Kardinaal Alfrink in Rome over Nederlandse Kerk Gedachte aan afscheiding van Nederland kan alleen maar in het buitenland zijn ontstaan Openheid van discussie is een goed ding Met mate WÊWÈÈÊÊÊÊÊ Wkmm hé-reizen DAG 7 „Maar afgezien van de stank, hoe smaakt het?" house of engiand NIEUWE PLANNEN R.T.N. VOOR LEDENWERVING Waarom niet de elegantste gasaansteker die er is? MIL—3—L-MI Dit is dè jas! GRONINGEN Jetüenka Kardinaal Feltin geopereerd i Gereserveerd commentaar van departement Kleuter met step onder auto Liefde en trouw Anti-Romeins? Open discussie SJLVERMATCH Celibaat Drie feiten Getallen Verdediging HOUSE OF ENGLAND'S Namen noemen WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 ROME, 15 sept. (KNP) In een toespraak tot de Nederlandse bisschoppen, periti, journalisten en talrijke andere aanwezigen uit geheel de wereld heeft kardinaal Alfrink vandaag de nieuwe en laatste serie conferenties op het Nederlandse Documentatie Cen trum in Rome geopend. De kar dinaal sprak over de taak van de bisschoppen in en buiten het Con cilie en over de voortreffelijke arbeid van het DOC in de afge lopen jaren. Daarna richtte hij zich tegen de aanvallen op katho liek Nederland, die in de buiten landse pers zijn verschenen. Hij zei letterlijk: Er was veel water in de een denvijver gevallen en ken nelijk heel weinig brood. Zo gauw we, tussen twee buien in, met ons zakje droge sneetjes in de buurt kwamen, fietsten en flatsten alle eenden en zwanen- pot§n uit de vijver op het natte gras. Ze kwamen met hun lege magen tot vlak voor het gaas. Wij strooiden met gulle en vlugge handen. Zij vochten en slikten. Er was geen bijhouden aan. Niet met een half brood. Ons zakje was té gauw leeg. De eenden waren duidelijk teleur gesteld. Ze treuzelden nog wat, pikten de laatste kruimels tus sen het gras vandaan. We voel den ons schuldig onder hun ver wijtende kraaloogblikken. Wij bleven ook staan. Hadden we nou maar meer brood meegeno men. Opeens zagen we over het pad twee fietsen aankomen. Zij droegen een grote zak in haar hand. Hij trapte in haar maat. Het waren grijze, precieze mensen. Ze stegen tegelijk van hun fiets. Hij nam de zak met brood van haar over. Toen zet ten ze keurig recht hun fietsen ieder aan een kant van de prulle- bak. De eenden hadden het al lang gezien en stelden zich on ordelijk en vol verwachting op. Het echtpaar deed twee stap pen in hun richting en draai de toen de hoofden terug naar de fiets. Zijn fiets stond niet hele maal gelijk. Heel langzaam, als gold het een bijsonder ritueel, werden de fietsen opnieuw op gesteld. Daarna, hun passen tel lend, liepen ze naast elkaar naar de vijver toe. Op een meter af stand bleven ze staan, glimlach ten elkaar toe en hij gaf haar de zak met brood. De eenden drongen vol onge duld, de zwanen rekten hun hal zen. De zak werd heel zorgvuldig open gevouwen. De vrouw stak haar hand in de zak en even later kwam een hand vol brood op en om de eenden terecht. De man en de vrouw keken toe. Ze glimlachten. Toen vouwde zij de zak weer dicht en gaf hem aan de man. Tegelijk draaiden ze zich om, te rug naar de fietsen. Even later fietsten ze, keurig naast elkaar, het pad weer af. De volle zak brood bungelde naast het stuur. ■Ze werden door honderden ogen nagestaard. Wij voelden ons een eend. ELLEN. De meest ideale jas voor elke dag, elk seizoen, elke gelegen heid. Een jas met grote allure. DE JAS f UB Wie House of England kent, weet dat wij niet op een beroemde naam meer of minder hoeven te kij ken. Alleen al in onze kol- lektie regenjassen vindt u b.v. Nicholson (klassiek conservatief), Tower (de modem Look), en Eres (verfijnde elegance). Wilt U wat kwaliteiten? Nino- flex, Aquaperl, Yucon-Tre- vira, Scotchgard, Diolen, etc. Vergeef ons de droge opsomming, maar het gaat per slot om regenjassen. (Een door denkertje) v.a. 89.50 GEEN KANS OP SCHISMA Tegelijkertijd moge u mij toestaan een woord van protest uit te spreken tegen de eenzijdige, negatieve en scheefge trokken manier, waarop sinds maanden in de internationale pers op bijna las terlijke wijze over onze Nederlandse ka- tholieke gemeenschap wordt gesproken. Als u niet onmiddellijk weet wat ik be doel, moge ik verwijzen naar de pubii- katies, die men in de laatste dagen in de vrijwel gehele Italiaanse pers heeft kunnen vinden. Men zal willen aanne men dat ik heel goed weet wat er in onze Nederlandse katholieke gemeen schap omgaat, wat er foutief is, welke gebreken er zijn, waar soms meningen worden geuit, die niet geheel aanvaard baar zijn, ook al wil men de mogelijk heid van een open vrije discussie niet a priori afsnijden. Maar de generaliserende, hal ve waarheden brengende, eenzijdige, vaak foutieve en de gehele gemeen schap beschuldigende persberichten, die dan als kernpunt en als hoogte punt het gevaar of min of meer 6e ze kerheid van een aanstaand schisma aankondigen, geven de Nedermndse katholieke gemeenschap een tekening die niets minder is dan een carica- tuur. Een Concilie is voor de Kerk altijd een periode van worsteling, een tijd van verscherpte tegenstellingen, een peiiode van botsing van tegengestelde meningen en daardoor ook een tijd waarin de chris telijke liefde gevaar kan 'open. Mis schien zou men zelfs kunnen stellen, dat daardoor de kansen op een schisma groter worden. Maar of er jok in feite ergens een schisma ontstaat, hangt ook af van veel andere factoren. Een Frans auteur telkens vindt men een andere naam genoemd zou ge zegd hebben, dat het een teken is van gebrek aan vitaliteit van de Kerk, dat er nog geen schisma is ontstaan Naar aanleiding van dit woord heb ik enkele maanden geleden in een voordracht :n Brussel en Antwerpen het volgende op gemerkt: „Zou men niet met gelijk recht kun nen stellen, dat het juist een teken is van de vitaliteit van de Kerk, dat on danks de aanwezige spanningen geen schisma uitbreekt? Kan men daarin ook niet een bewijs zien, dat de liefde en de trouw jegens de Kerk zo verankerd zijn, dat men ondanks spanningen en vezwa- ,ren toch in die Kerk wil bleven? Is de geloofsvisie op de Kerk met alle men selijke kanten, die men zou wiilen ver beteren en die de Kerk zal moeten ver beteren niet zó sterk, dat men weet, dat men buiten de door de heer gegeven structuur van zijn geloofsgemeenschap niet kan bestaan in de volheid van zijn boodschap? De ontwikkeling van de Kerk dooi het eerste Vaticaans Concilie van 1871 tieeft, dacht ik, zó duidelijk gesteld, dat, wie Petrus loslaat, ook een band met de Heer van de Kerk verbreekt, dat een werkelijk schisma weinig kansen biedt." Wat nu deze gehechtheid aan dt stoel van Petrus betreft, ben tk zo optimis tisch te denken, dat deze in de Neder landse katholieke gemeenschap zó diep wortel heeft geschoten, dat de gedachte aan een Nederlands schisma alleen maar buiten Nederland kan zijn ontstaan. Maar is het dan niet waar, wat zo vgak in bedoelde persberichten wordt gesuggereerd, dat de Nederlandse ka tholieke gemeenschap is geïnfecteerd door een anti Romeinse geest Als men het woord anti-Romeins in terpreteert als anti-pauselijk kan ik deze bewering met een gerust hart ca tegorisch ontkennen. Integendeel. Wanneer men echter hieronder verstaat dat bepaalde personen in de Nederlandse katholieke gemeen schap bezwaren hebben en die misschien soms fel formuleren tegen bepaalde methodieken van het Romeinse bestuursapparaat en tegen de manier waarop bepaalde perso nen deze methodieken hanteren, dan zou ik dat niet kunnen en niet wil len ontkennen. Misschien moet ik om volkomen eerlijk te zijn niet spreken over bepaalde personen die bepaalde methodieken hanteren, maar in de verleden tijd „die bepaalde methodieken hanteerden". Want ieder weet hoe mede door het Concilie en niet minder door het streven van paus Joannes en paus Paulus reeds heel veel ten goede is gewijzigd. Maar men zou zich deerlijk vergis sen, als men meent dat dtze anti-Ro meinse geest zich alleen in Nederland manifesteert. Men vindt ze een peu partout, men vindt ze ook in Rome zelf. Uiteindelijk bedoelt men niets an ders dan uit liefde voor de Kerk, naar het woord van Paulus de apostel dat paus Joannes aan dit Concilie als mot to heeft meegegeven, uit het gewaad van de Kerk iedere vlek of rimpel te verwijderen. Het zou me te ver voeren om hier alle detailpunten, waarvan door de wereldpers een scheve voorstelling is gegeven, recht te zetten. In iedere ge meenschap zal het wei voorkomen dat personen onjuist handelen of bêtises debiteren. Ik zou niet willen ontken nen dat wij die in Nederland hebben maar ik moge er aan toevoegen, dat ik er niet zeker van ben dat» wij er meer hebben dan andere gemeen schappen. Het concilie heeft de geesten m be weging gebracht. Er is bijna geen on derwerp in de Kerk, dat niet in dis cussie is gesteld. Nederland doet daar ijverig aan mee en als gevolg van de uitgebreidheid van de katholieke pers dagbladen, weekDladen, maandbla den en andere tijdschriften vindt iedereen een gemakkelijk afzetgebied voor de voortbrengselen van zijn geest Wat in andere landen latent wordt ge- (Adver tentie) FIRST CLASS dacht en besproken, wordt bij ons ge drukt. Maar men zou zich wederom vergis sen als men uit het niet aan de op pervlakte komen van bepaalde opi nies en gedachten zou concluderen, dat de problematiek niet bestaat. Dat zou een zeer ernstige vergissing kun nen zijn, die veel schade zou kunnen doen aan de Kerk. Men kan met recht vragen of een open discussie zelfs als deze soms te ver gaat niet ver kieslijker is dan een latent smeulen. Het gevaar voor hevige brand is in dit laatste geval niet ondenkbaar. Men verwijt bijvoorbeeld aan de Ne derlandse katholieke gemeenschap dat er een open discussie is over de waarde van het priesterlijke celibaat, waarbij naast positieve geluiden ook negatieve worden gehoord. Maar laat men zich wederom niet vergissen door te den ken, dat bij het achterwege blijven van (Advertentie) '5 deze open discussie de nood en de pro blematiek niet bestaan. Elders volgt men alleen maar andere methodieken. Ik kende een land, waar men zich er toe beperkt anonieme brieven te schrij ven aan buitenlandse kardinalen, van wie men verwacht, dat zij begrip en gevoel zullen hebben voor deze proble matiek. Ik wil er niet over oordelen of deze methode meer of minder ver kieslijk is dan de andere. Maar men mene vooral niet, dat de problematiek niet aanwezig is, omdat niemand de moed heeft en kan hebben zich er pu bliek over te uiten. Nog een punt dat herhaaldelijk ge noemd wordt als een zichtbaar teken van de deplorabele toestand van de Nederlandse gemeenschap, moge ik even aanstippen, namelijk de terug gang van de priester- en kloosterroe pingen. Dit feit kan men niet ontken nen. Sinds de tweede wereldoorlog zijn de roepingen aanmerkelijk teruggelopen. Maar men zal b(j de beoordeling met drie factoren rekening moeten houden: Vooreerst dat de roepingen zo goed als overal zijn teruggelopen. Waarom dan over Nederland bijzonder misbaar maken? Ten tweede: het aantal roepingen was in Nederland in de voorafgaande periode uitzonderlijk groot en bijna een unicum in de wereld. Ten derde: de Nederlandse gemeen schap levert nog steeds meer priesters aan de kerk dan zo goed als alle an dere landen van de wereld, misschien twee of drie uitgezonderd. Nederland heeft op een aantal gelo vigen van viereneenhalfmiljoen 15.000 priesters. Daarvan arbeiden er vijfdui zend in alle delen van de wereldkerk, in alle werelddelen. Alleen Brazilië bijvoorbeeld heeft bijna duizend Ne derlandse priesters. Buiten Nederland werken in de missiegebieden van de Kerk ongeveer zeventig bisschoppen van Nederlandse origine, terwijl het eigen land slechts zeven diocesen telt. Bjj het teruglopen van de roepingen hoeft men voor de Nederlandse Kerk niet te vrezen. De katholieke gemeen schap brengt nog steeds meer priesters voort dan voor de verzorging van de gelovigen in het eigen land nodig zijn. Bovendien is er een steeds groeiend aantal leken, die, met apostolische geest bezield, klaar staan om samen met de priesters de Kerk te verzorgen. Maar de dienst aan de Wereldkerk zal geringer moeten worden ais het aantal roepingen blijft dalen. En dat is zeer diep te betreuren. Maar is het billijk iemand te_ verwijten dat hij de grote diensten, die hij vroeger heeft bewezen, om een of andere reden niet kan vol houden, terwijl anderen nooit aan het bewijzen van die diensten zijn toegeko men? Maar is dan het godsdienstige leven van de Nederlandse katholieke gemeen schap met aan het verminderen en af nemen? Ik vind het uiterst moeilijk daarover een steekhoudend en juist oordeel te geven. Maar getallen zeggen toch ook iets. Van de viereneenhaifmil- joen gedoopte katholieken praktiseert tachtig proeent. Iedereen weet dat er heel weinig landen zijn, waarvan men dat kan zeggen. Iedere zondagmorgen zijn de kerken vol niet alleen met vrouwen en kinderen, maar met even veel mannen als vrouwen. Ook dal kan men van heel veel landen niet consta teren. Sinds de vergemakkelijking van het Eucharistisch vasten is de v< ïledi- ge deelneming van de gelovigen aan de viering van de H. Eucharistie door de H. Communie met 20 tot 25 percent toegenomen. Ook dat mag men, dunkt me, een verbiedend teken noemen. De belangstelling van de gelovigen voor alles wat de Kerk betreft met name ook voor het Concilie is uitermate groot en diep. En dat in alle lagen van de bevolking. Men volgt de ontwikkeling in de Kerk met een waarlijk warme liefde voor de Kerk. Tegelijkertijd met een kritische geest, die misschien soms enigerma te te kritisch is en die soms zich uit op een wat al te scherpe manier. Het zjjn vaak deze geluiden, die in de internationale pers hun weerklank vinden, vaak ook nog niet zuiver ge ïnterpreteerd. Maar het lijkt onbillijk een gehele gemeenschap te beoorde len en te veroordelen naar deze geenszins algemeen geaccepteerde uitingen. U moge mij vergeven, dat ik zoveel van uw tijd en van uw geduld heb ge vraagd. Als ik in de afgelopen jaren van het Concilie in bepaalde Italiaanse bladen persoonlijk werd aangevallen, heb ik steeds gezwegen. Dat leek me gezien de hoek waaruit deze aanval len kwamen de meest waardige hou ding. Nu men echter de katholieke ge meenschap, waarover ik ben aange steld, in haar geheel aanvalt, meen ik, dat mijn gelovigen recht hebben op een woord van verdediging en rechtzetting, ook al moet men vrezen, dat de cam pagne tegen katholiek Nederland zal blijven voortduren. Ik bid de Heer, dat niemand van de onzen daardoor zijn liefde voor de Kerk verliest. PARIJS, 15 ept. (KNP) Kardi naai Feltin van Parijs heeft maandag een oogoperatie ondergaan wegens grauwe staar. De operatie is volledig geslaagd en de doktoren verwachten dat de 82-jarige kardinaal volgende maand naar Rome kan gaan voor het Concilie. Vervolg van pagina 1) een vliegvakantie binnen ieders bereik te brengen. In feite komt deze maat regel neer op protectie van de grote lijndienst-maatschappijen, waaronder de KLM, die zich veel passagiers za gen ontgaan, omdat ze zelf aan de ho gere IATA-tarieven zijn gebonden. Ne derland was een van de weinige landen in Europa met een vrij luchtruim, het geen ook de KLM voordelen bood, aan gezien veel chartervervoer startte in Amsterdam en de passagiers uit ande re Europese landen per lijndienst naar Schiphol werden aangevoerd. Maatre gelen om deze vrijheid te beknotten zjjn nooit in het voordeel van de luchtvaart in het algemeen en van de Nederland se charterwereld in het bijzonder", al dus de heer Hoegen. Ook supporters-reizen naar voetbal wedstrijden in het buitenland, zoals nu naar RealFeijenoord in Madrid zul len met zeker 35 procent in prijs moe ten worden verhoogd. „Op die manier wordt kijken uaar een voetbalwedstrijd wellicht zo duur, dat er geen animo meer voor de vluchten zal zijn", aldus de heer Hoegen. Hoe groot de belang stelling kan zijn blijkt uit het feit, dat voor de wedstrijd op woensdag 22 september thans reeds 8 vliegtuigen volgeboekt zijn voor een „inclusive" prijs die nauwelijks 50 procent bedraagt van het normale retour-tarief per ljjn- vliegtuig, hoewel er enkele dagen ho- telverblijf plus een toegangsbiljet voor de wedstrijd en vervoer naar het sta dion bij zijn inbegrepen. Aan deze voet bal-luchtbrug naar Madrid nemen niet minder dan zes chartermaatschappijen met één of twee toestellen deel. Voor Nederland betekent de beper kende maatregel een luchtvaartpolitie- ke „looping", aangezien hij wel moet inhouden, dat het charterverkeer aan een vergunningstelsel moet worden ge bonden. Op de reisbureaus heeft de Rijksluchtvaartdienst geen vat, op de luchtvaartmaatschappijen dankzij de landingsrechten echter des te meer. Zodra overtredingen van de nieuwe be paling gemaakt zouden worden heeft de Rijksluchtvaartdienst als stok achter de deur de mogelijkheid het vliegtuig met de betrokken passagiers aan de grond te houden. Er zal dus juist als in het buitenland een vergun ningstelsel moeten komen, waaraan ook buitenlandse charter-luchtvaartmaat schappijen, die tot nu toe zonder enige vergunning in Nederland passagiers en vracht mochten opnemen, zich zullen moeten onderwerpen. JAK JAG in het oosten 1 PYATIGORSK Na vijf uur rij den in Pyatigorsk aangekomen. On derweg zag ik voor de eerste keer in Rusland garages die er ais gara ges uitzagen op plaatsen waar gara ges horen te staan. Een opwekkend gezicht. In Pyatigorsk stond een man bij het- hotel Intourist me op te wach ten om de Jag naar de stalling te brengen, anderhalve kilometer verder. We gingen lopend terug en kwamen langs een keetje waar je mineraal water kon krijgen. Daar is dit plaats je kennelijk beroemd om. Het was een klein stenen bouwsel- tje met een hoop volk eromheen. Ik snapte niet waarom want er hing een verschrikkelijke stank, foei. Mijn met gezel leende een blauw kommetje van iemand en liet dat vollopen onder een kraantje. Hij bood het me hartelijk aan... Wel, het had de geur van zwavel, het zag er uit als zwavel en het smaakte naar zwavel. Ik trok een le lijk gezicht en gooide de inhoud met snelle hand weg. Mijn gids verklaarde dat het goed was voor alles dat iemand zou kunnen mankeren en ik antwoordde dat ik liever alles had dat iemand maar kan mankeren dan dat ik dat spui dronk. In het hotel beleefde ik nog een onaangenaam avontuurtje. Ik stak het hele gebouw namelijk bijna in brand. Dat kwam zo: Ik stopte de steker van het snoer van de luidspreker in een stopcontact en ging de kamer uit. Even later rook ik iets vreemds en ging kijken. De luidspreker stond hele maal in vlammen. Ik pakte hem beet en gooide het brandende ding in het bad. Even de straal erop en het was gepiept. Later moest ik bij de directie komen en kreeg een rekening van v(jf roebels gepresenteerd. (Advertentie) man m BP i REGEREN Cln herenmode) IS VOORUITZIEN I (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 sept. De aspirant- omroeporganisatie RTN en het week blad Televizier hebben een plan opge steld om op zo kort mogelijke termijn een zo groot mogelijk aantal contribue rende leden voor RTN te werven. Naar de heer P. de Ruwe, thans fungerend als directeur van RTN, ons mededeelde, hoopt hij. dat de plannen genade zullen vinden in de ogen van minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk). In bevoeg de Haagse kringen wordt dit echter ten zeerste betwijfeld. In een officieel commentaar van mi nister Vrolijks departement wordt ge- segd, dat de heer De Ruwe enige weken geleden zijn plannen, zoals die toen luid den in een gesprek met de minister, heeft bekend gemaakt. Er is toen in al le vrijblijvendheid gesproken; de ge vraagde voorlopige mening van de mi nister mocht niet als een definitieve goedkeuring of afkeuring worden be schouwd. Eerst na de eventuele indie ning van een aanvrage kan een defini tieve beoordeling geschieden. Bovendien zijn de koninklijke beslui ten, die de voorwaarden bevatten, nog niet vastgesteld. Wel is beklemtoond, aldus het commentaar van het departe ment, dat door enige opzet van Televi zier niet de bedoelingen van de conces sievoorwaarden voor nieuwe omroepen, zoals die in de Omroepnota zijn omschre ven, mogen worden uitgehold. De werfmethode welke Televiziei in samenwerking met RTN heeft bedacht is als volgt: de abonnees van celevizier ontvangen een kaart waarvan zij de ene helft kunnen benutten om zich te melden als lid-contribuant van RTN. Op de andere helft kunnen zjj verklaren dat zjj een dubbeltje per week gaan be talen aan een „nationaal omroepfonds" ter geleidelijke terugbetaling van een bedrag van 5,20 dat het fonds gaat voorschieten aan RTN om deze aspW rant-omroeporganisatie onmiddellijk aas ledencontributies te kunnen helpen. Is feite blijven de abonnees per week vijftig cent in totaal betalen, zijnde da nu geldende abonnementsprijs want de nieuwe abonnementsprijs zal veertig cent bedragen. Bestuursleden van h« „nationaal fonds" zfln ir. A. G. Maris, oud-directeur generaal van Rjikswa» terstaat, C. G. Matser, burgemeeste» van Arnhem, en de Haagse advocaat m* D. J. Veegens. In de toekomst zal er volgens de pla». nen van RTN en Televizier een afzon derlijke programmagids verschijnen wel» ke men gratis ontvangt als id-contrib» ant van RTN. (Jaarlijkse contribute 15,60). In de omroepnota is een bedrag van 13 vermeld als minimaal te beta len contributie aan een omroep-organi- satie, wanneer het gratis abonnement op een programmablad daarin begrepen is). Men zal zich ook op een combinatip van programmagids plus Televizier of op Televizier (zonder programmagegevens) afzonderlijk kunnen abonneren. GRONINGEN, 15 sept. In de Koch- straat hier is gistermorgen het drieja rig jongetje Jackie Bergman met zjjn autoped plotseling de rijweg overge stoken en aangereden door een vracht auto. Het moest met zware verwondingen naar het ziekenhuis worden gebracht, waar het enige tijd later is overleden. MAARTENSDIJK Op de Polakken, weg is hier gistermorgen de 47-jarigo mevrouw A. G. Houpt-Honker uit Lun- teren met haar bromfiets op het rij wielpad in aanraking gekomen met een haar tegemoetkomende wielrijder. Me vrouw Houpt kwam daardoor te vallen en kwam met het hoofd op de tegels van het fietspad terecht. Tjjdens het vervoer naar een ziekenhuis is zjj over leden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5