een ont moeting tussen Nasser en De Gaulle op prijs zouden stellen. Bedoelde ont hulling was dan ook niet meer dan een nieuw proefballonnetje in die rich ting. Wat tot het ontstaan van de opzien barende geruchten ook zal hebben bij gedragen is waarschijnlijk een uitla ting die de heer George Ball afgelo pen week te Washington deed horen: bemiddelingen of goede raadgevingen van president De Gaulle tot herstel van de vrede zouden altijd welkom zjjn WAAROM HEB JE JE RAADn f A TF'CJ (Advertentie) IKHEB VUF DOCHTERS ENMAAR EENBADKAMER! ZUIVER NOODZAAK. OUWEJONGENt g ROTTERDAM, 1 sept. Bij een ontploffing in het bedrijf van de N.V. Fabriek voor Chemische Produkten Vondelingenplaat op de Vondelingen plaat alhier heeft gisteren de 47-jarige A. de Gast uit Oostvoorne de dood ge vonden. Vier van zijn collega's werden gewond, waarvan een tijdens reddings werkzaamheden. De meeste betrokke nen hadden zichzelf in veiligheid kunnen stellen. De ontploffing, waarvan de oorzaak nog onbekend is, vond plaats in de af deling aniline I, waar parazuur werd vervaardigd voor verder gebruik bij de produktie van kleurstoffen. In een flin ke ha), waarin zich zestien produktie- ketels bevinden, is een van die ketels uiteengespat. De buitenketel is geheel vernield; de binnenketel bleef vrijwel intact. Ketels in de omgeving werden ontzet, terwijl in en rondom het ge bouw een flinke ravage ontstond. De buizen van de waterleiding waren ge sprongen, waardoor de chaos nog werd vergroot. Van de gewonden zijn er twee ter observatie in het ziekenhuis opge nomen, de anderen konden na behan deling naar huis terugkeren. Bij de ont ploffing is geen brand ontstaan. Ande re gebouwen op het terrein liepen glas schade op. De schade is nog niet be kend. De arbeidsinspectie stelt een on derzoek in. Ook in De Krim (gemeente Grams- bergen) deed zich een ontploffing voor. In een afdeling van de aardappelmeel- en derivatenfabriek Onder Ons explo deerde een der machines. Zeven ar beiders werden naar het ziekenhuis in Coevorden overgebracht. Twee van hen konden na de eerste hulpverlening weer naar huis worden gezonden, doch de overigen moesten worden opgenomen. Van vier van hen was gisteren de toestand vrij ernstig, zjj het niet levensgevaarlijk. Brand wonden zijn het voornaamste letsel. Hoewel de oorzaak nog niet defini tief is vastgesteld, wordt voorlopig aan genomen dat sprake is geweest van een „stofexplosie": een opeenhoping van stofdeeltjes in de machine, die op een gegeven moment dezelfde uitwerking heeft als een gasontploffing. Door de luchtdruk werd een deel van het fabrieksgebouw afgerukt. Een be gin van brand kon tijdig worden ge blust. Het bedrijf zal van het gebeurde geen stagnatie ondervinden. De materiële schade is niet bijzonder groot. IJMUIDEN, 1 sept. De Hoogovens staan de invoering van aardgas in Noord-Holland niet in de weg. Dat werd tijdens de jongste vergadering van de Ondernemingsraad meegedeeld als reactie op krantenartikelen waarin werd gezegd, dat mede door de hou ding van Hoogovens nog geen overeen stemming was bereikt over de om schakeling van aardgas in Noord-Hol land. .Tijdens de vergadering van de On dernemingsraad is van de zijde der directie meegedeeld, dat reeds in fe bruari van dit jaar tussen de Gasunie en Hoogovens is overeengekomen, dat de Gasunie ook in Noord-Holland aard gas zal leveren. Hoogovens zal daarvoor een vergoeding ontvangen van de Gas unie. Professor Zijlstra is thans doende de hoogte van die vergoeding te bepa len. Zijn uitspraak heeft in geen en kel opzicht invloed op het tijdstip van de omschakeling op aardgas in Noord- Holland, zo wordt meegedeeld. Verwachting tot donderdagavond. (Opgemaakt te 11.15 uur) Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige noordelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Donderdag Zon: 5.53-19.26. Maan: 14.16-22.24. VENETIë, 1 sept. (UPI) Premier Aldo Moro van Italië heeft dinsdag avond op het filmfestival van Venetië de première bijgewoond van regisseur Ermanno Olmi's „E - enne un uomo" (Er kwam een man), naar het leven van paus Joannes. De film werd buiten mededinging getoond. De voornaamste rol in de film wordt gespeeld door de Amerikaan Rod Stei ger. Olmi wees erop dat hij heeft ge probeerd gestalte te geven aan de so ciale en innerlijke boodschap van paus Joannes, veeleer dan een realistisch portret van hem te schilderen. Daar om was ook niet geprobeerd Steiger er als de vorige paus te doen uitzien. De kritiek was verdeeld, het publiek welwillend. LAMBARENE, 1 sept. Dr. Albert Schweitzer, de bekende arts, filosoof, theoloog en musicus, ligt ernstig ziek in zijn ziekenhuis in Lambarene, aldus is door assistenten van dr. Schweitzer meegedeeld. (Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF Fa. F. P. van Schagen van 1890 Achterweg 38 Telefoon 8 54 02 Heemstede Ramp in Saas Fee: 91 doden SAAS FEE, 1 sept. (AFP, Reuter, UPI) Vanmorgen bij het aanbreken van de dag is het reddingswerk in Saas Fee, waar maandag een deel van een gletsjer neerstortte op een werkkamp, hervat. Gisteren en vannacht moest het werk tijdelijk worden gestaakt, omdat het gevaar bestond dat nog meer in stortingen zouden volgen. Bovendien waren de weersomstandigheden abomi nabel: mist, regen en kou. Volgens de laatste berichten worden nog 86 arbei ders vermist. Tot nu toe zijn vijf lijken geborgen. Omdat moet worden aange nomen dat geen levenden meer onder de enorme hoeveelheid sneeuw, ijs en puin zullen worden aangetroffen, bete kent dit dat de lawineramp in totaal aan 91 mensen het leven heeft gekost. Tot gistermiddag dacht men dat 103 arbeiders waren omgekomen, maar van twaalf arbeiders, die als vermist waren opgegeven, bleek later dat zij om verschillende redenen niet op het werk waren verschenen. In totaal is een half miljoen ton ijs, sneeuw en gesteente op het werk kamp gevallen. Het is niet voorstel baar dat daar nog mensen levend on der vandaan zullen komen. Aanvan kelijk had men nog enige hoop, dat het geheel uit beton opgetrokken dou che-lokaal niet onder het geweld van de neerstortende massa zou zjjn be zweken. Deze hoop moest men gis teravond echter opgeven: het douche lokaal bleek te zjjn verpulverd. Het is vrjjwel zeker dat ook de uit hout en staal opgetrokken barakken zijn ingestort. Een ingenieur, die maandag dienst had, vertelde gisteren dat hjj had ge zien hoe arbeiders, die de lawine had den zien aankomen, vergeefs liepen voor hun leven. Hjj zei ook dat de gletsjer met behulp van plaatselijke gidsen en experts was gecontroleerd en dat niemand moeilijkheden had ver wacht. De ingenieur reageerde hiermee op berichten in de Italiaanse pers, dat de ramp voorzien had kunnen worden. Een van de Italiaanse arbeiders, die de ramp overleefde, zou hebben gezegd dat tien dagen geleden al een kleine lawine omlaag was gekomen, terwijl volgens een andere Italiaan er zater dag al beweging in de gletsjer was gekomei. De Zwitserse gletsjerpiloot Hermann Geiger heeft gisteren de loszittende ijs- en steenmassa's van de rampgletsjer opgeblazen om nieuwe instortingen te voorkomen. Dr. Peter Kasser, die is verbonden aan de Hydrologische en Glaciologische afdeling van het Polytechnisch Insti tuut in Zürich, zal een onderzoek in stellen om na te gaan of de gletsjer is afgebroken door een natuurlijke oor zaak (warm weer of een afbraakpro ces) of dat de ramp ontstond door het gebruik van explosieven bij de aanleg van de dam, waaraan de om het leven gekomen arbeiders werkten. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 1 sept. Voor het zesde achtereenvolgende jaar is de zomer de periode van 1 juni tot 31 augustus be neden de maat gebleven. Sinds 1959 is de temperatuur steeds gemiddeld te laag gebleven en was er te weinig zon. Deze zomer was met in totaal slechts vier zomerse dagen (met temperaturen boven de 25 graden in De Bilt) de slechtste. In ruim een eeuw hadden alleen 1956 en 1962 een evenlaag aantal zomerse dagen. Van de 92 „zomerdagen" bleven in De Bilt koeler dan normaal. In juli was de gemiddelde temperatuur in De Bilt 18.5 graden. De zon scheen 525 uur, 80 uur te weinig. Vooral juni en juli waren zeer nat- In De Bilt viel 350 mm regen, 125 mm te veel. In de laatste eeuw waren alleen de zomers van 1882, 1912 en 1930 natter. Van 1 januari is in De Bilt al 755 mm regen gevallen, de normale hoeveelheid van een heel jaar. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1