Eigenheid r.-k. school mag kinderen niet van ontmoeting met anderen afhouden De Kerk deze week Gescheiden scholen Laat Paus met Visser 't Hooft naar V.N.gaan Niet altijd katholiek Protestantse oecumene Paus en Visser 't Hooft MARTINI DAG 4 mmm „Onze verontschuldigingen, meneer, maar we dachten dat iemand met zo'n wagen wei James Bond moest zijn" V erruimin spaarplan ..Zilvervloot Door rector Om nooit te vergeten Elke zes jaar Verdubbeling Van vervoer via Schiphol Heiplukker door auto gedood Chocolade wat goedkoper Geen vervolging Britse scholier wegens wreedheid Prinses Christina volgt lessen aan Sociale Academie Liturgische week kalender Prijzenbeschikking voor geysers taïotftt HUIZEN-AFBOUW OP STELTEN i James Bond Tanks Muis bijt slang ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 PAGINA 5 Bij onze buren hing vroeger affiche achter het raam met het bevel: „Onverdeeld naar de lagere school". Als kind brak ik jpe altijd het hoofd wat dat nu kon betekenen. Die openbare school lag vlak achter ons huis, fliaar ik had er nog nooit ver deelde kinderen naar toe zien gaan. De kinderen in onze straat gingen voor het grootste gedeel te naar die openbare school. We benijdden hen daarom helemaal hiet. Wij vonden het best fijn om een kwartier door de stad te boeten lopen of fietsen naar on ze school. Dan beleefde je nog ®ens wat. Onze school was de katholieke, natuurlijk. En toen u'e daar een tijdje waren ver vreemdden we vanzelf van de kinderen in de straat. ontmoeting met andere kinderen „Heer, als het mogelijk is, laat de Paus samen met Visser 't Hooft gaan!" De speelplaats van de openbare ■school lag achter de tuin van ons nuts. Er stond een schutting tussen, «ie voor ons geen abstakel vormde. Als wij wel eens geen school had- ccn vanwege de katholieke feestda gen, hingen we op die schutting om «aar de „openbare" kinderen te kij ken. En 's avonds voetbalden we op ue speelplaats. Soms deden we stie kem mee als de kinderen een leuk halspel speelden tijdens het speel kwartier. Als dan de bel ging maak ten we dat we over de schutting Kwamen. Een keer lukte het mijn hroer niet om tijdig weg te komen. «0 kreeg een in alle opzichten open haar pak voor zijn broek van de Dienstdoende onderwijzer. Onze kinderjaren hebben ons heel intensief in een bepaald kader ge- Drongen. Het is niet zo eenvoudig om later volledig begrip te krijgen voor het kader waarin anderen zijn te recht gekomen. Mijn buurjongetjes |J]n vreemden voor mij geworden. Een sfeer, een mentaliteit, neem je !n je kinderjaren helemaal in je op fn je raakt het later niet gemakke lijk meer kwijt. fÉfip O r< .Het is duidelijk dat aan dit opvoe- hibgssysteem, via de gescheiden choien, grote nadelen zitten, waar- tpnen de voordelen ruimschoots moe- opwegen, willen we het kunnen erantwoorden. Nu het schooljaar weer begonnen is en we onze kinde ren weer in „verdeelde" toestand school hebben gebracht, naar oe openbare school, de school met i de rooms-katholieke school, is het toch wel goed daar nog eens over na te denken. De voordelen van de bijzondere school lijken ons katholieken voor alsnog zeer groot. De school is een opvoedingsmilieu, dat gezien mag en moet worden als een „dependance" van het gezinsmilieu. En- in dat mi lieu willen we de godsdienst en een bepaald geheel van gedragingen en gewoonten, die aan die godsdienst annex zijn, veilig stellen. In de tijd dat deze eigenheid ons bestreden Werd, hebben we er alles voor over gehad dit te bereiken. De school strijd heeft jaren inspanning, offers en ellende gekost. Als daarom nu ook in katholieke kring wel eens het bestaansrecht van de bijzondere school in twijfel wordt getrokken is SCHIPHOL, 10 sept. Uit de na oorlogse cijfers van Schiphol is ge bleken, dat het vervoer van onze na- ■'onale luchthaven ieder jaar is ver dubbeld. De opgaande lijn zet zich ge stadig voort. De zojuist bekendgemaak te cijfers over de eerste zes maan den van dit jaar laten zien, dat met «en totaal van 1.134.107 voor het eerst binnen een half jaar meer dan een {biljoen passagiers passeerden. In 1959 bereikte men vrijwel hetzellde aantal bi het hele jaar. In de eerste helft van het vorig jaar bedroeg het aantal Passagiers £43.921, zodat dit jaar een flobale stijging van 20 procent is ge boekt. Wat bij de cijfers speciaal opvalt is de stijging van het ehartervervoer met biet minder dan 39 procent tot 150.751 Passagiers. De overige 983.356 /erden Per lijndienst vervoerd. De stijging in deze sector bedroeg 17 procent (voor •Europees verkeer) en 18 procent (op de intercontinentale routes). Een stormachtige ontwikkeling heeft *ich voorgedaan bij het goederenver- voer, dat met 34 procent steeg tot fuim 42 miljoen kilo (tegen 31 miljoen bi het eerste halfjaar van 1964). Vooral °P de intercontinentale lijnen ging het Nachtvervoer sterk omhoog, namelijk biet niet minder dan 59 procent. 9 Zondag 12 SEPTEMBER: 14e zondag na Pinksteren; eigen mis; credo; orel. v. d. H. Drieëenheid - groen - Mis v. d. 14e zondag na pinksteren - groen - Den Bosch Kerkwijding van de Kathedraal; mis Terribilis; credo - wit - Ol; H. Kruisverheffing; eigen mis; credo: Pref. van het Kruis - rood - ™0: Zeven Smarten van Maria; eigen mis; geb. Quatertemperwoensdag ln sept.; Nedo; pref, van de H. Maagd Maria - ^O: H.H.Comellua en Cyprlanus, marte laren; mis Intret: 2e geb. H.H. Euphemla an Gez. - rood - v^: Quatertempervrijdag in sept.: eigen 2e geb. Wondetekenen van St. Fran- aiscus. Den Bosch, Roermond: 2e geb. H i-ambertus - paars - A: Quaterteraperzaterdag in sept.: eigen bus; 2e geb. H. Josef van Cupertino - Paars - Z(?KOAG 19 SEPTEMBER: 15e zondag na Pinksteren; eigen mis; credo; pref. van «a h. Drieëenheid - groen - Groningen: Kerkwijding van de Kathedraal; mi* rerribilis; credo - wit - het voor de hand liggend dat velen geïrriteerd raken. Toch zou het struisvogelpolitiek zijn de ogen te sluiten voor heel nieuwe ontwikkelingen, die mede dank zij die schoolstrijd zijn ont staan. Zoals dank zij het groeien van de eigenheid der kerken en con fessies nu de tijd rijp is om tot zo intens mogelijk contact met elkaar te komen, zo mag ook de eigenheid van de rooms-katholieke school niet verhinderen dat van jongs af aan kinderen gewend raken aan een zo groot mogelijke vorm van ontmoe ting met andere kinderen. Het lijkt vooralsnog niet mogelijk dit te bereiken door gemengde scho len zonder meer. Men vindt over het nog zo groot, of liever, men vindt het nog zo noodzakelijk dat dat eige ne in heel de schoolopvoeding wordt algemeen het belang van het eigene verwerkt, dat de katholieke en pro testante schooltypen naast de alge mene nog wel lang zullen blijven be staan. Maar er zijn belangrijke verschui vingen gaande. De godsdienstige op voeding op de scholen wordt minder zwaar en verplichtend en alomvat tend. Men wil steeds meer de na druk leggen op het gezin als basis van de godsdienstige opvoeding, met de school als aanvulling, terwijl het ln het verleden veelal andersom was. Het is niet onmogelijk dat in de toe komst de verbeterde verhouding tus sen de kerken en de richtingen zijn weerslag kan vinden in een school programma dat aan allen recht doet en totale gescheidenheid niet meer noodzakelijk maakt. Het is een kwestie van mentaliteit. Bij alle gescheidenheid op de scho len kan daaraan nu al veel gedaan worden. Zo is het van het grootste belang dat in alle lessen op school met grote oprechtheid en vooral met groot respect over „de anderen" wordt gesproken. Nog steeds zou er wat dat betreft veelvuldig „met het rode potlood gewerkt kunnen wor den" in diverse „katholieke" aard rijkskunde-, geschiedenis-, gods dienstboekjes. Verder zouden kinderen, buiten de schooltijden om, slechts daar ge scheiden moeten zijn van de anderen waar dat per se nodig is. Het be hoort tot de verantwoordelijkheid van ouders zelf om daarover in con crete te oordelen. De stelregel dat kinderen alles, sport, vriendschap pen, ontspanning etc. altijd in katho liek verband zouden moeten beleven gaat beslist niet meer op. Ook is de samenwerking tussen onderwijzers en ouders bij de gods dienstige opvoeding voorlopig nog een belangrijk stuk „ontwikkelings werk". In het afgelopen schooljaar zijn er in toenemende mate initia tieven genomen op dat punt. Maar de algemene indruk is toch nog steeds dat de meeste ouders zich afzijdig houden. Dit is een wat lang schoolverhaal in het kader van deze rubriek. Maar het is deze weken een belangrijk on derwerp voor talloze ouders. En de „gescheiden" school is in het geheel van de oecumene een even moei lijk als belangrijk punt van gesprek. Bij oecumene denken wij katholie ken vooral aan het contact tussen katholicisme en protestantisme. Maar voor protestanten betekent het ook en op de eerste plaats contact tussen de protestante kerken onder ling. Daarbij kennen zij zorgen, die ons veelal ontgaan. Zo werd vorige week een congres besloten van de ICCC, de „Interna tional Council of Christian Chur ches", een conglomeraat van anti- oecumenische, anti-communistische en anti-katholieke „streng"-pro- testante groeperingen, welke, naar eigen opgave, 8 miljoen protestan ten bevat uit 51 landen. In de Ver enigde Staten zouden er 3 miljoen zijn, in Nederland alleen (vooral in Zeeland) 65.000! De 800 gedelegeerden op het con gres namen de volgende resolutie aan: „Oecumenlsme, zoals dat in de Wereldraad van Kerken wordt om schreven, geeft een onjuist begrip van christelijke eenheid en heeft geen bijbelse grondslag; onder de genen die daarin leiding geven zijn mensen die van het geloof zijn af gedwaald; het betekent verraad aan de glorierijke erfenis van de refor matie van de zestiende eeuw en is een instrument in de opbouw van een dwalende super-kerk". De reso lutie eindigt met een appèl op de kerken die tot de Wereldraad beho ren om „zich los te maken uit deze unholy alliance", deze onzalige ver bintenis. Grote stimulator van beweging en con gres is de presbyteriaanse radio-predi kant uit New Yersej, Carl Mclntyre. van Los Angeles, waarover Willi- brord Nieuwenhuis deze week in Brandpunt zulke sombere dingen liet vertellen. Het Congres werd gehouden in een hotel in Genève, vlak tegenover het hoofdkwartier van de Wereldraad van Kerken. Als een soort uitdaging. Misschien was het maar gelukkig dat de secretaris-generaal van die Wereldraad, dr. Visser 't Hooft, met vakantie was! Ik moet steeds aan hem denken de laatste dagen. Omdat de geruch ten aanhouden dat Paus Paulus in oktober in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal spre ken over de wereldvrede. Het dreunt voortdurend in mijn hoofd, als een schietgebed: (Vein onze correspondent) APELDOORN, II sept. Op de Groenendaalseweg nabij Loenen is gis teren de 66-jarige H. Kroonberg uit Leiden bü het oversteken gegrepen door een auto. Hij overleed ter plaatse. De heer Kroonberg had zijn auto langs de weg geparkeerd met de bedoeling aan de overzijde wat heide te gaan plukken. DEN HAAG Gistermiddag is de 87-jarige mevrouw T. de Kiewiet-van Damm op de Dierenselaan hoek Nun- speetlaan door een tram aangereden. Zij viel tegen een paal en overleed ter plaatse. (Advertentie) DEN HAAG, 11 sept. In de Staats courant is gepubliceerd een prijzenbe schikking geysers 1965. De ministers van Economische Zaken, van Binnen landse Zaken en van Financiën hebben de prijzenbeschikking voor geysers, waarbij een maximum marge voor de handel is vastgesteld, afgekondigd, om dat het margebedrag van deze branche in strijd was met de prijsgedragsre- gels en overleg met de betrokkenen niet over de gehele linie geleid heeft tot de noodzakelijk geachte correcties. ïmm ürt WAHT!liIe BOSSI AMMtTim.aoia I"***1* &.6ÏMW Een hotel... een lounge... nieuwe kennissen en oude be kenden. Tussen komen en gaan leiden onze verschillende reisroutes steevast naar de gulle ontspanning van een zonnige Martini. Gekoeld? Met soda? „On the rocks?" Toost maar en proef met smaak. Wij smaken de gulden geneugten van Martini Vermouth. Proost. MARTINI Iets bijzonders bij elke gelegenheid! ROSSO. BIANCO EN EXTRA DRY Vt fit» f 7.25 V: Am f 1.71 DEN HAAG,11 sept. Schilders, stu kadoors, behangers en installateurs gaan in de toekomst bij de afbouw van woningen wellicht op stelten lopen. Een Engels bedrijf heeft dit kinderspeel goed geperfectioneerd en geschikt ge maakt voor werk aan plafonds e.d. Het nieuwe gereedschap is voorzien van zodanige constructies dat er nor- meel mee gelopen kan worden zonder dat de gebruiker vreemde handelingen moet uitvoeren om staande te blijven. De stelten zijn verstelbaar en kunnen de gebruiker een extra lengte tot maxi maal 70 centimeter geven. Volgens de vervaardiger kan het gebruik van het nieuwe gereedschap een tijdsbesparing tot 25 procent opleveren. DEN HAAG, 10 sept. Verschillen de soorten cacao en bepaalde chocola de-artikelen zullen wat goedkoper wor den als gevolg van lagere noteringen voor sommige soorten cacaoboter. Een en ander is het resultaat van een gesprek tussen de cacaoverwer- kende industrie en het ministerie van Economische Zaken. Omdat niet alle cacaoboter in prijs daalde kan niet tot een algehele prijsverlaging worden overgegaan. JARJAG in het oosten Lvov Rusland. Bij de Tsjechische grens begon het geduvel al. Ze onderzochten de wagen geduren de een uur. Het schijnt dat een papier dat ik in Praag verloren had, erg belangrijk was, dus ik voerde een lange pantomime op met een kerel in een grijs uniform, zilverzijden das en vier gouden sterren. Hij sprak met hulp van een Tsjechlsch-Eugels woordenboek en ik met mijn handen en voeten. Tenslotte vulde ik een nieuw formu lier in, maakte al mijn Tsjechische geld op want dat mag de grens niet over en mocht vertrekken. Een kilometer verder zag ik mijn eerste Rus. Hij stond bij een gestreep te slagboom. Plotseling gaf hij een schreeuw, opende de boom en gaf me een vurig saluut. Ik was binnen. Een kleine jongeman met bril en een Intoerist-embleem nodigde me in het douanekantoor, een slordig huisje, waar een flinke verzameling Sovjets al stond te wachten. Er waren twee officieren van het rode leger met on derscheidingen op de borst en donker blauwe broeken aan. Er was ook een man met een vaalblauw pak en een paar frutseltjes op de kraag. Een andere man, een burger, kwam naar voren en vroeg in uitstekend En gels of ik mijn verzekeringspapieren wilde laten zien. Dat was O.K. Toen kwam er weer een ander binnen, ook een burger die kennelijk de leiding had. Hij hing in een enorme jas en droeg een merkwaardig geschapen hoed en een paar montuurloze briiie- glazen. Hij leek wel iemand uit een James Bondfilm. Enfin, nadat ik een paar papieren had ondertekend, begonnen ze mijn bagage te onderzoeken, stuk voor stuk. Ik moest alles uit de wagen halen. Enorme consternatie toen uit één van de koffers een boek kwam rollen dat een collega me geleend had. Het heet te Geschiedenis van de Gestapo. Ze keken met een scheef oog naar me en begonnen druk te kletsen. De tolk werd gehaald en die moest bijna elke pagi na vertalen. Tenslotte waren ze te vreden. Ik moet nog vertellen dat voor ik de wagen leeg moest maken een enor me stortbui neerplensde. In dat hon- deweer moest ik eruit om koffers te halen. Ik was doorweekt toen ik weer binnenkwam. Ik vroeg één van de officieren of ik foto's van hem mocht nemen, maar hij zei nee. Ik vroeg hem of ik hem mocht uittekenen. Hij zed nee. Ik zei dat ik hem uit mijn herinnering toch zou te kenen en dat het beter zou zijn als ik tenminste enige details van zijn uni form mocht overnemen, om te voor komen, dat ik hem bijvoorbeeld de rang van generaal zou geven. Hij zei aat het de ambitie van elk man in het rode leger was om eens generaal te worden. Eind van de con versatie. Ik moet zeggen dat ze gedurende de hele ondervraging erg beleefd waren. De jonge tolk kreeg een lift van me tot de stad en ik vroeg hem daar hoe de weg naar Lvov was, waar ik de nacht wilde doorbrengen. Met trots in zijn stem zei hij „zeer goed", de hele weg asfalt." Het enige woord dat hij vergat te zeggen was „jungle". Het was afgrijselijk. Het duurde zes uur voor ik de 250 kilome ter had afgelegd. Soms moest ik hon derden meters met een snelheid van vier kilometer per uur rijden over ru we oppervlakken. Ik werd bijna over reden door vier Sovjettanks, die de weg kwamen afbrommen. Maar ik kwam toch in Lvov en vond zonder veel moeite het Intouristhotel, een sjofel gebouw dat jaren geleden groots geweest moet zijn. Ik denk dat tegen de tijd dat ik mjjn bagage met de portier ging halen een tweehonderd mensen zich verzameld hadden rond de Jag. Ik moest hem naar de achterkant van het hotel rij den en alle tweehonderd gingen mee. Op één van de voedselbonnen die ik gekregen had, ging ik een maaltijd verorberen. Ik moet zeggen dat de diensters een droevig stelletje vormen. Geen lachje kan er af. En de bedie ning geschiedt zeer traag. De volgende dag ging ik met mijn gids-tolk Anita in alle vroegte naar het Intourist-bureau. Daar kreeg ik bonnen voor hotels, benzine, eten, lo geren enzovoorts. Met de officiële do cumenten en met alle dingen, die ik bij de grens had gekocht, leek ik wel een vol opgetuigde kerstboom. DEN HAAG, XI sept. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, stelt samen met zijn ambtgenoot van financiën, dr. ir. Von deling en diens staatssecretaris dr. Hoefnagels voor een spaarpremie ook toe te kennen aan de rechtverkrijgenden van een Zilvervloot-spaarder die over lijdt voor de wettelijke spaartermijn is voltooid. Deze wijziging was reeds aan gekondigd in de memorie van ant woord op het ontwerp algemene pre- miespaanvet. Voorts willen zjj het maximum spaarbedrag verhogen van 200 tot 300 gulden per jaar. Hiertoe zal het jeugdspaarbesluit worden gewijzigd. Het motief voor deze verhoging is, blijkens de memorie van toelichting, het scheppen van een stimulans om de vergroting van de spaarcapaciteit, die het gevolg is van de recente stij ging van de inkomens, daadwerkelijk te benutten. Bovendien stellen zij voor de coördi- natiewet „Sociale verzekering" en de wet op de loonbelasting 1964 te wijzigen. Het maximum van de werk geversbijdrage in het kader van spaar regelingen voor werknemers, dat voor vrijstelling van fiscale en sociale las ten in aanmerking komt, willen zij ver hogen tot 500 gulden. Dit maximum be draagt nu 390 gulden per werknemer per jaar. In de genoemde memorie van ant woord wordt ook voorgesteld de uitga ven ter verwerving van onroerend goed of betalingen van levensverzekerings premies, die gedaan worden door de echtgenoot van de deelnemer, als be stedingsobject te erkennen. Bij deze spaarvormen zal dan de bijdrage van de werkgever vrj) kunnen zijn van fis cale en sociale lasten. LONDEN, 11 sept. De eigenaar van de muis Hercules, de 16-jarige Andrew Bryant, zal niet worden ver volgd wegens ten opzichte van dieren gepleegde wreedheid. Een bond van dierenvrienden had de Britse scholier aangeklaagd, omdat hjj een levende muis aan een adder te eten gegeven had. De muis beet echter de adder in plaats van omgekeerd. De bond gaf een communiqué uit, waarin g> zegd werd, dat men het geval nauw keurig onderzocht had en betreurde, dat de scholier zijn slangen met leven de muizen voert. Er is echter niet vol doende aanleiding hem wegens wreed heid te vervolgen. „Wij keuren het voe ren met levend voedsel ten zeerste af en achten het volkomen onnodig. De Londen Zoological Society heeft be vestigd, dat het niet waar Is, dat ge vangen levende slangen alleen maar levend voedsel willen eten". Aldus het communiqué. Andrew heeft nu een lid van het comité van dierenvrienden uit genodigd om hem het tegendeel te be wijzen. DEN HAAG, XI sept Alvorens een keuze te maken voor een definitieve op leiding, zal prinses Christina het ko mende jaar een aantal lessen volgen aan de Sociale Academie „De Horst" te Driebergen. Het studieprogramma zal o.a. cultuur geschiedenis, sociologie en psychologie omvatten. Daarnaast zal prinses Chris tina in Utrecht muzieklessen volgen. Dit heeft de RVD meegedeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5