Sociaal vlieg toerisme Opzij Vliegprijzen Bisschoppen Prijzen Indië zet de strijd voort Missie van Oe Thant mislukt Tekort van Amsterdam: ƒ55 min. MAATSCHAPPIJEN MAKEN ZICH WEINIG ZORGEN VAN TIENEN WELLICHT IN SPANJE PRINS BERNHARD MET KOSMONAUT KORENSCHOVEN MET EEN MUTS OP Meisje gedood, haar 3 broers zwaar gewond Tien mille boete voor modehuis Dodelijke val van 40 meter KARDINAAL ALFRINK: „Definitie te negatief' Conciliedebat over godsdienstvrijheid 15823 Nu tijger halfdood kist in Jongen - 15 jaar - bekent talrijke aanrandingen Auto geramd door losse aanhanger cfasxxdatfadïan/c van met n ie u ws Lagere middag- temperaturen DIEPTEPUNT „Belachelijk" AUTO SLIPT: <JEEF MIJ MAAK B. HANGJAS Jr. Studenten pleiten voor betere wegen BESTEMD VOOR AMSTERDAM Lijk van onbekende man gevonden DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 89ste JAARGANG No. 32153 NEW DELHI/RAWALPINDI, 16 sept. (AFP, Rtr., UPI) De pogingen van secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, om een on middellijk staken van het vuren te bewerkstelligen tussen Indië en Pakistan, zijn mislukt. De In dische premier. Lal Bahadoer Sjastri, heeft in een radiotoe spraak verklaard, dat de Indische strijdkrachten de strijd met on verminderde kracht zullen voort zetten. DEN HAAG, 16 sept. Bete kent de dezer dagen door de Rijks Luchtvaart Dienst aangekondigde minimumprijs voor chartervluch ten het einde van de goedkope vliegvakanties naar het zonnige zuiden? Zal een grote groep Ne derlanders, die in de huidige situ atie juist kon gaan denken aan een veertiendaagse ontspanning uit de natte moesson naar Spaan se kusten of Griekse Godeneilan den, het voorlopig weer met Zand- voort moeten stellen? Zullen de Egyptische sfinxen het volgende seizoen alleen de happy few aan hun voeten zien? De meeste Ne derlandse reisorganisatoren be antwoorden deze vragen in ont kennende zin. Hoe verschillend men ook denke over de motieven die tot de maatregel geïnspireerd hebben, over de juridische vorm geving en over de effectiviteit ten aanzien van de (vermoede) doel stellingen, algemeen heerst opti misme over de toekomst van het sociale vliegtoerisme; een opti misme dat nu eens gegrond is op de verwachting dat royaal zal worden omgesprongen met ont heffingen, dan weer óp de macht van economische en politieke pressiegroepen. 5 Het natte weer geeft de boe ren extra werk als zij ten minste de korenoogst niet witten laten verrotten. Een boer in het Groningse Bergercom pagnie kwam op het lumineuze idee zijn schoven koren een muts op te zetten tegen de regen. Prins Bernhard in een vro lijk gesprek gewikkeld met de Russische kosmo naut Vladimir Komarov tijdens de opening van het Congres van de internationale federatie van Aëronauten in München. BEWAAR DIT NUMMER! WAT EEN ONTZETTEND KAN ZIJN, MAAR DE MEESTEN WILLEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent oer millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per millimeter. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: Albert Welling. Kantoren HAARLEM; Smedestraat 5, telefoon 2 15 43, postgiro 14 34 80. BEVERWIJK: Groenelaan 3, telefoon 2 47 90. UMUIDEN: Leeuweriklaan 30, telef. 57 90. AMSTERDAM: Nieuwe Zijds Voorburgwal 65, telef. 2213 55, postgiro 2 28 84. Optimisme ondanks deining rond goedkope vakanties Het is nu wel duidelijk waarom •nige tijd geleden de besprekingen tussen Schreiner Airways en de KL.M, tooesten vastlopen. Grote broer had op het stuk van chartervluchtprijzen «nige wensen, waarvoor Schreiner terecht geen begrip kon opbrengen. Hat grote broer daarmee niet was Uitgepraat, is gisteren gebleken. Hij heeft de machtige hand van de Rijks luchtvaartdienst uitgestoken en zowel Martin als Schreiner laten weten, dat Vakantie-chartervluchten voortaan (na 1 april) moeten voldoen aan de eisen, die daaraan door de internationale or ganisatie voor de burgerluchtvaart Worden gesteld. Kort gezegd: het is uit met de goedkope vliegreisjes naar de Costa Brava. Het enige, dat ons in deze kwestie Interesseert, is de gedachtengang van minister Den Uyl. Hoe denkt hij over dit nobele gebaar van zijn collega van Verkeer en waterstaat, die zo nodig ®ok niet-leden wil dwingen om zich ie houden aan de prijsafspraken van ««n internationaal kartel. Het vliegen han goedkoper, maar het mag niet. Minister Den Uyl zal een „looping" moeten maken om dit uit te leggen. De pauselijke brief, waarmee gis teren op het Concilie officieel een bisschopssynode" werd opgericht, zal in de Westeuropese Katholieke wereld Weinig enthousiasme te weeg brengen. Het woord „collegialiteit" zo type- fend voor het zich zijn mondiale ver antwoordelijkheid bewustwordende Wereld-episcopaat ontbreekt ge heel en voor het overige heet de syno de een „orgaan van de Paus", dat al leen op zijn uitnodiging bijeenkomt, Waarvan hij de voorzitter benoemt en de agenda samenstelt. Dat is dus allemaal aanmerkelijk minder dan b.v. het Nederlandse epis copaat, dat een van de grote voor vechters der collegialiteitsgedachte ge noemd mag worden, gehoopt had. Men moet echter in deze zaken nuchter blijven. West-Europa is de ge hele Kerk niet en naast voorstanders bestaan er ook verwoede tegenstan ders zowel van de collegialiteitsge dachte als van een bisschopssynode. Geen van beide partijen heeft haar zin gekregen en de progressieve Ker ken van het Westen zullen moeten accepteren, dat de Paus met deze be slissing het dichtst bij de tegenstan ders is gebleven. Tussen haakjes: Wij kennen een bisschop, die op de vraag wat hij na het tweede Vatikaanse Concilie het «erst nodige vond, antwoordde: „Een derde Concilie". Dat kon wel eens meer dan een Woordgrapje blijken. De minister van economische zaken heeft nu zijn reeds lang aangekondigde brief aan een S.E.R.-commissie ge schreven met de vraag hoe hij de consumenten meer prijsbewust kan Uiaken, vqoral wat consumptie-goede ren en dienstverleningen betreft. Hij Wil ook, dat de klanten meer profijt Wekken van het in 1964 van kracht Seworden verbod op verticale prijs binding voor een aantal artikelen. Het is een nobel streven en het leidt beslist tot een ontzagwekkend aantal ^ergaderingen. Of de klant er echter 'ets wijzer van worden zal? Wij gelo gen het niet. Want, om maar één voor beeld te noemen, ziet de minister kans bui b.v. voor de televisie in voor ieder begrijpelijke taal uit te leggen hoe de melkprijs tot stand komt? .Onze melkman niet. Zijn leveran- cwr niet en de boeren ook niet. Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) HSjf tot zwaar bewolkt met plaatse- enige regen. Overwegend matige Wind tussen zuid en west. Lagere nuddaltemperaturen. VRIJDAG: Zon: 6.1718.51 Maan: 21.4413.46 Voor zijn vertrek naar New Vork zei Oe Thant op het vliegveld van Bom bay: „Ik geloof dat de wens om de strijd te staken de afgelopen week aan beide zijden sterker is geworden." De secretaris-generaal zal morgenmiddag om half vier (Ned. tijd) de Veiligheids raad inlichten over zijn missie naar In dië en Pakistan. Na het vertrek van Oe Thant ver klaarde de Indische minister van bui tenlandse zaken tijdens een persconfe rentie, dat Indië in het belang van de vrode bereid was geweest met een sta ken van het vuren in te stemmen. Pa kistan had er echter voorwaarden, zo als het terugtrekken van strijdkrach ten uit Kasjmir en het houden van een volksstemming in dat gebied, aan ver bonden. Dit had de pogingen van Oe Thant volkomen gedwarsboomd, aldus de minister. Hij voegde hieraan toé: „De staat Kasjmir is een integraal deel van Indië en ik zeg: afblijven van Kasjmir." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 16 sept. Het tekort op de begroting in Amsterdam zal dit jaar naar een recente raming ongeveer 55 miljoen gulden bedragen. Daarmee wordt een dieptepunt bereikt in de fi nanciële toestand van Amsterdam. Vorig jaar was het tekort geraamd op 23,3 miljoen, maar het werd door loon- rondes en andere onvoorziene oorzaken 48,5 miljoen. Aanvankelijk werd dit jaar het tekort op 32 miljoen geschat. Amsterdam neemt thans wat begro tingstekorten betreft onder de grote steden de minst benijdenswaardige plaats in. Dit deelde gistermiddag in de hoofd stedelijke raad de pas geïnstalleerde wethouder van Financiën, W. Polak Emzn mede op een vraag van zijn fractiegenoot J. A. Schuite Fischedick (P.v.d.A.). Wethouder Polak verklaarde, dat de moeilijke positie waarin vooral grote gemeenten verkeren ook Rotterdam bij zonder treft. Rotterdam dat twee jaar geleden nog een sluitende begroting had, kwam vorig jaar 23 miljoen tekort. Het (Rotterdamse) tekort voor dit jaar was in augustus al gestegen tot 19 a 20 miljoen. GRONINGEN, 15 sept. Door de recherche is hier een 15-jarige fa brieksarbeider gearresteerd die be kend heeft sinds eind juni in de stad en naaste omgeving een groot aantal aanrandingen, verkrachtingen en open bare schennis der eerbaariteid te heb ben t gepleegd jegens meisjes en vrou wen variërend van 14 tot 31 jaar. De arrestatie geschiedde nadat er in de stad vier klachten van openba re schennis en een van aanranding binnen kwamen. Verdachte bekende vlot allerlei andere delicten, waarvan echter nimmer aan gifte is gedaan. O.a. twee gevallen van verkrachting op 22 augustus in Zuid laren en Zeegse. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. BH de chartermaatschappijen MAC en Schreiner maakt men zich voorlo pig weinig zorgen. „Wij hebben op dit moment geen commentaar, omdat het knelpunt m deze zaak bij de reisbu reaus ligt: de vluchtprijs sec is niet in het geding", verklaarde directie-assi stent J. Brouwer van MAC. Hij voegde eraan toe dat bij de eerste bestudering gebleken was dat voor de meest ge vraagde bestellingen niets verandert, aangezien de complete reizen naar Spanje en Italië toch al boven de mini mumprijs lagen. De maatregel raakt voornamelijk de lange-afstands-vluchten. Een soortgelijke mening huldigt mr. H. van Zanten, commercieel directeur van Schreiner Airways, die het overigens merkwaardig noemde dat de reis bureaus aan bepaalde regels worden gebonden via de vliegvergunningen van de chartermaatschappijen. „Ik ben een beetje bang dat door de berichten een verkeerde indruk wordt gewekt bij het pubhek: men zou eruit kunnen afleiden dat alle reizen duurder worden; in fei te lag het grootste deel van de dit jaar uitgevoerde reizen boven het mini mum. Het zijn voornamelijk de „cam- pingreizen en de vluchten met appar tementen die erdoor getroffen worden." De heer Van Zanten betreurt in de maatregel wel de tendens naar nivel lering van lijn- en charterprijzen maar hij kan zich niet voorstellen dat men de middengroepen de goedkope vlieg vakantie zou willen afnemen, „zeker niet met deze regering". De voorzitter van de commissie luchtvaart van de Nederlandse ver eniging van Passage en Reisbureaus, de heer N. J. Rusting, meende dat in sommige persorganen verkeerde con clusies waren getrokken ten aanzien van de prijsstijgingen. „Zolang ze niet weten hoe het ontheffingsbeleid gehanteerd gaat worden is er nog helemaal geen conclusie te trekken." Hij wees er op dat er maar weinig reizen zijn die niet toch al aan de minimumprijs voldeden. „De enke le die er onder liggen, kunnen boven dien door het inschakelen van een beter hotel en of het inlassen van ex cursies die de mensen nu toch vaak maken, de prijsverhoging aanvaard baar maken. Met de Egypte-reizen zoals FIT die organiseert ligt het mogelijk wel wat moeilijk, maar daar over kan ik moeilijk een mening ge ven. Voor het overige treft de maat regel vooral de campingreizen: die zullen tenzij ontheffing wordt ver leend, praktisch onmogelijk worden.' Hij noemde met name de campingrei zen naar /Barcelona, voor 195 gulden aantrekkelijk genoeg om op te boeken voor een zakenreis en dan de camping te laten schieten. Er zijn trouwens gevallen bekend waarin op dit soort ven. Voor het overige treft de maat- ten worden verkocht. Dat herinnert aan de tijd van de wilde bussen van voor de oorlog. Dat dit soort dingen onmogelijk wordt gemaakt zit erin." Dus geen 15 dagen Egypte meer voor 565 gulden? Adjunct-directeur H. Beh- rens van FIT's Vliegreizen verwacht van wel. Hij noemt de minimumprijs regeling „een belachelijke zaak, die bo vendien lijnrecht ingaat tegen het be leid van de minister van Economische Zaken om de prijzen zo laag mogelijk te houden." De heer Behrens noemt de maatregel daarom belachelijk om dat het door de Rijks Luchtvaart Dienst (Vervolg op pagina 5) DEN HAAG, 16 sept. Minister Sam- kalden van Justitie heeft in antwoord op een Kamervraag meegedeeld over aanwijzigingen te beschikken, dat de oud-SS-er P. van Tienen, die enige tijd geleden in Utfecht tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maan den voorwaardelijk is veroordeeld, zich na zijn veroordeling naar Spanje heeft begeven, hoewel hij niet in het bezit was van een geldig Nederlands pas poort. Niet bekend is of hij daarbij ge holpen werd door fascistische organi saties in Spanje of elders. De minister merkte voorts op, dat voor het strafbare feit. waarvoor Van Tienen veroordeeld, bij aantekening van hoger beroep, geen preventieve hechtenis mo gelijk is. Mocht het blijken dat Vai. Tienen zioh, na een onherroepelijke ver oordeling in hoger beroep, aan zijn straf wil onttrekken, dan zal zijn opsporing worden gevraagd. (Advertentie) niet duur wei heerlijk i$fö€§§8li& (Van onze correspondenten) LEIDERDORP, 16 sept. Door nog onbekende oorzaak raakte gisteravond omstreeks zes uur op de Bondsdijk hier een personenauto in een slip om vervolgens te kantelen en tegen een boom te slaan. De 14-jarige Ineke Kraayeveld uit Sliedrecht werd hierbij op slag gedood terwijl haar drie broers Jan, Wim en Piet Kraayeveld met ern stige borst- en hoofdverwondingen naar het Academische Ziekenhuis te Leiden vervoerd moesten worden. De vrijwel nieuwe auto werd volkomen vernield. CASTRICUM Op de Beverwijkse- straatweg tussen Heemskerk en Castri- cum werd gisteravond een bestelauto geramd door een kleine aanhangwagen, die door het breken van de verbin- dingsstang, was losgeschoten van een personenauto. De bestelauto sloeg over de kop. De drie inzittenden, de gebroe ders Liefting uit Egmond aan Zee, wer den ernstig gewond. Zij zijn in het St. Elisabethgasthuis te Alkmaar opgenomen. DEN HAAG, 16 sept. De politie rechter heeft hier een te Amsterdam gevestigd modemagazijn overeenkom stig de eis tot 10.000 gulden boete ver oordeeld wegens overtreding van de uitverkopenwet door ztfn Haagse fi liaal tijdens een zogenaamde „Pink sterfinale". Een dergelijke strafvervol ging is ook ingesteld tegen andere filia len van deze onderneming in ons land. ENSCHEDE De 36-jarige bouw vakarbeider G. Drent uit Vriezenveen is bij werkzaamheden op het veertig meter hoge dak van het in aanbouw zijnde gebouw voor electro-techniek en fysica van de technische hogeschool Twenthe door tot nu toe onverklaarbare wijze naar beneden gevallen. De man was op slag dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. ROME, 16 sept. Nadat aan het begin van de eerste vergadering van die vierde zitting van het Concilie, in aanwezigheid van de Pans, de Motu Proprio over de bisschoppelijke synode was voorgelezen en kennis was geno men van een felicitatietelegram van de orthodoxe Patriarch van Konstantino- pel, Athenagoras, aan de Paus ter ge legenheid van de opening van de nieu we zitting werd overgegaan tot bespre king van het eerste stuk, de Verklaring over de Godsdienstvrijheid. Inleider was de referent-bisschop De Smedt van Brugge. Hij deelde mee, dat vóór 1 maart jl. nog 218 amendementen de commis sie hebben bereikt. Enige bisschop pen hebben o.a. voorgesteld de Ver klaring te doen voorafgaan door een algemene uiteenzetting van de leer der Kerk over de vrijheid. Maar op dit denkbeeld, hoe boeiend ook kon de commissie niet ingaan, omdat een dergelijk werk buitpn haar competen tie lag. De huidige „declaratio" in- Advertentie) Roemenië Een Roemeense rege- rings- en partijdelegatie is naar de Bul gaarse hoofdstad Sofia vertrokken voor een officieel bezoek, zo meldt het Roe meense persbureau Agerpress. (AFP). Birma Generaal Ne Win, voorzit ter van de revolutionaire raad, is voor een officieel bezoek van een week in Moskol aangekomen. (Rtr.) Een v«rrukkelijk« cbocoladadronk met slechts 1% vet. Fris en pittig von smook. Tosti lest de dorst, is fekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! 16 (Advertentie) Het tel.nr. van Verhuurbedrijf Tafels - Stoelen - Porselein - Bestek - Kienspelen enz. enz. EINDHOVEN. 16 sept. Een depu tatie van het Eindhovens studenten corps zal morgenochtend op het minis terie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag een petitie met duizenden handtekeningen aanbieden, waarin met klem van argumenten een beroep op minister Suurhoff wordt gedaan tege moet te komen aan de Brabantse ver langens om verbetering van het wegen net. Brennerpas De spoorwegverbinding over de Brennerpas, aie als gevolg van het noodweer tijdelijk was verbroken, is gedeeltelijk weer in dienst gesteld. De dienst tussen Bozen en Merano wordt met autobussen onderhouden nog m (DPA) «bc zake godsdienstvrijheid, aldus de in leider, is gegrondvest op de regel, dat naar onze hedendaagse ontwikkeling en begrippen de vrijheid van alle ge- meenschapsdwang in godsdienstzaken een eis is, die volgt uit de menselijke waardigheid. In de vergadering van gisteren kwa men acht sprekers aan het woord: Spellman (New York), Frings (Keu len), Ruffini (Palermo), Siri (Genua), Arriba y Castro (Tarragona), Urbani (Venetië), Cushing, (Boston) en Al- frink. De Amerikaanse kardinalen be toonden zich, wét te verwachten was, grote voorstanders van de Verklaring en vonden het ontwerp zeer goed. Kar dinaal Cushing zei, dat hij beslist niet de roep had een groot filosoof te zijn (gelach), maar op dit terrein voelde hfl zich thuis. „Wij moeten set Evan- felie van de vrijheid verkondigen en aar niet bang voor zijn. Gevaren zijn er overal, maar een der grootste is de loochening van de vrijheid. Wij moeten het hele Evangelie uitdragen. Deze verklaring is een winst en door deze Verklaring wordt ook het verlangen naar het Evangelie der waarheid ge wekt." De kardinalen Frings en Alfrink, de laatste sprekend namens het gehele Nederlands Episcopaat, achtten de tekst goed en met zijn verbeteringen veel lof waard. Beiden hadden evenwel aanmerkingen: de definitie van gods dienstvrijheid in het stuk, zei kardinaal Alfrink, is te negatief. Deze vrijheid is meer dan bescherming tegen dw ang van buiten. De vrijheid is een positief begrip en gegrond op het recht van de mens de waarlijk menselijke waarde te kiezen, waardoor hij als persoon vol tooid wordt. De zinsnede in het stuk over de leer en de praktische uitoefe ning van de vrijheid in de geschiedenis der Kerk, meende kardinaal Frings, komt niet overeen met de historische waarheid en dient geschrapt te wor den. LONDEN, 16 sept. (UPI) Een per Air India uit Bangkok in Londen aan gekomen en voor Amsterdam bestem de tijger is woensdagavond half dood uit zjjn kist gehaald. De Royal Society-for the Prevention of Cruelty to Animals probeert met alle mogelijke middelen het dier in leven te nouden, maar vee] kans is er blijk baar niet. Neville Whittaker van de ko ninklijke vereniging zei dat alleen een wonder de tijger nog kon redden. Dierenartsen hebben het beest injecties en stimulerende middelen gegeven en zuurstof door de neus toegediend, maar ogenschijnlijk zonder uitwerking. De oorzaak van de staat waarin de tijger na een vlucht van 22 1/2 uur op London Airport is aangekomen, is vermoedelijk gebrek aan lucht. Een luikje dat open had moeten staan was dichtgeklapt. Het toestel uit Bangkok kwam acht uur later dan voorzien in Londen aan, als gevolg van een vluchtwijziging in Bombay en slecht weer boven Cairo. In het begin van deze maand is op een vlucht van Amsterdam naar Lon den een leeuwinnetje gestorven. Ze had feprobeerd uit haar, volgens de Britse ierenbescherming te kleine, kist te ontsnappen. NOORDWIJK, 16 sept. In de loop van gisteren heeft een inwoner van Katwijk in de dninen tussen Katwijk en Noordwjjk het lijk van een onbeken de man gevonden. De recherche van Noordwijk stelt een onderzoek in naar de identiteit van de man en naar de mogelijke doodsoor zaak. Zijn leeftijd wordt geschat op tus sen twintig en dertig jaar. Verenigde Staten De Verenigde Staten hebben bij de Oostenrijkse alto- riteiten geprotesteerd tegen het feit, dat op de internationale jaarbeurs in We nen de Chinezen anti-Amerikaanse pu- blikaties hebben verspreid. (Rtr.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1