Waarom ik nu een televisie- toestel koop GEL UIDSJAGEN ALS HOBBY In Europa nog geen voet aan de grond Kleurentelevisie op de Firato te verwaarlozen VELE WEGEN NAAR FIRATO Technische vooruitgang beïnvloedt vrijivel alle facetten van maatschappelijk leven Minister Den Uyl levensgroot maar niet Uifeli] verovert de wereld Technici kunnen desnoods morgen al starten T.v.-studio Muziekinstrumenten AMSTERDAM, 16 sept. Morgen zal in de nieuwe RAI de tentoonstelling Firato '65 de poor ten openen voor de kijk- en vooral kooplustig geïnteresseerden in al les wat betrekking heeft op over brenging, conservering en ont vangst van beeld en geluid. De honderdtwintig inzenders zullen hun beste beentje voorzetten om zowel deskundigen als le ken naar behoefte in te wij den in de geheimen van de ze veelomvattende en boeiende materie, die meestal en terecht schuilgaat achter een omhulsel van verantwoorde industriële vormgeving. Philips' „Transworld de Luxe" portable L6X38T, voorzien van zes golfbereiken. Mïljoenen hebben ontdekt dat de mogelijkheden van de band recorder niet ophouden bij het simpel „inblikken" van radio- muziek. Een der kleinste draagbare tele visie-toestellen ter wereld is een produkt van de Japanse Sony Corporation. Het appa raatje kost bijna negenhonderd gulden. Een Philips video-recorder in combinatie met een televisie toestel. (Door ANDRÉ RUTTEN) Het lijkt een gewetensvraag: waar om koop je nti een televisie toestel? Niet uit behoefte aan een middel om de vrije tijd door te komen, dat is zeker. Men kan zich eerder afvragen waar men de tijd moet vinden om ook nog te kijken, als zulk een apparaat eenmaal in de kamer staat. Niettemin, als men da gelijks verkeert in het gezelschap van mannen die al eerder het magische oog binnen hebben gehaald, blijken er weinig zo geregeld voorkomende onderwerpen van gesprek en van discussie als de uitzending van de vorige avond. Het verschijnsel moet dus toch wel iets aan zich hebben, dat de moeite waard is om zich er druk over te maken. Wellicht is het zelfs een gezond middel tegen geestelijke beroepsdeformatie, want het blijkt wel in staat hevige belangstelling te wekken voor onderwerpen waar mee men zich zonder dit nieuwsgie rige venster op de wereld nauwelijks zou bezig houden. Soms hoort men zelfs discussies over toneelstukken door mensen, die slechts bij hoge uit zondering een bezoek aan de schouw burg de moeite waard vinden. Per soonlijk verkeer ik dan nog in de tamelijk paradoxale situatie, dat ik herhaaldelijk voorbeschouwende stuk jes schrijf over komende toneelpro- dukties op de televisie, maar dat ik in ieder geval niet meer dan vier voorstellingen ervan gezien heb en dus, alhoewel de stukken kennende, nauwelijks enig idee heb van wat televisietoneel eigenlijk is. Op een gegeven ogenblik gaat men zich dus zonder toestel toch achterlijk voelen. Het is natuurlijk mogelijk bij magen en vrienden te gaan kijken, maar dan moet men alweer het huis uit en soms nog ver ook en wat doet men, als het tegenvalt? In het eigen huis kan men zulk een machi nerie, naar veler betrouwbaar getui genis, met verstand en inzicht han teren: allereerst natuurlijk vaste re gels stellen ten aanzien van de kin deren, die huiswerk moeten maken en in ieder geval op tijd naar bed moeten. Gelukkig blijkt ieders nage slacht zelf nog kieskeurig ten aanzien van de programma's. Zelf blijkt men ook heel gemakkelijk de zelfbeheer sing op te kunnen brengen een strenge selectie toe te passen, vooral ten aan zien van die programma's, waarvan men telkens opnieuw hoort betogen dat ze ook de vorige avond echt weer niet de moeite waard waren. Enige kunstgrepen blijken daarbij soms nut tig, zoals het plaatsen van het kijk- toestel in een kamer waar geen ge makkelijke stoelen staan, of in ieder geval op zulk 'n afstand van de eigen werkkamer, dat men er niet al te zeer door aangetrokken wordt. Kom, denkt men dan, wat de kinderen be treft, die lopen niet eens zó hard naar vriendjes-met-TV, en wat mezelf be treft, het roken heb ik wel nooit kun nen laten, maar een TV-verslaving zit er echt niet in. Maar straks zal ik in ieder geval weten, waar ze het over hebben. (Van onze radio- en tv-redacteur) Interessant is vooral te zien hoe de vooruitgang op het gebied van de ra dio-, televisie- en afspeelapparatuur vrijwel alle facetten van het maat schappelijk leven beïnvloedt. Zo zal het in de toekomst niet meer nodig zijn, dat juryleden elkaar bij belangrijke sportwedstrijden na een spannende „nek-aan-nek" race in de haren zitten over de vraag wie als eerste door de finish kwam, en wat er in die laatste verwarrende momenten nu eigenlijk precies gebeurde. Want als er ook maar een spoor van twijfel is, behoeven zij slechts op een witte toets te drultken en het hele drama van die laatste secon den wordt opnieuw zichtbaar op de beeldbuis van het televisie-apparaat in de jury-kamer. De toets, die dit toverachtig gebeu ren tot stand brengt is de terugspeel- knop van een „video-recorder", een der jongste voortbrengselen van de geraffineerde electronica-wetenschap van onze dagen. Het beginsel is sim pel: zoals een bandrecorder geluid vastlegt op een smal magnetisch lint, kan een „video-recorder" televisie beelden „inblikken" op een brede magnetische band. Tot voor kort was dit een zeer kostbare affaire, maar ge leidelijk aan is een „doorbraak" tot stand gebracht, die nieuwe mogelijk heden opent, ook voor de leek, al zal hij er nog altijd een bedrag voor moe ten neertellen ter waarde van een een voudige automobiel. De „video-recorder" EL 3400 van Phi lips bijvoorbeeld werd speciaal ontwik keld om het vastleggen van beelden en het bijbehorend geluid ook buiten de professionele sfeer mogelijk te maken. De speelduur van een band is vijf enveertig minuten en op elke gebruikte band kan indien gewenst een nieuwe opname worden geregistreerd, waarbij gelijktijdig de vorige wordt uitgewist. V.%W.V.V.WA^V.WV. W.%%SWAV^VVW,A"AV.V%VAVW.VV.V.^-A m Het is nog maar goed vijftien jaar geleden, dat de bandrecorder nog als curiositeit zijn intrede deed in de Nederlandse huiskamers. Nu is dit apparaat het on misbare „wapen" van de duizenden geluidsjagers", die steeds weer nieu- w! mogelijkheden ontdekken, en van wie velen zich hebben aangesloten bij de .Federation Internationale des Chasseurs de Sons". Miljoenen over de gehele wereld hebben inmiddels ontdekt, dat de mogelijkheden van de moderne bandrecorders niet ophouden bij het simpele „inblikken" van radio- muziek of van „de stem van tante Marie", maar dat deze toestellen de deur openstoten naar de betoverende wereld van het door de mens hoorbare geluid. Er moest een lange weg worden afge legd sinds de Parijse Wereldtentoon stelling van 1900, waar de „Teiegra- phon" voor een geweldige sensatie zorgde. Het was een uitvinding van de 30-jarige Deense ingenieur Walde- mar Poulson, die er als eerste in ge slaagd was geluiden langs mechanische weg vast te leggen op een staaldraad en ze op dezelfde wijze weer ten ge hore te brengen. Men kon echter in 1900 onmogelijk vermoeden, dat het beginsel van de magnetische geluids registratie een halve eeuw later stormenderhand de wereld zou ver overen. De „geluidsjager" anno 1965 heeft de beschikking over een verbazingwek kend arsenaal van toestellen en moge lijkheden, zoals blijkt uit wat de Fira to op dit terrein te zien geeft. Ook zonder enige vakkennis is „de man met de bandrecorder" in onze dagen heer en meester op een terrein, waar op hg zich naar eigen smaak en tem- perament volstrekt autonoom en crea tief kan uitleven. Hij is naar verkie zing componist en dirigent, jager en ontdekkingsreiziger, klankbeeldregis seur en radio-verslaggever. Hij is zelfs heerser over het natuurgeweld. On weer? Je hoeft alleen maar hard in de microfoon te blazen, een plaatje blik te schudden of een paar akkoorden op de piano aan te slaan en die dan met halve draaisnelheid weer ten ge hore te brengen. Het maken van eigen hoorspelletjes, met familieleden en vrienden als stem- menmateriaal, en aangevuld met eigen geluidseffecten, is voor tallozen een bron van vreugde en voldoening ge worden. De geluidshobbyist kan nage noeg alles: paarden door de kamer laten draven door twee halve kokosno ten tegen elkaar te slaan, auto's laten remmen door met een metalen voor werp over glas te krassen en lokomo- tieven laten opstomen door houtjes met schuurpapier tegen elkaar te wrij ven. Voetstappen in de sneeuw creëert hij door aardappelmeel tussen zijn vingers te kneden en hg haalt een echte bosbrand in huis door lucifertjes voor de microfoon te breken en tegelij kertijd een stukje cellofaan te ver frommelen. De „geluidsreceptenboe ken" vormen dikwijls vermakelijke lectuur en het zelf maken van gelui den geeft meer voldoening dan het ge bruik van kant en klare op de plaat verkrijgbare geluidseffecten. Technisch worden de bandrecorders enerzijds steeds geraffineerder, ander zijds steeds simpeler te bedienen, waardoor ook zonder vakkennis goede resultaten verkregen kunnen worden. Een voorbeeld daarvan is de automa tische regeling van de opnamesterkte, die men bij de allernieuwste band recorders aantreft. Een gesprek met een rasechte „geluids jager" betekent een openbaring. Hij heeft al experimenterend en combine rend de wonderlijke samenhang ont dekt tussen geluiden, die door de meest uiteenlopende voorwerpen worden ge produceerd. Het oproepen van een scheiding tussen geluid en geluidsbron door het volkomen negeren van de oorspronkelijke functie ervan, geeft dezelfde creatieve voldoening als een beeldende kunstenaar moet kennen, wanneer hjj kleuren vorm geeft of vormen kleur. Aansluiting op een televisietoestel vormt zelfs voor iemand met twee lin kerhanden geen enkele probleem, terwijl ook het verbinden van het apparaat met een camera, microfoon, grammo foon, versterker of monitor nauwelijks een technische knobbel vereist. De nagenoeg onbeperkte mogelijkhe den van de televisie worden morgen op fascinerende wijze gedemonstreerd door niemand minder dan de minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, die de opening zal verrich ten vanuit de ministerraad, terwijl hy op hetzelfde moment levensgroot aan wezig zal zijn in het RAI-gebouw. Deze tegenstrijdigheid wordt op vernuftige wijze opgelost door de Eidophor-groot- beeldtelevisïe. De naam is afgeleid van h <irïeksR: »,eidos" (beeld) en „phe- ro (dragen). De juiste vertaling zou dus zijn: „Beelddrager". De werking berust op een licht-relais. Het nieuwste op het gebied van radio-apparatuur is de „Transworld" portable L6X38T van Philips, waar over wij onlangs reeds berichtten. Het is op het oog een normale portable, maar het grote aantal knoppen, de speciale antennes en de wereldkaart gecombineerd met tijdschaal, wijzen erop, dat men uit dit toestel meer kan halen dan de beide Hilversumse zenders en misschien Radio Veronica en Luxemburg. Het apparaat is be stemd voor wereldwijd gebruik, niet alleen voor de ontvangst van omroep- zenders, maar ook voor de zeevaart e? koersbepaling. In veel opzichten biedt het zelfs meer dan een groot huiskamerapparaat. Teneinde een zo goed mogelijke ont vangst te bereiken is het toestel uitge rust met drie antennes: een ferroceptor, een raamantenne voor de korte golf en een telescoopantenne voor de FM- band. Bovendien is er een aansluiting voor AM-en FM-buitenantennes voor de ontvangst van veraf gelegen zenders en voor aansluiting op een autoradio antenne. Voor portable-begrippen is een bijzonder grote luidspreker toegepast. Dit was mogelijk doordat het elektri sche gedeelte zo compact mogelijk is gehouden. Het toestel is draaibaar op een voet geplaatst, waarin een azimut- ring is verwerkt voor de koersbepa ling. Het langegolfgebied is vergroot om de ontvangst van bakenzenders, weerberichten en tijdsignalen mogelijk te maken. Het zal geen verwondering wekken, dat tot de vaste uitrusting van deze portable tevens een handboek be hoort, waarin een gebruiksaanwijzing, inlichtingen betreffende ontvangstmoge lijkheden op de korte golf, overzicht van alle radio-stations ter wereld, die regelmatig nieuwsuitzendingen verzor gen, en mogelijkheden voor koersbepa ling. Ongeveer van gelijke grote en met niet minder wonderbaarlijke eigen schappen, maar dan op televisie-gebied, is het Sony-microtelevisietoestel met 10 cm. beeldbuis. Het is een van de klein ste draagbare televisie-toestellen ter we reld. Het werkt op negen normale zak- lantaambattergen van 1,5 volt, maar kan ook worden aangesloten op een 12 volts boot- of auto-accu en op het nor male lichtnet. Het gewicht bedraagt slechts 2,8 kg. Het apparaat is ontwik keld door de Japanse Sony Corporation en wordt door Brandsteder Electroni- sche Produkten in Amsterdam op de Firato geïntroduceerd. De prijs be draagt bijna negenhonderd gulden, inclu sief buitenantenne en schouderriem, waarin ook weer een antenne is inge bouwd. De belangstelling van jeugdige Fira- to-bezoekers zal waarschijnlijk vooral uitgaan naar het Elektron, het educa tief voorlichtingscentrum voor aanko mende technici, die er kunnen kennis maken met natuurkundige principes en de toepassingen daarvan. Het Elektron is verdeeld in een Straat der Kennis en een Tuin der Toepassingen. Eerst echter wordt de jonge bezoeker ont vangen in een zogenaamd introduktie- zaaltje, waar hem door middel van een aantal dia's een globaal overzicht wordt gegeven van de betekenis der elektro nica in de moderne maatschappij. Voorts zijn er zeven leslokalen, waarin iets verteld wordt over geluid, electri- sche trillingen, elektromagnetische gol ven, radio, televisie, telecommunicatie en luchtvaart. Na een uur les, waarin de bezoeker twee van de zes mogelijke demonstra ties kan volgen, belandt hg in de Tuin der Toepassingen, waar de deelnemende bedrijven en instellingen een helder beeld zullen geven van de toepassings- mogelgkheden in de praktijk. Tenslotte is er ook nog een beroepskeuze-stand waarin de scholier voorlichting kan krijgen over werk- en studiemogelijk heden bg bedrgven en instellingen. Aan het Elektron werken mee: de PTT, Philips, de NTS, de Nederlandse strydkrachten, Electrologica, de KLM en het VEV. Een speciale bijdrage van de NTS aan het Elektron vormt een volledige reportage-trein, bestaande uit een re gie-, een techniek- en een reportage wagen. Op de Firato '63 bleek de geheel in bedrijf zgnde televisie-stu dio van de NTS, die toen voor het eerst aanwezig was, veel belangstel- (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, 16 september De kleurentelevisie zal op de komende Firato weinig of geen weerslag vinden. Zulks om de eenvoudige reden dat zg in de omroeppraktijk nog nergens in Europa existeert. Zelfs niet in de Sovjet- Unie, waar men met de ontwikkeling ervan nog pas aan het prille begin staat. De twee enige landen ter we reld waar de kleurentelevisie wel voet aan de grond heeft gekregen zgn de Verenigde Staten en Japan. Enige cijfers: in Amerika bedroeg in 1961 de verkoop aan de consument een totaal van 6.360.000 toestellen, van welke 160.000 in kleuren. In 1964 be droegen die cijfers respectieveiyk 9.200.00-0 en 1.300.000. Voor 1965 wordt gerekend op de verkoop van 2.100.000 kleurentelevisie-apparaten. In Japan werd in 1961 een totaal, van 4.400.000 apparaten verkocht, waarvan 4.000 in kleuren. De prognose voor 1965 luidt 3.700.000 toestellen, waarvan 75.000 in kleuren. Inmiddels hebben de cgfers in de V.S. wel aangetoond dat de ver koop van de kleuren-televisie die van zwart-wit-apparaten maar matig be- invloedt. Voor 1965 wordt althans géén vermindering in de afname van laatst genoemde categorie verwacht. Wat de situatie in Europa betreft: de invoering van de kleuren-t.v. is hier in hoge mate afhankelgk van een oplossing inzake het geharrewar rond de keuze van het kleurentelevi sie-systeem, ook uiteraard wat be treft ons land. De technici, zo deelde de heer L. de Kok, hoofddirecteur van „Philips" ons mee, zgn helemaal klaar om met de kleuren-t.v. des noods morgen te starten. „Maar", zo zei hij, „net zal van het moment waarop men het eens wordt over de systeemkeuze in hoofdzaak afhangen, wanneer in Nederland met kleuren televisie zal kunnen worden begon nen." Hij zei overigens van mening te zijn dat bg de keuze van het systeem ken nelijk niet alleen technische, maar ook politieke factoren een rol spelen, al zouden zij in het protectionistisch-eco- nomische vlak liggen. Hg hoopt dat overeenstemming wordt bereikt, „om dat uniformiteit uit de aard van de zaak grote voordelen biedt voor alle partgen en dus uiteindelgk ook voor de koper." De beslissing zou eventueel kunnen vallen op een conferentie, die mei-april van het volgend jaar in Oslo gehouden gaat worden en waaraan bevoegde co mités van verschillende Europese lan- AMSTERDAM, 16 septembér De FIRATO 65 wordt van morgen tot en met zondag 26 september gehouden in de nieuwe RAI aan het Amsterdamse Europaplein. De tentoonstelling is ge opend van 10.00-17.00 uur, 's avonds van 19.00-22.30 uur, zondagen van 10.00 -18.00 uur. Bezoekers van de tentoon stelling, die met de auto naar Amster dam komen, kunnen op de volgende wgze het snelst het RAI-gebouw berei ken: Uit de richting Utrecht slaat men direct na het passeren van de verkeersbrug aan de Amstel linksaf. Men bevindt zich dan op de Kennedylaan, welke op het Europa plein eindigt. Uit de richting van 't Gooi komt men Amsterdam binnen via de rotonde bij het Amstelstation. Vanaf deze rotonde rijdt men tussen het Amstelstation en het Renault- gebouw rechtdoor. Bij de „wolkenkrabber" op het Victoriaplein houdt men links aan en bereikt dan via de Rooseveltlaan het Europaplein. Uit de richting Den Haag komt men in de hoofdstad via de Aalsmeerweg. Wanneer men dan het Hoofddorpplein bereikt, slaat men rechtsaf over de brug de Zeilstraat in. Bij de kruising ZeilstraatAmstelveenseweg slaat men weer rechtsaf en vervolgt deze weg tot het Olympisch stadion. Bij het stadion slaat men linksaf en bereikt dan via Stadionweg en Diepenbrookstraat het Europaplein. Bij druk verkeer zullen Am sterdamse en Amstelveense gemeentepolitie vanaf de Haagse weg het verkeer via Am stelveen omleiden. In deze gevallen dient men de richtingsborden te volgen. Bezoekers, die met de trein naar Am sterdam komen, nemen vanaf het: Centraalstation tramlijn 4, die zijn eind punt heeft op het Europaplein. Amstelstation buslijn E, die via het Europa plein naar het Haarlemmermeerstation rijdt. Muiderpoortstation tramlijn 3 en stappen over op tramlijn 4 bij de kruising Ceintuur baanVan Woustraat. Bovendien is er voor de FIRATO 65 een arrangement met de Nederland- sche Spoorwegen. Op vrgwel alle NS- stations is een goedkoop gecombineerd reistoegangsbiljet verkrijgbaar. Dit bil jet geeft recht op vervoer naar en van Amsterdam, ongelimiteerd vrij vervoer op alle tram-, bus- en veerdiensten van het Amsterdamse Gemeente Vervoer Bedrgf en toegang tot de tentoonstel ling. De toegangsprijs voor de FIRATO 65 bedraagt 2,50. den zullen deelnemen. De heer De Kok zegt dat „het starten van kleurentele visie in Europese landen met verschil lende systemen werkelijk rampzalig genoemd zou kunnen worden. Men hoeft slechts te denken wat voor rem mende invloed het zou hebben op de ontwikkeling van de Eurovisie", zo als het geen betoog hoeft dat het uit wisselen van bandopnamen en het on vermijdelijk „overzetten" van het ene systeem op het andere er door beïn vloed zouden worden. Zon in Oslo wél overeenstemming worden bereikt, dan zit er, aldus de heer de Kok, in dat nog eind 1967 de kleurentelevisie in Nederland haar intrede zal doen. Met die verstande overigens, dat een kleu rentelevisie-apparaat dan ongeveer driemaal zo veel zal kosten als een zwart-wit-toestel. De eventuele invoering van het „kleurige" medium zal, zo zei de heer De Kok, de vaderlandse tv wél geld maar niet al te veel hoofdbrekens kosten, de N.T.S. immers is van meet af aan ingeschakeld bij de experimentele kleu ren tv.-uitzendingen, die Philips al sinds jaren in Eindhoven (en naaste omge ving) verzorgt. Bovendien is het zo aat de tweedenet-zenders zonder meer ge schikt zgn voor het uitzenden van kleu- ren-programma's. Ook het doen uitzen den van het „buitengebeuren 'in kleu ren levert technisch gezien geen enkel probleem meer op. Er is dus, samenvattend gezegd, een (ietwat dreigende) stilte gevallen rond om de invoering en ontwikkeling van de kleurentelevisie in Europa. Oslo zal straks moeten beslissen of er op korte termijn kan worden begonnen of dat de zaken wéér vertraagd zullen wor den. Want dat zal in geval van mis lukken van de conferentie zonder twq- fel in niet geringe mate het geval zijn. ling te trekken. Ook nu is er weer een dergelgke studio, echter veel gro ter dan de vorige. Hiervoor wordt d« grote zaal van het Congrescentrum gebruikt, die plaats biedt aan ruim vijftienhonderd toeschouwers. Dagelijks zal de NTS hier in samenwerking met de omroepverenigingen gevarieerde programma's opnemen en gedeelte- lgk direct uitzenden. Het grote to neel van de zaal doet dienst als stu dio, waar drie tot vier camera's van uit verschillende hoeken de beelden vangen, die worden doorgevoerd naai de bg het Elektron opgestelde reporta gewagen. Ook zal een stand worden ingericht, waar de omroeporganisaties, dë NRU en de NTS belangstellenden zullen in formeren over alles wat betrekking heeft op de Hilversumse radio- en tele visie-wereld. Hier zullen ook dagelijks bekende televisiefiguren present zijn om autogrammenjagers van handtekeningen te voorzien. Tenslotte zal de NTS dage lijks een non-stop programma tijdens de tentoonstellingsuren verzorgen tenein de de vele televisie-toestellen op de ex positie doorlopend van levend beeld te voorzien. De Firato '65 besteedt voorts ruime aandacht aan een verschijnsel, dat ty pisch van deze tijd heet te zijn: de elek tronische muziek. Het zgn vooral de or gels, die door toepassing van elektro nische toonvoortbrenging een grote op leving te zien gaven in het gebruik als huiskamerinstrument. Maar ook de zangerige, zoet-vloeiende tonen van de elektrische gitaar en zelfs van de elek trische accordeon een nieuwtje op de Firato schijnen de jongeren byzon- der aan te spreken. Tegenstanders van deze muziek zou den als argument kunnen aanvoeren, dat de werking van elektronische or gels berust op een oud kwaad uit de begintgd van de radio, namelgk op het beruchte „gillen" van die oude vooroor logse toestellen, een verschgnsel, dat men vaak met de typische naam „Mexicaanse hond" aanduidde. Toch is het geen steekhoudend argument, want dit vroeger zo hinderlgke verschgnsel heeft men nu in vaste, zeer gereguleer de banen weten te leiden, met het ge volg, dat men er de meest fantastische tonen en klankencombinaties mee kan produceren in zulk een verscheiden heid, dat men er een heel orkest mee kan imiteren. Men zou soms niet gelo ven, dat men met een orgel te doen heeft. Een andere aantrekkelgke eigen schap van deze instrumenten is, dat zelfs een beginneling na enige oefening al een aardig effect kan bereiken. Ook op het gebied van de ongeveer anderhalf jaar geleden ingevoerde cas sette-recorder geeft de Firato veel nieuws te zien. Het cassette-systeem brengt het aanbrengen van de band te rug tot één simpele handbeweging. Bei de spoelen zitten in één huis, dat niet groter is dan een pakje sigaretten Deze cassette wordt eenvoudig in de daar voor bestemde ruimte van de recorder gedrukt. De band kan op deze manier nooit van de spoel aflopen. De bijbeho rende recorder is een bgzonder klein en handzaam apparaat. Het toestel neemt op en geeft weer in alle standen, en is bovendien eenvoudig te bedienen. Er zgn reeds zestig „musicassettes" in de handel, met volledige langspeel- programma's van muziek uit het we reldrepertoire. Thans zgn cassettes be schikbaar met een speelduur van twee maal een half uur en binnenkort ko men er cassettes, die tweemaal drie kwartier spelen. Het laatste op casset- tegebied is de cassette-speler, speciaal bedoeld voor gebruik in de auto. Het toestel wordt aangesloten op de auto radio, waarvan alleen versterker en luidspreker worden benut. Firato '65, manifestatie van niet te stuiten ontwikkeling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13