Ruimer zicht op winkel centrum Hoofddorp Ben Pley won met leeuw onve J.W. Brugman, levenslang door de sport geschaakt Vermaard voetballer werd een van de sterkste schakers van Haarlem Gewoon beginnen genoeg voor 6C hectare Eén puf Kampeerterrein Westeinder nog steeds bezet Kenaupark afgesloten Zandzuiger Maarssen kracht van 1000 pk GROEN Co. Marktlaan ivordt de dupe SLEUTEL WEC? Taunusl2M.I7M,20M Goed seizoen voor tennissers De Boekhorst Nieuw damseizoen geopend Lisser Boys ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 PAGINA 3 Msportakademie NAUWELAERTS DE AGE Nieuwe cursus damesgymnastiek, herencenditietraining Judo - Jeugdjudo Jiu-jitsu HAARLEM, 3 sept. Sinds november van het vorig jaar is een kolossale hulpkracht inge schakeld bij het ophogen van de bouwterreinen in Schalkwijk. Het is de vijfenveertig meter lange zandzuiger „Maarssen" van de N.V. Aannemersbedrijf v/h J. P Broekhoven uit Zeist, het bedrijf dat al geruime tijd een bekende verschijning is op en langs de Nederlandse wegen. Van 1958 af is Broekhoven actief bezig in Schalkwijk, waar de eens groene vlakte van de weilanden langzaam maar zeker wordt bedolven onder duizenden kubieke meters zand Dat zand vormt de stevige onder grond voor de woningen van de vijftigduizend Schalkwijkers, die volgens de gemeentelijke plannen makers over negen jaar de nieuw ste wijk van Haarlem moeten be volken. CENTRALE VERWARMING „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKETELS (Advtnantie) „DE SLEUTELSPECIALIST" a NOORDWIJK, 4 sept. De veertienjarige Ben Pley uit Noord- wijk aan Zee is een groot strand- liefhebber. Dat kan ook bijna niet anders, wanneer je er op een ferme steenworp afstand vandaan woont. Er gaat geen mooie strand- dag voorbij, of Ben neemt het ervan. De branding in, een partij tje voetbal met vrienden en af en toe eens lekker in de zon liggen. Wanneer anderen het na een paar uur strandbezoek zo zoetjesaan tijd vinden om naar huis te gaan, heeft Ben Pley voor zichzelf nog een aparte vorm van strandver- maak achter de hand: zandbou- wen. GARAGE „PETERS" ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN (Advertentie) Bloemendaalseweg 152, Overveen, Telefoon (02500) 53256 HOOFDDORP, 4 sept. Hoewel de ornervakanties bijna achter de rug zijn, aan er nog steeds tenten en caravans tP j,et kampeerterrein Westeinder" 'in - j"f>erveen. Het terrein, dat vorig jaar werd geopend, blijkt in een behoef je te voorzien. Vele nationaliteiten wa ren vertegenwoordigd. Onder de kam peerders bevonden zich elf vaste be zoekers, die hun tent of caravan de ge hele zomer in Burgerveen 'hebben opge slagen. Het terrein heeft een opper vlakte van slechts een halve hectare. Eigenaar D. van der Blom heeft hier mee eerst de kat uit de boom gekeken. Nu het er naar uitziet dat een kampeer terrein m Burgerveen levensvatbaarheid heeft, z(jn er plannen om volgend jaar een grotere kampeerplaats te beginnen. De grond hiervoor is beschikbaar, mits het gemeentebestuur toestemming geeft. Hoewel alles nog in een primitief sta dium verkeert, laat de accommodatie toets te wensen over. Er zijn uitste kende toiletten, wasbakken en urinoirs. Dat het kampeerterrein aftrek vindt niet verwonderlijk want Burgerveen hgt aan (je Westeinderplas en heeft voorts uitstekende verbindingen met de grote steden als Amsterdam, Haar lem, Leiden en Den Haag. Hoewel de heer Van der Blom ook met stil zit, wordt de zaak geregeld door zijn zeventienjarige dochter Inge dver wie de gasten bijzonder tevreden zUn. Vooral ook omdat zij haar talen J? goed spreekt. Dit blijkt trouwens wel tot de cijfers van het eindexamen ULO, waarvoor zij dit jaar slaagde en dat voor Engels een 9 laat zien. fnge van der Blom zal ook in de roekomst de camping beheren. HAARLEM, 4 sept. Met ingang *?n maandag zijn in verband met de Rioleringswerken aan de Parklaan het «edeelte van het Kenaupark oost- en fhldzijde en het Zijhuizen voor alle ver eer afgesloten. Het voor de oostzijde van het Kenau totok geldende éénrichtingverkeer wordt djdeijjk opgeheven om de huizen be reikbaar te houden. Het voor de west- Jpht van het Kenaupark geldende tij- «mti'ke wachtverbod wordt gehandhaafd, j e overige tijdelijke verkeersmaatrege- „;nook die in de Rozenstraat, worden hgeheven. l De tijdelijke verkeerslichtinstallatie U de rotonde in het Kenaupark ver- de ,weer- Met de openstelling van fin kruisweg is ook de tijdelijke ophef- van de wachtverboden op de Kruis- jip 8 beëindigd. De werkzaamheden in ken KenauPark duren ongeveer vijf we- Het bouwrijpmaken van gronden in Schalkwijk is een karwei dat in de tientallen miljoenen guldens gaat lo pen. Dit is verleden week weer ge bleken in een preadvies van burge meester en wethouders aan de ge meenteraad. Hierin wordt een krediet van bijna elf miljoen gulden gevraagd voor de verdere ophogingswerkzaamhe den. Eerst had Haarlem gedacht dat het benodigde zand kon worden geput uit een zandput vlak bij Vijfhuizen in de Haarlemmermeer. De ondernande- lingen met de autoriteiten in het raad huis te Hoofddorp leidden echter niet tot het gewenste resultaat. Nu is het de bedoeling het zand te halen uit een nog open te leggen put in Schalkwijk. Deze put is wel kleiner dan die in do Haarlemmermeer, maar voorlopig kan Schalkwijk het ermee doen. Burge meester en Wethouders van Haarlem denken dat het nieuwe Sehalkwijkse karwei drie jaar arbeid zal vergen. De zandzuiger „Maarssen" met zijn be manning van vijf koppen is echter graag bereid om ook in dit karwei een belangrijk aandeel te leveren. Uit de steeds armer wordende zandputten in de onmiddellijke omgeving van de Ring vaart van de Haarlemmermeerpolder grijpt het ruim acht meter brede vaar- en werktuig de ene hap zand na de andere. Nu eens scharrelt hij log in de Ringvaart, dan weer zoekt hij het Spaarne op. Heeft hij een putje gevon- Advertentie) OVERVEEN TELEF. 54855 ]jers ORP4 sept, De winke- trutvi V,an.. ilet Hoofddorpse winkelcen- 8teetl letterlijk en figuurlijk Saam* Ineer "'Dicht. Doordat lang- Wom., niaar zeker de hinderlijke oude fesloont" i°- hCt 'VIar!jtPlein worden de hoi Jgen de Hoofddorpers en duideliib6 eiS Van andere Plaatsen een ceZ tl ?'erZiCht Wat het 'vinkel- lum heeft te bieden. Senfèentebestudr^r e+ P1®"?11511 van het winkelëi„?5,stuur lleten zien, dat het WnCetfZ,LT '^Marktplein zou ■uggen. By de opening van de winkelgalerij zouden deze plannen al verwezenlijkt zijn. Op de bewuste dag bleken de beloften niet te zijn na gekomen. De winkeliers werden te recht boos en het kwam zover, dat de gemeente moest afzien van een offi ciële opening door de burgemeester. Nu jpn intussen enige woonhuizen aan de Marktlaan onder de slopershamer gevallen met als gelukkig gevolg dat het winkelcentrum althans gedeeltelijk van het Marktplein af zichtbaar is on der meer van het busstation van Maar- se en Kroon. De winkeliers verwachten dat hierdoor de belangstelling van het publiek zal toenemen, aangezien zij regelmatig tot de ontdekking komen dat vooral de nieuwe Hoofddorpers niet op de hoogte zijn van hun be staan. De aanduiding Marktplein was vaak misleidend. Op dit moment moe ten nog verscheidene woningen wor den afgebroken alvorens alle achttien winkels reeds van verre zichtbaar zijn. den, dan speelt de kolos het klaar om tot dertig meter in de bodem door te dringen. De „Maarssen" is hiertoe uit gerust met een zandpomp met een ver mogen van duizend P.K. Na kennis making met de zandpomp komt de grond in stevig contact met een vijf honderd P.K.-perspomp, die aansluit op buizen van 1.600 a 1.700 meter lengte. Deze buizen zijn de kanalen waarlangs het zand naar het bouwterrein wordt gedreven. Tenslotte beschikt de zuiger nog over een generatormotor met een vermogen van 120 P.K. De motor dient ter op wekking van elektrische energie voor alle eenvoudige en ingewikkelde instal laties van de zandzuiger zoals motoren, pompen en lieren, verlichting en ver warming. De laatste twee punten zijn heel belangrijk voor de vijf leden van de bemanning, die bij wijze van spre ken op de „Maarssen" werkt en woont. Deze zandzuiger heeft namelijk com fortabele hutten aan boord. De mannen kunnen er heerlijk slapen, zich douchen met warm of koud water, een smake lijk diner bereiden in de kombuis of zomaar gezellig; luisteren naar de ra dio. Op de zuiger wonen en werken iiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiin machinist, de schipper, de tweede chipper en twee hulpkrachten. Samen ledienen zij het enorme gevaarte met ie gemoedsrust, waarmee een kantoor- j iiffrouw zit achter haar schrijfmachi ne. De N.V. Broekhoven heeft nog een 'weede zandzuiger in de omgeving van Haarlem neergezet. Deze broer van de „Maarssen" draagt de toepasselijke naam „Hercules". Buiten dit tweetal beschikt het bedrijf nog over zes an dere zandzuigers die elders in Neder land hun nuttige arbeid verrichten. De „Hercules" ligt voor de wal in Spaarn- dam, waar hij uitgegraven zandputten weer volgooit met materiaal uit het N oordzeekanaal. Uit de Sehalkwijkse zandputten zijn in de loop der jaren reeds duizenden kubieke meters zand over de voor malige weilanden uitgestort. De dik te van de opgebrachte zandlaag va rieert in Schalkwijk van één tot twee meter. Een van de putten bleek vol doende zand te bevatten voor het on derspuiten van zestig bunder land. De zandspuiters hebben het voordeel dat zij zich niet behoeven te haas ten. Schalkwijk heeft immers opge spoten gronden die vier jaar onge bruikt hebben gelegen. De boeren za gen toe hoe hun land werd over stroomd. Zij bleven achter op hun sterk beknotte bedrijf of zij zochten elders hun toevlucht. Slechts de men sen die onmiddellijk aan de Schalk- wijkerweg wonen hebben geen zorgen dat zij binnenkort worden verdreven. Een deel van Schalkwijk blijft na melijk gespaard. Deze gelukkige uitzondering geldt de strook langs het Spaarne en de Schalkwjjkerweg, die helemaal groen mag blijven. Voor de recreatie. LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11498 Noordwijkse zandbouwer nummer één niet onverdienstelijk op wereldconcours in Frankrijk Niet zelden krijgen schaak spelers te horen dat hun sport een „dode" sport is en dat zij anders niets kun nen dan schaken. „Wie dat zegt is bij mij goed terecht" vertel de ons de heer J. W. Brugman Haarlem-Noord. De heer Brug man, die op 25 mei 1896 in Amsterdam werd geboren en op 6-jarige leeftijd naar Haarlem verhuisde is een enthousiast schaakbeoefenaar van de schaak club Santpoort. Men kan van hem evenwel slecht zeggen, dat hij alleen maar schaker is ge weest. Als er van een aktief sportbeoefenaar sprake kan zijn geldt dat zeker voor hem. Want niet alleen heeft hij in Haarlem en omgeving in zijn beste jaren tot de sterke schakers van Haar lem behoord, maar hij bracht het in zijn jonge jaren tot de top van het vaderlandse voetbal en werd één van de beste interna tionale arbiters hij lawntennis. De voetbalvereniging RCH, die destijds aan de Middenweg in Haarlem-Noord voetbalde bewaart aan hem de beste herinneringen. Hjj was in de jaren twintig een vermaard linksbuiten en maakte deel uit van het kampioensteam van RCH dat de nationale titel behaalde. Als linksbuiten droeg hij de bijnaam „het kanon" en dat zegt op zichzelf al voldoende. „Wellicht ben ik de enige ge weest die niemand minder dan de vermaarde doelman Gejus v. d. Meulen in één wedstrijd drie maal heb laten vissen", ver trouwde hij ons toe. Zijn kwali teiten als voetballer bleven dan ook niet onopgemerkt. Meerdere keren werd hij in vertegenwoor digende teams gekozen en bracht het tot reserve van het Neder lands elftal. Toen in 1928 de Olym pische Spelen in Amsterdam wer den gehouden, had de Nederlandse voetbalélite een geduchte voor bereiding ondergaan. Al naar ge lang speelkracht werden voetbal lers uitgenodigd voor een A, B, het B-team. Brugman kwam in het B-team en vormde een ge vreesde vleugel met de Ajaxied Volkers. Tot de officiële landen ploeg bracht hij het niet maar hij was wel een serieus gega digde. In RCH speelde hij met spelers als Ratsma, Hazevoet. Kuit, Krom Nieuwenhuizen, Geuskens, De Koning bijgenaamd „nekkie", Van Dam en vele anderen. De heer Brugman toonde meer in zijn mars te hebben dan voetballen en werd één der op richters van de lawntennisclub „Bloemendaal". Als speler kwam hij niet tot. de' hoogste top maar als arbiter werd hij een veel gevraagde kracht. „Zij hebben mij in de stoel ge zet" en dat bleek geen mis greep. Veie internationale toernooien en wedstrijden maakte hij mee, o.a. tegen de Philippijnen en Monaco. On geveer 10 jaar duurde dit feest. „Toch was ik liever li- nesman dan dat ik in de stoel zat. Als arbiter in de stoel moet je alleen maar tel len maar de linesman neemt beslissingen'' is zijn conclu sie. Denk niet dat bij voetbal en tennis de grote portgaven van de heer Brugman zijn opge somd. Met moeite komen wij vein deze bescheiden en sym pathieke sportmein aan de weet dat hij biljart heeft gespeeld en ook met bridge behoorlijk over weg kon. Als lid van de biljart club „De Korenbeurs" scoorde hij eens 56 caramboles hetgeen in zijn eigen ogen maar matig is! Voor velen is het misschien een raadsel hoe zo'n aktief sportbeoefenaar rustig achter een schaakbord kan zitten. Voor de heer Brugman is dit gewoon. Hij leerde het schaken van de heer Tork die het nu met „Haarlem" gefuseerde HASG presideerde. „Ik was ziek maar de heer Tork kwam mij elke week trouw bezoeken en leerde mij het spel". In Haarlem heb ben ze het geweten want Brug man ontpopte zich tot een sterk schaker die menige prijs in de wacht sleepte. De later op nati onaal niveau zeer sterke scha ker Davidson werd door de heer Brugman tot aktieve beoe fening aangespoord. „Daar heb je onze leermeester" wordt hem nog steeds toegevoegd door de bekende Haarlemse schakers de gebroeders Herfst die van de heer Brugman wijze lessen ont vingen. „Ik vind schaken een fijne sport omdat het ridderlijk is en je je hersens leert gebrui ken en weldoordachte beslissin gen neemt". De heer Brugman, die voor zijn pensionering in rijksdienst als employé I bij de controledien sl van de PTT werkzaam was kan op een welbestede sportperiode terugzien. Daarbij geeft hij als één der redenen voor zijn sla gen de steun en medeleven van zijn vrouw op hetgeen volgens hem vooral mentale betekenis heeft. En een andere reden?" „Door schaken leer Je je „kop- pie-koppie" gebruiken en wel doordachte beslissingen te ne men". Geen traditionele middeleeuwse burchten, waarvan de opstaande zand- wallen zo gemakkelijk in elkaar drei gen te storten of miniatuur stuwme ren, maar leeuwen. Leeuwen in alle afmetingen. Met een fijn mesje kerft de jeugdige zandbouwer elk belangrijk detail uit het groffe vochtige zand te voorschijn, waardoor de zandleeuw na verloop van tijd werkelijk gelijke nis begint te vertonen met het ge mummificeerde lijk van een echte koning der wildernis. Ben Pley is Noordwijks zandbouwer nummer één. Enige tijd geleden won hij in de jaarlijkse zandbouwwedstrijd de plaatselijke grandprix, tengevolge waarvan hij met nog twee Nederlandse zandbouwers naar het wereldconcours zandbouwen in La Baule aan de Bre tonse kust werd afgevaardigd. Daar sleepte de Noordwijkse middelbare scho lier een fraaie zevende prijs weg. „Hoe word je nou ineens zandbouwer?" zullen heel wat Noordwijkse jongens en meisjes zich bij de gedachte, dat zo'n reisje naar Frankrijk toch ook wel in de toekomst voor hun zou kunnen zijn weggelegd, wellicht wat afgunstig hebben afgevraagd. „Gewoon gaan doen", raadt de Noordwijkse zandbouw ster zijn leeftijdgenoten aan. Ben Pley, die dat moet wel gezegd wor den de laatste paar jaar in zijn vrije uurtjes heel aardig met verf en pen seel experimenteert, gaf zich zonder (Advertentie) TELEFOON 80461 - HEEMSTEDE NOORDWUKERHOUT, 4 sept. De Noordwijkerhoutse tennisvereniging de Boekhorst heeft het seizoen met een welgeslaagd toernooi afgesloten. De toe schouwers hebben kunnen genieten van spannende wedstrijden en van behoor lijk tennis. In het damesenkelspel werd me vrouw C. van den Berg kampioene na een spannende strijd tegen mevrouw Buiter. H. Driessen behaalde het kam pioenschap bij de heren na een uitste kende wedstrijd. Mevrouw van den Berg behaalde met haar dochter Ellen de ti tel in het damesdubbel in twee sets en kampioen Driessen had samen met C. Kocke drie sets nodig om P. van den Berg en J. Knotter het kampioenschap herendubbel te onthouden. In het ge mengd dubbel legden mevrouw Buiter en F. Jansen beslag op de titel na een fel duel met mevrouw K. Nieuwenhuis en R. Bode. De prijzen werden uitgereikt tijdens een gezellige feestavond in de kantine van het VVSB-gebouw. Het eerste sei zoen van de vereniging op de banen van het seminarie Leeuwenhorst heeft de verwachtingen overtroffen. de uitslagen van de finales luiden: poule A.C. v.d. Berg—L. Buiter 6-0 en 6-4. H. Driessen—P. v.d. Berg 6-4, 1-6 en 7-5. C. v.d. Berg en E. v.d. Berg—L. Buiter T. Hulsbergen 6-1 en 6-2. Aan het ploegkampioenschap van Zuid- Holland, dat zondag 5 september in de omgeving van Gouda wordt gereden, neemt „De Bollenstreek" deel met de renners Zeldenthuis, Janssen, Van der Berg, Siem en Hans van Lierop en Tjoel- ker. Het team vertrekt om half elf 's morgens vanaf het clubhuis „De Beurs" in Lisse. dat hij wist waaraan hij eigenlijk be ginnen zou, op voor de jaarlijkse Noord wijkse zandbouwwedstrijd. Enkele da gen voordat de strijd met schop en troffel op het strand zou losbreken, is hij op dringend verzoek var, zijn moe der „om geen figuur te slaan" wat gaan oefenen. Tijdens het concours kwamen de kennelijk verborgen zandbouwtalen- ten van Ben aan het licht: een eerste prijs, een prachtige wedstrijdbekei en een invitatie voor het wereldconcours in Frankrijk. De zandbouwer raakt niet uitgepraat over de week in Frankrijk en het we reldconcours, waaraan zevenentwintig jeugdige deelnemers uit vele landen hun artistieke medewerking gaven. Het concours werd georganiseerd door het Franse dagblad Le Figaro en Het Va derland, waarvan een redactrice de trip als leidster over de drie Hollandse deel nemers meemaakte. „Het was een mach tige week. Ik heb in die korte tijd zo veel beleefd, dat ik dacht, dat ik wel een maand weg was geweest", vertelt Ben. (Adveafntie) SPEKSTRAAT S TELEF. 16061 HAARLEM, 4 september De ope ning van het nieuwe damseizoen werd door damclub 't Oosten ingeluid met het betrekken van een ander clublokaal en verschuiving van de clubavond, want elke donderdagavond zal men spelen in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat 16. Onder leiding van W. de Jong, de vier voudige kampioen van Nederland, zul len de spelers van 't Oosten worden getraind om de verleden jaar verloren gegane plaats in de hoofdklasse com petitie te heroveren De Haarlemse damclub gehuisvest in de bovenzaal van „Die Raeckse" houdt elke maandag clubavond en is reeds gestart met de nieuwe onderlin ge wedstrijd. Het eerste tiental van de H.D.C. zal op 13 september de hoofd- klascompetitie openen met een thuis wedstrijd tegen D.D.D. uit Alkmaar. Damclub K.N.C. opent na een rust periode van 2 maanden op maandag 6 september zijn clublokaal in de Raad huisstraat 11 voor het indelen van de onderlinge competitie 1965-1966. K.N.C. zal voor de competitie uitkomen ln de eerste klasse van het districht Kenne- merland. De R.K. damclub V.K.D. zal even eens op maandag 6 september haar clublokaal in De Schuylenburcht, Kle verpark, openen voor het nieuwe dam seizoen. Ook V.K.D. zal mededingen in de competitie 1ste klasse van het dis trict Kennemerland. Damclub Santpoort, geschokt door het plotselinge overlijden van haar eminente lid, J. Vos, staat voor de moeilijke taak het in het vorige sei zoen behaalde afdelingskampioenschap te prolongeren. Teneinde daartoe te ko men wordt elke woensdagavond ge traind in het Sociëteitsgebouw, Hoofd straat 117, in Santpoort. Damclub Heemstede kan zich in een bloeiend clubleven verheugen. Het be trekken van het nieuwe clublokaal in het wijkgebouw „Het Princenhof", Glipperweg 57, Heemstede, heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat Heemstede tot de grootste vereniging van Kennemerlanu is uitgegroeid. Voor de onderlinge wedstrijd, welke elke dinsdagavond wordt verspeeld kunnen nog nieuwelingen worden ingedeeld. Op 14 september zal het eerste tiental van Heemstede in Amsterdam voor de hoofdklassecompetitie uitkomen tegen K.D.A. LISSE. 2 sept. Het bestuur van Lisser Boys, dat zijn functies tijdelijk heeft aanvaard op de laatste leden vergadering, heeft een algemene le denvergadering uitgeschreven voor don derdag 23 september in de kantine van het sportpark. De leden kunnen dan een definitief bestuur kiezen. De voor lopige bestuursleden D. Schaap, J. v. Blitterswijk. J. van Breugel, L. Broek huizen en A. de Brey stellen zich als kandidaat beschikbaar. Andere kandi daten kunnen nog worden ingediend. Kolos bijt tot dertig meter —in de Sehalkwijkse grond— vMllllllllllllillllIlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3