Onderzoek in lugubere zaak van koffermoord in Brussel vastgelopen Misschien had de Japanner, die auto-ongeluk had, meer kunnen vertellen Mitterand kandidaat voor het Elysée vr Indiërs bij Lahore teruggedrongen Hulp Perzië en Turkije voor Pakistan COMPLEET BLOK FLATWONINGEN VERHUIST I i Demonstratie voor republiek in Maastricht Orkaan „Betsy" teistert vooral New Orleans Lane Silverman en zijn moeder nog steeds onvindbaar s p AMSTERDAMSE POLITIE OP DOOD SPOOR Zwitserland levert Nederlander uit aan F ranse politie Nederlander in Milaan verdaeht van goudsmokkel Nog enkele buien KOMPLETE UITRUSTINGEN Griffioen Linkse federatie in Frankrijk Dertien jaar voor koffer-Loek Speelgoed voor Noord-Vietnam Aan zee: Geen alarm Bezoek Beatrix-Claus Grootouders in een wanhopige stemming Scheiding nog niet definitief CLING en SIRTAKI CHRISTIAANSE BORA-3" DE STEENWERF ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32149 j Het verplaatsen van huizen is tegenwoordig niets nieuws meer. Anders wordt het als men een compleet blok flat woningen gaat vervoeren, zo als hier in Montreal (Canada) geschiedt. In een week tijd werd het zevenhonderd ton wegend blok naar een nieuwe standplaats gereden en kon de aanleg van de nieuwe verkeers weg, die over de vroegere standplaats van de flat loopt, doorgaan. Na een bombardement van het Indische leger lopen bewoners van een stad in Kasjmir tussen de troosteloze resten van wat eens hun huizen waren. Zoals in moderne oorlogen zo dikwijls het geval is, is de burgerbevol king in het conflict tussen In dië en Pakistan dé grote verliezer. HILVERSUM, 11 sept. De zevenjarige Lane Silverman en zijn moeder, de ex-echtgenote van de Amerikaanse accountant Léon Silverman zij leeft thans onder de naam van mevrouw Edith Wurdik zijn nog steeds onvind baar sedert het moment waarop de rechter besliste in Amsterdam dat de jongen aan de vader be hoorde te worden teruggegeven. De grootouders van de jongen, ir. B. Wurdik en zijn echtgenote, ver keren in de grootste onrust over het wegblijven van moeder en kind. Het politionele onderzoek staat onder leiding van hoofdin specteur A. J. A. Roozenboom die ook in eerste instantie, na overleg met de vader van de jongen en diens advocaat, zich met de groot ouders in verbinding stelde. .-^TsTv^i' r.-k. IIILLEGOM N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADE rr UWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 9, telefoon 2 15 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3. telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 11 sept. Het on derzoek in de geruchtmakende zaak van de lugubere Amsterdamse koffer- moord is vastgelopen. Die bekentenis deed gisteravond de hoofdinspecteur J. Vrijburg van het politiebureau Leid- seplein na zestien dagen onafgebro ken speurwerk. ,,Dat betekent niet", zo verduidelijkte hij onmiddellijk, „dat w(j nu het dossier dichtslaan en op bergen. Wij blijven met deze zaak be zig. Wij hebben uit Amsterdam een la wine van tips binnengekregen die wij nog niet allemaal hebben onderzocht. Dat gaan wij de komende dagen doen. Maar het onderzoek in Brussel, waar van wij veel hadden verwacht, heeft negatief resultaat opgeleverd. Met wat wij nu weten ziet het er niet naar uit, dat wij deze zaak nog kunnen oplos sen." Dat is triest nieuws, vooral voor de politiemensen zelf, die nu al ruim twee weken lang, men mag wel zeggen dag en nacht, met deze zaak bezig zijn. De rechercheurs die bij 't onderzoek in Brussel waren, zijn inmiddels naar Amsterdam terugge keerd. De Belgische politie zal indien nodig, verdere onderzoekingen in Brus sel verrichten. Wat men van het in tensieve speurwerk in Amsterdam, Brussel en Parijs heeft overgehou den is een zeer lijvig dossier met hon derden details, en vele getuigenverkla ringen, maar met een spoor dat dood loopt. De Japanse textielagent Kameda is vermoord en zijn moordenaar is onbe kend. Het spoor van Kameda loopt dood in Brussel op zaterdag 21 augus- bis om twaalf uur 's middags. Op dat dld'stip betaalt hij in zijn flat te Brus- **1 de werkster uit, die die ochtend van kwart over tien tot twaalf uur in *jlin kamers aan het werk is geweest, wat er die zaterdagmiddag na twaalf Is gebeurd, kan men slechts gis- Ti Amsterdamse vrouw verklaarde tiv, zekf,r van te zijn Kameda om kwart over vijf 's middags bh' het centraal station in Amsterdam te heb ben gezien. Hij zou haar toen een boek je hebben laten zien waarop de naam van een reisbureau stond aan het Dam rak: de General Travel Agency, dat op nummer 41 is gevestigd. Daar heeft men echter verklaard nooit een derge lijk stempel van de firma, aan wie dan ook. te hebben afgegeven. Dan is er een Belgische spoorwegemployé die Inmiddels heeft verklaard dat hij een Japanner, volgens hem Kameda, in de trein van Brussel naar Amsterdam heeft gezien. Hij zag hem kort voor MULHOUSE, 11 sept. (UPI) Een negentienjarige jongen uit Hilversum, h» door de Zwitserse politie aan de Franse autoriteiten uitgeleverd om te worden ondervraagd in verband met de moord op een jonge Francaise in Sevran in juli, aldus heeft de politie meegedeeld. DEN HAAG, 11 sept. Op het sta tion in Milaan (Italië) is een 55-jarige slaapwagenconducteur uit Rotterdam gearresteerd wegens smokkel van 25 Kilo goud. De man was in dienst van Wagon Lits N.V. in Amsterdam. De arrestatie was het gevolg van een normale routine-controle op het station. Interpol in Den Haag, die van de ar restatie op de hoogte is gesteld, kon gisteren nog niet meedelen of de man Zal worden uitgeleverd aan Nederland. Dit zou onder meer afhankelijk zijn van het feit of het hier gaat om ge stolen goud. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 11 sept. Het lagedrukge bied boven het midden van de Noordzee verandert weinig van plaats en neemt •Heen in activiteit iets af. Toch vielen er vanmorgen vooral in het westen en jnidden van ons land alweer buien. Er komen morgen ook flinke opklaringen Voor, maar voor begin september blijft bet weer te ongunstig. Normaal mogen jvij in de eerste helft van september Temperaturen tot ongeveer 20 graden verwachten, maar in De Bilt is dit de laatste drie weken al niet meer be reikt. De nachten worden kouder, zodat er 's avonds al heel wat kacheltjes in werking komen. Enkele opklaringen met plaatselijk een hui en een matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Temperatuur 14-16 graden, zeewater 16 graden. Voor uitzichten: ook voor de nazomer nog keen gunstig strandweer. ZONDAG: *on: 06.09-19.03 Maan: 19.58-07.24 MAANDAG: 06.11-19.00 Maan: 20.12-08.37 deze trein de Nederlandse grens pas seerde. Maar de trein in kwestie liep pas om kwart voor zeven die zater dagavond Amsterdam binnen. Dat klopt dus niet met de verklaring van de Amsterdamse vrouw. „Beide verklarin gen kunnen juist zijn", opperde de heer Vrijburg. Er is in ieder geval geen enkele tip binnengekomen van mensen die be weren Kameda nog op zondag 22 augustus te hebben gezien. Volgens de sectie is dat ook niet mogelijk. Kame da moet zaterdag 21 augustus tussen twaalf uur 's middags en twaalf uur 's nachts zijn vermoord. Maar waar? „Er zijn twee mogelijkheden", zegt hoofdinspecteur Vrijburg. „Of hij is in Brussel vermoord èn dan is de dader vermoedelijk een Japanner, of hij is in Amsterdam vermoord en dan is de moordenaar vermoedelijk een Neder lander. Beide mogelijkheden hebben pro en contra's, al heeft het onder zoek in Brussel uitgewezen dat de wei nige relaties die Kameda had niets met deze moord hebben uit te staan. Kameda was nog maar kort in Brus sel en had nog niet zoveel relaties. „Wij hebben deze kennissen allemaal uit voerig verhoord", verklaarde de heer Vrijburg, „sommigen zelfs vier keer. De enige man waarover vragen zijn blijven bestaan is de Japanse vrijgezel en goede kennis van Kameda, Okaga- ki. Hij kon niet uitvoerig worden ver hoord omdat hij vorige week zaterdag te pletter reed tegen een viaduct in Brussel. De Brusselse politie heeft ver klaard dat zij niet in zelfmoord van Okagaki gelooft, maar hoofdinspecteur Vrijburg blijft het ongeluk toch erg onbegrijpelijk vinden. De weg was vol komen recht, er was geen slipgevaar en de wagen reed zo frontaal en met zo'n hoge snelheid tegen de pijler van het viaduct dat de bestuurder --wel op slag dood moest zijn. Men heeft voorzover mogelijk de an tecedenten van deze Okagaki intensief nagegaan. Daaruit bleek dat hij vrij gezel was „van niet geheel onbespro ken gedrag", zoals de heer Vrijburg het uitdrukte. De zaterdag waarop hij zich dood reed, was hij voor een tweede verhoor ontboden naar het politiebureau. Hij zei door de telefoon dat hjj niet kon komen, omdat de accu van zijn auto moest worden opgeladen, maar zijn flat was maar driehonderd meter van het politiebureau verwijderd. Hij had de afstand dus gemakkelijk te voet kun nen afleggen. Hij heeft, zo is gebleken, de accu van zijn wagen inderdaad laten opladen, maar anderhalf uur later reed hij met een onverantwoorde haast in geheel andere richting dan het politie bureau. Waar moest nij zo snel heen? Men zal het nooit weten. Okagaki is die zaterdag ook nog even (Advertentie) niet duur wel heerlijk in het huis geweest van een belangrij ke employé bij de bank van Tokio in Brussel. Deze Japanner, een zekere Kojsima, had een soort bijeenkomst belegd voor notabele Japanners in Brus sel om deze lugubere moordzaak, waarin een landgenoot het slachtoffer was geworden, te bespreken. Op deze bespreking was Okagaki niet gevraagd. Hij viel er toevallig binnen hoewel hij nooit bij Kojsima kwam. Men heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem over zijn vriend Kameda te laten vertellen. Merkwaardig is ook geweest dat Okagaki na de verdwijning .van Ka meda niet onmiddellijk alarm heeft geslagen. Dat alarm kwam pas ruim een week later. En nog niet eens bij' de Brusselse politie, maar in hét Ja panse Osaka, waar de firma van Ka meda is gevestigd. Het zjjn allemaal vragen rond Okagaki, de belangrijke getuige die nooit meer zal spreken. Hij is de enige relatie van Kameda over wie men niet direct durft te verklaren dat hij niets met deze moordzaak uitstaande heeft, al mag men hieruit ook niet het tegenoverge stelde afleiden. Het spoor van de vermoorde Kame da heeft men tot zaterdagmiddag 21 au gustus vrij nauwkeurig kunnen volgen. Kameda is de nacht voor hij verdween vermoedelijk niet thuis geweest. Tus sen vijf en zes uur 's morgens heeft de man van zijn hospita hem zien thuis komen, vreemd genoeg met een Ja pans-Engels woordenboek in zijn hand. Hij was niet dronken, maar men had toch wel de indruk dat hij geboemeld had. Van zes uur 's morgens tot acht uur heeft hij vermoedelijk op bed ge legen. Om acht uur 's morgens kwam hij de post halen. Om kwart over tien kwam zijn werkster. Tot twaalf uur heeft Kameda aan zijn schrijfbureau gezeten. Ln die tijd heeft hij een, waar schijnlijk lokaal, telefoongesprek ge voerd in het Frans. Met wie, is nooit bekend geworden. Om twaalf uur heeft hij zijn werkster uitbetaald. Hij had gezegd dat hij op reis ging. Maar de werkster heeft die zaterdagochtend niet gezien dat hij daar ook maar enige voor bereiding voor trof. Zij heeft ook geen koffer zien staan. Als Kameda met koffer op reis is gegaan, dan heeft hij zich waarschijn lijk per taxi naar het station laten brengen. Geen enkele Brusselse taxi chauffeur kan zich echter herinneren hem te hebben vervoerd. Een onder zoek in het bagagedepot van het CS in Amsterdam heeft niets uitgewezen. Ook geen enkele Amsterdamse hotel houder kan zich herinneren Kameda te hebben ingeschreven. PARIJS, 10 september (AFP) Francois Mitterand, leider van de „de mocratische en socialistische unie van het verzet" en leider van de linkse op positie in het Franse parlement, heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij zich kandidaat zal stellen bij de verkiezin gen voor '.iet presidentschap op 5 de cember. Hij zei dit besluit genomen te hebben om „de republikeinen, die vasir besloten zijn de persoonlijke macht te bestreden, niet in het onzekere te la ten." KARATSJI/NEW DELHI, 11 sept. (AFP, Rtr. UPI) De strijd tussen Indië en Pakistan gaat nog steeds on verminderd voort. Zoals gebruikelijk melden beide partijen successen voor zichzelf en zware verliezen voor de te genpartij. Toch schijnt de Pakistaanse tegenaanval, die zoals gemeld is inge zet aan het front bij Lahore, succes te oogsten. De Indische minister van Defensie, Y. B. Chagau, heeft name lijk gisteren in het parlement toegege ven dat de Indische strijdkrachten ten oosten van Lahore zijn teruggevallen en dat oprukkende Pakistaanse strijd krachten thans de stad Ferozepore be schieten. Bovendien is vanuit Oost-Pa- kistan nu een aanval ondernomen te gen Assam, waar enkele belangrijke olievelden van Indië zijn gelegen. Er zijn daar o.m. raffinaderijen te Digboi en Gauhati. Hij verklaarde dat in de sector van Sialkot de Indiërs vorderingen blijven maken ondanks krachtige Pakistaanse tegenaanvallen en dat de Indische op mars in het gebied van Gadra voort duurt. De minister legde er de nadruk op. dat Indië slechts een beperkt doel voor ogen heeft, namelijk het voorko- Advertentie) voor alle maatschappijen van de koopvaardij ut Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem men van verdere aanvallen van Pa- kistan op Indisch grondgebied. Uit het oosten van Indië is officieel bericht, dat enkele honderden Pakistaan se parachutisten in Assam zijn geland. Indische politie-eenheden zjjn tegen hen in actie gekomen. Pakistaanse vliegtui gen hebben het vliegveld van Bagdo- gra in Noord-Bengalen beschoten, ter wijl de Indiërs Rangpoer en Dirajpoer in Oost-Pakistan hebben gebombar deerd. Volgens goed ingelichte kringen in Ankara hebben Turkije en Perzië be sloten hulp te verlenen aan Pakistan m de vorm van voedsel, lichte wapens, munitie en olie. De twee landen zijn, evenals Pakistan, lid van de Centrale Verdrags Organisatie (CENVO). Als antivoord hierop heeft de Indische mi nister van buitenlandse zaken, Swaran Singh, in het parlement verklaard dat Indië iedere hulp met wapens of man schappen aan Pakistan als een vijan dige daad beschouwt. De Hoge Com missaris van Pakistan in Londen heeft gisteravond bekendgemaakt, dat hij bij de Britse regering heeft geprotesteerd tegen een eventueel embargo op de le vering van wapens aan zijn land. In dische betogers zijn vanochtend het Indonesisch consulaat in Bombay bin nengedrongen. Zij vernielden het por tret van president Soekamo en ver scheurden de Indonesische vlag. Inmiddels gaat de secretaris-gene raal Oe Thant van de VN voort met te trachten een bestand tussen de strij dende partijen tot stand te brengen. Na besprekingen met Pakistaanse functio narissen werd van de zijde van het Pakistaanse ministerie van buitenland se zaken verklaard dat men nog geen stap naderbij was gekomen. Een woord voerder van de Indische regering heeft verklaard dat zijn regering bereid is naar de voorstellen van Oe Thant te luisteren. De secretaris-generaal zal vanmiddag in New Delhi aankomen voor besprekingen met de Indische re gering. Turkije en Perzië hebben aan geboden manschappen te leveren voor een VN-vredeskorps in Kasjmir. De Russische partij-secretaris Brezj- nev heeft gisteren een beroep gedaan op Indië en Pakistan de gevechten te staken en de troepen terug te trekken. Brezjnev, die sprak tijdens een Rus- sisch-Roemeense vriendschapsbpeen- komst op het Kremlin, zei dat zijn land zijn medewerking had aangeboden om tot verbetering van de betrekkingen tussen Pakistan en Indië te komen. Doch het conflict kan slechts worden opgelost door de regeringen van beide landen zelf, aldus de partijleider. (Van onze verslaggevers) MAASTRICHT, 11 sept. Tijdens het bezoek van prinses Beatrix en haar verlooide aan deze stad, heeft zich gisteren een klein incident voorgedaan. Op twee plaatsen langs de route, die het verloofde paar volgde, moest de politie enkele jeugdige demonstranten verwijderen. Nabij het St. Servaas-bol- werk en de fabriek „de Ceramique", stonden namelijk jongelui opgesteld met spandoeken waarop het opschrift „Leve de Republiek" te lezen stond. De demonstranten werden verwijderd. Daar zjj de openbare orde niet ver stoorden is door de politie tegen hen geen proces-verbaal opgemaakt. Dit incident neemt niet weg dat Maas tricht het paar enthousiast heeft ont vangen. Ook Zeeland heeft prinses Beatrix en de heer Von Amsb^rg hartelijk ver welkomd. Duizenden waren op de been en zo groot was de drukte dat de hof- auto slechts in een zeer langzaam tem po vorderde in de nauwe straten van Middelburg. Langs de kaden stonden de schoolkinderen met vlaggetjes en bij de ambtswoning van de commissa ris van de koningin, mr. J. van Aart- sen, zorgden leden van de folkloristi sche dansgroep Medioburgum voor een bloemenhulde. Het verloofde paar kon als geschen ken van deze dag uit Maastricht een grammofoonplaat en gravure meene men en uit Middelburg een bloedkora len ketting. NEW ORLEANS (LOUISIANA). 11 sept. (AFP) De orkaan „Betsy" heeft gisteren de staten Louisiana. Flo rida en Mississippi geteisterd. Vooral de stad New Orleans in het mondings- gebied van de rivier de Mississippi is zwaar getroffen. Overstroomde straten, afgeknapte bomen, vernielde telegraafpalen en luiken waren het droevige gevolg van het noodweer. In totaal zijn 23 mensen om het leven gekomen of als vermist opgegeven. De schade loopt in de tien tallen miljoenen. In New Orleans, dat tot noodgebied is verklaard, had men tevoren bijna twee honderdduizend inwoners geëvacueerd. President Johnson is inmiddels naar New Orleans gevlogen om zich op de hoogte te stellen van de schade. John son beloofde alle mogelijke hulp van de federale regering. Er wordt met man en macht ge werkt om de naar schatting 3.000 men sen in New Orleans te redden, die als gevolg van de overstromingen op daken en in bomen hun toevlucht heb ben gezocht. DEN HAAG, 11 sept. De ouders van de zevenjarige Lane Silverman zijn nog niet definitief gescheiden. Tegen de regeling voor het contact met en de zorg voor het jongetje zoals die op 31 augustns van kracht is gewor den staat nog beroep open, waarvan de moeder gebruik kan maken. Wan neer de beroepstermijn verstrijkt, wist mr. W. van der Meij, advocaat van de Amerikaan Leon Silverman niet Hij deelde gisteren een en ander mee op een persconferentie. Hij wist niet, waar de moeder, mevr. Edith Wurbik, en haar zoontje zijn, sedert bij rechterlijke uitspraak het kind aan de vader is toegewezen. Mr. Van der Meij meende te kunnen zeggen, dat voor 99,9 procent ook mr. C. D. van Boeschoten, die de advocaat is van mevr. Wurbik, het niet weet. Mr. Van der Meij zei te hopen dat er nog enkele dagen voorbij zullen gaan, voor het kind wordt gevonden. In die tijd kan nog worden overlegd. Behalve de advocaten bemoeien ook derden zich met deze kwestie. Mr. Van der Meij had bij de kin derrechter, op suggestie van de heer Silverman, voorgesteld, dat deze het kind mee naar Amerika neemt en dat de moeder ook mee naar Ameri ka gaat. De advocaat zag hierin een verstandige oplossing, die door mevr. Wurbik niet werd geaccepteerd. De heer Silverman is niet teruggekomen op zijn standpunt, aldus zijn raads man, het kind in ieder geval mee naar Amerika te nemen. Bemoeienis met de zaak Silverman- Wurbik kreeg mr. Van der Meij reeds voor mevr. Wurbik en haar zoontje Lane naar ons land kwramen. Hij advi seerde toen op verzoek van de Ame rikaanse rechtskundige adviseur van da heer Silverman mevr. Wurbik niet met haar kind naar Nederland te laten gaan. (Advertentie) naast het werelddansprogramma, leert U bij dansstudio voor A s. dinsdag vangen de lessen aan. Inschrijven dagelijks van 7.309 uur Vrijdag 9 uur kursus voor boven 20 jaar, waar aan nog dames kunnen deelnemen. A.s. maandag 7 uur les in Hotel Flora. PARIJS, 11 sept. (AFP) Verte genwoordigers van de Franse sociaal democratische partij (SFIO), de radi cale UDSR en verscheidene andere link se groeperingen hebben gisteren een ak koord ondertekend waarbij een federatie van linkse democratische en socialis tische partijen in het leven wordt ge roepen. ,.i JERUZALEM, 11 sept. (Rtr.) Mor- dechai Loek, die bekend werd als ,,de man in de koffer", is gisteren door een rechtbank in het Israëlische deel van Jeruzalem tot dertien jaar gevangeais- straf veroordeeld wegens spionage voor Egypte. HU was donderdag schuldig bevonden aan zes tegen hem ingediende aan klachten, waaronder het in gevaar bren gen van de Israëlische staatsveiligheid, het verstrekken van inlichtingen aan de vjjand en onwettig vertrek uit Is rael. Loek werd in november j.l. op het vliegveld van Rome door Italiaanse douane-beambten uit een koffer gehaald waarin personeel van de Egyptische ambassade hem naar Egypte wilde stu ren. Bij aankomst in Israël werd hij gearresteerd en later in staat van be schuldiging gesteld. (Advertentie) Lange Herenstr. 36-38, Haarlem Telefoon 14371 (Advertentie) Prefab-schoorsteenkanalen in standaardlengten van 2% m' en 3 m'. Hoog geïsoleerd. Spaarndamseweg 48 Telef. 58750 SAIGON, 11 sept. (Rtr.) Ameri kaanse vliegtuigen hebben onlangs bo ven vijf steden in Noord-Vietnam meer dan tienduizend pakjes met speelgoed, zeep en leermiddelen uitgegooid. Op elk pakje staat: „Van de kinderen van Zuid-Vietnam voor de kinderen in Noord-Vietnam". De vijftiende dag van de achtste maan-maand (dit jaar 10 september) is een kinderfeestdag, die in geheel Vietnam wordt gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1