middelpunt van uitgebreide en kostbare onderzoekingen in vislaboratorium IJmuiden Ingrijpende hervorming Russische industrie Begin 1966 zal het volgende vijfjarenplan starten 'n nieuw fris aardewerk servies H.&J.Lamp aÉiiJ tot nu toe tegen Vietcong ingezet Bonay niet meer lid Indonesische adviesraad Grootste aanval Haringoorlog F rankrij k-Engelan d rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiednank Eervol ontslagen DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 PAGINA 11 (Door Haye Thomas) Hij trekt de tweehonderd meter in tien lange en zware minuten. Moeizaam stappend in de hoge zwarte lieslaarzen door de schuimende uitlopers van de Noordzee. Ver achter hem, aan de dunne sterke lijn, hangt het zakvormige net, dat vlak voor de branding over de zanderige bodem schuurt. Het magische snijbord houdt dat net in een strakke koers en de mond er van wijd open gesperd om te jagen in het „culinaire nachtleven" van de tong, schol, bot en garnaal. De eenzame oude man achter de vloedlijn van het strand is vooral een stille werker van het elfde uur. Want met zijn in het nachtelijk duister zo zorgvuldig verborgen identiteit staat en valt een sinds de oorlog daterende invaliditeitsuitkering. Het doen van zwaar werk is voor hem taboe. Maar de dikke zweet druppels als glinsterende waarschuwingen op zijn voorhoofd en neus, worden telkens weer met aen mouw weggeveegd Want de Noordzee kan soms erg goed zijn voor de vissers. De garnalen zijn lekker, schol en bot maken vaak een aardige prijs en de tong blijft onverminderd de gouden vis, omdat die nog altijd vooraan ligt op de weg naar het prijzige bord van de fijnproever. Dat weet de man die vdn zijn „zilte schnabbel" niet scheiden kan. Dat weten onze vissers van het grote werk, die in 1964 ruim zeven en een half miljoen kilogram tong aan de markt brachten. Dat weet de bioloog J. F. de Veen van het visserijlaboratorium te IJmuiden, die met zes man sterk onderzoekt op welke wijze men de vangsten kan opvoeren. En daarvan is ook de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek overtuigd, die onlangs aan de Utrechtse professor dr. S. Dijkgraaf en dr. F. J. Verheijen subsidie heeft verleend voor een zintuig- en gedragsfysiologisch onderzoek van met name de tong. De tongenjager van het elfde uur plaatst zijn snijbord en het net. 23-deIig tafelservies 110.- 10-delig ontbijtservies 41.- 9-deIig theeservies 36.25 winkel vol ontdekkingen Barteljorisstraat 18 Haarlem Gemerkte tong: eten a la carte" in IJmuiden Bioloog J. de Veen: „De schol is anders geen I-e-e-f-t-ïj-d-s kwestie! PLEEG2USTEt| i BLOEDWIJN men meer weten van de tong elders, zoals in dat verzilte woestijnmeer van de Soedan, waar Egyptenaren bij wijze van proef tong hebben uitgezet, die daar nu geweldig goed gedijt. „Een sensationele zaak als ik het eerlijk zeggen mag", sprak de bio loog, die voor ons een groot exem plaar uit het bassin opdiepte. De vis zwiepte wild tussen zijn ringers, de oogjes driftig, om niet te zeggen boos aardig draaiend in de kop. „We we ten dat ze wel 35 jaar oud kunnen worden en eenmaal op volle sterkte vrijwel geen prooi meer zijn voor an dere vissoorten, alleen al om de dood eenvoudige reden dat ze door hun on handige vorm moeilijk te verorberen zijn", aldus de heer De Veen. Hun vorm, hun leeftijd, de knob beltjes van het evenwichtsorgaan waarop men net als bij de ringen van een boom de leeftijd kan aflezen, hun grillige trekdriften, dit alles laat de oude man aan het strand koud. Hij jaagt op tong volgens de regels van het spel, zoals hij die weer van ande ren heeft overgenomen. Hij doet het primair voor de centjes, maar ergens toch ook om het gevecht met de zee, waarvan de uitslag nooit vooruit vast staat. Hij trekt aan het snijbord, dat op zijn beurt het net uit de kust werkt tot vlak voor de branding toe. Vijf tot tien trekken, al naar gelang zijn uithoudingsvermogen het toelaat. Het kan mee- of tegenvallen. Het kan ook geweldig zijn. Want de gemiddelde prijs van een kilo tong loopt soms wel op tot 'n tientje. Maar zijn inte resse in het leven tussen strand en branding is dus niet alleen commer cieel. De spanning van de jacht doet mee, zoals dat helemaal hoort dij zijn voortdurende pre-occupatie met de Noordzee. Die Noordzee is van de vissers en hij is daar een van geble ven. Een invaiiditeitspensioentje uit de oorlogsdagen ten spijt. „Als ik dit moet laten, is er voor mij geen plaats meer op deze wereld", zei bij ons hijgend, terwijl we achter hem aan door de uitlopende golven stapten. Al en toe vuurde de zee door het lichtge vende plankton, een helderwit schijn sel dat telkens weer verdween, als we in de brede lichtbundels van de vuurtoren liepen. De illusie van een vol net tong, blijkt voor hem telkens weer de drijfveer om 's nachts naar het strand te komen. Tenzij er een noorde windje staat en het water helder staat. Dan weet hij uit eigen ervaring dat je je de moeite wel be sparen kunt, want dat je dan toch niks vangt. Het is een oerwet van de visserman, zoals die weet dat wan neer er bliek gezien is, er ook ma kreel moet zitten. Omdat makreel nu eenmaal een doodsvijand van de bliek is. En dat drommen meeuwen maar al te vaak zo'n school bliek verra den. Want meeuwen zijn ook dol op bliek. „Ik heb wel eens gezien dat de meeuwen gillend en krijsend op zo'n school bliek stonden, als razen- den pikkend en vretend. De makre len, rovers eerste klas, hadden de bliek op een hoop naar de oppervlakte gedreven. Wjj er op af, maar de meeuwen waren ons voor. Zoals ze ons ook wel eens voor zijn aan het strand. Neem nu de weiting, die wij „bolk" noemen. Als het 's avonds stromweer wordt, een harde wester, worden ze gewoon tegen het strand gesmeten. Dan moet je er de andere morgen als het licht wordt als de kip pen bü zijn, want dan liggen ze ge woon in het zeeschuim te klapperen. Maar zo gauw als het licht wordt, zijn de meeuwen er ook. Daarom zorgen wij ervoor altijd net even eerder te zijn". Hij sprak erover met zijn schorre, kneuterige stem. Rustig en zonder veel ophef van woorden. Zo als ook over de makreel, die hij wel gevangen had met het zilverpapier in het shagpakje van de bekende weuu- we. „Die makreel is zo'n vreetzak die bijt in alles. Maar als ik het zeg gen mag, geef mij dan maar een paar Qjne tongetjes". De man zei het zachtjes en op een verheerlijkt toon tje. Dat hjj het deze nacht niet best gedaan had, deerde hem niet in het rpinst. Hij wist voor zichzelf dat hij een volgende nacht zou terugkeren, om weer het snijbord en het net te plaatsen en vervolgens, hangend in de treklijn, te jagen op in de allereerste plaats tong. Voor de bioloog De Veen de ongekroonde koning van de plat vis. Voor hem de gouden vis van de Noordzee. MOSKOU. 16 sept. (Reuter) Vol gens berichten uit communistische bron zal het centrale comité der Russische communistische partij, dat als regel de richtlijnen voor het Russische beleid vaststelt, omstreeks 27 september ge durende waarschijnlijk twee of drie da gen bijeenkomen. Op de bijeenkomst zal worden gesproken over een ingrij pende hervorming in de Russische in dustrie. Gemeld wordt dat het Kremlin voor bereidingen treft voor het openbaar maken van plannen, die voorzien in een stroomlijning van de Russische economie. De plannen voorzien in een doelmatiger leiding der staatsfabrie ken en het op groter schaal gebruik maken van het winstmotief, waarmede men een hogere produktiviteit en een betere kwaliteit der afgeleverde goede ren hoopt te verkrijgen. De voorgenomen stroomlijning van de Russische industrie zal de weg vrij maken voor het krachtig ter hand ne men der uitvoering van het volgende vijf-jarenplan, dat in januari 1966 van stapel moet lopen. Het plan verkeert echter nog ir. een voorlopig en voor bereidend stadium. De bijeenkomst van het centrale co mité zal worden gevolgd door een op 1 oktober beginnende zitting van de opperste Sovjet, het zogenaamde Rus sische parlement. Men verwacht dat de opperste Sovjet de besluiten van het centrale comité zal goedkeuren, waar na deze wetskracht krijgen. Volgens hiervoor genoemde berichten uit com munistische bron zullen er geen be kendmakingen worden gedaan over wijzigingen in de hoogste Sovjet-leiding. Geruchten hierover doen reeds ver scheidene maanden de ronde, doch zij schijnen niet op feiten te zjjn geba seerd. Ervaren waarnemers in Moskou staan er dan ook terughoudend tegen over. Men verwacht in Moskou dat op de BOULOGNE, 16 sept. (Rtr.) Fran se treilers hebben gistermiddag de ha vens van Boulogne en Calais afgesloten voor de veerboten die tussen Engeland en Frankrijk varen. Het gaat hier om een protest tegen Engelands nieuwe visserij grenzen. De treilerschippers stellen, dat de grootste haringscholen zich op het ogen blik binnen de visserijgrenzen bevinden, die een jaar geleden door de Londense Conventie zijn vastgelegd. Toen werd bepaald, dat allen Britse vissers binnen zes mijl van de Britse kust mogen vis sen en dat in de daaromgrenzende zes mijl alleen vissers van die landen mo gen vissen die daar altijd gevist heb ben. komende bijeenkomst van het centrale comité onder meer zal worden gespro ken over plannen om tot afschaffing te komen van het netwerk van plaat selijke economische raden met toe- zichtbevoegdheden, die indertijd zijn ingesteld. (Advertentie) Nieuws voor hen die de warme structuur van het aardewerk beminnen boven de bikkelharde koelte van het porselein: de serviesvorm „Cleopatra" van Fris, Edam met ais kenmerk de moderne „decoratie in het materiaal", hief een manchet van ribbels. De effen kleur is een merkwaar dig grijs, met a.h.w. een schroeiing van bruin erover. Natuurlijk is ook „Cleopatra" een deel-voor-deel servies „;fMGON, 16 sept. (Rtr.) Troepen 7,:jV,fr lauden (te weten Amerika, 7 Vietnam, Australië en Nieuw- hebben gisteren een sterkte knK Vietcong bij Ben Cat, ca dertig »vïïi ten noorden van Saigon, aan- De operatie wordt de grootste „„!l?rnd, die tot dusver in Zuid-Viet- «Reset. Tot dusver hebben de vallende tr„or>o„ slechts geringe ingezet. Tot verlïo e troePen hezen geleden TiaranK, n duizend Zuidvietnamese neeraeii.stenTïn een verblindende regen de i£Üh* i1, e 0Perntie wordt vanuit werriei ?r helikopters en bommen- P®rs gesteund, terwijl op de grond «n aantal pantserwagens zijn ingezet. DJAKARTA, 16 sept. (ANP) Elie- zer Jan Bonay, die tot eind 1964 de eerste gouverneur van West-Irian was, is eervol ontheven van zijn post van vertegenwoordiger van West-Irian in de Indonesische opperste adviesraad, zo heeft het persbureau Antara gisteren bekendgemaakt. Het was niet direct be kend of het ontslag, dat >p 1 septem ber is ingegaan, op verzoek van Bonay is geschied. In zijn plaats heeft presi dent Soekarno Mohammed Achmnd be noemd. In het net van de stille jager zaten die nacht slechts een paar kleine, ondermaatse tongetjes. zielig klapperend tussen een Handvol verslagen garnalen. De grote en dikke exemplaren, de droom van elke va derlandse Noordzeevisser, zagen wij in de geheimzinnig borrelende tiroef- bassins van het IJmuidense visserij laboratorium. Ze lagen er roerloos op een kunstmatig aangelegde zandbo dem, kennelijk in het gelukzalige be sef dat zij zich voor de hap geen zorg behoefden te maken, mulat die hun in de vorm van vooral vette zee- pieren op vaste tijden zou worden aangereikt. Eten a la carte in deze ruime studievijvers en eigenlijk, zo meenden wjj, lagen ze er gewoon prettig bij, met de gele merkiintjes als feeststrikken onder hun kieuw deksels. De bioloog De Veen legde ons uit dat de tongen en ook de andere plat vissen m ruil voor dit luxe leventje aan verschillende proeven worden on derworpen. Proeven die al veel heb ben uitgewezen en nog veel meer zul len leren over deze wonderlijke plat vis met zijn ovale vorm, zijn bolle, duidelijk scheve kop met twee kraal oogjes en niet ertussen, maar rechts daarvan, de mond. Het ene oog hangt bijna tussen de lippen van deze mond, die het dier plotseling wijd kan ope nen. Dan ontstaat er een soort vacu um, waardoor de prooien als zeepie- ren, kokerwurmpjes, kleine krabbe tjes, schelpdiertjes etc. als het ware naar binnen worden gezogen. De tong, die op zijn zij zwemt, is eigenlijk een nachtdier, 's- Nachts gaat hij als een gulzige veelvraat op jacht. Dan foura- geert hij op de reuk van de smaak papillen, die op zijn blanke zijde een, zoals de heer De Veen het noemde, soort existentialistenbaardje vormen. (Advertentie) Jong is wie zijn 'jaar-telling' vergeet en wie belangstel ling heeft voor alles wat de moeite waard is. U bent even jong als uw op gewektheid, even oud als uw neerslachtigheid. Daar bij stelt 't lichaam bepaalde eisen! Heeft u weinig 'leef tijd? Drink dan vóór de maaltijd en vóór het slapen gaan een glas versterkende Pleegzuster bloedwijn, de smaak-volle energiedrank. Pleegzusterbloedwijn geeft nieuwe levenskracht! Alleen verkrijgbaar bij apo theker en drogist. Onvermoeibaar schuift hij over de zanderige zeebodem, totdat het eerste licht van de dag onder water door dringt. En licht is iets waarvan de Elatvis en dus ook de tong niets heb- en moet. Het dier heeft een sterke prikkel licht te ontwijken. Daarvoor slaat het met enkele flitsende bewe gingen het zeebodemzand over zich heen, totdat het nachtelijke duis*er terugkeert, de prikkel om het licht te ontduiken verdwijnt en hij opnieuw met een flitsende beweging het zand weer van zich afschudt. Die bewe ging is een lusvormige sprong, zo heeft men ontdekt. Men zou van een halve looping kunnen spreken. De in siders noemen deze beweging de Ome- gasprong. Men heeft na kunnen gaan dat de tong van oorsprong een warmwater- vis is. In de Middellandse Zee bijvoor beeld zou hij ook beter tot zijn recht kunnen komen. Maar de voedselrijke Noordzee oefent een sterke aantrek kingskracht uit en in het voorjaar komt hij in groten getale naar onze kustlijn om er zich in ondiep water uitgebreid te goed te doen en om er te paren. Het dier vertoont daarbij een fantastische kennis van het gril lige karakter dat de Noordzee ken merkt. Ofschoon het een trage zwem mer is, kan hij zich toch verrassend snel verplaatsen, omdat het eenvou dig de sterke stroombeweging van de Noordzee als transportmiddel ge bruikt. Daarvoor gaat het aan de op pervlakte van de zee drijven, omdat zo weet het de stroombeweging daar het sterkste is. Zo gauw het kouder wordt, zoekt de tong dieper water op. Deze vis leeft betrekkelijk individueel, in tegenstelling dus tot schol, die de Noordzee in complete volksstammen bewoont. En daarbij zo'n sterk nationaliteitsgevoel aan de dag legt, dat een schol van de ene groep zich nooit en te nimmer bij een andere zal aansluiten. Dit hebben uit gebreide onderzoekingen, tot nu toe> verricht, aangetoond. Duizenden ton gen en schollen werden door het IJ muidense instituut gemerkt en na dien door met premies aangemoedigde vissers teruggevangen en bij het in stituut afgeleverd. Het instituut in IJmuiden werkt ten dienste van de visserij. Dit in tegen stelling tot het werk, waaraan nu de twee geleerden van het Utrechtse La boratorium voor Vergelijkende Fysio logie zijn begonnen Dit staat overi gens een verregaande samenwerking niet in de weg. Men hoopt hierdoor nog meer kennis te vergaren over het doen en laten van deze merk waardige vissoort. Ook internationaal bestaat er samenwerking vooral met de Denen, die net als de Nederlandse vissers, graag tong vangen. Wat het vangstquotum betreft, kunnen zij ech ter niet tippen aan de Nederlandse prestaties. Zeventig procent van de in de Noordzee gevangen tong ver dwijnt in de speciaal hiervoor ver vaardigde Nederlandse netten. Netten die echter nog in een stadium van ontwikkeling verkeren en nog wel eens de nodige veranderingen zullen ondergaan. Ook daarvoor zullen weer tal van proeven worden genomen. Proeven met behulp van filmcame ra's op de rand van het net gemon teerd, om na te gaan hoe de tong reageert bij de nadering van een net en eventueel daarna in het net. In het recente verleden maakte men bij deze proeven ook gebruik van dui kers. „Een te gevaarlijk werk" zo vertelde de heer De Veen ons. „Het net dat met een snelheid van om en nabij de vier mul over de bodem ge trokken wordt, gaat te hard en be dreigt de duiker voortdurend. Eerst werkten we met vrijwilligers van een Amsterdamse duikclub, die in hun enthousiasme te veel risico's namen. Toen kwamen er beroepsduikers. Een daarvan slaagde erin zo'n snel over de bodem schurend net vast te grij pen. Hem werd door de vaart het mondstuk afgerukt. Hij moest losla ten en werd toen door een enorme opwaartse druk omhoog gesmeten. De overgang ging veel te abrupt. De man kwam met een verschrikkelijke bloed neus boven. We hebben er toen met een een punt achter gezet. En zullen nu voortaan met camera's op het net onze proeven voortzetten. Want er is nog veel te leren". Bijvoorbeeld of het niet mogelijk is de dieren ook overdag te van gen. Dat probeert men nu we) met behulp van „wekkers" voor een net. Dat zijn kettingen die de bo dem van het zand voor het net uit loswoelen en daarbij, zo hoopt men, ook de platvis. Maar nog altijd is het zo dat men 's nachts de beste trek ken maakt. Voor Nederland belang rijke trekken, want de export van tong (in 1964 alleen al naar Frank rijk 3'/« miljoen kg.) is buitengewoon belangrijk en komt na de haring di rect op de tweede plaats. Ook wil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 11