Vakantie- uitkering is geen extraatje Moeders DRIEMAAL DE 100.000 IN NAJAARSLOTERU Voor rokers met een eigen stijl GF GFF GOLDEN FICTION Kampioensploeg terug uit Madrid gulle GOLD FICTIO W.A.-verzekering Oorlog Indië- Pakistan Vier mensen bij oversteken van weg gedood Valse dollars in Amsterdam Nedvrachtschip met smokkelwaar: nu heroïne Vallende stenen doden mijnwerker Kloosterzusters in VS willen in eigen zaken meebeslissen Kloos toch tot voorzitterschap van NVV bereid Bond van Horeca- personeel prijst Caransa GOLDEN FICTION Aanvaller met gillen verjaagd én antwoord Bijstandivet Be jaardentehuis Ontslag MINISTERIE TOT BOZE BEJAARDEN Gouden Leeuw voor Luchino Visconti Straat Lombok Roemers9 opvolger Fischer-Dieskau getrouwd met Ruth Leuwerik Met het puur-witte mondstuk 31 Rijp, vol smaak en toch zacht Aalmoezenier Groenendijk leidt vormingswerk beroepsmilitairen DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 Daar ging ik dan met een kindnee héél duidelijk met mijn eigen vlees en bloed, achter op de fiets. Met een kriebel ter hoogte van mijn maag. Voor het eerst een kind naar school brengen. Naar de kleuterschool. En ik bedacht hoeveel ochtenden dat kind nog naar school zal moeten. Jaar in, jaar uit. Hoe het opgevoed en geleid en beleerd en geleerd zal voorden door een hele stoet vreemde mensen. Hoe ik nog maar een heel klein moederlijk vingertje in de onderwijspap zal hébben. Ik vroeg me af, hoe dat bloed je daar achter op de fiets rea geren zou. Of hij het prettig zou vinden, of hij me zou missen. Maar hij kon me best missen. Stapte heel zwierig en flink de klas in. Eén achteloze zwaai met zijn hand en hij was opgeslokt door een menigte kleine mensjes. Huilende mensjes, bedeesde mensjes. En buiten stonden de moeders. Met een traan in hun oog of een traan in hun hart. Ze zwaaiden, zwaaiden nóg eens en stapten met tegenzin op hun fiets. Reden door de stille straten naar een stil huis. Ze belden elkaar op. ,JHoe ging het ,$til hè?" „Wïlbert heeft toch zo gehuild, hij gat te snikken." „O nee, die van ons deed heel stoer." „Ik ben er nog eens langs ge reden, maar hij huilde nog en toen ik net thuis kwam," zei mijn vriendin „toen kreeg ik het zélf ook even te kwaad." Zij ook, dacht ik. „Ik héb maar gauw koffie ge zet, ik had het wel gedacht hoor, hij is het liefst bij mij." De mijne niet, dacht ik, die Wou zo graag. Ik drentelde door het huis en niemand kwam er een snoepje vragen, niemand vroeg, waarom ga je dood? Waarom moet kof fiewater eerst koken? Waarom krijgen wij nou geen babytje? De ochtend was lang en stil en leeg. Eindelijk tegen twaalven. Daar fietsten de moeders de straat uit. De kinderen krioelden op het pleintje voor de school. ,fHoi mam," een gil boven het lawaai. Een zwaai van een arm. Mijn zoon. Geen vlug naar mij toerennen. Geen armen om mijn hals, niet dat stralende van wat fijn dat je er bent. Niet voor mij. En ik vertélde mezelf hoe fijn het is, dat hij zo makkelijk went. „Vond je het leuk? Wat heb je gedaan? Fijn gespeeld?" Hij zei 'niet veel. Alleen: „Waarom mag ik vanmiddag niet naar school?" „Omdat het woensdag is, dan héb je vrij." Na uren kwamen de verhalen. „Ik héb met blokken gespeeld en d'r was een kindje en dat had in zijn broek gedaan en.en.ik heb héél eventjes gehuild." „Ge huild? Waarom?" Ik vroeg het ''net spanning. ,(Nou.eh.om dat het zo lang duurde, omdat ik niet naar huis toe mocht." Ik héb hem even geknuffeld. ra zijn tranen en het blijde sprongetje van mijn moederhart. ELLEN. W80L» CIGARETTI :/um FILTER CIGARETTES Exclusieve melanges van pure ongesausde tabakken EEN LAURENS PRODUKT Met niet minder dan zes bekers keerde de Nederlandse honkbal- ploeg terug van het toernooi om de Europese kampioenschappen in Spanje. In de wachtkamer van Schiphol de bekerwinnaars vln.r. coach Glenn Gostick (beker voor de beste coach van het toernooi), Boudewijn Maat (beste eerste honkman), Wim Crouwél (beste catcher), Herman Beidschat (bes te pitcher), aanvoerder Hanny Urbanus met de beker van de Europese titel en Hamilton Ri chardson (beste all rounder). Al leen de beker voor de beste slag man ging naar de Italianen. O DEN HAAG, 7 sept. Vakantie-uit keringen zijn een deel van het loon. Het is daarom redelijk, dat eventuele v'akantie-uitkeringen bij sociale renten ftls de AOW eveneens een onderdeel v.an die renten vormen. Aldus de reac- jie van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid op de veront waardiging in organisaties van bejaar den over de mening van minister Veld kamp, dat het geld voor een vakantie- "itkering voor AOYV- en AWW-ers en van trekkers van de Interimwet Inva- 'iditeitsrente gehaald zou moeten wor den uit de jaarlijkse aanwas van de AOW enz. tengevolge van de automa tische aanpassing aan de stijging van de levensstandaard. Van de zijde van het ministerie werd er met nadruk op gewezen, dat ha&TIe, 7 sept. Op het inter- hiaai^ filmfestival van Venetië is Leem,? 8 hoofdprijs, de „Gouden de fiiLvai?, -Marcus", toegekend aan sterr«? -Aaghe stelle dell'orse" (Vage Laan so aan- firmament) van de Ita- VolnihQi,reglsseur Luchino Visconti. De Loofrtï-o, voor de beste vrouwelijke Annie r-; naar de Franse actrice ïrois r,v'rau .voor haar optreden in °nl r-A? hres a Manhattan van Mar- VjT;, De Japanner Tsjiro Mifoene helllke K~?Ipil?eker voor de beste man- hige" fR u voor z«n ro- in „Aka- sawa r?ar arossa) van Akira Koero- gine 'naar Spc-C e pr,Js va» de jury t'an de uf ivrf1™6011 v?n de woestijn" Luis Rim, e3aco werkende Spanjaard •ïaar" vU"UeJ e" naar ,-Ik ben twintig Krijs v^! deRus Marloen Koetziv. De tverd wLÏi1 heste eerste werkstuk van di r8,? eS^aaS. ?e film .Trouw" de Rus Pjotr Todorovska. geen andere weg open staat. Een extra vakantie-uitkering van vier pro cent zou ofwel 150 miljoen uit de al gemene middelen vergen ofwel een premieverhoging der volksverzekerin gen van 0,5 procent. Omdat er nood zakelijker voorzieningen zijn die een beroep op de totale premielast zul len doen, zoals de verzekeringen te gen zware geneeskundige risico's en blijvende arbeidsongeschiktheid, kun nen de algemene middelen noch de totale premielast met een vakantie uitkering worden belast. Het is, aldus het ministerie, een mis verstand te menen, dat welke vakan tie-uitkering ook een extraatje zou zijn. Op de lonen is aanvankelijk twee, la ter vier procent vakantie-uitkering ge komen als onderdeel van de ruimte, die er in bepaalde jaren was voor een algemene loonsverhoging. Deze reser vering geldt dus alleen in het jaar dat zij wordt ingevoerd ten lasts van een totale loonsverhoging. Daarna is zij echter een verworvenheid. Ditzelfde zou het geval zijn, indien een percen tage van een komende aanpassing van de sociale verzekeringen aan de loon index voor vakantie-uitkering zou wor den gereserveerd, zoals minister Veld kamp in zijn adviesaanvraag over de ze materie aan de SER heeft voorge steld. 77 99. MELBOURNE, 7 sept. (Rtr.) Australische douanebeambten hebben gemeld dat zij hier ongeveer twee kilo heroïne hebben gevonden aan boord van het ruim 5000 ton metende Nederlandse vrachtschip Straat Lombok, dat voor de derde keer in tien dagen werd door zocht. Tien dagen geleden zouden heroïne en opium ter waarde van ruim 160.000 gulden zijn aangetroffen aan boord van de Straat Lombok, die toen in Sydney voor anker lag. Vier dagen later vond men transistorradio's met een totale waarde van ruim 136.000 gulden. In Syd ney kon het onderzoek niet worden af gesloten omdat een ruim nog vol goede ren lag. Dit ruim werd verzegeld en toen het schip in Melbourne arriveerde vonden douanebeambten daar de heroï ne plus nog 150 horloges ter waarde van rond 20.000 gulden tussen de kisten thee. ECHT, 7 sept. In een Belgische kolenmijn te Waterschei is gistermid dag de 42-jarige mijnwerker W. Kem pen uit Echt door vallend gesteente gedood. Hij was ondergronds werk zaam met tien collega's toen een ge deelte van een gang instortte. DEN HAAG, 7 sept. De najaars loterij 1965, die gisteren begon, is de grootste die tot nog toe in ons land werd gehouden. Een miljoen loten van vijf gulden per stuk worden aan de man gebracht. Naast de 670 prijzen van 25 tot en met 10.000 gulden worden bedragen van 25.000 en 50.000 gulden uitgeloot, terwijl drie keer de hoofdprijs van honderdduizend wortlt toegekend Dit heeft de heer A.M. Bergers, di recteur van de stichting uitvoering fi nanciële acties te Rotterdam hier gis teren meegedeeld. De belangstelling voor de loten is zo groot, dat gisteren om elf uur reeds 200.000 loten waren verkocht. De loterij wordt gehouden ten bate van de stichting Fondsenwervingsakties Volksgezondheid en het Koningin Julia- nafonds, twee overkoepelende organen voor organisaties op het gebied van de bestrijding van reumatiek, polio, tuber culose, kanker en astma, voor het Rode DENVER, 7 sept. (KNP) Afge vaardigden van de 180.000 kloosterzus ters in de Verenigde Staten hebben met alle stemmen voor een resolutie aange nomen, waarin zij verklaren een stem te willen hebben in de besluitvorming in het topbestuur der Kerk betreffende het kloosterleven der zusters. Zij heb ben deze resolutie doen toekomen aan de bisschoppen van de V.S., aan de congregatie voor de Religieuzen in Rome en aan het Vaticaans Concilie. De zusters kwamen tot haar' besluit op het vjjf dagen durende congres, dat leidende figuren uit de verschillende Amerikaanse congregaties en orden in Denver hebben gehouden. Zuster Mary Luke, auditrice bij het Concilie en pre sidente van de conferentie, verklaarde namens meer dan 400 kloosteroversten in de V.S.. dat de kloosterzusters er het grootste belang aan hechten, dat „vrouwen een stem hebben bij de tot standkoming van de haarzelf betreffen de reglementen". Zij beklemtoonde dat de resolutie der kloosterzusters van gro te betekenis is en met respect dient te worden aangehoord. Overigens zei zij „zeer optimistisch" te zijn over de goe de ontvangst van de resolutie. AMSTERDAM, 7 sept. „Het ver- bondsbestuur van het N.V.V. heeft zich gisteren opnieuw beziggehouden met de kandidaatstelling voor het voorzitter schap. De heer A. H. Kloos, tweede voorzitter, heeft het verbondsbestuur meegedeeld dat hij onder de bestaande omstandigheden bereid is op zijn aan vankelijke weigering tot aanvaarding van een kandidatuur terug te komen. Het verbondsbestuur heeft daarvan met genoegen kennis genomen en be sloten de heer Kloos kandidaat te stel len voor de functie van voorzitter van het N.V.V. De huidige voorzitter de heer D. Roemers zal 23 oktober a.s. op een bijzondere congres alhier af scheid nemen. UTRECHT, 7 sept. Naar aanlei ding van de sluiting van café Marcel (vroeger Rutecks en nog eerder Heek) aan het Amsterdamse Rembrandtplein schrijft „Ons Orgaan" van de „Neder landse Bond van Hotel-, Café- en Res- taurantpersoneel", dat het een geste van de heer Caransa bijzonder op prijs stelt. Het gaat hier om een extra uit kering aan werknemers die langer dan vijf jaar in dienst van het bedrijf zijn geweest, van vijftig gulden per dienst jaar met een maximum van 650 gul den. Naar schatting is hiermee een be drag van veertien- tot vijftienduizend gulden aan extra schadeloosstelling ge moeid. De bond waardeert dit gebaar temeer, daar de werknemers, nadat de heer Zwolsman het bedrijf aan de heer Caransa had verkocht, maar tien maan den bij deze laatste in dienst zijn ge weest. „De heer Caransa heeft hier mee meer goodwill gekweekt dan hij misschien vermoedt," aldus het blad. - Kruis, de kruisverenigingen, de Fede' ra tie voor de Geestelijke Volksgezond heid en voor de bevordering van de revalidatie, voor algemeen maatschap pelijk werk, bejaardenwerk, kinderbe scherming, reclassering, jeugdzorg, geestelijk-hygiënisch maatschappelijk werk en maatschappelijk werk voor lichamelijk gehandicapten. Vertegenwoordigers van de twee ge noemde overkoepelende organen spra ken er op de persconferentie hun vol doening over uit dat nu een bundeling tot stand is gekomen voor het werven van fondsen voor de sectoren volksge zondheid en maatschappelijk werk. De bundeling levert een niet onbelangrijke besparing van koster, op b(j de orga nisatie van de loterij. De nood bij de vele nationale instellingen op het ter rein van de volksgezondheid en het maatschappelijk werk is zeer groot. Niet alleen is alles veel duurder ge worden, maar ook nemen de proble men in omvang toe doordat de bevol king groeit en de gemiddelde leeftijd hoger wordt. 'Over de loterij deelde de heer Ber gers nog mee, dat ook halve en kwart loten verkrijgbaar zijn, respectievelijk voor 2,50 en 1,25 gulden. De loten zijn overal verkrijgbaar, bij particulieren, bij winkeliers en bij verkoopadressen van de staatsloterij. Deze week en in de tweede week van oktober wordt huis- aan-huis een krant van de najaarslo terij 1965 verspreid. De trekking ge schiedt op 10 november en de uitslag wordt op 15 november bekendgemaakt. ZüRÏCH, 7 sept. (UPI) De beroem de Duitse bariton Dietrich Fischer- Dieskau is in het huwelijk getreden met de filmster Ruth Leuwerik. Voor Fischer-Dieskau (40 jaar) was het het tweede huwelijk zijn eerste vrouw, de violiste Irmgard Popper, overleed twee jaar geleden (Advertentie) '/////////nmmfnn/MWfnnffz/f/f/m ////mmtmt v/utnm (Van onze correspondent) LEIDEN, 7 sept. Door luidkeels te gillen en zich hevig te verzetten heeft gisteren een 34-jarige hoofdleid ster van een Leidse kleuterschool op de Zoeterwoudsesingel een :iog onbekende aanvaller de schrik op het lijf gejaagd. De man die zij tegenover de politie vrij nauwkeurig als een ongeveer 19-jarig nozemtype kon beschrijven, was haar reeds enige tijd gevolgd van de Hoge Rijndijk. Op de donkere Zoeterwoudse singel greep hij haar plotseling beet, waarschijnlijk om haar tas te grijpen, waar ongeveer 200 gulden in zat. De man koos het hazenpad. (Van een speciale verslaggever) SCHIPHOL, 7 sept. Het Neder lands honkbalnegental, dat in het af gelopen weekeinde het Europese kam pioenschap te Madrid won, is gister middag op Schiphol teruggekeerd. De ploeg werd verwelkomd door een grote schare belangstellenden. Onder hen wa ren alle bestuursleden van de KNIIB, die op dit ogenbUk in Nederland zijn: de heren L. Visser, J. Sibille en J Hartog. De heer Visser voerde als eerste op een korte huldigingsbijeenkomst het woord. Hij gewaagde van de grote vooruitgang van het Nederlandse honk bal ten opzichte van het buitenland, dat een stilstand vertoont. Vroeger was Ne derland bekend om zijn sterke defen sie, tegenwoordig wordt onze aanval bijzonder gevreesd, aldus de heer Vis- ser- j Over en weer werden vriendelijke woorden gesproken, waarbij het af scheid van coach Glenn Gostick cen traal stond. De Amerikaan keert van daag naar de Verenigde Staten terug. Als dank ontving hij een fraai boek werk. Voor Han Urbanus was het de laatste maal, dat hij als actief speler met een honkbalploeg, die Europees kampioen is geworden, op Schiphol te rugkwam. In Madrid had het bestuur van de honkbalbond hem reeds een prachtige zilveren schaal overhandigd. Gisteren voegde Leo Kops daar namens de spelers nog enige cadeaus aan toe. loaatf Vraag: M. A. O. te S.: Mijn zuster en ik wonen samen. Wij zijn niet gehuwd of gehuwd geweest. Worden wij tot alleenstaanden gerekend? Mijn zuster is sinds kort 65 jaar dus komt zij in aanmerking voor A.O.W. Daarnaast ontvangt zij een klein pensioen en ouderdomsrente teza men een inkomen van 3046,- per jaar. Komt zij met dit inkomen in aanmerking voor de bijstan-dwet? En komt zij in aanmerking voor De vrijstelling in luister- en kijkgelden Antwoord: Uw zuster en U worden tot de alleenstaanden gerekend. Het feit dat U samenwoont levert bij de berekening van het zuiver inkomen op dat U beiden ieder de helft van het huishuur moet be talen. Hetzelfde geldt voor andere kos ten voor gemeenschappelijk gebruik. Bij het berekenen van de norm voor de bijstand geldt dat wanneer het bedrag van bijstand hoger is dan het eigen in komen, dan is dat eigen inkomen vat baar voor aanvulling via de bijstandwet. In iedere gemeente gelden weei andere normen. In de gemeente Schiedam ligt deze norm op 41,50 per week plus zie kenfonds en huishuur. Komt men met het eigen inkomen boven dit bedrag dan komt men niet in aanmerking voor bij stand. Een en ander is sterk afhankelijk van de gezinssituatie en de omstandig heden waarin men leeft. U kunt daarom het beste eens informeren bij de Ge meentelijke sociale dienst in Uw woon plaats. vrijstelling luister- en kijkgelden? ligt voor ongehuwden aan een norm van 59,50 weekinkomen gebonden. Ook hiervoor geldt indeling in een bepaalde klasse en gezinsomstandigheid. Voor na dere informatie dient U zich te wenden uapj9gi(f!H ua -rajsmq ';suaia op 10} in Rotterdam. Vraag: A. d. C. te R.: Mag ik van U weten of het juist is dat aan de Slinge in Rotterdam zd. een bejaar dentehuis wordt gebouwd, en mag ik tevens weten waar ongeveer en wan. neer dit tehuis in gebruik wordt ge nomen? Antwoord: Aan de Slinge ter hoogte van de nieuwe kerk, Zuidwijk, wordt mo menteel een R.K. Bejaardentehuis ge bouwd. Genaamd: H. Joachim en Anna. Onvoorziene omstandigheden m de bouw voorbehouden hoopt men dit tehuis uauumj aj ipiuqaS ui 9961 ïunf/iaui ui nemen. Vraag: J.F. te H.: Ik ben vanaf 1963 werkzaam bij één werkgever als administrateur. Wegens reorga nisatie van het bedrijf werd mjj ont- slag aangezegd. Hiermee ben ik het niet eens. Wüt U de volgende vra gen beantwoorden? a. Vakantie is door mij dit jaar nog niet opgenomen, hoeveel mag ik van 28 augustus a.s. af terugrekenen? Antwoord: Als U werkt onder C A.O dan staat in deze overeenkomst aange geven hoe ontslag en vakantie geregeld wordt. Aangenomen dat er geen sprake is van C.A.O. geldt voor U de regeling B.B.A. (het bijzonder besluit arbeids- Vrijen voer deze rubriek riehte men aan de Redactie van one blad (met In de linkerbovenhoek der enveloppe ..Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men boude ar nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. verhoudingen). U hebt dan recht op één week vakantie met behoud van sa laris en een aantal snipperdagen ge- lijk aan het aantal dagen waarop door u gemiddeld per week wordt gewerkt. Bij een vijfdaagse werkweek zou dit voor U neerkomen op zeven dagen plus vijf snipperdagen. Vraag: b. Heb ik nog recht op de uitkering ineens. Zo ja. Hoeveel? Antwoord: Blijkens de publikatie, 2 ju li 1965, blad 124 van de Staatscourant is het de werkgever toegestaan een uit kering van 2 procent te doen aan werk nemer. Werkgever is hiertoe echter niet verplicht. Men kan dus ook niet spre ken van recht hebben op deze uitkering. Vraag: c. Daar ik het ontslag niet aanvaardde is er een minder pretti ge sfeer tussen werkgever en mij ontstaan. Mag werkgever mij een ge tuigschrift weigeren? Antwoord: Ongeacht de verhoudingen tussen U en werkgever in het persoon lijke vlak is de werkgever verplicht U een getuigschrift te geven als U daarom verzoekt. In het getuigschrift dient de duur van het dienstverband, de werk- capaciteit en de werkresultaten alsme de de reden van ontslag genoemd te worden. Vraag: d. Tot welke instantie moet ik mij wenden voor het in aanmer king komen voor werkeloosheidsuit kering als ik na het beëindigen van het dienstverband nog een passende werkkring heb gevonden? Antwoord: Voor een uitkering krach tens de werkeloosheidswet dient u zich als werkzoekende te laten inschrijven bij het Gewestelijk arbeidsbureau in Uw woonplaats. Daarna dient U zich 25-uur na het beëindigen van het dienst verband te melden bij de bedrijfsvere niging van Uw laatste werkgever. Vraag: J. O. te V.: Wanneer iemand all-risk verzekerd is voor de brom mer plus een W.A. verzekering van 250.000,- met een eigen risico van 25,-. Moet hij dan toch zijn eigen verzekeringsmij, bij een aanrijding in kennis stellen van de aanrijding ook wanneer zijn onschuld vast staat? En waarom betaald de verze keringsmij van de veroorzaker het eigen risicobedrag van 25,- niet. Antwoord: Bij verzekeringsmaatschap pijen bestaat de onderlinge verreke ningsafspraak. Daar nooit van te voren te bepalen is bij een proces verbaal oi aangeredene geheel vrij is van schuld is het nuttig aan de eigen maatschappij opgave te doen van de aanrijding en de geleden schade. Krachtens het verreke ningsakkoord wordt de schade dan bij onderling overleg tussen maatschappij en geregeld. Het eigen risico is een zaak van voor- waarde waarop de verzekenngsinaat- schappij een verzekering aangaat. Dit eigen risico is gebruikelijk bij iedere verzekeringsmij. Betaalt verzekering van veroorzaker de schade uit dan laat zij aan tegenpartij de vordering van vijfentwintig gulden eigen risico bij een W.A. verzekering, plus casco verzeke ring. De normale W.A. verzekering zon der meer kent geen 25- eigen risico. Vervolg van pagina 1) dische en Pakistaanse VN-afgevaar- digden werden in de gelegenheid ge steld het woord te voeren, hetgeen uiteraard resulteerde in het uiten van beschuldigingen over en weer. Van Pakistaanse zijde werd de In dische „agressie" vergeleken met dia van Hitier, „die ook nooit om een excuus verlegen zat". Indië beschul digde Pakistan van een „lang tevoren voorbereide agressie om geheel Kasj mir te veroveren". De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Deem Rusk, hesft gis teren bij de Pakistaanse en Indische ambassadeurs in Washington krachtig aangedrongen op aanvaarding door beide landen van een bestand onder VN-toezicht. De Amerikaanse regering meent dat een echte oorlog tussen Pa kistan en Indië „tot een ramp" zou kunnen leiden. In ieder geval is het wel duidelijk dat de gehele situatie in Zuidoost- Azië er drastisch door zou kunnen ver anderen, niet het minst door de houding van communistisch China, dat de zijde van Pakistan heeft geko zen. Volgens sommige berichten is de kans niet denkbeeldig dat de Chinezen binnenkort hun aanvallen op het Indi sche grensgebied zullen heropenen. In dië zou dan in een wel buitengewoon moeilijke situatie komen te verkeren. UTRECHT. 7 sept. Gisteren is de tweejarige Christa Pieneman om het leven gekomen, nadat zij in de Vijge boomstraat onder een auto was geko men. Het meisje stak plotseling de straat over. juist voor een auto. Deze kon het kind niet meer ontwijken. Het meisje werd naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. Bij aankomst bleek zij al te zijn overleden. DRACHTEN De zeventienjarige Jan van der Harst uit Siegerswoude i» toen hij hier met zijn bromfiets Rijks weg 43 overstak, door een uit de richting Groningen naderende auto gegrepen en op slag gedood. De jongen was op weg naar school. ZEIST Bij het per fiets oversteken van de Nieuwe Provinciale weg in Den Dolder, is de 77-jarige mevrouw E. Schuitema-Cordes gisteren aangereden door een personenauto, bestuurd door de negentienjarige A. G. uit Bussum. Mevrouw Schuitema liep een schede'- basisfractuur op en overleed ter plaatse. LINNE In het ziekenhuis te Roer mond is gisteren de 82-jarige heer J Cleutjens uit Haelen overleden aan de gevolgen van een ongeluk dat hem zon dagavond overkwam. Hij werd toen bij het oversteken door een personenauto aangereden op de Napoleonsweg in zijn woonplaats. AMSTERDAM, 7 sept. Bij een sou venirzaak en een fotozaak in de bin nenstad heeft een Frans sprekende man gisteren valse. 20 "SA-d ollarbi ljetten aangeboden. Hij kocht kleine artikelen als Volendammer poppetjes en derge lijke en ontving Nederlands wisselgeld terug. Op de groene biljetten staat aan de voorzijde de beeltenis van president Jackson en aan de achterzijde het Witte Huis. Alle biljetten dragen het serienummer 1950 D en de nummering 3230... afgesloten met de letter C. Op de rechtervoorzijde staat G 209 en op de achterzijde rechts van het Witte Huis de cijfers 986. Ze zjjn aangeboden door een enigszins gezette, circa dertigjarige man, Noord afrikaans type. Hij was vergezeld van een tweede man met een snor die bui ten bleef staan. NIJMEGEN, 7 september, Met in- fang van 1 oktober zal aalmoezenier P. C. Groenendijk zijn functie als direkteur van de katholieke militaire vormingscentra „Waalheuvel", in Wes terhelling bij Nijmegen verlaten om de leiding van het vormingswerk van be roepsmilitairen op zich te nemen. Tijdens het recente nationaal beraad van de hoofdlegeraalmoezeniers is beslo ten deze nieuwe figuur in het leven te roepen. Met ingang van die datum zal aalmoe zenier drs. L. Thomas worden belast met de dagelijkse leiding van de beide vormingscentra. Aalmoezenier Groenen dijk blijft in Nijmegen wonen. KRUISWOORDRAADSEL 12t)46S<o9 10 Horizontaal: 1. met acht, plan; 2. sport gebeurtenis; 3. vaartuig, plaats in Utrecht; 4. grassoort, versterkte stad; 5. gebied, voegwoord; 6. gesteente, kledingstuk; 7. ontkennend voegwoord, bedrog; 8. kant van schip, onderwijsrichting, vulkaan: 9. ver trekken; 10. zoon (Arab.), stad op de Bal kan; 11. drukte, landbouwwerktuig Verticaal: 1. zwaarmoedig; 2 blazen van de wind, voorvoegsel; 3. vastleggen van schip. Engels voegwoord; 4, ten bedrage van, groot succes; 5. hert. gewapend gelei de; 6. zoon van Jakob, cel: 7. onmetelijk, Ierland; 8. vorm van vermaak, eerbied; 9. onderscheidingen; 10. Duitse stad. warm (Ind.). Oplossing can 6 september 1. demi; 2. misère; 3. regime; 4. merode; 5. degene; 6. Nepal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5