Tumutl bij prof-sprinters Maspes onttroond in Amsterdam met Van keiharde strijd komt niets terecht NA SAAIE FINALE AAC Wielerrevanches drie kampioenen Faggin kampioen bij achtervolgers WINNAAR VAN PH-CUP Eén punt voor op Duitsland voor Atletiekcup Russische atleten Wereldtijd 200 m vlinderslag verbeterd ADA KOK opnieuw grandioos Prachtige revanche op Belg Bracke Ook toptijd voor Prozumenshickova Roekeloos Sensatie PSV'crs verzwakt Op vuist Felle strijd PJ-cup voor Sagitta Uitslagen MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 GRONINGEN, 13 sept. Hoe belangrijk het voor de Nederlandse topzwemmerij is over verwarmde buitenbaden te kunnen beschikken is zondagmiddag weer eens in Gro ningen gebleken. Twee wereldre cords vormden de verrassende oogst van de tweede ontmoeting tussen de Nederlandse bondsploeg en het Russische touringteam, die werd gehouden in het tot 25 graden verwarmde bassin van het zwem bad de Papiermolen. Oudkerk kan Timoner niet van titel afhouden SAN SEBASTIAN, 13 sept. Voor de 39-jarige Guillermo Timo- ïier zyn de wereldkampioenschap pen in San Sebastian het hoogte punt van zyn wielerloopbaan ge worden. De kleine, kalende Span jaard veroverde in een saaie eind strijd voor eigen publiek zijn zesde en wellicht laatste regenboogtrui bij de profstayers en werd na de ereronde door niemand minder dan de door een streng kordon van vei ligheidsmaatregelen omgeven Ge neraal Franco in diens ijlings op getrokken loge ontvangen. Groter eer is voor een eenvoudige Span jaard niet denkbaar, zelfs niet voor een nationale held als Timoner. De kleine man van Mallorca stond trots naast de anders zo onbereikbare franco, wiens bewonderend schouder klopje veel meer voor Timoner bete kende dan de ovatie van de opgetogen toeschouwers. Met een onderdanig, maar toch ook hoofs gebaar schonk hij de bloemen van de overwinnaar aan de echtgenote van het Spaanse staats hoofd en begon pas daarna aan zijn ereronde door het voor het eerst bijna geheel gevulde wielerstadionnetje. De tege van Timoner was voor Spanje een vergoeding voor de financieel en or ganisatorisch mislukte kampioenschap pen. De nationale eer was tenminste gered, ook al is dat ten koste gegaan Van veel verloren goodwill en miljoe nen peseta's. Het deerde de Spanjaar den niet, dat Timoner „in een sofa" naar de titel was gereden. Alleen het eindresultaat telde voor de chauvinis tische massa. De titelverdediger was op kop gestart Hij werd binnen vijf van de 250 ronden Verrast door de Nederlandse kampioen, die in een rush naar de eerste plaats reed. Oudkerk, na zijn rijden in de serie }vel een der favorieten, bleef daar niet lang. Toen hij na 12 kilometer bij een poging om Gomilla te dubbelen los van de rol raakte, was de inmiddels naar de tweede positie teruggekeerde Timoner er meteen bij om de leidersplaats over te nemen. En hij heeft die niet meer afge staan. Achter Timoner werd voortdurend van plaats verwisseld door Oudkerk en Gomilla Rudolf, De Loof en Proost, maar dit laatste drietal kwam er alleen aan te pas na een van de vele tweegevechten tussen de Nederlander en Gomilla. De duels zorgden ervoor, dat het geen slaapverwekkende vertoning werd. Oud kerk, die naast Timonir ongetwijfeld de beste stayer was, kwam niet in het be- «it van de zilveren medaille. Die werd veroverd door De Loof, die lange tijd de kat uit de boom bad gekeken en zicb Het erepodium na de finale Voor prof stayers bij de wereldkampioenschappen in San Sebastian. Onze landgenoot Jaap Oudkerk (geheel rechts) die de derde plaats behaalde. In de midden de wereldkampioen, de Spanjaard Timoner, met links de Belg De Loof die een tweede plaats bemachtigde. tegen het einde op de tweede plaats nes telde. Wel deed Oudkerk in de laatste vijf ronden nog een poging het zilver te veroveren, maar bij had te roekeloos met zijn krachten omgesprongen en reikte nu niet verder dan het brons. Sensatie te over was er bij de prof sprinters, bij wie titelhouder Maspes er niet in slaagde het door hem in Parijs geëvenaarde record van Jefke Scherens (zeven wereldtitels) te overtreffen. Mas pes werd namelijk in de halve finales door de twaalf jaar jongere Patrick Sercu verslagen en kwam in de belle zodanig ten val, dat hij niet meer kon aantreden voor de strijd om de derde plaats. IIIIIIIIIIIIIIMiï De ritten tusen Sercu en de titelhouder waren verreweg de interessantste van de hele dag. In de eerste ontmoeting gaf Maspes zijn jeugdige tegenstander een lesje in techniek. In de voorlaatste bocht liet de Belg een gaatje open en dat aan bod werd dankbaar door Maspes aan vaard. Met zeker vijx lengten moest Sercu de meerderheid van de Italiaan erken nen. In de tweede rit bleek Sercu echter zijn lesje goed geleerd te hebben. Hem werd door Maspes de kop opgedrongen, maar het deerde Sercu niet. In een lange spurt, waartegen de adem van Maspes niet ver genoeg reikte, won hij. De Italiaan probeerde via een protest de fi nale te bereiken, omdat Sercu met zijn ellebogen zou hebben gewerkt, maar Arie van Vliet was onverbiddelijk en wees het af. Er moest dus een belle ge reden worden. Maspes lootte de kop, maar Sercu, die nu het wapen had ge vonden, nam de leiding over, toen de Itali aan er op aandrong. Opnieuw zette da Belg zeer vroeg aan en liep enkele leng ten weg. Bij het uitkomen van de laatste bocht lag Maspes in geslagen positie. Hij probeerde het toch nog, gaf een ruk aan zijn stuur en sloeg vlak voor de tribune voor de ogen van de zojuist gearriveerde generaal Franco, over de kop. Onmiddel lijk schoten helpers toe en droegen de verslagen kampioen naar de cabines. Maspes zat van top tot teen onder ae schaafwonden en had waarschijnlijk een lichte hersenschudding opgelopen. nerskwartier reed werd de Belg, die niets te maken had gehad met de val van Maspes uitgemaakt door een Italiaanse helper. Sercu raakte hierdoor zo over stuur, dat hy zijn fiets tegen het cement smakte en de Italiaan te lijf wilde gaan, Zo ver kwam het niet, omdat onmiddel lijk politiemannen en burgers tussen de twee insprongen, maar het was een on verkwikkelijk incident. Het kostte moeite om Sercu to bedaren te brengen en tenslotte reed hij huilend weg. Misschien heeft deze opwelling hem wel de wereldtitel gekost. Want in de fi nale, waarin hij de 25-jarige Italiaan Beghetto ontmoette, reed Sercu zonder concentratie. Hij beging de en> fout na de andere en na zoveel sensatie was de eindstrijd, die in twee ritten door Beghet to werd beslist dan ook een anti-climax. De gelukkige atletiekploeg van AAC die de Prins Hendrikbeker in de wacht sleepte. De man die de beker trots omhoog houdt is de nationale recordhouder kogelstoten Van Wees. Intussen was Sercu op de fiets blijven uitblazen na deze inspannende rit. Toen hy weer langs de uitgang van het ren- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN De onttroonde wereldkampioen sprint, de Italiaan Maspes, is tijdens zijn rit tegen de Belg Sercu in de halve finales sprint voor profs in San Sebastian ten vol gekomen. Kreunend van pijn en ellende moet hij de baan worden afge- w dragen. SAN SEBASTIAN, 13 sept. Drie wereldkampioenen zullen donderdag bij de revanches in het Olympisch Stadion in Amsterdam hun opwach ting maken: onze landgenoot Tiemen Groen, de nieuwe kampioen der prof- sprinters Beghetto en Guillermo Ti moner. De laatste zal in een wedstrijd over een uur het opnemen tegen onze landgenoten Jaap Oudkerk, Piet van der Lans en Jan Legrand, de Belg Proost, de Duitser Rudolph, de Frans man Varnajo en de Spanjaard Go milla. Naast Beghetto zijn gecontracteerd de Belg Sercu, de Australiër Beansch en de Nederlandse kampioen Joop Captein. In de sprint voor amateurs zal onze landgenoot Jan Jansen uitkomen te gen de Italiaan Turrini en de Fransen Moreion en Trentin. Jan Derksen heeft geprobeerd de Russische wereldkampioen Phakadze te contracteren, maar deze kon on mogelijk naar Amsterdam komen omdat hij vrijdag in de Kaukasus zijn nationale titel moet verdedigen zoals bekend zal voorts tijdens deze re vanches Tiemen Groen de Deen Is- saksson ontmoeten. SAN SEBASTIAN, 13 sept. De 32- jarige rossige Italiaan Leandro Faggin heeft op grootse wyze revanche geno men voor de onverwachte nederlaag, die hij het vorige jaar in de achtervol ging tegen de als een meteoor omhoog- geschoten Belg Ferdinand Bracke heeft geleden. De Belg, niet het type van de krachtrijder, had een te zwaar seizoen achter de rug om met succes de Itali aan te kunnen bestrijden. Faggin daar entegen waagt zich nooit op de weg en had zich een jaar lang voorbereid op het nieuwe treffen. Belden waren zonder moeite in de eindstrijd gekomen door respectievelijk Eugen en Kemper in te lopen, zodat er geen vergelijkingsmate riaal in tijden was. Nog altijd werd er dus een fel gevecht tussen deze twee kemphanen verwacht. Fel is de finale wel geworden, maar alleen aan de kant van Faggin, die zich meteen van een behoorlijke voorsprong verzekerde en er alleen niet in slaagde om Bracke in te lopen. Met een verschil van acht se conden echter behaalde Faggin zijn der de wereldtitel In de achtervolging. Bij de amateurstayers zegevierde za terdag t°t grote vreugde van de weinige toeschouwers de 22-jarige Spanjaard Miguel Mas, die in de series al de beste indruk had achtergelaten. Deze van Mallorca afkomstige jongeman was als vijfde gestart, maar had na 12 minuten de kop bereikt. Alleen de Belg Van de Vieren was in staat het tempo van do zoon van een wielersoigneur te volgen maar kon hem niet bedreigen. De ploegenachtervolging gaf evenals de profsprint felle strijd te zien. Zowel in de halve als in de hele finales waren de verschillen zo gering dat ze nauwe lijks met het blote oog waargenomen konden worden. Wereldkampioen werden de Russen, die in de eindstrijd Italië met 0.85 seconden versloegen. Tenslotte was de damessprint weer een geheel Russische aangelegenheid. De 22-jarige studente Valentina Sabina in 1962 in Milaan ook de sterkste versloeg in de finale de hoogblonde Galina Ermolae- vea al vijf maal wereldkampioene- in drie ritten. AMSTERDAM, 13 sept. Het Amster damse ACC heeft voor de 17de maal in totaal en voor de negende maal in successie de Prins Hendrikbeker gewon nen met een fraai totaal van 25.757 punten. Het Eindhovense PSV dat twee weken geleden In Lelden sterk voor de dag kwam moest het echter zonder Rob Heemskerk stellen en daarom Is er van een keiharde strijd tussen beide vereni gingen niets terecht gekomen. De PSV- ers eindigden namelijk op de vierde plaats achter de verwoed strijdende ver enigingen Haarlem en V en L die resp. op d« twee^e en derde plaats beslag legden. De kampioenen, die overigens toch be vreesd waren geweest voor PSV, namen echter na het vijfde nummer definitief de leiding in het alg. klassement en hebben deze gedurende de hele, overi gens saaie wedstrijd niet meer afge staan. Over het algemeen, waren de prestaties niet groots, al vergoedde de spanning en de animositeit die er op zo'n dag tussen de verenigingen heerst veel. De beste man was zonder twijfel Leo de Winter, die zowel de 100 meter In 10.4 en de 200 meter in 21.4 sec. ra zendsnel aflegde en daarom is het zo Jammer dat de geblesseerde Rob Heems kerk niet deelnemen kon. Van werke lijke duels was weinig sprake, temeer daar de series op tijd daartoe geen aan leiding gaven al had men dan zoveel mogelijk de sterkste atleten in een serie ingedeeld. Verrassend was ook de over winning van Peter Dellensen, die na ziekte een fraaie comeback maakte, op de 110 meter in 14,9 sec., aangezien Marius Bos en Eef Kamerbeek in de an dere serie met 15.en 15.2 sec. niet sneller waren. Eef Kamerbeek revan cheerde zich echter bij het discuswer pen met 44.84 meter en een sterke troef was ook voor PSV de Duitser Herbert Disselhof. die het verspringen (7.37) en de 400 meter horden in 54.1 op zijn naam schreef. AAC boekte voorts over winningen door Wim Wurster op de 1500 en de 5000 meter, wel een bewijs hoe langzaam het ging, door Cees van Wees, die met 15.53 meter lang niet aan zijn Nederlands record kwam, en Fred Krikke, die met 4.precies dertig cen timeter hoger sprong met de fiberstok dan al zijn rivalen. Jammer alleen, dat hij over een week naar Australië ver trekt, want daarmee is voor Nederland weer een goede atleet verloren. De totaaluitslag: 1. en kampioen ACC 25.757. 2. Haarlem 24.657. 3. V en L. 24.014. 4. PSV 23.604. 5. Holland 23.185. 6. Hellas 23.025. In weinig sfeervolle wedstrijden heeft het Amsterdamse Sagitta, zoals ver wacht, voor de achttiende maal het na tionaal clubkampioenschap (hoofdklasse) van Nederland behaald en daarmee be slag gelegd op de Prinses Juliana-beker. Op de koude en winderige Nenyto- sin- telbaan in Rotterdam was door het gro te krachtsverschil weinig spanning. Des ondanks werden enkele goede presta ties geleverd. Hilda Slaman en Loes Boling waren de grote troeven van Sagitta. Zij be haalden beiden een dubbele overwinning. Hilda Slaman won de 200 m na felle strijd met Lydie Vonk (ADA). Op de 400 meter ondervond zij geen tegen stand. De tijden van de Amsterdamse waren 24,4 en 55,3 sec. Lydie Vonk no teerde op de 200 m 24,6 sec. Loes Boling won het kogelstoten en discuswerpen met resp. 14,52 en 46,06 m. Wil Hulshof, de Nederlandse kampioene speerwerpen, moest tegen de nationale recordhoudster Henny de Bruin (Minerva) een duide lijke nederlaag incasseren: 44,90 m te gen 42,48 m. Gerda Kraan won de 800 meter tenslotte onbedreigd in 2.L2.4. Sagitta verzamelde in totaal 19.379 pun ten, stadgenote Ada werd met 17.673 punten tweede. Eindstand: 1. Sagitta (Amsterdam) 19.379 pnt. 2 ADA (Am sterdam) 17.673. 3. Atmodes (Haarlem) 17.014. 4. Minerva (Rotterdam) 16.931. 5. DEM (Beverwijk) 16.236. 6. Bataven STUTTGART, 13 sept. Rusland heeft de eerste finale om de Europese atletiek- beker gewonnen. Slechts één belachelijk puntje echter scheidde hen van de tweede plaats, ingenomen door een West-Duits land, dat zich met zorg wekenlang heeft voorbereid en nu zaterdag en zondag tn het met 85.000 toeschouwers propvolle stadion in Stuttgart explodeerde. Het werd 86 punten voor Rusland, 85 voor West-Duitsland, terwijl de andere landen, Polen en Oost-Duitsland in pun ten gelijk (69), voor Frankrijk (60) en het zwakke Groot-Brlttannië (48) op ver re afstand volgden. Deze eerste finale om de Europese be- Al in het eerste nummer van het pro gramma de 200 meter schoolslag dames werd geschiedenis gemaakt. De 16-jarige recordhoudster en Olympisch kampioene Galina Prozumenschikova keerde na 100 meter in 1.18.9, een tussentijd die veel belovend was. Op de tweede baan zwom zij nog iets verder weg van Klenie Bi- molt, die duidelijk voor Svetlana Baba- nina alles gaf om de achterstand zo klein mogelijk te houden. De Russin tikte aan in 2.45.3 en bleef daarmee 0.1 sec onder haar bestaande wereldrecordtijd. Klenie Bimolt had 2.48.7 nodig en boekte daarmee nog juist haar beste seizoentijd. Imponerender nog dan het zwemmen van ADA KOK weer een record de Russin was de 200 meter vlinderslag van Ada Kok. Het was bekend, dat haar in Leiden onder slechte weersomstandig heden gemaakte recordtijd voor verbete ring vatbaar was, maar niemand had toch durven hopen, dat Ada, die week-in- week-uit in topvorm blijft, er een secon de vanaf zou kunnen halen. Zij keerde in 1.08.2 met een voorsprong van 10 me ter op Tatjana Devtajova, die tenslotte bijna 19 sec. op Ada te kort kwam. For midabel ook was het zwemmen van Eorgy Prokopenko, die met zijn veel be kritiseerd» schoolslag door het water raasde om de 100 meter te eindigen in 1.08.4. De voornaamste resultaten waren: Dames: 100 m vrije slag: 1 Toos Beumer (Ne- reus) 1.03.4; 2 Tamara Sosnova (Rusl.) 1.03.5; 3 Pauline van der Wildt (SZC) 1.04.7. 200 m schoolslag: 1 Galina Prozumen schikova (Rusl.) 2.45.3 (wereldrecord); 2 Klenie Bimolt (GZPC) 2.48.7; 3 Svetlana Babanina (Rusl.) 2.50.9; 4 Betty Heukels (PSV) 2.53.9. 200 m vlinderslag: 1 Ada Kok (Futen) 2.25.3 (wereldrecord); 2 Tatjana Devtajov (Rusl.) 2.44.1; 3 Corry Mulder (Merwede) 2.51.1. 200 m rugslag: 1 Tatjana Savljewa (Rusl.) 2.36.3; 2 Bej Weeteling (Nereus) 2.37.1; 3 Coby Sikkens (GZPC) 2.39.8. 200 m wisselslag: 1 Betty Heukels (PSV) 2.39.5; 2 Toos Beumer (Nereus) 2.46.4; 3 Els Hulsebos (GDZ) 2.48.2. Heren 200 m vrije slag: 1 Dick Langer- horst (HZPC) 2.06.5; 2 Johan Schans (Vechtstreek); 3 Aad Oudt (Zian) 2.09.9. 100 m schoolslag: 1 Georgy Prokopenko (Rusl.) 1.08.4; 2 Hans Spijkerman (BZZ) 1.14.1; 3 Hemmy Vriens (Surae) 1.14.8. 200 m rugslag: 1 Henry van Osch (ZCG) 2.22.1; 2 Peter Schillemans (Dol fijn) 2.25.6; 3 Herman Deekens (Jonas) 2.27.4. 200 m vlinderslag: 1 Valentin Kuzmin (Rusl.) 2.14.8; 2 Christ van Lint (PSV) 2.25.5; 3 Dick Langerhorst (HZPC) 2.26.9. 200 m wisselslag: 1 Henry van Osch (ZCG) 2.23.9; 2 Jelle Oortwijn (VZV) 2.28.7, ker is een triomf geworden voor de idee van de helaas overleden Italiaan Bruno Zauli, want de duizenden toeschouwer» in het Neckarstadion en de miljoenen voor hun tv-scherm hebben genoten van een pakkende wedstrijd, die vergeleken kan worden met de Europese kampioen schappen. Alleen werd nog eens duidelijk, dat een wedstrijd met slechts één deelne mer van elk land de juiste krachtsver houding niet weergeeft, anders had Rus land met groter verschil moeten winnen. Alles hing nu af van die ene atleet en het is frappant te zien dat West-Duitsland zich vooral op de verschillende loopnum mers sterker toonde dan algemeen werd verwacht. Rusland dat o.a. op 100, 200, 400, 800, 1500 en 5.000 sterk teleurstelde heeft de volle winst moeten halen op de technische nummers, terwijl het Frans» idool Michel Jazy, verrassend gekozen op 5.000 en 10.000 meter, door kramp na ze» kilometer op de langste afstand als een zielige figuur werd gedegradeerd toen alle rivalen hem lapten. Het trotse Frankrijk dat in Oslo Rus land zo dicht benaderde heeft die positi» in het geheel niet kunnen waarmaken, terwijl ook Polen, dat algemeen achter Rusland als tweede Europese natie werd gezien, met slechts één man niet opge wassen bleek tegen de homogene ploegen van Rusland en West-Duitsland. Er was dan ook grote bijval, toen de president van de Europacommissie, ir. Ad Paulen de Russen de beker overhandigde, maar een ovatie weerklonk voor West-Duits land, dat zich verrassend goed had ge weerd. De uitslagen lulden: 100 meter: 1. DudziaJ» (Polen 10.3; 200 meter: 1. Sehwarz (W-Dld)) 21.1- 400 meter: 1. Badenski (P) 45 9; 800 ra: I. Kemper (W-Dld) 1.50.3; 2. May O-Dld I 1.50.3; 1500 m: 1. Tuemmler (W-Dld) 3.47.4; 5.000 m: 1. Northpoth (W-Dld) 14.18.—: 10.000 m: 1. Dutov (R) 28 42.2; 110 horden: 1. Michai- lov (R) 13.9; 400 horden; 1. Poirier (F) 50.3; 3.000 hindernis: 1. Kudinskl !R) 8.41; 4x100 m: 1. Rusland 39.4; 4 x 400 m: 1 West-Duitsland 3!o8.3; discuswerpen; 1. Begier (P) 58.92; ko gelslingeren; 1. Klim (R) 67.70; kogelstoten: 1. Karasev (R) 19.18; hoogspringen; 1. Brumel (R) 2.15; verspringen: 1. Ter Ovanesian (R) 7.87; hinkstapspringen: 1. Rueckbom (O-Dld) 16.51; polshoog: 1. Nordwig (O-Dld) 5.speerwer pen: 1. Lusts (R) 82.56 I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Zondag is in Den Haag de finale van de eerste klasse voor het dames atletiek clubkampioenschap van Nederland ge houden. Het Enschtdese Memphis eindig de met 15.085 punten op de eerste plaats, voor Athleta uit Utrecht met 14.196 pnt en Sparta uit Den Haag met 13.477 punten. De vierde en vijfde plaats waren voor Ly- curgus (Krommenie) met 13.106 punten en De Meeuwen (Den Haag) met 12.992 punten. Zaterdag 18 september zal tijdens de algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond te Utrecht af scheid worden genomen door twee be stuursleden. Mr. H. van der Heide zal zijn functie als secretaris van de KNHB neer leggen. Met hem zal Jhr. mr. H. J. van Vierssen Trip uit het bestuur verdwijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 15