m 9 VA SS STAATSMIJNEN GROEIEN UIT HUN NAAM Vier jaar geëist tegen schutter in Muidense haven KWG verwacht spoedig nieuw mandement AEG 4 IN HOGER BEROEP: Warenhuis laat ers rennen kop naar het geluk St. Paulo-medaille voor Co Westerik en antwoord 4. WW.-pensioen Inkomsten belasting 1 Inkomsten belasting II Inkomsten belasting III Reis naar buiten land en de voorzieningen Bejaardenzorg Reis afstand Huur en dubbele bewoning •'Él t ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1965 PAGINA /i -• ;;v Nederlanders zijn dijkenbouwers. Wij maken al eeuwenlang dammen en dij ken. En de Amerikanen vertellen zelfs dat er een Nederlands jongetje is ge weest dat met zijn duim in een dijk een doorbraak voorkwam Tegenwoor dig gaat dat anders, een beetje weten schappelijker dan vroeger. En langs een omweg zijn ook de Staatsmijnen daarbij betrokken. Of liever de che mie van de Staatsmijnen. Want op een stuk bodem van de wa terzeeën die door de Deltawerken worden bedwongen, ligt een tapijt- scherm van duizenden vierkante meter nylon: nylon als verdediger tegen on dermijnende stromingen en bewegin gen van het water. Staatsmijnen lever den de grondstof: caprolactam. Kleine witte vlokken, geboren in een Limburgs laboratorium, vervaardigd in Limburgse fabrieken. Bizar en gecompliceerd (zij het strikt logisch) is hun weg daarna. Naar die Deltawerken, naar uw overhemd, naar uw tennisracket... En uit diezelfde laboratoria en fabrieks complexen komen nóg tientallen stof fen met wonderlijke namen en wonder lijke eigenschappen. Zij geven Staats mijnen (onder de naam D.S.M.) be kendheid in meer dan 50 landen tot in de uithoeken van onze wereld. Zij bepalen de positie en de toekomst van dit in Nederland gevestigde inter nationale concern. Maar u behoeft zich daarmee niet bezig te houden. Dat doen de mensen van de research en de produktie wel. U merkt alleen, dat u veiliger leeft achter sterke dijken, dat de akkers meer opbrengen, dat u zich plezieriger kleedt, dat u uw huis comfortabele! kunt inrichten. 7 \%*r j* v v - "s.7~ï nylon in zee gooien Staatsmijnen produceren en leveren - via verschil- '"if '5» Staatsmijnen produceren en leveren via verschil lende verkooporganisaties - vele produkten, zoale bijvoorbeeld: ammoniak (watervrij, technisch) am- moniakwater 25 (technisch, chemisch zuiver) ammoniumsulfaat - antraceen 40 - benzeen bitumineuze verf - caprolactam - creosootolie cumaron-indeenolie cyclohexaan cyciohexanol cyclohexanon - fenantreen - fenol - formaline fosfaatammonsalpeter kaliumferrocyanide - kalk- ammonsalpeter - kalksalpeter lysine - melamine naftaline 78 - NP-meststoffen*) - NPK-meststoffen*) oleum - picoline - pyridine (zuiver) - pyridinebasen 90/160 en 90/180 - polyetheen-(hoge druk) polyetheen-lage druk - propeen - salpeterzuur 60 (technisch, chemisch zuiver) - salpeterzuur 53% 36° Bé (technisch) - solvent nafta - stikstof tolueen - ureum - waterstof - xyleen - zuurstof zwavelzuur 66° Bé (technisch en arseenvrij) gedep. handelsmerk STAMIFERT gedep. handelsmerk STAMYLAN AMSTERDAM, 11 sept. De pro cureur-generaal bij het gerechtshof al hier, mr, XV. B. J. Aberson, heeft gis teren tegen een 28-jarige kassier, we gens poging tot doodslag op een 23-ja- rige stuurman en wegens diefstal van geld en sieraden bevestiging gevraagd van het in eerste aanleg door de recht bank opgelegde vonnis van vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest. De in deze zaak gedagvaarde twee getuigen, het slachtoffer Verloop en de caféhouder M. de Vries, waren niet verschenen. De een werd wegens desertie door de militaire politie ge zocht en zou zich volgens geruchten in Spanje of Afrika bevinden. Van De Vries is, zoals bekend, even veronder steld dat h£ het slachtoffer was van de nog niet opgeloste „koffermoord." De verdachte deed afstand van het horen van beide getuigen omdat anders de behandeling van zijn zaak weer zou worden uitgesteld. Hem was ten laste gelegd dat hij vorig jaar aan boord van het jacht van M. de Vries, dat in de haven van Muiden lag, had ge schoten op stuurman Verloop. Een ko gel was in de borstkast vlak bij het hart terechtgekomen. „Ik heb het zuiver uit noodweer gedaan", bezwoer verdachte gisteren. Hij had van Verloop een klap met een stuk hout op zijn hoofd gehad. Het litteken kon hij de rechters nog to nen. Hjj was die avond met De Vries en Verloop naar het jacht gereden. Vol gens verdachte was het de bedoeling van De Vries geweest hem uit de weg te ruimen. De verklaringen van De Vries en Verloop, destijds afgelegd en gisteren voorgelezen, stonden lijnrecht te genover die van de verdachte. Er zou in de kajuit een woordenwisseling zijn ontstaan. De verdachte zou toen zijn revolver hebben getrokken. Pas daarna zou Verloop verdachte een klap op zijn hoofd hebben gegeven. Later werden aan boord zestig gulden en enige sieraden vermist. Verdachte gaf toe het geld en de sieraden te heb ben meegenomen. Tjjdens de behandeling kwam ook nog WD Amerikaan ter sprake, die enige tijd als bedrijfsleider in „Casablanca" aan de Zeedijk, toen nog eigendom van De Vries, werkzaam was geweest. >.Ook deze Amerikaan had De Vries Van kant willen maken", tldus ver dachte, en wel om 850 gulden te be machtigen. „Zou De Vries iemand voor 850 gulden van kant maken?" vroeg de president. „Voor 850 gulden? Nog wel voor 50 gulden", antwoordde verdachte. Volgens de procureur-generaal zat deze zaak voi tegenstrijdigheden. De bedreigingen van de heren ten opzichte van elkaar vielen volgens hem onder rubriek „grootspraak". Alsof het de gewoonste zaak van de wereld is zeg gen ze tegen elkaar: ,,Je gaat er aan, ik schiet je kapot." Tegen een 32-jarige Amsterdamse sportleraar met wiens pistool de kas sier op de stuurman had geschoten, heeft de procureur-generaal bevesti ging van het vrijsprekende rechtbank- vonnis geëist. Destijds had de officier van justitie in eerste instantie twee jaar met aftrek geëist. De officier was in appèl gegaan. Het Hof zal op 24 september arrest wijzen. (Van onze correspondent) ARNHEM, 11 sept. Een warenhuis in het winkelcentrum Presikhaaf alhier heeft een loterij gelanceerd waaraan elke bezoeker van het winkelcentrum automatisch meedoet en die juist bui ten de bepalingen omtrent hazardspe len blijft. Wanneer het nummer van een zelfbedieningswagentje hetzelfde is als het door een klok boven de kassa's aangegeven cijfer, krijgt de klant een korting die varieert van tien tot ne gentig procent, wanneer hij tenminste op het juiste moment afrekent. De nummers op de Klok verspringen achtereenvolgens van 1 tot 150. Er zijn ook 150 afzonderlijk genummerde wa gentjes. Men kan dus min of meer zien aankomen wanneer men „geluks vogel" wordt. Door sneller of langza mer naar de kassa te gaan, kan men de uitslag in zoverre bepalen dat het systeem niet meer thuis te brengen is onder de bepalingen voor hazard spelen. De man die het uitdacht is de heer B.D.A. Hagen, directeur van het warenhuis. Hij was erop uit om het publiek op de een of andere manier te dwingen een wagentje te nemen. Hoeveel geld het bedrijf er nu bij zal moeten leggen, kan hfl niet voorspel len. Hoe groot de korting zal zijn, hangt niet af van het betrokken artikel. Elke dag wordt tevoren het percentage vastgesteld. ARNHEM, 11 sept. „De verkla ring van de Nederlandse bisschoppen heeft ons zeer grote voldoening gege ven en vervult ons met dankbaarheid jegens hen", aldus mr. F. H. J. M. Daanis, de nieuwe voorzitter van de Katholieke Werkgemeenschap in de P.v. d.A., bij de opening van de zomercon- ferentie van de K.W.G. in het confe rentie-oord De Pietersberg te Ooster beek. Hij zei verder ervan overtuigd te zijn, dat na enige tijd een nieuw docu ment van de hand van de kerkelijke overheid zal verschijnen dat in tegen stelling tot Het Mandement lang bij zijn tijd zal blijven. Op de zomerconferentie zal over de verklaring van de bisschoppen geen dis cussie worden gevoerd. Wel zal het be stuur van de PvdA de nieuwe situatie bezien en blijk geven van haar stand punt, aldus de heer Daams. De KWG zal het NVV telegrafisch gelukwensen. DEN HAAG, 10 sept. De jury van de achtste internationale biennale van hedendaagse schilderkunst te St. Paulo, Brazilië, heeft aan de schilder Co Wes terik uit Den Haag een zilveren me daille toegekend voor de collectie van zijn werken, die deel uitmaakt van de officiële Nederlandse inzending voor deze tweejaarlijkse internationale mani festatie. (Advertentie) WATERDICHTE badkamerkachel f 43.50 l/iddtf Vraag: mevr. S.A. v. D. te H. Mijn vriendin en ik hebben verschil van mening over de weduwe en wezenwet. Mijn vriendin zegt de weduwe houdt het wed. >ensioen tot de kinderen zestien jaar zijn. En ik ben van oordeel dat de we duwe maar twee jaar uensioen ont vangt (tot haar vijftigste jaar) om dat de ondersteuning geschiedt om de weduwe in staat te stellen weer een nieuw bestaan op te 'touwen? Mogen wij uw antwoord? Antwoord: Beiden hebben tngeüjk: Uw vriendin omdat zjj de weduwe-uitke ring verwart met de wezenuitkering. En u omdat u de toepassing weduwe en wezenwet ziet als een overgangs regeling. Het volgende is aan de orde: De alg. Weduwen- en Wezenwet is een volksverzekering, leder 'iie ouder is dan 15 jaar en rijksingezetene is of ingezetene van Europa, heeft recht op deze verzekering. De weduwe van een verzekerde heeft tot haar 65-jaar recht op dit weduwe pensioen als zjj veertig jaar of ouder Vragen voor deze rubriek rlehte men aan de Redactie van ona blad (met In de tlnker-bovenhoak der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee. dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. is op de laatste dag van de maan-., waarin haar echtgenoot is overleden. Indien de vrouw waar u over schrijft nog niet de leeftijd van 40 jaar heeft bereikt dan kan zij in aanmerking ko men voor de tijdelijke toepassine van de Weduwen- en Wezenwet. De duur van een dergelijke tijdelijke uitkering is zes maanden, indien de vrouw jon ger is dan 27 jaar en voor elk jaar, dat zij ouder is dan 26-jaar één maand langer. Op het 65-jaar gaat het wedu we pensioen over in het ouderdoms pensioen voor alleenstaanden Naast het weduwen pensioen neeft de weduwe recht op kinderbijslag volgens de Alg. kinderbijslagwet voor hei eer ste, het tweede en het derde Kind Dit zelfde volgens de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden. Uw vriendin stelt het verkeerd wanneer zij zegt dat het weduwenpens^oen op houdt zodra de kinderen van de wedu we 16 jaar zijn. Dit geldt in oela; g- rijke mate voor het Wezenpensioen, dat uit het weduwe zijn "an moeder voor de kinderen voortkomt. De duur van de uitkering wezenwet, hangt af van het feit of de kinderen wel of niet schoolgaand of invalide zijn. Zjjn de kinderen schoolgaand, ook na het 16e jaar, of zijn zij invalide dar kan de uitkering duren tot het 27e jaar. De uitkering wordt beëindigd zodra het kind niet meer invalide of schoolgaand is. VRAAG: Mej. R. de B. te Z.: Mijn inkomen is 3.861. aan pensioen en A. O. XV. Ik heb daarnaast nog 19.000. spaargeld. Welke aanslag inkomstenbelasting mag ik verwach ten? ANTWOORD: Uit 19.000. spaargeld heeft U een geschat inkomen van 300. rente, per jaar. Van dit bedrag plus het bedrag aan pensioen en A. O. W. kunt U aftrekken de kosten van ver werving 150. het bedrag aan ou- derdomsaftrek 351. Geschat komt U dan op een zuiver inkomen van 3.966. U betaalt dan over groep twee omdat U boven de 65 jaar bent 155. aan be lasting. U doet er echter goed aan een aanslag te verzoeken overeenkomstig het be paalde in artikel 65 van de Wet op de Inkomstenbelasting. U loopt dan niet het risico van vergissingen en U weet precies waar U aan toe bent, daar al les dan in de perfectie wordt gespecifi ceerd. VRAAG: Kunt U mij opgeven, hoe veel inkomstenbelasting ik ben ver schuldigd over 1964? Ik genoot: Bruto loon Uitkering A.O.W. Bedrijf spensioen 7.386,78 2.900,— 963.— Totaal van de .nkomsten 11.249.78 Op het loon werd ingehouden aan A. O. W./A. XV. W.-premie 91,41 en loonbelasting 622,48. Ik ben ge huwd, geniet geen kinderaftrek. Al dus C. G. te R. ANTWOORD: Totaal van de inkomsten be draagt 11.249,78 Kosten van verwer ving dienstbetr. f 100. Ingehouden A.O.W./- A.W.W.-premie 91,41 191,41 Zuiver inkomen Bejaardenaftrek fariefsinkomen 11 f 10.356,37 058,37 702,— Verschuldigde inkomstenbe lasting, tariefgroep II 1.489, Ingehouden loonbelasting (afgerond) 623, U zult moeten bijbetalen 866,— VRAAG: Kunt U mij opgeven, hoe veel inkomstenbelasting ik over 1965 zal moeten bijbetalen? Mijn in komen bedraagt: Aldus H. J. v. d. K. te G. Pensioenraad A.O.W.-uitkeringen Ouderdomsrente Loon Rente, toegekend echtgenote Totaal 1.686,75 3.994,56 4,713.24 29,52 10.424,07 Belastinggroep II. Door de Pensioenraad wordt ingehouden 294,30 Van het loon werd inge houden 447,33 Totaal van de ingehou den loonbelasting 741,63 Aldus H. J. v. d. K. te G. ANTWOORD: Bruto inkomen 1965 Kosten van verwerving (incl. reiskosten) Belastbaar inkomen Bejaardenaftrek Tariefsinkomen Verschuldigde inkomstenbe lasting, tariefgroep II Ingehouden loonbelasting (afgerond) Over 1965 zult u moeten bij betalen 10.424,07 440,— 9.984,07 702, 9.282,07 f 1.165,— 742,— 423,— VRAAG: De hr. A. H. te H.: Voor mijn gezondheid moet ik voor ge ruime tjjd naar het buitenland: naar Frankrijk. Ik zou daarom graag de volgende vragen aan U voorleggen: a. Welke maatregelen moet Ik ne men om drie maanden of langer in Frankrijk te mogen wonen. Moet ik daarvoor een verblijfsvergunning hebben? ANTWOORD: De verblijfsvergunning komt pas aan de orde als U langer dan zes maanden in Frankrijk blijft. Tegen de tjjd dat de termijn van zes maanden verstrijkt, dient U een dergelijke ver gunning aan te vragen op het Neder lands Consulaat in Frankrijk. Voor een termjjn korter dan zes maanden is een dergelijke vergunning niet vereist. b. Als ik hier in Nederland ver plicht verzekerd ben, gaat de ze verzekering dan ook normaal op voor mijn verblijf in het buiten land? ANTWOORD: U dient zich hiervoor in verbinding te stellen met Uw zieken fonds. U krijgt dan een groene kaart die U de mogelijkheid verschaft dezelf de verzorging te vragen in Frankrijk als die U hier geniet. c. Zijn er in Frankrijk trombose diensten zoals hier in Neder'and? ANTWOORD: De trombosediensten, zoals wjj die in Nederland kennen, vindt men niet in het buitenland. Daar res sorteert dit alles onder de huisarts of specialist waar men onder behandeling is. U doet er goed aan dit eerst even te informeren op het Nederlands Consu laat. Of op het Hoofdkantoor van het Ned. Roode Kruis. Ons is hieromtrent niet meer bekend. VRAAG: De hr. B. W.-G. te R.: Mijn moeder is momenteel in een pension. Zij wil echter binnenkort naar een bejaardentehuis. Zjj is 72 jaar, gedeeltelijk invalide en heeft buiten 2.000. spaargeld alleen het inkomen A. O. W. De kosten van het pension en onderhoud in het bejaardentehuis zijn 300. Moeder ontvangt echter maar 219. Welke gemeente of instantie betaalt het verschil? En hoe is de zaak met het spaargeld geregeld? ANTWOORD: Nog vóór de opname van moeder in het bejaardentehuis dient U of Uw moeder een verzoek om bijstand in te dienen bij de Gemeente lijke Sociale Dienst in haar woonplaats. Via de bijstandwet wordt haar dan een aanvulling voor kosten van verblijf in het bejaardentehuis verstrekt. Ten aanzien van het spaargeld geldt dat bejaarden in het genot van dit geld worden gelaten, zolang dit de 3.600. niet overschrijdt. Deze norm is voor verschillende gemeenten weer anders. De invaliditeit van moeder kan opleve ren, dat zjj in een verpleegtehuis moet worden opgenomen. Dit is afhankelijk van de aard van de invaliditeit en ter beoordeling van de directie van het te huis waar moeder naar toe wil. Eventuele extra kosten van verpleging wegens invaliditeit komen voor reke ning van het ziekenfonds waarbij moe der is aangesloten. VRAAG: De heer Th. L. te L.: Kunt U rnjj de afstand in kilometers op geven voor de route Lisse, Dorp naar Velsen nrd.? ANTWOORD: In wegkilometers is deze afstand plusminus 27 km. VRAAG: Fam. A. H. J. te R.: Tussen oude papieren vonden wij een brief van het prijzenbureau. On roerende Goederen, waarin ons werd bericht, dat de huur tijdelijk werd verhoogd wegens inwoning. De verhoging was 5,25 per maand in gaande op 1 juli 1947. Al sinds ge ruime tijd hebben wij geen inwo ning meer, maar de huur werd nooit teruggebracht op de huur van vóór 1947. Kunt U ons zeggen hoe dit in elkaar zit? ANTWOORD: Toen de inwoning werd opgeheven verloor de maatregel zjjn kracht. De huur dient dus te worden teruggebracht op het oude huurniveau. De huurverhogingen sinds 1947 zullen de reden zjjn geweest, dat nimmer een rectificatie werd toegepast. Het beste kunt U daarom een aanvraag doen om de huur opnieuw te bezien. Deze aan vraag dient U te richten tot de huurad viescommissie in Uw woonplaat».

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9