RETOUR NAAR COSTA BRAVA VAN ƒ195,- NAAR 340,- Opzij Alfrink Café Olie Maatregel komt neer op bescherming KLM Postrover meldt zich BOETEPROCESSIE SLANKDRANK CAMPING - REIZEN BLIJVEN Amsterdamse omgekomen bij val in afgrond Bouvier bijt baas bijna dood Indië is bereid vuren te staken Met inachtneming van de huidige posities r Aannemer laat dieren verhongeren Schade van miljoen na brand KLEIN JONGETJE Geen rijtoer op Prinsjesdag MORRIS Regenkleding "i Iets hogere temperaturen Beschuitfabriek nu in circustent Tiventse samen met La Lollo in western- film van n n icu vvv de suikervrije Amerikaanse cola (MINDER DAN 1 CALORIE) VAN Sporthuis Centrum: Japans prinselijk paar naar ons land r mmm NA BESPREKINGEN MET THANT Tegen tram opgelopen in kliniek overleden WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32152 SCHIPHOL, 15 sept. Ité- reizen zullen de volgende zomer aanmerkelijk duurder worden. De Rijksluchtvaartdienst heeft aan Martin's Air Charter meegedeeld, dat deze vakantiereizen waarin ook de verblijfkosten zijn opge nomen, na 1 april gebonden zullen zijn aan minimum-prijzen, afge stemd op de tarieven van de LATA, de internationale organisa tie voor de burgerluchtvaart, waarbij o.m. de KLM is aange sloten. Een Ité-prijs zal dan niet lager mogen zijn dan 85 procent van het IATA-tarief voor dezelfde afstand. Voor IATA-tarieven van meer dan 550 geldt een Ité-mini- mum van 75 "procent. Met een relikwie van het Heilig Kruis in de han den loopt de Paus aan het hoofd van een boeteproces sie van de kerk van het Heilig Kruis naar de St. Jan van Latheranen. Deze processie, waaraan alle Concilievaders deelnamen en die door een me nigte van naar schatting een half miljoen werd gadegeslagen besloot de openingsplechtig heden van de vierde zitting van het Concilie. vROYAL CROWN COLA NEW DELHI, 15 sept. (AFP, Rtr, UPI) Indië gaat in begin sel akkoord met het voorstel van de secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, het vuren te staken met inachtneming van de huidige posi ties. Dit is van welingelichte zijde in New Delhi vernomen. Premier Sjastri heeft dit Oe Thant tijdens een onderhoud van ruim een half uur meegedeeld. In verband hier mee heeft de secretaris-generaal zijn vertrek, dat op vanochtend was vastgesteld, uitgesteld. President Ajoeb Khan van Pakistan bezoekt gewonde land genoten in het ziekenhuis van Rawalpindi. SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 30 cent oer hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 5,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 215 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. IJMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 6^ telef. 22 13 55, postgiro 2 28 84. Vliegtuig-vakantiereizen aanzienlijk duurder De manier, waarop kardinaal Alfrink vandaag in Rome de „bijna lasterlijke wijze, waarop over onze Nederlandse katholieke samenleving wordt gespro ken" heeft weerlegd, verdient volle dige instemming. Vooral ook, omdat hij de moed vond om de open wijze, waar op in Nederland over tal van kerke lijke problemen gediscussieerd wordt, eerder als een voordeel dan als een nadeel te beschouwen. De Italiaanse criticasters heeft hij daarmee een spie gel voorgehouden, waarvan de aanblik hun nauwelijks kan bevallen. Voorts heeft hij een beeld getekend van de Nederlandse kerkprovincie, dat getuigt van een grote behoefte aan objectivi teit en dat desondanks zelfs hier diepe indruk moet maken. Met al haar fou ten en tekortkomingen staat de kerk van Nederland als een bloeiende ge meenschap in de werkelijkheid en de ondeskundige lasteraars mogen zich de laatsteregel van de kardinaal her inneren, waarin hij zei te bidden dat „niemand van de onzen" door deze campagne tegen katholiek Nederland zijn liefde voor de kerk zou verliezen. Ongewild sprak kardinaal Alfrink op dat ogenblik als een kardinaal- nieuwe stijl. De leider n.I. van een in dit concilie naar een grotere zelfstan digheid groeiende (kleine) bisschops conferentie. (Zie ook pagina 5) Het Horeca-bedrijfschap zit en dat is begrijpelijk nogal omhoog met de onaangename prijsstop, die mi nister Den Uyl deze sector heeft op gelegd. En om nu te bewijzen, dat zo'n prijsstop overbodig was heeft men een enquête laten instellen naar de vraag hoe dikwijls iemand een café of res taurant bezoekt. Daaruit resulteerde, dat driekwart van de ondervraagden vrijwel nooit een café bezocht, en dus ligt de redenering voor de hand, dat Horeca-prijzen nauwelijks invloed hebben op de kosten van het levens onderhoud. Dat klinkt allemaal erg aannemelijk, maar wij hebbeivnu een maal een hekel aan belangengroepe ringen, die om hun belang te onder strepen enquêtes laten houden. De be langengroepering is immers opdracht geefster en daardoor kan zowel de keus der vragen als die der ondervraagden worden beïnvloed. Als men b.v. alleen vertegenwoordigers of journalisten aan het woord zou laten Een flink deel van de wijze mannen ln de Eerste Kamer staat bijzonder gereserveerd tegenover de plannen van minister Den Uyl de staat te laten deelnemen aan de te verwachten olie-race op de Noordzee. Oud-minis ter Zijlstra, b.v., vond het ronduit niet netjes, dat de staat pas gaat meedoen als een maatschappij olie of gas heeft aangeboord. Wij geloven, dat de be zorgde kamerleden een belangrijk as pect uit het oog verloren hebben. Dit namelijk, dat de bodemschatten toe behoren aan de natie en dat de natie daarvan dus zoveel mogelijk dient te profiteren. Laat men nu de exploitatie geheel aan anderen over dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de natie te kort wordt gedaan. De staat Is dus wel verplicht een vinger in de olie te hebben. En hoe kan dat anders dan door staatsdeelname? Wij geloven overigens, dat de olie maatschappijen mans genoeg zijn voor hun eigen belangen op te komen. Zij hebben daarin een geduchte er varing, opgedaan in moeizame onder handelingen met heel wat genadelozer legeringen dan de onze. (Advertentie) Nederland volgt hiermee het voor beeld van veel andere landen. In de brief aan Martin's Air Charter schrijft de Rijksluchtvaartdienst, dat „in bijzon dere gevallen ontheffing van de mini mum-prijs kan worden verleend door de directeur-generaal." Zonder deze ontheffing zullen de goedkoopste Ité-reizen, waarvan de minder-draagkrachtigen een gretig ge bruik hebben gemaakt, volgende zo mer niet meer beschikbaar zijn. Als meest sprekende voorbeeld mogen gel den de kampeervluehten naar Span je: Een retourvlucht per KLM-Hjn- toestel naar Barcelona (goedkoopste tarief, 30 dagen geldig) kost 401. Een Ité-reis naar Barcelona moet der halve volgende zomer minstens 85 pet. daarvan kosten, dus minimaal 340 maar in de afgelopen zomer bood b.v. een reisbureau in Amsterdam (Ma- rysol) kampeervluehten naar de Cos ta Brava aan voor 195. Hiervan maakten vooral jongelui ge bruik, die met complete tent-uitrusting naar Barcelona werden gevlogen in een toestel van een chartermaatschap, pij, vandaar per bus naar een cam ping aan de Costa Brava werden ver voerd en daar een week (of twee weken voor een iets hogere Ité-prijs) konden staan zonder kampgeld te moeten be talen, want dat was bij de vluchtprijs begrepen. Uiteraard trok dit goedkope vervoer ook vakantiegangers aan, die helemaal niet gingen kamperen, doch op andere wijze onderdak zochten, b.v. in een bungalow, zomerhuisje of hotel. Daarnaast waren er automobilisten, die zelf met hun wagen voor vakantie naar Spanje reden, doch vrouw en kin deren met zo'n goedkope vlucht de reis lieten maken. „Deze prijsstop is voor de charter maatschappijen van minder betekenis DEN HAAG, 15 sept. In tege: - stelling tot andere jaren zal het ko ninklijk gezin op Prinsjesdag ditmaal geen rijtoer door Den Haag maken. Volgens de RVD is dit besluit om twee redenen genomen. De eerste reden is dat ook de jongste prinses, Christina, evenals haar zusters 's morgens al mee zal rijden in de gouden koets, zodat dus de drie prinsessen de opening van de Staten-Generaal zullen meemaken. Voorts zou de koningin van mening zijn, dat zij de laatste tijd door bijzon dere omstandigheden al een paar maal een rijtoer door Den Haag heeft ge maakt, zodat zij er de voorkeur aan geeft de rijtoer op Prinsjesdag te laten vervallen. Het ligt in de bedoeling, dat de ver loofden van de prinsessen Beatrix en Margriet, respectievelijk de heren Claus von Amsberg en Pieter van Vollenhoven, de plechtigheid in de Ridderzaal bij wonen. Zij gaan daar heen op eigen gelegenheid en zullen dus geen deel uitmaken van het koninklijk gezelschap. Er worden voor hen plaatsen gereser veerd in de Ridderzaal bij de overige genodigden. BREDA, 15 sept, Bij de Bredase gemeentepolitie heeft zich om twaalf uur gistermiddag een 41-jarige verte genwoordiger uit Breda gemeld, die bekende dat hij maandagmiddag ge poogd heeft de kantoorhoudster van het postkantoor te Zegge (N.Br.) te beroven. "Boen hg zich bij de politie had ge meld verklaarde de dader, dat hij fi nancieel aan de grond zat en dat hij uit wanhoop had gehandeld. Hij had er veel spijt van en zich daarom aan gegeven. Hij verklaarde niet te weten hoeveel geld er op het kantoor aanwe zig was geweest. dan voor de reisbureaus en tour-opera tors", aldus directeur R. Hoegen van het luchtvaartmakelaars-kantoor Am sterdam Air. „Immers de prijs, die het reisbureau aan de chartermaat schappij moet betalen voor het char teren van het vliegtuig, blijft net zo vrij als vroeger en behoeft dus hele maal niet omhoog te gaan. Toch zijn de reisbureaus verplicht het publiek per Ité-reis soms 30 tot 35 procent meer te berekenen dan tot nu toe. Ik vraag me af of minister Den Uyl met een dergelijke prijsverhoging van goedkope reizen wel akkoord kan gaan." Hoewel de reisbureaus door de nieu we maatregel dus een hogere winstmar ge verkrijgen, ztJlk-n ze zich door de concurrentie verplicht voelen meer aan te gaan bieden (betere hotels, extra excursies enz.) dan door veel adspirant- reizigers wordt gewenst. Het onvermij delijke gevolg van deze prijsstijging zal een vermindering van de omzet zijn, die uiteraard ook zijn terugslag heeft op de chartermaatschappijen. „Het instellen van een minimum ver koopprijs is nadelig voor het grote pu bliek en een stap terug in het streven van de Nederlandse reisbureauwereld (Vervolg op pagina 5) (Advertentie) Mil iiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiin AMSTERDAM, 15 sept. De directeur van Sporthuis Centrum, de heer Derksen, zei ons vanochtend dat hij ervan over tuigd is dat de goedkope tampingreizen zullen blijven bestaan. „Ik heb vanoch tend met onsteltenis kennis genomen van de eerste berichten", zei hp, „maar in een telefoongesprek met de Rijkslucht vaartdienst is mij categorisch verklaard, dat het niet de bedoeling is het sociaal toerisme iets in de weg te leggen. Men kan aan bonafide maatschappijen ont heffing verlenen. Het is slechts de be doeling excessen tegen te gaan". De heer Derksen meende dat men ln de haast een regeling heeft getroffen, waar veel fouten aan kleven en die uitzonderingen toelaat. BERN, 15 sept. (Depag) - De 41-ja- rige Amsterdamse verpleegster L. L. Lam is dinsdagmiddag tijdens een uit stapje in de Zwitserse Alpen van een helling gestort en om het leven geko men. Mejuffrouw Lam, die haar vakantie doorbracht in Alpnaeh. liep over een weg van de Pilatuskulm naar de Tom- lishom. Langs deze weg is een af grond van 130 meter diep, die echter van de weg gescheiden is door een massieve borstwering. Het is niet dui delijk hoe het slachtoffer over deze rand heengevallen is. BAARN, 15 sept. In de Bremstraat in Baarn is dinsdagavond de 57 jarige heer O. Offringa door zijn zevenjarige bouvier Kazan aangevallen. De heer Offringa kreeg ernstige verwondingen over zijn gehele lichaam en minstens vier slagaderlijke bloedingen. In levens gevaarlijke toestand is hij overgebracht naar het ziekenhuis in Baarn. Daar bleek het slachtoffer drie liter bloed te hebben verloren. Aanvankelijk werd dan ook voor zijn leven gevreesd, maar nadat bloedtransfusie was toegepast, werd zijn toestand iets beter. De heer Offringa had de bouvier ze ven jaar. Het dier werd streng Dehan- deld, maar moeilijkheden heeft men met Kazan nooit ondervonden, al werd het dier de laatste tijd wel iets agres siever. Toen de heer Offringa gisteren zijn 16-jarige dochter met de hond aan de lijn zag naderen, floot hij, waarop het meisje de hond losmaakte. Het dier vloog zijn baas onmiddellijk aan en verwondde hem zwaar. De hond is door een Baarnse dierenarts afgemaakt. Er is geen sprake van hondsdolheid DEN HAAG, 15 sept. Prins Hitat- sji, de jongste zoon van de keizer van Japan, en zijn echtgenote, prinses Ha- nako, zullen van 24 tot 27 oktober in Nederland zijn. Een woordvoerder van de ambassade van Japan in Den Haag heeft dat dinsdag desgevraagd meege deeld. HHHI 4^#-- t Volgens berichten heeft premier Sjas tri er bij zijn besprekingen met de lei ders van de verschillende partijen (waaronder de Centrum-partij) aan vastgehouden, dat Indië de door de Indische troepen ten westen van de bestandlijn in Kasjmir bezette stellin gen niet zal prijsgeven, zolang zjj geen duidelijke garanties heeft ontvangen, dat een herhaling in de toekomst niet zal plaatsvinden. De Indische premier zou ook te kennen hebben gegeven, dat zijn land bereid zou zijn na het staken van de vijandelijkheden zijn troepen van Pakistaans grondgebied terug ie trek ken. Of Pakistan met dit alles akkoord wenst te gaan valt te betwijfelen. Volgens kringen in Rawalpindi zou Palustan alleen toestemmen m een be ëindiging van de vijandelijkheden als Indië akkoord gaat met de volgende voorwaarden: een wapenstilstand, een Afrikaans-Aziatische vredesstrijd- macht onder auspiciën van de VN, in Kasjmir, en een volksstemming in dat gebied binnen drie maanden. Inmiddels gaat de strijd tussen beide landen nog steeds onverminderd voort. Boven het gebied van Sialkot, waar reeds drie dagen een tankslag woedt. ito#—' ■c. MUNBALKON ÜSTOPHEiZUIDEN hebben Indische en Pakistaanse straal jagers gisteren een luchtgevecht gele verd. Tijdens de gevechten zouden twee Indische toestellen zijn neergeschoten. De Indiërs trachtten de Pakistaan se troepenconcentraties in dit gebied te bombarderen. De tankslag zelf is volgens Pakistaanse regeringswoord voerders in een impasse geraakt. Zui delijker, aan het front bij Lahore, zijn drie Indische aanvallen afgeslagen. 150 Indiërs zouden hierbij zijn gesneuveld. Bij Gadra tenslotte zouden de Paki staanse troepen twee Indische posten hebben overmeesterd. ZAANDAM, 15 sept. Op twee stuk jes land van de Zuider Ganssloot in Wormer zijn de kadavers gevonden van een aantal schapen, geiten en kippen. De dieren waren verhongerd. De rijks politie, die op het land nog een vijftal uitgehongerde schapen aantrof, heeft proces-verbaal tegen een Zaandamse aannemer opgemaakt. De Nederlandse Vereniging ter Be scherming van Dieren in Zaandam 's bijzonder geschokt over deze vorm van dierenmishandeling. De heer D. de Ja ger zei, dat hij in zijn loopbaan nog nooit zoiets heeft meegemaakt. De aanne mer, die op het ogenblik in Brussel ver toeft op een congres van aannemers, ging, zo is gebleken, regelmatig naar de markt in Purmerend om er kleinvee te kopen. De dieren werden afgeleverd in Wormer en daar aan hun lot over gelaten. De directeur van het 'Zaan.se slacht huis, de heer Feenstra, gelooft, dat de kadavers al twee maanden op het land gelegen moeten hebben. Verwachting geldig tot donderdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Aanvankelijk hier en daar mist, overigens droog weer met opklarin gen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere tempe raturen. DONDERDAG: zon: 6.16-18.53 maan: 21.09-12.27 BAREXDRECHT, 15 sept. Gister middag is hier een grote uitslaande brand uitgebroken in de beschuit- en banketfabrieken van A. Hooimeyer en Zonen N.V. De fabrieksuitbreiding van drieduizend vierkante meter, welke in 1957 tot stand was gekomen, irandde tot de grond toe af. De schade be draagt 2(4 miljoen gulden, plus één dag- produktie. In het afgebrande pand lag pakmateriaal opgeslagen, alsmede vier honderdduizend pakken expcrtbescbuit. die een prooi der vlammen werder.. De direktie besloot vandaag een van de grootste circustenten van Nederland f te zetten, dit de functie .au het ?<igebrande gebouw moet overnemen. (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam (Van onze correspondent) BOEKELO, 15 sept. De 22-jarige Truus van Sark, fotomodel en manne quin uit het Twentse dorpje Boekelo vliegt maandag naar Rome, waar zij een rol zal gaan vervullen in een wes tern-film met Walter Chiari en Gina Lollobrigida. Zij heeft al enkele malen een bescheiden figurantenrolletje in de film gehad. In de western die thans opgenomen wordt heeft zij als cow girl de tweede vrouwelijke rol. Truus van Sark begon zeven jaar ge leden toen zjj nog in de hoogste klas van de MULO zat af en toe als manne quin mee te lopen in modeshows van de Enschedese textielfabriek Schutters veld op avonden van personeelsvereni gingen, huisvrouwen, organisaties e.d. Nog geen jaar later trok zii naar Amsterdam waar zij de kansen zich als mannequin er, fotomodel verder te ont plooien goed benutte. Zij kreeg aanbie dingen in Nederland en later in het buitenland waar zij ondermeer in Span je werkte en in Rome in de exclusieve boutique van de zusters Fontana. DEN HAAG. 15 sept. Vannacht is in de Ursulakliniek de 66-jarige heer P. T. Luvcks overleden die maandag op de hoek Camegielaan - Groot-Her- toginnelaan tegen een tram opliep en met ernstige verwondingen naar de kli niek werd overgebracht. NEW XOKK, 15 sept. (UPI) Het toonaangevende Amerikaanse dagblad „The New fork Times" schreef gisteren in een hoofdartikel over het opsporen en straffen van oorlogsmisdadigers „Waarom wordt er twintig jaar na de tweede wereldoorlog nog steeds gezocht naar oorlogsmisdadigers Waarom brandt de verbittering nog steeds als een gloeiende kool in de harten van miljoenen Waarom kunnen zovele fat soenlijke mensen in hun eigen hart niet de bereidheid vinden om te ver geven en te vergeten Een van de redenen, aldus „The New I'ork Times", kan men vinden in een boek, dat onlangs in Duitsland is uitgegeven. Het heet „Voor hen was er de hel". Het blad citeert uit dit boek de volgende passage „Toen beval de bewaakster de kinderen hun kleren netjes op te vouwen en de gaskamer binnen te gaan. Een klein jongetje, minder dan twee jaar oud, was te klein om de treden op te klimmen. Daarom nam de bewaakster het kind in haar armen en droeg het de gaskamer binnen". „Dat is de reden: één klein jongetje", zo besloot „The New Fork Times". niet duur wei heerlijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1