huilt na ruime zeöe m Over 2 jaar overstapie naar profs Spaanse persstemmen in mineur over Real Madrid Henk Keulemans honkballer-af Nog 'n Nederlands-Spaanse rel Jongsma verrast tegen Langeweg Henk Nijdam bij laatste Renners naar het buitenland acht prof- achtervolgers I SPORTFLITSEN Bindt Ajax ook Telstar aan zegekar? Piet van der Lans eervol ten onder Om de schaaktitel Frans Brands in Roosendaal sneller dan Cees Haast k\ax VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 Toekomst tf.W.Su Blauw Wit mimi De Volewijckers f.c. Zaanstreek I.F.C. Hilversum Mes TIEMEN GROEN JAAGT OP WERELDUURRECORD (Van een speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN, 10 sept. Tiemen Groen huilde. Grote, dik ke tranen biggelden over zijn ge bruinde kaken, toen hij na een sfeerloze finale tegen de 26-jarige student in de lichamelijke opvoe ding Stanislav Moskwin als we reldkampioen van de fiets stapte. De anders zo nuchtere 19-jarige Friese huisschilder was ontdaan. Voor het eerst sinds zijn intrede in de topwielrennerij zocht hij troost hij de beschermende schou ders van vader Meine. Daar ston den de twee reuzen uit het vlak ke land van Follega aan de rand van de piste, waarop Tiemen zijn in Tokio geschokt zelfvertrouwen had herwonnen. De weinige toeschouwers op de tri bune zagen het tafereeltje beneden hen met onbegrijpende ogen aan. Zij had den een uitbarsting van vreugde ver- wacht en begrepen niet wat er aan de hand was. Maar wat wisten zij van de Voorgeschiedenis van dit kampioen schap, van de teleurstellende nederla gen, die de Oranjerijder in het verre Japan had geleden? Misschien was het bijna een jaar geleden wel met een en kel regeltje in de Spaanse kranten ver meld, maar men was het al lang weer Vergeten. De Nederlandse kolonie echter, die ondanks de steeds groeiende voorsprong van de nationale kampioen toch in gro te spanning de race had gevolgd, be greep wel en bleef eerbiedig op een af standje tot vader en zoon Groen van de emoties waren bekomen. Maar ook daarna volgde geen uitbundige toneel tjes. Ferme handdrukken en een klopje op de schouder telden in dit geval meer dan duizend woorden. Tiemen aan vaardde ze met een blijde glimlach op het door de spanning van de laatste dagen scherp getekende gelaat. SAN SEBASTIAN, 10 sept. Prof stayer Piet van der Lans, die vandaag «in 25ste verjaardag ver van huis viert i® eervoi in de eerste herkanssingsrit ®n onder gegaan. Van de 20ste tot de aïLf minuut reed de Sassenheimer die «onter de Fransman Retrin van start was gegaan, op kop. Maar na een ron- ueruang gevecht moest hij de leiders- l S1°e afstaan aan de meer gerouti- eerde Zwitser Luiggenbul, die onbe- TT;t'j naai' de zege en de finale fietste de tweede herkansingsrit plaatste da» e Spanjaard Gonilla, zodat zon- Ti£ m eindstrijd de Spanjaarden iimoner en Gomilla, de Belgen Proost ■n ue Loof, de Fransman Varnajo, de z-witeer Luggenbul, de Duitser Ru- nolph en de Nederlandse kampioen J»*P Oudkerk zullen uitkomen. niet nodig. Elke ronde zag hij zelf dat zijn voorsprong groeide en dat inspi reerde de jonge Fries. „Ik wilde niet alleen kampioen worden, maar ook een goede tijd rijden," zei hij later. Zijn op zet slaagde. Toen het verlossende scho' weerklonk, was hij niet alleen 45 metei op de bewonderenswaardig doorploete rende Rus ingelopen, maar liet tevens de opperbeste tijd van 4.57.95 afdrukken de beste tijd ooit in de finale van een wereld- of Olympisch kampioenschap gemaakt. Tiemen had zijn revanche vooi Tokio op ondubbelzinnige wijze onder streept. Hij mag nu nog een jaar in de regenboogtrui, die hij in 1964 voor het eerst in Parijs op zo'n verrassende wij ze veroverde, fietsen. Terecht trots reed hij de ereronde na eerst zijn grootouders van vaderszijde, die de lange reis naar San Sebastian hadden gemaakt om hun beroemde kleinzoon kampioen te zien worden, te hebben omhelsd. >,Ik heb nog nooit zo lekker gereden als in de finale," vertelde Tiemen, die overigens niet kon zeggen waarom dit nu wel het geval was geweest. Mis schien omdat ik me ditmaal het gehele jaar op dit kampioenschap heb voorbe reid en in 1964 niet." Ook vond Tiemen, dat hij mazzel" had gehad door in de kwalificatie de op een na beste tijd te rijden. „An ders had ik meteen tegen die Colum- biaan moeten uitkomen en was ik er misschien wel uit gefietst. Want die 4.55 in de kwartfinales was een tijd om meneer tegen te zeggen." Groen noemde niet de darmstoomis- sen, die hem twee dagen geleden nog hadden geplaagd. Schouderophalend stapte hij daar overheen. „Maar al het andere zat tegen, die kleine baan, het eten lag me hier niet en bovendien kon ik door al die regen ternauwernood trai nen. Op de baan was het bijna niet mogelijk en ook de weg was taboe voor mij, omdat ik aldoor die bult vlak voor Saraus over moest. Neen, ik had niet verwacht hier te zullen winnen." Over Hans Kraay gingen gisteren de wildste geruchten door hei land. Hij zou dood zijn, werd er beweerd. Later werd hetzelfde be weerd van Hans Venneker. Gelukkig zijn beide Feyenoord-voetbal- lers nog springlevend. Hans Kraay, die woensdagavond in het Europa-cup-gevecht tegen Real Madrid aan zijn gezicht werd ge wond, was gisteren ondanks de krammen toch weer present in het hockeystadion te Amstelveen om de nationale ploeg te trainen. (Van onze sportredactie) VELSEN, 10 sept. Het Velse- ner Telstar staat het komend weekeinde voor een belangrijke opgave. Het moet aantreden te gen Ajax, de club, die er prat op gaat voor bijna een miljoen gulden aan voorhoedespelers in zijn bezit te hebben. Zondag zal blijken of de Amsterdammers hun geld waard zijn. De opstel ling van Telstar luidt: Stuy, Bak ker, Kort, Brom, Althoff, Andre, Van der Kuil, Carlos, Dikstaal, Van Wjjk en Clement. Pirovano >s vervangen door Andre. JAX IS de enige ploeg in de ere-divisie die uit drie wedstrijden de volledige buit heeft binnengehaald. Er is dan ook zeen reden om het elftal, dat zondag op bezoek gaat bij Telstar, te wijzigen. De vraag is alleen maar of Ajax ongeslagen blijft. De opstelling luidt dus: Bals; Suurbier, Pronk. Soetekouw en v. Dui- venbode; Prins en Muller: Swart. Groot. Nuninga en Keizer. DE LEIDING van DWS is nog steeds niet te spreken over het ene verliespuntje, dat de Amsterdammers afgelopen zon dag aan GVAV moesten afstaan. De definitieve samenstelling van het elftal staat dan ook nog niet vast. Er wordt met name gepiekerd over Boogaard en Lenz, maar wellicht zijn beiden zondag thuis tegen Willem II toch van de partij. De vermoedelijke opstelling luidt: Jong bloed; Flinkeveuge) en Pijlman: Israël, Dijkstra en Burgers; Geurtsen. Vonhof, Temming, Boogaard en Lenz Tiemen Groen wordt op het erepodium geflankeerd door de Rus Stanislav Moskwin (links), die tweede werd, en de Deen Preben Isaksson (rechts), die beslag legde op de derde plaats. zijn begeleiders in verwarring gebracht. Maar nu was de spanning geweken. „Eigenlijk is de rit tegen die Indiaan Rodriguez de finale geweest," zei de op geluchte Jan Derksen. Hij had gelijk, na het spannende duel met Rodriguez was de werkelijke finale een anti-cli max van dit op papier zo sterk bezette achtervolgingstoernooi. Moskwin, vorig jaar in de kwartfinale door Groen uitgeschakeld, was kenne lijk nog niet over de vermoeienissen van zijn halve eindstrijd tegen Isaksson heen, Al na de tweede ronde, toen Tie men nog geen drie meter winst had kun nen boeken, zagen Derksen en de soig- neurs Henk de Haan en Piet Libreg' dat de Rus „dood" zat. Zij bleven echter Tiemen aanvuren. ,,Hij kan wel plat rij den en dan is het 'fijn als hij een dui delijk stuk voorligt,meende ook vader Groen. Maar Tiemen had de aanmoedigingen Ach, toen alle verdriet was geleden dacht wereldkampioen Tiemen Groen al weer aan de toekomst. ,.In tegenstelling tot het vorige Jaar, toen wij het nodig vonden dat ik ging rusten, zal ik nu de le winter op de baan in Antwerpen gaan trainen om ook op een klein baantje beter te leren sturen en bovendien zal lk hier en daar wedstrijden rijden, Af en toe in een achtervolging, maar het meest in omniums en dan wil ik vol gend jaar in de zomer proberen het werelduurrecord van Roger Rivière te verbeteren. Die heeft op de Vigorelli- baan in Milaan bijna achtenveertig kilo meter gereden, maar de Olympllsche baan in Rome schijnt veel sneller te zijn. En als het lukt, word ik het jaar daarop dat is dus 1967 professional. Wach ten tot de Olympische Spelen van Mexi co in 1968 doe ik beslist niet." Maar terug naar het verleden, naar San Sebastian, waar Tiemen Groen, toen zijn tranen waren opgedroogd, Werd gehuldigd. Samen met zijn vader, die in deze moeilijke dagen net als in Tokio zijn allerbeste vriend was geweest, waadde de jonge Fries dwars over het door nieuwe uitbarstingen yan Pluvius tot een binnenzee veranderde middenter rein om uit handen van l.C.l.-voorzit ter Adriano Rodnoni zijn tweede re genboogtrui in ontvangst te nemen. Hoog op het erepodium, tussen zilve ren Moskwin en de bronzen Isaksson in, nam Tiemen de dik verdiende hulde in ontvangst. Het deerde hem niet dat niet het rood-wit-blauw in de mast ging, dat in plaats van het Wilhelmus een Spaans erelied weerklonk. Hij was we reldkampioen en dat was meer dan hij 'en week geleden had durven hopen. Vooral toen Tiemen kennis had ge haakt met het kleine baantje was de "Vijfel zijn hart binnengeslopen. Met de Opmerking „Ik rijd veel liever op een grotere baan" had hij enkele dagen ook Moskwin stond erbij als de sportieve berustende^ tweede. ,.Ik heb zo hard ge reden als ik kon, maar de beste heeft gewonnen," zei de man uit Leningrad. „Ik ben wel teleurgesteld dat ik de gou den medaille niet heb gewonnen te meer daar lk er een beetje op gehoopt had een gouden plak van Sebastian te kun nen toevoegen aan mijn zilveren van Luik. Maar zilver Is in elk geval beter dan niets," troostte Moskwin zichzelf. Moskwin die in 1958 voor het eerst aan" de wereldkampioenschappen deel nam, won in Luik de gouden medaille bij de ploegenachtervolging en behaalde zilver bij de individuele amateur-achter volging. MADRID, 10 sept. De commentaren van de Spaanse kranten na de 12 ne derlaag van Real Madrid in de eerste ronde van de Europese beker tegen Feyenoord, een wedstrijd die zo tumul- teus eindigde toen torreador Miera Coen Moulijn op weinig fraaie wijze pro beerde uit te schakelen, zijn zeker niet hooggestemd. Het dagblad Pueblo constateerde dat de Spaanse ploeg ze ker geen fraai spel had laten zien en dat Real Madrid een doelpunt méér zal moeten scoren in de thuiswedstrijd. „Een slecht begin in de eerste wed strijd om de Europese beker", was de grote kop van het dagblad „Madri d", „Real Madrid, dat door een doelpunt van Puskas een veilig lijkende voor sprong had genomen, toonde weinig tactisch begrip tegen een sterke ploeg als Feyenoord. Deze Rotterdamse for matie, dat snel, modern voetbal laat zien en over elasticiteit in alle linies be schikte, scoorde tweemaal door Venne ker en de gewonde Kraay, die een groot gedetlte van de eerste helft niet meespeelde, maar eenmaal teruggekeerd de held van de dag werd". Doelman Ed dy Pieters Graaflands lof werd be zongen met goed anticiperen en enige spectaculaire saves. De avondkrant „Informaciones" begon het artikel met de eerste ronde van de Europese beker negatief voor Real Madrid. Waarbij tevens melding werd gemaakt van het feit, dat de „Ollanders" in Madrid niet dienen te worden onderschat. En „El Alcazar" deelde zijn lezers in de Spaanse hoofdstad mede dat doel man Betancourt ongeoorloofd was aan gevallen bij het tweede doelpunt van de Nederlanders. Er werd tevens bijge zegd dat Feyenoord gehandicapt was door het feit dat Kraay een tijdlang niet kon meespelen en na de rust een grootse wedstrijd speelde. Over het al gemeen kwam in de over het algemeen sobere Spaanse persstemmen tot uiting dat men „het totaal oneens was met de leiding van de „slecht leidende" Tsjech Karol Galba en dat de voorhoede van Real Madrid bijzonder nerveus speelde in de beginfase. Men scheen voldaan bij de voorsprong van 1—0 „en dat is te gen het Rotterdamse Feyenoord een volkomen verkeerde instelling geweest" HAARLEM, 10 sept. Henk Keule mans, aanvoerder en coach van de Haarlemse honkbal vereniging Schoten, neemt zaterdag afscheid als actief honkballer. In de belangrijke wedstrijd tegen Sparta zal Keulemans. die 53 maal voor het Nederlands negental uit kwam. voor de laatste maal present zijn. De wedstrijd wordt gespeeld op Kei Pim Mulier-sportpark Piet van der Touw „bewondert" de rug van zijn vriend Ron Baensch. Duidelijk zijn de striemen te zien bij de Australische wielrenner. Ook onze landgenoot v. d. Touw is bont en blauw geslagen. DEN HAAG, 10 sept. Donderdag is het toernooi om het schaakkam pioenschap van Nederland in de Hof stad voortgezet met de tweede ronde. Favoriet Langeweg moest een neder laag incasseren tegen Jongsma. De be langrijkste wedstrijd van vandaag Is wel de ontmoeting tussen titelhouder Kuüpers en Langeweg. De uitslagen van de tweede ronde luiden: Bergsma—Prins afgebroken, Reev. d. Berg JongsmaLan geweg 1—0. BredewoutHoogendoorn EnklaarZuidema 01, Van WijngaardenKuijpers 01. De stand na twee ronden luidt: 1 Kuijpers 2 punten, 2 Bredewout 1%, 3 en 4 Zuidema en Prins - pnt en I af gebroken. Henk Keulemans kan door zakelijke beslommeringen niet langer de veel eisende honkbaltraining volgen en zal bovendien ook niet meer als coach van Schoten optreden. De laatste wedstrijd waarin Keulemans uitkomt begint za terdagmiddag om drie uur en is van zeer groot belang, omdat dit de laatste competitiewedstrijd van het seizoen is en Sparta bij eèn overwinning op ge lijke hoogte komt met Haarlem Nicols. Wint Sparta inderdaad, dan moeten twee beslissingswedstrijden om het kampioenschap van Nederland worden gespeeld, zondag 19 september te Haar lem en zaterdag 25 september te Rotter dam. Mochten beide partijen ieder een wedstrijd winnen, dan valt de beslis sing in een derde te spelen wedstrijd op zondag 26 september op een nader aan te wijzen veld. VOOR BLAUW WIT ziet het er nu ai somber uit. Het elftal voor de uit-wed- strijd tegen S.C Camhuur is nog niet samengesteld. BIJ DE VOLEWIJCKERS maakt De Waal (aangekocht van Ajax) zondag zijn de buut in het eerste elftal In de thuiswed strijd tegen RBC. De opstelling luidti Van de Pol; C. Ruiter, Schaft, De Vries! Coster en Reuser; Koppens. Engelsma, De Ruiter, Van Dijk en De Waal. BIJ F. C. ZAANSTREEK zullen tegen Zwolse Boys Groot en Ouderland ont breken. De opstelling luidt nu: Schou ten; Jager, Hersche, Pauwe, Van Veen en Driegen; De Jager, Twisk. Popovio, Van Vlierden en Spruijt. IN HET ELFTAL van ZFC, dat naar HVC gaat, staan v. d. Bam, Deen en De Vriea opgesteld; zij waren vorige week niet van de partij. De opstelling luidt: Plek- ker, Moenaar. Slem Brouwer, Jan Brou wer, Smit, Veerman, v. d. Bam, Deen, v. Meteren, Marijt en De Vries. HILVERSUM GAAT naar Zwartemeer met: Duits, Van Moorst, Looman. Du Zeeuw, Wiskie, De Haan, Westbroek, Schras, Van Eikeren, Vermeulen en Van der Meer. RCH GAAT IN Tilburg NOAD bekam pen. Koers, die geblesseerd is, wordt vervangen door Euwes. De opstelling luidt: Van der Meeren, Croes, Honout, Nanai. Koning, Euwes. Doesselaar, Fransz, Hendriks. Maslo en Meyer Piet v. d, Touw afgerost (Van een speciale verslaggever) SAN SEBASTIAN, 10 sept. Na zo'n ondeugende wedstrijd als Feyen- oordReal Madrid kan een mens na tuurlijk van alles denken over Spanje en zijn bewoners. Na wat er ook is gebeurd in San Sebastian bij de we reldkampioenschappen wielrennen zou men bijna geloven dat er toch iets niet klopt in de verhouding Ne derlandSpanje. In het internationale wielerwereld- je heerst ook al grote verontwaardi ging. De Spaanse politie, de guardio civil, heeft namelijk onze landgenoot Piet van der Touw afgetuigd. Nu moe ten we daar direct aan toevoegen dat Piet van der Touw „gezelschap" kreeg van de Australiër Ronald Baensch, zodat het „oorlogje" niet helemaal een NederlandsSpaanse affaire is geworden. Maar wie wel eens van Van der Touw gehoord heeft, weet dat hij enige maanden in Australië heeft gereden en dat hij daar veel vrienden heeft gemaakt. Daarom kan men in San Sebastian Piet van der Touw vaak samen zien met Baensch. Piet van der Touw en Ronald Baensch zijn gistermiddag door en kele leden van die beruchte guardia civil bont en blauw geslagen. De Spaanse politie-dienaren verkeerden in een staat van opwinding. Ze wa ren hun zenuwen niet meester, omdat zij in afwachting waren van niemand minder dan generalissimo Franco Van der Touw en Baensch werden na de aframmeling opgepikt en achter slot en grendel gezet. Vijf uur hebben ze opgesloten gezeten. Toen pas wer den zij door bemiddeling van de Ne derlandse en Australische consul op vrije voeten gesteld. Wat precies de aanleiding tot de arrestatie is geweest, is niet duidelijk. Volgens Van der Touw hebben hij en Baensch niets gedaan dat aanleiding tot een arrestatie had kunnen geven Volgens de Spaanse politie zou er van de zijde van de renners wel de gelijk gedreigd zijn. Baensch zou zelfs een mes in de hand hebben gehad Nu weet de wielerwereld wel, dat Baensch geen gemakkelijk heer is en de arrestatie op zich neemt men ook niet zo hoog op. Wel echter het feit, dat de twee renners en de tot Australiër genaturaliseerde Neder lander Kees Hendriks, de helper van Van der Touw, nadat zij geboeid wa ren zonder mededogen zijn afgeran- seld. Een Spaanse radio-reporter fluis- terde, terwijl hij eerst om zich heen keek: „Met de guardia civil kun je geen spelletje spelen." Intussen heeft Van der Touw af ge- zien van een protest tegen de hard handige behandeling. „Ik wil hier graag nog rijden." zei hij. Woensdag tegen middernacht heeft ook de amateurstayer Theo Nikkes- sen een Spaans politiebureau van binnen gezien. Hij was 's avonds met enkele eveneens uitgeschakelde ka meraden in het dorp gaan wandelen; daarbij hadden de Nederlanders zich als kwajongens gedragen. Nikkessen, de grootste van het stel, werd door een gezette dorpsagent apgebracht. maar stond al vrij spoedig met een schrobbering buiten de deur ROOSENDAAL, 10 sept. De Belgi sche en Nederlandse wielrenners Frans Brands en Cees Haast hebben donder dag in Roosendaal een fel duel om de eerste plaats geleverd in een profwed strijd over 100 km. Van de start af zet ten zij er een stevig tempo in dat hun tenslotte een voorsprong van een halve minuut op de naaste concurrenten een groepje van vier renners ople verde. Brands bleek de sterkste van de twee. In de eindspurt klopte hij de Ne derlander met gering verschil. De uitslag van de wedstrijd luidt: 1 Frans Brands (Zahdvliet-België) 100 km in 2 uur 36 min 15 sec., 2 Cees Haast (Rijsbergen) z.t., 3 Cees van Es pen (Arnhem) 2.36.45, 4 Gerben Kar stens (Leiden) z.t-, 5 Leo van Dongen (Made) z.t., 6 Bas Maliepaard (Willem stad) z.t.. 7 Rik Wouters (Baarle-Her- tog) 2.37.10. Met één ronde achterstand kwam het peloton binnen. De sprint werd gewonnen door Jo de Haan uit Huybergen, die met ca. 3 minuten ach terstand al® achtste eindigde. ROTERDAM, 10 sept. De Hagenaar Chris Kipping, de Amsterdammer Frans van der Ruit en diens stadgenoot Aad Helsloot zullen van 15 tot en met 27 september deelnemen aan baan wed- strijden in diverse plaatsen van Tsjecho-Slowakije. A) eerder, op zon dag 12 september vertegenwoordigen Rob Redeker (Amsterdam) en Henk Peters (Heemstede) Nederland tijdens internationale baanwedstrijden in Han nover- SAN SEBASTIAN, 10 sept. Zonder veel moeite, maar weinig overtuigend overigens heeft Nijdam zich bij de laat ste acht van de prof-achtervolgeru kunnen rijden. In de kwalificatie ont moette de man uit Zundert de mislukt# Tour de France-rijder Michel Nédelec, die hem weinig kon inspireren. Al na 9 van de 17% ronden baalde de Nederlandse kampioen de winnaar van BordeauxParijs van twee jaar ge leden in en toen ontwikkelde zich een belachelijk spelletje. Nédelec spurttu namelijk in de volgende ronde weer langs onze landgenoot, maar had daar mee al zijn krachten verbruikt Nog maals ging Nijdam langs de Fransman, maar maakte niet meer zon goede in druk als in de eerste twee kilometer. Zijn tijd van 6.25.94 bewees de inzin king, want hij kwam ermee op du vijfde plaats achter Faggin 6.09.70. titel verdediger Bracke 6.15.22, Eugen 6.18.07 en Kemper 6.21.53. Op donderdag 28 oktober zal een Ne derlandse boksploeg in Cardiff uitkomen tegen Wales. De ploeg is nog niet samen gesteld. Hevige regenbuien en onweer zijn er donderdagavond oorzaak van geweest dat de voetbalwedstrijd tussen Lugano en Fortuna '54 uit Geleen, voor de kwart finales van de Intertoto-competitie, moest worden uitgesteld. Het stadion in Lugano stond geheel blank; de Duitse scheidsrechter Baum- gaertel keurde het veld af omdat „niets dat de naam voetbal verdient" mogelijk zou zijn. Een nieuwe datum voor het treffen is nog niet vastgesteld. Aange nomen wordt dat nu eerst in Nederland wordt gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7