Mr. Bührman in Eerste Kamer Visserij ma geen hinder hebben van olieboringen Twaalfjarige jongen uit Hilversum vermist Hinderwet scherper hanteren tegen lnchtverontreiniging ORBAAN stevig op eerste plaats N.Z.H. kreeg duizendste Leyland-bus „Voorwaardelijke straf kan voor onder invloed rijders voldoende corrigerend zijn" Jumelage Haarlem-Angers Franse zwemploeg kansloos tegen Haarlemmers Hoogovenschaak toernooi nu zonder G. Mulder D Winter- cursussen bollenstreek Uitslagen Wedstrijdleider van tienkampen tien maanden naar Australië Groenen vragen burgemeester om drankvergunning St.-Genesius-dag in Hilversum Staatssecretaris tot provincie- en gemeentebesturen Koers K.L.M. in Wall Street scherp gedaald W erkzaamhed en aan Delftlaan Schaaktoernooi Het Oosten9 Faillissementen Raadsman concludeert voor Haarlemse Politierechter Windbuks Burgerlijke stand Haarlem W.K.A.-Noordholland Afscheid provinciale bestuursleden ^Cotel SBouweó zamchtoori „De Bataaf" in clubkampioenschap V rouivenbeiveging Nieuw-Vennep „De Vriendenkring" opgeheven Diefstal WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 PAGINA 4 NEW YORK, 15 sept. De mededeling van de KLM, dat het bedrijf 66 min van zijn obligatie schuld gaat omzetten in aandelen heeft op de New Yorkse effecten beurs reactie uitgelokt. Bij enor me omzetten is de koers van het aandeel met 6 dollar gedaald tot 58%, hetgeen neerkomt op een 58% 212). Ook in Amster dam is de koers sterk teruggelo pen. De KLM zelf heeft door deze transactie haar financiële positie aanmerkelijk verbeterd, aangezien de schuldenlast en de daarop drukkende rente kleiner worden 3 min per jaar) en er een agio ontstaat van 12 min. Voor Haarlem e.o Films Muziek Diversen T entoonstellingen Hillegom Noordwijk Leiden DEN HAAG, 15 sept. Dinsdag behandelde de Eerste Kamer de zoge naamde „Natte Mijnwet". Het feit, dat de C.H.U.-afgevaardigde mr. J. C. Bührmann burgemeester is van Vel- sen en daarmee van de grootste Ne derlandse visserjjhaven IJmuiden, maakt het begrijpelijk, dat deze in de debatten ook de visserjjbelangen aan de orde heeft gesteld. Al eerder, bij de schriftelijke behandeling had de heer Bührmann de vraag gesteld of de belangen van de visserij voldoen de zullen worden behartigd. Deze vraag gisteren nader uitwerkend, maakte de heer Bührmann onder scheid tussen het tijdvak van bodem exploratie en het tijdvak van bodem exploitatie. Gedurende het tijdvak van bodemonderzoek kan door explosies en verontreiniging van het zeewater door bü het boren gebruikte chemicaliën schade aan de visstand worden toege bracht. Deze schade is volgens de heer Bührmann echter tijdelijk, de vis stand herstelt zich zodra de boringen worden gestaakt. De exploitatie van de zeebodem tast volgens de heer Bührmann de vis stand niet aan. De praktijk bij de olie winning voor de kust van de Verenig de Staten bewijst, dat zodra olie wordt gewonnen, van verontreiniging van het zeewater geen sprake is en dat de vis zich nabij de boortorens ophoudt. Maar de aanwezigheid van boortorens op plaatsen, die regelmatig bevist wor den, kan, vooral wanneer er veel boor torens verrijzen op een relatief klein oppervlak, wel een belemmering voor het uitoefenen van de zeevisser^ vor men. De heer Bührmann is van mening, dat aandacht zal moeten worden ge schonken of in de concessie-voor waarden bepalingen worden opgeno men betreffende de vrijheid van de vissers om in het aan de concessio naris toekomende gebied te vissen. Ook met het gebruik van netten, die over de zeebodem worden gesleept, en betreffende de vrijheid van bo demonderzoek voor het biologisch onderzoek ten behoeve van de vis serij. Wanneer werkelijk schade wordt toe gebracht aan de visserij, zal het moei lijk voor de individuele vissers zijn om hiervoor een vergoeding te krijgen. Ar- HILVERSUM, 15 sept. De 12- jarige Jan van der Linden, wonende m de Hertog Albrechtstraat 36.. is se dert zondag spoorloos. De jongen ging zaterdag j.E van huis om een boodschap te doen, maar kwam niet terug. Zon dagmorgen heeft hij zich nog vervoegd bij kennissen, de familie Van der Velde in de Haarlemmerstraat te Rotterdam. Ook daar is de jongen niet meer terug gekomen. Inmiddels is er via de politie een verzoek om opsporing gedaan. Het signalement van de knaap luidt: 1.55 meter lang, blond piekerig haar, dikke lippen, blauw-grijze ogen en een rond fezicht. Hij is gekleed In een grijs- lauwe combinatie, blauw kunstleren vest met koperen knopen, een blauw overhemd, een oude blauwe spijker broek, bruine sandalen en zwarte sok ken. (Van onze correspondent) LEIDEN, 15 sept. De studenten vereniging Catena heeft bij de ontgroe ning het nuttige met het aangename verenigd. De Senaat liet gisteravond tweehonderd zogenaamde kennismakers burgemeester G. C. van der Willigen een volledige drankvergunning voor Sociëteit Horus op het Rapenburg vra gen. De aspirant-leden van beiderlei kun ne (de vereniging is sinds dit voorjaar gemengd) bestegen keurig in het gelid de trappen van het stadhuis. Na het zingen van enige voor deze gelegenheid gemaakte liederen bood een deputatie in de Burgerzaal de burgemeester een petitie aan. Mr. Van der Willigen zei het met Catena eens te zijn. Hij er kende de behoefte aan een volledige drankvergunning voor de sociëteit. Daar voor zegde hjj ook zijn medewerking toe. BEVALLEN VAN EEN ZOON: W. P. Laan-Bekker; G. Redder-Tuin: W. A. Schild-Vermeij. BEVALLEN VAN EEN DOCHTER: M. A. Span-van Roon: J. Vergroesen- Koot; M. Janmaat-van Vlier; F. van den Ban-de Haan; A. C. Kloos-Adriaansen L. P. Boekelaar-Loogman. ONDERTROUWD: F. J. A. Leferink en: Y. A. M. van Emmerik; C. Bakker en: M. Bierman; R. B. Horstman en: H. van den Broek; P. A. M. Zwart en: M. Scholten. GEHUWD: J. A. Spook en: H. M. Gaartman; G. A. v.d. Bellen en: S. D. H. Krielen: M. de Ruiter en J. M. Schouten; P. G. Oldewarris en: W. Elskamp. OVERLEDEN. J. J. Honders, 84 j„ H. W. Alders-van Nieuwmegen, 76 j., E. C. Kruijne-van Ham, 73 j., A. de Groot-Broertjes, 84 j. GRIJPSKERK, 14 sept. Aan de stationsstraat alhier is vanmorgen een personenauto, bestuurd door een 22- Jarige veehouder uit Grootegast, te snel door een bocht gereden. De auto ramde drie bomen, raakte in een slip en kwam in aanraking met een bermpaal. De naast de bestuurder zittende 20-jarige H. Top, eveneens uit Grootegast, werd half uit de auto geslingerd en raakte bekneld tussen auto en bermpaal. Hij werd overgebracht naar het academisch ziekenhuis, waar hij bij aankomst is overleden. tikel 5 van het Verdrag van Genève bepaalt, dat exploratie en exploitatie niet tot gevolg mogen hebben, dat overlast wordt aangedaan aan de scheepvaart, de visserij of het instand houden van de levende rijkdommen van de zee. Verwijzend naar de mededeling van de minister in de memorie van ant woord, dat hij reeds overeenstemming heeft bereikt met zijn ambtgenoot van landbouw en visserij over te geven voorschriften, zei de heer Bührmann er gaarne op te vertrouwen, dat de uitgeoefende activiteiten op de volle zee, zoveel mogelijk, doorgang zullen vinden. AMSTERDAM, 15 sept. Zondag 19 september a.s. uilen de aangesloten verenigingen van het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel in de provincie Noordholland hun traditionele Sint Ge- nesius-dag vieren. De plaats van sa menkomst is ditmaal Hilversum, het Hof van Holland, Kerkbrink. De (lag krijgt een bijzonder karakter door het afscheid van de heer W. Lonis als pro- vinciaal-vooritter en van mej. L. van der Lubbe als lid van het provinciaal- bestuur. Het programma, dat om elf uur be gint en tegen vijf uur eindigt, luidt als volgt: Regisseur Frans 't Hoen spreekt over zijn ervaringen met amateurs. Koffietafel. Opvoering van de een-acter De zeer beklagenswaardige meneer Cran door de vereniging Sint Genesius uit Muiden. Mime-voordracht door Rob van Hou ten. Afscheid van de aftredende provin ciale bestuursleden. (Advertentie) Dagelijks cabaret en mu ziek met internationale floorshow en orkest. Telef. (02507) 3046 DEN HAAG, 15 sept. De staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, heeft de besturen van alle provincies en gemeenten aandacht gevraagd voor het probleem van de toenemende luchtver ontreiniging bij de steeds voortschrijden de industrialisatie. De staatssecretaris merkt daarbij op, dat, teneinde de lucht zo rein mo gelijk te houden, gestreefd dient te wor den naar het voorkomen van luchtver ontreiniging bij de vestiging van nieu we industrieën, naast vermindering van deze verontreiniging door reeds bestaande bedrijven. Dr. De Meijer geeft in dit verband enkele mogelijkheden aan. Met name bepleit hij het onderzoeken of de hin derwetvergunning van die bedrijven, die bijdragen tot vervuiling' van de lucht, de thans bestaande situatue nóg dekt en zo niet, te bevorderen, dat een uitbrei- dinigs- en wijzigingsvergunning wordt aangevraagd. Voorts om zonodig alsnog stringente voorwaarden neergelegd in artikel 26 van de hinderwet aan reeds verleende vergunningen te verbinden, alsmede een intensieve controle uit te oefenen op de naleving van de gestelde voorwaarden. Voorts verzoekt de staatssecretaris de besturen vooruitlopende op een in voorbereiding zijnde wijziging van het hinderwetbesluit met betrekking tot ernstige luchtverontreinigers een af schrift van de aanvrage voor een ver gunning (oprichten, uitbreiden of wijzi gen) met de desbetreffende bescheiden ze zenden aan de inspecteur van de volks fezondheid, belast met het toezicht op e hygiëne van het milieu, voor het be trokken gebied. Het inschajelen van het districts hoofd van de arbeidsinspectie en van genoemde inspecteur in een zo vroeg mogelijk stadium, acht staatssecreta ris De Meijer een essentieel belang bij de bestrijding van de toenemende luchtverontreiniging. Nu door de conversie het aandelen kapitaal sterk verhoogd wordt, vreest men dat er flink aanbod van de aan delen KLM zal komen, na het zeer sterk verhoogde koersniveau .an de laatste maanden. Zoals bekend, werd gistermiddag op last van het beursbe- stnnr ter beurze van Amsterdam geen notering in aandelen KLM opgemaakt. Van de oorspronkelijke lening is reeds 650.000 dollar in aandelen ge converteerd. De conversiekoers is be paald op 34 dollar per aandeel van 100, hetgeen een percentage van 122,4 betekent. Van het statutaire ka pitaal van 400 min. zal, na conver sie, 200 min. zijn geplaatst. De K.L.M. ziet in deze transactie een groot aantal voordelen. In plaats van een schuld van 66 min., om staat er een kapitaal van 54 min. plus een agio van 12 min. De jaarlijkse rentelast wordt met 3 min. verminderd, terwijl geen reke ning meer met aflossingen na 1970 gehouden behoeft te worden. Bo vendien wordt de technische positie van de KLM ter beurze aanzienlijk verbeterd, doordat het onder het pu bliek uitstaande aantal aandelen meer dan verdubbeld wordt. Men verwacht daaruit een rustiger beurs- klimaat. De circulaire, waarin dit staat, is een vervolg op een soortgelijk rondschrijven dat de staatssecretaris ruim een jaar geleden heeft toegezonden aan de ge meentebesturen in het nieuwe water weggebied. HALFWEG, 15 september Van de Halfwegse wielerclub „De Bataaf" zal men aan het clubkampioenschap van Nederland op de weg, dat woensdag 22 september in Wj|k bij Duurstede wordt gereden, met twee ploegen deel nemen. Het bestuur is tot de navol gende samenstellingen gekomen: Amateurs: Henny Schouten, Joop Hoogland, Jan Fransen en Daan Holst. Nieuwelingen: Peter v.d. Voort. Melle Jongkind, Jan Buis en Guus Zanting. Voor het zondag 26 september in de Wijde Wormer te houden Zilveren Mo- lentoemooi zal de Halfwegse club het zonder Daan Holst en Henny Schouten moeten stellen. Zij rijden dan in de Ronde van Roemenië. Als vervangers Ijn Ko Zomer en Henk Koopmans aan gewezen. Dé nieuwelingenploeg blijft ongewijzigd. Het team aspiranten voor het moientóemooi wordt gevormd door Haayer, Stoltenborg, Oosterbeek en Bruessing. HAARLEM, 15 september Donder dag 16 september zullen op de hoofd rijbaan van de Delftlaan tussen de Zaanenlaan en de Orionweg herstel lingswerkzaamheden worden uitge voerd. Gebleken is dat de rijbaan daar enigermate is verzakt. Gedurende de werkzaamheden zal het over de Delft laan, in noordelijke richting rijdende verkeer worden geleid over de aanwe zige parallelweg. In verband daarmee is voor genoemd gedeelte van de pa rallelweg een volledig wachtverbod in gesteld. Bewoners worden verzocht reeds hedenavond hun voertuigen el ders te plaatsen. Bü gunstige weers omstandigheden zullen de werkzaamhe den binnen één dag gereed zijn. De om legging zaï door borden worden aange geven. HAARLEM, 15 sept. De met zoveel spanning tegemoet geziene wedstrijd C. Or- baanLeban in het internationale schaak toernooi van Het Oosten is min of meer op een teleurstelling uitgelopen. Want het was reeds in de openingsfase dat Leban tot ieders verbazing een kostbare pion verspeelde en toen was het de met wit spelende Orbaan wel toevertrouwd deze Spaanse partij tot winst te brengen. De vlotte triomf van de Amsterdammer hield tevens de alleenheerschappij over de ere- zetel in. Orbaan zal bovendien met een zeker wel gevallen hebben toegezien hoe R. Faase, ook al in een Spaanse partij de sterke Th. D. van Scheltinga bestreed. Uit niets bleek dat Van Scheltinga hierals favoriet zat. Voortdurend wist Faase net evenwicht te bewaren. Slechts in tijdnood dreigde er even onheil voor hem maar de Oosten crack sloeg zich er schitterend doorheen en staat in de afgebroken stelling zeker niet minder. Voor Orbaan zal een even tuele halve punt verlies van Van Schel tinga opnieuw versterking van de leiders positie betekenen. Een Konings-Indische partij van K. Steijn en F. O. van Maanen werd in 20 zetten in het voordeel van Steijn beslist. In een aanval uit één stuk werd Van Maanen overrompeld en kon kiezen uit stukverlies, mat of opgeven. Het eindresultaat bleef in alle gevallen gelijk. Na drie ronden is de volgende ranglijst onstaan 1. C. Orbaan 3 3 2. Leban 3 2 3. v. Scheltinga (1) 2 1 4. Steijn 3 1 5. Faase (1) 2 6. Van Maanen 3 3 2 1)4 1)4 0 0 (1) is afgebroken partij. Het programma voor de 4e ronde, welke vrijdagavond wordt gespeeld, luidt als volgt: Van MaanenLeban; Van Scheltinga Orbaan en SteijnFaase. In de hoofdgroep 1 schijnt H. Bosscher op een onbedreigde eindzege af te gaan. De Joegoslaaf Kostic heeft in groep 2 nog slechts concurrentie te duchten van A. C. v .d. Tak, terwijl de derde afdeling R. v. d. Enden als heerser toont. H. C. Honsbeek en de Joegoslaaf Cajo delen de eerste plaats in groep 4, terwijl A. Spaargaren in de vijfde afdeling zijn halve punt achterstand op C. Hoogland in een halve punt voorsprong omzette. De uitslagen van de 3e ronde zijn: InvitatiegroepSteijn—Van Maanen 10. Faasev. Scheltinga afg., OrbaanLeban 1—0. Groep 1: Van Eybergen—Mehidic 1—0, NederkoornBosscher 01. Spinhoven- Loep afg. Groep 2: KosticElserman 10, de Jong S. Herfst 01, v. d. TakBonkenburg 1~-0. Groep 3: MostertBjelica 01, A. Herfst Hekel 10, v. d. Endenv. d. Griendt 1—0. Groep 4: Van DrielCajo 01, Bouterse —Honsbeek 01, VerburgSpaanenburg 01. Groep 5: KensenJancikic remise, Spaar garenHoogland 10, Nieuwenhulzen Roubos 10. Groep 6: Rothert—Alekslc remise, Rood —de Waal 10, Fr. van MaanenKuypers 0—1. Groëp 7: AriszGelyn 01, VlugLam- mers 1—0. Groep 8HeemskerkSellmovic remise, Wal—de Vries remise, Van BreeHófmans 1—0. Groep 9: Wildschut—den Hollander 01, BottelierF. Kensen uitg. Groep 10: Schurer—Kist 01, Bijdevier— Witteman 01, Koomen—Brugman 01. Groep 11: ZonneveldHerman 01, Van Ingen SchenauVan Mierlo 01, Wissink— Van Beem 0—1. Groep 12: PoppeWilffert 01, Marinus- senPippel remise, v. d. LindenSmis 10. Groep 13: v. d. Erfv. d. Meer remise, mevr. SchaapTer Braake remise. NIEUW VENNEP, 15 sept. De af deling Nieuw-Vennep van de r.-k. vrou wenbeweging gaat het seizoen op woensdag 21 september beginnen, met een bijeenkomst (aanvang 8 uur) in ,,de Ring". Deze avond zal onder an dere het programma voor de komende wintermaanden uit de doeken worden gedaan. Eén van de belangrü'kste pun ten is wel de cursus in eenvoudige zie kenverpleging onder leiding van een zuster uit Haarlem. HAARLEM, 14 september, De Noord - Zuid - Hollandse Vervoermaat schappij heeft gistermiddag een heel bijzondere autobus in ontvangst mogen nemen. Het voertuig werd in de carros- seriefabriek Verheul in Waddinxveen op plechtige wijze „onthuld" doordat de president-directeur van de Engelse Ley- landfabrieken, Sir Donald Stokes, er de Union Jack en de voorzitter van de in koopcommissie van het concern van de n.v. Nederlandse Spoorwegen, de heer N. Hortensius, er de Nederlandse drie kleur voor wegtrok. De bus was dan ook de duizendste door Leyland aan de ze ventien dochterondernemingen van de n.v. Nederlandse Spoorwegen geleverde autobus voor interlokale lijnen. Sir Donald Stokes wees er in een toe spraak op dat zijn onderneming welis waar de onderdelen leverde, maar dat de bussen in belangrijke mate door Ne derlandse deskundigen waren ontworpen en door Nederlandse fabrieken ge bouwd. De heer Stokes herinnerde er aan dat de zeventien dochtermaatschap pijen van de Nederlandse Spoorwegen meer dan een vijfde van het aantal Ne derlandse bussen en toerwagens bezit ten. De heer Hortensius, die behalve voor zitter van de Inkoopcommissie van de N.S. ook directeur is van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoersmaatschappij n.v., meende dat de 250 miljoen reizi gers bij de spoorwegdochters het meest grofiteren van de veiligheid en comfort, [ij zag de overdracht van de duizendste altobus van Leyland tevens als de be vestiging van de traditioneel geworden Brits-Nederlandse vriendschap. HAARLEM, 15 sept. De arrondis- ementsrechtbank te Haarlem heeft dins dag 14 september 1965 in staat van fail lissement verklaard. F. Jansen te Haar lem. Rechter-commissaris: Mr. J. D. Vink. Curator: Mr. A. H. de Rpp te Haarlem. Kornelis van der Meulen te Beverwijk. Rechter-Commissaris: Mr. J. D. Vink. Curator: Mr. A. N. Helsloot te Be ver wek. Apolonia Johanna Buskermolen te Aals meer. Rechter-CommissarisMr. J. D. Vink. Curator: Mr. A. J. Fibbe te Haar lem. Franciseus Johan Koks te Haarlem. Rechter-Commissaris: Mr. J. D. Vink. Curator: Mr. D. Rens te Haarlem. HAARLEM, 14 september „Alleen het opleggen van een voorwaardelijke gevangenisstraf aan automobilis ten, die zich schuldig hebben gemaakt aan het rijden onder invloed, is in vele gevallen al een uitmuntende correc tie. De mentaliteit van de verdachten mag in deze bepaald niet uit het oog worden verloren," aldus mr. J. Mat huizen in de zaak tegen .de 36-jarige directeur J. B. uit Haarlem, die voor de politierechter te Haarlem terecht stond, omdat hjj op 22 juni van dit jaar onder invloed met zijn auto tegen een verkeerspaal op de westelijke af rit van rijksweg 4, ter hoogte van de Schipholweg, was opgereden. De verdachte bekende eerlijk, dat hij te veel had gedronken. Hp was na een belangrijke zakenbespreking in Rotterdam met een relatie in Amster dam aan de zwier gegaan. Ver na het middernachtelijk uur was de Haar lemmer huiswaarts gekeerd, waarbp hp in de gemeente Haarlemmermeer brokken maakte. Geheel m overeen stemming met de benevelde toestand, waarin de man verkeerde, waren zijn woorden op het politiebureau te Hoofd dorp tijdens het doktersonderzoek: „waar is al die poespas van bloedon derzoek voor nodig. Het is toch over- duidelijk, dat ik zwaar bezopen ben." Ondanks het vrp hoge alcoholpercen tage in het bloed van zpn cliënt pleitte mr. Mathuizen met het oog op de „mentaliteit van verdachte" voor een geheel voorwaardelijke straf. De officier van justitie had een gevangenisstraf van een maand en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist. De politierechter maakte er twee weken gevangenisstraf en één jaar ontzeg ging van. Een boete van vijftig gulden en twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eiste de officier tegen de 21-jarige arbeider A. S. uit Burgerveen, die op 28 febru ari van dit jaar met zijn windbuks een schuurlamp van zijn huurman had daarbij rakelings langs het been HAARLEM, 14 september, De jume lage tussen Haarlem en de Franse stad Angers heeft gisteravond in het Sport- fondsenbad de zwem ploegen van beide steden tegenover elkaar in het strijd perk gebracht. Tijdens deze wedstrijden bleken de krachtsverhoudingen dermate ongelijkwaardig te zijn, (lat de Haarlem se zwemmers en zwemsters op veertien van de vijftien nummers de overwinning behaalden. Niettegenstaande de Haarlemse over macht, leverde dit internationale zwem- duel geen opperbeste tijden op. Dit laat ste gold zeker niet voor de kersverse Nederlandse jeugdkampioen Ale van der Veen, die op de 100 meter vrije slag heren een tijd van 1.01 noteerde. De Fransman Guenec was met 1.10.6 slechts een figurant. Op de 100 m. rugslag kwam ook Bertus Huizinga, zijn rust periode in aanmerking nemende, met een tijd van 1.09 goed voor de dag. En wat te zeggen van de veelbelovende Haarlemse jongeling Rob Bosson, die op dit nummer de stopwatch op 1.12 liet stil staan? Op de 100 m. vrije slag da mes kon Carla Janssen haar off-day niet verhelen. Zij moest de eer van de overwinning laten aan Nanda Neute boom, die aan een tijd van 1.11 genoeg had voor de eerste plaats. Op slechts één nummer kon een Franse triomf wor den gevierd. Nadine Patilo zorgde daar voor op de 100 meter schoolslag dames met een tijd van 1.32.2 Dit meiske kwam Als op 23 september vanuit Vlissïn- gen het s.s. Ascadia van de P. en Ooriëntlines naar Australië vertrekt, zal de heer C. J. Mulder uit de Baanstraat in Beverwijk zich met zijn vrouw onder de passagiers bevin den. De heer Mulder, die op 30 jub 1899 in Alkmaar werd geboren en via een kort verblijf in Haarlem in 1912 in Beverwijk is komen wonen, zal een bezoek aan zijn dochter en schoonzoon brengen. De reis die hem in' juli 1966 weer in Holland zal terugbrengen, heeft voor het schaakleven in deze omgeving tot gevolg dat de schaakvereniging Pat Mat naar een andere wedstrijdleider zal moeten omzien en het organisatieappa raat van het jaarlijkse Hoogoventoer nooi het zonder de centrale figuur van de veeleisende tienkampen zal moeten stellen. De heer Mulder is een man die op organisatorisch terrein in de schakerü heel wat te betekenen heeft. e match Euwe-AIjechin in de ja ren '36 miste ook op hem zün uitwerking niet. Als verbrandings machinist werkzaam bij de Hoog ovens kwam hü in aanraking met de heer P. A. Veldheer, die hem er toe bracht lid van de toernooicommissie te worden. Mulder kreeg meteen de ver antwoordelijkheid voor de penningen en dat is een niet mis te verstane functie in een periode dat je iedereen achterna moest lopen om de contributie binnen te krijgen. De schaakclub H.O.S.C. (la ter Pat Mat) had zo'n 40 leden en die moesten wel eens tot hun „offerande" worden aangespoord! Toen Mulder in 1940 tot „minister van financiën" van het Hoogoventoernooi werd gebombar deerd begon dit nu internationaal ver maarde toernooi reeds geducht in om vang toe te nemen. De oorlogsjaren waren nu niet bepaald ideaal om een klein toernooi groot te maken maar in Beverwük zette men door. De deelne mers werden bij de mensen thuis on- I i»,n» dergebracht en zo kon het gebeuren dat Mulder op zeker moment negen gasten onderdak verleende. Zo nu en dan werd er over schaken gesproken.... „Hele taferelen hebben we meege maakt met een zogenaamde nachtloper terwül er 's nachts blindschaakwedstrp- den werden gehouden"! De gehele familie Mulder was aktief voor de schakerü. Mevrouw Mulder be- Üverde zich met het klaarmaken van de broodmaaltpden terwül haar dochter het presteerde 12 jaar secretaresse te blijven van een toernooi dat overwe gend door mannen wordt geregeld. De toenemende honger in de oor logsjaren belette ook de organisatoren de gasten een goed diner voor te schotelen. De heer Mulder kwam toen met het „ei van Columbus" aandra ven en stelde voor hiervoor in de plaats een snertmaaltüd te houden. Men gin^ de boer op om peulvruch ten te verzamelen en hiermede was de kiem gelegd voor de jaarlpkse snertmaaityd van het Hoogoventoer nooi, die vermaard is tot ver over de landsgrenzen. Gemakkelpk ging alles niet in zü'n werk en ook in de naoorlogse jaren liep niet alles even vlot. Wie wat met de heer Mulder doorpraat komt tot de ontdekking dat het naar buiten zo vro lijke en geanimeerde toernooi veelal wordt ingeleid met interne moeilükhe- den waarvan een buitenstaander geen idee heeft. En als dan bü aanvang van het toernooi elke deelnemer achter het bord plaats neemt weet hü zich inge deeld m een groep van ongeveer gelijk waardige krachten en hoeft hü slechts de uitslag door te geven. Voor het ove rige gaat alles „vanzelf". Vraag ech ter niet wat voor tpd een man als Mulder doormaakt, vooral de laatste dagen wanneer iedereen met zün neus boven op het scorebord gaat staan. Naast zijn aktiviteiten voor het Hoogoventoernooi belast Mulder zich met de leiding van de schaakclub Pat Mat. Daarbij neemt hij ook de distributie van het weekblad voor zün rekening. Bü Pat Mat loopt het „ge smeerd" dank zij Mulder. Hoe zal het gaan als Mulder bijna een jaar lang weg is? Is er een waar dige plaatsvervanger voor hem bü het Hoogoventoernooi en zal Pat Mat onder haar leden nog zo'n bekwame wed strijdleider herbergen? En wat moeten de schaakclubs Lasker, Driehuis en Het Witte Paard die elk jaar een beroep op hem doen de toernooien te leiden? „Zo als Mulder ls er geen" hoorden wij reeds een vooraanstaand schaker zeggen. Hü heeft gelijk, een werkelük groot wedstrijdleider word je door er varing en als je tegen de stormen hebt opgeroeid. De heer Mulder gaat genie ten van een lang verbeide vakantie welke alle schaakliefhebbers hem van harte gunnen. Als de wedstrijden weer beginnen zal men nog wel eens aan hem denken. zelfs met 1.33 op de tweede plaats van de 100 m. vlinderslag. Hoewel dit de zwakte van de Franse zwemploeg ty peerde, is er naar ieders tevredenheid slag geleverd om de ereplaatsen. Wa ren de Haarlemmers dan wel overdui delijk de sterksten, dit deed niets af aan de vechtlust der Franse gasten, die zich büzonder sportieve verliezers toonden. De ereprijs een fraaie beker be schikbaar gesteld door het Haarlemse gemeentebestuur, werd met 2094.9 pun ten door de Spaarnestedelingen gewon nen. De ploeg van Angers eindigde met 2324 punten. Aan het begin van de avond heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers een toespraak gehouden, waarin hü ten aanzien van de internationale verbroe dering wees op de betekenis van de jume lage Haarlem-Angers. Hij hoopte dat de Haarlemse zwem ploeg ter versteviging van de onderlinge banden spoedig een tegenbezoek in An gers zal kunnen brengen. De heer P. Charles, vice-president van de Franse zwemploeg heeft daarna een woord van dank uitgebracht voor de prettige ont vangst, die de sportslieden van Angers bij hun bezoek aan Haarlem te beurt was gevallen. NIEUW VENNEP, 15 sept. De R.K. toneelvereniging „De Vrienden kring" in Nieuw-Vennep is opgeheven, hoewel nog niet officieel. Dat zal ge beuren tijdens een gezellig avondje. Het bestuur van „de Vriendenkring" zag geen kans de zaak langer draalen- de te houden. De uitvoeringen werden slechts matig bezocht, zodat er geen geld in kas kwam. „Er moest dik geld hü", aldus een bestuurslid van de toneelclub. „Het was niet langer verantwoord door te zetten". „De Vriendenkring" die dertig jaar heeft bestaan gaf gemiddeld drie voor stellingen per seizoen, waarvan vele voor „Herwonnen Levenskracht". De opheffing betekent nu niet dat het katholieke toneelleven in Nieuw-Ven nep verleden tüd is. Er is altijd nog de R.K. „De Korenbloem", die regel matig voorstellingen geeft. „De Koren bloem" bestaat ook al zo'n dertig jaar. Al vele malen is getracht tot een fusie te komen tussen de beide verenigingen, maar hierin slaagde men nooit. Het is nog niet bekend of en welke leden van „De Vriendenkring" de sprong wa gen naar „De Korenbloem". Tot op heden heeft slechts één lid van de „Vriendenkring" zich bp „de Koren bloem" aangemeld. „De Korenbloem" start het seizoen op 21 november met het blüspel „Bet ty weet het beter". LISSE, 15 sept. Gedurende het ko mende winterseizoen zullen door de af delingen Centrum Bloembollenstreek van de K.V.O.B. en de L.T B. weer cur sussen worden gegeven en wel een spe- ciaalcursus Plantenziekten in bloembol len op donderdagavond onder leiding van de heer C. A. Gehrels; een spe- ciaalcursus Narcissen en Crocussenteelt op dinsdagavond onder leiding van de heer D. Möhlmann. Voorts organiseert de afdeling Lisse van de Kon. Alg:. Ver. van Bloembol lencultuur verschillende cursussen: een cursus hyacintenteelt op vrijdagavond onder leiding van de heer Gehrels, een cursus tulpenteelt op woensdagavond onder leiding van de heer Möhlmann en tenslotte een cursus mechanisatie op woensdagavond door de heer D. Wit. De opening van al deze cursussen zal plaats vinden op maandagavond 27 september om acht uur. had stuk geschoten. De jongeman van de zoon van de buurman gescho ten. „Ik schoot de lamp beslist niet met opzet kapot. Ik was op spreeuwen- jacht," was het verweer van de schut ter. Gezien reeds eerder gebleken schietpartüen onder meer op _,dro gend wasgoed en de niet bpster vriendelüke verstandhouding tussen verdachte en zijn buurman negeerde de politierechter de verontschuldigin gen van de jongeman, die hü veroor deelde tot de gevraagde geldboete en verbeurdverklaring van de windbuks. Van een voorwaardelijke gevangenis straf wilde de politierechter ditmaal nog afzien. Tot een boete van dertig gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand werd de 24-jari- ge mevr. A. S. uit het woonwagenkamp in Zandvoort veroordeeld, omdat zü een kostbaar horloge van een kennis, dat door een van haar kinderen was zoek gemaakt, had achtergehouden. „Toen ik het horloge later terug vond, durfde ik het niet aan de eige naar terug te geven, omdat ik dan an ders de schijn misschien tegen me ge kregen zou hebben. Er werd veel over het zoekgeraakte horloge gekletst. Ik heb me van de domme gehouden," luidde de verklaring van de vrouw. De officier van justitie had een boet* van vüftig gulden geëist. CINEMA PALACE. Dagel. 2, 7 en 9.15 uur: Inspecteur Clouseau slaat weer toe, 14 J. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 Uur: Teenager in de zon, 14 jaar. LIDO, Dagel. 2, 7, 9.15: Sex and the singl* girl, 18 j. LUXOR. Dagelijks 2 en half acht: Het Hu welijksleven, 18 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2 en 8 uur: D* jonge leeuwen, 14 jaar. Zo. 11 uur: Ga lapagos, a.l. ROXY. t.m. wo. 2.30, 7, 9.15 u.: Onder kruis vuur, 14 jaar. STUDIO. Dagel. 2.15, 7, 9.15 uur- Le bon- heur, ontraden. MINERVA. Woensdag 8.15 uur: Veel Heli uit Moskou, 18 jaar. Donderdag 16 september Grote of Sint Bavokerk, 3 uur: Orgelcon cert door Evaristoss Glassner. Donderdag 16 september Stadsgehoorzaal 9-23.00 uur: Modeshow door Modehuis de Groot. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) i Permanente tentoonstelling van werken uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' meester werken. Dagelijks, behalve zondag geopend van 10-17 uur. Cruqoius Museum. Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. van 9 12.30 en 1.30-5 uur Zondags van 1-5 uur Teylersmuseum, Spaame 16: Permanente expositie van schilderijen uit de 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks (behalve zondag en maandag) van 10 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 17 uur. Prentencabtnet, Groot Heiligland 62: Ex positie van Poolse grafiek van 28 jong* grafici. Tot 26 september, dag. van 1 tot S uur en zo van 1 tot 5 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en mid deleeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 - 12.30 en 1.30-5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2-5 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, KI. Hout weg 103 Het voormalige woonhuis van da schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 - 12.30 en 13.30 - 17 uur Zon- en feestdagen van 2-5 uur. Kunstcentrum „De Ark". Nw Heiligland: Da. 10-8 uur: di. gesloten 2e etage: 100 am bachten van Jan Luyken. Dag. (behalv* dinsdag) van 8-11.30 uur. T/m 2 oktober: Fototentoonstelling van Dullaert. Llnnaeushof. Bennebroek Openlucht- tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen Tropentuin en mlnicorso. Geopend dagelijks van 9—18 uur (t/m oktober). In t Goede Uur. Korte Houtstraat De maand augustus expositie van tekeningen van Evert Neuteboom Dag. 10-8 uur en 8-10 uur, tot 15 september. Artificla, Blnneweg 95: Tentoonstelling van Kees Okx, grafieken en Arthur Varela, plastieken. Dagelijks van 9.30 6 uur. (t/m 30 september). Museum Het Huls van Looy, ingang Kam perlaan: Overzichtstentoonstelling van schil derijen, tekeningen en etsen van Sal Meijer, een der Nederlandse „Naïeven". Tot 3 okt. Vishal, Grote Markt: Expositie van druk werken van Hendrik N. Werkman „de druk ker van het paradijs". T.m. 4 okt. Da. 10- 17 uur, zo. 13-17 uur. FILMS CITY-THEATER. Woensdag 7.30 uur: Gejaagd door de wind, 14 jaar. FILMS: ROYAL-THEATER. Woensdag 8 uur: Vreemde bedgezeüen, a.l. FILMS: CAMERA. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: E*n weekend, 18 jaar. STUDIO. Dagel. 2.30, 7, 9.16 uur: De zwart* tulp, 14 jaar. LUXOR. Dagel. 2.30, 9.15 uur: Het dagboek van een kamermeisje, 18 jaar. LIDO. Dagel. 2.30, 7, 9.15 uur: Constanc*. 18 jaar. REX. Dagel. 2.30, 7.15, 9.15 uur: Bedreigd* meisjes, 18 jaar. TRIANON. Dagel. 2.30, 7.15, 9.15 uur: Veel liefs uit Moskou, 18 jaar. TENTOON STELLINGEN: Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat 1: „Universi 65". Beeld van bet dagelijkse werk van de Leidse Universiteit. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapenburg 28: „Opgravingen ln bijbelse grond Tot 20 september: „Lelden graaft". OP" gravingen ln Egypte, Duitsland en Neder land door prof KUaaszen en prof. Modder man. Taveerne Taste vin. Beestenmarkt 14 Schüderüenexpositie, aquarellen, etsen en gouaches van C Niihoff Sfeervolle ver lichting Klassieke en folkloristische muziek. Gem. Museum „De Lakenhal", Oude Singel' Tot 13 september„Leiden bestudeer" Fotografie en Wetenschap". Universi tan- Lustrum 1965. Dagelijks van 10 8 zondag van 13 17 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4