Opzij Mandement I Mandement II Mandement III Vreugde over verklaring Episcopaat Lidmaatschap NVV is niet meer verboden Roemers: Grievend onrecht weggenomen K.L.M. wijzigt diensten naar Verre Oosten Gebalde vuisten tot besluit van Feijenoord - Real Ontmoeting Johnson en Paus niet onmogelijk Moeder en kind na uitspraak in kort geding spoorloos Wanhopige vader roept hulp van de politie in u Toenemende vrees voor interventie van Peking NEDERLANDSE BISSCHOPPEN: CITR0ËN HOOGEVEEN N.V.VAN LENT JANINE DAC0STA Bejaard echtpaar dood door kolen dampvergiftiging; cfaocoladedtomfc Schijn opgeheven Aanhoudend koel MIJ MAAR o DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32147 Vil n het n icu wv caramels (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 9 sept. Met grote vreugde en instemming heeft poli tiek en maatschappelijk Nederland kennis genomen van de verkla ring van het Episcopaat, dat het verbod op straffe van weigering van de sacramenten lid te zijn van het NW is ingetrokken. De voor zitter van het NW, drs. Roemers, die het afgelopen jaar tot twee maal toe in het openbaar op de op heffing van het verbod heeft aan gedrongen, heeft in een verklaring zijn blijdschap over het wegnemen van een „grievend onrecht" uit gesproken. De NIEUWE OPEL KADETT 1966 vanaf heden bij ons geëxposeerd. Politie en suppoosten moesten er aan te pas komen om een einde te maken aan de vecht partij tussen spelers van Feijen oord en Real Madrid. Leon Silverman verlaat opge lucht het Paleis van Justitie na de uitspraak in het kort geding. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 50 cent Der mttllmafaf. hoogte Omroepeu 20 cent pei •nilhmeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 ceni oei week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. De eerste opmerking, waartoe het bisschoppelijk communiqué aanleiding geeft, betreft zijn schijnbare vaag heid. Bij oppervlakkige lezing zou n.l. de indruk kunnen ontstaan, dat de opheffing van verbodsbepalingen en sancties uitsluitend het N.V.V. be treffen en dat b.v. het lezen van so cialistische bladen of het regelmatig luisteren naar de V.A.R.A. impliciet voor katholieken verboden blijven. Wie echter nauwkeurig toeziet, merkt al spoedig, dat de zinnen „zodat wij van mening zijn de destijds uitge vaardigde verbodsbepalingen en sanc ties (men lette op het meervoud - Hfdred.) te kunnen opheffen. Hetgeen wij bij deze doen" niet uitsluitend op het N.V.V. betrekking hebben. Het kan dan ook niet anders of de bis schoppen beogen met deze categori sche uitspraak een herroeping van de bepalingen, die in het Bisschoppelijk Mandement van 1954 in het bekende hoofdstuk Hl, paragraaf 49 over „N.V.V. en socialistische verenigingen" Werden uitgevaardigd. Letterlijk heette het daarin: „Wij blijven daarom van oordeel, dat het voor een Katholiek ongeoor loofd is lid te zijn van socialistische verenigingen, zoals het N.V.V. en de daarbij aangesloten verenigingenof regelmatig socialistische vergaderingen te bezoeken, regelmatig de socialisti sche pers te lezen of regelmatig de V.A.R.A. te beluisteren. Wij handhaven de bepaling, dat de heilige Sacramen ten moeten geweigerd worden en, als hij zonder bekering sterft, ook de kerkelijke begrafenis aan de Katho liek, van wie bekend is, dat hij lid is van een socialistische vereniging, of dat hij, zonder lid te zijn, toch gere geld socialistische geschriften of bla den leest of socialistische vergaderingen bijwoont." Heze stringente verbodsbepalingen v<l0r Katholieken zijn nu herroepen, want anders zijn de meervoudsvor men in het huidige communiqué on verklaarbaar. Men mag dus lid zijn van socialistische verenigingen zoals het N.V.V. Men mag regelmatig socia listische vergaderingen bezoeken, re gelmatig de socialistische pers lezen of regelmatig de V.A.R.A. beluisteren. Men dient echter wel te beseffen, dat het intrekken van de bisschoppelijke verbodsbepalingen en de daarbij aan gegeven sancties niet mag worden uit gelegd als een aanbeveling. Integen deel, ook in dit jongste communiqué dringen de bisschoppen onverbloemd aan op „behoud en bloei van de eigen Katholieke sociale organisaties". Daar toe zijn noch het bezoeken van socia listische vergaderingen, noch het lezen van socialistische bladen, noch het regelmatig luisteren naar de V.A.R.A. geëigende middelen. Verheugend in deze nieuwe benade ring van socialistische verenigingen is Vooral de bisschoppelijke argumenta tie. Zij trekken hun verbodsbepalingen en sancties niet alleen in, „omdat in het huidige N.V.V. de opvattingen met betrekking tot Kerk en godsdienst vepl milder zijn geworden" (want over die vermildering sinds 1954 zou een discussie mogelijk zijn), maar ook omdat „in de Nederlandse Katholieke gemeenschap de persoonlijke bele ving van de eigen overtuiging sterker is geworden", waardoor „een meer open houding tegenover hen, die de Katholieke visie niet zijn toegedaan" mogelijk werd. Als men dan verder nog leest dat zjj „volledig begrip heb ben voor de wenselijkheid of zelfs de noodzaak van een nauwe samen- Werking tussen de sociale organisaties Van verschillende richtingen", dan vijst het beeld op van een pluralisti sche samenleving, waarin de bisschop- Pen de eigenstandige taak en (om met Öuijtendijk te spreken) de zelfbepa- lende zelfverantwoordelijkheid van de Katholieke leek erkennen. In die zin toidt dit korte communiqué een hieuw tijdvak in. Daarom betreuren wij het, dat in bet bisschoppelijke communiqué geen Aandacht is besteed aan paragraaf 52 Jan het Mandement van 1954, waarin bet lidmaatschap van de P.v.d.A. Weliswaar niet op straffe van sancties Werd verboden, doch waarin de bis schoppen steun aan deze politieke or ganisatie toch met zoveel klem af wijzen, dat zij de Katholiek die wel voor deze partij kiest voor ernstige gewetensconflicten plaatsen. Een mildere benadering van ook dit vraagstuk zou de eigen verantwoorde lijkheid van de Nederlandse Katho lieken nog scherper hebben doen uit komen. Wij menen immers, dat daar- «oor nog duidelijker „de sterkere per soonlijke beleving van de eigen over tuiging" zou zijn gebleken en boven dien, dat de verklaring dat men „met minder bezwaar kan komen tot een ontmoeting met de levensopvattingen van anderen", indien zij ook op het KATHOLIEKEN MOGEN LID ZIJN VAN NVV (Van onze verslaggevers) UTRECHT, 9 sept. De bisschoppen van Nederland hebben zich beraden of de sancties, die in vroeger jaren (Mandement 1954) zijn gesteld op het lidmaatschap van bij het Nederlands Verbond van Vakverenigingen (N.V.V.) aangesloten vakbonden al dan niet moeten worden gehandhaafd. In een van daag verschenen communiqué zetten zij als volgt hun standpunt uiteen: „Zander dat wij een uitspraak willen doen over de inhoud van het hedendaag se socialisme in ons land, stellen wij met voldoening vast, dat in het huidi ge N.V.V. de opvattingen met betrek king tot Kerk en godsdienst veel milder zijn geworden en dat een duidelijk stre ven naar een betere verstandhouding daar aanwijsbaar is. Anderzijds werd in de Nederlandse katholieke gemeenschap de persoonlijke beleving van de eigen Overtuiging ster ker. Dit kon gepaard gaan met een meer open houding tegenover hen, die de katholieke visie niet zijn toëgedaan. Zonder eigen overtuiging op te geven, kan men daardoor met minder bezwaar komen tot een ontmoeting met de le vensopvatting van anderen. Door deze ontwikkelingen is de situa tie van vroeger jaren duidelijk gewij zigd, zodat wij van mening zijn de des tijds uitgevaardigde verbodsbepalingen en sancties te kunnen opheffen. Het geen wij bij deze doen. Wij wensen echter vast te stellen, om ten deze elk misverstand uit te sluiten, dat wij door bovens' ande ver klaring in geen enkel opzicht de waar de bedoelen te verkleinen van de ka tholieke sociale organisaties, en in dit verband dus met name van de katholie ke vakbonden en vakcentrale der werk nemers. Wij blijven van mening dat de katholieke sociale organisaties van groot belang zijn, en wel om de volgen de redenen. Vooreerst zijn bij het huidige beraad binnen de katholieke kerk over haar plaats in en haar bindingen met de aardse werkelijkheid twee dingen duide lijk naar voren gekomen. Enerzijds wil de Kerk de wereld ten volle ernstig nemen en de eigen wetmatigheid er van volledig respecteren. Anderzijds moet zij echter oók stellen, dat haar gelovige visie op het menselijk leven voor de christen belangrijke inspiratie en oriëntatie inhoudt voor de opbouw van een volop leefbare, menselijke sa menleving. Voor het uitdragen en het tot gelding brengen van deze visie zijn de katholieke sociale organisaties een belangrijk middel. Vervolgens menen wij te mogen wij zen op de uitstekende staat van dienst van de katholieke sociale organisaties. Zij behartigen immers niet alleen de sociaal-economische belangen in beperk te zin, maar zij geven ook vorming en voorlichting, bijstand en dienstbetoon aan de leden en hun gezinnen op alge meen en levensbeschouwelijk vlak. De ze breed opgezette dienstverlening maakt de katholieke sociale organisa ties tot een belangrijke factor in de pogingen van de Kerk om te komen tot een zuivere stellingname ten aanzien van en een goede verhouding tot de wereld van nu en straks. Om deze redenen stellen wij, vanuit onze pastorale verantwoordelijkheid, het behoud en de bloei van de katho lieke sociale organisaties op hoge prijs en dringen wij er bij de katholieken op aan zich daarbij aan te sluiten. Wij hebben daarnaast ook volledig begrip voor de wenselijkheid' of zelfs de nood zaak van een nauwe samenwerking tus sen de sociale organisaties van verschil lende richtingen, om, ieder vanuit haar eigen achtergrond en organisato risch verband, gemeenschappelijke con crete doeleinden te bereiken." Advert -ratte) niet duur wel heerlijk politieke leven betrekking had, geen massale uittocht uit de K.V.P. tot ge volg zou hebben. Integendeel, een „on beschermde" K.V.P. lijkt voor de meer bewuste Katholiek van onze dagen een grote aantrekkelijkheid te bezit ten, juist omdat de vrijheid van keuze hem dwingt tot een waarachtige plaatsbepaling. Het „bijna moeten" leidt nogal eens vooral bij jongeren tot een recalcitrantie, die in een wanverhouding staat tot de werkelijke overtuiging. Een verklaring over de P.v.d.A. ontbreekt echter. Men kan dit met spijt constateren en toch tegelijk dankbaarheid gevoelen voor de „groei in vrijheid", die deze jongste bisschop pelijke verklaring mogelijk maakt. Die spijt èn de dankbaarheid zijn beide ons deel. De verklaring, die gedateerd is op 6 september, herroept de desbetreffende passage van het mandement van 1954, al wordt dit stuk niet met name ge noemd. In die passage werd het in 1918 uitgevaardigde verbod bekrachtigd. Het mandement verbood ook met de zelfde sancties het luisteren naar do VARA en het lezen van socialistische pers. In de verklaring die de bis schoppen thans hebben uitgegeven wordt van deze beide niet gerept. Van de opheffing van het verbod ver wacht NW-voorzitter drs. Roemers, noch NKV-voorzitter Mertens een grote toeloop van katholieken naar het NW Men is vooral blij, dat nu de gewetens nood van vele katholieken is wegge nomen. De voorzitter van de CHU, mr. H. K. J. Beernink, verwacht, dat nu vele katholieken lid zullen worden van de Partij van de Arbeid. De voorzitter van de PvdA, de katholiek dr. J. G. H. Tans wil, dat ook de „ernstige beschul digingen gericht aan het adres van zijn partij die in het mandement staan, nu worden ingetrokken. Naar aanleiding van de verklaring van de bisschoppen heeft de NW-voor- zitter Roemers meegedeeld verheugd te zijn dat de bisschoppen een einde maken aan wat het NVV altijd als een grie vend onrecht heeft ervaren. Het NW heeft van een opheffing van het verbod en de sancties nooit een massa le ledenwinst verwacht. Voor ons is het veel belangrijker dat de principiële grondslag van het NW als algemene vakbeweging niet langer door een ver bod wordt aangetast en dat er derhalve geen gewetensnood meer behoeft te be staan voor de R.K.-leden van de bij het NW aangesloten bonden", aldus drs. Roemers. „De laatste jaren groeide bij ons de verwachting dat verbod en sancties zou den kunnen worden opgeheven. Dat de bisschoppen thans de omstandigheden zodanig gewijzigd achten dat er voor dit verbod en sancties geen plaats meer is en dat zij daarvan ook openlijk heb ben willen getuigen acht ik van buiten gewone betekenis. Van de zijde van het NVV bestaat voor deze verklaring gro te erkentelijkheid. Hoewel ik uiteraard een vakbeweging op algemene grondslag verkies boven een confessionele vakbeweging en ik derhalve niat instem met de desbetref fende passages in de bisschoppelijke verklaring heb ik er niettemin begrip voor dat de bisschoppen de betekenis van de katholieke sociale organisaties in het algemeen en van de katholieke vak beweging in het bijzonder onuer het oog brengen," aldus drs. Roemers. Bij het Nederlands Katholiek Vak verbond bestaat, aldus een commu niqué, gelet op de motiveringen van ontwikkelingen, die zich binnen het N.V.V. en de Nederlandse katholieke gemeenschap hebben voltrokken, waar dering voor het besluit van de bis schoppen. Het heeft als toenmalige K.A.B. reeds bij de uitvaardiging van het mandement in 1954 begrip voor de bezwaren van het N.V.V. getoond. Voldoening schenkt de verklaring volgens het NKV ook, omdat door het in trekken van de verbodsbepalingen de vermeende onbekwaamheid tot een per soonlijke keuze van de katholieke werk nemers is opgeheven, evenals de schijn, dat het voor zijn bestaan moest steu nen op door de bisschoppen uitgevaar digde maatregelen. Het N.K.V. heeft dankbaar kennis genomen van de positieve waardering, die de bisschoppen hebben voor de ka tholieke vakbonden en hun vakcentrale. Het zal als organisatorische bundeling van gelijkgezinden zich blijven inspan nen om zijn taak in het maatschap pelijke leven te vervullen vanuit de christelijke inspiratie en oriëntatie, maar tevens met de ernstige bereid heid om vanuit eigen achtergrond en organisatorisch verband samen te wer ken met anderen. Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot harde zuid westelijke wind. Aanhoudend koel Vrijdag, zon6.06-19.07; maan 19.31-5.01. (Advertentie) HAARLEM ZIJL WEG 26 HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 DEN HAAG, 9 sept. Door de oor log tussen Indië en Pakistan heeft de KLM haar dienstregeling voor het Ver re Oosten moeten wijzigen. Op drie van de vijf wekelijkse ct-en- sten, waarin ook eerder Indië niel op genomen was, zullen de toestellen ten zuiden van Voor-Indië blijven erj het tra ject tussen Dharan in Saoedi- Arabië en Bangkok in Thailand in beide rich tingen in één ruk afleggen. Op de twee overige diensten zullen zij Karatsji, dat nu voor alle civiele luchtverkeer is ge sloten, vermijden, maar New Delhi en Calcutta in Indië blijven aandoen, zo lang de situatie ter plaatse dat toe laat. Bombay, dat enkele dagen in plaats van Karatsji werd aangedaan, komt hiermee als tussenlandingsplaats te vervallen. (Advertenties) Official dealer Heemstede, Raadhuisstraat 53-65 Heemst.dreef 261, teL 8-15-50 HEDENAVOND speelt in het Concertgebouw met het N. Ph. O. het pianoconcert van SCHUMANN. Entree 1,50. Aanvang 8.15 uur ROTTERDAM,, 9 sept. Real Ma drid kon het duidelijk niet verkroppen dat Feijenoord er gisteravond acht mi nuten voor het einde in slaagde een voor de rust opgelopen achterstand van 0-1 om te zetten in een voorsprong van 2-1. Tegen het tweede doelpunt van Kraay tekenden de beroemde Spaanse sterren fel protest aan. Vanaf dat moment schopten, sloegen en sprongen de verslagen Spanjaar den naar alle kanten. Op het kook punt van deze knokpartij maaide de Spaanse rechtsachter Miera naar de benen van Feijenoords linksbuiten Moulijn. De Rotterdammers zetten gezamenlijk de achtervolging op Mie- ra in. Die kwam tenslotte, na een schaarbeweging van Piet Fransen, ook languit op het gras ten val. De Tsjechische scheidsrechter Karol Gal- ba was de zaak toen al lang niet meer meester en floot middenin het tumult voor de laatste maal. Twee minuten voordat de officiële speel tijd verstreken zou zijn. Galba was de eerste die verdween. Bevend als een juffershondje wachtte hij ongeduldig tot het luik van de tun nel naar de kleedkamers -penging. Feijenoords doelman Pieters Graafland volgde hem spoedig, in zijn handen de witte bal die hem altijd aan deze veldslag zal herinneren. Achter hun rug gen klommen de withete toeschouwers over de hoge omrastering. De suppoos ten en agenten konden hen niet tegen houden. Die hadden het te druk met de spelers zelf, die met gebalde vuis ten tegenover elkaar stonden. Feije noords rechtsbinnen Piet Kruiver moest zelfs door een politie-agent van Miera worden weggetrokken. Met verwondin gen aan zijn rug en aan zijn hand vluchtte de Spanjaard naar de veilige kleedkamer. C. WASHINGTON, 9 sept. (UPI) Het wordt niet uitgesloten geacht dat de Paus tijdens een eendaags bezoek aan New York op 4 oktober, een ontmoe ting zal hebben met de Amerikaanse president. Het Witte Huis verklaarde welis waar dat er geen plannen zijn ge maakt voor een ontmoeting tussen de Paus en president Johnson. Maar het is wel bekend dat Johnson een uitnodiging om op 3 oktober aan de vooravond van 's Pausen bezoek aan de Verenigde Naties in New York aan een diner aan te zitten, heeft aanvaard. Op de voorgenomen reis van de Paus zijn nog geen gezaghebbende com mentaren geleverd, maar zijn bedoeling is ook zonder deze duidelijk. Reeds vele malen in zijn nu tweejarig ponti ficaat heeft Paulus VI zijn bezorgdheid over de internationale toestand uitge sproken en de volkeren tot vrede aan gespoord. Daarmee ging hij door in de lijn zjjner voorgangers en speciaal in die van Paus Joannes' encycliek „Pa- cem in terris". Zijn reizen naar het Heilig Land en naar Bombay hadden een uitgesproken religieus karakter, die naar de organisatie der Verenigde Na ties is eerder een humane pelgrims tocht, een missie, waarin de Paus wil getuigen van het grootste verlangen niet alleen van de christenheid, maar van alle mensen, van hun hoop op vrede. AMSTERDAM, 9 sept. Het zeven jarige Amerikaanse jongetje Lane Sil verman, dat, zo bepaalde gisteren de president van de hoofdstedelijke recht bank mr. U. W. H. Stheeman, met zijn vader terug zal reizen naar Los Ange les, is spoorloos verdwenen; waar schijnlijk in het gezelschap van zijn moeder, mevrouw E. B. VVurbik, die van haar man is gescheiden. Zij be twisten elkaar het kind in een kort geding, waarin de president vervroegd uitspraak deed. Mr. Stheeman over woog in zijn vonnis, dat de moeder gebonden is aan een beschikking van de rechtbank in Los Angeles, waarin was vastgesteld dat de jongen mee op vakantie naar Nederland mocht, maar uiterlijk voor 20 augustus in Amerika moest terug zijn. De president besliste, dat de jongen vier uur na betekening vim het vonnis, desnoods met behulp van de sterke arm, aan de vader, die bij het kort geding aanwezig was, moest worden af gegeven, of dat de moeder het kind zelf terugbrengt naar Amerika. Voor iedere dag dat zij in gebreke blijft aan dit bevel te voldoen,, moet zij een dwangsom van 500 gulden betalen. Na deze uitspraak hebben de advo caten van de moeder in allerijl nog een poging gedaan de jongen toch in Ne derland te houden. Zij dienden via een spoedprocedure een verzoekschrift in bij de kinderrechter, waarbij ondertoe zichtstelling van de Nederlandse kin derrechter werd gevraagd. Dit verzoek werd nog gistermiddag na een lang durige zitting van de kinderrechter, waar zowel de moeder als de vader en hun advocaten bij aanwezig waren, afgewezen. Na de uitspraak vervoegden de va der en diens advocaat, mr. W. van der Mey, uit Den Haag, zich bij de Hil- versumse politie in verband met de verblijfplaats van het jongetje bij de grootouders op het adres ir. B. IVurbik, Lindenlaan 5 in Hilversum. Mr. W. van der Mey merkte bij zijn eerste contact met de politie-autoriteiten van Hilver sum op, hier zijn wij en wat nu? Zowel de vader als diens rechtskundig advi seur waren van oordeel dat het minder tactisch zou zijn, wanneer beiden of een van hen zich bij de grootouders zou vervoegen. Er werd daarop besloten dat hoofd inspecteur A. J. A. Roozenboom dit zou doen. De laatste kwam na onder zoek tot de conclusie dat het kind zich niet op dit adres bevond. De grootmoe der van de jongen verklaarde dat haar dochter Edith Wurbik en het zoontje zich in Amsterdam bevonden en dat het kind ook daar verbleef. Zij kon evenwel geen inlichtingen geven op welk adres dit in Amsterdam zou zijn. De vader en mr. Van der Mey zijn daarop onverrichterzake naar Amster dam teruggekeerd. De politie van Hilversum heeft in middels een signalement van het jon getje per telexbericht verspreid. De opsporing van het kind blijft in handen van de Hilversumse politie. HELMOND, 9 sept. Het echtpaar Ullmann-Spijksma uit de Timmerman straat is gisteren ten gevolge van ko lendampvergiftiging om net leven ge komen. Het drama werd ontdekt door de buren van het bejaarde echtpaar, die de man (87 jaar) zo vreemd roerloos in zijn stoel voor het raam zagen. De vrouw (76 jaar) lag levenloos achter de deur. De schoorsteen van de Kachel in de kamer bleek verstopt te zijn door roe tafzetting. Advertentie Een verrukkelijke choco!odedrank mei slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, ts lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 15 KARATSJI-NEW DELHI 9 sepi. (AFP, Rtr.,UPI) Een nieuwe Krach tige Chinese nota, waarin indië beticht wordt van een reeks grensschendin- gen in het gebied van 4e Hinialaja, heeft de vrees doen groeien, dat Pe king zich metterdaad zal mengen in de gewapende krachtmeting tussen Indië en Pakistan, die beide .anden blijk baar als een onafwendbaar keerpunt in hun jongste geschiedenis beschou wen. Peking heeft al eerder getuigd van zijn sympathie voor Pakistan en dreigt Indië thans met tegenmaatre gelen", wanneer de Indische „agressie ve militaire installaties" -,n het grens gebied met China niet ontmanteld wor den. De Pakistaanse radio meldde gis teravond, dat het Indische offensief om een nieuw front ten westen van Radjastan te openen, heeft gefaald. Voorts zijn, volgens Pakistaanse be richten, boven Karatsji en eer. zes tal andere steden „vermoedelijk" In dische parachutisten geland. Zoals ge meld is New Delhi gisteren het doel geweest van een Pakistaanse ucht- aanval, maar ook Karatsji, Pakistans drukke havenstad, beleefde gisteren luchtalarm, het vijfde n r;e sagen tijds. De algemene strekking /an de Indische en Pakistaanse berichten is nog steeds, dat de tegenpartij weli - waar sterk agressief is, maar ook gevoelige afstraffingen noet incasse ren. Tegenover de Pakistaanse meldin gen van Indische luchtlandingen staan Indische berichten over :aeht op pa ra-commando's van de tegenpartij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1