politie moet optreden Arbitraal duo gewond bij NAC-Volendam „SPORT" VERSCHIJNT ALS MAANDAG-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD GROTE BAAS SOLLEVELD Op VAKANTIE ^gasten"winn^enFortuinlijke Groot diep ongelukki DE SP0RTT0T0 Gevaarlijk «oneró (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 13 sept. Trai ner Leslie Talbot schudde mismoe dig het hoofd. Hij kon het maar moeilijk verwerken. „No brains", luidde zijn kernachtige visie op het gelijke spel (00) van DWS tegen Willem II. En secretaris Luikinga deelde in de gedrukte stemming na afloop. „Drie-kwart van de wedstrijd in de aanval zijn en dan geen enkel doelpunt maken. Dat is beneden de maat. Ronduit teleurstellend." Een ex cuus kon niet worden aangevoerd. an 12-9-'ÓS ES.V.-M.V.V. Wellicht was het spel van de full- profs onvoldoende geïnspireerd als gevolg van het feit, dat de „sterke man", voorzitter Henk Solleveld, wegens vakantie afwe zig was en zodoende niet op de hem eigen wijze zijn werknemers een hart onder de riem had kun nen steken. De povere nul-nul zal hij overigens zonder twijfel met enige wrevel in Italië hebben ver werkt (Van een speciale verslaggever) 7 T/ T VELSEN 13 sept. Vijf minu- vZOiX 11T GtSGlT; ten voor sluitingstijd in de wed strijd TelstarAjax sloop de van pijn creperende Henk Groot van de groene grasmat af. Ajax' ge zaghebbende trainer Rinus Mi chels riep de lelijk aan het linker dijbeen gekwetste „blonde pijl" maar niet meer terug. Henk Groot, 28 minuten na rust pijnlijk geraakt door een knie van Tel- stars kundige doelman Heinz Stuy, moest in dat barre eindof- fensief van door zoveel onwil tot het uiterste getergde Velsenaren als een waardeloze figurant blij ven strompelen. Simpeltjes omdat de strenge leiding van Ajax tot het bittere einde een compleet elf tal tegen het zwaar opdringende Telstar wenste in te zetten. Maar goed, vijf minuten voor tijd wilde Rinus Michels zijn peperdure goalgetter („jk had toen lak aan ledereen") niet langer folteren Met het schielijk verdwijnen van Henk Groot vervaagde namelijk de angst bij Rinus Michels, die continu in grote vrees had geleefd dat dat ongelooflijk fanatieke Tel star toch zou gelijk komen. De nog steeds wat doffe sterrenploeg uit Amsterdam vergaarde ook op het propvolle Schoonenberg de zege (12), maar nog nimmer in dit vrij prille seizoen kostten de punten zoveel zweetdruppeltjes (en vrije trappen). Magere oogst Ere-divisie Eerste divisie Tweede divisie A Tweede divisie 6 MAANDAG 13 SEPTEMBER Oplaag: 62000 YaUtur-AJox Oo Abaod-Etmkwijk" ►Uwijckora-R.B.C Ë.C.-Aikmaar Telstar noch Aj ax voldaan DWS' PROFS ZONDER INSPIRATIE Balvirtuoos Geurtsen (7) goochelt meer met de bal dan met zijn medespelers op deze foto. Hoewel Willem Il-doel- man Van der Heijden kansloos op de grasmat ligt slaagt goalgetter Frans Geurtsen niet in zijn opzet. Trouwens, de werknemers van DWS verdienen weinig beleg met hun produktie IIWfcHK» 'M-G.V.JLV. I&.O.S.-A.D.O. Hall. Sport-Sittardla ibuur-Blauw-Wlt |NA.C. Voltndam |VV.V.-X»nr»i |KH.CV*1o* Na de uitwedstrijd tegen GVAV dus opnieuw een doelpuntloos gelijk spel voor DWS. Een gevolgtrekking ligt voor de hand: de voorhoede mist vol doende spelinzicht en doortastendheid. Teneinde hierin verbetering te brengen was Boogaard naar de reserve-bank verwezen om plaats te maken voor Lenz, wiens plaats nu werd bezet door de van OSV gekochte Rensenbrink, die hiermee zijn debuut maakte. Een be vredigende entree, in aanmerking ge nomen dat het spelen in de ere-divisie nu eenmaal aanpassing vergt. Mocht, globaal gezien, zeker van enige vooruit gang worden gesproken, in feite maak te DWS als geheel een kapitale vergis sing. Het was namelijk ai heel gauw duidelijk dat het zeer verdienstelijke Willem II er de voorkeur aan gaf, zijn halfspelers Van Daal en Van Lee zo veel mogelijk als extra-versterkingen in de verdediging te laten optreden Daarmee gaven de Tilburgers de kans, een greep op het middenveld te krijgen, geheel prijs. Begrijpelijk, dat DWS vol op in de gelegenheid kwam, de ene aanval na de andere op te bouwen. Tot aan de zestien-meter lijn was het dan ook vrijwel heer en meester. Maar dan stuitten de Amsterdamse aanvallers on herroepelijk op de geconcentreerde de fensie van Willem II, die geen meter terrein meer prijs gaf en zeer resoluut een dikke punt achter DWS' aspiraties zette. „Ach, we hebben nu acht punten uit vier wedstrijden. Beter kan hel niet," steunde de vaalbleke Henk Groot („die blessure geneest wel voor zondag") na afloop. Martin Bremer praeses van de betaalde afdeling bij Ajax, liep hoofdschuddend door het kleedgebouw, af en toe verzuchtend: „wat was dat een narrow escape.'' Inderdaad, het andermaal lichtelijk teleurstellend Ajax mag de voetbal goden danken dat zij de klassieke helden een overwinning op een beter Telstar in de handen drukten. De iv fris oranje gestoken thuisclub over klaste haar gasten in de eerste helft met een van enthousiasme tintelende aanvalsdrift volkomen. Ook in de tweede speelperiode snakte Ajax on der die knellendebijna wurgende houdgreep constant naar adem. Maai helaas voor Telstar kampt het nog steeds met dat nare, historisch ge groeide probleem. De onstuimige Velsenaren, in een betere conditie dan in het vorige seizoen, misten ook nu de gouden afwerker, die de onge breidelde energie uit die verplette rende stormvloed van aanvallen bun delt in goals. Ajax heeft slechts de eerste tien mi nuten van het levendige duel kunnen imponeren. Wellicht schrok het van het gemak waarmee Dikstaal direct al door de laatste gordel van de zich nog or dende Ajacieden snelde, maar Pronk redde zijn club voor een vroege opdof fer. Vrij kort daarna kreeg Piet Keizer een van die niet in waarde uit te druk ken momenten van inspiratie, flitste in een bevlieging vier tegenstanders als een wervelwind voorbij. Henk Groot knikte de bal met het blonde hoofd over Stuy naar de rechterhoek èn toen verkneuterde de hele Ajax-schare zich al in de komende afstraffing. Maar plotseling raakte Telstar in een magische trance. Het tempo van de opvallend beweeglijke en veel switchende Velsenaren steeg als bij paarden die de stal ruiken. De Bra ziliaanse midvoor Carlos toonde zich opeens een ware landsbroeder van Pelé, Piet van der Kuil beleefde een tweede voetbaljeugd, Althof regeerde met een onvermoeibare Hassie van Wijk als een despoot op het midden veld, Telstars roemrijke defensie de gradeerde Neerlands duurste voor hoede (weer veel te individualis tisch) tot een weke, bevreesde en on samenhangende linie. Hoe schamel echter was de winstmarge van een dergelijke noeste arbeid: één doel punt, gemaakt door Van der Kuil, die de door Carlos tegen de rechter- paal gedreunde bal in een schimmige beweging achter de wat onzekere Bals knalde Arbiter Van Ravens uit Schiedam be heerste het (spel-) beeld van de tweede helft. Hij stelde teveel een dictatoriaal bewind in, vrijwel zonder mogelijkhe den voor eigen fantasietjes, waarmee hjj sommige spelers (büna, bijna liep de boze Ko Prins zijn eerste schorsing se- dert zijn rentree in het Nederlandse voetbal op) ergerlijk irriteerde. Zo joeg de scheidsrechter, wijs geworden door minder prettige voorvallen uit de ge- schiedenis, twee reservespelers van Tel star met een stortvloed van woedende klanken van de bank 'langs de zijlijn. Later, toen Groot kreunend en rollend ter aarde lag (het lijkt onwaarschijnlijk dat hij woensdag in voorlopig oranje Bakker kan het maar niet geloven. Henk Groot juicht echter niet zonder reden. Hij heeft zojuist het beslissende doelpunt in het duel tussen Telstar en Ajax met de borst in het nylon ge werkt. speelt) riep hij haastig de hulp in van de Heilige Hermandad. Een qua pos tuur omvangrijke Ajax-supporter stoof met gebalde vuisten (zo groot als koek trommels) in de richting van Stuy en Brom, waarop hij zijn woede om het leed van „zijn" Henk Groot dacht te koelen. Even, heel even dreigde de echo van FeyenoordReal Madrid na te rol len, maar getrainde politie-agenten chaperonneerden de onverlaat met ster ke arm buiten het sportpark. In deze wanordelijke situatie voet balde Telstarchaotisch. Het was geprikkeld door het tweede doelpunt van Henk Groot (na schit terend voorbereidend werk van de veelal teruggetrokken spelende Ko Prins), dat in de ogen van de strijd lustige gastheren iets onrechtvaardigs had. Ajax klaarde het in die rom melige periodeal trok het een le vend scherm van negen spelers op voor de ietwat rustiger ingrijpende Bals. Bij Telstar verlangde iedereen de gelijkmaker te fabrieken, maar niemand slaagde in die schone be doeling. Het was enigszins sneu voof de thuisclub op een dergelijke manier geen buit in het visnet te vangen. „We hadden vanmiddag een beetje mazzel", redeneerde de na rust tot reus uitgroeiende Frits Soetekourr. Voorlopig echter zoekt Telstar naar stig naar een ware goalgetter. Rob ét Vries dan maar weer? LEX MCLLi illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlii ders en Timmermans twee secondanten op de vleugels hadden bezeten, die met wat meer raffinement waren begiftigd dan Bartelink en Nouwens. Nu was het voor geroutineerden als Pijlman en Flinkevleugel niet al te moeilijk, deze tricolores „aan het lijntje te houden". Een stevig gebouwde Ajax-supporter wordt door de sterke arm van het veld gewerktDe brave man was wat al te enthousiast voor de gekwetste Henk Groot in de bres gesprongen.... DEN HAAG, 13 sept. Aan de „ge wone" toto nr 4 namen 762.640 personen "eel, die een totaalbedrag van f 7 051.762 wiegden. Voor de eersteprijs kwam J 190.895, voor de tweede 104.124 en Voor de derde 52.062 beschikbaar. Zon dagavond hadden zich tien kandidaten Voor de eerste prijs, 50 voor de tweede een zeer groot aantal voor de derde Pils gemeld. O neen, men zou de Tilburgers be slist tekort doen, hieruit te concluderen dat zij een „betonnen muur" hadden opgetrokken, louter en alleen bedoeld om koste wat kost de tegenpartij het scoren te beletten. Willem II beschikte namelijk over voldoende capaciteiten, om deze samengebalde afweer te kop pelen aan een gezonde spelopbouw, die er toe bijdroeg dat heel wat aan vallen ondanks het gemis aan man kracht op het middenveld een ge vaarlijk karakter droegen. En dat had voor DWS onprettige gevolgen kunnen hebben, wanneer de Brabanders naast hun verdienstelijke binnenspelers Sen- A1 met al bleef de vraag actueel, op welke wijze de Amsterdammers van lie verlee zouden gaan proberen, de Til- burgse verdedigingslinie te doorbreken. Een oplossing van het probleem leek niet al te moeilijk: de defensie van Willem II naar voren lokken en dan met snelle acties (Geurtsen, Temming en Lenz) het bolwerk overrompelen. Maar neen, de thuisclub weigerde hard nekkig, deze tactiek eens aan de prak tijk te toetsen. Zij bleef met een hard nekkige regelmaat proberen, een weg door het centrum te forceren, met als magere oogst een schot van Geurtsen (dertiende minuut eerste helft) tegen de paal en enige doelrijpe kansen die op het nippertje tot nul werden gere duceerd. Als les kan uit deze ontmoeting wor den getrokken dat naast het werken aan een zo goed mogelijke lichamelijke conditie en techniek ook ruime aan dacht zal moeten worden besteed aan theorie. Wellicht als vervolg op de ver plichte cursus, die alle profs van DWS nu 's woensdagsmiddags van 2-5 uur in een lokaliteit van het Olympisch Stadi on volgen; een studie voor het midden standsdiploma, waaraan tachtig pro cent deelneemt, MO Engels (Peys) en een vakdiploma. Dit alles onder leiding van de leraren Kessler en Muller. Vóór het begin van de wedstrijd werd één minuut stilte gehouden ter nagedachtenis aan de dezer dagen over leden mede-oprichter Meijer, die ere lid van DWS was. BREDA, 13 september Al was NAC dan voortdurend in de aanval te gen Volendam, toch was het nog totaal onverwacht, dat de Bredanaars gelijk maakten. Het was overigens een sof- goal, typerend voor een sof-wedstrijd, In de vijfde minuut van de tweede helft kon Petersen, op rechts goed ge lanceerd door de even voor de rust in gevallen Schnebeli (die de geblesseer de Visschers was komen vervangen) een voorzet geven. Eens te meer zou de bal een prooi worden voor doelman Tulp, maar hij liet het door de regen glad geworden leer glippen. Groenewe- gen kreeg toen een kans, die zelfs in de laagste klasse van de afdeling Bra bant niet gemist kon worden- Zo werd het 1—1. Qua krachtsverhouding was dat wel verdiend. Want na een snel doelpunt van Tol in de derde minuut, die een voorzet van Sier onnoemelijk hard achter Van der Merwe in de touwen had gejaagd, was NAC vrijwel voort durend in de aanval geweest. Maar in de Volendamse achterhoede staat nog altijd Jannie Schilder, één stuk en dat is heel wat koelbloedigheid. Knap werd deze Schilder geassisteerd door Jonk en in laatste instantie door doelman Tuyp, die daarbij niet schroomde ook ver buiten zijn straf schopgebied te opereren. Daarbij maakte hij tal van verre uittrappen van zijn Bredase collega Van der Merwe on schadelijk, want de NAC-voorwaartsen hielden zich helemaal niet aan de uit gestippelde tactiek: „achter alle verre uittrappen van Van der Merwe aan". Scheidsrechter A. Boom verzwikte kort na de hervattingzijn enkel. Een fikse massage en een enkelkous van de verzorger van Volendam brachten uit komst. Vijf minuten voor het einde ging grensrechter L. Roelandt k.o. HU vroeg met zijn vlaggetje omhoog, de aandacht van arbiter Boom voor een uitbal- Wel, die bal kwam er op het zelfde ogenblik aan, onnoemelijk hard vertrokken van de voet van back Plaï van Volendamen verraste de grensrechter. Drie minuten lag de heer Roelandt op de natte grasmat, toen pakte hij zijn vlaggetje weer om met een oog dat finaal dicht zat, zijn taak tot een einde te brengen. Niet zo'n prettige taak, met dit soort voetbal. „Daar hoef je dan ook echt niet met twee ogen naar te kijken", zei een te leurgestelde Bredase supporter, waar men met smart wacht op een volledig herstel van NAC. Aarts. ADO 2 Heinen, ADO 3 Henk Groot, Ajax 3 Geurtsen, DWS 3 Bouwmeester. Feyenoord 3 Coenen, Fortuna '54 3 Roordink. FC Twente 3 v. d. Linde, Sittardia T Heyerman, Xerxes 6 Verhagen. RBC 5 Radovic, Xerxes 4 Engelsma, De Volewijckers 4 Sluik, Velox 4 S. Tym. Alkmaar 4 Overgoor, Graafschap 5 Roubosch, HVC 4 Immers. Gooiland 3 Kriekaart, Gooiland 3 Kiundert, Heerenveen 3 Van Eikeren, Hilversum 3 Rompelman. Tubantia 3 De Vries, Vitesse 3 Fleming, Vitesse 3 Veenstra, Vitesse 3 G. Jansen, Wageningen 3 Roosken, Zwartemeer 3 Harmsen, Wïlhelmina 5 Coolen, Limburgia 5 Kleinjan. DFC 3 Fischer. Roda JC 3 Meier, RCH 3 Schouten, Excelsior 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9