Exploratie continentaal plat Binnenkort overleg Den Uyl en olie maatschappijen TIMMERVROUWTJE Verouderde Engelse methode stagneert moderne visserij Ontwapening rebellen Verzoening Santo Domingo getekend Proces om orgiën in vuurtoren van Katwijk Gevechten in Pakistaans Kasjmir Omroepstichting RTN begint met ledenwerving NKV-blad contra boekje Meinsma Kustvaarder gezonken In zijn auto op overweg gedrukt en omgekomen Hoofddirecteur van KNMI neemt afscheid Jongeman dood in diepe sloot Afscheidscadeau van Leiden voor prinses Margriet Romantiek wijkt voor harde zakelijkheid Mgr. W. Nolet overleden Vrachtauto in rioolsleuf chauffeur dood Bridlington zag booreiland gaan en weer komen Mr. Van Schelle aanvaardt functie Orgiën Varkensvlees kan duurder worden f\ de Ruwe directeur. weg bij Televizier E.H.B.O.-pleisteractie onthult prijsformule Vooral huisvrouwen zien onvoldoende Kankervoorlichting Reactie Bemanning gered Commandeur O.N. Aangereden in de nacht „SPITSUUR" BOVEN VISCONCENTRATIES Nederlandse auto in Spanje tegen boom Oorzaak van de brand bij de kardinaal nog niet bekend Des duivels WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 DEN HAAG, l sept. Minis- er Den Uyl (Econ. Zaken) zal innenkort in overleg treden met ;jle oliemaatschappijen, die tot Qüsverre belangstelling hebben getoond voor exploratie in het jederlandse deel van het conti - nentaal plat. Het overleg zal Waats vinden op basis van een °or dertig oliemaatschappijen an de minister gericht gezamen- Jk schrijven, waarin zij hun op- attingen te dien aanzien hebben neergelegd. - minister den uyl -• vraten met oliemaatschap pijen Dit is de twaalfjarige Elsje Klik uit het Friese Langeweer. Elsje wil timmer „man" worden en is na heel lang zeuren toegelaten tot de LTS van Sneek waar haar leraar en medeleerlingen met argwaan haar vaardigheid gade slaan. DEN HAAG, 1 sept. De oorsprong van het geweeklaag van de Engelse vissers over hun door buitenlanders stukgevaren netten is, volgens vrijwel alle be voegde Nederlandse instanties, gelegen in de afgunst. De secreta ris van de Reedersvereeniging van de Nederlandsche Haringvis- scherij, mr. H. A. H. Kranenburg, kan zich die teleurstelling van de plaatselijke Engelse kustvissers goed voorstellen. Minister Suurhoff (links) van Verkeer en Waterstaat hangt de scheidende hoofddirecteur van het KNMI, ir. C. J. War ners, de versierselen om beho rende bij het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau. Vrouw dood, man gewond De tonnen liggen op de wal te wachten om gevuld te worden met de produkten van de Nederlandse visserij. thï!!1 ^tikt uit de gisteren verschenen u,p/"°pe van .ntvvoord inzake het ont- "'jnwet continentaal plat (de zo- E"°em,le „Natte Mijnwet") aan de deela Kamer. Hierin wordt meege- Uij^- dat de oliemaatschappijen zijn v.^.en°digd elk voor zich hun wensen, Han •"gens en 0Pvattingen over de fi- J"Mlciele voorwaarden terzake aan hem "aar te maken. be beide in het wetsontwerp aan gebrachte principiële wijzigingen, te weten de ontkoppeling van de opspo- tjhgs- en winningsvergunningen en net openen van de mogelijkheid tot (Van onze radio- en t.v.-redac:tie) Hilversum, i sept. De heer p. A- G. de Ruwe heeft zijn functie van «oofd-redacteur van het weekblad Te levizier neergelegd, om zich geheel te kunnen wijden aan de ontwikkeling van ?e Stichting Radio en Televisie Neder land (RTN). De heer De Ruwe is thans voorzitter van het voorlopig bestuur Van deze stichting. Tevens blijft hij als adviseur verbonden aan de n.v. Roto gravure, uitgeefster van Televizier. Voor de ledenwerving voor de RTN in de eerste plaats de actie ge voerd worden onder de lezers van het {Veekblad, daarna wordt in breder Ujng een beroep op de Nederlandse kükers en luisteraars gedaan. He bedoeling is overigens, dat de ttTN zich geheel onafhankelijk van Te- fevizier zal ontplooien. Waar in de ko kende beschikking van overheidswege bet dubbele lidmaatschap is toegestaan ï®kent zij op een grote ledenformatie. ren aanzien van structuur en program maplan wordt gezegd, dat daarbij een °htwikkeling is voorzien ,,in nationale 8lh> dwars door de politieke, religieuze, geografische en maatschappelijke verschillen in ons volk heen". UTRECHT, 1 sept. Gisteravond heeft de Katholieke Nationale Bond Voor EHBO voor de KRO-microfoon het geheim bekend gemaakt, verbon den aan de zondag gehouden pleis- teractie. .be tekst op de achterzijde van de Uitgereikte pleister vertoont voor die Pleisters, waaraan een verrassing ver- benden is, een afwijking. Op de derde O Or^\ 1 i.A. l-.'f -11-, «lB.lnl-nwn ooft OT1 bijzonders aan de hand. Op pen aantal pleisters staat echter: „zet- mn, waarvoor onze dank." Het ver- ®?hil is dus: pleister zonder verras sing „Daarvoor"; pleister met verras sing „Waarvoor". Degenen, die een Pleister hebben „waarvoor onze dank" "loeten de pleister open maken en overeenkomstig de daarin vermelde in structies handelen. bEN HAAG. 1 sept. Van medio ??vember '64 tot begin mei '65 onder zochten mobiele testteams van de Stich- 5'ng „Oog en Bril" in honderden bedrij- Ned i 8ez'chtsvermogen van 13.772 Uit de gegevens kan worden afgeleid, Pat 23,4 pet. van deze bijna 14.000 op kantoren, in tekenkamers en studio's ®t"kzame personen onvoldoende ziet. Gesplitst naar leeftijd was bij de groep tot en met veertig 14 pet. onvol doende; bij de groep van een en veer- en ouder was dit 40 pet. lUdens deze actie onderzocht men ook 2® °§en van een willekeurige groep van huisvrouwen. Van hen bleek van de "oven veertigjarigen niet minder dan vlSL-Pot' over niet voldoende gezichts- „ophogen te beschikken. Waarschijnlijk «en gevolg van het feit, dat zij verzuim den 0p gezette tijden haar ogen te controleren. 1ar he testacties, welke de vorige i~nsn onder weggebruikers, vooral auto- moDihsten werden gehouden bleek on- f?S®er 17 pet. onvoldoende te zijn. Een Wih.-g, dat de eenvoudige ogentest °u het rij-examen mogelijk van invloed is geweest. staatsdeelneming in de oliewinning dienen de doelstelling van het wets ontwerp, te weten de rijkdom aan kansen op het gebied van de energie voorziening zo goed mogelijk aan het algemeen welzijn dienstbaar te ma ken. De voornaamste overwegingen, welke de minister tot die wijzigingen hebben geleid, zijn namelijk dat door de ont koppeling van opsporings- en winnings vergunningen de gebieden, waarin de aanwezigheid van delfstoffen niet is aangetoond binnen de geldigheidsduur van de opsporingsvergunning, weer be schikbaar komen voor uitgifte aan an dere gegadigden, terwijl het door staats deelneming in de oliewinning mogelijk zal kunnen zijn een beter financieel resultaat voor de gemeenschap te ver krijgen. In de memorie van antwoord zegt de bewindsman voorts, dat de regering de beslissing over het al dan niet deel nemen in de winning door de staat van geval tot geval zorgvuldig zal willen overwegen. UTRECHT, 31 aug. Het boekje „Kankerfeïten", dat dezer dagen door de directeur van het Bureau Kanker voorlichting, dr. L. Meinsma, is uitge geven, heeft felle kritiek ontmoet van de voorzitter van het Katholiek Natio naal Bureau voor Geestelijke Gezond heidszorg, dr. J. P. de Smet. In een interview met het NKV-blad Ruim Zicht verklaarde hij, dat het boekje, hoewel niet als zodanig bedoeld, zowel in zijn uitwendige verschijning als naar de inhoud gegoten is in een vorm, die zonder enige twijfel schrikaanjagend, respectievelijk angstopwekkend zal uit werken. In een begeleidend commentaar noemt Ruim Zicht hetgeen dr. Meins ma de Nederlandse bevolking hier voorschotelt, onvoorstelbaar en een ge vaar voor de geestelijke volksgezond heid. Het blad dringt er bij de over heid en het Koningin Wilhelminafonds op aan slechts gelden beschikbaar te stellen voor een evenwichtige en zorg vuldige voorlichting over kanker en pleit er tenslotte voor het boekje uit de roulatie te nemen. Volgens dr. De Smet radicaliseert dr. Meinsma de factor roken op een zoda nige wijze, dat de educatieve waarde hiervan tot een minimum wordt be perkt, en is de auteur zich niet bewust van de principiële problemen van de voorlichting. De positieve voorlichting betreffende het kankerprobleem dient, volgens dr. De Smet, te worden ondergebracht in het kader van de totale gezondheids voorlichting, gericht op de wijze, hoe de mens kan meewerken om zo gezond mogelijk te leven. Men kan daarbij zonder bezwaar in formaties verstrekken over het kanker probleem en dit bij zijn ware naam noemen. Dit dient echter te geschieden zonder angst te wekken waardoor de mensen er toe kunnen komen zich verre te houden van geregelde controle. Naar het oordeel van specialisten en huisartsen bestaat bij onze bevolking een achterstand voor wat betreft de geneesmogelijk'-.eden voor kanker, ver geleken bijvoorbeeld met de toestand in Amerika. Mede daardoor roepen ve le kankerpatiënten te laat geneeskun dige hulp in. Daarom heeft dr. Meinsma, naar het oordeel van de Voorlichtings commissie van de Stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding, „op verantwoorde wijze gestreefd naar het wekken van een beter begrip van de ziekte en de kansen op genezing daarvan". Om deze reden betreurt de commissie het in hoge mate dat een aanval op deze welgemeende poging (de brochure) is ondernomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 1 sept. (ANP) Van ochtend is op de Noordzee, ongeveer tien mijl van het lichtschip „Galloper" (ter hoogte van Lowestoft) de Neder landse kustvaarder „Texel" gezonken. Zijn collega „Jans" heeft de vier op varenden aan boord genomen. De oorzaak van het zinken is tot dus ver niet bekend. De kapitein, Steven Haayer (25) uit Hooghalen heeft van nacht voordat het schip zonk, telefo nisch contact gehad met de verzeke ringsmaatschappij, het onderlinge ver zekeringsfonds Oranje in Groningen. Hij deelde toen mede dat men het schip zou moeten verlaten. Over de oorzaak wist hij toen geen duidelijke mededelingen te doen. De kustvaarder Jans is op weg naar Amsterdam. UTRECHT, 1 sept. Het treinver keer op de lijn Dordrecht - Roosendaal is vannacht ruim anderhalf uur lang ge stagneerd geweest door een aanrijding op een met automatische halve overweg bomen beveiligde overweg tussen Lage Zwaluwe en Zevenbergen. Bij deze aan rijding kwam de bestuurder van een per- sonenbusje, de 31-jarige C. van Stok- kum uit Mode om het leven, Hij stond omstreeks half twee vannacht voor de gesloten Ahob te wachten toen hij door een achteropkomende vrachtwagen werd aangereden. Door de kracht van de bot sing werd het busje op de overweg ge drukt waar het door een goederentrein die van Rotterdam op weg was naar Roosendaal in de flank werd gegrepen. Van Stokkum, de enige inzittende van't busje, werd uit zijn auto geslingerd en gedood. Beide sporen zijn tot ongeveer drie uur vannacht versperd geweest. PARIJS, 1 sept. (UPD De Franse nationale bond van piloten (SNPL) heeft gisteren een tweedaagse staking tegen Air France afgekondigd. De sta king wordt vandaag en morgen gehou den. (Van onze Utrechtse redacteur) DE BILT, 1 sept. Tijdens een bij eenkomst in de hal van het K.N.M.I., waar aanwezig waren curatoren, perso neel en enige genodigden, is gistermid dag afscheid genomen van de wegens pensionering afgetreden hoofddirec teur, ir. C. J. Warners. Minister J. G. Suurhoff deelde mee, dat de heer Warners bij bevordering benoemd was tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. (Van onze correspondent) TILBURG, 1 sept. De maandag morgen levenloos in een diepe sloot langs de Krijtemolenstraat in Uden- hout aangetroffen twintigjarige Henk van Rossum blijkt om het leven te zijn gekomen door een aanrijding. Dit heeft de sectie, verricht door de patholoog anatoom dr. B. Makkink, uitgewezen. Aanvankelijk werd aangenomen dat de jongeman, die pas voor zijn onderwij zersexamen geslaagd was, was beroofd omdat men slechts een kam en een zakdoek op hem aantrof. Later bleek dat zijn portemonnaie in zijn jaszak zat en dat zijn verdere bezittingen thuis op zijn kamer lagen. Het was kermis in Udenhout en 's avonds is de jongeman met zijn ou ders uit geweest. Om een uur 's nachts ging hij nog even naar enkele vrienden van de voetbalclub. Om half elf maan dagmorgen werd het stoffelijk over schot gevonden door twee jongens. Onmiddelijk werd een uitgebreid on derzoek ingesteld waarbij ervan werd uitgegaan dat de jongeman beroofd was. De aard van de verwondingen bij de sectie vastgesteld wijst echter dui delijk op een aanrijding. De rijkspolitie is bezig met een uitgebreid onderzoek naar de chauffeur of de bromfietser die de aanrijding heeft veroorzaakt en daarna is doorgereden. (Van onze correspondent) LEIDEN, 1 sept. Prinses Margriet heeft van het gemeentebestuur van Lei den een zilveren sigarettendoos ontvan gen als aandenken aan haar studietijd in de sleutelstad, die zij gisteren afsloot. Het geschenk is bezorgd op Rapenburg 45, waar de prinses drie jaar heeft ge woond. Zoals bekend gaat prinses Mar griet werken in het protestants-christe lijk ziekenhuis De Ligtenberg in Amers foort. In tegenstelling tot prinses Beatrix, die haar studietijd in Leiden afsloot met een doctoraal examen, heeft prinses Mar griet haar studiejaren gebruikt om zich breed te oriënteren. Meermalen heeft zij uiting gegeven aan haar voldoening over de grote vrijheid die zij hier heeft ge noten. Daardoor kon zij o.m. ongestoord als leerling-verpleegster in het acade misch ziekenhuis werken. Ook na haar verloving op 10 maart van dit jaar heb ben prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven geen hinderlijke be langstelling van het publiek ondervon den. Voor de eerste maal sinds jaren zal de Leidse universiteit nu geen konink lijke studente meer hebben. (Van onze Haagse redactie) „Het is ook niet erg gezellig, wan neer er een grote hoeveelheid haring praktisch voor je deur ligt en er komen dan anderen om hem voor je neus weg te pikken". Maar het is nu een maal niet anders. De school haring in het Kanaal is niet alleen voor Engelse vissers aantrekkelijk. Boven deze concentratie van vis verdringen zich een tweehonderdvijftig trawlers van allerlei nationaliteiten om er voor zichzelf een zo groot mogelijk deel van op te scheppen. De drukte ter plaatse werd door Scheveningse vis sers vergeleken met de chaos van een verkeersplein op het spitsuur. De moeilijkheden, die zich nu evenals in het verleden voorge daan hebben, zijn in feite terug te brengen tot een botsing tussen mo derne en verouderde vismethoden. De kleine scheepjes van Engelsen en Schotten werken nog met een zoge naamde „drijfvleet", een kilometers lang net, dat uren op dezelfde plaats moet liggen voor het weer opgehaald kan worden. Tot voor enkele jaren was deze passieve manier van vis sen ook bij dc Nederlanders gebrui kelijk. CASTELLON, (Spanje) 1 sept. (UPD- Op de snelverkeersweg van Sanguhto naar Burgos is dinsdag het Nederland se echtpaar G. v.d. Ende met zijn auto van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De 39-jarige mevrouw v.d. Ende kwam om het leven, haar 42-jarige man werd zwaar gewond overgebracht naar een ziekenhuis. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM, I sept. Op bijna tachtigjarige leeftijd is hier gisteravon l in het bejaardentehuis St. Barnardus overleden mgr. W. Nolet, professor in de kerkgeschiedenis en oud-pastoor van de Petrus- en Pauluskerk (Papegaai) in Amsterdam. Mgr. Nolet was ongeveer zeven jaar rustend. Het laatste half jaar ging het snel bergafwaarts m't hem. Een paar maal werd hij bediend. Mgr. Nolet is in zijn glorietijd een groot man geweest in Nederland. In 1886 werd hjj geboren in Schiedam. Na kapelaan geweest te zün in Heiloo en Medemblik, werd hij professor in de kerkgeschiedenis aan het Groot-Se minarie in Warmond. In die tijd ver schenen van zjjn hand veel artikelen. Ook heeft hij een boekje geschreven over de geschiedenis van het bedevaartsoord O.L. Vrouw ter Nood in Heiloo. Zevenentwintig jaar is hij pastoor ge weest in de Papegaai in Amsterdam, waar hij het Kwartier voor God in de drukke Kalverstraat instelde. Hij was mede-oprichter van de Open Deur en stond bekend om zijn oecumenische con tacten, waarin hfj zijn tijd eigenlijk ver vooruit was. Hij was persoonlijk be vriend met kardinaal De Jong en ook met prof. Gerbrandy. Zijn nonseigneurs- titel dankt hij aan het geheim-kamer- heerschap van de Paus. Hij werd dat onder kardinaal De Jong. Hij sprak ook het eerst voor de radio, nadai mgr. De Jong tot kardinaal was be noemd. De laatste jaren van zijn 'even bracht hij door in het bejaardentehuis St. Bernardus aan de Passeerdersstraat in Amsterdam. Om tien uur gister avond is hij daar in alle rust over leden. SANTO DOMINGO, 1 sept. (UPI) De Dominicaanse opstandelingen van kolonel Francisco Caamano Deno heb ben gisteravond de documenten van de Organisatie van Amerikaanse Staten ondertekend, die de Dominicaanse Re publiek een voorlopige regering geven. Aan de politieke crisis van vier maan den is nu theoretisch een einde geko men. Namens de opstandelingen onder tekenden Caamano Deno en zijn naaste medewerkers. De uit vijf man bestaande militaire regering van generaal Antonio Imbert Barrera is maandagavond afgetreden, omdat zjj niet in de weg van een op lossing van de crisis wilde staan, maar evenmin de OAS-acte van verzoening wilde ondertekenen. Uit OAS-kringen is vandaag verno men dat vertegenwoordigers van de afgetreden junta van generaal Imbert Barrera, hebben besloten alsnog hun handtekening te zetten onder de acte van verzoening. De voorlopige regering van de Domi nicaanse Republiek zal worden geleid door de vroegere minister van buiten landse zaken Hector Garcia-Godoy. Zij zal binnen negen maanden algemene verkiezingen laten houden. OAS-functionarissen zeiden dat de re- fering Garcia-Godoy vrijdag zal wor- en geïnstalleerd, waarna dc opstande lingen zullen worden ontwapend. Caa mano heeft toegezegd dat hij daar zelf op zal toezien. Het zal een paar dagen in beslag nemen. 't HARDE, 1 sept. De 41-jarige P. Mouw is hier gisteren tijdens rio leringswerkzaamheden om het leven gekomen toen de door hem bestuurde vrachtwagen in de voor de riolering gegraven sleuf terecht kwam. De heer Mouw werd op slag gedood. PURMEREND De 57-jarige M. J. Laan uit Zdam is op de E-10 weg tus sen Edam en Monnikendam om het le ven gekomen toen hij met zijn auto door onbekende oorzaak op de linker rijbaan kwam en in volle vaart botste op een hem tegemoetkomende vracht wagen. ondertekeningsplechtigheid had het rebellenhoofdkwartier, De plaats in twee uur nadat de opstandelingen 108 gevangenen, allen vroegere politieman nen, hadden vrijgelaten. In de afgelo pen weken had de ontbonden junta ruim 200 politieke gevangenen in vrij heid gesteld. IJMUEDEN, 1 sept. Het op zijn plaats brengen van het booreiland „En deavour" op de Noordzee, ongeveer 13 mijl uit de oostkust van Engeland ter hoogte van Scarborough, blijkt niet naar de zin te zijn van de weergoden. Tegen alle weersvoorspellingen in werd de zee gisteren opnieuw bijzonder roe rig, zodat de tweede poging, om het booreiland op zijn poten op de juiste plaats neer te zetten, moest worden gestaakt. Gisternacht vertrokken de sleepboten Utrecht en Noord-Holland van Wijsmul ler uit de baai van Bridlington, met achter zich het boorplatform, dat zich op zijn poten weer in het water had laten zakken en daarna die poten weer 120 meter hoog had opgetrokken. De weerberichten waren gunstig en op het booreiland waren de ankerwinches alle maal weer prima in orde. Om 7 uur gistermorgen was de boor- locatie bereikt. Maar nog voordat het booreiland zijn ankers kon laten uit brengen om zich daarmee haarfijn op de juiste plaats te trekken, werd de zee opnieuw rumoerig. Juist op die plek, als wind en stroom tegen elkaar ingaan, ontstaat er bijzonder veel deining. In de loop van de dag verslechterde het weer steeds meer, zodat besloten moest worden maar weer terug te gaan naar de beschutte baai van Bridlington. Gistermiddag om 5 uur, tijdens de te rugreis, stond er al weer windkracht 7. De toeristen en badgasten van Brid lington, die gistermorgen hun bijzon dere attractie voor de kust ineens kwijt waren, hebben die vannacht dus weer terug gekregen. Voor hoelang? Niemand kan het zeggen. Misschien gaat het eiland nu wel weg als de weerberich ten slecht zijn. Dan is het net tegen de tijd dat de boorlocatie nogmaals zal zijn bereikt, mogelijk net weer opge knapt. Het rissen op de Noordzee is echter inmiddels een moeilijk bedrijf gewor den, waarbij de concurrentie scherp is en vaak hard tegen hard gaat. Duitsers en Nederlanders hebben zich in vrij korte tijd weten om te schakelen op een meer actieve manier van bevis sing. De duur betaalde vis wordt voor taan opgejaagd en men is niet meer bereid te wachten tot het de haring belieft in de netten te zwemmen. Werkten er vijf jaar geleden nog honderdtachtig schepen met de vleet, in 1965 is dit aantal tot zestien ge slonken. De schepen uit IJmuiden, Vlaardingen en Seheveningen vissen bij voorkeur met de trawl, een zakvormig net, dat zjj achter zich aan trekken. De vissers van Texel en Urk beoefenen voornamelijk de „span-visserij". Twee schepen slepen dan het net tussen zich voort. De kans dat bedrijvig heen en weer varende Duitse en Poolse, Nederland se en Russische schepen over de soms tien tot vijftien uur uitstaande Engel se netten varen is niet gering. Vooral 's nachts zijn deze vleetnetten niet te zien. En zoals gezegd, indien de visserij ooit een zekere romantiek heeft ge kend, dan heeft die nu toch voorgoed plaats moeten maken voor harde za kelijkheid. Vooral de hypermodem uit geruste Duitse vissersschepen, die soms miljoenen gekost hebben, zijn gedwon gen om in een zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk te vangen, willen zij nog tot een behoorlijk rendement ko men. De schippers van deze superboten kunnen zich niet al te veel consideratie veroorloven met de trage kleine vis sersscheepjes van de Engelsen. Het is de gewoonte zogenaamde scha- devaringen in der minne te regelen. Men ziet weinig heil in een tijdrovende en ingewikkelde civiele procedure in het Internationale Recht. Objectieve ge tuigen van wat er op zee gebeurd is, zijn er ook moeilijk te vinden. De enige oplossing voor het gehar rewar, dat niet van vandaag of gis teren dateert, ligt in een modernisering van de Engelse visserij. Waar het hier voornamelijk om kleine voor zichzelf werkende kustvissers gaat, zal zo'n geldverslindende vernieuwing nog wel op zich laten wachten. Het volgend jaar zullen de territoriale wateren rond Engeland aanzienlijk verwijd worden. Voor Nederland, dat in bepaalde ge bieden „historische rechten" kan laten gelden, wordt de oorspronkelijke drie- mijlszone uitgebreid tot zes mijl. Voor andere landen zal de nu verboden vis- strook van zes mijl eveneens een keer zo breed worden. Wellicht dat de rusti ger werkende Engelse en Schotse kust vissers aan deze twaalf mijl, die nog altijd een fikse twintig kilometer in houden, voldoende hebben. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 31 aug. Mr. C. J. van Schelle, die in de hiërarchie van de buitenlandse dienst de rang heeft van buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister, zal morgen zijn werk zaamheden beginnen als leider en or ganisator van het secretariaat van de heer Claus von Amsberg. Mr. van Schel le had tot nu toe de functie van chef van de directie buitenlandse dienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Zolang hij zijn nieuwe functie vervult, zal mr. J. Kist, inspecteur van de buitenlandse dienst, hem in zijn oude functie vervangen. Mr. Van Schelde vestigt zijn bureau in de rechtervleugel van het voormali ge paleis Noordeinde, thans Oude Hof feheten, waarin het Institute of Social tudies sinds jaren huisvesting heeft. Het enige andere met het koninklijk huis in verband staande bureau dat nog in het voormalige paleis is geves tigd, is dat van mejuffrouw M. Wij nen, particulier secretaresse van de prinsessen Beatrix en Margriet. UTRECHT, 1 sept. Omtrent de oorzaak van de maandagavond in het huis van kardinaal Alfrink aan de Ma liebaan uitgebroken brand is nog mets bekend. De politie is gisteren vrijwel de gehele dag met het onderzoek bezig geweest. Gezocht werd in de richting van de arbeiders die het naastgelegen perceel aan het slopen zijn. Op de grond van dit huis, dat reeds lang aan het aartsbisdom toebehoort, komt een uitbreiding van het bisschoppelijk huis voor representatieve doeleinden en vergroting van de administratieve ruimte. Gedacht wordt aan het moge lijk overspringen van vonken op het dak bij het gebruik van elektrische appa raten, omdat men in de nabijheid ervan aan het werk is geweest. Bij hun ver hoor hebben aannemer en arbeiders verklaard niet met vuur bezig te zijn geweest. KATWIJK, 1 sept. Sinds vijftien jaar verhuurt de gemeente Katwijk aan Zee de „Vuurbaak", een overjarige vuurtoren aan de Delftse antiquair W. van Bokhoven. Deze heeft de vuurtoren nieuw leven ingeblazen door er een ra riteitenkabinet in te vestigen en de to ren tevens als uitkijkpost te exploiteren. Morgenavond komt de gemeenteraad van Katwijk bijeen om te besluiten een proces aanhangig te maken om de huur overeenkomst met de heer v. Bokho ven te ontbinden. Het heet dat er nachtelijke feestjes in de toren zijn gehouden waarbij jongens en meisjes nogal vrij met elkaar en met sterke drank omgingen. B. en W. wen sen dit niet te accepteren omdat de to ren volgens de huurovereenkomst niet voor „andere doeleinden" gebruikt mag worden. Politie-inspecteur J. van der. Landen, die een rapport over de toren heeft op gemaakt, wilde „driedubbel voorzichtig blijven". Volgens hem loopt het met die nachtelijke orgieën allemaal nogal los. „Het is echt allemaal zo verschrikke lijk niet en het is ook niet bepaald sto rend wat daar gebeurt. Het geheel ligt meer in het civiele vlak", aldus de heer Van den Landen. Gemeentesecretaris J.C. Tieleman deelde ons mee dat B. en W. nergens zeker van zjjn. „Van Bokhoven schijnt de toren niet alleen voor afgesproken toeristische doeleinden te gebruiken. Ook is onze indruk dat de toren deze zomer als privé zomerverblijf is ge bruikt door de heer Van Bokhoven." Over de wilde feestjes met sterke drank die ook in Katwijk bij de jongelui ge meengoed schijnen te worden, wilde de secretaris niets zeggen. De heer Van Bokhoven zelf wist van ochtend nog van niets. „Ik ben pas een paar uur terug van drie weken vakan tie en ik ben des duivels op B. en W. van Katwijk. Het is droevig dat ze me op zo'n onsympathieke manier probe ren te dwarsbomen. Ik heb al vijftien jaar tot volle tevredenheid van B. en W. de „Vuurbaak" geëxploiteerd en er is nog nooit een onvertogen woord ge vallen. Het is mij ook volmaakt ondui delijk hoe B. en W. over feestjes met uitspattingen kunnen spreken. Dat kun nen ze nooit waar maken. Ik geef deze zaak dan ook direct aan mijn advocaat mr. H. P. Bennewitz, die er zijn tanden wel in zal zetten," aldus de heer Van Bokhoven, die hevig verontwaardigd was over de aantijgingen aan zijn adres. De gemeenteraad van Katwijk aan Zee komt morgenavond bijeen om het voorstel van B. en W. een proces te gaan voeren, te behandelen. Het schijnt dat al meermalen in (geheime?) raads vergaderingen is gesproken over de wenselijkheid de vuurtoren in eigen ex ploitatie te nemen. BRUSSEL, 1 sept. (DPA) Deskun digen van de EEG-commissie rekenen op hogere prijzen voor varkensvlees voor de periode van oktober tot maart volgend jaar. Naar hier werd meege deeld, zal het aanbod van varkens in de komende maanden vermoedelijk twee procent geringer zijn dan vorig jaar. Daarentegen moet men rekenen op een toeneming van de vraag met zes procent. De EEG-deskundigen ver wachten een remmende invloed op da prijzen door leveranties uit derde lan den. In enkele niet tot de gemeen schappelijke markt behorende landen zou men kunnen rekenen op een toe neming van de varkensstapel. KARATSJI, 1 sept. (Reuter/AFP) In de Hajipir-pas wordt momenteel fel gevochten tussen militairen van het In dische leger en troepen uit Pakistaans Kasjmir, zo is gisteren door radio-Pa kistan omgeroepen. De pas ligt acht kilometer ten zuiden van de bestands lijn, dus in Pakistaans Kasjmir. Vol gens Pakistan zijn reeds 230 Indische militairen gedood. Een woordvoerder in New Delhi verklaarde dat de Hajipir-heuvel, in het Oeri-gebied, al twee dagen vast in handen van Indische strijdkrach ten is. De verliezen bedroegen vol gens hem veertien doden, terwijl aan Pakistaanse zijde 62 man sneuvelden. Veertien Pakistaanse militairen wer den gevangen genomen. WOORDRAADSEL 1. menseneter; 2. overzees rijksdeel; t. spoedbestelling; 4. kunstenaar die met steen werkt; 5. nieuwerwets; 6. bepaald motorrijwiel; 7. parochieherder. Op de streepjes: kleurrijk schouwspel in Amsterdams straten op zaterdag a.a L 2. OPLOSSING VAN 31 AUGUSTUS HORIZONTAAL: 1. incarnatie; 2. nor, aas, NP; 3. gletsjer; 4. SU, amorf; 5. bacil, etui; 6. urenlang; 7. Ran, ad, abt; 8. dun, mna; 9. economisch; 10. r.o., ee oe; 11. driesprong. VERTICAAL: 1. ingeburgerd: 2. nol, ara, Cor; 3. crescendo; 4. tuin, unie; 5. ras, llano; 6. naja, A.D., mep: 7. ase men, mier; 8. rotgans; 9. in, ru, bacon; 10. epifiet, heg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5