DE OPMARS VAN DE TROS IS IN VOLLE GANG! T .R.O.S. isHAGGARE" moeilijk probleem Tegen staatsdeelneming Natte mijnwet wekt verset in Senaat Stemming opl Prinsjesdag Vrij e opvattingen en nieuwe normen bij Zweedse jeugd Sleepboot tehuis voor hondeweesjes Open brief van kath. studenten aan Episcopaat Lege sloep dreef ondersteboven in volle zee Albert Heijn weer geverbaliseerd Matroos valt in scheepsruim Rubber handschoen als zuigfles Vakantiesluiting „Niet fair" Onder de duim Joy-riding Vrijere omgang WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 PAGINA 7 Wilt u een werkelijk Onafhankelijke Omroep? Svante Elfgren, basgitarr Tor-Eirk Rautio, trummor Lënnart Grabn, sangare Tommy Wêhiberg, kómpgitarr Staffan Berggren, sologitarr K1RUNA Vreugde en bezorgdheid (Door Ton Elias) Zweedse jongeren trekken uit naar de ontwikkelings landen; een vrijwilligers- groep maakt zich thans op om te gaan werken in Ethiopië. Er bestaat in Zweden een bijzondere belangstelling voor de hulpverle ning aan de ontwikkelingsgebie den. „Ons slechte geweten het geweten van de rijkaard, die an deren in armoede ziet zit ons dwars", zegt een Zweedse auteur. Maar het geweten spreekt dan toch en er zijn ook jongeren, die er naar luisteren. Ander beeld van de Zweedse jeugd. Illustraties in het Zweedse teen agersblad „Idolnytt". Lange ha renzoals o.a. de „Shanes" en The Girlsboys" ze dragen, zijn bij sommige nozems in Stock holm zeer in zwang. De sleepboot Cycloop, asiel voor verweesde en dakloze hondjes. Dash en Dot hebben reeds tienduizenden nederlandse gezinnen gezegd zullen nóg tienduizenden nederlanders zeggen bent u ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden? wilt u f 5.- contributie voor 1966 nü betalen? wilt u straks een practisch en zakelijk programmablad? vult u dan s.v.p. onderstaande coupon in en stuurt u deze op een briefkaart geplakt, naar de TROS, Herengracht 543, Amsterdam of meld u per briefhaart of brief direct als lid van de TROS aan. HERENGRACHT 543 AMSTERDAM TELEFOON 24 01 61 POSTGIRO 57 46 00 Ondergetekende (s.v.p. blokletters) Straat Woonplaats wenst lid te worden van de TROS. Hij/zij zal f5.- contributie voor 1966 overmaken op postgiro no. 57 46 00 of per postwissel t.n.v. de TROS, Herengracht 543, Amsterdam. Hij/Zij betaalt luistergeld kijkgeld luister- en kijkgeld (s.v.p. het hokje aankruisen, dat voor u geldt) MEER LEDEN MEER ZENDTIJD! (Handtekening) (Advertentie) UTRECHT, 15 sept. De Unie van Katholieke Studenten in Nederland heeft zich in een open brief tot het Nederlandse episcopaat gericht om de hoop uit te spreken, dat ,1e tot nu toe door het episcopaat gevolgde gedrags lijn ook op deze vierde zitting voort gezet wordt. „Tijdens de vorige drie zittingen mochten «ij steeds met vreugde con stateren, dat u de ideeën, die onder de katholieken in Nederland 'even, waar mogelijk naar voren bracht en verdedigde", aldus de brief, „en dat u er met een oprecht geweten naar streefde de wezenlijke inhoud van het christelijke geloof en de taak van de kerk in deze wereld zo zuiver moge lijk te stellen". Toch gewaagt de brief ook van be zorgdheid. De gedachten gaan uit naar de vele belangrijke beslissingen die nog genomen moeten worden, zoals een duidelijke 'itspraak over de vrij heid van geloven en niet geloven een duidelijke uitspraak over de Joden, juist nu in de wereld het anti-semitis- me weer de kop opsteekt. In ie brief wordt verder aandacht gevraage voor de kwestie van het gemengde huwe lijk en voor het schema Kerk en We reld, dat, volgens de brief, in zijn ge heel gezien moet worden vanuit het respect voor de mens als persoor Bo vendien verzoekt men aan het slot van het schrijven erop aan te dringen, dat het Concilie garanties stelt, dat df col- legialiteitsgedachte ook na het Conci lie blijft bestaan. UMUIDEN, 15 september Vannacht heeft de viskotter IJM. 44 'n IJmuiden binnengebracht een 2>/t meter iange ovemaadse sloep, waarop de naam Tar Baby staat. De sloep werd omgekeerd drijvende aangetroffen op twintig mijl noordnoordoost van het lichtschip Texel. Het enige wat er nog in zat waren twee roeiriemen, vastgemaakt aan de dollen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 sept. De Eerste Ka mer heeft minister Den Uyl vanwege ziin ontwerp-natte mijnwet fel aan de tand gevoeld en hem duidelijk gemaakt, dat men in meerderheid niets voelt voor het deelnemen van de staat in de olie winning op de Noordzee. Het wetsont werp zal eerst op Prinsjesdag in stem ming komen en dan wellicht nog juist een meerderheid halen. Voor de minis ter zal dat min of meer een schijn overwinning zjjn. Men zal hem nog wel niet willen laten vallen, om de nauwelijks op gang zijnde nieuwe re geringscombinatie niet wederom ten val te brengen. De socialistische mi nister van Economische Zaken zal het echter wel uit zijn hoofd laten om de mijnwet, die ook in de Tweede Kamer al door amendementen is omgebogen, door staatsdeelneming in de praktijk nog meer impopulair te gaan maken. Het amendement-Blaisse (KVP) had al in de maand juli aan de overzijde van het Binnenhof bereikt, dat ieder voor stel van de minister tot staatsdeelne ming eerst door het parlement moet worden behandeld. De KVP-woordvoerder ir. Raedts heeft nu met oud-minister Zijlstra (A.R.) daar nog een flinke schep bovenop gelegd. Vanzelfsprekend werden zij nog gesteund door de liberale oppositielei der mr. Van Riel, terwijl van PSP- zijde de meest radicale ontevredenheid werd geuit, maar om een heel andere reden: de wet gaat de pacifisten niet ver genoeg. Ook de CHU heeft bij mon- (Van onze correspondent) OLDENZ.AAL, 15 sept. De Olden- zaalse politie heeft de directie van Al bert Heijn n.v. bekeurd wegens het ge opend hebben van de supermarkt in de Spoorzaak, terwijl deze zaak op grond van de gemeentelijke vakantie- sluitingsregeling voor kruideniers ge sloten zou moeten zijn. De directie van genoemd bedrijf stelt zich op het standpunt dat een super markt niet onder de regeling voor krui- deniersbedrjjven1 valt. Ook elders in het land doen de A.H. Supermarts aan dergelijke regelingen niet mee. Het merkwaardige van de situatie in Olden- zaal is echter dat de politie Albert Heijn heeft bekeurd op grond van een niet ondertekend besluit van B. en W. dat door de vakantie-commissie voor kruideniers, brood- en banketbakkers aan de politie en aan alle betrokken is toegezonden. In het bij dit „besluit" behorende reglement werd ook Albert Heijn ver meld die hiervoor echter geen handte kening had geplaatst, hetgeen overigens ook niet door de andere zaken was geschied. De Oldenzaalse middenstand, met uitzondering dan van Albert Heijn houdt zich aan de regeling. De politie is nu tegen Albert Heijn opgetreden op grond van een niet ondertekend besluit IJMUIDEN, 15 sept. Op de reis van Amsterdam naar IJmuiden is van morgen vroeg tijdens het dichtleggen van de luiken aan boord van het Libe riaanse vrachtschip Thalis een zeven tienjarige Griekse matroos in een der ruimen gevallen. In de noordersluis te IJmuiden is hij door de ongevallen- dienst van boord gehaald. Met ernstige inwendige kneuzingen is de Griek in het Antoniusziekenhuis opgenomen. de van de heer Bührman verklaard tegen de wet te zullen stemmen. Wat de KVP zal doen is nog onzeker. De heer Raedts zei, dat het amendement- Blaisse voor de fractie een veiligheids klep zou zijn, maar na net betoog van minister Den Uyl was nieuwe onzeker heid ontstaan. Prof. Ztjlstra vond het beraad tot de volgende week voor zijn fractie zeer gewenst. De geschilpunten draaiden om en kele principiële en zakelijke kwesties. Minister Zijlstra vond de neiging van de minister tot staatsdeelneming in de oliemaatschappijen een aanleiding om zich af te vragen hoe de AR zien tegenover het kabinet zou gaan op stellen. Hü vroeg de minister duidelijk aan te tonen, waarom een winstne ming van de staat in een oliemaat schappij met een flinke royalty er bovenop, niet eveneens de optimale voordelen zou kunnen opleveren, die de minister nodig acht om de ge meenschap zoveel mogelijk van de ze nieuwe activiteit on de Noordzee te laten profiteren Met dit laatste streven van de minis ter was iedereen het wel eens, maar niet met de wjjze waarop hij dit wil doen via staatsdeelneming in de maat schappijen. „Het is niet fair om over de schouder van de explorateurs heen te kijken en als hun onderzoekingen re sultaat opleveren te zeggen: „Pik, ik heb je", zo betoogde prof. Zijlstra. Mr. Van Riel zag in een deelneming tot vijftig procent, die door het wets ontwerp mogelijk wordt gemaakt, moei lijke conflicten in de bedrijven ontstaan. Men gaat elkaar dan blokkeren en een conflict provoceren, zei hij. Prof. Zijl stra waarschuwde dat de staat met zo'n deelneming van vijftig procent door zijn macht en gezag veel meer invloed kan uitoefenen dan de gewone aandeelhouders, die eenzelfde bedrag inbrengen. De heer Van der Waerden (PvdA) verdedigde zijn partijgenoot. Hij zei dat grote concerns onder de duim moeten worden gehouden, omdat zij de winsten naar eigen inzicht zullen aanwenden. De overheid moet boven dien een goed energiebeleid kunnen voeren en heeft daarvoor ook de olie nodig. Minister Den Uyl zei dat zijn ont werp wel degelijk op ingchakeling van particuliere maatschappijen is gericht en dat ook een redelijk rendement voor hen verzekerd is. Hij wees echter op het voordeel bij staatsdeelneming van meer redelijke inkomensverhoudingen, het tegengaan van vermogensaccumu latie en het voeren van een goed uit- puttingsbeleid van de olievoorraden. WOORDRAADSEL 1. gesprek; 2. van goede wil; 3. voet balploeg; 4. tussenkomst; 5. engel van de tweede rang; 6. met vlaggetjes sie ren; 7. offerte. Op de streepjes: een door het Rijks museum aangekocht schilderij van Rem brandt L Oplossing van 14 september. Horizontaal: 1. vraagai, de; 2. oorlogs god; 3. glit, ara; 4. Els, wood; 5 latei, NEC; 6. EDO, nog, a.b.; 7. necessaire; 8. retraite; 9. aval ar os; 10. ademnood; 11 gaten, een Verticaal: 1. Vogelenzang; 2. rollade; 3. aristocraat; 4. alt, Eelde; 5. go, winst en; 6. agio, osram; 7. Is, ongaarne; ft. gade, ii, oe; 8. dor, cartoon; 10 Edam, Beesd. Men hoort daar In ons land weinig van. - We horen meer over allerlei misdragingen van de Zweedse jeugd. Ue buitenlandse bezoeker, die in Stockholm komt, merkt al spoedig, «at de „bandeloze" teenagers slechts «en kleine categorie vormen van de Zweedse jeugd in haar geheel. Er is «n Zweden een brede groep jongeren, d»« geen moeilijkheden geeft en er is novendi-en aan de andere kant een hteiHsme met een re8Pectabele dosis Ik waag me niet aan het noemen van percentages of aan het maken van vergelijkingen met andere lan den men kan met statistieken al les bewijzen. Wat hier gesteld wordt reflecteert in de eerste plaats de eer lijke verontwaardiging van Zweden, met wie ik sprak over het jeugdpro bleem in hun land, op de verhalen, die in het buitenland de ronde doen over wangedrag van Zweedse longe ren. Men wijst er bijvoorbeeld op, dat de Zweedse nozems het doorgaans niet wagen voorbijgangers lastig te de Politie treedt al geruime tyd tegen dergelijke gedragingen streng op. Ik heb in Stockholm twee buurten, die duidelijk het operatieter rein van nozems waren, verkend: de gang van zaken daar klopte net het geschetste beeld. Een zeer beperkte ervaring; niettemin: een positieve correctie op een mogelijk negatieve veronderstelling. Men brengt ook naar voren, dat grote groepen van de Zweedse jeugd een opmerkelijk grote studiezin aan de dag leggen. Een moeilijk te be oordelen uitspraak, maar het lijkt geenszins onaannemelijk, dat ze de werkelijkheid dekt: ik kreeg de in druk, dat er over het algemeen in Zweden veel belangstelling bestaat voor onderwijszaken meer dan bij voorbeeld in Nederland en het zou zo vreemd niet zjjn als dit een gun stige invloed heeft op de studie-am bities van de jongeren. Blijft inmiddels de vraag hoe er dan een minder gunstig beeld van de jonge Zweden kon ontstaan. Om de zaken binnen juiste proporties te hou den, leek het me goed te beginnen met de aandacht te vestigen op eni ge pluspunten; als men zich, voor zover dat mogelijk is, van de voor oordelen heeft losgemaakt, blijft men echter toch nog met een aantal moei lijkheden zitten. Ik wil er meteen bij - zeggen, dat die moeilijkheden niet zozeer voortkomen uit het gedrag van een kleine categorie jongeren en dan nog in het bijzonder jongeren in de grote steden als wel uit een complex vjm Zweedse opvattingen, waar menigeen in Nederland vreemd tegenover staat. Maar daarover zo dadelijk en in een volgend artikel meer. Wat de Zweedse nozems betreft, er lopen in Stockholm jongelieden rond, die van gekkigheid werkelijk niet meer schijnen te weten hoe ze zich moeten toetakelen. Men ziet ze uit- edost met oude shirts van Ameri- aanse militairen, van voren en van achteren beschilderd met namen van teenager-idolen, de „hep stars'; met broekspijpen, die van onderen met opzet in rafels getrokken zijn; met goudkleurige, puntige schoenen en met afgrijselijk lange haren. In een hotel trof ik een liftboy met een zo wilde haargroei, dat zijn verschijning ln een Nederlands hotel (nog?) niet getolereerd zou worden. Deze uiterlijke verschijnselen lij ken me overigens geen basis te bie den voor schokkende berichten. Ook in ons land kennen we vreemd uitge doste jongelui; sommige Zweedse jen- geren maken het alleen nog maar «en graadje erger. Nuchter commen- J-aaF van enige Zweden bij de onge breidelde haargroei van sommige teenagers: als die knapen in dienst Komen, gaat de schaar er wel in. Onder de feitelijke misdragingen van een deel der jongeren neemt het op stap gaan met andermans auto een niet on belangrijke plaats in. Drie van de vier autodiefstallen worden gepleegd door jongelieden tussen de 16 en 20 jaar. Hier en daar hoorde ik opmer ken, dat joy-riding zwaarder be straft zou dienen te worden. Over het gebruik van sterke drank door (sommige) jongeren maakt men zich enige zorgen. Voorheeh kwamen de meeste gevallen van dronkenschap voor op de leeftijd van 25 jaar, nu: tussen de 18 en 20 jaar. Het pro bleem ligt niet alleen bij het consu meren van gewone sterke drank. Er worden (wederom door een kleine groep jongelui) ook andere, gevaar lijker middelen gebruikt, die de geest benevelen. Het lijkt me niet aanbeve lenswaard daarover uit te weiden; ik volsta met de vermelding, dat men als volwassene wel even opkijkt wan neer men hoort wat een zestienjarige knaap daarover, met enig bravour, te vertellen weet. Misschien is ook in dit opzicht het verschil met Ne derland slechts gradueel, maar het is in ieder geval een zaak, die auto riteiten en opvoeders in Zweden zelf ernstig nemen. Gevallen van neo-nazistische uitin gen, zowel van jongeren als van ou deren, trekken vooral in het buiten land sterk de aandacht. Er circuleren soms wilde verhalen over uitgebreide ondergrondse nazi-activiteiten. An derzijds getuigt echter de ene Zweed na de andere, dat zo ergens dan toch in dit land de bevolking in hart en nieren democratisch is. Wat er soms aan neo-nazisme aan de dag treedt zou dan ook een uitwas zjjn, waarbij slechts enkelingen betrokken zijn. Wei noemt men het een probleem, dat vooral de jeugd te weinig van het nazisme afweet. Zweden is er in de oorlog niet rechtstreeks mee ge confronteerd; de oudere generatie heeft dus wat dit aangaat minder „door te geven" dan in andere lan den van Europa. Er zijn jonge men sen, die niet eens weten wie Hitier was, zo werd me verteld. Het klinkt ongelooflijk, maar men hield het staande. Een aspect, dat in de publiciteit buiten Zweden nogal eens fors belicht wordt, is dat van de vrije sexuele omgang onder Zweedse jongeren. Daarbij dienen echter met name twee punten in het oog gehouden te worden. Ten eerste, dat de jeugd in Zwe den over het algemeen eerder op ei gen benen komt te staan dan in ons land. Het is geenszins een zeldzaam heid, dat jongeren onder de 20 jaar, ook zonder dat zij gaan trouwen, het ouderlijk huis uit trekken en op zich zelf gaan wonén. De grote vraag naar eenkamerwoningen van jongelie den, die zelf verdienen, is mede een oorzaak van het woningtekort, dat ook in Zweden niet onbekend is (Om dat het aantal bewoners per woon- eenheid geringer is, hebben de 7,5 miljoen Zweden een half miljoen méér woningeenheden nodig dan 7,5 miljoen Nederlanders). Het vroeg zelfstandig wonen van jongeren brengt uiteraard een grotere vrijheid mee, ook bij de omgang met het andere geslacht. Ten tweede worden ten aanzien van wat wel en niet gepast is op dit ge bied ook door de oudere generatie in Zweden andere normen aangelegd dan in Nederland. In ons land vindt in dit opzicht een zekere evolutie plaats misschien moet men zonder meer zeggen: een evolutie maar in Zwe den is die evolutie nauwelijks een strijdpunt meer. Ik hoorde Nederland dan ook enige malen „puriteins" noemen. De opvatting, dat jonge men sen elkaar ook op sexueel gebied moeten Ieren kennen voor zjj het hu welijk ingaan, is in Zweden ruim ver breid. Gelet op het losse gemak, waarmee deze contacten gelegd worden, valt het moeilijk dit „spel" nog te zien als de uitwerking van de theorie „el kaar helemaal leren kennen voor het huwelyk". Dit staat daarbuiten. Wie deze bedrijvigheid zo een paar uur achtereen gadeslaat, kan de in druk krijgen, dat het met de Zweed se jeugd inderdaad bar en boos ge steld is. Men ziet in diezelfde uren natuurlijk met de vele malen omvang- rijker groep van jongens en meisjes, die zich vermaken op een wjjze, wel ke niemand aanstoot behoeft te ge ven. Niettemin: het optreden van de „raggare en hun vrouwelijke aan hang wordt ook in Zweden niet zon der zorg bezien. Er moet eens een wagen hebben rondgereden, voorzien van een plakkaat, waarop de heren deze tekst hadden aangebracht: „Lach ons niet uit: het kan Uw doch ter zyn, die in deze auto zit". Daar viel niet veel meer bij te lachen. Het gaat niet aan te suggereren, dat in Zweden dlle remmen zijn los gegooid. Nogmaals moet onderstreept worden, dat het gedrag van de „rag gare met representatief is voor dat van de gehele jeugd. Men beschouwt het optreden van de „raggare" ook als een probleem. De vraag is nu echter welke nor men men bjj opvattingen, welke vrijer zijn dan die in menig ander land wél en welke normen men niet gehandhaafd wil zien. Daarover is in Zweden reeds jaren een leven dige discussie gaande. „Wij zjjn op weg naar een samenleving, waarmee we nooit eerder ervaring hebben op gedaan", aldus de schrijver Lars Gustafsson. Hierover meer in «en tweede beschouwing. Met deze wetenschap heb ik op een zaterdagavond de bedrij vigheid van de „raggare" ga degeslagen. Plaats van hande ling: een van de hoofdstraten van Stockholm, Kungsgatan, en de omge ving van het daarop aansluitende pleintje Stureplan. „Raggare" zjjn jongelieden, die zich bjj voorkeur ver plaatsen in grote, zeer grote tweede handswagens („brommen" is er niet meer bij). Ze maken meestal veel werk van het onderhouden van hun sleeën; de politie schijnt de oude auto's streng te keuren. Ze besteden ook veel aandacht aan hun kleding; ik kreeg de indruk, dat deze catego rie jongeren over het algemeen wat minder wild gekleed gaat dan het type, dat hiervoor getekend werd. De „raggare", naar schatting 17 tot 24 jaar, pikken meisjes, die veelal jonger zijn (Ik zag er kinderen bij van vijftien, veertien en misschien zelfs dertien jaar) op van de straat en nemen ze mee in hun wagen. Het blijft dan doorgaans niet bjj een ge zellig ritje. Men had er mij echter van tevoren op geattendeerd, dat de „raggare" zelden meisjes lastig val len en ik heb dat ook niet waarge nomen. De jongedames, die instap pen, weten wat van hen verwacht wordt en ze lopen ook kennelijk te wachten op datgene wat van hen ver wacht wordt. Een wagen met twee of driejonge- lieden wacht voor het stoplicht. Er trippelen een paar meisjes voorbij; de jongens in de auto taxeren de kin deren. Het licht springt op groen, de auto rijdt door en stopt even verder; de meisjes komen naderbij, nog een praatje weg. Soms ook niet. Dan komt er wel een volgende wagen... IJMUDEN, 15 sept. Uit Marsa el Brega op de noordkust van Afri ka is naar Bureau Wijsmuller een verhaal overgewaaid, dat waard is om in breder kring bekendheid te krijgen. Het verhaal van Dash en Dot op de sleepboot Cycloop, de Wjjsmuller-sleper, die daar al ge ruime tijd actief is bij het assiste ren van de scheepvaart in deze Esso-haven. Deze zelfde sleepboot blijkt er tevens een voortreffelijke huisvesting en verzorgingscentrum voor een paar hondeweesjes te znn geworden. Het begin speelde zich af half mei, toen de Cycloop in Marsa el Brega aankwam. Aan boord van de Engelse Sleepboot Forager" waren vier pasgeboren hondjes, die op straat gezet dreigden te worden. Hun huis, de sleepboot, zou namelijk naar Griekenland wor- den verkocht en de bemanning zou naar Engeland terugkeren. De moe der was gestorven, zodat er voor de „puppies" geen enkel perspec tief leek te zijn. De bemanning van de Cycloop bracht uitkomst. Drie hondjes van amper twee dagen oud,werden in een doos met houtwol gelegd, hun nieuwe woning, die een plaatsje kreeg in de brug. Maar hoe deze dieren te voeren? In een van de vingers van een rubber handschoen werd een gaatje geprikt en zo kre gen de „couveuse-kindertjes" on gesuikerde melk uit blik, verdund met water. Na een week kwam de bemanning in het bezit van een echte zuigfles met speen en toen ging het voeren een stuk gemak kelijker. De hondjes waren een dag of acht aan boord, toen de oogjes open gingen. Ze konden al zo'n beetje op de brug rond scharre len. Veertien dagen later werd één hondje, een reu, aan de Italiaanse tanker Carlo Cameli afgegeven, zo dat aan boord van de Cycloop nog twee hondjes achterbleven. Een reu en een teefje, die voorlopig de namen Dash en Dot kregen. Na ongeveer zes weken werd het menu veranderd. De hondjes kre gen nu hondenbrood, afgewisseld met stukjes brood in een schaaltje melk. Het bleek uitstekend te sma ken en zij groeiden als kool. Maar tegelijkertijd bleek, dat de reu, zwart met witte pootjes, veel zacht aardiger was dan zijn zwart-wit gevlekte zusje. Hoewel ze alletwee op dezelfde manier werden opge voed, allebei uit hetzelfde nest kwamen, toonde het teefje toch be paalde valse trekjes. Dat veranderde niet toen het teefje, na een week of zeven een val maakte in het kabelruim en daarbij de rechter voorpoot brak of althans zo ernstig kneusde, dat het ergste werd gevreesd. De liefde rijke zorg werd zo mogelijk nog groter. De dokter aan de wal in Brega leverde desgevraagd een gipsverband, dat met vereende krachten over de gekwetste poot werd getrokken, toen natgemaakt en daarna was het afwachten gebla zen. Na ongeveer een week trad verbetering in, waarna de poot eerder dan werd verwacht ge heel herstelde. Maar de aard van het beestje bleek niet veranderd te zijn. Na twee en een halve maand werd het teefje overgedragen aan iemand van de Esso aan de wal, die er zich verder over zou ontfermen. De reu bleef bjj de Cycloop beho ren. Maar heel merkwaardig, waar de bemanning het dier ook mee naar toe neemt op de wal, telkens komt hij weer trouw aan boord te rug. Het teefje heeft nooit heimwee naar het schip getoond. Inmiddels heeft de reu nu de naam Blackie gekregen, meer passend bjj zjjn huidskleur. Er viel mjj een merkwaardige te genstelling pp. De winkels pui len uit van de alcoholvrije dranken; men komt herhaalde lijk in restaurants, die geen vergun ning hebben voor het schenken van een borrel of zelfs een glas wjjn en het is werkelijk zoeken naar een zaak, die gedistilleerd verkoopt (men staat er in rjjen als bjj de loketten van een postkantoor). De overheid is er dus kennelijk nog altijd op uit de consumptie van alcoholica beperkt te houden. Anderzijds zijn evenwel de voorbe hoedmiddelen zonder enige belem mering verkrijgbaar uit de automaat, die een paar meter naast de postze gelautomaat hangt. Ik heb me laten vertellen, dat deze tegenstelling als- volgt te verklaren is: men gaat er van uit, dat het geenszins noodzake lijk is alcohol te drinken, terwijl ech ter aan de sexualiteit niet te ontko men valt. 's Lands wijs, 's lands eer. AaP..?*t gezegde moest ik ook den ken tijdens een gesprek over sexuele voorlichting op de scholen, een on derwerp, dat in Zweden nogal eens in discussie is. Op een gegeven mo ment merkte ik tijdens dit onderhoud, dat myn gesprekspartner en ik het over verschillende dingen hadden. Terwyl ik aanvankelijk dacht, dat het ging om de vraag of niet alleen de ouders, maar ook de school sexuele voorlichting diende te geven, bleek het kernpunt te zjjn: voorlichting op school over de wijze, waarop zwan gerschap kan worden voorkomen. In dif verband een citaat uit een in het Engels geschreven boekje, „The Public Dialogue in Sweden", uitgegeven met steun van het „Svens- ka Institutet" (een instelling, die voorlichting over Zweden verschaft aan het buitenland)„Er is geen re delijk bezwaar aan te voeren tegen het deelnemen aan het normale sexuele leven door jongeren vóór het huwelijk, behoudens het bezwaar in zake de mogelijke geboorte van een kind. Het ligt dan ook meer voor de hand dit bezwaar te ondervangen door het gebruik van voorbehoedmid delen te verbreiden en door betere sexuele opvoeding dan vast te hou den aan een nietszeggend verbod".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7