Overgelopen Russen in angst voor wrekende hand van de Sovjet Bruno Pontecorvo Allan Nunn May Klaus Fuchs Igor Gouzenko Vladimir Petrov .PLUS" VERSCHIJNT ALS WEEKEIND-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD «CS»* In Ghana f 120.000 Geheim adres Bedreigd OPLAAG: 62.000 4 SEPTEMBER 1965 CORRESPONDENTIE TE RICHTEN AAN: JLUS", NIEUWE Z1JDS VOORBURGWAL 65, AMSTERDAM, TELEFOON 020—221355. Klaus Fuchs, Bruno Pontecorvo, Allan Nunn May, Vladimir Petrov, Igor Gouzenko. Eens verschenen deze namen op de voorpagina's van vrijwel alle kranten ter wereld. De kop luidde „Russisch spion loopt over naar het Westen" of „Engels atoomgeleerde meldt zich in Moskou". Zij speelden 'n rol in de spionage en contra spionage aan beide zijden van het IJzeren gordijn en liepen op een bepaald moment over naar het kamp van de vroegere vijand. Nu leven hun namen nog maar vaag in onze herinnering. Wat is er van hen geworden? Waar zijn ze gebleven? In dit artikel worden hun gangen nagegaan, en merkwaardigerwijs bleek het gemakkelijker te achterhalen, hoe het gesteld is met de westerse overlopers achter het ijzeren gordijn, dan de situatie te peilen van de Russische „verraders" in het vrije westen. Want terwijl eerstgenoemden door gaans een rijk belegde boterham verdienen en het leven leiden van een landheer, zien de overgelopen Russen zich genoodzaakt van tijd tot tijd onder te duiken orrs aan de wrekende hand van de Sovjet te ontkomen. Angst is hun dagelijkse metgezel. Zij denken vaak aan Trotsky, de man die de Russische revolutie hielp voorbereiden, het Rode Leger organi* seerde, zich op een bepaald moment tegen het beleid van de communistische regering keerde, en in balling schap door een terrorist werd vermoord. Ze zijn er zeker van, dat dit lot ook hen treft, indien zij niet de uiterste waakzaamheid aan de dag, en de nacht, leggen. De houding van de voormalige spionnen in Rusland is er echter veeleer een van zorgeloosheid en van levensgenot. Het westen is niet zo wraakzuchtig. OUMPGOEOEREN Het is het ministerie van Defensie. Ze vragen of wij nog genoeg voor raad hebben om een bataljon infan terie uit te rusten" „Wees maar niet bang meneer, hij bijt alleen maar mensen die geld willen wisselen" „Vooruit, zit daar met niks te doen. Schep het water uit de boot!" „Mijn vrouw heeft me deze steek geleerd!" Bruno Pontocorvo, geboren in Ita- 'ië cn genaturaliseerd Brits onder daan vluchtte met zijn vrouw en drie 2»ons uit Engeland, waar hij bij het Harwell Atoomcentrum werkzaam ^vas, in 1950 naar Rusland en gaf daar westerse atoomgeheimen prijs. Hu is Pontecorvo één van Rusland's 'eidende geleerden in het grote atoom- centrum in Dubna, 100 kilometer van Moskou- Zijn jaarinkomen bedraagt t 60.000,- De Russen beschouwen Pon- tecorvo's activiteiten als zeer waarde vol voor de ontwikkeling en het Sebruik van kernenergie. Een nieuw laboratorium (kosten 10 miljoen gul den) is in aanbouw en hier zal Bru- "o Pontecorvo eerstdaags een team Van 12 specialisten gaan leiden. Hij is Russisch staatsburger geworden, Voelt zich volkomen thuis, is een ac tief lid van de communistische par tij. en de wetenschappelijke acade mie en spreekt de taai van zijn nieu we vaderland vloeiend. Pontecorvo woont met- zijn Zweed se vrouw Ulla aan de oever van de Wolga in een half gepleisterd-half houten huis. Iedere dag gaat hij met de bus door een prachtig bos van Zilverberken naar zijn laboratorium. Pe atoomgeleerde gaat helemaal op 111 zijn werk en het gebeurt heel dik wijls dat hij 's avonds nog terug spat naar het atoomcentrum. Pontecorvo is ook een op en top sPortsman. Het waterskiën heeft hij po Dubna geïntroduceerd, en dat het een goed idee is geweest, bewij- wel drie inwoners van Dubna, ?le het tot kamDioen van heel Rus- i®hd hebben gebracht. Verder speelt Pontecorvo nop tennis, rijdt hij graag ®Uto en is hij een verwoed onder- vaterzwemmer. Van zijn drie zoons heeft er één een universitaire graad ochaald. De andere twee zijn nog °P school. Pontecorvo's 81-jarige moeder woont alleen in een twee-kamer- flatje in Milaan. Zijn vader stierf vier jaar geleden. Hij schrijft zijn moeder regelmatig en weet dat haar grootste wens is hem nog eenmaal te zien voor haar dood. Maar bei den beseffen dat dit nagenoeg on mogelijk zal zijn. *LLAN NUNN MAY, Engels atoom- |!;.6-erde' ,werd in 1946 tot tien jaar K*»t ^gemsstraf veroordeeld wegens i doorgeven van geheimen aan de ssen in 1952 werd hij weer op voeten gesteld waarna May tien -5®. m Cambridge de metaal- moeneid bestudeerde- Daarna, in 1962, vertrok hij naar Ghana, waar hij een leerstoel in de natuurkunde aanvaard de. Nunn May verdient jaarlijks meer dan 80.000 en woont in een com fortabel huis in Little Leson, de uni- versiteitswijk van de hoofdstad Accra, tezamen met zijn vrouw dr. Hilde- gard Brooa. voormalig assistente van de „officier van Gezondheid" in Cambridge, die Nunn een jaar na zijn vrijlating trouwde. Toen hij naar Ghana vertrok, ver klaarde de geleerde, dat zijn nieuwe baan research en onderricht in de metaal-fysica behelsde. Nunn May werkt niet aan antoomonderzoek maar zo verklaarde hij eens, hij zou niet weigeren als het hem gevraagd werd Het is bekend, dat Ghana een Rus sische experimentele atoomreactor rijk i£, en dat president Nkrumah geïnteresseerd is in het maken van atoomexplosieven ter exploitatie van bodemschatten. Nunn May heeft de president weieens ontmoet, maar zijn commentaar hierover is: „We hadden elkaar niet veel te zeggen." KLAUS FUCHS: Duits atoomge leerde. Ontmaskerd en gevangen ge nomen in Engeland (1950) wegens het uitleveren van atoomgeheimen aan Rusland. Hij heeft negen van de veertien jaar straf doorgebracht in de gevangenis te Wakefield In juni 1959 werd hij vrij gelaten, waar na Fnohs naar Oost-Duitsland ver- trc" ZHn huidige inkomen bedraagt 120.000 per jaar. Hij verdient het als directeur van het Centraal In stituut voor Atoomonderzoek in Ros- sendorf, dicht bij Dresden. Klaus Fuchs is getrouwd met zijn jeugdliefde Greta Keilson. Zijn hele leven draait om het werk op het instituut en om zijn luxieuze villa even buiten Dresden, waar hij dik wijls tuiniert, samen met zijn vrouw, n de goedverzorgde tuin. Fuchs' ge zondheid is niet buitengewoon goed; ieder jaar moet hij voor een vol ledige rustkuur naar een gezondheids kliniek, die geleid wordt door voe dingsexperts Zo nu en dan verschijnt hij voor een interview op het Oostduitse te levisiescherm. Er is zelfs een tele visiespel over zijn Leven uitgezonden, waarin zijn activiteiten als spion in Engeland volledig werden goedge praat en Fuchs zelfs als een held uit de bus kwam. In de communistische vi sie is deze geleerde een idealist, die atoomgeheimen weggaf, om de we reld te redden van een totale ver nietiging. Klaus Fuchs bezit twee auto's, een luxe zwarte van Russische makelij, en een felrode Oostduitse Wartburg. een sportwagen met linnen kap. Zo nu en dan staat hij de pers inter views toe, maar alleen aan Oostduitse neriodieken en aan de aoor de staat gecontroleerde krant, „Neues Deutsch- land". IGOR GOUZENKO was code-amb tenaar op de Russische ambassade in Ottawa en liep in 1945 over naar he1 westen. Hij is nu 47 jaar en woont, samen met zijn vrouw Svet- lena, die hij in 1942 te Moskou huw de, en twee kinderen. Andrei (23) en Anna (21) op een geheim adres in de buurt van Toronto. Het echt paar Gouzenko is al een dozijn aan tal keren verhuisd gedurende de laat ste 20 jaar. Hun buurman is altijd een politieagent in burger. Ook hun namen worden van tijd tot tijd veran derd. Het is voor Gouzenko een obsessie ge worden, dat de liquiaatieploeg van h t Kremlin hem eéns kan grijpen. Daarom wisselt hij telkens van ver momming en verkeert hij constant onder bescherming van de Canade- ooit bescherming nodig, zodat een volledige ontspanning voor mij een onvervuld ideaal zal blijven Hoe lan ge- ik leef, des te voorzichtiger ik moet zijn." Gouzenko's vrouw draagt altijd een geladen pistool in haar handtasje. Het is haar geleerd zelfs op verre af stand feilloos raak te schieten. Zij ls actief lid van diverse sociale be wegingen. Er zijn in Canada minder dan een dozijn mensen bekend met de ver blijfplaats van de Gouzenko's. Hun te lefoon- en autonummer behoren tot c" - best bewaarde geheimen in het land. Zo veel mogelijk verandert de familie van automodel en leefgewoon ten. Van het geld dat Gouzenko ver diende aan de boeken die hij na zijn vlucht schreef, en die stuk voor stuk bestsellers werden, heeft hij een eenvoudige farm gekocht ergens in Ontario. De opbrengst van deze boer derij en de maandelijkse toelage van 330,- van een anonieme Canadese miljonair stellen hem in staat er behoorlijk van rond te komen Gou zenko's leefregel luidt: „een houding aannemen van kalme waakzaamheid. Slechts een strenge navolging hiervan kan het leven van mijn gezin en mij zelf verlengen VLADIMIR PETROV was derde se cretaris op de Russische ambassade in Canberra, Australië. Hij liep in april 1954 over naar het Westen- Hij was het hoofd van de Russische ge heime agenten die in Australië ope reerden. Zijn onthullingen ontmasker, den 'n hele Sovjet-spionnengroep. Pe- trov en zijn vrouw Evdokia staan evenals zijn reeds genoemde collega aan een voort-durende bedreiging bloot van Russische moordenaars. Alleen de Australische eerste minister Sir Robert Menzies en enkele officiële figuren weten waar hun bescherme ling woont. Voor anderen is 't „ergens in de Staat Victoria." Geheime re chercheurs bewaken het echtpaar scherp, wanneer zij het riskeren een flink eind van huis te gaan. De Australische regering betaalde Petrov tot juni 1957 50.000,- per jaar; daarna werd er nog 30.000,- aan toegevoegd wegens extra inlich tingen aan de regering. Hjj wordt beschouwd als een goed adviseur voor zijn tweede vaderland. In 1964 werd het gezin gesignaleerd in een buiten wijk van Melbourne, waar Petrov een baan had aangenomen als filmprodu cent. Maar later raakte men zijn spoor weer bijster. Zaten zijn vroe gere vrienden hem misschien weer op de hielen? „Sorry, dat ik deze keer wat laat uit de filmstudio kom, maar we moesten die bar-scène steeds overdoen!" Jfre-HrnWl se politie. De prijs die deze deser teur voor zijn daad moet betaler is ondenkbaar hoog. Lange jaren van eenzaamheid en terreur liggen nu ach ter hem. Tot de dag van vandaag staat zijn naam bovenaan op de zwar te lijst van de communisten, zodat Gouzenko voortdurend onder de angst leeft dat het vandaag of morgen wel een^ met hem en zijn familie gedaan kan zijn. Zelf vertelt hij: vóór ik Moskou verliet in 1943 om naar Canada te gaan werd mij nadrukkelijk te ken ner gegeven, dat, wanneer ik ooit een fout zou begaan, zij (mijn op drachtgevers) mij altijd zouden vin den, hoe lang dit ook mocht duren. Ik ben nooit veilig en zal het in de toekomst ook nooit zijn. Zelfs nu, na al die jaren, heb ik meer dan Bruno Pontecorvo bij een wande ling door Moskou. Klaus Fuchs bij aankomst op het Oostberlijnse vliegveld Schönefeld in 1959, na in Engeland negen jaar in de gevangenis te hebben door gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13