President Ajoeb Khan: „Wij zijn in oorlog" Inbrekers oog in oog met NS-ploeg Koelbloedige kraak in station van Zaandam Italianen duiken naar goudschip Stad onder één dak in Siberië Man in arrest na brand in woning Bejaarde man sterft door kolendamp Dr. Albert Schweitzer overleden Loltgering New Delhi beveelt mobilisatie Sleutelfiguur in koffermoordzaak rijdt zich dood üfi Peking wenst geen VS-basis in Hongkong Parachutisten komen in de bomen terecht Piet Visser ziek in bed Kort na aankoop MOTORRIJDER - zonder rijbewijs - VERONGELUKT zijn MORRIS Saede en Nappa kleding Vermoorde Franse barones voorzag haar dood 35 MILLE VOOR HET GRIJPEN GEVAARLIJKE MEDICIJNEN IN GESTOLEN TAS Tegenslag Claus von Amsberg vandaag 39 jaar Rustig weer MAANDAG 6 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32144 De inbrekers waren al een goed eind op streek, toen zij door een spoorploeg op de vingers werden gekeken. Hun arrestatie leverde daarna hoegenaamd geen moei lijkheden op. «sCL. «asjmir INDIA MODEHUIS KARATSJI, 6 sept. (Rtr., UPI) In geheel Pakistan is vandaag de noodtoestand afgekondigd, na dat de Indische minister van de fensie Y. B. Chavan in het parle ment had meegedeeld, dat Indi sche troepen ter hoogte van La hore en Amritsar de grens met (West) Pakistan hadden over schreden. De Indiërs zouden reeds ca. 15 kilometer zijn opgerukt. President Ajoeb Khan van Pakis tan verklaarde later via de radio: „Wij zijn in oorlog. De Indiërs zijn zonder voorafgaande oorlogsver klaring de grens overgetrokken. De tijd is gekomen om hun een verpletterend antwoord te geven". In antwoord op de Pakistaanse reacties heeft New Delhi de totale mobilisatie van de Indische strijd krachten afgekondigd. De Amsterdamse politie heeft pamfletten laten aanplakken, met het portret van de vermoor de Japanner. Men vraagt het publiek élke inlichting, die in deze zaak van belang kan zijn, te melden. Kosuke Yguehi, directeur van het Japanse bedrijf waarvan de vermoorde Kameda Europees vertegenwoordiger was, is in ver band met de koffermoord naar Amsterdam gevlogen. Op Schip hol werd hij afgehaald door hoofdinspecteur Schreur. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per miltimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3. telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. INDIË VALT PAKISTAN AAN (Van onze verslaggever) ZAANDAM, 6 sept. Toen in de nacht van zaterdag op zondag om- •treeks half vier een trein met grint hier op het station stopte en de arbei ders, die dit grint langs de rails zou den uitstrooien, licht zagen branden op het kantoor waar de kaartjes worden verkocht, toog de chef van de ploeg •ven op onderzoek uit. Hij zag een vreemd schouwspel: een figuur zat ge hurkt onder een deken op de grond. Grote slangen waren door stukgesla gen ruiten naar binnen gehaald, welke slangen aan grote gascylinders waren bevestigd. Op dat moment realiseerde de ploegbaas zich dat hij ooggetuige was van een levensgrote brandkast- kraak. In de brandkast, waarin 35 mille lag, was al een gat van 30 centi meter gebrand. De dieven moesten alleen nog de dwarsstangen van de achterplaat verwijderen. In een oog wenk alarmeerde de ploegbaas zijn maats, die een cordon vormden rond de plaats van de misdaad. Toen de twee inbrekers even van het werk opkeken, stonden zij oog in oog met negen potige kerels van wie zes wa ren gewapend met schoppen en ha mers. „Pech gehad,", zei zeer laco nieks de oudste ,vapde twee inbre kers, een 27-jarige Zaandammer. „Bel de politie maar!". Zijn maat, een 25-jarige Amsterdammer, toon de zich ook niet onder de indruk en toen de politie zeer snel ter plaatse verscheen, gingen zij gewillig mee. Hoofd-inspecteur Kuipers leidde het onderzoek. Het bleek, dat men met twee zware jongens te doen had, die al eerder met de justitie in aanraking waren geweest en in april voorwaar delijk op vrije voeten waren gesteld. De 27-jarige Zaandammer, van beroep lasser op een scheepswerf, had ergens in een loods bij het station enkele we ken geleden twee grote gascylinders ARNHEM, 6 sept. Zeventig para chutisten van het 10e Britse Parachu tisten-regiment zijn zaterdagmiddag voor de ogen van vele duizenden kijkers neergedaald op de Ginkelse heide te Ede. Drie para's kwamen door de wind afgedreven, in de bomen nabij het klei ne oorlogsmonument terecht. De para's konden zich zelf zonder verwondjngen hit hun onverwachte positie bevrijden. De landingen vormaen de langzamer hand traditioneel geworden manifesta tie ter herdenking van de Slag om Am- hem. Nadat de mannen waren opge marcheerd naar het Airborne Monument ha bij dg Schaapskooi, speelde een Plaatselijk fanfare-korps achtereenvol gens het Engelse en het Nederlandse Volkslied, Referent Richard Pres ton ging voor in gebed en vervolgens Werden kransen gelegd namens de para chutisten, namens de gemeente Ede en hamens de Vereniging Voormalig Ver iet. zien staan. Successievelijk nam hij daarna van zijn werk een lasbril, een lasapparaat, een lamp en een zaag mee. Van een van zijn mede-kostgan gers leende hij een keurige zwarte reis tas en van zijn hospita stal hij een deken. De twee inbrekers zijn zeer koel bloedig te werk gegaan, getuige de grote afstand die zij moesten afleg gen om de gascylinders, anderhalve meter hoog, binnen de kantoorruim te te krijgen, het indrukken van de zogenaamde bovenlichten waar de slangen doorheen werden gevoerd en de rust waarmede het karwei werd uitgevoerd. Alles bleek prima vak werk. In de werkkamer van hoofd inspecteur Kuipers staan thans tal van stille getuigen: de complete las- apparatuur, de geschroeide deken en de werkhandschoenen die gebruikt werden om geen vingerafdrukken ach ter te laten. De gelatenheid van de twee inbre kers kreeg op het bureau een flinke klap te verduren. Toen zij hoorden dat de grote kluis 35 mille bevatte, schud de een van hen geschrokken het hoofd en zei: „We hadden maar op een paar mille gerekend DEN HELDER, 6 sept. Piet Visser uit Oude Wormer, de man die de enige concessiehouder is voor het duiken naar de goudschat op de Renata Leonhardt, het Duitse schip dat in november 1917 door de Engelsen voor de kust van Den Helder werd getorpedeerd, heeft zich verzekerd van de hulp van twee Ita liaanse ex-kikvorsmannen, die gister middag in alle stilte uit Triëst in Ne derland zijn gearriveerd en vandaag de eerste serieuze poging zullen onder nemen tot het verkennen van de met een iaag zand bedekte Renata Leon hardt. De twee Italianen die gewapend met duikpakken, snijbranders en explosieven in Den Helder zijn gekomen, zijn van plan ondanks alle stromingen hun ver kenningstocht op twintig meter diepte te beginnen. Piet Visser kan helaas niet aanwezig zijn bij deze eerste duik naar de schat, omdat hij zich de spanningen van de laatste weken te erg heeft aan getrokken en van de dokter het bed moet houden. De Italianen waren zeer verbaasd over het feit, dat de Nederlandse marine niet is gaan duiken. Maar, zoals bekend, heeft alleen Piet Visser de onverkoop bare concessie in handen. De bedoeling is dat vandaag een kabel zal worden bevestigd aan een uitstekend brugpunt van het gezonken schip, dat op ander half uur varen van Den Helder, richting Texel, onder water ligt. BERGUM, 6 sept. De 31-jarlge G. de Wilde uit Twijzelerheide is zaterdag avond op de Knilles Wytsesweg in Sua- meer op zijn motor met grote snelheid uit een bocht gevlogen en tegen een lantaarnpaal gebotst. Hij overleed gis termiddag aan zijn verwondingen in het Drachter ziekenhuis. De man had juist een café verlaten, waar hjj enkele gla zen bier had gedronken. De motor had hij enkele uren voor het ongeluk ge kocht. De man had geen rijbewijs. MOSKOD Op de eerste con ferentie over wetenschappelijke planning in de Sovjet-Unie, die in 1931 werd gehouden, kwam de beroemde natuurkundige Ioffe met een plan voor de dag voor de bonw van een „nieuwe stad". Eén miljoen mensen zonden kun nen leven en werken in een gi gantisch gebouw met een door snee van twee kilometer en een hoogte van omstreeks tien ver diepingen. Dit gebouw zou elke bewoner een levensruimte ver schaffen van 35 m2. Dankzij nauwkeurige planning zou de af stand, die de bewoners zouden moeten afleggen om op hun werk te komen, de 500 meter niet over schrijden. Een wandeling van en kele minuten dus onder het gro te stadsdak. Bovendien zou het door Ioffe geprojecteerde „huis" 's winters geen verwarming no dig hebben. Het plan leek té fan tastisch om ooit werkelijkheid te worden. Toch komt de verwezenlijking van dit plan, dat vierendertig jaar geleden een fictie leek, met rasse schreden naderbij. Een „stad onder één dak", Snesjno- gorsk (sneeuwberg) zal in Sibe rië bij de Chantaika-rivier wor den gebouwd. De fundamenten zullen er nog deze maand worden geplaatst. De plaats, waar men gaat bouwen, ligt in een bijzonder koud gebied. De gemiddelde tem peratuur bedraagt er negen van de twaalf maanden 40 graden cel- cius onder nnl. Slechts tachtig dagen per jaar komt de tempera tuur er boven het nulpunt. De gehele stad zal met een rens- achtig dak u-orden afgedekt. De buitentemperatuur zal kunstma tig worden geregeld en op het niveau staan van die van het zo merse Moskon. Zelfs zon en scha duw worden er kunstmatig aan gebracht. De structurele vraag stukken zijn vanzelfsprekend zeer groot. Men moet bijvoorbeeld de stad bescherming kunnen bieden tegen stormen, die een snelheid van meer dan 200 kilometer per nur kunnen ontwikkelen. In de stad zal plaats zijn voor gezin nen mét kinderen. Er zullen on der meèr ook speeltuinen worden aangelegd. AMSTERDAM, 6 sept. De politie heeft gisteren een 42-jarige koopman gearresteerd, die ervan verdacht wordt in zijn woning op de eerste verdieping in de St. Antoniebreestraat hoek Nieuw- markt opzettelijk brand te hebben ge sticht. De gehele verdieping brandde uit. Volgens de politie, die een onderzoek naar de oorzaak instelde, is de brand onder verdachte omstandigheden ont staan. De man, die na moeilijkheden met zijn vrouw in totaal overspannen toestand verkeerde, ontkent de brand te hebben gesticht. AMSTERDAM, 6 sept. Gistermid dag kregen kleinkinderen, die bij hun grootouders in de Tuinstraat op bezoek gingen, op hun bellen geen gehoor. Toen men de woning op de tweede verdie ping binnenging, trof men de grootva der, de 75-jarige heer H. J. Buskens, levenloos op het toilet aan. De 60-jarige mevrouw Buskes lag be wusteloos op de vloer in de woonkamer. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar ter verpleging opge nomen. De haardkachel in de kamer was aan. De politie vermoedt, dat de bejaarde mensen door koolmonoxide zijn vergiftigd. Finland De Finse majoor van het leger Aimo Pajunen heeft in een arti kel in een Fins geïllustreerd weekblad de suggestie gedaan de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie het wereldmono polie van kernwapens te geven met het recht dit zo nodig te handhaven door fabrieken van kernwapens in derde lan den te bombarderen. (FNB). baltistan nZILALfi f "J** LAOA™ RAKISTAN AHNTSM 'saai KW. «ahtoN^ m LAMBARENE, 6 sept. (AFP.UPI) Een eenvoudig houten kruis, door Ai- bert Schweitzer zelf lang geleden ge maakt, duidt sinds gistermiddag zijn graf aan in Lambarene, aan de oever van de Ogowe, even onder de evenaar in Gabon. De assistenten van de zater dagavond op 90-jarige leeftijd overle den filantroop, medicus, theoloog en musicoloog, droegen hem zondagmid dag tijdens een eenvoudige plechtig heid ten grave. Htf rust naast de as van zijn in 1957 in Zwitserland over leden echtgenote Hélène Bresslau. Dr. Walter Munz, de 32-jarige Zwit serse arts, die volgens de wensen van Schweitzer diens taken zal overnemen in Lambarene, verklaarde, dat „Ie grand docteur" kalm en waardig af scheid had genomen van dit leven. Schweitzers enig kind, mevrouw Rhena Eckert, echtgenote van een Zwitserse orgelbouwer, was aan zijn sterfbed. Zij zal presidente worden van de Al- bert Schweitzer Stichting. Uit heel de wereld kwamen betui gingen van deelneming: van koningin Juliana en prins Bernhard, van presi dent De Gaulle, bondskanselier Erhard, Dean Rusk, kardinaal Feltin en vele anderen. In het bericht waarin radio- Moskou de dood van Albert Schweitzer bekendmaakte, werd deze geroemd als een der eerste geleerden van het wes ten die de uitbanning van atoomwapens hebben geëist. (Zie ook pagina 5i (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. T5332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam (Advertentie) Kwal iteitsrei n igen STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG '37 TEL. 84373 DAT WAS DAT KLEINE ZWARTJE VAN VORIGE WEEKf HALLO TOM, WIE WAS DAT KLE/NE BLONDJE WAAR IK 'E G/STERENMEEZ4GZ A-j, O, DIE... De mededeling van minister Chavan werd in het Indische parlement met grote geestdrift ontvangen. Herhaalde lijk werd hij tijdens het voorlezen van zijn verklaring door gejuich onderbro ken. Chavan deelde mede dat Indië de aanval had ondernomen om een Pakis taanse aanval op de Indische staat Pendsjaab voor te zjjn. Hoewel de mi nister geen details van de opmars ont hulde, menen welingelichte kringen in New Delhi dat het hoofddoel van de aanval de plaats Lahore is, op 25 kilo meter van de grens. De grensoverschrij dingen zouden hebben plaatsgehad bij Wagah, Khalra en Khem Karan. Vol gens net Pakistaanse persbureau zou den Indische vliegtuigen aanvallen heb ben uitgevoerd op Lahore en andere plaatsen in West-Pakistan. Het civiele luchtverkeer naar en van Pakistan is gestaakt. Inmiddels gaat in Kasjmir de strijd onverdroten verder. In de Pakistaanse hoofdstad is bekendgemaakt dat tank eenheden gisteren de belangrijke Indi sche post Jaurian hebben veroverd. De ze post beheerst de toegang tot de weg tussen New Delhi en Srinagar. Volgens de Pakistani zouden hun troepen echter al voorbij Jaurian dieper Kasjmir zijn binnengedrongen. Men rukt thans op naar Aknoer, tien kilometer naar het oosten. Daar zouden de Pakistaanse troepen een aanval kunnen onderne men tegen de belangrijke bergweg, welke Indië verbindt met zijn leger van ruim honderdduizend man in Kasjmir. Zowel Indië als Pakistan hebben gis teren kritiek geuit op de resolutie, die de Veiligheidsraad zaterdag; ten aan zien van de kwestie-Kasjmir heeft aangenomen. In de resolutie, die werd ingediend door de zes niet-permanente leden van de raad (waaronder Neder land) wordt aangedrongen op een on middellijke wapenstilstand. Van officiële Pakistaanse zijde is secretaris-generaal Oe Thant er van be schuldigd geen duidelijke voorstelling van zaken te hebben gegeven in zijn rapport over de oorzaken van het con flict over Kasjmir. Van Indische zijde wordt gezegd, dat de resolutie juist komt op het ogenblik waarop Pakistaanse troepen tot bijna twintig kilometer op Indisch grondgebied zijn doorge drongen. KARATSJI - „Het Chinese volk sympathiseert met en staat achter de rechtvaardige strijd van h"-t Kasjmirse volk tegen de tirannieke overheersing van Indië", zo heeft vice-premier Tsjen- Li van communistisch China gisteren verklaard tegenover verslaggevers in de Pakistaanse hoofdstad. Hij had tevo ren een gesprek van zes uur gevoerd met de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken Z. A. Bhoetto. PARIJS, 5 sept. (UPI) De politie in Parijs beeft gisteren meegedeeld dat de verleden week vermoorde barones Sylvaine Thybon de Courtry (34) in een drie jaar geleden geschreven dag boek heeft voorspeld hoe zij zou ster ven. Het met de hand geschreven dag boek een goedkoop schoolschrift maakt deel nit van een grote stapel brieven en dagboeken die momenteel door de politie worden bestudeerd. Volgens de politie had de ongehuwde barones in haar dagboek geschreven: „Ik zag mijn dood gisternacht in een droom. Mijn handen en benen zullen zijn vastgebonden en ik zal worden doodgestoken". Baron Gilbert de Courtry, de broer van het slachtoffer, is op weg naar Pa rijs. De politie was er in geslaagd con tact met hem te krijgen in de Zwit serse Alpen, waar hij vakantie hield. DEN BOSCH, 6 sept. In Vught is uit de auto van een arts een dok terstas met instrumenten ontvreemd. Daarin bevonden zich ook ampullen en andere medicamenten, waarvan een verkeerd gebruik een dodelijke afloop kan hebben. (Van onze verslaggever) BRUSSEL-AMSTERDAM6 sept. Een tragisch verkeersongeluk of opzet? Met deze vraag zit het onvermoeibare rechercheteam van hoofdinspecteur J. Vrijburg, nadat zaterdagmiddag in de Paleizenstraat van de Belgische hoofd stad een rode sportauto met een da verende klap te pletter reed tegen de pijler van een spoorwegviaduct. De man aan het stuur moet op slag dood zijn geweest. En die man was de 27- jarige Japanner Tabechie Okasaki, wellicht een sleutelfiguur in het onder zoek naar de afschuwelijke dood van Yutoka Kameda, van wie men nu vrij wel zeker aanneemt dat het lijk in de aiuminiumkoffer zijn stoffelijk over schot is. Gisteren zouden twee Nedenundse rechercheurs, die opnieuw naar Brus sel zijn gereisd, de jonge Japanner een verhoor afnemen. Hij zou het nó dige hebben kunnen vertellen. Want hjj was een van de weinige mensen met wie Yutoka Kameda reiaties onderhield. LONDEN, 6 sept. (UPI) Het in Peking verschijnende Volksdagblad heeft de Britse regering in een commentaar gewaarschuwd tegen het gebruik door de Amerikanen van de kroonkolonie Hong Kong in de Vietnamese oorlog. In het artikel onder de kop „waar schuwing aan de Britse regering", wordt gezegd dat de Britse regering het later zeker zal betreuren indien de Chinese waarschuwing in de wind wordt geslagen. „Door toe te staan dat de Amerika nen Hong Kong bij hun aanvalsoorlog in Vietnam betrekken worden de levens en de bezittingen van de inwoners van de kroonkolonie bedreigd", aldus het blad. Zaterdagmorgen was er al een op roep voor Takechie Okasaki, evenals Kameda vertegenwoordiger van een grote Japanse firma o.a. in fototoestel len. Okasaki bewoonde een flat in de Derkamerenlaan, vlakbij de deftige Avenue Ernestina, waar Kameda zijn woning had. Reeds had de Belgische po litie hem een verhoor afgenomen, maar zaterdag wilde de Nederlandse recher che een gesprek met hem hebben. Op het verzoek om naar het bureau van de gerechtelijke politie te komen rea geerde Okasaki met de opmerking: „Ik kan niet. Mijn auto doet het niet. Ik heb een lege accu." Okasaki is niet gekomen, maar reed 's middags met zeer hoge snelheid de snelheidsmeter in het autowrak wees later 110 km. aan door de Brusselse binnenstad om in de drukke Paleisstraat na een inhaal manoeuvre te verongelukken. Het weg dek was niet git." Eigenlijk is er ook geen aanwijsbare reden jrr, dij vrese lijke ongeluk te verklaren. Vandaar ook de aarzeling b(j de politic-autori teiten tussen verkeersongeluk of zelf moord. Wist Okasaki meer van de kof fermoord? Had hij namen kunnen noe men van andere relaties die Kameda onderhield? Vragen die nu, wat Oka saki betreft, onbeantwoord zullen blij- Een duidelijke tegenslag dus voor de hoofdinspecteur Vrijburg en zijn man nen, van wie er opnieuw twee naar Brussel zijn afgereisd om weer de ver schillende dossiers van de Belgische politie door te nemen en nn ook een kijkje te nemen in de flat van de met zijn rode NSU-Prinz verongelukte Oka saki. Net zoals men dat ook gedaan heeft in Kameda's woning, die eigen lijk veel meer leek op een kantoor. De kamers lagen er vol met textielmon- sters en dikke onderbroeken. Maar ook vond men er soortgelijke sportbroek- jes, als er ook een in de bewusie alu- mininmkoffer werd aangetroffen. Trouwens, over deze inmiddels ver zegelde woning heeft ook de 45-.iarige Kosuke Yguclu. die tot voor kort de functie van Kameda vervulde. thEins een der directeuren van de Nishiza- wa-ondememing, op het bureau Leid- seplein verteld. Hij arriveerde zon dagmorgen op Schiphol, waar hij door de politie-autoriteiten in allerijl en ongrijpbaar voor wachtende jour nalisten naar het bureau Leidseplein werd gebracht De heer Yguehi zal hier blijven tot het onderzoek in deze moordzaak is afgesloten. Hij heeft allerlei kenmer ken VEin Kameda aan de rechercheurs gegeven. Omdat hij ook zelf de functie van Europees vertegenwoordigd met als standplaats Brussel heeft bekleed, en daar bovendien Kameda heeft inge werkt, heeft hij veel kunnen vertellen wat in de praktijk de dagelijkse mg van zaken is geweest. De dagelijkse gang van zaken van de kleine Yutoka (Vervolg op pagina 5) DEN HAAG, 6 sept De heer Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Beatrix, is vandaag 39 jaar geworden. De viering van deze verjaardag ge schiedt in familiekring in kasteel Dra kes tyn, het verblijf van de kroonprin ses. (Advertentie) niet duur ure/ heerlijk Veranderlijke bewolking en plaat selijk enkele buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist Weinig wind. Aanhoudend koel weer. Dinsdag, zon: 6.01-19.14; maan: 18.31-1.33.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1