PROF. MUNTENDAM: voor handen vol geld OP DE KNIETJES „Encycliek is niet gericht tegen dit of dat land" Vóór en tegen in Ruim Zicht' Bisschoppen meer betrokken bij het bestuur der Kerk Concilie vanmorgen heropend Moeder van groot gezin gedood A DOOR DE STROMENDE REGEN WEGGESPOELD Belg wil pils betalen met diamantring Voor groenen alleen melk geen alcohol Ook slangen in straten Gaat benzine- prijsverschil verdwijnen Hond weg. man weg Kordate vrouw verijdelt roof in Dostkantoor SENAAT WORDT OPGERICHT Prinses Beatrix en Claus naar Hitzacker CARILLON IN BENTHUIZEN TE VROLIJK Vermoorde baby bij Merwede aangetroffen Regering in Peru afgetreden GIVE A MAN A LUCKY OSSERVATORE: Enkele opklaringen Bisschoppensynode BIJ BOTSING Begin oktober Wereldexpositie 1970 in Osaka (Japan) Y NEW ORLEANS Vierhonderd doden door Betsy Man met revolver kiest het hazenpad DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 89ste JAARCANG No. 32151 De driejarige Frederik van Lynden van Sandenburg kleinzoon van de com missaris der Koningin in de provincie Utrecht mocht prinses Beatrix tijdens haar bezoek met haar verloofde Claus von Amsberg aan Utrecht, in Paushuize bloe men aanbieden. Frederik wachtte keurig op zijn knie tjes op de komst van het ver loofde paar. Achter hem staat burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. ROME, 14 sept. (UPI) De „Osservatore Romano" heeft gisteren verklaard dat de ency cliek van de paus, die zoals bekend volgens Italiaanse bladen bedoeld zou zijn voor Nederlandse theo logen, 'niet kan worden geïnter preteerd als te zijn gericht tegen de geestelijkheid van dit of dat katholieke land'. In Vaticaanse kringen werd gezegd dat het hoofdartikel is geschreven op aan dringen van de Paus zelf. VATICAANSTAD, 14 sept. (AFP, KNP) Het tweede Vati caanse Concilie is vanmorgen in de St. Pieter in Rome voor zijn vierde zitting bijeengekomen. Deze zitting zal zo zei de Paus nadrukkelijk in zijn openingstoe spraak de laatste zijn. Samen met 26 Concilie-vaders, onder wie kardinaal Alfrink, concelebreerde hij de H. Mis. In zijn toespraak schetste de Paus het Concilie als een teken van grote liefde tot God, tot de Kerk en tot de mens heid. Hij kondigde de oprichting van een senaat van bisschoppen aan en noemde die de bisschop pensynode. Na een korte vermel ding van zijn voorgenomen be zoek aan de Verenigde Naties op 4 oktober richtte hij opnieuw een dringende oproep tot vrede aan de wereld. Een beeld van de verwoes tingendie zijn aange bracht tijdens de ontzet tende regenswélke het Zwit serse kanton Tessin dezer da gen hébben geteisterd. De materiële schade van de storm de hevigste in negentig jaar) loopt in de miljoenen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM: Smedestraat 5, telefoon 2 15 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDENt Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. ARBEIDSDIENSTPLICHT MEISJES-STUDENTEN De „Osservatore Romano" zegt: „De Woorden van de Paus zijn gericht tot alle zonen van de Kerk. Daarom kun nen zjj niet worden geïnterpreteerd (zo als helaas reeds is gebeurd) als te zijn gericht tegen de geestelijkheid van dit of dat katholiek land". Het hoofdarti kel vervolgde: „Evenmin veroordeelt de encycliek een feitelijke kette rij omdat de indieners van de nieuwe ideeën niet met nadruk of met vast- noudenheid het dogma van de werke lijke aanwezigheid hebben ontkend". „Integendeel, het Pauselijk document benadrukt de goede bedoelingen van hen die trachten de kennis van het tfysterie van de Heilige Eucharistie te vergroten. Het keurt hun nobel streven 8oed maar waarschuwt voor het ern stige gevaar dat de nieuwe meningen inhouden." Verwachting tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). ea dan bewolking, naar ook enkele opklaringen en droog weer. In sr n?^ht en ochtend hier en daar mist. ^wakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Iets hogere middag- temperaturen. Woensdag: zon: 6.1518.55 maan: 20.46—11.08 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 14 sept. Het schrijnend tekort aan verplegend personeel in de ziekenhuizen zoals het blad het noemt is voor de redactie van Ruim Zicht, het orgaan van het N.K.V.. aan leiding geweest prof. dr. Muntendam, oud-directeur-generaal voor de Volksge zondheid, te polsen over zijn mening aangaande het invoeren van arbeids dienstplicht voor meisjes. Prof. Mun tendam is daar sterk voor, doch mej. mr. drs. J. J. Marsman, consulent van de arbeidsvoorziening vrouwen van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, die eveneens gepolst werd, heeft ernstige bezwaren. Volgens prof. Muntendam zal men aan een zekere vorm van arbeidsdienst plicht op de duur niet kunnen ontko men. Hjj zou vooral meisjes, die aan de universiteit gaan studeren, daarvoor in aanmerking willen laten komen. Hij ziet daarin een kleine tegenprestatie voor de niet onbelangrijke aanspraak, die zij op de samenleving doen. „Zij kosten „handen vol geld" en in tal van gevallen komt het rendement er niet uit, omdat zij hun studie niet voltooien, niet zelden omdat zij hun aanstaande levenspartner gevonden hebben. De meisjes, die medicijnen gaan studeren hebben een voorsprong op de jongens. Zij kunnen b.v. assistentplaatsen bezet ten, omdat de jongens eerst in dienst moeten, en zijn zo eerder klaar voor de maatschappij. Zij zouden met zo'n jaar in een ziekenhuis (b.v. na het kandidaatsexamen) als zij deze studie richting werkelijk gekozen hebben om de mensheid te dienen of zij nu arts worden of huisvrouw belangrijke za ken leren." Na een proef met de meisjesaienst- plicht voor vrouwelijke medische stu denten zou het ziekenhuisjaar ook voor de andere academische studierichtin gen ingevoerd kunnen worden. Prof. Muntendam zou ook uit voor de mili taire dienst afgekeurde jongens ver plegers voor een jaar willen rekrute ren. Nu vele afdelingen in ziekenhui zen wegens het verpleegsterstekort zelfs gesloten moeten worden en vele ernstige patiënten niet opgenomen kun nen worden, moeten er z.i. experimen ten genomen worden en dient men eindelijk op te houden met het inbren gen van theoretische bezwaren. Daartegenover stelt mej. Marsman, dat als in de ziekenhuizen inderdaad een noodtoestand bestaat of dreigt, de „heren artsen" hun eisen maar wat minder hoog moeten stellen en wat minder wetenschap moeten beoefe nen. „De verpleegster, die door de art sen wordt ingeschakeld bij allerlei proefjes, wordt de „klerk" van de dok ter, terwijl zij er toch in de allereerste plaats is voor de verzorging van de patiënten. Wat in een ziekenhuis ge mechaniseerd kan worden zal ook moe ten worden gemechaniseerd en voor de karweitjes, die niet tot de eigenlijke verpleging behoren, zullen andere werk krachten moeten worden gezocht." Bovendien zullen er, zo voert zij aan, maar heel weinig meisjes van 18 a 20 jaar zijn, die nog geen baantje hebben. De „dienstplicht" zou dan ook alleen maar een verschuiving van de perso neelsproblemen tot gevolg hebben, om dat de meisjes dan elders aan het be drijfsleven worden onttrokken. Zij noemt het verder onzin, dat een jaar tje praktijk bij de meisjes liefde voor de dienende beroepen zou kweken. „Al les wat je móet doen wekt veeleer aversie en diegenen, die wél roeping voelen in de richting van de verpleging of de huishouding, kiezen een derge lijk beroep toch wel." Andere Bezwa ren, die mej. Marsman noemt, zijn de morele gevaren voor de meisjes bij het doorbrengen van de vrije tijd in een vreemde stad en de vraag wat de sanc tie moet zjjn voor het niet opkomen en welke meisjes voor vrijstelling in aamnerklng zouden moeten komen. Zij acht het gevaar groot, dat een veel ho ger Percentage meisjes op zeer jeugdige leeftijd trouwt om aan de dienstplicht te ontkomen. (Advertentie) niet duur wel heerlijk De openingszitting werd bijgewoond door ongeveer 2500 Concilievaders, door ongeveer vijftig waarnemers van or thodoxe en protestantse kerken, door het corps diplomatique bij de H. Stoel en talrijke andere persoonlijkheden. Bij de binnenkomst van de Paus, die te voet ging temidden van kardinalen, pa triarchen en bisschoppen, werd het „Tu es Petrus gezongen. Tussen de tribu nes door trok de pauselijke stoet naar het altaar van de Confessie onder de hoge bronzen baldakijn van Bernïni. De meeste kardinalen droegen de schar- jf10?,'?1' alleen zij die met de Mjs concelebreerden, we ren getooid met mijter en kazuifel. In dit Concilie, aldus de Paus in zijn S5e«i5f's eesp raakheeft de alomvatten de liefde haar plechtig woord gesproken. De Kerk van dit Concilie heeft „met oecumenisch hart, in nederigheid en in nigheid, alle christelijke broeders be mind, die nog buiten de volkomen een heid met de katholieke kerk staan." De Paus wees hier op de grote om keer in het denken over de christelijke eenheid. „Is dit niet," zo vroeg hij. „een teken van liefde?" Het concilie beperkt zich echter niet tot het christendom alleen. Het pro beert alle mensen te dienen. Terwijl andere ideologieën en bewegingen to taal andere beginselen leren, zoals macht, rijkdom, wetenschap en strijd, leert de kerk de liefde. „De kunst van het beminnen bete kent echter vaak de kunst van het lijden In dit verband sprak de Paus over het verdriet dat het Concilie wordt aangedaan, doordat men talrijke vaders ten onrechte verhindert naar Rome te gaan. Dit betekent dat de katholieke Kerk in talrijke landen onderdrukt wordt en dat men probeert haar, in een berekend despotisme, te vernietigen. Het antwoord van Paus en Concilie op deze onderdrukking wordt, overeen komstig Christus' gebod, dooi de liefde bepaald. „Het Concilie koestert voor hen die op grond van anti-godsdienstig vooroordeel of door een onjuiste anti kerkelijke houding de Kerk nog steeds zeer laten lijden, gevoelens van goedheid en vrede en bidt voor hen, omdat zij van God barmhartigheid ondervinden, zoals wij die ook voor ons zelf afsmeken". De Paus vervolgde zijn toespraak met een nieuwe oproep tot de wereld om de vrede te bewaren. „De vrede moge onder de mensen overwinnen", zo zei hij, „de vrede, die juist thans bloedig gekwetst wordt door scherpe conflikten van volkeren die de vrede zo zeer behoeven. Ook op dit ogenblik moeten wij uiting geven aan ons drin gende verlangen, dat de oorlog een einde neemt, dat de volkeren terugke ren tot wederzijdse eerbied en een dracht en dat werkelijk spoedig en voor altijd de vrede zegeviere." Op deze plaats dan kondigde de Paus de instelling aan van een bisschoppen synode. De leden ervan zullen voorname lijk aangewezen worden door de natio nale bisschoppenconferenties. De syno de zelf zal, naar gelang de behoefte van de Kerk, door de Paus worden bijeengeroepen om hem te adviseren en hij te staan. De Paus deelde mee dat de normen hiervoor en nadere medede lingen zo spoedig mogelijk aan het Con cilie ter kennis zullen worden gebracht. Over zijn bezoek aan de Verenigde Naties in New York op 4 oktober zei de Paus dat hij aan de assemblee van de V.N. een boodschap van eerbetoon en van vrede zal brengen. Hij zei te hopen dat het Concilie met deze boodschap zal instemmen, ik heb geen andere be doeling, aldus de Paus, dan in over eenstemming met de Concilievaders eendracht, rechtvaardigheid en vrede te verkondigen onder alle mensen van goe de wil. ongecorrigeerd) LINNE, 14 sept. Op de rijksweg te Swalmen is gistermiddag de 35-jarige mevrouw Komngs-Ament, echtgenote van een der_ directieleden van de ijzer gieterij Konings te Swalmen, bij een verkeersongeluk om het leven geko men. Zij bestuurde een personenauto, die frontaal in botsing kwam met een tegemoet komende bestelauto die door een slip uit een file raakte. De vrouw, moeder van zes kinderen, was op slag dood. Een 2-jarig inzittend neefje, J. Ament uit Delft, was eveneens op slag dood. Een zuster en twee inzittende doch tertjes van het slachtoffer werden met ernstige verwondingen opgenomen in een ziekenhuis te Roermond. De chauf feur van de bestelauto kreeg een shock. Beide auto's werden zwaar beschadigd. DEN HAAG, 13 sept. Prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg zullen zaterdag 2 en zondag 3 oktober een bezoek brengen aan de moeder van de heer von Amsberg, die thans in diens geboorteplaats Hitzacker verblijft. Het geldt hier een strikt particulier be zoek. De feestelijke ontvangst die door de inwoners en autoriteiten van Hitz acker wordt voorbereid, zal dan ook een strikt plaatselijk karakter dragen, zo deelt de RVD mede. PARIJS, 14 sept. (UPI) De offi ciële wereldtentoonstelling 1970 zal in Osaka, op één na de grootste stad van Japan, worden gehouden, aldus heeft het bureau van internationale tentoon stellingen bekendgemaakt. EINDECUKf fK VERHON GERDE 8UMA. ZOLANG J, BLEEF JE WEG i WW t pet$0 JUFFROUW. MAS EN EEN SLABLAADJE7 mk M ROOSENDAAL, 14 sept. De rijks politie te Putte (N. Brabant) heeft aan de Belgische politie een Antwerpe naar uitgeleverd die ervan verdacht wordt, betrokken te zijn bij een omvang rijke diefstal van juwelen en obliga ties. Vorige week donderdag wilde de man in een café te Putte zijn vertering be talen met een gouden, met diamanten bezette ring. Hij verzocht de caféhouder ook een taxirekening te betalen var 500 francs, omdat de ring zeker vol doende waard zou zijn. Oe caféhouder belde de rijkspolitie op. Het liep op een vechtpartij uit waarbij de Belg het onderspit moest delven. Bij een nder zoek bleek dat hij behalve meeidere juwelen ook nog in het bezit was van obligaties ter waarde van een miljoen Belgische francs. AMSTERDAM, 14 sept. De ontgroening bq het dispuut „Olym pus" van de Vrije Universiteit is gisteren begonnen met het drinken van zoveel mogelijk glazen (bier glazen) melk. De eerstejaars van „Olympus" zullen tijdens de ontgroening geen alcoholhoudende drank mogen gebruiken. Het idee van deze wijze van ont- froenen is van de tekenaar, schil- er en beeldhouwer van het joodse leven in Amsterdam, de heer A. Witsel, die enkele van zijn ateliers op het Waterlooplein gratis aan studentendisputen ter beschikking heeft gesteld. De studenten hadden vandaag op borden leuzen geschilderd als „Wij drinken u onder de tafel met melk" en „Het melk is weer best". Hoe best wordt door dagelijkse weging van de „groenen" bepaald. BENTHUIZEN, 14 sept. In de be sloten en voor het merendeel orthodox- protestantse dorpsgemeenschap van Benthuizen is geprotesteerd tegen het splinternieuwe carillon dat op zonda gen in plaats van beloofde geestelijke liederen melodieën uit My Fair Lady en dergelijke wijsjes ten gehore brengt. Bovendien vinden vele Benthuizenaren het carillon door de week ook al te rumoerig voor hun landelijke gemeente. De onlangs benoemde jonge burge meester I. J. P. Kejjzer heeft de veel vuldige bezwaren van gemeentenaren voorlopig van de hand gewezen, opmer kend dat voor het nieuwe carillon nog slechts twee banden, en wel met popu laire en vaderlandse liedjes, beschik baar zijn. Dat vindt hij geen reden om het carillon op zondagen het zwijgen op te leggen. Binnenkort verwacht het gemeentebestuur bandjes met geestelij ke melodieën voor de zondag en band jes met speciale sinterklaas- en kerst versjes voor andere dagen. PAPENDRECHT, 14 sept. Arbeiders hebben gisteren aan de oever van de Merwede bij de Rosmalenweg het lichaampje van een pasgeboren meisje gevonden. De baby heeft vermoe delijk reeds enkele dagen in het water gelegen. De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust heeft dezelfde dag nog sectie verricht. Hij kwam tot de conclusie dat het kind heeft geleefd en dat het op ge welddadige wijze, waarschijnlijk door verstikking, om het leven is gebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. NEW ORLEANS, 14 sept. (Rtï.) Gevreesd wordt dat de orkaan Betsy" aan 400 mensen het leven heeft gekost. De stoffelijke overschotten van 250 mensen, die in twee districten in de omgeving van New Orleans zijn omge komen, werden gisteren geborges-- In de straten van New Orleans, waar reeds jacht werd gemaakt op kroko dillen, zijn nu ook slangen gezien. De reptielen zijn door het water meege voerd uit de omliggende moerassen. Inmiddels wordt op de rivier de Mis sissippi nog steeds gezocht naar de ge zonken aak, die een grote partij chloor aan boord had. Als het chloor ontsnapt uit de verpakking (hetgeen overigens niet waarschijnlijk is) wordt het leven van de inwoners van de stad Baton Rouge bedreigd, omdat de partij chloor groot genoeg is om alle inwoners van de stad te vergiftigen. President John son wordt voortdurend van de situatie in Baton Rouge op de hoogte gehouden. DEN HAAG, 14 sept. De surplus- voorraden van de kleine naamloze olie raffinaderijen in België en Duitsland, de voornaamste bron waaruit de zgn. „Witte pompen" patten, zijn aan het verminderen. De grote oliemaatschap pijen zijn van mening, dat zoals wij reeds eerder meedeelden, de prijsver schillen met de merkbenzine daardoor kleiner zullen worden. De BOVAG heeft gistermiddag ver gaderd met de grote oliemaatschappijen, aangezien men zeer verontrust is over de nadelen die door plaatselijke leden van de BOVAG van de concurrentie van de merkloze benzine wordt ondervon den. De heer drs. J. Graat van de BOVAG heeft in de VARA-radiorubriek „Dingen van de dag" gezegd, dat de BOVAG er op vertrouwt, dat de markt omstandigheden zich binnen afzienbare tijd zo zullen wijzigen, dat de prijs verschillen die zich thans voordoen tot het verleden behoren. LIMA, 14 sept. (Reuter) De Pe ruaanse regering is gisteren afgetreden. President Fernaod Belaunde Terr.v heeft Daniel Beeerra de la Flor verzocht een nieuw kabinet te vormen. JERUSALEM, 14 sept „Als Micky gaat, dan ga ik ook", zei een woedende echtgenoot voor het Rabbinaal Echtscheidingshof van Haifa. Israël. Daarmee maakte hij het zijn vrouw erg moeilijk, want zij had het hof gevraagd haar echt genoot op te dragen Micky de spaniel weg te doen omdat de hond haar met zijn onophoudelijk geblaf 's nachts uit de slaap hield. De man verklaarde ten eerste dat hij zijn hond langer kende dan zijn vrouw en dat zij wist dat de hond bij hem zou blijven, toen ze met hem trouwde. Ten tweede zei hij dat het hof in deze zaak geen uitspraak mocht doen. „Jawel" zeiden de rabbi's, „want dit is een kwestie van vrede in het huis". „Hond weg, ik weg", barstte de echtgenoot uit. Waarop de vrouw in verwachting huilend toe gaf. De rabbi's beslisten dat de hond gedurende de nacht buiten moet blijven. (Van onze correspondent) ZEGGE, 14 sept. Een onbekende heeft gistermiddag getracht een roof overval te plegen or het hulppostkan- toor te Zegge bij Roosendaal. Door het kordate optreden van de 44-jarige kan toorhoudster, mevr. J. Tak-Verstraa- ten is de rover zonder buit op de vlucht geslagen. Op het moment van de overval was de echtgenoot van de kantoorhoudster, die een taxibedrijf heeft, niet aanwezig. Toen de vrouw om twee uur het kan toor opende, drong een onbekende man die een zonnebril droeg en een revol ver in de hand had, het lokaal binnen. Op dat moment was er 16.000 gulden aan los geld in de kassa. „Als je niet gilt, gebeurt er niets," beet de man haar toe. De kantoorhoudster liet zich echter niet afschrikken en ging met de man een gevecht aan. Deze schrok blijkbaar zo van de onverwachte weer stand, dat hij ijlings de benen nam en naar een auto vluchtte die een eind verder geparkeerd stond. De dief had blijkbaar zijn overval goed voorbereid. Mevrouw Tak meent in hem een man te herkennen die al enige weken op maandagmiddag geld is komen storten. Een kwartier voor de overval werd zij opgebeld door een on bekende die vroeg of haar man thuis was. Duitsland De Duitse Nobelprijs winnaar professor dr. Hermann Stau- dinger is op 84-jarige leeftijd in Frei burg overleden. Staudinger legde door zijn ontdekkingen de wetenschappelijke basis voor de huidige kunststoffen-che- mie. Hq kreeg in 1953 de Nobelprijs voor chemie. (DPA). (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1